Volledige Ajax-aanval in strijd tegen de Tsjechen Bouwarbeidersbond pleit voor continuïteit in de woningbouw SKODA1000MB NU-5695 ER MOET GELD OP TAFEL KOMEN 1 1.' IN WASHINGTON Dagelijks bestuur Z,LM. vergaderde te Goes Gecompliceerde g van Cage Kennedy Drs. Schmelzer over zijn formatie Pagina 3 Enige debutant Wereldformaat Opstelling Nederlands elftal Ts.lecbiscb elftal aangekomen Een manlijke sigaret Volksvijand no 1 Van het Reve ontslagen van rechtsvervolging Langdurige strijd HET DRAMA IN M9LLINGEN AAN DE RIJN De luchtverontreiniging in Zeeland 'n felle (0-80 km In 14 sec.) snelle (125 km(u) sterke (kooiconstructie) zuinige (1 op 14) mooie ruime vierdeursauto voor 'n schappelijke prijs Werkgelegenheid Geen goed woord Klachten Vrijdag 4 november 1966 DE VRIJE ZEEUW (ADVERTENTIE) Nederland zal de Tsjechen me: een complete Ajax-aanval tege moet treden. Een blessure maakte een terugkeer van Coen Moulijn onmogelijk. De Feijenoorder heeft opnieuw last van een oude verwon ding. Wim Suurbier, vier seizoenen geleden nog spelend voor de twee de klasser van de Amsterdamse onderafdeling „De Amstel" is de enige debutant in het elftal. De 21-jarige Ajacied was kennelijk verrast door zijn verkiezing. „Ik had het niet verwacht", zei hij. Toen de donkere Ajax-verdediger in het voorjaar aan de selectie- groep werd toegevoegd, leek zijn verkiezing een feit. George Kessler gaf toen in de eerste ontmoeting onder zijn leiding West-Duits- land was in Rotterdam de tegen stander de voorkeur aan de meer ervaren Miel Pijs. „Zijn uit stekende spel van de laatste we ken", zo lichtte de bondscoach toe, „heeft me tot deze keuze doen besluiten". Kessler, juist terug uit Engeland waar hij in Wembley Tsjecho-Slo- wakije gelijk zag spelen tegen En geland, heeft hoge verwachtingen van de komende interland. „Het was een wedstrijd, die technisch op hoog niveau stond", zei hij. ..Poplu- har is nog steeds een sneler van wereldformaat. Trouwens, het elf tal is van grote klasse en te ver gelijken met het huidige Hongaar se elftal". De bondscoach ver bloemde dan ook niet dat hii met een geliikspel gelukkig zou zijn. Niet alleen de formering van ziin ploeg moest Kessler in het sport centrum te Zeist tegenover de journalisten verdedigen, ook de af spraak dat gedurende de wedstriid twee veldspelers meen worden vervangen, was onderwerp van gesprek. Jos Coler, voorzitter van de technische commissie, was niet al te gelukkig met deze beslissing De hondscoach betoogde dat in het huidige voetbal u'tzonderlük hoge eisen aan de snelers worden ge steld. „Vele blessures ontstaan", zo voerde hii aan, „doordat de speler in conditie te kort gaat schieten". Hij was wel gelukkig met de wat onnat.uurliik aandoen de invallersbepaling, omdat voor komen ook in dit verband beter is dan genezen. Supportersvereniging Feijenoord krijgt geen kaarten De supportersvereniging Feiie- noord. die voor de wedstrijd Aiax-Feiienoord (13 november) 5000 toegangsbewijzen had ge waagd, krijgt niet één kaartje. Een woordvoerder van Ajax zei dat woensdagavond de belang stelling van de eigen leden rij konden elk twee kaarten ko pen zo groot is geweest dat het Ajax-stadion nu totaal uit verkocht is. Een week geleden Was al een deel van de beschik bare kaarten naar de vaste voor verkopers in de hoofdstad ge gaan. De heer Van Wees, secretaris van de supportervereniging Peijenoord, was niet verrast, dat er geen kaarten naar Rotterdam gaan. „Het is jammer dat deze ruzie ook over onze hoofden wordt uitgevochten. Normaal kregen wij voor de wedstrijd Ajax-Feijenoord altijd 2000 tot 2500 kaarten", aldus de teleur gestelde Rotterdammer, die wel verwachtte dat er op 13 novem ber toch nog zo'n duizend Feije- noordaanhangers in de Midden- meer zullen zitten. Dat zijn dan de „gelukkigen" die via relaties of een reisje naar Amsterdam een kaartje hebben kunnen be machtigen. Zes Ajacieden maken deel uit van het Nederlands elftal, dat zondag a.s. in een vriendschap pelijke interland in het Olym pisch stadion te Amsterdam tegen Tsjecho-Slowakije uit komt. Rechter-verdediger Wim Suurbier is de enige debutant. De opstelling luidt: Doel: Eddy Pieters Graafland (Feijenoord). Achter: Wim Suurbier (Ajax), Rinus Israël (Feijenoord), Daan Schrijvers (PSV) en Cor Veld hoen (Feijenoord). Midden: Willy Dullens (Sit- tardia) en Bennie Muller (Ajax). Voor: Sjaak Swart, Johan Cruijff, Klaas Nuninga en Piet Keizer (allen Ajax). Reserve: Tonny van Leeuwen (GVAV), Frits FliT,kevlei>"P1 (DWS), Miel Pijs (PSV), Piet de Zoete (ADO) en Willy van der Kuylen (PSV). De naam van Coen Moulijn is kennelijk gevreesd in Tsjecho- Slowakije. De eerste vraag die de leiders van de Tsjechische ploeg donderdagmiddag op het winderige en koude vliegveld Zestienhoven stelden, was of de kleine Feijenoord-linksbuiten zondag van de partij zou ;:in. Toen Leo Brunt, secretaris penningmeester van de KNVB, die het twintig man sterke ge zelschap ontving, ontkennend antwoordde en met een lach vertelde dat Nederland in Piet Keizer een nog betere linksbui ten had, keken de Tjechische leiders erg verbaasd. Jozef Marko, de trainer van de Tsjechische ploeg, die woens dagavond in Londen een verras send 00 gelijkspel tegen En geland behaalde, was met de prestaties van zijn team tevre den: „We zijn in een opbouw- periode en dan is het behalen van een gelijkspel tegen de we reldkampioen natuurlijk een be moedigend resultaat. Jammer genoeg zal ik zondag niet het zelfde elftal kunnen opstellen. We hebben wat lichte blessures en het is de vraag of ik over de rechtsbinnen Schmidt kan beschikken. Gelukkig is er met de defensie die tegen Engeland zo'n goede indruk maakte, niets gebeurd". Marko, die Nederland nog nooit heeft zien spelen, was wel onder de indruk gekomen van het Nederlandse spel tegen Hon garije, een wedstrijd die hij ge deeltelijk op de televisie had gevolgd, terwijl hij ook vol lof was over jong Oranje, dat hij afgelopen zomer in Pilsen in actie had gezien. Een geruststelling voor de Tsjechen was het feit dat de K.N.V.B. er geen bezwaren te gen had om tijdens de wedstrijd twee veldspelers en de keeper te vervangen, ook al is er geen sprake van een blessure. Van daag en morgen zullen de Tsjechen in het Olympisch sta dion nog een lichte training af werken, na afloop waarvan Marko zijn ploeg bekend zal maken. HALF TT HALF Pittig en toch zacht De voorzitter van de bij het C.N.V. aangesloten Nederlandse christelijke bond van werkne mers in hout- en bouwnijver heid (43.000 leden), de heer J. H. Hazes, vreest dat een nieuw kabinet bij verder aan te bren gen bezuinigingen weer aan het bouwbedrijf zal komen. „Als de oppositie bij de begrotingsdebat ten voorstelt het aantal woning wetwoningen met 5000 te ver minderen, dan betekent dit cok werkelijk 5000 woningen min der, want de particuliere bouw neemt deze 5000 woningen niet over", zo sprak de heer Hazes gisteren in zijn openingsrede op de tweejaarlijkse bondsraads vergadering in Oostkapelle. „Is men nu werkelijk over tuigd van de ramp van de wo ningnood of huilt men alleen maar bij de verkiezingen om volksvijand nummer 1 zo vroeg hij zich af. Als men met het lot van de duizenden wo ningzoekenden begaan is, moet men volgens de heer Hazes ook bereid zijn voor bestrijding van die volksvijand geld op tafel te leggen. Met bezuiniging kan hij akkoord gaan, maar dan niet op de woningbouw. „Dan maar geen belastingverlaging", zo vindt de heer Hazes, die de val van het kabinet-Cals een verlies noem de, omdat een interim-kabinet geen wezenlijk beleid kan voe ren. Hij is ervan overtuigd dat De Amsterdamse rechtbank heeft de schrijver Gerard Korne- lis van het Reve (42) ontslagen van alle rechtsvervolging van hem ten laste gelegde: het zich opzettelijk in het openbaar bij geschrift door smalende gods lasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze te hebben uitgelaten. De rechtbank ziet in de uitdagende beschrij vingen van de handelingen in de ten laste gelegde passages uit het blad „Dialoog" en het boek. „Na der tot u" godslasteringen maar deze kunnen niet worden aange merkt als smalende godslasterin gen in de zin der wet, aldus het vonnis. Wel neemt de rechtbank aan dat de uitlatingen krenkend zijn voor godsdienstige gevoelens. De officier van justitie ,mr. J. J. Abspoel, had een boete van 100 gulden subs, tien dagen hechte nis geëist. Het openbaar ministerie zal tegen het vonnis appèl aanteke nen bij het gerechtshof in Am- sterdas? President Johnson is donder dagochtend in Washington terug gekeerd van zijn reis door het verre oosten. Een luid gejuich klonk op uit een menigte van on geveer 1-500 mensen, toen de pre sident en zijn echtgenote op het internationale vliegveld Dulles uit het vliegtuig stapten. Een aantal mensen, onder wie kinderen, waren gratis in bussen naar het vliegveld vervoerd om de president een groots welkom te bereiden. Johnson herhaalde onder meer de belofte dat de V.S. het Zuid Vietnamese volk nooit in de steek zullen laten en naar eén eervolle vrede op zo kort mogelijk ter mijn streven. In een toespraak via radio en televisie zei de president dat hij terugkeerde met veel meer ver trouwen en hoop dan op 't ogen blik van zijn vertrek. Hij her haalde dat de strijd in Vietnam langdurig en moeilijk kan zijn, maar dat de V.S. vastbesloten zijn communistische agressie in Vietnam te weerstaan tot het ogenblik waarop Hanoi tot onder handelingen besluit Hij deed een beroep op de Amerikaanse bevolking eenheid te betrachten. „Indien wij trach ten deze moeilijke weg samen af tie leggen, zullen wij, eeloof ik, tenslotte goed uitkomen, zoals Amerika altijd doet." CDe president, die er monter uiitzag en geen sporen van ver moeidheid vertoonde, zal dr van daag alweer op uittrekken voor een verkiezingscampagne in een aantal staten met het oog op de cjngresverkiezingen van. dinsdag a.s. PRESIDENT JOHNSON TERUG IN DE VER. STATEN Washington: Na zijn terugkeer in de V. S. heeft president Johnson op het Dulles-vliegveld in Wash ington een persconferentie ge geven. De president vertelde dat de resultaten van de reis hoven verwachting waren. Naast de president mevrouw Johnson. De in Zuid-Afrika verblijven de echtgenoot van de vrouw die woensdagochtend in Millingen aan de Rijn haar vijf kinderen met bijlslagen doodde, is nadat hij de feiten had vernomen, door een dokter met kalmerende mid delen behandeld. Volgens verklaringen van vrienden zou de man, 38 jaar oud en eigenaar van een schoenma kerij, in de veronderstelling heb ben verkeerd dat vrouw en kin deren zich binnenkort bij hem zouden vestigen in Oudtshoorn, zijn woonplaats in Zuid-Afrika. Hij had volgens deze zegslieden een huis gehuurd en ingericht met het oog op hun overkomst uit Nederland. De familie bij wie hij momen teel in huis is. Verklaarde dat de man beslist van plan was naar Holland terug te keren na dit gebeurde. Volgens deze mensen verwachtte de man op korte ter mijn de overkomst van zijn ge- REIS WAS AL GEREGELD Thans is gebleken, dat de 35- .iarige moeder J. A. O.K. uit Millingen, die dinsdagochtend haar vijf kinderen om het leven bracht, zes enkele reizen had be steld bij de Zuidafrikaanse lucht vaartmaatschappij Trek Airways. 14 januari aanstaande zou zij met haar kinderen per vliegtuig naar Johannesburg vertrekken, om zich bij haar man te voegen, die eind vorig jaar met dezelfde maatschappij naar Zuid-Afrika was gegaan, om alvast werk te zoeken. Aanvankelijk zou mevrouw O. vorige week weer zijn vertrok ken. Enkele dagen daarvoor bel de zij het kantoor van de lucht- I vaartmaatschappij in Amster dam op, om de plaatsbewijzen over te laten boeken op het toe stel dat op 14 januari naar Jo hannesburg vertrekt. Het bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij was deze week wederom in vergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, ir. J. Prins, op de nota inzake de luchtverontreiniging, die door gedeputeerde staten aan de provinciale staten is aangebo den. Hij noemde het een verheu gend feit, dat het provinciaal be stuur op korte termijn gehoor heeft willen geven aan de van meerdere zijden geuite wensen tot grotere openbaarheid van za ken op het stuk van de luchtver- ontreiging in Zeeland. In de vergadering werd mede deling gedaan, dat geconstateerd is, dat de in de graansector ge bruikte vochtmeters soms niet gestandaardiseerd zijn, waardoor het mogelijk is, dat voor dezelfde partijen graan twee of meer ver schillende vochtpercentages worden genoteerd. Het bestuur besloot stappen te ondernemen om dergelijke afwijkende note ringen te voorkomen. HET GELD IS DUUR De heer J. B. Becu gaf een overzicht van de situatie in de akkerbouwsector. Ook in deze bedrijfstak doet de nationale eco nomische situatie zijn invloed gelden: het geld is duur. Daar door verloopt de afzet van de produkten minder vlot dan wen selijk zou zijn. Voor tarwe verloopt de afzet normaal; 40 van de tarwe wordt door de meelfabrikanten verwerkt in inlands brood. De prijs voor de boer ligt tussen de interventie- en de drempelprijs. Het is wellicht gunstig met ver koop niet te wachten tot het ein de van het seizoen, maar te ver kopen indien zich een geschikte gelegenheid voordoet. De bietencampagne verloopt vlot. Te verwachten is, dat er dit jaar geen magere suiker zal zijn, terwijl de mogelijkheid niet uit gesloten lijkt, dat suiker van vo rig seizoen nog „vet" kan worden (ADVERTENTIE) Inclusief verwarming, rolhoes, ruitesproeiers, passeerlicht, parkeerlicht, stuursiot, kindersloten, zonnekleppen, kleer- haakjes, 3 asbakjes, slaapbanken, laadvloer, radiale banden, gereedschap, rubber bumperrozetten, gebittacte carrosserie. Vraag nadere inlichtingen of gratis proefrit aan bij: Gar. Caopendiik. Axelsestraat 174, Ternenzen. tel. 2030 Donderdag heeft de Amerikaan se luchtmacht in het kader van het project voor een bemand mi litair laboratorium in de ruimte een gecomoliceerde lancering uit. gevoerd. Een grote Titaao-3c-raket bracht om 13 uur Ned. tijd een on bemand Gemini-ruimteschip, een lege brandstoftank ter grootte van een laboratorium en drie geheime kunstmanen voor de luchtmacht omhoog. Het project werd vorig jaar dom president Johnson bekendgemaakt. Men wil in 1969 een ruimtelabora torium voor twee man, bestaande uit een 10 meter lange cilinder, ge koppeld aan een Gemini-ruimte schip rond de aarde laten draaien. De ruimtevaarders moeten dan in de Gemini in de baan terecht komen en daarna door een luik in het laboratorium klimmen, waar zij zullen bliiven tot de terugkeer naar de aarde. Dan moet het la boratorium worden afgestoten om met de Gemini naar de aarde te gaan. Om het luik te kunnen ge bruiken moet het hitteschild van de Gemini een tamelijk groot gat hebben. De bedoeling van de lancering van gisteren was onder meer vast te stellen, of het inwendige van de Gemini dan nog voldoende be schermd wordt tegen de geweldige hitte bij terugkeer in de damp kring. De Titaan-raket moet een hoog te van 197 km bereiken en daarna de Gemini terugdrijven tot 159 km hoogte. Op dat punt is de snelheid hoog genoeg om een terugkeer uit een baan om de aarde te stimu leren. De Gemini moet dan van de raket worden losnekooDeld en bij het eiland Ascension in de Atlan tische Oceaan terechtkomen, waar het ruimteschip door daartoe be stemde schepen wordt geborgen gemaakt. Er wordt aan gewerkt om op korte termijn een E.E.G.- regeling voor vlas in het leven te roepen. Als streefdatum geldt 1 juli 1967, maar het is te betwij felen, of vóór die datum een ac- coord kan worden bereikt. VEEHOUDERIJ De heer W. de Buck deelde me de, dat de aanvoer op- de Ciarkten gestegen is. De natuur zorgt voor een goed gespreide aanvoer. Des ondanks is toch in de maand no vember een aanvoerstijging te verwachten, vooral van jongvee. De rundveeprijzen zijn over het algemeen lager. De gemiddelde parketprijs is 2,10 per kg. De prijs van het vetvee is bijna ge lijk aan de interventieprijs. Naar varkens is een goede vraag. De gemiddelde prijs is 2,93 per kg. Ook de biggen en de paarden zijn goed prijshoudend. ALGEMENE VERGADERING De vergadering van het hoofd bestuur van de Z.L. M. werd vast gesteld op dinsdag 29 november a.s. te Goes. De algemene winter vergadering zal worden gehou den op woensdag 21 december in het City-theater te Middelburg. Spreker op. deze vergadering zal zijn de heer dr. J. J. B. P. van Lierde. de „bouwminister" Bogaers zo veel mogelijk bouwprodukten heeft bevochten, maar aangezien het in de miljoenennota voor de bouwproduktie beschikbaar ge stelde bedrag niet veel hoger is dan dit jaar, is er sprake van een produktiedaling van zes procent, terwijl de periodieke capaciteit is gestegen. Over de toekomst is de heer Hazes minder gerust. In de hout sector is er teruggang door ver andering van toepassing van materialen. Alarmerende berich ten komen uit de meubelindus trie. De heer Hazes heeft de in druk dat juist die meubelbedrij ven moeilijkheden ondervinden, welke zich te eenzijdig tot een zelfde model of klasse hebben bepaald. Heeft men wel vol doende rekenin gehouden met de veranderde smaak van het publiek? Over de loonpolitiek had spre ker geen goed woord over. On aanvaardbaar noemde hij het dat de spelregels halverwege werden gewijzigd. Een deel van de leden van zijn bond wacht tengevolge van deze ongelijke rechtsbedeling al tien maanden op de overeengekomen loons verhoging. Voor het komende jaar acht de heer Hazes beperking van de looneisen geboden, mede in verband met de werkgelegen heid. Spr. pleitte voor de moge lijkheid van spaarloon of nog liever investeringsloon. Weinig enthousiast is hij over de door de bouwondernemers bepleite spaarregeling, omdat de gezin nen met de laagste inkomens, die aan sparen niet toekomen, daardoor van een extraatje ver stoken blijven. Tenslotte ging de heer Hazes nog in op de generaliserende en naar zijn mening voor duizen den werknemers beledigende klaagzang over het geringe ver antwoordelijksbesef van de ar beiders. Ais er klachten zijn, dient men volgens de heer Ha- zes ook de vraag te stellen waarom er buiten het loonzakje zo weinig belangstelling be staat voor werk en onderne ming. Het komt wellicht, om dat de werknemer geheel bui ten het bleid van de onderne ming wordt gehouden. Men geeft hem slechts als nummer zijn op drachten. Aan slecht personeels beleid zijn naar het oordeel van de heer Hazes veel klachten te wijten. (Vervolg van pag 1.) Buiten K.V.P.- en A.R.-kring is door de formateur alleen de heer De Pous (C. H.) voor een portefeuille gepolst. Het ging hierbij om de post van minister van financiën. De heer De Pous meende om niet-politieke motie ven niet op het verzoek van de formateur te moeten ingaan. Het overleg geschiedde telefonisch en was van grote betekenis voor de uiteindelijke beslissing van de heer De Quay. De heer De Pous, thans voorzitter van de S. E. R., was minister van economische zaken in het kabinet De Quay. In een volgende fase verklaar de de heer Bosman zich bereid de post van financiën op zich te ne men. Ook de heer Steenkamp zou zich in beginsel voor andere por tefeuilles beschikbaar houden, echter niet voor sociale zaken. Ten aanzien van het voorstel van de heren Biesheuvel en Roolvink merkte de heer Schmelzer op, dat uitstel van de tweede tranche van de verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting op grote moeilijkheden zou stuiten in het parlement. Temeer daar hij in eigen kring geen steun voor 't A. R.-voorstel verwacht te zag hij geen aanleiding hier over contact met de P. v. d. A. op te nemen. De kans dat deze par tij op een dergelijk voorstel in zou gaan leek hem overigens uiterst gering. Hij zei de kans op medewerking van socialistische zijde terzake „niet zo daverend hoog aan te slaan". Het voorstel zelf noemde hij „zakelijk niet noodzakelijk". Op een vraag waarom hij de heer Bogaers in eerste instantie niet gevraagd had in het over bruggingskabinet zitting te ne men merkte de heer Schmelzer op het werk van de heer Bogaers weliswaar zeer te waarderen, doch te weten dat deze zich per soonlijk sterk bij het team-Cals betrokken voelde. Met betrekking tot de samen stelling van het te formeren overbruggingskabinet merkte de heer Schmelzer o.m. op, dat het per se niet zijn bedoeling is ge weest om of alleen „nieuwelin gen" te nemen, dan wel alleen oersonen uit het kabinet-Cals. Een mixture verdiende z.i. aan beveling en in het bijzonder het aantrekken van personen uit het kabinet-Cals verdiende de voor keur, juist gezien de ervaring, het gezag en gezien ook de nood- aak om da continuïteit in bet beleid te handhaven. Drs Schmelzer noemde „het op zichzelf logisch", dat hij voor wat betreft de samenstelling van het door hem te formeren kabinet zou begonnen worden met de lei ding. Hiervoor had hij gepolst de heren prof. dr J. Zijlstra en dr J. E. de Quay, resp. als premier en als vice-minister-president. In het nieuwe kabinet zouden voorts zitting moeten nemen de ministers De Jong en Luns, Veld kamp, Biesheuvel, en de hoog leraren Bosman en Steenkamp, die allen „in beginsel" hun mede werking toezegden. De ministers Bogaers en Bot werden „niet rechtstreeks uitgenodigd". In tussen, zo vertelde drs Schmel zer, had na het bedanken van prof. Zijlstra ook dr De Quay ge meend te moeten afzien van zijn medewerking, waarna minister De Jong (defensie) gevraagd werd de functie van minister president op zich te nemen. Naar de mening van de heer Schmel zer bezit minister De Jong („een persoonlijkheid die het vertrou wen geniet en een teamleider") de eigenschappen voor deze functie. De heer Schmelzer wilde niet ingaan op zijn ontwerp-pro- gramma. Wel deelde hij mee, dat z.i. gestreefd zou dienen te wor den naar een tegengaan van de uitbreiding van het ambtena ren-korps en naar een kritisch bekijken en eventueel door wetswijziging afremmen van de zogenaamde autonome uitgave- stii gingen. Uitvoerig werd daarna nog van gedachten gewisseld over het betrekken van minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) in het te for meren kabinet. De heer Schmel zer merkte daaromtrent op. dat minister Veldkamp, die z.i. „:en wezenlijke plaats" in het te for meren kabinet zou moeten nib- ben, beraad gevraagd heeft voor eventuele medewerking daaraan. Eerst gistermorgen nam mi nister Veldkamp definitief een voor hem negatieve beslissing. Toen dit besluit gevallen en hem bekend was achtte de heer Schmelzer het niet verantwoord om ziin pogingen voort te zet ten. Tevoren had hü deze con sequentie reeds met minister Da Jong onder ogen gezien. De laatste deelde zijn opvatting over het beëindigen van zyn formatie-arbeid.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3