Kabinetsformateur Drs. Schmelzer van zijn opdracht ontheven Drs. Schmelzer over zijn formatie Mao Tse-Toeng verscheen weer op massa bijeenkomst Commentaren Een informateur? Koningin ontvangt fractievoorzitters Het conflict huisartsen- zlskenfondssii WERKGEVERS IN DE METAALSECTOR WILLEN SE VAKBONDEN NIET „SUBSIDIËREN" DRIE LUCHTAANVALLEN OP NOORDVIETNAMESE INDUSTRIECENTRUM VIET TRI HET WEER ondergaan VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 22e Jaargang No. 6810 het spnnnwEG- ongfjtjk bij halfweg DE RAMP VAN ABERFAN Treinen rijden weer tussen Amsterdam en Haarlem DE KWESTIE- GIBRALTAR Spion gepakt Russische satelliet ontploft Verkiezings vergadering N.P.D. verstoord OVERSTROMINGEN IN WEST-JAVA cminmniscMir grMAMnn IMQ Lanceerbasis verwoest WeerbericM Zon- en Maanstanden frankering bij abonnement: TERNEUZEN Mrecteur-Honfdredacteur: I. van de Sande Redartjle- en Administratie-adres: Smidswa) Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal: per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 e£ minimum per verf ent ie f 2,40. Svbriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties! 5 regels f 1,10. iedere regel meer '12 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Sureau van dit Blad" 20 cent verhoging. ■Trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot 10 uur voormiddag. Voor hef gecomb maandag/dinsdag-nummer Koningin Juliana heeft donderdag op „Huls ten Bosch" de formateur, drs Schmelzer ontvangen, die de koningin heeft verzocht hem te ont heffen van de opdracht tot het vormen van een kabinet. De koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Donderdagmiddag heeft de koningin achtereenvolgens ontvangen de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, de heren prof. dr. ir. J. P Mazure en mr. F. J. F. M. van Thlel, alsmede de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel. De heer Toxopeus, leider van de Tweede Kamerfractie van de V. V. D., had al zien aankomen dat het met de formatiepoging van de heer Schmelzer mis zou gaan, zo zei hij desgevraagd. Hij noemde (ADVERTENTIE) het „een vreemde zaak", ook „een verdrietige zaak. want er moet ge regeerd worden". Hij vreesde dat de kiezers er nu niets meer van zullen begrijnen. De A. R.-Dartij heeft z.i. in de jongste ontwikke ling een ondoorzichtige rol ge speeld. De heer Nederhorst, leider van de P. v. d. A.-fractie, zei „blij te zijn dat deze ongelukkige fase nu ten einde is". Van het begin af had hii van de wijze waarop de formateur te werk ging, alleen maar narig heid voorzien. „Er zijn nu twee kostbare weken voorbij, zonder dat we een nunt verder zijn gekomen", zo zei hij. De heer B. Roolvink, voorzitter van de A. R. kamerfractie was „niet verwonderd" over het besluit van de formateur. De omstandig heden stelden hem voor grote moei lijkheden. Het heeft geen zin zich te verdiepen in de wijze, waarop diverse pogingen door de forma teur zijn ondernomen. Belangrijker acht de heer Roolvink het dat men uit de krisis komt, waarbij het landsbelang moet domineren. De heer Roolvink noemde de rol van de A. R.-politici bij de forma tie „volstrekt duidelijk". De fractieleider van de C. H. U., mr. Beernink, verklaarde; „Het is jammer, dat de pogingen van drs Schmelzer mislukt ziin. Als oor zaken van zijn mislukken zie ik de houding van de anti-revolutionai ren, die wel erg vastzitten aan de P. v. d. A., en de weigering van minister Veldkamp. Ons land heeft vóór alles behoefte aan een kabi net, dat orde op zaken stelt. Dat betekent niet, dat er een star con servatief beleid moet worden ge voerd, maar dat er een evenwich tig beleid zou kunnen worden ge voerd om inflatie en werkloosheid tegen te gaan. Nog steeds ben ik van mening, dat temporisering in de staatsuitgaven geboden is. Het beste lijkt mij, dat nu een informa teur nagaat welke mogelijkheden er liggen". De koningin heeft voor vandaag op naieis Huis ten Bosch uitge nodigd de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de K.V. P van de P. v. d. A., van de V. v. T>., van de A. R. P. en van de C. H. U. Halfweg: Een A.N.P.-luchtfoto van twee ontsooorde wagons van het treinstel. Duidelijk is te zien hoe een van de wagons bijna haaks op de spoorbaan is geko men en zich in de grond heeft geboord. Een niet geslaagde formateur drs W. K. N. Schmelzer heeft gisteravond opening van zaken gegeven over de door hem on dernomen poging tot het forme ren van een kabinet. „Ik ben niet geslaagd", aldus de ex-for mateur die zijn besluit om de hem verleende opdracht niet te aanvaarden 's morgens omstreeks half tien heeft genomen. Hij sprak de wens uit, dat in zijn arbeid positieve elementen zit ten, waarmee in de nu volgen de fase rekening zou kunnen worden gehouden. „Ik hoop het, maar zekerheid heb ik niet daarover". De heer Schmelzer gaf in zijn overzicht een aantal hoofdlijnen uit zijn formatie-arbeid. Hij zei reden te hebben om aan te ne men, dat ook de huidige demis sionaire minister-president, mr. J. L. M. Th. Cals, de voorkeur gaf aan een eerlijke, serieuze poging tot de vorming van een kabinet boven reconstructie van het huidige kabinet. Uitvoerig ging de heer Schmel zer in op de vraag, waarom niet getracht werd een kabinet sa men te stellen met medewer- Het centraal bestuur van de landelijke huisartsenvereniging heeft aan de voorzitter van de on derhandelingsvergadering huisart sen-ziekenfondsen schriftelijk mee gedeeld, dat de L. H. V. wenst vast te houden aan het normaal afwer ken van de versaderingsagenda. Deze agenda werd door de ge spreksleider vastgesteld voor de onderhandelingsvergadering van 25 oktober j.l. en beide partiien gin gen er mee akkoord, zo deelt de huisartsenvereniging in een com muniqué mee. Zii spreekt in haar brief de ver wachting uit, dat ondanks het teleurstellende verloop van de ver gadering van 25 oktober de zie- kenfondsorganisaties alsnog be reid zullen worden gevonden deze agenda af te werken. Dit houdt dan in, dat eerst de voorstellen van de huisartsen zullen worden behan deld. daarna de reacties daarop van de ziekenfondsen en pas dan de tegenvoorstellen van de zieken fondsen. Dit houdt tevens in, dat deze agendapunten worden behan deld in chronologische volgorde. De landeliike huisartsenvereniging stelde voorts in haar brief dat de conseouentie van een afwiikende handelwiize slechts voor de ver- antwoordeliikheid van de zieken fondsorganisaties kan komen. king van de K. V. P., V. V. D. en C. H. U., welker kamerfracties zich voor de aanvaarding van de motie-Schmelzer uitspraken. Deze combinatie, aldus drs Schmelzer, zou niet hebben be antwoord aan de eisen, die ge steld werden. Deze eisen waren, dat het nieuwe kabinet geen stempel mocht drukken op de begroting 1968 en het te forme ren overbruggingskabinet mocht in de samenstelling niet voor uitlopen op de uitslag van de noodzakelijk te achten vervroeg de verkiezingen. Meegedeeld werd, dat de frac tievoorzitters Toxopeus (V.V.D.) en Beernink (C.H.U.) alle be grip toonden voor het inge nomen standpunt. Dat wel con tact werd gezocht met de A. R.- partij was gelegen in het feit, dat de fracties van de K. V. P. en A. R. in het zakelijk vlak verwantschap vertoonden in hun bezorgdheid jegens het econo mische evenwicht. Het was de opzet van drs Schmelzer om ook bepaalde per sonen uit het zittende kabinet te vragen toe te willen treden tot 't extra-parlementaire over bruggingskabinet. Toen hij pre mier Cals vroeg hoe hij daar tegenover stond, verklaarde deze zich niet te zullen beroepen op een solidariteitsbinding tussen de leden van het demissionaire kabinet wanneer enkele leden daarvan bereid zouden zijn aan de door de formateur voorge stane oplossing van de crisis mee te werken. „De heer Cals steMe zich open en loyaal op". De heer Schmelzer veronder stelde op grond van uitspraken van de heren Vondeling en Ne derhorst in de kamer dat de P. v. d. A. niet bereid zou zijn aan zijn opzet mee te wer ken. Deze veronderstelling werd hem tijdens zijn onderhoud met de heer Nederhorst op 25 ok tober bevestigd. Nadat de heer Zijlstra te ken nen had gegeven een eventueel premierschap niet te kunnen aanvaarden stond de mogelijk heid nog open dat de heer De Quay het extra-parlementair overbruggingskabinet zou gaan leiden. Deze stelde zijn beslissing echter afhankelijk van de bezet ting van het kabinet met hem persoonlijk voldoende vertrouw de personen. (Zie verder pag'. 3.) De ramp in Aberfan heeft 1H slachtoffers geëist, zo is thans door de poiltie vastgeseld. Bij het ongeluk waarbij een berg mijn afval een school en een aantal huizen in deze mijnwerkers plaats in Wales bedolf, lieten 116 kinderen het leven. De politie is twaalf dagen lang bezig geweest huis aan huis naar slachtoffers te informeren. Men gelooft niet dat er nog lijken zullen worden gevonden. Sinds donderdagmorgen vier minuten voor half tien riiden er tussen Amsterdamm en Haarlem weer treinen. Beide sporen bij Halfweg die woensdag door een ontsporing werden versperd en vernield, waren op dat tijdstip weer geheel herseld. De eerste trein uit Amsterdam, die van het herstelde spoor gebruik maakte, vertrok om 9.21 uur uit Amster dam-centraal. Twee minuten la ter vertrok er een trein uit Haar lem. Voorlopig passeerden de treinen de plaats van de ontspo ring met een snelheid van 40 ki lometer per uur. In de vakraad metaal hebben de vertegenwoordigers van de werk geversbonden laten weten, dat zij niet bereid zijn een financiële bij drage aan de vakorganisaties te geven, omdat zii „bepaalde activi teiten van de vakbonden niet wil len subsidiëren". De vakbonden ziin over dit standpunt verontwaardigd en te leurgesteld. Voorzitter J. Lanser van de christeliike metaalbedrijfs hond verklaarde, dat hij en zijn collega's onder wie ook die van de beambtenbonden ernstig zijn geschokt door de mededeling van de werkgevers. Zii zijn van oordeel dat het standpunt van de werk geversbonden in strijd is met de af spraken dia ziin gemaakt bij de c a. o,-besprekingen en de geest ■■■aarin die besprekingen zijn ge- oerd. Zoals bekend beeft de a. 0.* tegen „deze misdaden" wordt ge protesteerd. metaal een loontiid van 40 maan den. De overeenkomst is ineegaan oo 1 juli 1965 en lonnt tot de eer ste november van 1968. Op het tijd stip dat de besprekingen over deze c. a. o. werden afgesloten, bestond over het vraagstuk georganiseer- den-ongeorganiseerden nog geen overeenstemming. Werkgevers en werknemers be sloten de zaak nader aan de orde te stellen, nadat onder meer de centrale van werkgevers richtlijnen zou hebben gegeven. Deze advi seerde inderdaad vakbondsactivi teiten als scholing, vorming en voorlichting te steunen door een financiële bijdrage. De houding die de werkgevers nu hebben aangenomen, dwingen de vakbonden tot nader beraad ln eigen kring. Wij beschouwen deze zaak niet als afgedaan, aldus de heer Lanser. De Chinese partijleider Mao tse-Toeng is gisteren verschenen op een massa-bijeenkomst ln Peking, die naar schatting door anderhalf miljoen „revolutio naire" studerenden werden bijge woond. Het was de zesde maai in twee en een halve maand tijd dat de voorzitter zich op een derge lijke samenkomst vertoonde. De rechterhand van Mao, Lin Piao, Meld een korte toespraak waarin hij de leden van de rode garde gelukwenste met hun suc ces in de „culturele revolutie". Men had de indruk dat Mao ook het woord zou voeren, maar deze Spanje heeft Engeland be schuldigd van „agressie met steun van militair geweld", door dat Engeland zegt de soevereini teit te bezitten over het aan Gi braltar grenzende deel van de landengte die de rots met Span je verbindt. In dit gebied waarop Spanje aanspraak maakt, ligt het vliegveld, dat naar Engeland in een nota van 16 september mee deelde, ook voor militaire doel einden wordt gebruikt. Een en ander staat in een pu- blikatie van de Britse regering over het verloop van de Brits- Spaanse besprekingen over de toekomst van Gibraltar, dat nu een kolonie van Engeland is. Vol gens dit document heeft de Brit se afvaardiging de Spaanss be schuldigingen „ongegrond" ge noemd en gezegd, dat dergelijke uitlatingen niet bevorderlijk zijn vaar bet verdere overleg. beperkte zich er toe de menigte te begroeten met brede armbe wegingen en het zwaaien met zijn pet. Er waren leuzen als „laten wij vastberaden de lijn van Mao tse- Toeng in de culturele revolutie verdedigen" en „laten wij vastbe raden tegen de reactionaire bour- geois-lijn strijden". Waarnemers leiden hieruit af, dat er over de uitvoering van de z.g. culturele revolutie kennelijk verschil van mening bestaat. De Chinese televisie die de manifestatie op het „plein van de hemelse vrede" uitzond, sprak over Sinkiang en binnen-Mongo- lië als de „grensprovincies van het anti-revisionisme". Deze pro vincies grenzen aan de Sow jet- Unie. Intussen heeft het blad van de Russische jeugdbeweging „Kom- somolskaja Prawda" melding ge maakt van een onderscheiding ■die 'n jonge Russische' tractorbe- tuurder heeft gekregen, omdat hij nabij de Chinese grens een spion had gepakt. Dit voorval Van officiële ziide in Washing ton wordt meegedeeld dat op 17 september een onbemande Russi sche satelliet, die al in een baan om de aarde was gekomen, is ont ploft. De lancering is niet door Moskou bekendgemaakt. Men ver moedt dat de satelliet door de Rus sen zelf is vernietigd omdat hij niet goed werkte. Gezien de baan, die dikwijls over Amerika leidde, neemt men in Washington aan dat het een fotosatelliet was. heeft zich eind vorige maand voorgedaan in het district Kirov- sky, ongeveer 300 km ten noor den van Wladiwostok. Na hevig tumult is woensdag een verkiezingsbijeenkomst van de uiterst rechtse „nationaal-de- mocratische partij Duitsland" in Hanau (Hessen) voortijdig be ëindigd. De leider van de bijeen komst gaf er de brui aan nadia hij er niet in was geslaagd zich boven het lawaai uit verstaan baar te maken, dat een groep be zoekers produceerde. Deze deel den pamfletten uit, waarin een uiteenzetting werd gegeven over de achtergronden, die ertoe heb ben geleid, dat de voorzitter voor Beieren van de N.P.D., Florian Winter, dezer dagen uit de partij trad, nog dezelfde dag op zijn besluit terugkwam, doch door het partijbestuur toch werd ge- -oyeerd. Winter had gezegd, dat ;n de N.P.D., waarin veel voor malige nazis zitten, krachten naar voren komen, die niets heb ben geleerd en niets hebben ver geten. Radio-Djakarta meldt dat overstromingen en aardverschui vingen in West-Java veel slacht offers hebben geëist. Hele dor pen zouden zijn bedoLven. Vol gens de radio heeft de gouver neur van West-Java de regering in Djakarta gevraagd de over stromingen tot nationale ramp te verklaren. Pc Arré ikaanse luchtmacht neeit dinsdag en "Woensdag drie maal het beiangriike industriële centrum Viet Tri gebombar deerd, zo meldt het Noordvietna- mese persbureau dat eraan toe voegt dat in de straten, fabrieken en naburige dorpen talrnke bur gers ziin gedood of gewond. Noord-Vietnam heeft aan de internationale controlecommissie een boodschap gestuurd, waarin President Johnson heeft donder dag meegedeeld dat hij over twee weken een chirurgische behande ling moet ondergaan. De Amerikaanse president zei op een persconferentie dat hij moet worden geholoen op. de plaats waar vorig jaar een incisie is ge maakt toen hij aan ziin galblaas werd geopereerd. Bij het litteken aan de rechterzijde van zijn buik zit een bultje. De artsen ziin ook van plan een kleine polien uit ziin keel te ver wijderen. Zij hebben verklaard bii de operatie, die ongeveer een uur zal duren, geen complicaties te verwachten en dat Johnsons ge zondheidstoestand uitstekend bliift. Niettemin hebben zii de pre sident geadviseerd voor de opera tie viiftien dagen rust te nemen. Johnson deelde mee dat hii vrij dag naar ziin boerderii in Texas zal vertrekken. Ziin niannen om morgen met de verkiezingscam pagne te beginnen, ziin afgelast. Het Witte Huis deelde mee dat nog niet beslist is naar welk zie kenhuis de Amerikaanse president zal gaan. Hij werd vorig iaar in het marinehosDitaal Bethe.sda in Maryland (Washington) aan zijn gal geopereerd. Het Witte Huis heeft voorts meegedeeld dat Johnson heden nog een persconferentie zal hou den. Voorts werd vernomen óat de nre- sident tiidens ziin verhliif in Texas ziin normale werkzaamheden zal hliiven verrichten. Aan de verkie- zinescamnaone voor de congres verkiezingen on 8 november en andere activiteiten zal hij echter niet deelnemen. Amerikaanse vliegtuigen heb ben woensdag tweemaal 'n basis voor het lanceren van „Sarn"- raketten. ongeveer honderd km ten noorden van de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnain, gebombardeerd, zo is in Saigon meegedeeld. De basis, die vier lanceerinrichtin- gen omvatte, is geheel verwoest. In de nacht van woensdag op donderdag is de operatie „She nandoah", die op 17 oktober in T noorden van de provincie Bien Hoa. ongeveer honderd km ten noorden van Saigon, begon, ge ëindigd. De Amerikanen doodden 97 vietcong-strijders. De Amerikaanse mariniers bij de „operatie prairie", die even ten zuiden van de gedemilitari seerde zone wordt gevoerd, heb ben matige verliezen geleden. Zij hebben i.213 tegenstanders ge dood. KOUD Een depressie, die boven de Mid dellandse Zee aanwezig is veroor zaakte donderdag in Noord-Italië langdurig regen, in Frankrijk plaat selijk sneeuw. Langs de oostflank van deze depressie stroomt War mere lucht over de Balkan naar het noorden. In onze omgéving blijft vandaag met een zwakke tot matige noordoostelijke wind koude lucht aanstromen, zodat de mid- dagtemperaturen ongeveer gelijk zullen zijn aan die van donderdag. In de komende koude lucht komen enkele opklaringen voor, maar ook uitgestrekte wolkenvelden. De kans op neerslag is evenwel nóg klein. VRIJDAG 4 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Vv aisoofden m. 5.J0 5.46 6.20 6.29 p m. 5.31 6.07 6.41 6.50 medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Wolkenvelden Wolkenvelden, maar overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind ln hoofdzaak tussen noordoost en noord. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren af tets hogere. ZATERDAG 5 NOVEMBER v.m. nm. Breskens 6.05 6.33 Terneuzen. 6.41 7.09 E-ns weert 7.15 7.43 Walsoorden 7.24 7.52 ZON MAAN cp onder op onder Nov 4 7.39 17.07 21.23 14.09 5 7.41 17.05 22.46 14.44 6 7.43 17.04 15.08 7 7.45 17.02 0.13 1558 8 747 17.00 1-41 15.43

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1