President Johnson op de thuisreis Drama in Millingen Personentrein ontspoord b[j Halfweg Generaal Soeharto China aan valt HET WEER Deense regering afgetreden Noordkoreanen schonden bestandslijn A.R. THANS BUITEN DE FORMATIE ®E THANT BLIJFT TOT EINDE ALGEMENE VERGADERING V.N. HET WINTERT IN EUROPA DERTIEN 2400 km lange weg door Sumatra kost 1700 miljoen dollar DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 22e Jaargang No. 6809 Verkiezings campagne Vastbesloten Moeder vermoordde vijf kinderen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Officiële uitnodiging; van Soekarto aan prinselijk paar ONGELUK BIJ ZAGREB Trein reed 120 km Anti-Russische betoging in Peking Hefschroef- vliegtuig verongelukt Onder stroom Hersenschudding KRITIEK VAN NEDERHORST OP SCHMELZER Tweebaansweg Indonesische eenheid BOSBRANDEN IN CALIFORNIA Grote zuivering ophanden in China Owlufiten in Indische havenstad Tanltering Hj abonnement: TERNEUZEN Mrecteur-Hoofdredaeteun t van de Sande Redactie- en Admlnlstratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Mxmnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per neand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen *overtentfeprifs per mm 16 ct; minimum per «f vertentie 2,40. «nbriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrev Sureau van dit Blad" 20 cent verhoging, rwending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tor 10 uur voormiddag. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer De gedachtenwisseling tussen de kabinetsformateur en de he ren Biesheuvel en Roolvink is gisteravond afgerond. De kabi netsformateur heeft daarin geen aanknopingspunten kunnen vin den om thans nog verder perso nen uit A.R.-kring bij zijn forma tiepoging te betrekken, zo is gis teravond meegedeeld. „Het spijt mij dat de forma teur in onze gedachtengang niet voldoende aanknopingspunten heeft kunnen vinden", aldus de heer B. Roolvink op een vraag naar commentaar op de medede ling van de heer Schmelzer, waaruit bleek dat de A. R. thans bij de formatie is uitgeschakeld. De heer Roolvink wilde geen verder commentaar geven, noch ingaan op de gedachtengang die door hem en door minister Bies heuvel aan de formateur is voorgelegd. Ter gelegener tijd wanneer de zaak wat meer is be zonken en hij ook overleg met mr Biesheuvel heeft kunnen plegen hoopt hij er nog eens op in te gaan. President Johnson is woensdag in Anchorage in Alaska aange komen, waar hij de nacht zou doorbrengen in een hotel in het centrum van de stad. Tegen de Es kimo's en Indianen die hem be groetten, zei hij dat „het Ameri kaanse volk edelmoedig de vrij heidscrisis in Europa in de jaren veertig heeft beantwoord" en dat het dit nu doet om een toekomst te verzekeren voor een vrij Azië. Bij zijn aankomst in Anchorage werd de president verwelkomd door honderden inwoners van de 49ste Amerikaanse staat, Alaska, die gekleed waren in bontmantels. Het vriest er momenteel. De Amerikaanse president gaf een overzicht van zijn reis en zei dat, zodra de politici hun taak goed kennen, militairen overbodig zul len worden. „Zolang het nog niet zover is, hebben wij hen nog no dig, dat is in Korea en wordt nu in Vietnam bewezen". De president had ook in Zuid- Korea, waar hij drie dagen was, een hartelijke ontvangst gekregen, zowel van de zijde der autoriteiten als van de bevolking. Zijn reis van achttien dagen door 't Verre Oos ten kreeg in de V. S. veel publi citeit. Volgens waarnemers heeft hij een succesvolle „verkiezings campagne" in Azië achter de rug, die zijn kansen bij de komende congresverkiezingen aanmerkelijk heeft verhoogd. (ADVERTENTIE) Moeilijke dagen liggen in Viet nam in 't verschiet, totdat de com munisten hun gedachten over de strijd hebben gewijzigd. President Johnson heeft dit woensdag ge zegd in een toespraak tot de Zuitl- koreaanse nationale vergadering. Intussen moeten de bondgenoten sterk en vastbesloten blijven, zei de president. Hij voorspelde, dat de dag komt, dat „zij die de strijd zijn begonnen", bereid zullen zijn deze te staken. Over zijn reis door het Verre Oosten zei Johnson, dat hij mil joenen vriendelijke en goedwil lende gezichten had gezien, het geen hem had bemoedigd. Woensdagmorgen omstreeks half zeven heeft zich in Millingen aan de Rijn een afschuwelijk drama voorgedaan, toen een 35-jarige moeder, mevr. J. O.—K. de twee slaapkamers binnenging, waar haar De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft dins dag het mandaat van secretaris generaal Oe Thant verlengd tot het einde van de huidige zitting, naar verwachting 20 december. Het mandaat van Oe Thant zou vandaag aflopen. Op 1 september had Oe Thant verklaard zich niet IN DE OCHTEND LICHTE VORST Tussen een hogedrukgebied, dat zich van de Oceaan tot boven Zuid-Scandinavië uitstrekt en een depressie, die boven het Ibe risch schiereiland is terecht ge komen, is koude lucht uit centraal Europa over West-Europa uitge stroomd. Uit Noord-Frankrijk werd woensdagmorgen hier en daar zelfs wat sneeuw gemeld. Vooral ook in Duitsland is op tal van plaatsen sneeuw gevallen, hetgeen veroorzaakt werd door een kleine depressie in de hogere luchtlagen. Deze storing ver plaatst zich nu in de richting van Nederland. Het laat zich aanzien, dat deze vandaag ook bij ons veel bewolking en plaatselijk wat lichte sneeuw zal brengen. De wind blijft daarbij zwak tot ma tig in hoofdzaak tussen oost en noordoost waaien. In de ochtend zal het op de meeste plaatsen licht vriezen. In de loop van de dag loopt het kwik wel weer op, maar niet meer dan tot enkele graden boven nul. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Koud weer Veel bewolking met mogelijk op enkele plaatsen lichte sneeuw. Overwegend matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als woens dag. DONDERDAG 3 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4-26 4.44 Terneuzen 5.02 5.20 Hansweert 5.36 5.54 Walsoorden 5.45 6.03 VRIJDAG 4 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.10 5.31 Terneuzen 5.46 6.07 Hansweert 6-20 6.41 Walsoorden 6.29 6.50 voor een tweede termijn van vijf jaar ter beschikking te zullen stellen, maar. aan de vooravond van de opening van de algemene vergadering zei hij bereid te zijn voor de duur van de huidige zit ting aan te blijven. Het besluit van de algemene vergadering viel na een geheime stemming. De afgevaardigden moesten „ja" of „nee" op een strook papier schrijven, waar mee zij zich voor of tegen een resolutie verklaarden die was in gediend door de tien niet-perma- nente leden van de veiligheids raad, waaronder Nederland. Oe Thant was niet in de zaal, toen de resolutie werd ingediend door Simeon Adebo van Nigeria en dr. Pedro Berro van Uruguay. Bei den zeiden dat het de algemene wens was dat Oe Thant na de interim-periode een tweede man daat zal aanvaarden. „We hopen nog steeds dat de opvolger van Oe Thant Oe Thant zal zijn", al dus de Nigeriaanse afgevaardig de. Na de aanvaarding van de re solutie zei Oe Thant dat zijn uit eindelijke besluit of hij een tweede ambtstermijn zal aan- vaarde'n, onder meer zal wor den beïnvloed door vooruitzich ten op vrede in Azië. Hij zei dat het vraagstuk van zijn opvolger moet zijn geregeld vóór het ein de van de huidige zitting van de algemene vergadering. ZON MAAN op onder op onder Nov 3 7.38 17.09 20.10 13.22 4 7.39 17.07 21.23 14.09 5 f.41 17.05 22.46 14.44 6 7.43 17.04 15.08. Koning winter heerst thans vrij wel overal In Europa. Weliswaar slaagde de zon er gisteren in hier en daar de temperaturen tot boven het vriespunt te doen stijgen, maar op andere plaatsen sneeuwde het de gehele dag. Vietsalm in de Belgische Arden nen sloeg woensdag het record met veertien graden beneden het vriespunt Daarna volgden de Zwit serse Jura en delen van Italië met tien graden. Zelfs in Milaan daal de de temperatuur tot onder nul. In Engeland was het woensdag eveneens koud na sneeuwval. In Frankrijk is evenals in Zwitserland en in Italië het wintersportseizoen vroeg begonnen. Op de bergen ligt al vrij veel sneeuw, ook op geringe hoogte. Parijs had zelfs zijn eerste sneeuwval van dit jaar. Ook noord-Duitslancl had woens- (jgg last van sneeuwval vijf kinderen nog in bed lagen en deze met bijlslagen doodde. Het motief voor deze daad is nog niet vastgesteld, maar de officier van justitie van Arnhem, mr. Boekraad, zag er in eerste instan tie een wanhoopsdaad in van een vrouw, die intens veel van haar kinderen hield en hen op deze wijze voor een ongelukkige toekomst wilde beschermen. De slagen, die zij de kinderen toebracht, waren dodelijk voor al len: het zevenjarige meisje Clara, het zesjarige meisje Lucia, de vier jarige jongens Thomas en Johan nes, tweelingen, en het vierjarige meisje Theresia. Na haar daad bel de de moeder zelf haar huisarts en vertelde wat gebeurd was. Zij maakte een kalme indruk. Het gezin O. emigreerde enkele jaren geleden naar Australië en Zuid-Afrika. Anderhalf jaar ge leden keerde de moeder met de kinderen naar Nederland terug. De vader, een 38-jarige schoenmaker, bleef echter in Zuid-Afrika. Hier in wordt voorshands de oorzaak van het drama gezocht. De uitnodiging van Soekarno aan prinses Beatrix en prins Claus voor een bezoek aan Indonesië is thans officieel. De uitnodiging die de instemming heeft van het Indo nesische kabinet, is overhandigd door de Indonesische ambassadeur in Den Haag, dr. Soedjarwo Tjon- dronegoro. Volgens de uitnodiging is het de bedoeling dat de prinses en de prins de gasten zijn van de president. Zij zullen zelf kunnen bepalen wanneer zij willen komen en voor hoe lang. Op een spoorwegovergang aan de rand van de Zuidslavische stad Zagreb zijn woensdagoch tend een passagierstrein en een autobus met elkaar in botsing gekomen. Drie personen werden gedood en 27 gewond^ van wie tien ernstig. Mevrouw O. is overgebracht naar het huis van bewaring in Arn hem, waar zij behalve aan een ver hoor ook aan een medisch onder zoek zal worden onderworpen. Het gezin werd financieel ge steund door sociale zaken. Voor lopig wordt aangenomen, dat de vader zich niets meer van zijn ge zin heeft aangetrokken. Dit zou voor de moeder mogelijk aanlei ding zijn geweest voor haar wan hoopsdaad. Haar huisarts, die zij ongeveer een uur na het plegen van haar daad op de hoogte stelde, lichtte op zijn beurt onmiddellijk de po litie en officier van justitie in. Mevr. O. was oorspronkelijk af komstig uit de Duitse plaats Em merik. Woensdagmiddag om tien minu ten voor half twee is in de buurt van Halfweg een reizigerstrein die van Dordrecht naar Amsterdam op weg was, ontspoord, waardoor liet treinverkeer geheel was geblok keerd. Zodoende konden er op het traject Amsterdam-Haarlem voor lopig geen treinen rijden. Bij het ongeluk zijn dertien rei zigers gewond. De gewonden z»jn per ambulance afgevoerd. De trein bestond uit vier delen. Het eerste deel stond haaks op de spoorbaan. De trein is ter hoogte van de suikerfabriek in Halfweg met een snelheid van 120 kilometer uit de rails gelopen. Het ongeluk gebeur de bij een wissel, dat in plaats van rechtuit leidend rechtsaf lag. Bij die stand mag het met een snelheid van niet hoger dan 45 kilometer worden bereden. De machinist zag op het laatste moment de wissel stand en remde schielijk, doch de snelheid van de trein kon niet tij dig worden teruggebracht. Het vierwagenstel heeft de bo venleiding over een lengte van 300 meter totaal vernield en drie mas ten zijn tot aan de grond afge knapt. De spoorwegen hebben de in druk dat het vierwagenstel voor een derde gedeelte was bezet, zo dat zich ongeveer tachtig mensen in de trein hebben bevonden. De Deense premier Jens Otto Krag heeft het ontslag van zijn kabinet ingediend. Hij zal om nieu we verkiezingen verzoeken, te houden op 22 november. Tijdens het debat in het parle ment over een regeringsvoorstel tot belastingherziening verzocht Krag om schorsing van de verga dering, toen bleek dat het voorstel weinig steun kreeg. Vijfenzestig Chinese studenten die de Sowjet-Unie heeft uitge wezen, zijn woensdag in Peking als helden ingehaald. Meer dan 10.000 leden van de militante rode garde waren naar het station ge komen. De ontvangst had het ka rakter van een felle anti-Rus sische demonstratie. Éoals gemeld heeft de Sowjet- Unie de Chinese studenten naar huis gestuurd als represaille voor het Chinese besluit om alle bui tenlandse dus niet alleen de Russische studenten uit te wij zen, omdat alle onderwijsinstel lingen zijn gesloten in verband met de z.g. „culturele revolutie". Op een spoedbijeenkomst van de socialistische fractie heeft de pre mier zijn besluit tot aftreden ken baar gemaakt. De regering wil de inkomsten belasting heffen, zodra het geld verdiend is en niet, zoals tot nu toe gebruikelijk was, een jaar later Eerder dit jaar heeft premier Krag al te verstaan gegeven, dat hij aan het voorstel de vertrouwenskwes tie verbond. Zijn sociaal-democra tische partij streeft al jarenlang naar belastinghervorming. Krags regering had geen volstrekte meer derheid in het parlement. Een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse marine is dinsdag in Portsmouth (Virginia) veronge lukt. Drie inzittenden verloren het leven. Bij het ongeluk werden elf per sonen gewond. Het toestel, dat was opgestegen van het vliegdekschip Guadalcanal, kwam op een kade terecht. De spoorwegfunctionarissen spraken vol lof over de kwaliteit van het moderne materieel, waarmee het ongeluk is gebeurd, want een dergelüke ontsr.—-' zou het materieel van minder goede kwaliteit een hoog doden tal hebben opgeleverd. De passagiers werden met auto bussen afgevoerd naar het Cen traal Station te Amsterdam om van daar hun reis voort te zetten. Een tweede trein, die vier mi- .-—titer de ontspoorde trein zat en in Haarlem niet meer vast gehouden kon worden, stond ach ter het ontsnoorde stel. Ook de Dassagiers hiervan werden met bussen afgevoerd. De Nederlandse spoorwegen hoopten vanmorgen bij de aanvang van de dienst het treinverkeer over beide sporen te kunnen hervatten. Omstreeks zes uur gisteravond arriveerde een herstelploeg, die drie hulpmasten plaatste, waaraan in de loop van de nacht een hulp- draadconstructie zou worden be- bevestied. Aan heide snoran r"»n- keert niets, zodat het enige pro bleem voor de spoorwegen was 't ontspoorde wagenstel zo ver van de spoorbaan te verwijderen, dat treinen normaal kunnen passeren. De buffetbediende van Wagon- Lits, de heer M. Deijken, bevond zich juist met een plateau vol lege kopjes in de keuken van het res tauratierijtuig, toen de trein hevig begon te remmen. De heer Deij ken, die naar ziin zeggen „trein- benen" heeft en heeft geleerd zich zelfs in de meest benarde situaties staande te houden, maakte een enorme val, gleed onder de tafels door en kwam tegen de achterwand tot stilstand. Hii klaagde over he- viee soierpiin. Paniek is er in de trein niet ontstaan. De trein is ten slotte door een stootblok geraakt, waardoor het vierwagenstel als 'n harmonica in het land bleef lig gen. Het eerste wat de heer Deiiken deed, was naar buiten rennen en de nasaaiers toeroeoen in de trein te blijven, aangezien de naar be neden gevallen bovenleiding onder stroom stond. Volgens de Nederlandse spoor- wegen zijn 13 gewonde oassagïers naar een ziekenhuis vervoerd, van wie er inmiddels acht naar huis zijn gebracht. Vijf verblijven er nog in het ziekenhuis. Van de ge wonden heeft één een hersen schudding en de ander een be schadiging aan de rugwervel. Veel passagiers met schramme- t'es, builen en wondjes zijn ter plaatse behandeld door doktoren uit de buurt. De 16-jarige mej. Mein uit Haar- bij Halfweg weer vrijgemaakt. Het zij verblijft in het ziekenhuis Joan nes de Deo in Haarlem. De heer N. Essesse uit Kameroen werd wegens een beschadiging aan de rugwervelkolom ter verpleging opgenomen in het Elizabeth-gast- huis in Haarlem. Woensdagavond om half negen was het tracé van de spoorbaan bij Halfweg weer vrijgemaakt. Het ontspoorde vierwagenstel lag langs de spoorlijn en zou op een later tijdstip worden verwijderd. Men begon inmiddels met het herstel van de bovenleiding. Een onderzoek, na het ongeluk, heeft uitgewezen, dat de seinen, die de machinist hadden moeten waarschuwen zijn snelheid te ver minderen goed hebben gefunctio neerd, Trouwens het feit, dat drie eerdere treinen wèl op de seinerf hebben gereageerd, maakt dit aan-, nemelijk. Tijdens een radiouitzending voor politieke partijen heeft de fractie leider van de P. v. d. A., de heer Nederhorst, woensdagavond kri tiek geleverd op de werkwijze van de kabinetsformateur drs Schmel zer. Hij was het er mee eens, dat de heer Schmelzer de opdracht had gekregen, maar de wijze waar op de formateur te werk ging, had hem in hoee mate verbaasd. „Als de heer Schmelzer een op lossing had gezocht in de combi natie V.V.D., C.H.U. en K.V.P, was hij er zeker binnen een week in geslaagd", aldus de fractieleider. „Een overeenstemming met de A. R. is in dit geval onlogisch". De heer Nederhorst was ervan over tuigd dat de K.V.P. door de on verwachte indiening van de motie de crisis in de K. V. P. persé heeft gewild. Hii betreurde het, dat de K.V.P. zich steeds in onduidelijk heid blijft hullen en zich niet wil de binden voor de verkiezingen. De heer Nederhorst noemde de poging van de heer Schmelzer tot vorming van een kabinet „geschar rel". Hij ging zelfs zo ver te ver klaren, dat de heer Schmelzer wel zal moeten verdwijnen, als hij geen serieuze poging zou ondernemen. Generaal Soeharto, de voorzit ter van het Indonesische kabinets presidium, heeft in een toespraak op een studentenbijeenkomst de pogingen van „een vreemde w- gendheid" gelaakt om het Indone sische streven naar nationale oen heid te saboteren. Hij doelde daar- bij, zonder een naam te noemen, duidelijk op de Chinese volksrepu bliek. Soeharto zei dat de Chinezen, zolang zij als een geïsoleerde groep in Indonesië blijven, een potentiële bron van buitenlandse intriges zul len vormen. Zowel communistisch als nationalistisch China hadden er belang bij om over „stromannen" in Indonesië te kunnen beschikken. De aanleg van de 2.400 km lan ge tweebaansweg door Sumatra zal wel vijftien jaar in beslag ne men, aldus heeft de directeur-ge neraal van dit werk, Omar Toesin, gezegd. De kosten zouden 1.700 miljoen dollar bedragen. Een Ja panse firma had het voorbereiden de werk verricht, maar het eigen lijke werk was nog niet begonnen. De bezuinigingspolitiek van de huidige regering zou tot nog ver dere vertraging kunnen leiden. Men zou de beschikbare gelden kunnen gaan gebruiken voor het herstel van de bestaande wegen on Sumatra, aldus Toesin,- De „Angkatan Bersendjata" van woensdag schrijft dat er „een soort botsing" is tussen de „nieuwe orde" en de verdedigers van de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Volgens het blad heeft ge neraal Soeharto gezegd dat „de opvatting van nationale eenheid nog zeer vaag is". „Wij willen niet verenigd worden als dieren in een dierentuin, waarin elk dier in een aparte kooi voor de hele wereld te kijk staat. Dat herinnert ons aan de „nasakom"-gedachte (samen werking tussen nationalisten, reli gieuze en communistische groe pen), die vernietigend is gebleken. Dat soort eenheid voert ons alleen maar naar Lobang Boeaja", aldus het blad. (Lobang Boeaja, het kro- kodillengat, is de plaats waar vo- Irig jaar zes generaals werden ver moord), Noordkoreaanse soldaten heb ben woensdag ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea zes Ameri kaanse en een Zuidkoreaanse militair gedood, aldus heeft het V. N.-commando in Tokio be kendgemaakt. Sinds de wapenstilstand van 1953 zijn dergelijke botsingen tussen patrouilles sporadisch voorgekomen. Aan de bestands lijn staan 600.000 Zuidkoreaanse en 50.000 Amerikaanse militairen tegenover 430.000 Noordkorea nen. Aan beide kanten van de bestandslijn liggen bufferzones van 2 km breedte. Geen van bei de partijen mag deze overschrij den. Een bij de overval gewonde Amerikaanse militair zei dat de aanvallers Noordkoreaanse uni formen droegen. Er werden gra naathulzen van communistische afkomst gevonden. In de verkla ring wordt gezegd dat het V. N.- commando wil dat de militaire wapenstilstandscommissie deze zaak direct opneemt met de com munistische zijde. Het hoofd kwartier van deze commissie is in Panmoendjon, waar destijds de wapenstilstandsonderhande lingen zijn gehouden. In het district Pacoima in het zuiden van Californië woeden bos branden die tot dusver achthon derd ha in de as hebben gelegd. Ten minste twaalf mensen zijn bij de bestrijding van het vuur om gekomen. Elf brandweerlieden kwamen in de vlammen om, toen een wind vlaag het vuur aanwakkerde. Vijf tien mannen werden gewond, van wifi negen zeer ernstig. Een Amerikaanse woordvoer* der zei dat de aanval werd ge* daan op 30 km van de gebieden die dinsdag door president John*! son zijn bezocht, acht uur voor* dat deze uit Zuid-Korea zou ver* trekken. Het Chinese communistlscSt partijblad „De rode vlag" heeft gisteren te kennen gegeven, dat wellicht binnenkort een of ver* scheidene belangrijke functionaris sen zullen worden afgezet. Het be wuste hoofdartikel onder de kop „Over de overwinning van de pro letarische revolutionaire lijn, ver tegenwoordigd door Mao tse- Toeng" is door de andere bladen in Peking overgenomen. De hoofd redacteur van het theoretische partijblad „De rode vlag", Tsjen Pota, staat aan het hoofd van de groep die de zgn. „culturele revo lutie" leidt. Bii onlusten in de Indische havenstad Visakhapatnam zijn dinsdag negen personen pedood en 10 gewond, toen de politie vuurde op een menigte van 3.000 per sonen die het hoofdpostkantoor wilde binnendringen. Later maakte de menigte zich meester van wa pens en ammunitie. De hevolkine van de stad wil dat de vijfde staalfabriek die de rege ring wil bouwen, in hun stad komt te staan. In de staat Andhra heerst opwinding over de plaats, waar deze fabriek moet komen. De haveninstallaties van Visakhapat nam worden nu door de marine bewaakt,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1