't is weer tijd voor Blei r11 a dm Kikker óp met ^Cerboren liefde WEEKEND VERKEERSONGELUKKEN B. EN W. VAN TERNEIZEN BRACHTEN RAPPORT UIT OVER DE RUIMTELIJKE ORDENING (lot 1980) PYROMAAN IN ACTIE OP KERMIS TE BERGEN OP ZOOM Loop der bevolking steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Altijd even goed! BURGERLIJKE STAND Sinaasappel- vrüchtelimonacfe en Limonade gazeuse ZUIVERE HUID Dubbele bodem. Maandag/dinsdag 51 okt. en 1 nov. 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 DODE EN ZWAARGEWONDE IN DEURNE Zaterdagnacht om halt twee heeft op de Loon, 'n stille weg in Deurne, een frontale botsing tussen twee personenauto's plaats gehad, waarbij de 27-jarige grondwerker J. A. Toonen uit Deurne, die een der auto's be stuurde, om het leven is gekomen. De bestuurder van de andere auto, de 28-jarige grondwerker M. P. F. uit Asten, die zwaar ge wond in het ziekenhuis te Deur ne werd opgenomen, kon nog niet worden gehoord. Volgens het eerste onderzoek zou F. met zijn auto slingerend over de weg hebben gereden en op het moment waarop de tege moetkomende wagen hem zou passeren, op de linkerweghelft zijn geraakt, waarop de botsing volgde. BROMFIETSER VERONGELUKT In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 18-jarige J. P. F. Boergonje uit Woensdrecht door een val met zijn bromfiets om het leven gekomen. Op de Antwerpse weg tussen Bergen op Zoom en Hoogerheide raakte de jongeman met zijn rechterpedaal een paal tje. Hij kwam vervolgens met zijn hoo%i tegen een boom terecht en was op slag dood. VIERJARIGE KNAAP ONDER BUSJE De vierjarige Frans- van den Bos is zaterdagmiddag in de Hoofdstraat in zijn woonplaats De Lier (Z.-H.) onder een busje geraakt en om het leven geko men. Het jongetje stak onver wachts de weg over. De bestuur der van een naderend busje pro beerde het kind te ontwijken door krachtig te remmen. Hij (ADVERTENTIE) week sterk naar links uit, waar bij de auto de trottoirband raak te, omsloeg en bovenop het kind terechtkwam. DRIE DODEN IN ZWIJNDRECHT Bij een ernstig verkeersonge val op de oprit naar de brug over de Oude Maas in rijksweg 16 (Rotterdam-Dordrecht) onder de gemeente Zwijndrecht zijn zater dagavond drie personen om het leven gekomen. Na een botsing, waarbij drie personenauto's wa ren betrokken, vlogen twee van de wagens in brand. De drie slachtoffers konden zich niet uit hun brandende auto bevrijden. Het ongeluk eiste verder twee zwaargewonden en drie lichtge wonden. Het gecompliceerde on geluk ontstond, doordat een per sonenauto, komende uit de rich ting Rotterdam, bij het inhalen op de verkeerde weghelft terecht kwam, een uit de richting Dor drecht komend busje aanreed, in een slip raakte en vervolgens frontaal tegen twee naast elkaar rijdende tegenliggers botste. De uit de koers geraakte wagen vloog na de botsing in brand, evenals een van de twee aange reden auto's. Het aangereden busje kwam door de botsing op de rijbaan voor het tegemoetkomende verkeer en botste tegen een uit de richting Rotterdam komende auto. De drie 20-jarige slachtoffers waren afkomstig uit Rhoon en Poortugaal. Kind onder tractor Zaterdagmiddag is het twee jarige dochtertje van de heer J. Gerlings in Heeze onder een ach terwiel van de 'door haar vader bestuurde tractor gekomen. Zij was op slag dod. Het ongeluk ge beurde achter het huis van de famiilie Gerlings bij het lossen van groenvoer. Luister naar„'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 u. Brand in woonhuis: twee doden Vanmorgen vroeg zijn te Cu- lemborg bij een brand in een klein woonhuisje mevrouw C. Veerde Wissel, 56 jaar oud, en haar 17-jarige zoon Jan om het leven gekomen. De echtgenoot sloeg alarm. Brandweer noch po» litie slaagden er in de slachtof fers uit het huis te halen. Een andere zoon was al naar zijn werk in Utrecht vertrokken. Om trent de oorzaak van de brand was nog niets bekend. Geraffineerde inbrekertjes Ruim duizend gulden hebben drie Arnhemse knaapjes van 11, 12 en 13 jaar weten te bemachti gen door enkele tientallen porte- monnaies te stelen. Zij Hingen daarbij geraffineerd te werk. Als zij een achterdeur van een wo ning zagen openstaan, belde één van het drietal aan bij de voor deur en hield de bewoner of be woonster aan de praat. De twee anderen gingen dan vliegensvlug de achterdeur binnen om de wo ning op portemonnaies af te zoeken. Ook namen zij ettelijke portemonnaies weg van winke lende vrouwen, die even hun tas op de grond of op de toonbank leten staan. Van het geld maakten zij ple zierreisjes naar Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. In Den Haag lieten zij zich per taxi naar de Scheveningse pier rijden, om zich daar bij de botsautootjes te vermaken. ïn Arnhem deden zij zich in een restaurant enkele ma len tegoed aan een copieuze maaltijd, zonder dat iemand arg waan koesterde. Pe Arnhemse recherche heeft he! trio in de kraag kunnen gripen. De spectaculaire ontwikkeling die de gemeente Terneuzen in de afgelopen tien jaar te zien heeft gegeven en die in de komende de cennia eerst goed tot zijn recht zal komen, is al zovele malen en en in zovele toonaarden besproken en beschreven, dat het overbodig scheen er een 35 pagina's tellend rapport aan te wijden. De nieuwe wet op de ruimtelijke ordening evenwel draagt de ge meentebesturen op een onderzoek in te stellen naar de huidige situa tie en naar de mogelijkheden die wenselijk en realiseerbaar worden geacht. B. en W. van Terneuzen hebben de resultaten van hun onderzoek neergelegd in een uitstekend ge documenteerd en overzichtelijk rapport, dat niet te voorziene om standigheden voorbehouden tot 1980 een beeld geeft van wat men in deze gemeente tot stand denkt te brengen. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden heden in toaal aangevoerd 1870 dieren, zijnde 1395 slachtrun- deren en 475 varkens. De noteringen worden als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,20 4,50, le kwal. f 3,804,15, 2e kwal. ƒ3,45—365, 3e kwal. 3,15 3,30; Varkens: extra kwal. ƒ2,42—ƒ2,47, le kwal ƒ2,37— ƒ2,42, 2e kwal. ƒ2,32—ƒ2,37, 3e kwal. ƒ2,27ƒ2,32; Stieren ƒ3,90 4,50; Worstkoeien 2,90—3; Slachtzeugen 22,10; Zware varkens ƒ2,12ƒ2,22. Alles per kg. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer groter, handel redelijk en prijzen even hoger; Varkens: iets minder aanvoer, vlotte handel en iets hoger in prijs. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotterdam se graanbeurs de volgende prijzen genoteerd franco Rotterdam: Nieuwe oogst: Groene erwten tot 43 (onv.); Schokkers tot 42 (onv.); Capucijners tot 62,50 (onv.); Bruine bonen boeren- schoon tot f 90 (onv.). De tussen haakjes geplaaste noteringen zijn die van de vorige week. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opw. 2224; Bintjes 3550 mm 1313,25; Bintjes 40 mm opw. 1314; Furore 40 mm opw. 2021,50; Meerlanders 40 mm opw. 18,7520. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintjes 35 mm opw, in twee maten gesorteerd 13,2514; Bintjes 45 mm opw. 14,5015. Zandaardappelen voor het bin nenland: Bintjes - blank - 40 mm opw. geen notering. Zandaardappelen voor de ex port: Climax 35 mm opw. 9,50; Bintjes - blank - 35 mm opw. 10. Voeraardappelen f 25. Stemming: binnenland rustig, export flauw. Priizen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Het onderzoek, zo schrijven B. en W. in hun inleidend woord, had betrekking op de natuurlijke gege vens van het gebied; de bevol kingsontwikkeling; de welvaarts bronnen; de sociale en culturele ontwikkeling en de mogelijkheden voor de ruimtelijke ontwikkeling alsmede de bodemgesteldheid in verband met de aan te wijzen be stemmingen. Of alle suggesties welke in het rapport zijn verwerkt, financieel haalbaar zijn, zal de tijd moeten leren. Het college spreekt de hoop uit dat dit onderzoek van veel nut zal zijn bij de verdere ontwikkeling van Terneuzen. Er is, dunkt ons, niemand die daaraan zal twijfelen. Het rapport, waaraan ook het E.T.I. voor Zeeland en het provin ciaal opbouworgaan hun medewer king verleenden, getuigt van nauw gezette studie en het is met zoveel deskundige zorg samengesteld dat het de beste verwachtingen wettigt voor de nabije toekomst. Wij hopen in de gelegenheid te zijn de inhoud van het rapport in de loop van deze week wat uit voeriger onder de loep te nemen. Het verdient in vele handen te komen en wij kunnen iedere Ter- neuzenaar die het wèl meent met de toekomst van zijn gemeente, van harte aanbevelen er kennis van te nemen. Het zal voor velen een openbaring zijn. WINTER IN WENEN - Wenen had zondag zijn eerste sneeuwval van dit jaar, waarmee de winter voor de Oostenrijkse hoofdstad vroeg inzette. In de stad smolt het witte tapijt weliswaar weer snel weg, maar in de omge ving van Wenen bleef een tien tot vijtfien centimeter dik sneeuw kleed lange tijd liggen. In de Oostenrijkse bergen is gewaarschuwd voor sneeuw beven een hoogte van 1000 meter. Vandaag werd gemeld dat de Russische maansatelliet Loena 12 sedert zondagavond 18.15 uur zwijgt. In Jodrell Bank waar de grote Britse radiotelescoop twee of drie signalen van de Loena 12 per uur ontving, is sedert die tijd nies meer gehoord. Inbraak in horlogerie: buit 27.000 gulden Bij een inbraak in de horlogerie Delmonte aan de Kruiskade in Rotterdam is voor een waarde van 27.000 gulden aan gouden ringen, deels met briljanten, verdwenen. De inbrekers, drie mannen, maak ten zich uit de voeten in een auto, die zij dezelfde nacht in Amster dam hadden gestolen. Deze is in een sloot bij Terheyde in de omge ving van Breda teruggevonden. Een landarbeider heeft zater dagochtend de drie inzittenden, vrij haveloos geklede mannen, ge zien. Een van hen vroeg in een vreemde, vermoedelijk Romaanse taal de weg naar Breda. De politie neem aan, dat zij over de Belgische grens zijn verdwenen. Een pyromaan heeft in de nacht van zaterdag op zondag een grote ravage aangericht onder de ker- misinrichtingen op de grote markt en het Sint Catharinaplein in Ber gen op Zoom. Hij heeft niet min der dan vijf branden gesticht. Eerst werd brand ontdek in een kermispakwagen op het parkeer terrein aan de Sint Jozefstraat. Terwijl de politie en de brandweer doende waren deze brand te blus sen, werd brand ontdekt op het Sint Catharinaplein. Daar stonden een sensatiebaan en een balcorotor- tent in lichte laaie. Kort nadat men met het blussingswerk was begon nen, werd brand gemeld op de grote markt waar een brieven- sporttent en een „kiddyride" in brand stonden. De sensatiebaan brandde geheel uit. De schade be droeg ruim 40.000. De brieven- sporttent bekwam 15.000 schade, terwijl de schade aan de beide an dere inrichtingen zich tot 2000 en 5000 beperkte. Ook aan de pakwagen werd een schade van ruim ƒ2000 aange richt. In dezelfde nacht werd de 22-jarige J. F. uit Bergen op Zoom van zijn bed gelicht. De jongeman, die reeds eerder in een psychiatri sche inrichting werd verpleegd, had in een dronken bui de branden gesticht. Bij zijn verhoor legde hij een bekentenis af. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. TERNEUZEN Geboren. 20 okt.: Elisabertus Pieter, z. van Pieter Verberk- moes en Jacomina F. A. de Put ter, won. te Hoek; Gert Jan An thony, z. van Anthonie J. Faas en Pieternella C. de Leege, J. Steen straat 22; Gino Henrie Christian- ne, z. van Firmin A. G. de Jon- ghe en Irena L. Boudewijn, won. te Axel. 21 okt.: Edward Arie, z. van Eduardus J. M. de Jager en Martha L. A. van der Veeken, Middenstraat 85; Tine, d. van Willem J. T. Priester en Pietje (ADVERTENTIE) PUROL en PUROL-poeder Toen de douanebeambten zater dag op het vliegveld van de Tan- zaniaahse hoofdstad Dar-es-Sa- laam argwanend informeerden naar de inhoud van een naar hun oordeel opvallend zware aktetas, zei de eigenaar een zojuist ge arriveerde 36-jarige Westduitser gekscherend dat er een dub bele bodem in zat en dat hij er goud in had verstopt. De beamb ten keken toch maar even en er zat inderdaad een dubbele bo dem in de tas. Zij troffen een flinke hoeveelheid goudstaafjes aan, samen met het goud dat ze nog uit allerlei zakjes van het vest van de Duitser haalden, bijna 31 kg wegend en een waar de van ruim twee ton vertegen woordigend. DOOR JEAN NE AL 26) Ze voelde deze avond de fata liteit van dit alles en begreep beter dan ooit dat men geen keus had en inderdaad alles moest ne men wat het noodlot of de Voor zienigheid de mens in de schoot wierp. Geen keus! Men zou zijn eigen ouders niet kiezen, men kon zijn eigen partner voor het leven niet kiezen. Het kwam haar voor dat Malcolm haar door het noodlot in de schoot was gewor pen, zoals ook haar vader een gift van het noodlot was geweest. Niemand had haar eerst gevraagd of ze die en die vader wilde heb ben of liever die jongeman tot echtgenoot nam dan die of die In theorie was ze natuurlijk vol komen vrij om nee te zeggen, zo als ze tegen Malcolm nee zou kunnen zeggen. In sommige op zichten meende ze dat dat het juiste antwoord zou zijn. Aan de andere kant wenste ze niet haar hele leven hier te blijven. En weer van een andere zijde bezien, wilde ze geen afstand doen van haar vader. Ze wilde niet trou wen nog niet tenminste.... In theorie waren er duizend en één redenen maar in werkelijk heid, in de praktijk kon ze geen nee zeggen tegen Malcolm. Ze wist dat heel goed, dat kon ze in alle mogelijke narigheid ver niet. Zelfs niet wanneer hij haar wikkelde en alles in het werk irriteerde, zoals hij soms deed. j stelde om ongelukkig te worden. En als ze vandaag zei, moest I Geen prettig karakter had hü. ze morgen toch ja zeggen „En daarmee wordt de theorie van de vrije keuze overboord ge worpen", zei ze zacht. In de nis bij het venster waar ze zat, stond een bronzen Boeddhabeeld. Het was te donker om het gelaat te kunnen zien. Ze knipte he.t licht aan en stond even aandachtig naar het raadselachtige gelaat te kijken. Hij scheen er ook geen raad mee te weten, dacht ze. Er was echter in die raadselachtige glimlach iets dat haar aantrok, terwijl ze ernaar staarde. De uit drukking van het gelaat vertel de haar meer dan alle bladzij den vol zelfvertrouwen gevende vermaningen en wijsheden in het Oude Testament en in het Nieuwe. Vrije keuze, scheen Boeddha te zeggen, kom nou! En vandaar zeker die geamuseerde, raadselachtige glimlach. Myra knipte het licht uit Ja, zij en Boeddha begrepen el kaar. Zij wisten er beiden alles vanZe zou best Boeddhist willen worden, als Boeddha er behoorlijk had uitgezien, maar diens dikke armen en zijn figuur stonden haar tegen Bovendien scheen hij zich ge weldig te amuseren met het kij ken naar de mensheid die zichzelf Haar vader was veel beter dan hij en hij had in ieder geval een beter figuur. Nee, ze zou geen volgelinge worden van de grote Boeddha, besloot ze. Het venster stond open en ze keek uit over de boomtoppen en de daken van donkere huizen. Er was geen maan en zelfs de ster ren schenen opgeslokt te zijn in de duistere wolken aan de blauwe nachthemel. De lucht was ver vuld van de afwezigheid van het licht en scheen er mooier door geworden te zijn. Mysterieus, be angstigend en mooi, ontzaglijk mooi die nacht. Een mengsel van schoonheid en vrees, maar het meest van alles schoonheid Hier en daar hingen echter scha duwen. Vader had gelijk, dacht Myra. Het licht zelf was slechts een schaduw en het ene bestond in het andere en beide waren wer kelijkheid Ze was moe moe van het vechten tegen het onvermijdelijkeMisschien dat de verzachtende invloed van de nacht haar goed gedaan had, maar ze voelde zich rustig en meer tevreden met haar lot. Ze wilde niet langer meer vechten tegen zichzelf en het noodlot; ze wilde niet langer meer kiezen, maar de dingen laten komen zo als ze waren en komen moesten. Het scheen haar thans toe dat de grootste helft van alle narigheid in het leven kwam van het valse idee dat men meester van zijn eigen lot was. Dat was niet zo. Men kon zich voorbereiden op negenennegentig procent van de dingen die gebeuren moesten en zich verbeelden dat men zelf die dingen in het leven geroepen had, maar het honderdste procentje deed de deur dicht en daardoor werd men tot de werkelijkheid teruggebracht- en moest men er kennen dat men niets dan lege briefjes in te brengen had. Geen wonder dat Boeddha maar glimlachteMen kon kiezen tussen gelukkig zijn en on gelukkig zijn. Dat was ongeveer alles. De rest was in handen van het noodlot, de goden die daar zijnHet noodlot zat vol van cynische humor en lachte om die zogenaamde meesters van eigen lot. Dat waren niet al de conclu sies waartoe Myra had willen ge raken, toen ze naar haar kamer was gegaan. Haar plan was ge weest om alles eens terdege te overwegen en tot een of ander besluit te komenMisschien was ze dat ook. In ieder geval was ze er moe van en ze geeuw de langdurig. Zich omkerend zag ze zichzelf weerkaatst in de grote spiegel, nauwelijks zichtbaar in het sche merlicht, maar voldoende om haar te doen zien dat ze een mooi figuur had. Ze begon zich te ont kleden, schoot in haar pyama en kroop in bed. Het was een goed bed, zacht en lekkerHoe zou het zijn, vroeg ze zich af, om sa men met Malcolm te slapen? Ze hoopte maar dat hij niet met zijn mond wijd open sliep en hoopte nog meer dat ze dat zelf niet deed! Ze zou best eens willen zien hoe Malcolm sliepGoede MalcolmEensklaps wilde ze niets anders meer dan hem voor altijd bij zich hebbenHet zou heerlijk zijn, bijna in slaap ge vallen nog een laatste nachtkus te krijgen „Ik moet lief tegen Malcolm zijn", mompelde ze half in slaap. „Lief tegen paps zijn lief tegen iedereen, voor al de mensen aan wie ik een he kel heb (Wordt vervolgd.) Postma, Beethovenhof 36; Mare, z. van Cornelis M. Sol en Suzan- na G. M. van Driel, Zuidland- straat 73; Onno Benjamin Aneta, z. van Roger A. E. Coone en Ma ria M. C. Rammeloo, won. te Zuiddorpe. 23 okt.: Anna Jacomi na, d. van Adriaan van de Velde en Elizabeth J. M. Hamelink, P. de Hooghstraat 19; Winfred, z. van Pieter J. Dingemanse en Louisa M. Huurman, Middenstr. 116; Astrid, d. van Wilhelmus J. van den Bogaard en Cecile R. Aerssens, won. te Sas van Gent. 24 okt.: Marinka, d. van Arthur C. L. Wouters en Anna J. van den Bergen, Vergaertstraat 48; Erik Willem, z. van Marinus Janse en Wilhelmina de Jonge, Debussy- hof 217. 25 okt.: Alexander Fran- ciscus Maria, z. van Franciscus C. de Waal en Johanna G. Mettes, Koninginnelaan 24; Veronique Petra Maria, d. van Antoine C. M. Obrie en Georgette A. C. Ver- maeve, won. te Westdorpe; Peter Theophiel, z. van Petrus J. Thuy en Leonia M. v. Gassen, won. te Axel. 26 okt.: Jeanne Jacqueline Esther, d. van Pieter N. de Regt en Maria C. Nieuwenhuijze, Pijn boomstraat 64. Huwelijksaangiften. 21 okt.: Edward C. M. de Mul, 25 jr jm. en Christina A. Dobbeleir, 21 jr jd. 24 okt.: Willij A. van Waes, 35 jr. geh. gew. (won. te IJzen- djjke) en Annie M. M. Egger- mont, 34 jr geh. gew.. Huwelijksvoltrekkingen. 25 okt. Augustus van Gassen, 48 jr geh. gew. en Maria Sikking, 48 jr geh. gew. 27 okt.: Petrus E. de Poor ter 39 jr geh. gew. en Elisabeth Bakker, 31 jr geh. gew. Overleden. 20 okt.: Johanna Visser, 87 jr geh. gew. met T. van Aalst, Kazernestraat 19. 21 okt.: Willem L. van Luik, 67 jr ongeh. Rozenstraat 198. 22 okt.: Dina J. Buijze 64 jr geh., won. te Axel; Johan P. H. Taelman 6 jaar won. te IJzendijke. 23 okt.: Maria P. Aerssens 79 jr geh. gew. met F. Romeijnsen, Tramstraat 9. 26 okt.: Johannis B. van Hulle 87 jr geh. gew., won. te Philippine. In de periode van 21 tot en met 27 oktober zijn in deze gemeente ingekomen: L. PeetersHulscher, West- kolkstraat 44 van Venlo; M. J. Pol, Debussyhof 195 van Vlissin- gen; M. de Bok, L. Kerkstraat 8a van Hoek; M. L. C. Roete, D. Visserstraat 1 van Arnhem; H. PrinsAlicaris, Eikenstraat 60 van Ede; C. Hamelink, de Blok ken 9 van Axel; E. G. Swartelé, J. Haydnstraat 4 van Westdorpe; L. P. van As, J. Haydnstraat 6 van Vlissingen; G. M. Koole, Margrietstraat 17 van Middel burg; M. J. van der Linde, Anna Bijnsstraat 11 van Rotterdam; E. Sahetapyde Bruijn, Vondel straat 41 van Waddinxveen. In dezelfde periode zijn de vol gende personen vertrokken: J. C. Gerbers, lepenlaan 48 naar Amsterdam; J. van de Griek, Scheldekade 27 naar Vlissingen; M. H. P. Herms, N. Kerkstraat 17 naar Kloosterburen; T. Hammer van Dinther, Wéstkolkstraat 34 a/b naar Rotterdam; C. P. Huijssen—Kamerik, Azaleastraat 118 naar Rotterdam; A. C. van der Peijl, Leeuwenlaan 12 naar Kruiningen; P. Savicevic, Pla taanstraat 12 naar Rotterdam; M. J. H. de Vetter, Dokweg 24 naar Goes.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3