President Johnson op het oorlogspad de BUCK's Zuidvietnamese troepen worden ingezet voor pacificatie-campagne AMERIKAANSE HULP AAN THAILAND 'n ster matras HOOVER ACTIE Leden van crypto-comm u nistische „Partindo" lopen over naar r.k. en nationalistische partij Tanalt tijdens verkiezingsrede van bondskanselier Erhard DE „VADER" VAN DE CHINESE KERNRAKET STUDEERDE IN DE VER. STATEN weekend-systeem HET WEER Voedingsbodem Armoede uitbannen Kernchantage Beroep op Hanoi Anti-Amerikaanse betogingen Johnson en de verkiezingen grandioze wasautomaten- in zicht. WACHT MET KOPEN! Rusland verwacht strenge winter Russisch maanvoertuig maakt foto's Afrikaanse organisaties vragen clementie voor Soebandrio „Matige" verliezen Tienduizend granaten explodeerden Barbaars Naakte liftster. Vijf bommen gedemonteerd te Zwaagdijk Veiligheidsraad vraagt Oe Thant tot 20 december te blijven Aardschok in Griekenland Geheimen Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! „Verouderde kennis Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden bij abonnement TERNEUZEN Xreeteup-Hoofdreaacteor: L van 8e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per n8and 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Maandag 31 Okt. Dinsdag I Nov. 1966 22e Jaargang No. 6807 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Aövertentieprfjs per mm 16 ct; minimum per ifvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer VI ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, v'ei melding: Brieven onder nummer, of „Adres Sureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot 10 uur voormiddag. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer President Johnson heeft zich zaterdag bereid verklaard de militaire hulp aan Thailand met een derde te vermeerderen. Dit is door premier Thanon Kitti- katsjorn aan de pers meegedeeld, nadat hij een uur met Johnson had gesproken. Over de laatste jaren zijn geen cijfers voor de Amerikaanse mi litaire hulp aan Thailand be- economische hulp is gedurende miljoen dollar verstrekt. Aan econ omische hulp is gedurende het lopende belastingjaar 43 mil joen dollar verleend. N De Thailandse premier zei dat er behalve over militaire bij stand is gesproken over een pro gram tot. ontwikkeling van het platteland en over projecten voor de economische ontwikke ling. President Johnson zei tot de Thailandse leiders dat de com munisten erop uit zijn geheel zuidoost-Azië in hun macht te krijgen en dat het hen niet al leen om Vietnam gaat. „Het komt erop aan deze op mars tot staan te brengen. Viet nam is slechts het eerste com munistische doelwit, zo verklaar de hij. De president had woorden van lof voor de Thailandse leiders, omdat zij zich voor ogen stelden dat reeds in een vroeg stadium weerstand aan de communisti sche bedreiging moet worden geboden. Hij waardeerde het ook, dat deze leiders begrepen dat het hier evenzeer een eco nomisch en maatschappelijk vraagstuk als een militair pro bleem betrof. „Het door de Thailandse rege ring opgestelde programma voor economische ontwikkeling toont aan dat zij zich ervan bewust is, dat het communisme een voe dingsbodem vindt in plaatselijk slechte omstandigheden", aldus predient Johnson. (ADVERTENTIE) Maleisië heeft aangetoond dat communistische aanvallen door een militaire actie tot staan kun nen worden gebracht en dat, wanneer aan de agressie eenmaal een halt is toegeroepen, ook de vrede kan worden gewonnen", aldus verklaarde president John son bij aankomst in Koeala Loempoer in een toespraak tot Maleisische leiders. Hij zei dat „het Maleisische voorbeeld de Verenigde Staten hoop voor de toekomst had ge schonken. Maleisië is na de over winning op de communististen begonnen met de opbouw van vrij en welvarend land, dat de armoede en dadenloosheid kon uitdrijven. „Ik geloof dat hetgeen u in dit opzicht heeft bereikt voor onze strijd in Vietnam van het groot ste belang is", aldus Johnson. Hij besloot: „Ik weet dat uw natie een voorbeeld is van het. geen vastbesloten en vooruit ziende mannen in zuidoost-Azië en in andere delen van de we reld tot stand kunnen brengen". Door de Chinese kernproeven is volgens de Amerikaanse pre sident internationale controle van kernwapens en een verdrag tegen de verspreiding van kern wapens veel moeilijker gewor den. Johnson zei nogmaals, dat de landen die geen verkrijging van kernwapens nastreven, verze kerd kunnen zijn van krachtige Amerikaanse steun in geval van „kernchantage". Een vredelievend China heeft niets van de Verenigde Staten te vrezen, aldus Johnson. Hij gaf Peking de raad zijn hulpbronnen te gebruiken voor economische ontwikkeling. „Een vredelievend China kan vriendschap en samenwerking verwachten. Een roekeloos China kan waakzaam heid en kracht verwachten", al dus Johnson. Johnson drukte de Chinese leiders op het hart in te zien, dat welk kernvermogen China ook zal kunnen bereiken, er al tijd een tegenwicht voor het ver mogen kan en zal worden ge schapen. De president heeft zaterdag weer een beroep op Hanoi ge daan om een einde te maken aan de oorlg in Vietnam en plaats te nemen aan de conferentietafel om onderhandelingen te begin nen. „Laat ons afzien van de wer ken des doods en de taken van het leven op ons nemen", aldus de president in een rede, uitge sproken in de universiteit van Hulalongkorn, waar hij het ere doctoraat in de politieke weten schappen kreeg. Premier Thanon van Thailand had aan de pers meegedeeld dat zijn regering president Johnson om militaire hulp heeft gevraagd en om economische hulp voor de ontwikkeling van het platteland. Amerika heeft 30.000 militaire in Thailand en gaf miljoenen uit voor de aanleg van vliegvelden. Een jonge Chinees is zondag om het leven gekomen, toen de politie in de Maleisische hoofd stad het vuur opende op anti- Amerikaanse betogers. Een twee de betoger zou aan zijn been zijn gewond. Een uur na de be toging waaraan een paar hon derd leden van de pro-commun- nistische arbeiderspartij deelna men, lag het lijk van de Chinees nog midden op straat, bedekt met een met bloed besmeurde vlag waarop de woorden: „Ame rikaans imperialisme, verlaat Maleisië". De politie heeft dertig arres taties verricht. De betogers, die anti-Ameri kaanse leuzen riepen, hadden ruiten ingegooid van het gebouw van een Amerikaans cultureel centrum en vlaggemasten om vergetrokken. Een groep demonstranten had zich ook naar het parlementsge bouw begeven, waar president Johnson zich onderhield met premier Abdoel Rachman. Deze groep werd door de politie even eens uiteengejaagd. In Washington acht men het waarschijnlijk, dat president Johnson die woensdagavond terugkeert van zijn rondreis door zuidoost-Azië, vrijdag er weer op uit zal trekken, ditmaal voor een verkiezingsreis door een tiental staten. Naar van demo cratische zijde verluidt, wordt het staatshoofd volgende week in Boston en in Chicago ver wacht. Daarna zou hij achtereenvol gens naar Nevada, Wyoming, Colorado, Idaho, Montana, Utah, Nieuw-Mexico, Californië en Oregon reizen. Aangenomen wordt dat de pre sident zich aan het einde van deze reis naar zijn boerderij in Texas zal begeven om daar de resultaten van de verkiezingen van 8 november af te wachten. (ADVERTENTIE) Moskou heeft zaterdag de eer- J ste flinke sneeuwval van het sei- zoen beleefd. Het is vroeg dit jaar en men verwacht een strenge winter. Ook uit noord- en midden- Noorwegen wordt zware sneeuw val gemeld. _f_ Generaal Soeharto, Indonesië's „sterke man", heeft in het week blad „Prembing" geschreven, dat „hij die wind zaait, storm zal oogsten". „Zolang we de man die wind zaait, tolereren, zal de democratie in gevaar blijven", aldus de generaal, die er voorts op wees dat de communistische partij in het korte bestaan van de jonge republiek Indonesië twee staatsgrepen organiseerde, „die beide bijna het land vernie tigden". Naar het persbureau „Antara" meldt, hebben tienduizenden „Tass" meldt dat de verleden week geleden gelanceerde „Loe- na 12" in een baan om de maan draait, waarbij foto's van het maanoppervlak worden gemaakt door een speciaal foto-televisie apparaat. Het hoogste punt van de baan, die de „Loena 12" beschrijft, ligt ongeveer 1.740 km boven de maan, terwijl het laagste punt er 100 km van verwijderd is. Er is van de grond reeds 25 maal radioverbinding met het maanvoertuig geweest. Alle we tenschappelijke instrumenten aan boord van de „Loena 12" werkten normaal. leden van de crypto-eommunlsti- sche „Partindo" hun lidmaat schap opgezegd en zijn lid ge worden van de rooms-kathoiieke partij. Sedert de mislukte staatsgreep zijn vele regionale en plaatselijke afdelingen van de „Partindo" ontbonden, aldus het persbureau. Voorts zijn in andere gebieden de leden toegetreden tot de na tionalistische partij. Een viertal Amerikaanse na tionalistische organisaties, waar onder het pan-Afrikaanse con gres en het Zimbabwe-Afrikaan- se nationale verbond van Rho- desië, hebben een beroep gedaan op Soekarno het leven te sparen ter dood veroor8,wyoo-x een van dr. Soebandrio, de dinsdag ter dood veroordeelde voorma lige minister van buitenlandse zaken. Het verzoek is vrijdag op de Indonesische ambassade in Dar es Salaam afgegeven. Het noemt het vonnis onmenselijk en zegt, dat tenuitvoerlegging ervan het aanzien van Indonesië onder de vooruitstrevende en vredelieven de volkeren niet zal vergroten. De Zuidvietnamese regerings troepen zullen volgend jaar vol gens een door de regering opge steld programma voor een sociale revolutie tot eerste taak krijgen de pacificering en bescherming van dorpen waar nu de vietcong het nog voor het zeggen heeft. Dit heeft, naar het officiële Viet namese persbureau meldt, zaterdag de Zuidvietnamese minister voor revolutionaire ontwikkeling, gene- raal-majoor Ngoejen Doec Thang, meegedeeld. De regering is van plan haar gezag over de platte landsgebieden geleidelijk uit te breiden. Speciaal geschoolde poli tieke kaders zullen de veiligheid helpen handhaven en het plaatselij ke bestuur steun verlenen. Er gingen de laatste dagen al ge ruchten, dat het Amerikaanse mili taire opperbevel wenste dat de re geringstroepen zich uitsluitend aan de pacificatie gingen wijden cn de militaire operaties tegen de vietcong zouden overlaten aan de bondgenoten. Geregelde Noordvietnamese troepen zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag tot de aanval overgegaan op de hoogvlakten van midden-Vietnam. Bij aanvallen op twee vooruitgeschoven stellingen van de vierde Amerikaanse infan teriedivisie binnen anderhalve kilometer afstand van de grens met Cambodja werden de Ameri kanen „gematigde verliezen" toe gebracht. Drie Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen, waarvan een met gewonden aan boord, gingen verloren. Zaterdagochtend kwam de luchtmacht de Amerikanen te hulp. Het waren de hevigste gevechten in de betrokken 3treek sedert de slag van Plei Me in november vo rig jaar. In de ochtend van zaterdag nam de Noordvietnamese druk af. Zelfmoordcommando's van de vietcong hebben enkele munitieop slagplaatsen van de Amerikanen in Long Binh op 20 km ten noord oosten van Saigon in de lucht Ia- ten vliegen. Twee mensen zijn hierbij om het leven gekomen en twintig liepen verwondingen op. Het depot van Long Binh is een van de grootste in Zuid-Vletnam. Het besloot 28 km''. Op de plaats waar tienduizend mortiergranaten hebben gelegen, is een gat van 50 meter doorsnee en een diepte van 10 meter geslagen. Binnen een straal van honderd meter rond het depot staat niets meer overeind. D D Het blad Merdeka te Djakarta schrijft ten aanzien van de jongste Chinese kernproef dat „barbaars krachtsvertoon" de V.S. en andere landen niet afschrikt. Het is ech ter niet onmogelijk dat dit de V.S. uitdaagt tot een krachtmeting waardoor de hele mensheid naar de vernietiging wordt gesleept. De proef kan niet anders worden ge zien dan als een bedreiging voor de mensheid en als bewijs dat China meent, dat het doel de middelen heiligt, zegt Merdeka. De Engels talige „Indonesian Observer" schrijft: Onvolwassenen moet men niet met een geweer laten spelen. Generaal Soeharto heeft dit weekeinde Soekarno aangeraden gratiebesluiten aan ter dood vei- oordeelden niet te laten afhangen van persoonlijke overwegingen. Vorige week werd oud-minister Soebandrio ter dood veroordeeld, maar deze heeft nog geen gratie j verzocht. Hij heeft daar 30 dagen I de tijd voor. Over de andere ter I dood veroordeelden, Njono en I Oentoeng, is niets bekend. Terwijl in Bonn zaterdag de lei ders van de twee uit elkaar ge- gane Westduitse coalitiepartijen zich op de nieuw ontstane toestand I gingen beraden, ging kanselier Er- hard op campagne voor de aan staande parlementsverkiezingen in Hessen die daar op 6 november worden gehouden. De bijeenkomst voor het stad huis van Lauterbach, waar de voor zitter van de christen-democraten het woord voerde, had een storm achtig karakter. De rede van de kanselier werd voortdurend ge- Een automobilist die verleden week op de weg tussen Amiens en Tergnier reed, kon zijn ogen niet geloven, maar toen hij de vrouwelijke liftster dicht gena derd was, moest hij het wel ge loven. De vrouw was spiernaakt. De automobilist stopte en de vrouw verklaarde zich nader. „Ik heet Helène Pennequin en ben bezig echtscheiding te krij gen. Mijn man is nu verplicht mü 500 francs (ongeveer 350 gulden) per maand te betalen voor mij en onze drie kinderen. Hij heeft uit wraak mij hier zo achtergelaten". De automobilist heeft de vrouw naar het politiebureau in Tergnier gebracht. Haar man is gearresteerd. Met het demonteren van de laatste drie der vijf bommen, die te Zwaagdijk zijn gevonden in de wrakstukken van een Britse Wel lington-bommenwerper uit de tweede wereldoorlog, is zater dagmiddag de berging beëindigd. Reeds eerder had men de stoffe lijke resten van de vijf beman ningsleden, een Nieuw-Zeelan- der en vier Britten, geborgen. Nadat vorige week twee 500- ponds bommen onschadelijk wa ren gemaakt heeft adjudant F. Snoeys van de explosievenoprui mingsdienst van de luchtmacht er zaterdag drie gedemonteerd, eerst twee 500-ponders en als laatste de 1000-ponder, die op een diepte van niet minder dan negen meter werd aangetroffen stoord door groepen jongelieden die in spreekkoor riepen: „Erhard treed af". Daartegenover demonstreerden leden van de jongeren-organisatie van de C.D.U. met borden, waarop erkentelijkheid voor de komst van Erhard naar Hessen tot uitdruk king werd gebracht. De kanselier uitte scherpe kritiek op de socia listen. Het zou onverdraaglijk zijn, zei hij, als „dit Duitsland onder de tuchtroede van de oppositie zou komen". KONINKLIJK BEZOEK AAN ABERFAN Wales: Koningin Elizabeth II van Engeland en prins Philip hebben zaterdag een bezoek gebracht aan de begraafplaats in Aberfan waar de slachtoffers van de ramp met de berg mijnafval begraven liggen. Koningin en prins legden, diep bewogen, een bloemstuk bij de vele anderen, die samen het grote kruis vormden. De veiligheidsraad heeft een ontwerpresolutie goedgekeurd met het verzoek aan secretaris-gene raal Oe Thant aan te blijven tot de huidige zitting van de algemene vergadering is afgelopen, d.w.z. tot 20 december. Met de resoluie, die met alge mene stemmen is aangenomen, zal de algemene vergadering zich dins dag bezig houden. Oe Thant heeft op 19 september bekendgemaakt, dat hij tot het ein de van de zitting der algemene ver gadering wil aanblijven. De ambts periode van de secretaris-generaal der V.N. duurt strikt genomen tot 3 november. In het dorp Katouna in mid den-Griekenland zijn zaterdag morgen door een aardschok ver scheidene huizen ingestort. Er zijn een dode en tien gewonden. Een brug in de omgeving is be zweken. ADVERTENTIE De „vader" van de gelelde raket met kemlading, die communistisch China vorige week heeft beproefd, ls een briljante Chinese geleerde die zijn opleiding in de V.S. heeft genoten, aldus de mening van Ame rikaanse deskundigen. Volgens hen is de bewuste ge leerde Tsien Hsoee-Sjen, die onge veer dertig Jaar geleden als beurs student naar Amerika kwam. Hij was de zoon van een rijke zaken man uit Shanghai. Aan het be roemde technologische instituut van Massachusetts studeerde hij aeronautica. Daarna promoveerde hij aan het niet minder bekende Californische instituut voor tech nologie. Op 34-jarige leeftijd werd hij hoogleraar aan het eerstge noemde instituut. In deze periode trok dr. Tsien de aandacht van Theodor von Kar man, een van de grootste mathe matici, die hem aan het einde van de tweede wereldoorlog meenam naar Duitsland om te zien wat de Duitse geleerden in de oorlog had den gepresteerd. Na zijn samen werking met Von Karman vestigde dr. Tsien zich in Washington, waar hij werken schreef als „De weten schap, sleutel voor de suprematie in de lucht" en „Nieuwe gezichts punten", die een grote invloed zou den hebben gehad bij het opzetten van het raketprogram van de V.S. Voor zijn onderzoekingen had dr. Tsien toegang tot de best bewaarde beheimen van Amerika. D In 1950, kort na het aan de macht komen van de communisten, besloot dr. Tsien naar zijn geboor teland terug te keren. Hij werd echter in Californië opgevangen, terwijl in Honoloeloe verscheidene kisten met boeken en papieren, die hij had willen meenemen, in beslag werden genomen. Pas in 1955 gaven de Amerika nen de Chinese geleerde, die intus sen aan het Californische instituut voor technologie had gedoceerd, toestemming om te vertrekken. Kennelijk was men in Washington van oordeel, dat de kennis van dr. Tsien „verouderd" was. Als com munistisch agent werd hij uitge wezen. Tien dagen na zijn aan komst in Peking maakte de Chine se radio bekend, dat hij de leiding op zich had genomen van het labo ratorium voor toegepaste mechani ca van de Chinese academie van wetenschappen. LATER REGEN Tussen Noorwegen en Spitsber gen is een oceaandepressie aange komen, die morgen ook het weer in ons land gaat beïnvloeden. De bewolking neemt toe later van het westen uit gevolgd door regen. In het oosten en zuidoosten van het land kan echter de komende nacht voor het binnendrijven van de bewolking nog nachtvorst voor komen. De wind neemt toe uit rich tingen tussen zuid en zuidoost maar draait morgen later op de dag naar west tot noordwest waar bij tijdelijk iets zachtere lucht van zee het land binnen stroomt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met later enige regen. Vannacht voornamelijk in het oosten en zuidoosten van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen vrij koud met een matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost maar later bij winddraai- ing naar west tot noordwest iets zachter. DINSDAG 1 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.15 3.24 Terneuzen 3.51 4.00 Hansweert 4.25 4.34 Walsoorden 4.34 4.43 WOENSDAG 2 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.49 4.03 Terneuzen 4.24 4.39 Hansweert 4.59 5.13 Walsoorden 3.08 5.22 ZON MAAN op onder op onder 30 7.30 17.16 17.40 8.35

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1