GEEN REUMA KRIJGEN HET IS TIJD OM TE SNOEIEN NACHTMODE HUISVROUWHET ZWARE BEROEP Preventie heeft verschillende facetten enu van de week Welke stof Welk model? Zater<5i| oktober1.966 DE VRIJE ZEEUW Fagina 9 Ongeschoold Overleg De richtlijnen Vooruitzien .ZONDERBEROEP' Inkoopster is een beroep, evenals kokkm, naaister, be drijfsleidster, verpleegster, kinderverzorgster en admini stratrice. Worden al deze beroepen echter, deels afwis selend, deels tegelijk, door één en dezelfde persoon ver vuld, dan is die persoon, met name „de huisvrouw" plot- ling iemand „zonder beroep". De veelzijdigheid, die van een huisvrouw verlangd wordt, kan in het bedrijfsleven aan geen enkele employé ge steld worden. Maar van een huisvrouw wordt eenvoudig verwacht, dat zij van alle bovengenoemde beroepen vol doende afweet, dat zij bovendien nog een beetje tech- sch is enook als „minister van financiën" kan op treden. Daarbij moet zij als pedagoog haar kinderen op voeden en bezighouden en, heel belangrijk, een goede vrouw voor haar echtgenoot zijn. En dan te weten, dat de meeste jonge meisjes, vol komen onvoorbereid of on voldoende voorbereid op deze taak, in het huwelijk treden. Een klein deel van deze meisjes leerde de theo rie van huishouden op een Nijverheidsschool, de mees- ten echter oefenden vóór haar trouwen een beroep uit, dat niet veel, of maar voor een gèdeelte, iets met huis houden te maken had en zijn daardoor „ongeschoold". Geen wonder dus, dat er in het begin van het huwelijk wel wat „leergeld" moet worden betaald. Een voorwaarde voor goed huishouden is er voor te zorgen, dat er evenwicht is tussen het inkomen en de uitgaven. Is dat evenwicht er niet, dan rust alles, ook het gezinsgeluk, op losse schroeven. Ontevredenheid, verbitte ring, wantrouwen en meer van zulke negatieve gevoe len* krijgen bij financiële moeilijkheden immers maar al te snel voet aan de grond. In het belang van het hele gezin moet deze storende factor dus zo spoedig moge lijk worden aangepakt. Met klagen wordt de toestand niet beter. Wat geeft het of we zeggen: „Je merkt niet hóé vlug het geld op is. 't vliegt je zak uit!" Daar komen we niet verder mee. De huisvrouw, die toch de meeste touwtjes in handen heeft, moet zich afvragen in overleg met haar echtge noot natuurlijk of alle wensen wel zo dringend no dig zijn, of zij zich niet te snel laten verblinden door fantastische aanbiedingen en of ze wel kritisch genoeg zijn. Moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Is dat eenmaal gebeurd, dan is het verder niet meer zo'n kunst om goed te kunnen huishouden. Door overleg en ervaring weten we spoedig genoeg wat voor ons gezin de beste keus is bij het maken van 'n overzicht van de gezinsuit gaven, daarbij rekening hou dend met de dingen, die voor óns gezin het leven aange naam en prettig maken. We kunnen ons deze dingen dan veroorloven omdat we goed kunnen financieren. Het komt er op neer, dat we uit de grote verscheidenheid van mogelijkheden om het inkomen uit te geven de, in bet bijzonder voor ons be langrijke uitgaven, weten te onderkennen. De één zal vóór alles zijn kinderen een dure opleiding willen geven, een ander legt de nadruk weer op geheel andere zaken. En elk belangrijk doel zal een offer waard zijn. Voor elk gezin is dat doel weer anders en daarom zijn er geen vaste regels te ge ven, wel richtlijnen. Goed financieren betekent de uitgaven in overeenstem ming te brengen met de in komsten. Dat betekent, dat wij van te voren een begro ting voor een bepaalde pe riode moeten maken, om dan verder een kasboek bij te houden, zodat da begroting en de werkelijke uitgaven later vergeleken kunnen worden. Wie een weekloon heeft, maakt wekelijks een begroting, iemand met een maandinkomen maakt de be groting per maand. In beide gevallen dient het aanbeveling voor 't eind van het jaar een begroting te maken waarop de voor genomen uitgaven voor het volgend jaar (inclusief het beschikbare bedrag voor evt. reparaties en vernieuwingen aan het meubilair en bijv. vakantie) worden vastge legd. „Regeren is vooruit zien", dat geldt ook voor 't voeren van een huishouden. En wie zich niet aan de regel houdt dat de uitgaven gere geld moeten worden naar het inkomen, zal schulden ma ken. Om goed te kunnen huis houden hoeft het inkomen niet altijd groot te zijn. Het komt immers alleen aan cp een zorgvuldig overwogen verdeling van ons inkomen? Onvoorziene gebeurtenissen als ziekte en ongeluk wer pen de plannen we! eens le lijk omver, maar dat kan bij ieder van ons gebeuren. Iets achter de hand hebben is dus een belangrijke zaak. Een spaarpotje, waar ook maandelijks of wekelijks re kening mee werd gehouden zal een uitkomst blijken om onvoorziene uitgaven geheel of gedeeltelijk te kunnen op vangen. Reuma is eigenlijk een verzamelbegrip: het betreft hier tamelijk verschil lende ziektebeelden met nogal uiteenlopende verschijnselen. De patiënten in kwestie kunnen bijvoorbeeld lijdende zijn aan acuut reuma, aan reumatoïde artritis, aan artrosis, aan reuma van de weke delen of aan jicht. Wie zich in dit onderwerp verdiept raakt er al spoedig van droordrongen dat bijzonder veel mensen door de een of andere vorm van reuma worden getroffen: hoofd- èn handarbeiders, kinderen én bejaarden, stadsbewoners én dorpelingen. Men komt wel schattingen tegen van één reumapatiënt op elke vier Nederlanders. Een ieder kent daarom in zijn omgeving wel een of meer reumalijders, de kans is zelfs betrekkelijk groot dat wijzelf nog eens reumatische verschijn selen zullen krijgen zo we daar in vroeger jaren al geen last van gehad moch ten hebben. Dat ziet er dus niet zo erg opwekkend uit, maar gelukkig bestaan er naast de ernstige vormen van reuma ook andere soorten van deze ziekte die nogal onschuldig zijn. GEVAAR Een verraderlijke ziekte is vooral het acute reuma (Eng. „rheumatic fever") wegens de kans op daaruit overblijvende hartafwijkingen. Ook de reumatoïde artritis chronisch gewrichtsreuma) wordt terecht ge vreesd, namelijk vanwege de invali diteit die door dit lijden kan worden veroorzaakt. Verreweg de meeste gevallen van reuma berusten echter op artrose en op reuma van de weke delen (spieren en bindweefsel). Dat zijn aandoenin gen die soms wel grote last kunnen veroorzaken en die tijdelijk verlies van arbeidsvermogen mee kunnen brengen, maar die slechts zelden tot gevolg hebben dat werkkracht en le vensvreugde er blijvend door worden aangetast. IN DE FAMILIE De reumabestrijding gaet eindelijk de belangstelling van de gehele be volking trekken. Op zichzelf genomen is dit natuurlijk een tot verheugenis stemmend verschijnsel, maar deze vermeerderde belangstelling kan ook gemakkelijk nodeloze bezorgdheid tot gevolg hebben. Onschuldige spierpijn en een beetje krakende gewrichten zijn dingen waarvan iedereen wel eens hinder heeft en die stellig geert schrikbeelden behoeven op te roepen. MEDISCH CONSULT BTI Na middernacht is „brushed nylon" een grote favoriet! Niet alleen om het zacht-warme karakter, ook om dat het in een mum gewassen en weer droog Is strijken over bodig. „Brushed nylon" had tot nu toe echter één belangrijk bezwaar: het was vrij duur. Daarom is het aardig kennis te maken met de nieuwe collectie Moni-D, gelan ceerd door Lingano. Modieuze mo delletjes nachthemden'(en pyama's) in brushed nylon, die qua prijs heel dicht bij traditionele nachtkleding liggen. De Moni-D „droom-tin- ten" zijn: rose, mandarijn, bleu, en aqua. Kwikjes, strikjes, kant en vrouwe lijke guitighedenzo'n beetje Franse koketterie is van harte wel kom in deze supertechnische tij den! Lingano. bekende naam in de lingerie-wereld, nam het initiatief om eens extra „royaal met roman tiek" te zijn bij het lanceren van zijn collectie Moni-D. Eén van die Moni-D ideetjes is deze onderjurk van praktisch ondoorzichtige 40 denier nylon met spilt opzij en kanten schouderbandjes en (als variatie op de kantversiering) een garnering van geborduurde nvlon. Fijn veel kleuren: wit, zwart, Meu, rose, aqua en marine. Deze week begint voor de school gaande jeugd de herfstvakantie. Wan neer het dan regenachtig en guur herfstweer is zullen de kinderen hun vertier binnenshuis moeten zoeken. Voor de kleintjes, die graag in de keu ken willen meehelpen is het leuk en tevens leerzaam om zelf eens een vla- flip te maken. Een eenvoudige vanil le- of chocolade vla-flip is al heel gemakkelijk, doch ook de meer inge wikkelde, bestaande uit meerdere la gen en gegarneerd met chocolade ha gelslag of vlokken, Franse vruchtjes en eventueel wat slagroom, kunnen we zoder veel extra zorgen door de schoolvrije jeugd laten maken. Een voorbeeld van een vla-flip als dessert en flip als drank vindt U on der het weekmenu. ZONDAG: Jcippesoep; varkenshaasje met roomsaus en champignons; doperwtjes, rijst; vla-flip. MAANDAGtomaten gevuld met pi kante rijst en champignons, sla; drie in de pan met appel. DINSDAG: rolpens, appelmoes, aard appelen; caramelvla. WOENSDAG: witte bonen met toma tensaus, gehakt, rauwe witlofsla; gebraden appelen. DONDERDAG: bloemkool, saucijsjes, aardappelen; karnemelkpudding. VRIJDAG: kop bloemkoolsoep; lek- kerbekjes of karbonade; wortel tjes, aardappelpuree; honing- yoghurt. ZATERDAG: nasi goreng; Haagse bluf. MAMA LOU Vul een hoog glas met yoghurt. Giet hierop sinaasappellimonadesi roop en daarna een laag choco lade vla. Leg er tenslotte een toef geslagen eiwit op, gegarneerd met wat man darijn. Bestaan er ook mogelijkheden om reuma te voorkomen? Of anders ge zegd: als we van een bepaald mens, hetzij man, vrouw of kind zouden we ten dat hij of zij een bijzondere aan leg om reuma te krijgen bezat, zou den we er dan misschien iets aan kunnen doen om het uitbreken te ver hinderen? Als regel weten we hier echter niet veel van, soms kunnen we het wel vermoeden. FAMILIEAANLEG Zulk een duidelijk gefundeerd ver moeden zullen we hebben ten aanzien van het jongere broertje of zusje van een kind dat aan „rheumatic fever" heeft geleden. Deze ziekte tast na melijk dikwijls kinderen uit één ge zin aan. Dit mag ten dele berusten op gelijkheid van omstandigheden (b.v. ondeugdelijke behuizing, armoede of verwaarlozing) maar daarnaast is een speciale familieaanleg onmisken baar aanwezig. Zulké jongere broertjes of zusjes, vooral als die op de zes- tot tienjarige leeftijd zijn, zal men daarom nauw gezet moeten observeren, opdat -de ziekte, in het anders dikwijls onop gemerkte blijvende begin, dadelijk kan worden aangepakt. Iets dergelijks is het geval ten aan zien van jongemannen (en jonge meisjes), die een lijder aan de ziekte van Bechteren tot vader hebben. Dat is een ziekte die verwant is aan de reumatoïde artritis („chronisch gewrichtsreuma"); het is een aan doening van de wervelkolom die kan veroorzaken dat de rug in voort schrijdende mate verstijft. Wordt de diagnose vroegtijdig gesteld, dan kan er, met behulp van fysische therapie,- zeer veel worden gedaan om de ver stijving tegen te gaan. Vandaar dat het altijd gewenst is dat jonge men sen die voortdurend over pijn in de lendenen klagen, een specialistisch onderzoek ondergaan (vooral wan neer de ziekte van Bechteren in de naaste familie voorkomt). Dr. ALFREDA BRIEDÉ. Snoeien van vruchtbomen en -struiken is even nood zakelijk als mesten. Aangezien voor vele vaste planten en bomen de rusttijd nu aanbreekt, dienen we aandacht te schenken aan dit werkje. Fruitbomen en -struiken snoeien we als zij in rust zijn, dus in de wintermaanden. We moeten onderscheid maken tussen vormsnoei en onderhoudssnoei. Bij de vormsnoei gaat het om een juist evenwicht te krijgen tussen wortel- en takgestel en de groei te bestendigen. Bij het onderhoudssnoeien is hoofddoel de gesteltaken zoveel mogelijk met vrudhthout bezet te krijigen. Een boomkweker levert meestal jonge bomen en hees ters met het juiste aantal gesteltakken. Gesteltakken dienen een onderlinge afstand te hebben van 60 cm. Als vruchthout kunnen dienen: spoortjes, beursjes, kort- loten en langloten. Spoortjes zijn twijgjes van enkele millimeters lengte en op het eind een spitse bladknop. Beursjes zijn de korte verdiksels, die reeds met vrucht bezet zijn geweest en die steeds meer gemengde knoppen leveren. Kortloten zijn niet langer dan 20 cm en vormen veel gemengde knoppen. Deze 3 soorten van vruchthout worden onge moeid gelaten, tenzij de houtstand te dicht is. Het langlot is langer dan 20 cm en kan vruchtbaar worden indien er niet aan gesnoeid wordt. Alle langlot. dat in de richting van de binnenzijde der kroon groeit, wordt weggesneden. Eveneens dat wat elkaar kruist of aan 2ndere takken beschadiging kan veroorzaken. Ontstaan door het geheel wegnemen kale plekken, dan wordt zo'n tak gedeeltelijk ingenomen. Het langlot, dat buitenwaarts groeit, wordt niet ge snoeid, behalve bij een te dichte stand. Nemen we het iariglot weg, dan prikkelen we de boom tot een nieuwe ïoutvorm. Doen we het niet, dan prikkelen we tot vrucht- oaarheid. Het eindlot van de gesteltak moet worden in gekort tot op ongeveer van de lengte. I et echter op andere gesteltakken en bevorder het even wicht ir. de vorm van de gehele boem Hoofdzaak bij de snoei is de groeirichting van het centrum af te houden en zo zon, licht en lucht voldoende te laten toetreden, ook in het centrum van de kroon. Dit geldt ook voor de klein ste bessenstruik! üladknoppen zijn spits en langwerpig; bloemknoppen «lik .er. rond. Te snel groeiende gesteltakken worden dieper ingesnoeid dan zwaks roeiende om het evenwicht te behouden. Altijd op een buitenwaarts gericht oog afsnoeien. DE ZOMERSNOEI Draag zorg voor stevige gesteltakken, die de last der vruchten kunnen dragen. In de zomer nemen we die takken weg, die we in de winter toch zouden wegsnoeien. Dat bevordert het uitrijpen van het hout. Bij takken met kanker die niet gemist kunnen worden, wordt de wond goed uitgesneden en ingesmeerd met een wondafdek- «niödel. Grote en kleine wonden steeds afdekken met wondafdekmiddel. De zomersnoei van appels en peren passen we ir. juli toe, we nijpen de houtscheuten tot op 5 bladeren in. Sterk groeiende zullen nogmaals inlopen, waarom we ze daarna nog eens nijpen. De veriengenis wordt niet genepen. Het is voor de lief hebber, die zelf zijn bomen wil snoeien, noodzakelijk studie te maken van de functies der verschillende orga nen van zijn vruchtbomen. Ruim het snoeisel weg an verbrand het om ziekteverspreiding te voorkomen. DE PERZIK Speciaal willen we hier even de perzik noemen, omdat deze vruchtboom bij niet-snoeien in zeer korte tijd zo danig lean aftakelen, dat ze niets meer waard is. Een niet gesnoeide perzik kan men bij wijze van spreken na drie jaren wel afschrijven. In het kort komt de behandeling der perzik hierop neer. Telken jare moet door een goede snoei een sterk vruchthout verkregen \v orden. Zodra een perzik geoogst is, ontstaan er kale, slappe takken, die steeds zwakker worden en tenslotte afsterven, waardoor de boom geheel kaal wordt. Aan de voet van de sterke vruchttwijgen kan men flinke jonge scheuten zien. Mogelijk direct na de pluk moet op deze jonge scheuten teruggesnoeid worden, pas dan is men verzekerd van krachtig vruchthout. Het oude kale gedeelte van enkele kleine scheutjes moet worden weg gesnoeid. De nieuwe scheuten worden, voor ze houtig worden samengebonden op ongeveer een handbreedte van elkaar. Op de sterkste vruchtscheuten komen de mooiste vruchten. Zit er dus te veel hout in uw boom, dan eerst het zwakke vruchthout wegnemen. Van twee evenwaardige scheuten moeten altijd de bovensta weg genomen worden als er nog te veel hout in zit om kaal worden te voorkomen. Hoewel we het de laatste maand erg troffen met het weer, begin nen we nu toch wel te voelen dat het 's morgens en 's avonds ijzig koud kan zijn. Dat brengt met zich mee, dat we langzamerhand steeds meer winterkleren uit de kast moesten halen en dat we ons ook zijn gaan afvragen of onze winter mantel nog wel een jaar mee kan. Niet alleen de modellen, maar vooral de lengtes zijn veranderd sinds vorig seizoen. En ingrijpend veranderd. Er Is nog geen iaar ge weest, waarin de modelijn zo'n radicale ingreep onderging als dit jaar. En nu kunnen we onze oude jassen natuurlijk wel korter maken, maar de nieuwe modelijn willen we ér waarschijnlijk ook wel graag In zien. En" welke vrouw gaat niet graag met de mode mee, vooral wanneer deze zo véél mogelijk heden biedt? Helaas zijn de prijzen sinds vorig jaar óók behoorlijk gestegen. Daar om zullen we niet meer in een spontane opwelling de eerste de beste winkel binnenstappen waar we iets leuks in de etalage zien, maar eerst eens verder kijken en de prijskaartjes vergelijken. Toch zal niet de prijs, maar de kwaliteit de doorslag moeten geven. Denk niet dat een kunstvezel in de wol de kwaliteit van de stof ver mindert. Integendeel. Met de hui dige technische ontwikkeling weet men langs kunstmatige weg ga rens te vervaardigen die vele ma len sterker zijn. Zoals men al prachtige dekens kan fabriceren van nylon die niet al leen warmer zijn, doch ook lan ger meegaan dan hun wollen «voor gangers, zo is de eonfectie-indus- trie tegenwoordig In staat ook complete kledingstukken van kunststoffen af te leveren die be slist niet onderdoen voor de tra ditionele. Toch zijn er wel enkele bezwaren aan te voeren: een man tel van kunststof is veel lichter en de uitwaseming wordt belemmerd, waardoor de jas van binnen voch tig wordt. Daarom ligt het voor de hand een mantel te kiezen die wel de voor delen, maar niet de nadelen ver enigt: die van wol, versterkt met een kunstgaren. Deze behoudt de poreusheid en het gewicht van de wol, doch is extra sterk door de toegevoegde vezel. Wij spraken reeds van de nieuwe modelijn. U hebt waarschijnlijk allemaal al iets gezien van de crea ties voor het winterseizoen. In de zomer waren al de zgn. tentmodel len te bewonderen die zich ken merkten door een strak bovenlijfje dat naar onderen wijd uitloopt en een rok die door het gebruik van benaaide stoffen of onderrokken stijf uitstaat. Wij bespeuren de zelfde liin. zii het minder geaccen tueerd. ook bij nieuwe jassen. Een heel ander effect heeft de I- liin. De mantels met deze modelijn sluiten nauw om het lichaam en vallen recht naar beneden. Vaak zijn bij deze modellen bijpassende baretten, mutsen of petjes ver krijgbaar. Erg sjiek staat ook een mantel afgezet met bont en daar bij een bijpassende bontmuts. Wanneer u dit j'aar een mantel rifaagt die boven uw knieën valt, bent u helemaal „in". Het staat vlot enhet maakt bijzonder jeugdig.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 9