Hevige gevechten in de Mekong-delta Koningin Juliana bezocht westelijk havengebied van Rotterdam de BUCK's De val van dr. Soebandrio BOMBARDEMENTEN OP NOORD-VIETNAM WEINIG RESULTAAT? RADIO DF KOOK HET WEER de MUL HOOVER ACTIE Gasverwarming ZAL HET DOODVONNIS WORDEN VOLTROKKEN? Uitnodiging van Soekarno aan Prinses Beatrix ZATERDAG 29 OKTOBER I960 22e Jaargang No. 6806 Geen vermindering Een half miljoen Voor de Tibetanen Johnson in Bangkok aangekomen Terugtrekken hoeft geen zes maanden te duren Munitiedepots ontploft De Spaanse socialisten en Gibraltar Speelgoed voor kinderen van Aberfan grandioze wasautomaten- in zicht. WACHT MET KOPEN! De Maasvlakte 10.000 hectare Wijd panorama Boottocht Containers Klad in de Britse eretitels Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater «nakaritt U) aboanemtnL' TERNEUZEN ^neeet»Hosfareibéfenr; L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per »t verten tie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer <2 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tof 10 uur voormiddag. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer In de Mekong-delta, 140 kilo- nv-te- ten zuidwesten van Saigon, ziin 7uidVietnamese troepen don derdag in een hevig gevecht ge wikkeld geweest met twee batal jons van de vietcong. Twee regi menten Zuïdvietnamezen die in ge vecht raakten met de opstandelin gen. kregen versterking van twee bntalions die door de Amerikanen met hetsehroefviiegtuigen werden aangevoerd. Aan de ziide van de vietcong sneuvelden 137 soldaten, terwijl de verliezen aan regeringszijde „licht" werden genoemd. Twee vrouwelij ke kaderleden van de vietcong werden gevangen genomen. Tn de overige delen van Zuid- V'ietnam was. het vrij rustig. Zuive ringsoperaties leidden vrijwel ner gens tot contact met de tegenstan der. Amerikaanse functionarissen hebben verklaard dat de Ameri kaanse bombardementen op olie- en benzineopslagplaatsen in het gebied van Hanoi en Haiphong niet hebben geleid tot een aanzien lijke vermindering van de aanvoer van mensen en materieel uit Noord-Vietnam naar het zuiden. Toen de bombardementen eind juni begonnen, zei minister van defen sie Mc Namara, dat zij vooral wa ren bedoeld om het intensieve mi litaire verkeer uit Noord-Vietnam te ontwrichten. Volgens recente schattingen komen thans maande lijks gemiddeld 5000 Noordvietna- rese militairen naar het zuiden. In Washington getooft men dat door de vernieling van de brandstof depots de kosten van de Noord- vietnamese transporten zijn toege nomen. f ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Op da girorekening no. 999 van het Nederlands comité vluchtelingenhulp '66 te Amster dam is tot dusver een bedrag van ongeveer 500.000,ge stort President Johnson is vrijdag met zijn vrouw per helikopter uit de Thailandse badplaats Bang Saen naar de hoofdstad Bang kok gevlogen, waar z« zijn ont vangen door koning Bhoemipol en koningin Sirikit. Vandaag wordt er geconfe reerd over de betrekkingen. Aan dat overleg neemt ook de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, deel. De laatste tijd zijn er „misver standen" tussen de beide landen gerezen, voornamelijk door de aanwezigheid, van 30.000 Ameri kaanse militairen op Thailandse bodem en verscheidene militaire Vóór zijn vertrek uit Bang Saen zei Johnson te geloven dat China en Noord-Vietnam eens ae weg van vrede en samenwer king zullen opgaan. De Amerikaanse preslden blijft tot zondagochtend in Thailand. Dan vervolgt hij zijn reis met een bezoek aan Maleisië, China heeft de Verenigde Staten gemaand de Amerikaanse troepen onmiddellijk en onvoorwaardelijk terug te trekken „als een daad van eenvoudige gerechtigheid". Het orgaan van de Chinese com munistische partij, het „Volksdag blad", schrijft in een commentaar op de Manillaconferentie: Het hoeft geen zes maanden te duren (om de troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken). Zes dagen zou den voldoende zijn. Volgens het blad zou het Vietnamese volk niet ingaan op de voorwaarden, zoals vastgesteld op de conferentie in Manilla, want dan zou het de vruchten van zijn overwinning na meer dan 20 jaar bloedvergieten opgeven. Over Johnsons bezoek aan Viet nam schrijft het Volksdagblad: „Uit het feit dat de president van de imperialistische wereldmacht nummer één als een dief in de nacht kwam en ging, bewijst welk een schuldig geweten hij heeft en bij welke soort van zaken hij is betrokken". Vrijdag zijn in Long Binh, een vijftiental kilometers ten noorden van Saigon, enkele munitieopslag plaatsen in de lucht gevlogen. Het was niet onmiddellijk na te gaan of het hier een aanslag van viet- congstrijders betrof. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen WINKEL VOOR BABYKLEDING VOLLEDIG UITGEBRAND Rotterdam: Een -felle brand, die gisternacht aan de Mauritsweg in Rotterdam woedde, heeft een winkel voor babykleding vol ledig in de ai gelegd. Over de oorzaak tast men nog in het duis ter. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De socialisten in Spanje steu nen de aanspraken van hun land op Gibraltar. Volgens hen moe ten deze aanspraken niet wor den vereenzelvigd met het be wind van generaal Franco. Dit heeft een vooraanstaand lid van de Spaanse socialistische bewe ging, Antonio Viliar Masso, don derdag verklaard naar aanlei ding van speculaties vooral in de Britse pers dat de kwestie- Gibraltar alleen een zaak van het huidige bewind zou zijn. De bijdragen voor de bevolking van Aberfan in Wales, die on langs door een ramp werd ge troffen, hebben alle verwach tingen overtroffen. Tot vrijdag waren in het postkantoor van Cardiff tienduizend pakketten met speelgoed voor de over levende kinderen van Aberfan aangekomen. De Canadese re gering heeft aangeboden een nieuwe school te bouwen. In het stadhuis van het nabijge legen Merthyr Tydifll zijn dui zenden brieven met bankbil jetten en chèques ter waarde van meer dan honderdduizend pond voor het hulpfonds ont vangen. Vele gevers bieden tegelijk een gratig vakantie aan voor een van de Bewoners van Aberfan. In het mijndorp zijn 145 kinde ren en volwassenen uit het puin geborgen. E en vrouw stierf aan verwondingen. Ver moed wordt dat nog tien slacht offers onder het mijnafval be graven liggen. (ADVERTENTIE) Het Europoortgebied bij Rotter - dag had zich gisteren feestelijk op gemaakt om koningin Juliana te ontvangen, die de reis van Soest- dijk via het vliegveld Zestienhoven per helikopter had gemaakt. Op het vliegveld begaf burgemeester W. Thomassen zich ook aan boord, zo dat de koningin van deskundige voorlichting was verzekerd. Fraai maar kil herfstweer be gunstigde dit bezoek aan het wes telijke havengebied van Rotterdam. Behalve brandweerlieden, die bij de landing stonden aangetreden om eventueel te kunnen optreden, wa ren enkele tientallen belangstel lenden naar het geïmproviseerde landingsterrein gekomen. Het eerste doel was het restau rant Eurocentrum, waar de konin gin zich kon oriënteren over de dingen, die haar stonden te wach ten. Rotterdams burgemeester hield een korte inleiding in aanwezig heid van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, en de loco-burgemeester van Rozenburg. Rotterdam hoopt, dat de Maasvlakte in 19701972 globaal gereed zal zijn om de grootste schepen te kunnen ont vangen. De burgemeester zei ver der, dat de koningin poëzie bracht in dit mannengebied, waarop ze zich had voorbereid. Hij doelde daarbij op de kledij van de konin gin: bontjas en kleine laarsjes. Vervolgens werd het woord ge voerd door de technische onder directeur van het havengebied van de gemeente Rotterdam, ir. Meijer. Na de uiteenzetting heeft de koningin een tochtje met de heli kopter gemaakt boven het Euro poortgebied en de Maasvlakte, het zeegebied direct ten zuiden van de ingang van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland. Er werd een landing gemaakt op de Westplaat, zodat de koningin zich een idee kon vormen van de werkzaam heden, die rijkswaterstaat en Rot terdam hier uitvoeren en waardoor het Rotterdamse haven- en indus triegebied met 2500 hectare zal worden uitgebreid tot bijna 10.000 hectare. Na haar bezoek aan Westplaat vervolgde de koningin haar tocht en het eerste doei was toen de graanelevatormaatschappij, die een vloot heeft van 26 drijvende en vier vaste walelevatoren. Er wer ken bij dit bedrijf 625 man. In voor bereiding is een nieuw over- en opslagbedrijf in Europoort aan de Maasvlakte. Bij dit bedrijf bezich tigde de koningin de losinstalla- ties, nadat ze aan de hand van een maquette was ingelicht. Een be zoek aan de graansilo was het vol gende programmapunt. Zij zag bet transportsysteem en ging per lift naar de tiende etage, waar een wijd panorama zich voor haar uit strekte. Het langer ochtendprogramma duurde dan was voorzien, maar Op 1 oktober, precies een jaar na de mislukte staatsgreep in In donesië, begon te Djakarta het proces tegen de vroegere minis ter van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio. Dit proces is nu ge ëindigd met een terdoodveroor deling van de man die Soekarno eens „onze beste minister van buitenlandse zaken tijdens de 20 jaar van de revolutie" noemde. Het is zeer de vraag of het doodvonnis zal worden voltrok ken. Waarschijnlijk niet. Soe bandrio heeft een maand de tijd gekregen om gratie te vragen aan de president en de beslissing aangaande dit verzoek kan jaren worden gerekt. Soekarno heeft zijn vroegere naaste medewerker tot het laatst de hand boven het hoofd gehouden en er is geen reden om aan te nemen, dat hij zich nu geheel van Soebandrio zou afkeren. DIEPTEPUNT VOORBIJ De beschuldigingen die de krijgsraad in zijn vonnis tegen Soebandrio heeft uitgesproken, zijn ernstig, maar het is opval lend dat tijdens het gehele pro ces de persoon van de president ongemoeid is gelaten. Kennelijk hebben de militaire leiders met gewild dat Soekarno nog meer in diskrediet zou komen dan enige weken geleden toch al het geval was, toen zich een dieptepunt in de presidentiële loopbaan voor deed zoals nog niet eerder was voorgekomen. Ook Soebandrio heeft in tegen stelling tot veler verwachting de president niet in het geding ge bracht. Hij zou daar trouwens ook weinig baat bij hebben ge vonden, daar zijn leven immers, naar nu is gebleken, in Iaat9te instantie afhankelijk is van zijn vroegere meester. Het ernstigste verwijt dat tot Soebandrio is gericht, was dat hij niets heeft gedaan om de com munistische staatsgreep in de kiem te smoren, dat hij de presi dent niet zou hebben gewaar schuwd toen hij reeds volledig op de hoogte was en dat hij ook na de staatsgreep doorging de tegenstanders van de „Indonesi sche revolutie" te beschermen. „PEKING-HOND" Bekend is, dat Soebandrio's vrouw Hoeroestiati veel eerder en onomwonden een veroordeling van de communisten uitsprak dan de ex-minister en hem eens op zijn vraag hoe zij daartoe kwam, in zijn oor fluisterde: „Om je po litieke carrière te redden, grote dwaas". Hoe het zij, Soebandrio volhardde in zijn houding, ook toen hij al openlijk „Peking- hond" werd genoemd. Weliswaar heeft hij nu terecht gestaan als een van de grote schuldigen aan de chaos, die In donesië in de afgelopen maanden zoveel leed heeft gebracht. De schattingen van het aantal doden na de staatsgreep lopen uiteen van bijna 90.000 tot ongeveer 200.000, maar het staat aan de andere kant vast dat hij slechts een van de exponenten en uit voerders is geweest van een po litieke richting, die sinds jaren langzaam maar zeker naar een volledige horigheid aan het com munisme leidde. Al heeft Soebandrio aan het begin van zijn loopbaan als mi nister van buitenlandse zaken in 1957 verklaard niet te willen dat Indonesië communistisch werd, hij heeft stellig niet genoeg ge daan om dit te voorkomen. Daar aan waren velen schuldig, maar hem treft het lot een van de voor naamste boetelingen te zijn. tijdens de boottocht met „De Stad Rotterdam" van het Botlekgebied naar het Eemhavencomplex werd het tijdverlies ingelopen, zodat het middagprogramma op tijd begon. Er werden bezoeken gebracht aan een vijftal havenbedrijven die ge vestigd zijn aan de Eemhaven. Bij een der bedrijven heeft de koningin een geheel mechanische bananenlosinstallatie bekeken. Met belangstelling nam zij kennis van enkele oranje dozen met bananen, die afkomstig waren van een aan plant in de „Koningin Julianapol- der" in Suriname. Iets meer dan een jaar geleden waren koningin en prins in Suriname in deze pol der op bezoek en zagen zij daar wat er zich allemaal vóór de ver scheping afspeelde. De koningin en haar gevolg maakten deze tocht per autobus. Tenslote zagen zij de op het ogen blik meest moderne wijze van ver voer, namelijk dat met containers. Er werd een demonstratie gegeven van het lossen van containers uit een schip met de enige zich in West-Europa bevindende laad- en loskraan voor dit soort vervoer. Langs de route lagen gepavoiseer- de schepen en bij het verlaten van het Botlekgebied en het binnen varen van de Eemhaven lagen brandblusboten te spuiten. Ook was er 's middags nogal wat be langstelling van publieke zijde tot verkleunde schoolkindertjes in kiasseverband met vlaggetjes toe. Britse eretitels zullen met in gang van volgend jaar niet lan ger worden verleend aan hen, die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor een politieke partij. Daarvoor komen voortaan slechts in aanmerking degenen, die zich hebben onderscheiden door hun verdiensten voor het openbaar welzijn of in het plaatselijke be stuur, onverschillig tot welke po litieke richting zij behoren. Premier Wilson maakte dit donderdag in het lagerhuis be kend. Sinds Wilson aan de macht kwam, in oktober 1964, is geen enkele erfelijke adellijke titel meer verleend. Verscheidene labourleden vinden dat de nu ge nomen maatregel nog niet ver genoeg gaat. Zij willen alle adel lijke titels afschaffen. Den PRINSES MARGRIET „SCHIET EEN STER" Helder: Prinses Margriet laat zich inwijden in de werking van het sextant tijdens het be zoek aan de gemeentelijke hogere zeevaart- en visserijschool. Op de Indonesische ambassade in Den Haag wordt verwacht dat president Soekarno prinses Bea trix en prins Claus binnenkort zal uitnodigen voor een officieel bezoek aan Indonesië, aldus heeft de raad voor de voorlichting van de ambassade, de heer Wijarto, donderdagavond in antwoord op een vraag meegedeeld. De Indonesische woordvoerder voegde eraan toe, dat men de opdracht om de uitnodiging oveï te brengen deze of volgende week zal ontvangen. ZON op onder MAAN op onder Okt. 29 30 7.29 7.30 17.18 17.16 17.24 17.40 7.20 8.35 WEINIG VERANDERING Noordoostelijke winden, die in stand gehouden worden door een bij Ierland aanwezig hogedruk- gebied enerzijds, en een depres* siegebied bij de Alpen ander zijds, blijven tamelijk droge lucht naar ons land aanvoeren. Daarin worden vandaag af en toe wol kenvelden en op de meeste plaat sen droog weer verwacht. De wind wordt zwak tot matig uit noordoost tot noord, terwijl de temperaturen dezelfde waarden als vrijdag zullen bereiken, of iets lager blijven. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vrij koud Af eri toe wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot noord. Vrij koud. ZATERDAG 29 OKTOBER v.m. an, Breskens 1.44 1.49 Terneuzen 2.20 2.25 Hansweert 2.54 2.59 Walsoorden 3.03 3.08 ZONDAG 30 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.12 2.19 Terneuzen 2.48 2.55 Hansweert 3.22 3.29 Walsoorden 3.31 .3.38 MAANDAG 31 OKTOBER v.m. njn. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.43 3.19 3.53 4.02 2.50 3.26 4.00 4.09

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1