PROVINCIAAL NIEUWS HET RAADSEL VAN ROVANNA Natuurzuivere rP H!ÏÏBI§0 GEMEENTERAAD VAN TERNESZEN Burgemeester noemt toestand in schippersinternaat „schandelijk" f 1.~ "Vrijdag 28 oktober I960 Pagina 3 Terneuzen Goes Hoofdplaat Sas van Gent Sluis frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Vogelwaarde, Zaamslag Als u deze Omega Seamaster de Ville draagt bezit u vier horloges. Verhoogde veertarieven Verkiezingen Ernstig verkeersongeluk in Oost-Duitsland Een manlijke sigaret Pittig en r toch zacht DE VRIJE 1 fEEUW (ADVERTENTIE) Aanbesteding cultureel centrum Deze week vond in Den Haag de aanbesteding plaats van de bouw van een nieuw lyceum met cultureel centrum te Terneuzen. Er waren zes inschrijvers, 'waarvan de firma Van Vliet en Van Duist uit Rotterdam de laagste was. Aangezien het inschijvingsbe- drag aanzienlijk hoger lag dan de raming, werd het werk "nog) niet gegund. Tegen de gewoonte in werden de inschrijvingssommen niet be kend gemaakt. Bestuur schoolartsendienst In de vergadering van het al gemeen bestuur van de school artsendienst in Zeeuws-Vlaande- ren, wélke dinsdag 25 oktober 1.966 te Terneuzen werd gehou den, zijn gekozen tot voorzitter burgemeester J. C. Hoftijzer te Schoondijke; tot vice-voorzitter burgemeester J. J. M. Ficq te IJzendijke en als secretaris bur gemeester P. J. G. Molthof te Hulst. Het dagelijks bestuur werd ge completeerd door de herbenoer ming van de burgemeesters mr. J. I. M. Reuser te Sint Jansteen en. A. J. M. Kesbeke te Zuiddor- pe, terwijl in de vacature van burgemeester Rijpstra voorzien werd door benoeming van zijn opvolger, burgemeester J. C. Aschoff. Zeeuwse Wit-Gele Kruis vergadert in Terneuzen De jaarvergadering van de provinciale bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" wordt gehou den op zaterdag 5 november a.s. om 10 uur in hotel „Rotterdam" te Terneuzen. Na de opening door de voorzitter, de heer J. M. A. C. van Dongen, zal de zenuwarts, dr. J. L. M. Muris uit Hulst, een inleiding houden over „geeste lijke volksgezondheid". Gedurende de vergadering zal een bestuursvoorstel worden be handeld tot verhoging van het quotum aan de bond van 2 tot 3 per lid per jaar. Het bestuur tekent hierbij aan dat de bezet ting van het provinciaal bureau met een administratieve kracht dient te worden uitgebreid, wil men het kruiswerk zowel bij de afdelingen als bij de leden bren gen. Voor het op gang komen van de districten is het belangrijk in verband met beleid, subsidie aanvragen en verstrekken van financiële gegevens een behoor lijk centraal administratiesys teem op te bouwen. Daarbij wil het bestuur de afdelingen de service verlenen hun administra tie volledig op het bondsbureau te laten verzorgen. De voorzitter is aan de beurt van aftreden. Er is een vacature ontstaan door het uittreden van de heer H. Agten, in wiens plaats het bestuur dokter H. C. Roze- meyer te Hulst voordraagt. Ver der zal worden voorgesteld het bestuur uit te breiden met één bestuurslid. Voor deze vakature zal worden voorgedragen de heer J. Verwilghen, vice-voorzitter van de r.-k. stichting voor gees telijke volksgezondheid. Rammeïoo-F ontenoy opende vernieuwd en vergroot kledingmagazijn in de Nieuwstraat De heer en mevr. Rammeloo Fontenoy (RaFo) liepen gister avond vermoeid doch voldaan in hun zaak rond: het einde van een verbouwing die 18 weken duurde, maar waarvan het resultaat de moeite waard was. Een modema gazijn, dat alles bezit van een grootsteedse allure en er net even uitspringt door iets meer, n.l. in tieme gezelligheid. De heer Rammeloo wilde met zijn zaak gelijke tred houden met de uitbreiding van onze stad en heeft het daarom ook in de diepte gezocht. Een voormalige bakkerij in de Dijkstraat leverde de ruimte voor een aparte jongenskleding- afdeling. De ingang van de zaak drie grote en een kleinere vitrine bleef als vanouds in de Nieuw straat. Na het vernieuwde voorge deelte met een assortiment bijpas sende kleinvakartikelen in volgor de van onderkleding tot manchet knopen en een afdeling werkkle ding toe, komt men via een op stapje bij de „grote" herenkleding, de costuums en jassen waarvan honderden exemplaren te kijk han gen. Met een trap bereikt men, in de Dijkstraat aangeland, de jongens- kleding-afdeling, die een aparte Zaak in het modemagazijn vormt. En het was over deze jeugdafde ling dat de aannemers Kaas uit Philippine (metselwerk) en Witte uit Terneuzen (timmerwerk) fi guurlijk gesproken struikelden. De bodem was n.l. zó drassig, dat men na 5y2 meter pas vaste grond 'kreeg. Hierbij kwam dat door de bekende verzakkingen de achter gevel naar beneden stortte, al met al een vertraging in de bouw van vier weken. De indeling van het gebouw is naar het idee van de heer Ramme loo zelf. Het ontwerp maakte het architectenbureau De Bruijne. De indirecte verlichting bracht het elektro-technisch bureau van de heer J. W. Dieleman aan; het schil derwerk is van de firma Witte te Westdorpe en het smeedwerk ver vaardigden Eijke en Hoogendoorn ie Terneuzen De heer Rammeloo, xelf coupeut van professie, stelde met nadruk dat hij service als eerste beginsel voor zijn zakendoen heeft. Hij verkoopt kleding van de goede middenklasse in een zaak, waarvan de reputatie door deze verbouwing nog zal worden verbreid. Bijge staan door zijn echtgenote zal hij zijn klanten in elk opzicht van dienst kunnen zijn. Koninklijke onderscheiding Bij koninklijk besluit is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer M. D. Kroon, wa terstaatkundig hoofdambtenaar eerste kiasse van de Rijkswater staat alhier. De Zeeuwse fruitpluk is afgelopen In de Zeeuwse fruitboomgaar den is de pluk nu vrijwel afge lopen. De oogst van het belang rijkste bewaarras van de Zeeuw se fruittelers, de „Golden Deli cious", is dit jaar erg tegenge vallen. Op veel bedrijven komt men niet verder dan de helft van de normale oogst. - De pluk is hierdoor vroeger af gelopen dan in andere jaren. Een belangrijk deel van het winter- fruit is opgeslagen in koelhuizen en bewaarplaatsen en zal in de komende maanden geleidelijlk worden geruimd. De aanvoeren op de Zeeuwse fruitveilingen worden hierdoor minder, vooral ook omdat de peren 'n heel eind zijn geruimd. Om te bereiken dat er steeds een voldoende kwantum fruit te koop is, wanneer er wordt ge veild, besloot de veiling in Goes het aantal veilingdagen voor fruit te beperken tot drie per week, te weten dinsdag, donder dag en vrijdag. De veiling in Kapelle-Biezelinge gaat in de komende week over op twee vei lingdagen per week,, namelijk woensdag en vrijdag. Tot nu toe -verd dagelijks geveild. In Krabbendijke werd dit sei zoen geen fruit geveild. Door een noodweer in het begin van het seizoen werd het fruit op de meeste bedrijven in dit gebied volkomen vernietigd. Het weini ge goede fruit, dat er nog was overgebleven, werd in Goes en Kapelle-Biezelinge geveild. Raadsvergadering De gemeenteraad van Hoofd plaat vergaderde onder voorzit terschap van wnd. burgemeester J. Eekhout. Tot lid van de commissie voor het nazien van de rekening over 1965 werden benoemd de heren A. de Ruijsscher, ESteijaert en L. Roets. De straat in het uitbreidings plan zal Deltastraat worden ge noemd. Hoewel de heren E. Steijaert, L. Roets en C. de Ruijs scher deze straat naar de oud burgemeester Temmerman wil den noemen, werd hef voorstel met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. De verordening op de heffing en invordering van haven-, kade- en liggelden werd met ingang van 1 januari 1967 onveranderd vastgesteld. Het jeugdwerk „Sterre der Zee" krijgt voor zijn onderdeel bejaardenzorg 200,voor 1966. Voor toneelbezoek te Oostburg door leerlingen van de r. k. St. Jozefschool en de christelijke school werd een tegemoetkoming van 81,gegeven. Het oecu menisch centrum Hedenesse te Cadzand krijgt een subsidie van 2,per verzorgingsdag. Aan het architectenbureau J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen zal opdracht worden gegeven de exploitatiekosten en stichtingskosten te ramen van het in voorbereiding zijnde recreatieplan in het z.g. Polder- tje. Met het wetsontwerp tot her indeling van gemeenten kon men zich niet verenigen. Wethouder Termote zei steeds voorstander van één gemeente te zijn ge weest. Misnoegd was hij over het feit dat Aardenburg en Sluis zelfstandig zouden blijven. Burgemeester Eekhout stelde voor het besprokene per brief aan ged. staten te zenden. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Roets naar de bestemming van de grond, die tussen Breskens en Nummer Eén is ingepolderd. Wethouder Termote deelde mede dat hierop vermoedelijk bosbeplanting zal komen. De gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Sas van Gent had deze week aan een half uur voldoende om de veertien pun ten tellende agenda af te werken. Een voorstel om het aantal woonwagens in het nieuwe kamp aan de oostzijde van het kanaal tot 10 te beperken werd goedgekeurd. De heer J. de Rijk complimen teerde B. en W. met het klaarge komen woonwagenkamp in afwach ting van het regionaal kamp. De heer R. Verstraete, die een garage wil bouwen in de St. Jan straat en P. Smulders, die in die zelfde straat twee garages wil bou wen, kregen hiervoor de gevraagde erfpacht. Besloten werd tot aankoop van onroerend goed voor de aanleg van een industrieterrein. Aange kocht werden: bouw- en weiland en watergang in de St. Albertpol- der van de familie Rijckaert—Roe- giers; huis en erf aan de St. Albert- dijk van de heer H. de Meijer; grond en opstallen van Arnold Wauters te Amsterdam; bouwland van de familie Staal aan de St. Albertdijk; grond van ir. R. Malo- taux te Amsterdam; grond van mevr. A. Wauters te Laarne in Belgie, De gronden die reeds waren aan- gekocht maar nog niet voor aan- plan om één scholencomplex te Collecte voor vluchtelingen Met loeiende sirenes trokken de brandweerwagens van Sas van Gent door de straten om de giften voor de vluchtelingen van Tibet in ontvangst te nemen. Sas van Gent en Zandstraat brachten ruim 2000 bij elkaar. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Sluis be sloot over te gaan tot verbete ring van de weg SluisHeille. De kosten zullen rond 35.000 bedragen en 65 °/o hiervan mag worden gesteld als provinciale bijdrage, terwijl de eigenaresse, „Het Vrije van Sluis", 25 °/o zal betalen. Na beëindiging van het werk kan de weg in onderhoud en beheer aan de gemeente wor den overgedragen. Met dit be sluit gaat een reeds lang gekoes terde wens in vervulling. De heer H. C. Barens kan grond kopen in het uitbreidings plan voor de vestiging van een kruideniersbedrijf. B. en W. wil den echter de vestiging van be drijfspanden in het uitbreidings plan niet aanmoedigen en meen den daartoe een vrij hoge grond prijs te moeten vaststellen, n.l. 87,50 per m2. De heer Van Hal stelde voor er 75 van te maken, maar hij kreeg alleen de steun van de heer J. Wage. Verder was de heer Van Hal het niet eens piet het standpunt van het college dat hier geen bedrijfspanden die nen te komen. In de toekomst kan dit nog wel eens nodig blij ken te zijn. Hi.i wenste zich niet te binden en diende een daar toe strekkend voorstel in, dat door de raad met 4 tegen 3 stem men werd aanvaard. Tegen stem den de beide wethouders en de heer Kopmels. Aan Leenhouts' aannemersbe drijf werd grond verkocht voor de bouw van 22 woningen in het uitbreidingsplan. De subsidie aan de provinciale stichting voor de geestelijke volksgezondheid werd verhoogd van 10 tot 40 cent per inwoner. Het vormings centrum „Hedenesse" krijgt 2 per verzorgingsdag voor het geven van cursussen. Medewerking zal worden ver leend aan het bestuur van de christelijke school om bouwgrond te krijgen voor de nieuwbouw van een school. In hetzelfde com plex kan dan een nieuwe, open bare school worden gebouwd. Ur gentieverklaringen zijn aanwe zig. De heer O. de Milliano zei het te betreuren dat er niets meer komt van het oorspronkelijke leg nodig zijn, werden voor de duur van een jaar weer verpacht. De raad voteerde 1000 voor de aansluiting van gen onrendabel perceel op het net van de P.Z.E.M, Dit betrof perceel Philippineweg 3 in gebruik bij mevr. P. Lippens Groothaert. De firma De Ruijsscher uit Bier vliet zal de oude materialen van het vorige woonwagenkamp kopen voor f 3150. Het verzoekschrift van de sui kerfabriek E.N.C.B.S. te Sas van Gent, om een bietenwaslokaal van 22 meter hoog te bouwen werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Tenslotte ging de raad akkoord met de verlenging van de overeen komst met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten te 's-Graven- hage, die een krediet beschikbaar stelt in 1967 van 400.000. creëren voor alle lagere scholen in de gemeente. Nu moeten de beide r.k. scholen een dure ver bouwing ondèrgaan en voor het zelfde geld was een nieuw ge bouw te zetten. Alleen het feit dat de bouwkundige inspectie nog niet kon overgaan tot af keuring van deze gebouwen, is hiervan de oorzaak. Bij de rondvraag wees de heer De Milliano op de toestand in het dierenasyl van mej. M. de Rijke. De voorzitter kon hier helaas geen oplossing aan de hand doen. Kinderpostzegels De kinderpostzegelactie, ge voerd door de leerlingen van de 5e en 6e klassen van de lagere scholen, heeft te Sluis 845 op gebracht. (ADVERTENTIE) „Willem Teil" verloor Het handboogschuttersgilde „Willem Teil" speelde in de raad huiskelder een wedstrijd tegen ..Ivanhoe" uit Brugge. De Belgi sche schuters wonnen deze jaar lijks terugkerende ontmoeting met 'n verschil van 103 wedstrijd- punten. „Ontdek de Ster" Het grote succes dat de orga nisatoren de eerste maal behaal den met de talentenjacht „Ontdek de Ster", was voor hen een stimu lans om voor dit weekeinde in de fabriekshallen te Stoppeldijk op nieuw een programma samen te stellen waarop bekende namen prijken. Met medewerking van „The Everly Stars" worden zaterdag de kandidaten die deelnemen aan de talentenjacht, geselec teerd. Zondag vindt de finale plaats. Die avond treedt ook het bekende „Trio Hellenique" op. Met een groot feest op maan dagavond met medewerking van Fred Gaasbeek en het trio Gert Timmerman wordt deze reprise van „Ontdek de Ster" besloten. Al met al een programma dat de fabriekshallen te Stoppeldijk dit weekeinde het trefpunt van honderden jongeren zal doen zijn. Plattelandsvrouwn demonstreren Voor de leden van de afdeling Terneuzen/Zaamslag van de Nederlandse bond van platte landsvrouwen wordt op vrijdag 4 november in „De Poort" te Zaamslag een causerie gehouden met démonstratie van de schoon heidsspecialiste van „Pierre Ro bert". Deze specialiste was alleen be reid 's middags naar Zaamslag te komen, zodat de dames reeds om 14 uur bijeen zullen komen. Het bestuur deelt verder mede, dat wegens te weinig belang stelling de kursus bloemschik ken geen doorgang zal vinden. Een sterkwaterdicht sport/torloge. 2. Een elegant, gekleed horloge. 3. Een praktisch datumhorloge voor iedere dag. 4. Een automatisch precisiehorloge, dat u nooit hoeft op te winden. De Omega Seamaster de Ville is een subliem staaltje van de Zwitserse horlogemakerskunst. Een automatisch datum uurwerk is gebouwd in een uiterst platte kast zonder dat ook maar één sekonde van de fabelachtige Omega- precisie is opgeofferd. Kunt u méér van uw horloge verwachten, dan de Omega Sea master de Ville u geeft? Neen, een Sea master de Ville vervult alle wensen. Eis bij uw Omega een fabrickscertificaat. Het geeft u recht op garantie in de hele wereld. Alleen door de importeur aangestelde dealers mogen dit garantie- certificaat afgeven. RHlSlJll OFFICIAL AGENT Naar aanleiding van de opmer king door de heer Huijbrecht, die de toestand in het internaat van de schipperskinderen gematigd „onder de maat" noemde tijdens de rondvraag van de raadsvergade ring van gisteravond, noemde de voorzitter, burgemeester J. C. Aschoff, de situatie rondweg schandelijk. De heer Huijbrecht had even te voren opgemerkt dat de minister tot nu toe weigerde voor de bouw garant te zijn en vroeg of van de zijde van het gemeentebestuur daaraan iets kon worden gedaan. De voorzitter deelde mede dat het college daarmee druk bezig is. Da heer Van Breda Vriesman merkte nog op dat het medisch niet verantwoord is, dat in een kamer waarin normaal twee men sen kunnen slapen, er nu 8 a 9 zijn ondergebracht. De heer Hol ging zelfs zo ver om de gedachte te opperen voor het Terneuzense schippersinter naat eenzelfde soort actie op touw te zetten als deze week gebeurde voor de Tibetaanse vluchtelingen. De voorzitter twijfelde aan de uitvoerbaarheid daarvan. De heer De Meijer kon niet goed begrijpen dat projecten als de in frastructuur (Catspoldersedijk, openbaar lyceum en politiebureau dat waarschijnlijk binnenkort zal worden aanbesteed) wel kunnen doorgaan en niet een internaat, dat zo broodnodig is. Een tweede opmerking van de heer Huijbrecht tijdens de rond- 7.) Doch vóór de man zijn laf hartige daad ten uitvoer kon brengen, suisde er plotseling iets door de lucht en trof hem met kracht precies op het topje van zijn neus. Met een doordringende kreet van pijn liet de boogschutter zijn wapen vallen en greep met beide handen naar het getroffen lichaamsdeel, dat snel opzwol en een vuurrode kleur kreg. Aram had, bij het horen van de kreet, vliegensvlug zijn zwaard getrokken, maar de rentmeester, die zijn opzet zag mislukken, schreeuwde woedend tot zijn die naren: „Geeft die kerel een af straffing!" De mannen wierpen hun knup pels weg en stormden met opge heven zwaard op Aram af. Doch vóór zij hem bereikt hadden, stortte plotseling een kleine, don kere gestalte uit de takken boven hun hoofd, en kwam door een handige beweging, met zijn voe ten precies op de nekken van de aanvallers terecht. Schreeuwend lieten de kerels hun wapens val len en zetten het op een lopen. „Klaar! Wie volgt? riep het levende projectiel vrolijk en tot zijn grote verbazing zag Aram een klein kereltje met een kwie ke sprong overeind komen. Het was een jonge kerel, ge huld in een schamel wanbuis van schapenwol. Boven zijn vrolijk sproetengezicht stond een raar hoedje, waaronder wat slordig haar uitpiekte. „Altijd raak!" merktè hij op, terwijl hij op de slinger in zijn hand wees. „Hé, daar gaan die anderen ook!" Onmiddellijk sprong Aram in het zadel. „Wacht hier op me", schreeuwde ,hij de jongen toe terwijl hij de vluchtende renmees- ter, die met zijn boogschutter achter zijn twee knechten aan rende, nazette. Lachend keek de jongen hem na. „Laat ze maar eens flink lopen", riep hij opgewekt. vraag, die het college eveneens uit het hart was gegrepen, betrof het bericht over de verhoging van de veertarieven. Hij sprak daarbij over het Scheldebekken, waarvan de regering overtuigd is dat de „polen" Sloehaven en Zeeuws- Vlaamse kanaalzone (financiële) belangstelling behoeven (onlangs nog benadrukt door minister Den Uyl) en dat men met de andere hand terug wil nemen wat met de ene hand werd gegeven. De heer Huijbrecht noemde dit meten met twee maten. Hij drong aan op het verzenden van een brief aan het provinciaal bestuur, hetgeen door de voorzitter onmid dellijk werd aanvaard. Op de yraag hoe het staat met de L.O.M.-school, waarover hij ge ruime tijd geleden al eens inlich tingen vroeg, antwoordde de wet houder van onderwijs, de heer Bin- nekamp, dat deze zaak in een ver gaande staat van voorbereiding is en dat de raad daaromtrent bin nenkort een voorstel kan verwach ten. De heer Van Breda Vriesman vroeg aandacht voor de gastarbei ders (voornamelijk Turken) die in onze streek komen werken. Hij wilde weten of de gemeentelijke sociale dienst aandacht besteedt aan behuizing enz. Wethouder De Vos antwoordde hierop dat dit niet eenvoudig is, omdat deze mensen her en der zijn ondergebracht. Hij wist evenwel mede te delen dat er initiatieven in die richting uitgaan van enkeie bedrijven. De heer Van Breda Vriesman Zei er ook aan te twijfelen of de leden van de B. B. voldoende be kend zijn met het hanteren van stralingsbronnen (14 stuks van een micro-curie)) en stelde voor de leraar natuurkunde van het lyceum te vragen hieromtrent instructies te geven. Bijna alle agendapunten werden in een vlot tempo afgewerkt. Mevrouw A. F. C. de Doelder van Poelje werd benoemd tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Tamarinde- straat. De dames A. L. van Cad- sand en P. J. de Fouw werden be noemd tot onderwijzeres, resp. aan de Zonneschool en aan de o.l.s. aan de Tamarindestraat. Aan drs. A. de Haas werd eer vol ontslag verleend als conrector van het Petrus Hondiuslyc.eum (hij zal tot de vakantie de examen klasse bijhouden, zo deelde de heer Van Breda Vriesman mee). Een groot aantal stemmingen vereiste de verkiezing van de be stuursleden voor de openbare lees zaal en bibliotheek. Op voordracht van B. en W. werden gekozen de dames DoornsOrtelee en Doppe- gieterThiel en de heer D. Bin- nekamp. Op voordracht van het bestuur van de stichting openbare leeszaal mevrouw Van Breda Vries manSwagerman en mevrouw Visserde Noo en de heren Olle- bek, Stuy en Stenvert. Namens de r.k. uitleenbiblio theek „Kanaalzone" kapelaan J. Donderdag zijn bij een ver keersongeluk in de plaats Pirn a in Oost-Duitsland zeven - kinde ren en een kleuter-onderwijzeres om het leven gekomen. Het Oostduitse persbureau A. D.N. bericht verder, dat zeven kinderen en een tweede onder wijzeres in een ziekenhuis zijn opgenomen met min of meer ern stige verwondingen. Het ongeluk ontstond, doordat door onbekende oorzaak een vrachtauto op een groep kleuters inreed, die met onderwijzeressen op een wandelpad liepen. (ADVERTENTIE) HALF HALF Adriaansen en de heren De Groene en H. de Caluwé. In de vacature van de beschut tende werkplaatsen midden Zeeuws-Vlaanderen" werden ge kozen de heren Aschoff en J. Ha melink. De raad besloot aan te kopen het perceel Steenkamplaan 3a en enkele perceeltjes grond en dijk in het exploitatieplan „Hof Zelden- rust". Voor de bouw van 56 woningen en 20 garageboxen door het aan nemingsbedrijf gebr. Van der Poel werd in het plan „Oudelandse Hoeve" grond verkocht voor een bedrag van 396.000. Ook de voorstellen tot het on derhands aanbesteden van de aan leg van bestratingswerken in het exploitatieplan „Oudelandse Hoe ve" en van de aanleg van een ge deelte weg met riolering in de Canisvlietstraat te Sluiskil werden gosdoekeurd

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3