Begrafenis van tachtig slachtoffers te Aberfan K?SDampo Breuk in de Westduitse coalitie w UITREISVISA VOOR OE GEZINSLEDEN VAN NEDERLANDSE DIPLOMATEN IN PEKING Formateur ontving demissionaire bewindslieden CHINA BEPROEFT RAKET MET KERNLADING LIBERAL^ MINISTERS TREDEN UIT DE REGERING VOOR ƒ20.000 AAN SIERADEN BIJ JUWELIER GEROOFD GEEN „BERLIJNSE IN LEUVENSE UNIVERSITEIT HET WEER VRIJDAG 28 OKTOBER 1986 22e Jaargang No, 6805 Mijnwerkers kwamen toch Zware Zuidvietnamese verliezen Amerikanen openden vuur op burgers Harriman in Djakarta De stormschade in Itslië Belasting* verhoging Zon- en Maanstanden Coalitie sinds 1961 Dekkingstekort vier miljard Ontslag aanvaard Voorlopig minderheids regering in Bonn Volledig verbod Weerbericht Hoogwater Walspordett TERNEUZEN Mreeteur-Hoefdredaetei»: 1. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidawal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per eaand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen «werfentfeprtjs per mm 18 ct; minimum per ulvertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer i2 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, •'ermelding: Brieven onder nummer, of „Adres iureau van dit Blad" 20 cent verhoging. P7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot 10 uur voormiddag. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer Tachtig slachtoffertjes van de ramp te Aberfan werden donderdag ter aarde besteld in twee gemeenschappelijke graven op de heuvels die het zwaar getroffen Britse mijn- plaatsje omringen. De graven liggen nog geen kilometer van de plaats waar de verschui ving van duizenden tonnen gruis en sintels vorige week vrijdag de lagere school en 16 huizen bedolf. Uit geheel Engeland zijn duizenden kransen naar Aber fan gestuurd en woensdag avond werden in de kerken, waar de stoffelijke overschot ten van de slachtoffers waren opgebaard, rouwdiensten ge houden. De verslagen bevolking had een beroep op vreemdelingen gedaan de begrafenis niet bij te wonen. Er waren zwart- omrande bewijzen uitgegeven om het aantal aanwezigen te beperken tot de verwanten. De kransen werden door mijnwerkers in de omgeving van de twee graven neerge legd in de vorm van een ge- i ADVERTENTIE) De Zuidvietnamese troepen hebben bij de gevechten van vo rige week hun zwaarste verliezen van dit jaar en mogelijk van de gehele oorlog tot nog toe ge leden, aldus een regeringswoord voerder in Saigon. In totaal werden vorige week 1051 Zuidvietnamese militairen gedood, gewond of als vermist opgegeven. Het aantal doden be droeg 339 en er waren 623 ge wonden en 89 vermisten. De zwaarste verliezen werden geleden in het gebied van de Mekongdelta, de voedselschuur .van de Vietcong. Een Amerikaanse patrouille die bij Saigon in een hinderlaag lag, heeft donderdagochtend vroeg het vuur geopend op een groep burgers, waardoor acht Zuid- vietnamezen onder wie vrou wen en kinderen omkwamen. Volgens een Amerikaanse woord voerder had men de burgers voor opstandelingen gehouden en op advies van een Zuidvietnamese politieman het vuur geopend. Het incident vond plaats op een weg 15 km ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad. De groep was in stilte genaderd en had geen lichten bij zich. Er wordt een onderzoek inge steld. weldig kruis. Mijnwerkers uit drie in de buurt gelegen mij nen hadden een verzoek om hun delegatie tot 50 man te beperken, genegeerd en stroomden de vallei van Aber fan binnen om hun bloem stukken aan de andere toe te voegen. Tot nog toe zijn de stoffe lijke overschotten van 145 slachtoffers geborgen, van wie de meesten in leeftijd varieer den van zeven tot elf jaar. Het aantel vermisten ligt nog tus sen de 10 en 46 en men neemt aan, dat in de bedolven hui zen hele gezinnen zijn omge komen. In het in de omgeving ge legen dorp Cmw hielden de ouders woensdag hun 88 kin deren van school. Zij vreesden dat ook daar een berg afval zou gaan schuiven. Een woordvoerder van de staats- kolenraad zei dat een dubbele controle was uitgevoerd en dat de berg veilig is. De reizende Amerikaanse am bassadeur, Hamman, is donder dag in de Indonesische hoofdstad aangekomen om met de Indo nesische leiders over het resul taat van de topconferentie in Manilla te spreken. Na zijn be sprekingen in Indonesië reist Harriman naar Ceylon, India, Pakistan, Italië, Frankrijk, West- Duitsland en Engeland. De echtgenote en kinderen van zowel dr. D. W. Fokkema, tijde lijk zaakgelastigde in Peking, als van de heer P. Verhoeven, kan selier, hebben van de Chinese autoriteiten vergunning gekre gen de volksrepubliek China te verlaten. Zoals gemeld bestond er bij de Nederlandse regering bezorgdheid over een vertraging bij de verlening van de uitreis visa. De kwestie van de uitreisvisa was dinsdag j.l. van Nederland se zijde te berde gebracht tijdens een gesprek dat de Chinese tijdelijk zaakgelastigde, de heer Sjen Wei-Liang, op diens ver zoek aan het ministerie van bui tenlandse zaken bracht om te spreken over de kwestie van de acht lastechnici in het gebouw van de Chinese diplomatieke missie. Gebleken is dat zijn in structies geen nieuwe mogelijk heden hebben geopend voor de oplossing van het probleem van de lassers, zo zei men in Den Haag. Over hetgeen de heer Sjen meedeelde over de uitreisvisa zijn aan de Nederlandse zaakgelas tigde in Peking nadere inlich tingen gevraagd. Op nadere vragen omtrent hetgeen de Chinese tijdelijk zaakgelastigde op het ministerie in Den Haag heeft meegedeeld over de aanvrage van uitreisvisa ten behoeve van de echtgenote en de kinderen van de heren Fokkema en Verhoeven te Pe king, antwoordde de woordvoer der van het ministerie dat van de Nederlandse tijdelijk zaakge- lstigde te Peking de bevestiging is ontvangen dat de uitreisvisa inmiddels zijn verleend. De kabinetsformateur, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft gisteren de demissionaire minister van defen sie, de heer P. J. S. de Jong, ont vangen. Het onderhoud tussen de heren Schmelzer en De Jong duurde twee uur en tien minuten. Enkele minuten over half vijf beide minister Luns (buitenlandse zaken) bij de heer Schmelzer aan in Den Haag aan. Minister Luns bleef anderhalf uur bij de heer Schmelzer, waar hij naar zijn zeggen „algemene be sprekingen" voerde. De storm die de afgelopen week in Italië beeft gewoed, heeft voorzover bekend aan zeven mensen hel leven gekost. Het ergst getroffen Ls het ge bied van Salerno ten zuiden van Napels, waar zes mensen ver dronken of door d bliksem wer den getroffen. Een zevende kwam in Sardinië om het leven. De bliksem doodde ook 40 schapen in de bui rt van Foggia in zuidoost-Italië tijdens een wolkbreuk die overstromingen veroorzaakte. In het noorden aan de Ita liaanse Riviera werden door overstromingen als gevolg van de hevige regen wegen, geblok keerd en kwamen woningen blank te staan. H. M. DE KONINGIN ONTVING STATENLEDEN UIT SURINAME EN DE ANTILLEN Soestdijk: H. M. de koningin heeft woensdag een delegatie staten leden uit Suriname en de Antil len ontvangen. Links de heer J. Lachmon, voorzitter staten van Suriname; rechts de heer J. A. O. Bikkervoorzitter staten van de Antillen. Communistisch China heeft donderdag met succes een raket met kernlading beproefd, zo heeft iiet persbureau „Nieuw De vier ministers, behorende tot de vrije democratische partij (libe ralen) in het Westduitse kabinet, PRESIDENT JOHNSON BIJ DE TROEPEN IN VIETNAM Cam Ranh (Vietnam): President Johnson in hemdsmouwen, om ringd door juichende Amerikaan se militairen tijdens een onaange kondigd bezoek. woensdagnacht om drie uur is bij de juwelierszaak S. in het centrum van Eindhoven een eta lageruit vernield en voor een waarde van ƒ20.000,aan sie raden geroofd. De daders hebben zich met een auto uit de voeten gemaakt. Deze auto, eigendom van een arts, was in de Parklaan gestolen. De wagen werd later teruggevonden met opengebro ken portierraam, i De politie was door een buur- man van de juwelierszaak ge- Warm -ord, De man was wakker geworden door glasgerinkel. Hij h'eeft nog gezien, dat een man m«t »ea weekendtas mthet por tiek van de zaak kwam en in de auto stapte, die van binnenuit werd geopend. Daaruit zou kun nen worden afgeleid, dat er twee mannen in het spel zijn. De auto sloeg de richting in van het station. Afgaande op deze gegevens, begon de politie 'n speurtocht. In het stadsdeel Ton- gelre kwam een politiepatrouille een auto tegen, die aan de vage beschrijving leek te beantwoor den. De bestuurder gaf geen ge volg aan het teken om te stop pen en reed snel door Later werd de wagen in de Uivsriasr teruggevonden. Van de daders ontbreekt tot dusver ieder spoor. hebben zich donderdag na een stormachtige bijeenkomst met de liberale bondsdagfractie uit de 21 leden tellende coalitie-regering met de christen-democraten terug getrokken. Het zijn vice-kanselier Meride, minister van financien Dahlgriin, minister voor ontwikkelingshulp Scheel en minister voor woning bouw Bucher. Mende was tevens minister voor Duitse kwesties. Mende, Dahlgriin en Bucher hadden woensdagavond met het kabinetscommuniqué ingestemd maar minister Scheel was niet op de kabinetszitting aanwezig. De Vlaamse prorector van de katholieke universiteit in Leu ven, prof. P. de Somer, heeft ge waarschuwd tegen het ontstaan van een „muur van Berlijn" tus sen Nederlands- en Franstalige studenten. In een inleiding, die hij deze week in Brussel heeft gehouden voor Vlaamse ministers en par lementsleden, zei hij dat in Leu ven de Franstaligen een meerder waardigheidsgevoel hebben, dat de Vlamingen een „frustatie- complex" bezorgt. Hij wees erop, dat kontakten tussen de twee groepen nauwelijks bestaan. Daarnaast wees prof. De Somer erop, dat het Frans een „vrou welijke charme" heeft. „Hoeveel Vlamingen hebben zich door haar laten verleiden?" Volgens de prorector is het thans de eerste taak de autono me Vlaamse afdeling van de uni versiteit van een eigen admini stratie te voorzien. Prof. De F. mer herhaalde bij deze gelegen heid zijn bij de opening van het academische jaar in Leuven ver dedigde stelling, dat de Frans talige afdeling van de Leuvense universiteit naar Wallonië dient te worden overgebracht. Een beslissing zou moeten val len, voordat in 1968 een nieuwe wet in België van kracht wordt op de uitbreiding van het uni versitaire onderwijs. out 28 29 3G ZON op onder MAAN op onder 7.27 7.29 7.30 17.20 17.15 17.16 17.11 17.24 17.40 G.08 7.20 8.35 Volgens het communiqué zou eerst gepoogd worden het voor 1967 verwachte begrotingstekort van vier miljard mark te dekken door beperking van uitgaven en vergroting van de belastingop brengst door het intrekken van be paalde vrijstellingen. Daarna werd de mogelijkheid van belastingver hoging niet uitgesloten. De F.D.P.-fractie had echter woensdagochtend vastgesteld dat de begroting-1967 zonder belas tingverhoging in orde kon worden gebracht. De coalitie tussen christen-de mocraten en vrije democraten be stond in haar huidige samenstel ling sinds 1961. Na het fractiebe- raad gaf de F.D.P. een communi qué uit, waarin het volgende wordt gezegd: De bondsdagfractie van de vrije democraten is na de uiteen zetting van haar ministers in het kabinet en na overweging van alle bekendgeworden ontwikkelin gen tot de overtuiging gekomen, dat onder de huidige politieke om standigheden geen begrotingsbe- sluit kan worden verwacht, dat in het belang is van een langdurige stabiliteit. Daarom hebben de tot de vrije democraten behorende mi nisters in overeenstemming met de bondsdagfractie het besluit geno men zich terug te trekken. De door de C.D.U./C.S.U. voorgestel de belastingverhogingen, die de bedoelde stabiliteit tegenwerken, kunnen de bestaande politieke moeilijkheden niet uit de weg rui men. In het parlement bezetten de christen-democraten 245 van de 496 zetels, terwijl de F.D.P. er negenenveertig heeft. De socialis tische .vpptisUTe beschikt over 202 afgevaardigden. In de sedert enkele weken heftig omstreden begroting van de staats uitgaven voor 1967 tot een totaal bedrag van 73,9 miljard mark zit volgens financiële deskundigen een dekkingstekort van vier miljard mark. Terwijl de C.D.U. dit tekort voor het grootste gedeelte met be lastingverhogingen wil stoppen, heeft de liberale leider en vice- kanselier Mende heeft het voort bestaan van de coalitie afhankelijk gesteld van het achterwege blijven van belastingverhogende maat regelen. Direct na de bijeenkomst van de liberale fractie stelden F.D.P.- leider Mende en fractievoorzitter Von Kühlmann bondskanselier Er- hard en de fractieleider van de C.D.U., Barzei, van de beslissing op de hoogte. Na zijn onderhoud met Erhard deelde Mende mee, dat de bonds kanselier het ontslagverzoek van de liberale ministers had aanvaard. Deze zullen in functie blijven tot een oplossing voor hun opvolging is gevonden. Bondskanselier Erhard heeft donderdagavond na het aftreden van de ministers van de vrije de mocraten besloten voorlopig met een minderheidskabinet verder te regeren. Naar in welingelichte kringen verluidt, zullen de vier opengevallen plaatsen niet door nieuwe ministers worden bezet. De bewindslieden van de C.D.U./ C.S.U. zullen deze portefeuilles gaan beheren. China" bekendgemaakt. Het wapen trof nauwkeurig zijn doel, waardoor een kernont ploffing ontstond. Het was de vierde kernexplo sie waarvan Peking melding- heeft gemaakt. Volgens „Nieuw China" werd de proef genomen op Chinees grondgebied. Deze proef laat zien, dat hét vermogen van China op wetenschappelijk, technisch en defensief gebied steeds sneller vordert", alsdus „Nieuw China". Het persbureau sprak van „een grote overwinning van de gedachten van Mao tse-Toeng". In de bekendmaking werd hier aan toegevoegd, dat China zal blijven ijveren voor een volledig verbod van kernwapens en de vernietiging van de bestaande voorraden. „Wij verklaren nog eens plechtig dat China nooit en onder geen omstandigheid het eerste kernwapen: zal gebrui ken." De nieuwe proef was bedoeld tegen „het samenspannen en ge scharrel van Russische en Ame rikaanse zijde ten aanzien van het vraagstuk van het niet ver der verspreiden van kernwa pens." China zet zijn kernproe ven voort om zich te verzetten tegen het monopolie en de kern- chantage van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, aldus de be kendmaking. China bracht op 16 oktober 1964 zijn eerste kernexplosie te weeg. Op 14 mei van het vorige jaar volgde de twe«rie ontplof fing. Bij de derde explosie, die op 9 mei j.d. plaats vond, werd ther* monuclealr materiaal gebruikt. (ADVERTENTIE) IETS KOUDER Donderdag trok een depressie over Oost-Engeland naar het zui den. Na het passeren van deze storing draaide bij ons de wind naar het noordoosten. Daardoor worden wolkenvelden van de Oostzee aangevoerd. Vandaag zullen er ook verspreide opkla ringen voorkomen en het blijft op de meeste plaatsen droog weer. De noordoostelijke wind wordt overwegend matig van kracht. Daarbij wordt het over dag iets kouder. medegedeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets kouder Wolkenvelden, afgewisseld door enkele opWaringen. Op de mees te plaatsen droog weer. Overwe gend matige noordoostelijke wind. VRIJDAG 28 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden OKTOBER v.m. n.m. 1.15 1.22 1.51 2.25 2.34 1.58 2.32 2.41 ZATERDAG 29 OKTOBER v.m. n.m, Breskens Terneuzen Hansweert 1.44 2.20 2.54 1.49 2.23 2.59 S.0S

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1