Boekhandel VAN DE SANDE onmisbare bouwstoffen onmisbare vitamin extra carotee heerlijke smaal Legerkracht in Europa Ie gering Splitsing onder de Italiaanse communisten Gooi! Spring! Vang!urenlang Goed dat Blue Band zoveel geeft: Blue Band. Gemaakt van uitgezochte oliën en vetten. Vol onmisbare bouwstoffen. Verrijkt met vitamine en caroteen om weerstand en groeikracht te verzekeren.En zo heer- I ijk van smaak. Huisvrouwen werken mee aan smaakproeven.om de fijnste smaakte vinden.Hun voorkeur geeft de doorslag.Blue Band.Waar krijgt U tegenwoor dig nog zo veel voor - zo weinig CHINESE JONGEREN MOETEN ZICH VOORBEREIDEN 0? EEN WERELDOORLOG dag en nacht BENZINE tanken aan GARAGE VISSER denken I Zal men sneller naar kernwapens grijpen? Dubieuze zege voor Peking Zojuist verschenen Tweede Agatha Christie vijfling 9,90 Homeros Odyssee 14,90 Tamburas 14,90 Wereld der Natuur 17,90 mmm... en kerngezond! Westduitse bevolking contra Er hard Nieuw Amerikaans radarapparaat voor nachtvluchten vuur opctïsjï Nieuw onderzoek naar moord op pres. Kennedy Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW 'Maandag 24/dinsdag 25 öktöber 1968 Vijf boeiende verhalen met een verrassende intrige: Het mysterie van de Spaanse kist; Een handvol rogge; De getergde; Vijf kleine biggetjes: Het geval van het volmaakte kamermeisje. Tweede druk van vertaald door BERTUS AAFJES. Homeros schreef naar wij mogen aannemen onge veer acht eeuwen voor Christus zijn epische dicht werken de Ilias en de Odyssee. Bertus Aatjes, tijdens zijn reizen door Griekenland en Italië, in de ban geraakt van Homeros' held Odysseus, begon in 1963 aan zijn vertaling van de Odyssee en wist aan dit klassieke werk nieuwe vorm te geven. KARLHEINZ GROSSER Het komt slechts een enkele maal voor dat men een boek vindt dat zó meeslepend-interessant is dat men zich als het ware verplaatst in de be schreven periode en alle avonturen van de hoofd- persoon zelf beleeft. Dit nu is het geval dat nog historische roman „Tamburas". Een boek dat nog lang in de herinnering zal voortleven. V. J. STANEK De natuur is vol schoonheid en wonderen voor hen die ogen hebben om het te zien. Dr. V. J. Stanek, directeur van de dierentuin in Praag, heeft met 300 foto's, waarvan .16 in kleur, essentiële kenmerken van de meest uiteenlopende dieren vastgelegd en hij gunt ons een blik in het intieme leven van de dierenwereld. De tekst werd door J. G. Nieuwenhuis, een medewerker van „Artis", vertaald en aangepast aan Nederlandse omstandig heden. NOORDSTRAAT IEDERE WEEK EEN BEZOEK WAARD PARKEERTERREIN 0B.t7MX.3M Een groep vroegere, toekom stige en tegenwoordige ministers van defensie uit N.A.V.O.-landen heeft in een samenkomst in de V.S. berekend dat nog altijd de voorhanden „ouderwetse" leger kracht in Europa te laag is. Hun bezwaar daartegen is dat dit auto matisch de drempel voor een kernoorlog verlaagt. Men zal im mers genoopt zijn sneller naar de kernwapens te grijpen wan neer men het met de conventio nele middelen niet meer klaart. Deze uitspraak komt net op een bitter moment. Bonn staat weer voor een reeks onaangename ge sprekken over de kosten van de Britse en Amerikaanse troepen op Duits grondgebied. Dat kost de uitzendende landen respec tievelijk ponden en dollars die voor marken moeten worden in gewisseld. Met andere woorden: het is Uit het jongste opinieonder- ziek in West-Duitsland, blijkt dat bijna de helft van de bevolking wenst, dat de Westduitse bonds kanselier dr. Ludwig Erhard heengaat. Volgens dit onderzoek, dat is gehouden, door een sociologisch instituut in Bad Godesberg, wil 58 van de Westduitse bevol king een reorganisatie van het kabinet en 44 wil dat Erhard het veld ruimt. een voortdurend lek in hun schat kist met buitenlandse deviezen. Wanneer de Duitsers dat com penseren door evenveel marken in de V.S. en Engeland te beste den, dan kosten die troepen de thuislanden nog altijd wel geld, maar tenminste geen kostbare buitenlandse betaalmiddelen meer. En de betalingsbalans zou een beetje fatsoenlijker er uit ko men te zien dan hij nu doet in Londen vooral, maar ook in Washington. HET KAN ANDERS Trouwens, vooral na de demon stratie van de Amerikanen een paar jaar geleden om in de kort ste keren hele divisies de oceaan over te vliegen, gaan in Wash ington stemmen op dat de V.S. niet eens zoveel manschappen meer in Europa hoeven te statio neren. Voor de nog dichterbij wonen de Britten is dit navenant nog eenvoudiger. Anderzins wordt er ook gezegd dat Europa niet meer zo armlastig is en dus eigenlijk zijn eigen defensie moet kunnen oprichten en financieren. De symbolische betekenis van de overzeese troepen in Europa zou net zo goed door kleinere eenhe den vervuld kunnen worden. Het akelige is dat men dit laat ste in Duitsland bepaald anders ziet. Daar leeft men in voortdu rende angst de dupe te worden van een handeltje tussen de V.S.' plus de Britten en Moskou; de internationaal lopende geruchten over de kwestie-Vietnam verhe vigen die angst nog. VERKEERD MOMENT Op een dergelijk tijdstip de Britse en Amerikaanse troepen terugtrekken kan de regering in Bonn die onder Erhard toch al een slap beleid, voert onder! pressie van de openbare mening dwingen een nationalistische!' koers te gaan varen, wellicht te vervallen tot een soort gaullisme. Dat zijn ook onaangename kon- sekwenties voor de Europese vei ligheid en eensgezindheid, die men onder ogen moet zien. Niet temin schijnt de tekorten verto nende betalingsbalans der Brit ten en Amerikanen hen toch te dwingen dè Duitsers in deze de pin op de neus te zetten. Wat de gevolgen daarvan zijn, is niet te voorzien. Maar zeer te betwijfelen is of de Europese vei ligheid er groter door wordt, zo als de boven aangehaalde experts zo graag zouden zien. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendge maakt dat de maatschappij „Bell Helicopter" een revolutionair radarapparaat heeft ontwikkeld dat bestemd is voor gebruik door Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen in Vietnam tijdens nacht vluchten. Er zijn al succesvolle proeven mee genomen. Het ra darapparaat kan in het duister boomgroepen, gebouwen en brandstofreservoirs onderschei den, evenals wegen en landings banen. Het Amerikaanse leger gebruikt in Vietnam al geruime tijd infrarood-appar-ituur bij nachtelijke operaties. Over de werking van het nieuwe systeem is niets meegedeeld. Het dagblad van de Chinese „rode garde" heeft de militante jonge volgelingen van Mao tse- Toeng zaterdag gezegd zich voor te bereiden oo een wereldoorlog, „omdat het Amerikaanse imperia lisme slechts dan zal worden ver nietigd". Naar het Russische persbureau ..Tass" meldt, wordt de rode gar disten voorgehouden, dat het hun taak is de aehele mensheid te be vrijden. „Wij moeten niet vergeten dat tweederde van de werkende bevolking in de wereld nog niet is bevrijd", aldus het blad. „De ge vechtsopdracht voor het gehele leven van de rode gardisten is de gehele mensheid te bevrijden en de wereld te herscheppen met hulp van Mao tse-Toengs donk beelden". Het blad -„Noengweiping Pao" schrijft voorts: „De grote proleta rische culturele revolutie is een militaire oefening die tot doel heeft de voorbereiding on het voeren van een volksoorlog". De leden van de rode garde zou den ook „het vuur moeten openen on hoofdkwartieren". Volgens ..Tass" worden hiermee de stede lijke en provinciale comité's van de partii in China bedoeld. „We openen het vuur op hoofdkwartie ren, dat zijn bourgeois-hoofdkwar- tieren, dat zijn de handvol van hen, die aan de macht zijn maar de kanitalistische weg volgen. We nnenen het vuur op al degenen, die ■">h verzetten tegen de denkbëel- ''■*n van Mao tse-Toeng", aldus het blad. In een derderangs hotelletje van Livorno heeft een klein groepje Italianen een nieuwe communistische partij uitgeroe- oen, eentje die de leer van Mao Tse-Toeng aanhangt. Dat zal er gernis geven in Moskou en in het hoofdkwartier van de grote Ita liaanse communistische partij, plus blijdschap in de gelederen van Peking. Voor beide bestaat overigens niet zo heel veel zake- lijke reden, want dit groepje 'chijnt een soort wedren te heb ben gewonnen tussen meer van deze afvalligen uit de grote partij. Belangrijker dan de stichting van de nieuwe partij is de vraag waarom de oude grote, die in 1921 ook in Livorno werd gesticht, de eenheid niet meer weet te be waren. De Italiaanse communis tische partij groeide na de oorlog uit tot meer dan een miljoen leden en oogstte meer dan zeven miljoen stemmen. Dat zijn in drukwekkende cijfers, die Togli- atti waarschijnlijk aan zijn eigen persoonlijkheid dankte en het feit, dat er meer reden tot onte vredenheid dan behoefte aan een partijprogram was. Sindsdien heeft Italië zijn versie van het Wirtschaftswun- der gekregen: een enorme in dustrialisatie en een geweldige uitbreiding van de handel. ANDERE KOERS Er zijn nog vele arme streken, maar er is evenzeer een sociaal bewind dat daar steeds meer steun verleent. Die steun is met name Sterker geworden sinds de regeringen in Rome linkser wer den gericht, niet alleen door de coalities met diverse socialistische groeperingen, maar ook doordat de christen-democraten intern een vooruitstrevender koers gin gen varen. Het werd weer „fat soenlijk" voor socialisten om in dergelijke regeringen mee te werken. Bovendien zijn de twee socia listische partijen nu bezig een fusie aan te gaan, waardoor ze niet langer een verdeelde groe pering van de tweede orde vor men, maar een invloedrijke partij die dingen bereikt die zij wenst. De communisten daarentegen hebben weinig meer kunnen doen dan zeggen dat het anders moest dan het gedaan werd. Dat wekt op den duur bij de kiezer een ge voel van teleurstelling, zeker toen Togliatti er niet meer was om die weg te vagen met zijn speeches. TUSSEN TWEE VUREN De positie van de communisti sche partij wordt nu bedreigd door de nieuwe forse socialisti sche partij, aktief en met re geringsinvloed, en daarenboven door velen die weliswaar niet op die groep zullen stemmen, maar de communistische partij ver wijten dat ze altijd maar te braaf blijft en daardoor niets bereikt. Dat is dan de nieuwe partij uit Livorno. Dat die Mao's koers vaart, is min of meer toeval. De interna tionale communistische beweging van Moskouse signatuur die intussen meer en meer uit natio nalistisch denkende partijen be staat kan geen twee partners in één land hebben. Dan is er nog maar één wereldgroep waar men wel bij kan en die mogelijk wat subsidie afschuift, dat is dia van Peking. Dat is - bovendien zo'n eind weg dat men er geen last van heeft. En dan is Mao ook altijd nog een betere vlak dan de misnoegde spreuk van „ze zijn te slap in de c.p." Het is een dubieuzè aanwinst voor Mao, maar aangezien hij weinig kans heeft om wat beters te krijgen, zal hij er wel blij mee zijn - Wesley Liebeler, hoogleraar in de rechtswetenschap aan de universiteit van Califormë, die heeft deelgenomen aan de op stelling van het rapport-War ren, zal met twintig van zijn studenten een nieuw onderzoek instellen naar de moord op pre sident Kennedy. Zij zullen de documenten van de commissie- Warren bestuderen en mogelijk naar Dallas gaan, waar Kenne dy werd doodgeschoten. Hun conclusies zullen in boekvorm worden' uitgegeven. Prof. Liebeler, die dit in Los Angeles meedeelde, zei tot zijn besluit te zijn gekomen na het verschijnen van twee werken, waarin het rapport-Warren ge kritiseerd wordt. Deze publikaties zijn volgens de hoogleraar niet objectief. In dien bepaalde bewijzen niet in het rapport-Warren zijn opge nomen verklaarde hij, betekent dat nog niet dat men er geen aandacht aan heeft besteed. Prof. Liebeler redigeerde het hoofdstuk van het rapport dat betrekking heeftop het leven van Lee Harvey Oswald, de ver moedelijke moordenaar van de president, en op de motieven die tot zijn misdaad kunnen hebben geleid,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 6