Premiestijging of beperkt eigen risico in 1967 President Johnson werd in Sydney niet vriendelijk bejegend S^erboren liefde Ziekenfondsenperikelen sociaal vraagstuk van de eerste orde Auto met rotte eieren en tomaten bekogeld O MQERBA-PARTIJ BLIJFT MALEISIE ALS EEN „NEO-KOLONIALISTISCH PROJECT" BESCHOUWER Apothekers- verstrekkingen zijn (te) hoog GOEDE VOORUITZICHTEN VOOR DE AMERIKAANSE ECONOMIE Pagina 2 Relleties in Keulen Snoep verstandig eet 'n appel Lager tempo Snoep verstandig eet 'n appel Japan weigert toelating communisten Willy Brandt kwam niet meer Ernstige beschuldiging tegen Strauss Schermutselingen Doedelzakken overstemd Geen handdrukken Snoep verstandig eet 'n appel Marxisten Zestien maanden gevangen 1600 km lopen om salaris te halen DE VRIJE ZEEUW Maandag 24/dinsdag 25 oktober 1960. De kabinetscrisis heeft voor een ogenblik de discussies rondom de premiestijging van de ziekenfondsverzekering onderbroken. Het staat echter wel vast, dat dit vraagstuk nog niets van zijn actualiteit heeft ingeboet en dat elke minister van sociale zaken en volksgezondheid voor de heel moeilijke taak zal komen te staan dit probleem op te lossen. Moet in 1967 de premie voor de ziekenfondsverzekering fors omhoog of zal er een beperkt „eigen risico" worden ingevoerd? Zijn er nog andere oplossingen door bijvoorbeeld de kosten van de apothekersverstrekkingen terug te brengen op een voor de volksgezondheid niet schadelijke wijze? Het zijn allemaal belangrijke vragen, die een probleem betreffen, waarmee iedere Nederlander te maken heeft. Globale schattingen tonen aan, dat de ziekenfondsen over het lopende jaar met een tekort van 60 miljoen gulden blijven zitten. Dit is onder meer een gevolg van de stijgende kosten van genees kundige verzorging. Denkt u maar eens aan de ziekenhuistarieven, die de laatste jaren aanzienlijk geste gen zijn. Hetzelfde geldt voor de prijzen van geneesmiddelen. Het ziet er naar uit dat deze lasten in het komende jaar nog aanzienlijk hoger zullen komen te liggen, zelfs al zouden de huisartsen hun bui tensporig hoge honorariumeisen (100 maar voor een deel ver vuld zien. De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering bedraagt momenteel 5,8 Maar met deze premie, die 12 jaar geleden nog maar 4 bedroeg, komen de zie kenfondsen niet meer uit. Wil men alle kosten dekken, dan zou in 1067 de nremie moeten stijgen tot 7 Zouden de eisen van de huis artsen worden ingewilligd, dan zou daar nog 0,6 bovenop komen en zouden we in 1967 aankijken tegen een premie van 7,6 De gevolgen van een dergelijke premiestijging laten zich gemakke lijk raden. Er komt uiteraard ruim te voor loonsverhogingen, terwijl de ruimte toch al krap is, ook al gezien het feit dat er straks pre mie moet worden betaald voor enkele andere sociale wetten, die het komende jaar moeten worden ingevoerd. Geen eigen risico? Het is onwaarschijnlijk, dat men door een dergelijke grote premie stijging het gat in de ziekenfonds kas wil stoppen. Is het niet een oplossing om een stukje eigen risico in te voeren? Patiënten zou den bijvoorbeeld tot een bepaald bedrag bezoeken aan de huisarts zelf moeten opbrengen. Merkwaardig genoeg zijn de artsen in het verleden nooit zulke voorstanders van een dergelijke regeling geweest. Want ofschoon zij best weten dat er tal van pa tiënten op het spreekuur komen die eigenlijk heel weinig mankeren, is het hun ook bekend, dat er min stens zoveel mensen zijn die veel te laat met hun klachten naar de dokter gaan. Zou er nu een „eigen risico" worden ingevoerd, dan hebben dergelijke patiënten nog een reden meer om niet naar de dokter te gaan. Bovendien zou het „eigen risico" een enorme administratieve romp slomp met zich meebrengen, het geen zowel voor de artsen als voor de ziekenfondsen bezwaarlijk is. Tenslotte zou een dergelijke regeling grote bezwaren hebben voor zover het de minder draag- krachtigen betreft. Zou er in het gezin van een ongeschoolde arbei der regelmatig ziekte zijn, waar door dikwijls de huisarts moet worden geconsulteerd, dan legt dit een grote financiële last op zo'n gezin. Besparing De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie heeft zich onlangs uit gesproken tegen „eigen risico". Deze vereniging is van mening dat er maatregelen kunnen worden ge nomen die voor de ziekenfondsen tot een besparing van 20 miljoen gulden voor de verplichte verzeke ring kunnen leiden, zonder dat dit nadelige gevolgen voor de volks gezondheid teweeg zal brengen. Het zou mogelijk zijn de apo thekersverstrekkingen op verant woorde wijze tot een lager niveau terug te brengen, waardoor de kosten van het ziekenfondspakket worden verlaagd. Zesduizend studenten hebben in Keulen gedemonstreerd tegen een verhoging van de bus- en tram tarieven. Zij bekogelden de politie met eieren en tomaten. Auto's werden beschadigd. Ten slotte gingen de betogers op straat zitten zodat het verkeer tot stilstand kwam. Er zijn tien aan houdingen verricht. De consumptievergroting in de sector farmaceutische hulp is zeer aanzienlijk geweest. Het aantal voorschriften voor een „duur" ge neesmiddel is in circa tien jaar ge stegen van 13 tot 20 procent. Doch de kosten daarvan maken 80 X van de totale grondstofkosten uit. Keuze Volgens de heer Cohen, lid van de Ziekenfondsraad en vertegen woordiger van de Maatschappij ter bevordering der pharmacie, moeten bekwame artsen in staat zijn een verantwoorde therapie voor te schrijven, die beduidend goedkoper is dan de kosten van het huidige ziekenfondspakket. „Wanneer men ziet dat in een grote stad alleen de kosten van één tranquillizer 7,5 van het geneesmiddelenbud get uitmaakt, dan vraag ik mij af of wij niet wat ver van een reële en rationale therapie afdwalen. Door coördinatie tussen medewer kers en toezicht houdende organen kan stellig veel worden bereikt," aldus de heer Cohen. Eenverantwoorde kostenbespa ring behoort dus stellig tot de mo gelijkheden en in deze richting zou men het daarom in de eerste plaats moeten zoeken. Tenslotte is er nog een vierde mogelijkheid. Alle kos ten van ziekenhuisverpleging (dus ook die gedurende het eerste jaar) worden ondergebracht bij de volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico's. Hiermee worden de duurste risico's uit het ziekenfondspakket geweerd, ter wijl men zich dan tegen kleinere kosten vrijwillig kan verzekeren tegenkostprijspremie. Het vraagstuk van de stijgende ziekenfondskosten kan dus van verschillende kanten worden aan gepakt. Het zal bijzonder moeilijk zijn een keuze uit bovenstaande mogelijkheden te doen, al was het alleen hierom dat een ideale op lossing niet voor de hand ligt. ADVERTENTIE 1 (ADVERTENTIE) In een toespraak tot de jaarver gadering van de „Business Coun cil", een groep vooraanstaande in dustriëlen in de Ver. Staten, heeft de Amerikaanse minister van fi nanciën, Henry Fowler, zaterdag verklaard dat de mogelijkheid van een verhoging der belastingen nog steeds groot is. De Amerikaanse economie be hoeft geen recessie te vrezen, zelfs niet wanneer er een einde komt aan de oorlog in Vietnam. Na er aan te hebben herinnerd dat presi dent Johnson in september een aantal maatregelen heeft genomên om de inflatie te bestrijden, zei de minister dat in de komende maan den een verhoging van de belastin gen noodzakelijk kan blijken. In 't komende jaar zal het fiscale beleid van de regering drie doelstellingen hebben, n.l. het handhaven van cie reële toeneming van het bruto na tionaal produkt op een niveau dat de economie kan dragen, d.w.z. vier procent; een zo snel mogelijke terugkeer naar stabiliteit van de prijzen en het doen verdwijnen van bepaalde belemmeringen voor en kele sectoren van de economie, met name de kapitaalsgoederen- industrie, de bouwnijverheid en do kredietmarkt. Wat de toekomst betreft, zo zei de minister, behoeven de Ver. Sta ten geen vrees te hebben voor een recessie, wanneer er een einde komt aan de strijd in Vietnam. Het land kan een voortzetting van de algemene economische groei ver wachten en als de militaire uit gaven verminderen, zullen andere overheidsuitgaven blijven stijgen. Bovendien kan de regering na beëindiging van het conflict in Vietnam besluiten tot verlaging van de belastingen om de vraag te handhaven op het niveau van de produktiecapaciteit van het land. De leden van de Business Coun cil waren van oordeel, dat de in flatoire druk op de Amerikaanse economie volgend jaar nog wel zal bestaan, maar niet meer zo groot zal zijn. Voor volgende jaren be hoeft geen recessie te worden ver wacht. De economie zal blijven groeien maar in een lager tempo dan dit jaar. Eenheidsprijs voor trouwen in Oudenhoorn De gemeenteraad van Ouden hoorn heeft een voorstel van b. en w. om de tarieven voor hu welijksvoltrekking te verhogen, metvijf tegen twee stemmen verworpen. De tarieven variëren op het ogenblik voor werkdagen van 25 tot 75 gulden. Enkele raadsleden zagen in dit prijsverschil een klasseverschil, dat bij het sluiten van huwelij ken niet meer op zijn plaats is. Zij stelden daarom een een heidstarief van 40 gulden voor, dat met vijf tegen twee stem men werd aangenomen. 1 Japan heeft geweigerd com munistische afgevaardigden uit een aantal landen, die een deze week te houden congres van de Japanse communistische partij willen bijwonen, toe te laten. Deze landen zijn Roemenië, Hon garije, Polen, Bulgarije, Noord- Korea, Noord-Vietnam, Oost- Duitsland en Albanië. Met de laatste vier landen onderhoudt Japan geen diplomatieke betrek kingen. Volgens een woordvoerder van het Japanse ministerie van jus titie worden al sinds 1961 geen afgevaardigden uit andere com munistische partijen in Japan toegelaten. De burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, heeft een bijeenkomst van de Joodse ge meenschap in zijn stad, waarvoor hij was uitgenodigd en die hij aanvankelijk zou bijwonen, afge zegd. Men vreesde demonstraties wegens het feit, dat Brandt ter gelegenheid van de vrijlating van nazi-minister Speer uit de Span- dau-gevangenis een boeket bloe men stuurde aan de dochter van Speer. Brandt verdedigde zich later tegen kritiek op deze handeling door te verklaren, dat hij er een verzoeningsgebaar aan de nieu we generatie mee had bedoeld en dat hij zelf onder het nazi-regiem heeft geleden. De bijeenkomst van de Joodse gemeenschap zal op 9 november plaatsvinden ter herdenking van de „kristalnacht", die 28 jaar ge leden de Jodenvervolging van de nazi's inluidde. Naar aanleiding van de aan vrage om een interpellatie door een Westduitse liberale afge vaardigde over een corruptie zaak in verband met de aankoop in 1957 van infanteriepantser- wagens bij de Zwitserse „Hispano Suiza"-fabriek maakt de sociaal democratisch georiënteerde „Rhein Rufyr Zeitung" gewag van „ernstige beschuldigingen" tegen Franz Josef Strauss, de oud-minister van defensie, die daarnaar geen onderzoek zou hebben laten instellen ondanks het feit dat hij aanwijzingen hieromtrent zou hebben gekre gen. Gottfried Treviranus, oud-mi nister van de republiek van Wei- mar, zou het blad hebben meege deeld dat hij persoonlijk aan Strauss een lijst ter hand had ge steld met namen van mensen, die van corruptie werden verdacht, o.a. dr. Otto Lenz, een voormalig staatssecretaris van de regering- Adenauer. VERPLEEGSTERS DOEN DE RONDE OP MINI-FIETSEN De onlangs in Engeland ge houden Nursing Exhibition and Conference heeft enkele revolu tionaire ideeën opgeleverd: nieu we uniformen met lange broek voor de verpleegsters en elek trische mini-fietsen waarop de charmant geklede dames hun ronde door het ziekenhuis kun nen doen. De elektrische scoo ter is de Sanders Industrial Messenger met een snelheid van 8 tot 9,5 kilometer per uur en een actie-radius op één lading van 21 tot 24 kilometer. DODE EN ERNSTIG GEWONDE BIJ VERKEERSONGEVAL Bij een botsing tussen twee personenauto's op de Jaagweg in Purmerend is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 30-jarige C. Knip uit die plaats om het leven gekomen. De auto, waarin de heer Knip reed, brandde na de botsing geheel uit. De enige inzittende van de andere bij de aanrijding betrokken auto, een inwoner van Amsterdam, werd met ernstige verwondingen op- genomen in. een ziekenhuis in Purmerend. ADVERTENTIE Op de tocht van het vliegveld naar het centrum van Sydney zijn de auto van president Johnson en andere auto's uit de stoet bekogeld met rotte eieren, tomaten en ande re projectielen. Volgens de corres pondent van A.F.P. was de ken nismaking van Johnson met het publiek in Melbourne, vergeleken met dat in Sydney, vriendelijk en hartelijk geweest, afgezien van de „verfincidenten" en incidentele protesten tegen de oorlog In Viet nam. Maar het geheel maakte een gedisciplineerde en beleefde indruk. De correspondent van A.F.P. is van oordeel, dat de ontvangst in Melbourne zeer afsteekt tegen die in Sydney en „stormachtig" ge noemd mocht worden. De betogers waren in hoofdzaak jongeren die protesteerden tegen de mili taire dienstplicht. Reeds aan boord van de Boeing, die Johnson van Canberra naar Sydney vloog, hadden functionarissen van het Witte Huis de journalisten gewaar schuwd, dat volgens de Australi sche veiligheidsdienst vele pro- communistische en tegen de oorlog in Vietnam gekante lieden zich tussen de honderdduizenden had den begeven, dié langs de route van het vliegveld naar het centrum van Sydney stonden te wachten. Daarom ook waren de Australische (ADVERTENTIE) TIJDELIJK GRATIS BIJ DOOR JEAN NEAL 21) „Ik heb er geen idee van", ant woordde Myra en dacht, hoe irri terend sommige mensen konden zijn. De manier waarop de jonge man naar haar keek, alsof hij wilde zeggen: ik weet wel dat je ruzie met hem gehad hebt, maar ik doe alsof mijn neus bloedt. Het gaf haar het gevoel alsof ze op een bruiloft was en omgeven door detectives die toezagen dat niemand de dure presenten in zijn zak stak en haar altijd het gevoel gaf alsof ze het een en ander zou moeten stelen. Ze had het niet naar de zin, want alle andere leden deden precies het zelfde en lieten het duidelijk uit komen wat ze dachten. Provinciaaltjes, dacht Myra schamper. Ze hebben niets an ders te doen dan onder elkaar te roddelen en zo. Vooral die Pa- rijzenaars, die schenen te denken dat Parijs het middelpunt der aarde was en Myra had allang ontdekt dat dat geenszins het ge val was. Ze had zich kwaad ge maakt, toen ze pas van haar reis was teruggekomen. Ze had ver wacht dat ze allemaal zouden willen weten wat ze gedaan en gezien had en hoe mooi het om de Middelandse Zee was en zo meer. Ze hadden niets anders ge zegd dan: „Hallo, Myra, heb je je geamuseerd?" alsof ze een week end in de provincie had doorge bracht. Daarna hadden ze verder gepraat over de jachtclub of die onder- het beheer van de tennis club moest komen of niet. Niets anders scheen van belang te zijn. Ze konden geen ogenblik over Myra en haar prachtige vakantie praten. Nadat ze enkele sets gespeeld had, had ze er genoeg van en ging op het terras zitten. Meneer Binston, een zwaar gebouwd heer, zakenman en kapitalist, en bovendien een oude vlam uit de voor-Malcolmse dagen, kwam naast haar zitten.. „Eindelijk eêns gelegenheid om een praatje met je te maken", begon hij. Myra vroeg zich af of hij over zeilen of tennissen zou gaan pra ten en drukte dat de kop in door te vragen hoe zijn vrouw het maakte. „O, dat gaat wel", was het ant woord. „Zë is een hele poos niet meer hier geweest, hè?" „Nee, haar gezondheid is niet zo bijster goed Hekel aan de hitte. Je moest eens aankomen. Ze zal blij zijn iemand te zien Beurt haar op. Ze is nogal ge deprimeerd, weet je. Ja, kom eens aan. Doet haar goed." „Ja dat zal ik doen", antwoord de Myra. „En hoe maakt de zoon en erfgenaam het?" „O, goed, goed. Hij heeft geen last van de hitte. Maar genoeg. Ik wil iets over jou horen. Hoe was het in Londen? Al die goede oude plekjes nog daar? Overal nog leven en vertier?" Dat was beter. Over Engeland kon Myra praten en ze begon aanstonds te vertellen over de heerlijke tijd die ze in Engeland had gehad. Meneer Binston luisterde aan dachtig en omdat hij aandacht aan haar lang onderdrukt ver haal schonk besloot ze dat ze zijn vrouw een bezoek zou gaan bren gen. Voor wat hoort wat, niet waar? Ze keek op haar horloge. Ze zou er nu heen kunnen gaan. Ze had er de tijd voor, als ze niet te lang bleef. Toen herinnerde ze zich dat mevrouw Binston een welopgevoede vrouw was, in feite, zo opgevoed dat ze steeds het gevoel kreeg, alsof ze zelf helemaal geen opvoeding had gehad en zo uit de goot was op geraapt en in een villa gesmeten: daar, al dat goede leven voor jou! Aan de andere kant zou ze mis schien niet zo erg intellectueel doen, gezien het feit dat ze zich niet goed voelde. Wat zou haar schelen? Misschien een tweede baby op komst? Kon zijn. Als het alleen de hitte was of een koorts aanval zou meneer Binston daar meer de nadruk op gelegd heb ben. Het zou dus wel een baby zijn. En dat in deze hitte. Arme stakker, dacht Myra. Ze nam af scheid van Binston die weer ging tennissen en verdween zelf in de richting van de bungalow. Mevrouw Binston zag er ver moeid uit en bleek met rusteloze brandende ogen. Maar als het een baby was, was daarvan nog geen teken te bespeuren, merkte Myra zonder meer op. De vrouwelijke Binston had op de divan liggen lezen. Ze zag er slordig uit alsof ze geen moeite had gedaan het haar te kammen of de verkreukte jurk te strijken voor ze die had aangetrokken. Ze scheen niet eens blij te zijn met haar bezoek. Ze stond echter op en zei: „O, Myra, dat is aardig van je. Ga zitten. Basil zei dat je weer terug was." „Ik ben blij dat ik weer terug ben", antwoordde Myra. „Dat zeg je maar. Je bent na tuurlijk veel liever thuis. Vertel me maar eens alles, kind. Ik ben zo benieuwd eens iets over En geland te horen. Het is al drie jaar.Daar geef ik mijn car rière voor op om de genie tingen van het Parijse leven aan den lijve te ondervinden... O, wat haat ik Parijs toch.Geef mij Londen en laat me weer leven!" Ze keek Myra schichtig aan, bang dat ze te veel had gezegd dat deze de woorden: „de genie tingen van het Parijse leven", verkeerd zou opnemen of er wat achter zou zoeken. Myra zag die blik niet omdat haar oog op het boek gevallen was dat op de divan lag. „De po litieke betekenis van het indivi dualisme." „Een beetje taai, niet?" vroeg ze. „Toch niet", antwoordde de ander met een glimlach. „Eigen lijk een roman en levensecht ook. Niet dat dat veel zegt. Dezelfde oude geschiedenis in andere be woordingen. Ik stel er eigenlijk helemaal geen belang in, maar je weet, ik lees graag en dit soort boeken herinneren me aan de dagen dat ikzelf nog politieke economie doceerde. dat is een eeuwigheid geleden." „Ja, je bezit nogal wat graden, niet?" (Wordt vervolgd.) politie en de Amerikaanse veilig heidsdienst in ongekend grote ge- talen opgekomen. Zodra de presi dentiële stoet in aantocht was, ont stonden talrijke schermutselingen tussen betogers en de ordemacht. Zo kon men bijvoorbeeld zien, dat oudstrijders met een borst vol on derscheidingen zich wierpen op „beatniks" en „nozems", die anti- Amerikaanse opschriften droegen als „Yankees, go home", „Verlaat Vietnam waar gij onschuldigen vermoordt" en „Het is beter ge zicht te verliezen dan 't mefisdom op te offeren". Deze opschriften waren er bij honderden. In Hyde Park, in het hart van Sydney, waar Johnson stopte om een rede uit te spreken, gingen de betogers zich te buiten aan scheld partijen aan het adres van de pre sident der V.S. De militaire muziek en het geluid van de doedelzakken werden volkomen overstemd door het geloei van de menigte, die met rotte groenten naar de officiële auto's begon te gooien. Ook rollen closetpapier vlogen tegen de voor ruit van de presidentiële auto. De auto met vertegenwoordigers van de wereldpersbureaus werd beko geld met eieren, tomaten en aller lei andere projectielen. De jonge ren die niet bij de auto van de pre sident der V.S. konden komen, rea geerden hun gevoelens nu kenne lijk af op de persauto, die in de presidentiële stoet meereed. De in zittenden van de perswagens wer den uitgemaakt voor „fascistische zwijnen". De politie te paard had een ho peloze taak om de bewonderaars van de Amerikaanse president te scheiden van zijn „critici". Diens rede werd deels met gejuich en deels met beledigingen „door spekt". Johnson groette wel de menigte maar onthield zich deze keer van het drukken van handen. Hij begaf zich daarna onmiddellijk naar zijn auto voor de terugtocht naar het vliegveld. Ditmaal werd de route gewijzigd en werden „ge vaarlijke punten" omzeild. Door nagenoeg verlaten straten maakte de stoet een grote boog om de „campus" van de universiteit van Nieuw-Zuid-Wales. De Amerikaanse president is in middels van zijn bezoek aan Syd ney in Canberra teruggekeerd en heeft volgens Reuter een enthou siast welkom gekregen, zij het ver mengd met betogingen tegen de oorlog in Vietnam. 1 De politie heêft in Sydney twaalf arrestaties verricht. De-ge arresteerden zijn hoofdzakëlijk studenten. Tijdens een receptie ter ere va"n Johnson werd bomalarm gegeven, maar een grondig onderzoek levér de niets op. (ADVERTENTIE) 1 De voorzitter van de thans ge rehabiliteerde Moerba-partij in In' donesië, Soekarni, heeft tegenover de correspondent van het A.N.P. gezegd dat de Moerba in beginsel weigert enige Nederlandse aan spraak te accepteren, zolang een Indonesische tegeneis nog niet In bespreking is genomen. Hij merkte hierbij op dat de overeenkomst, welke vorige maand door sultan Hamengkoe Boewono in Nederland werd bereikt, de goedkeuring vereiste van zowel het Nederlandse als het Indonesi sche parlement. De Moerba zou proberen ten minste twee van de gedwongen op gegeven parlementszetels te her krijgen en de Moerba-parlements- leden zouden dan de overeen komst van Den Haag over terug betaling van Indonesische schul den zorgvuldig bestuderen. Soekarni zei verder van de Moerba-partij, dat deze zal optre den als het socialistische element in de .nasasos' (samenwerking tus sen nationalisten, godsdienstige groeperingen en de socialisten). De term „nasasos" is door het nieuwe regime ingevoerd na het prijsgeven eerder dit jaar van president Soe- kamo's „nasakom"-gedachte die van veertig jaar her dateerde. De Moerba wenst ook rehabili tatie van twee andere door Soe- karno zes jaar geleden verboden partijen namelijk de P. S. I. (par- tai sosialis Indonesia) en de so cialistische mohammedaanse Mas- joemi-partij. De Moerba veroor deelt krachtig het aandeel van de communistische partij (P.K.I.) in de mislukte staatsgreep. De Moer ba beschouwt zichzelf als een „partij van proletariërs". „Ten overstaan van God voelen wij ons zelf als marxisten in onze natio nale strijd", aldus Soekarni, die overigens zei dat de opvattingen van de Moerba-partij over mar xisme, Islam en anti-imperialisme parellel liepen met die van. Soe- karno. De Moerba zou zich verzet ten tegen elke poging om de Indo nesische revolutie naar rechts ta doen ombuigen. Op een vraag zei Soekarni dat de Moerba de periode voorafgaand aan de uitroeping van de onafhan kelijkheid in 1945 als die van de „oude orde" beschouwde, Soekarni, die in mei J.l. na zes tien maanden gevangenschap werd vrijgelaten, zei dat de Moerba Ma leisië als een „neo-kolonlalistisch project" zou blijven beschouwen, tenzij het Maleisische regime hét bewijs van het tegendeel gaf. Met het bloed in--hun sandalen en een baard van vier weken zijn 75 Columbiaanse onderwijzers vrijdag in Bogota aangekomen na een voettocht over 1600 km om van de regering uitbetaling van drie maanden - achterstallig salaris te eisen. Bij- het vertrek, op 24 september uit Puerto da Santa Marta was de groep onte vredenen 290 man sterk, maar onderweg lieten de meesten het afweten. President Carlos Lleras heeft beloofd de volhouders te zullen ontvangen,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2