President Johnson blijft bereid bombardementen te staken Prinses Beatrix in verwachting Dag en nacht werken militairen in Aberfan door Spoorwegongeluk in Frankrijk HEUGLIJKE GEBEURTENIS OMSTREEKS APRIL 1967 PRINS BERNHARD LEIBT EUROPESE VLUCHTELINGENACTIE IN HET HUWELIJK VAN PRINSES MARGRIET OP 10 JANUARI 1967 MAAR WAT WIL DE TEGENPARTIJ Aantal doden meer dan tweehonderd HET WEER China: Sowjet-Unie bereidt tweede ,Miinchenf voor Vielen Amerikaanse bommenwerpers Noordvietnamese school aan Erfopvolging Prof. dr. Plate Spanje en Engeland Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Tragedie Nog een week zoeken Hlele generatie Medische pest ontruimd Koningin Elizabeth komt Aberfan, Zuid-Wales: Hoewel de massa steen en gruis nog steeds in beweging is, zoeken reddings ploegen onvermoeid verder naar slachtoffers van de ramp die het mijnplaatsje Aberfan vrijdag trof. Koningin Elizabeth heeft laten weten dat zij het rampdorp deze week zal bezoeken. órankering Ml abonnement: TERNEUZEN Mrecteur-HooMredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Adminlatratie-adres: Smidswal Telefoon: 011S0—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal: per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRUE ZEEUW Maandag 24 Dinsdag 25 Oktober 1966 22e Jaargang No. 6802 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie 2,40. piubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot 10 uur voormiddag. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer Bij het station van Cosme-sur- Loire in midden-Frankrijk is vrijdagavond een wagen van de autorail Montargis-Nevers ont spoord en omgeslagen, als gevolg aarvan negen reizigers het leven verloren en er 15 gewond werden, van wie twee ernstig. Het ongeluk gebeurde even nadat het uit twee wagens be staande treintje het station was uitgereden. Het tweede rijtuig iiep uit de rails en werd toen op. zijn kant nog enkele tientallen meters meegesleurd. Bij het om slaan werden verscheidene pas sagiers naar buiten geslingerd. De voorste wagen bleef over eind. De rijksvoorlichtingsdienst deelt officieel mede, dat prinses Beatrix in verwachting is. Haar gezondheidstoestand is uitstekend. Het prinse lijke paar hoopt dat de heuglijke gebeurtenis omstreeks april kan wor den verwacht. De prinses staat onder controle van de geneesheer die reeds jarenlang haar huisarts is. In overleg met hem heeft zij profes sor Plate te Utrecht ais specialist aangezocht. Dit bericht betekent niet dat prinses Beatrix voornemens is belang rijke wijzigingen in haar program aan te brengen. Zij voelt zich goed en is voorlopig van plan haar activiteit op velerlei gebied voort te zetten. Prins Bernhard heeft vandaag (maandag) in Londen de Europese vluchtelingenactie ingeleid, die in zeventien landen tegelijkertijd zal worden gehouden. Vanmorgen om 10.30 uur heeft de prins in „Churchhouse" als voorzitter van de „Working Group for the European Refugee Campaign 1966" een toespraak gehouden. Na de prins voerden het woordprins Sadruddin Aga Khan, hoge commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen en de Lord Chancellor namens de Britse premier Wilson. Om twaalf uur werd in Westminster Abby, die dit jaar 700 jaar bestaat, een dienst gehouden, waarin de nieuw benoemde secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. Zugen Carson Blake, voorging. In de liturgie van deze dienst spraken prins Bernhard, prins* Philip, hertog van Edinburgh, en prins Sadruddin Aga Khan. De prins keerde daarna terug naar Nederland, waar hij vanavond tijdens de televisie-uitzending „Over naar Soestdijk" het startsein zal geven voor de in Nederland te houden vluch telingenactie. vrede te dwingen, noch dat zij enig regeringsstelsel willen ver nietigen of wijzigen of enig volk willen ontnemen wat het rech tens toekomt. Kennelijk ingaande op de uitin gen van protest, die Johnson op zijn reis heeft ontmoet, zei hij: „We weten dat er zoveel goeds kan worden gedaan met de mid delen die thans worden verspild in de oorlog. Elke dag ben ik mij bewust van de menselijke trage die en de verloren kansen, elke ochtend vroeg als de berichten over de strijd mij bereiken". China heeft dg Sowjet-Unie zondag opnieuw van geheime sa menwerking met de V. S. in het Vietnamese conflict beschuldigd, maar ditmaal hieraan toegevoegd dat Moskou samen met Washing ton een nieuw „München" voor Vietnam voorbereidt. In een artikel in het Pekingse „Volksdagblad" schrijft „waar nemer", naar men gelooft een communistische topfunctionaris, dat het Amerikaans-Russische „komplot" gericht is tegen het Vietnamese volk en de bedoeling heeft China te omsingelen en de Aziatische nationale bevrijdings beweging te smoren. China blijft het Vietnamese volk echter steunen, aldus „waar nemer", die spreekt van een con tra-revolutionaire „heilige al liantie" der Amerikaanse en Russische leiders die in hoofd zaak tegen China is gericht. In een bericht van het Noord vietnamese persbureau is ge zegd dat vrijdag bij een aanval door zes Amerikaanse bommen- werpers op het dorp Thoei Dan in de provincie Thai Binh 40 mensen zijn gedood, onder wie 30 kinderen. Volgens het pers bureau vielen de Amerikanen een school aan. Het was de 296ste school die door de Amerikanen werd ge bombardeerd, aldus het persbu reau. Hierbij zouden in totaal 300 kinderen en 30 leerkrachten zijn omgekomen. Prinses Beatrix werd 31 janu ari 1938 op Soestdijk geboren en is dus 28 jaar. Prins Claus is 40 jaar. Op 10 maart van dit jaar traden ze in Amsterdam in het huwelijk. Het jonge paar betrok het gerestaureerde kasteel Dra- kesteyn in de Lage Vuurse. Prinses Beatrix werd in maart 1956 in de N. Z. kapel te Am sterdam bevestigd als lidmate der hervormde kerk. Prins Claus behoort tot de „Evangelische Kirche". Het Nederlands koningschap is erfelijk in de mannelijke en in de vrouwelijke lijn. De opvolging geschiedt volgens het in de grondwet geregelde erfrecht, waarbij zonen voorrang hebben boven dochters en daarna het oudste kind voorgaat. Afstand van de kroon heeft ten opzichte van de opvolging hetzelfde ge volg als overlijden. Na de af stand geboren kinderen zijn van de erfopvolging uitgesloten. Zo als bekend deed prinses Irene vóór haar huwelijk afstand van haar recht op troonsopvolging. De als specialist aangezochte professor Willem Paul Plate is hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Hij werd in 1902 te Modjokerto (Java) geboren. Zijn hoogleraars functie in Utrecht vervult hij sinds 1948. Hij is voorzitter van de stichting kraamcentrum Utrecht en van de Utrechtse ver eniging tot bescherming van zui gelingen. Verscheidene publika- ties op gynaecologisch gebied verschenen van zijn hand. De rijksvoorlichtingsdienst verstrekt de volgende opgave over het bruidspersoneel bij het huwelijk op 10 januari 1967 van prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhove. Bruidsmeisjes zijn: prinses Christina; jonkvrouwe C. C. V. baronesse Bentinck, geboren in 1943 te Abcoude, die met prin ses Margriet op school heeft gezeten en in Leiden haar huis genote was; mej. F. M. Brandsma, geboren in 1943 te Gro ningen, die gedurende drie jaar huisgenote van prinses Mar griet was in Leiden. Bruidsjonkers zijn: Mr. F. A. Bierman, geboren in 1940 te Utrecht, klasgenoot van de heer Van Vollenhoven op het Rot terdams lyceum, en studiegenoot te Leiden', mr. J. O. L. baron van Boetzelaar, geboren in 1940 te Batavia, studiegenoot van de heer Van Vollenhove: mr. Ph. Houben, geboren in 1941 te Den Haag, zoon van de oud-commissaris der koningin in burg. Bruidskinderen zijnCoosje van der Hoeven, drie jaar oud, kleindochter van de particulier secretaris van de koningin; jonkheer Arnoud Jan de Beaufort, zes jaar oud, wiens moe der van 1950 tot 1953 gouvernante van de prinsessen was. Spanje heeft Engeland in een op de Britse ambassade in Ma drid overhandigde nota verzocht het vliegveld van Gibraltar niet meer voor militaire doeleinden te gebruiken. Spanje noemt de Britse uit eenzettingen aangaande de schendingen van het Spaanse luchtruim boven Algeciras door Engelse militaire vliegtuigen „onbevredigend". Het protes teert opnieuw tegen de Britse aanspraken op soevereiniteit aangaande de neutrale zone. In de Spaanse nota wordt ook tegen nieuwe Britse schendin gen van het Spaanse luchtruim geprotesteerd. Manilla; President Johnson in Manilla op de Philippijnen aan gekomen voor het topoverleg over Vietnam. Bij zijn aankomst werd hij verwelkomd door pre sident en mevrouw Marcos en hun beide dochters, Irene, die Johnson een bloemenslinger om hing, en Imme. Links mevrouw Johnson en tweede van links pre sident Marcos op de rug gezien. VRIJ KOUD Een kleine storing, die zich zater dagmiddag ten zuiden van Ierland losmaakte van een op de oceaan aanwezig lagedrukgebied, heeft in belangrijke mate het weer in Ne derland tijdens het weekeinde be paald. De storing trok zaterdag nacht over ons land naar het oost noordoosten, voorafgegaan door 'n omvangrijk regengebied. Achter de storing begon zondag van het noordwesten uit polaire lucht Ne derland binnen te stromen. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormde, bleef ech ter boven België en noord-Frank rijk vrijwel stationnair. Als gevolg hiervan heeft het in het zuidoosten van het land zondag vrijwel de ge hele dag geregend. Op het vlieg veld zuid-Limburg viel in totaal dit weekeinde 56 mm. Langs het front blijven nog enkele storingen val» west naar oost bewegen. Het ka« zijn, dat de hierbij horende regen- gebieden nogmaals tot zuidelijk Nederland weten door te dringen, In de noordelijke provincies wor den plaatselijk opklaringen ver wacht. Heel Nederland blijft in «Ie polaire lucht, met temperaturen beneden normaal. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandagavoniï tot dinsdagavond Weinig wind Veel bewolking en voornamelijk in het zuiden van het land enige tijd regen. Vannacht hier en daar mist. Overwegend zwakke wind. Kans op nachtvorst in hoofdzaak in het noorden van het land. Dinsdag on geveer dezelfde temperaturen als DINSDAG 25 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.34 11.54 Terneuzen 0.10 12.30 Hansweert 0.44 1.04 Walsoorden 0.53 1,13 WOENSDAG 26 OKTOBER v.m. n.m. Ereskens 0.03 12.17 Terneuzen 0.39 12.53 Hansweert 1.13 1.27 Walsoorden 1.22 1.36 ZON op onder MAAN op onder 7.21 17.2R 16.39 2.38 7.23 17.24 1(5,49 3.48 7.25 17.22 17, ->3JC 4.58 President Johnson heeft zon dag nogmaals aangeboden de bombardementen op Noord-Viet- nam te staken op een schema voor de terugtrekking van Ameri kaanse troepen op tafel te leg gen, als dit door de tegenpartij in de Vietnamese oorlog wordt beantwoord. De Amerikaanse president deed dit in een tevoren opgestelde verklaring, die hij voorlas bij zijn vertrek uit Austra lië naar Manilla. „We zijn bereid de bombarde menten op Noord-Vietnam te sta ken, We zijn bereid een schema voor het terugtrekken van onze troepen op te stellen zodra de andere kant ons zegt wat voor stappen hij wil doen om tot vrede in Vietnam te komen". Johnson herhaalde dat de Ver. Staten niet proberen de tegen stander tot onvoorwaardelijke uitgerust met een draagbare sirene waarmee zij bij dreigend gevaar alarm kunnen slaan. Koningin Elizabeth heeft zater dagavond laten weten dat zij het rampdorp deze week zal bezoe ken. In de nacht van zaterdag op zon dag kwamen vrachtauto's vol mi litairen aan om de vermoeide red dingsploegen, die bijna zestig uur koortsachtig naar slachtoffers had den gezocht, te helpen. Verder meldden zich na een politie-oproep via radio en televisie honderden vrijwilligers aan. Men verwacht dat het zoeken nog een week za! duren. De slakkenhoop is inmiddels met speciale chemicaliën behandeld om verdere verschuivingen te voor komen. Er zijn extra-geulen gegra ven voor de afvoer van het water. Een woordvoerder van de politie in Aberfan heeft zondag verklaard, dat het aantal slachtoffers van de ramp wellicht 220 zal bedragen. .In <Je nacht van vrijdag op zaterdag hebben tweedui zend mijnwerkers, militairen en politiemannen bij het licht van schijnwerpers doorgegraven in de twintig meter hoge modder- en steenmassa die vrijdag in het mijnplaatsje Aberfan in Zuid-Wales de dorpsschool en een zestiental huizen verzwolg. Zaterdag waren de stoffelijke resten van 130 slacht offers .geborgen. Nog dertig kinderen en leerkrachten lagen onder de massa mijnafval van twee miljoen ton, die door zware tégenval aan het schuiven was geslagen en overrompelend en wreed toesloeg. Slechts achten tachtig kinderen en onderwijzers van de gecombineerde kleuter- en lagere school konden zich in veiligheid bren gen. Ds anderen werden bedolven, In het ziekenhuis van het nabijgekgen stadje Merthyr Tydfill liggen zes endertig gewonden. Daar en hij het protestantse kerkje in Aberfan, waar de doden worden opgebaard, speelden zich hartverscheurende tonelen af. Wanhopige ouders wier kinderen vermist werden, drongen naar voren tel kens wanneer een ambulancewagen arriveerde. „Er is een hele géneratie weg- ~yaagd", zo zei de diep bewogen Britse staatssecretaris voor Wales, George Thomas, die de reddings werkzaamheden gadesloeg. Met alle -beschikbare middelen, bull dozers, schoppen, emmers en ook met de blote handen werd gegra ven. Af en -toe klonken schrille fluitjes -ten teken, dat er een draagbaar naar een bepaalde plaats moest worden gebracht. Mannen en vrouwen lieten hun tranen de vrije loop bij het zien van de lijk jes op de brancards. Uit de ravage steeg een dikke rode walm op, mogelijk doordat hout is gaan smeulen na het om vallen van een brandende kachel in het bedolven schoolgebouw. Premier Wilson, die vrijdag avond laat in Aberfan aankwam en er tot de ochtend bleef, zegde alle financiële steun toe voor de red dingsoperatie. „Er zal een onder zoek,op het hoogste niveau worden ingesteld naar de oorzaken van de ramp", zo verklaarde hij. Enkele dorpelingen hebben ge zegd dat ze al jaren geleden heb ben gewaarschuwd voor het ge vaar, dat de op een heuvel gelegen stortplaats voor mijnafval op leverde. Een van hen zei dat hij nog twee dagen terug had gepro testeerd. „Ik wist na de zware regenval' die we de laatste tijd heb ben gehad, met zekerheid dat er iets ging gebéuren", aldus deze man. Een vorige hoofdonderwijzer had eens tijdens een bezoek van onderwijsinspecteurs gewaar schuwd dat de kinderen op zekere dag nog eens zouden moeten wor den uitgegraven. Een voormalig parlementslid noemde het een schandaal dat tot het laatste ogen blik afval op de heuvel was ge stort. Een functionaris van de steenkolenraad die verantwoor delijk is voor deze vorm van op slag verklaarde dat er steeds routh :neclies worden uitge voerd. óie in dit geval echter op rampzalig» wijze moeten hebben gefaaM. De ramp, een van de zwaarste die Engeland ooit heeft getrof fen, heeft het hele gebied In diepe rouw gedompeld. Het werk lag stil en alle openbare bijeen komsten en sportwedstrijden voor dit weekeinde werden af gelast. Reddingsploegen hebben zater dagavond in allerijl een medische post ontruimd, toen de massa steen en gruis opnieuw ging glij den door de zware regenval. De post was gevestigd in de ruïne van de school die door de lawine werd verwoest. De politie sprak geruchten tegen, volgens welke er gevaar bestond voor een nieuwe verschuiving van de massa. De geruchten spraken zelfs van een ontruiming van Aber fan. Wel heeft men 12 Hulzen ont ruimd, die volgens de autoriteiten in de gevarenzone liggen. Artsen en verpleegsters die hun post moesten ontruimen, konden slechts het hoognodige meenemen, toen zij zagen dat de massa in be weging was gekomen. Een vrouw van een arts zei: „We namen het voedsel en de dekens mee, die we konden dragen en renden". Voor de post direct ge vaar liep, kwam de massa echter tot stilstand. Van de redders zijn er elf ern stig en 16 licht gewond door on gelukken tijdens de bergingswerk zaamheden. Er is een waarschu wingssysteem ingesteld om te voorkomen dat de reddingsploegen kunnen worden overvallen door nieuwe verschuivingen. Op de berg is een vooruitgeschoven post, be staande uit drie mannen met een zender, en aan de voet van de berg zijn eveneens wachtposten die zijn uitgerust met kleine zend-ontvang- apparaten. Deze vrijwilligers zijn f i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1