Het proces-Ben Barka voor verscheidene maanden uitgesteld Jonge huwelijken in China een teken van „politieke achterlijkheid Weer klandestiene slachters voor de Utrechtse politierechter HET RAADSEL VAN ROVANNA Melkunie te Rotterdam stoet 54 melkwinkels af BEURSOVERZICHT Vrijdag 21 oktober 1966 Pagina 5 Franse aangelegenheden „Acteurs" Dlimi bevorderd.. Vervroegd gepensioneerd ROKEN EN HART AANVALLEN Iff Kritiek DE UITVOERING VAN DE BIJSTANDSWET Voetbal DE VRIJE ZEEUW Het proCes-Ben Barka, dat 38 dagen heeft geduurd, is ver daagd. Het onderzoek is her opend. Dit is nodig geworden, doordat een van de zeven bij verstek berechten, de Marok kaanse majoor Ahmed Dlimi, on derdirecteur van de veiligheids dienst, zich bij de Franse justitie heeft gemeld. Koning Hassan van Marokko laat hem verdedigen door de mi nister van voorlichting, Ahmed Majid Benjelloun, die in een brief aan hem zei naar Parijs te gaan om te voorkomen dat de maan van Marokko door het slijk wordt gesleurd. In Rabat wordt gezegd dat Dli mi eigener beweging naar Parijs is gegaan. De Marokkaanse rege ring ziet graag, dat het proces wordt verdaagd. Een veroorde ling, vooral van de minister van binnenlandse zaken, generaal Mo- (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak hammed Oufkir, zou haar ge dwongen hebben de betrekkin gen met Frankrijk te herzien. Of ficieel staat Rabat op het stand punt, dat het proces een zuiver Franse aangelegenheid is. Men verwacht dat het verschei dene maanden zal duren, voor dat het proces wordt heropend. Het vorige onderzoek heeft ze ven maanden in beslag genomen. Benjelloun zei tegenover het Ma rokkaanse persbureau dat in het proces lang niet alles is gezegd. „De acteurs in dit drama waren er meer op uit zichzelf dan de waarheid te dienen". Drie jaar geleden eiste en kreeg Benjelloun, die toen open baar aanklager was, de doodstraf voor oppositieleider Ben Barka, die bij verstek werd berecht op beschuldiging van samenzwering tegen koning Hassan. Een jaar geleden is Ben Barka in Parijs ontvoerd. Sindsdien is hij spoor loos. Dlimi is naar de Santé-gevan- genis gebracht. Hij heeft protest aangetekend tegen berechting door een Franse rechtbank, wat volgens hem in strijd is met een Frans-Marokkaanse conventie. De economische politierechter in Utrecht heeft weer enkele ge- rallen behandeld van klandestiene slachtingen en het in voorraad hebben van ongekeurd vlees. Het kadaverslachten blijkt in de om geving van de Domstad nog steeds een geliefkoosde bezigheid te zijn. De 37-jarige veehouder Van der P. uit Portengen had in december 1965 enkele tientallen kilo's onge keurd kalfsvlees in zijn diepvries box, toen ambtenaren van de keu ringsdienst kwamen kijken. Het vlees had op dat moment al een donkere kleur. Het bleek na onder zoek niet geschikt voor consump tie door mens of dier. In april werd wederom een hoe veelheid ongekeurd vlees in zijn vriescel-aangetroffen. Ondanks het feit dat dit vlees naar de mening van de veehouder „best" was, werd ook dit vlees afgekeurd. De officier van justitie eiste in totaal een boete van 100,of tien da gen, een eis waarmee de politie rechter zich kon verenigen. De chauffeur G. V. uit West- broek moest zich verantwoorden voor het vervoer van niet gekeurd vlees. Zijn vader had klandestien sen varkentje geslacht en hij had sen deel cadeau gekregen en het mee naar huis genomen. Er was- De directie van de melkunie te Rotterdam (R. M. I.) heeft meege deeld. dat de onderneming zich ge leidelijk zal terugtrekken uit de eigen exploitatie van haar 54 melk winkels in Rotterdam en omge ving. Van der Meer en Schoens broodbakkerijen N.V. zal twintig winkels overnemen en daarin te vens brood en banket gaan ver kopen. Een aantal van de overige winkels zal worden overgedragen aan personeelsleden van de R. M. I. en aan zelfstandige melkhande laren. De exploitatie van ca. één derde deel van de winkels zal wor den beëindigd. Het huidige personeelsbestand van het winkelapparaat bestaat uit ca. 125 personen. De directie van Van der Meer en Schoep heeft zich bereid verklaard een groot deel van hét personeel in een zoveel moge lijk gelijke positie in dienst te ne men. De R. M. I. biedt aan een aantal personeelsleden de moge- liikheid met financiële steun de ex ploitatie van een winkel zelfstan dig voort te zetten. Naar het zich laat aanzien zal een beperkt aantal personeelsleden niet kunnen worden geplaatst in deze nieuwe opzet. De personeels leden, die 60 jaar en ouder zijn zul len, indien zij niet geplaatst kun nen worden in een gelijkwaardige functie, vervroegd worden gepen sioneerd. Met de werknemersorga nisaties is overeenstemming be reikt over de voorzieningen voor het. hetrokken personeel. Het stopzetten van de exploita tie gal in de eerste maanden van het volgende jaar zijn beslag krij gen. (ADVERTENTIE) Een platenbon ia altijd raak al een flink stuk gebraden toen dc keurmeesters een bezoek aan huis kwamen brengen. Op de zitting verklaarde de chauffeur niet te hebben geweten, dat zijn vader het varken zelf had gekeeld. Zijn verklaring vond ge loof bij de officier, die een boete van f 5,eiste. De politierechter vonniste conform. De vader was al veroordeeld tot een boete van 100,Hetgeen voor de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Piflo, aanleiding was om op te merken, dat dit eigenlijk veel te weinig was voor een dergelijke voor de volks gezondheid gevaarlijke overtre ding. DUITSER VERONGELUKT Gisternacht te omstreeks kwart voor één is op de weg tussen Rog- gebotsluis en Dronten, op Ooste lijk Flevoland, de 23-iariae Duit se bouwvakarbeider B. Hornung uit Baumholder-Berkenfeld bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De door een landge noot bestuurde auto, waarin hij zat, raakte aan de rechterkant van de weg in de berm en vloog vervolgens tachtig meter verder over de linkerberm in een sloot. ,De bestuurder kwam er met niet ernstige verwondingen af. Beiden waren werkzaam bij een Duitse onderneming, die bij de Flevocentrale schoorstenen bouwt. LOKOMOTIEF KOOS DE VRIJHEID Op het station Austerlitz te Parijs heeft gisternacht een op hol geslagen elekrische lokomo- tief een grote ravage aangericht. De motorwagen, die zich in een depot bevond, kwam door onbe kende oorzaak op gang, reed naar buiten, botste na bijna 2 km te hebben afgelegd op het station tegen een stootblok, schoof nog een eind door, daarbij een kan toortje rammend, en kwam ten slotte tot stilstand tegen de res tauratie. Er gebeurden geen per soonlijke ongelukken. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak I Twee beklaagden zijn voorlo pig in vrijheid gesteld. Het zijn de journalist Bernier, die ervan wordt verdacht Ben Barka naar de plaats van de ontvoering te hebben gelokt, en de politieman Voito, beschuldigd van hulp bij de ontvoering. Gevangen blijven Antoine Lo pez van de geheime dienst, de politieman Louis Souchon en de Marokkaanse student El Mahi. Beklaagde Marcel le Roy van de Franse geheime dienst is al eer der vrijgelaten. Het militaire kabinet van ko ning Hassan deelt mee dat ma joor Dlimi is bevorderd tot lui tenant-kolonel, maar tevens is veroordeeld tot 120 dagen streng arrest wegens „afwe zigheid zonder verlof en het verlaten van zijn post". Een groep geleerden van de me dische faculteit van de uni versiteit van Louisiana is tot de slotsom gekomen, dat siga rettenrokers meer kans lopen op een hartaanval dan niet- rokers. De kroonslagader bij rokers had, zo was bij een onderzoek van 645 overlede nen gebleken, meer te lijden van verkalking dan bij niet- rokers. De resultaten van het onderzoek werden meegedeeld op een congres van hartspe cialisten in New York. EEN DRANKJE OF IK SLA. De politie in Emmen heeff twee jongelui gearresteerd, die nogal rigoureus te werk gingen wanneer aan hun wensen geen gevolg werd gegeven. In ver scheidene etablissementen éis- ten zij van de bezoekers een gratis consumptie on straffe van een fiks pak slaag. Diverse men sen, die het verzoek negeerden, zijn op deze wijze door de twee jongens afgetuigd. De beide vechtersbazen zijn de 18-jari<re J. P. G. en de 19-jarige H. G.. beiden uit Emmen. Zij worden vandaag voor de officier van justitie in Assen geleid. De politie heeft het vermoe den dat ze deel uitmaken van een terreurbende. Er zijn de laatste, tijd in Emmen op ver schillende plaatsen ruiten inge gooid en auto's bekrast. EEN PARADIJS OP AARDE Loosdrecht: Een stemmig och tendbeeld op de Loosdrechtse plassen, waar de stilte, ver van alle stadslawaai, met de herfst zon een waar paradijs voor de eenzame visser schiep. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corespondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam. van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Navierov 25-10 ms. „Cap San Antonio" 2810 Australië: ms. „Oriana" 24-10 Brazilië ms. „Kennemerlar 25-10 ms. „Gap San An' 28-10 Canada: ms „Broriver" 26-10 Chili: ms. „Ares'* 23-10 Indonesië: ms. „Hoeehst" 23-10 Ned. Antillen: ms. „Ladon" 25-10 Nieuw-Zeelandf ms. „Oriana" 24-10 Suriname: ms. „Archimedes' 25-10 Verenigde Staten van a—>rika: ms. „Mormacargo" 24-10 ms. Gaastel-dijk*' 26-10 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid- West-Afrika: ms. „Pendennis Castte" 23-10 ms. „Algol" 26-10 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak DE LADING WERD NIET GEDEKT DOOR DE LIJKWADEN. Dat voor de Franse douane geen enkel voertuig taboe is, hebben twee employé's van een Nederlandse begrafenisonderne ming ervarén. Zij hadden dins dag het stoffelijk overschot van 'n in Nederland overleden Span jaard tot San Sebastian ver voerd en de gelegenheid scheen hun gunstig om daarna een smokkeloperatie uit te voeren. Zij wisten veertig mandflessen alcohol te bemachtigen, die zij in de lijkwagen stouwden en ver volgens met lijkwaden bedekten. Bovendien had de chauffeur de douanebeambten de stellige ver zekering gegeven, dat hij niets aan te geven had. Desondanks verstoutten laatstgenoemden zich, de lijkwagen aan een mini- tieus onderzoek, waarvan alleen douanebeambten de kunst srtiij- nen te verstaan, te onderwerpen. Alras ontdekten zij de niét met de „status" van de wagen stro kende lading. De veertig liter alcohol werden uiteraard in be slag genomen en de twee betrok kenen konden na boete betaald te hebben hun tocht naar Neder land vervolgen. Een intensief programma van werk en sport tezamen met een volledig ontbreken van eroti sche prikkeling helpen dc jonge Chinees zijn seksuele drang te sublimeren en het huwelijk tot latere leeftijd uit te stellen. Dit heeft de Chinese vrouwe lijke arts en schrijfster van het boek „A Many-Slendourend Thing", dr. Han, woensdag op een symposium over geboorte controle in New York gezegd. China is het enige Aziatische land waar programma's inzake geboortebeperking op grote schaal zowel in de steden als op het platteland worden toe gepast, het meest in de commu nes, waar jongelui in de leeftijd tussen achttien en dertig jaar wonen en werken. Een huwe lijk op latere leeftijd wordt thans in China sociaal aanvaard baar geacht, terwijl jonge hu welijken als een teken van po litieke achterlijkheid en egois me worden gezien. Dr. Han, die onlangs 'n uitgebreide reis door China maakte, zei dat men daar gewoonlijk na het bereiken van de 25-jarige leeftijd trouwt. In een minder gedisciplineerde ge meenschap dan in China zou dit, vooral bij de totale afwezigheid van geslachtsverkeer vóór het huwelijk, veel moeilijker zijn. 'Maar, aldus dr. Han, in China is dit zeker mogelijk. Meisjes en jongens werken daar tezamen, doen aan sport en leiden een actief, sober en arbeidzaam leven. In dergelijke omstandig heden is het volgens haar een voudiger om bij volledig ont breken van erotische prikkels de seksuele drang te sublime ren. Hoewel jonge paren nog vaak kritiek krijgen van conser vatieve oudere vrouwen, zijn er ook moeders en schioonmoéders, die voor het nieuwe sociale systeem warm lopen, aldus dr. Han. Zij noemde het voorbeeld van een Chinese vrouw, die er op stond dat de bruid van haar zoon een voorbehoedmiddel zou gebruiken, terwijl een ander paar van de moeder van de brui degom een doos met deze mid delen als huwelijksgeschenk kreeg. KLM FLAUW Het aandeel KLM is gisteren flauw geweest. Verreweg het be langrijkste nieuws voor de beurs was de aankondiging van 'n aan delenemissie met claimrecht van KLM, groot 50 min. tot de koers van 200 procent. Hierop lagen de aandelen flauw in de markt. Gedurende de niet-offi- ciële ochtendihandel werd 385 tot 395 in dit fonds gedaan tegen woensdag als officiële prijs 437. Bij wijze van uitzonderink wer den de KLM-aandelen in 'n open hoek verhandeld van 405 tot 410. Deze Nederlandse luchtvaart maatschappij heeft kans gezien om in vijf jaar tijd het geaccu muleerde verlies van 152 min., waardoor het gehele aandelen kapitaal van 146 min. verloren was gegaan, weg te werken. De winst in het afgelopen halfjaar beliep 81 min. tegen vorig jaar over hetzelfde tijdvak een verlies van 57,5 min. Nu het verlies is weggewerkt, acht men bij de KLM de tijd gekomen tot de uit gifte van nieuwe aandelen over te gaan. Woensdag daalde in 2.) „Wees gegroet, vreemdeling!" riep Aram de man toe, doch de ruiter knikte slechts even en reed zwijgend verder, zijn blik strak voor zich uit gericht. „Dat is ook geen vrolijke gast", mompelde Aram, terwijl hij de man verbaasd nakeek. „Geen wonder, hij ziet eruit, alsof hij drie weken geslapen heeft!" Inderdaad hingen de kleren van de ruiter als vodden om zijn lijf. Alles aan hem was even sjofel en een donkere stoppel- rand om zijn kin, bewees, dat de laatste kennismaking met het mes van de barbier al heel lang geleden moest zijn. „Waarschijnlijk de een of an dere zwerver", giste Aram. Maar toch was er iets aan de man, dat niet klopte met zijn overige ver schijning en plotseling besefte Aram, dat het zijn houding was. „Die kerel zat te paard als een edelman!" mompelde hij. „Enfin, misschien heeft de stakker bete re dagen gekend." Met een licht schouderophalen zette hij de gedachte aan de zon derlinge ruiter van zich af en reed de poort binnen. Het grote binnenplein lag verlaten in de zon en Aram leidde zijn paard naar een van de bijgebouwen, waar hij de stallen vermoedde. Reeds van verre kwam hem 't geluid van opgewonden stemmen tegemoet en toen hij in de deur opening verscheen, zag hij een stuk of vier stalknechten, die zo druk met elkaar in gesprek wa ren, dat ze Aram's komst niet eens bemerkten. Onmiddellijk werd de; aandacht van de jonge ridder getrokken door het fonkelende sieraad, dat een van de knechts omhoog hield, terwijl hij uitriep: „Dat ding moet een klein fortuin waard zijn!". Staatssecretaris Egas (maat schappelijk werk) is van oordeel, dat de samenwerking tussen de gemeenten bij de uitvoering van de algemene bijstandswet kan worden vergroot. Dit geldt in het bijzonder het onderzoek en de voorbereiding van bijstandsricht lijnen. In een nog te groot aan tal, vooral kleine en zeer kleine gemeenten is 't deskundigheids niveau van de „uitvoerende" functionarissen niet evenredig aan de eisen, die voor een goede toepassing van de wet moesten worden gesteld. De staatssecretaris heeft dit meegedeeld aan de vaste com missie uit de tweede kamer. Naar de mening van de bewinds man is de inbouw van deze des kundigheid in 't veelal te kleine bestek van het plaatselijke be stuurlijke apparaat in gemeen ten van geringe omvang moeilijk of niet te realiseren. De ontwikkeling van de inter gemeentelijke samenwerking in de bijstandszaken geeft naar de mening van staatssecretaris Egas geen reden tot tevreden heid. GEBROEDERS METHORST NAAR HUIS De gebroeders Gerard en Wil lem Methorst en hun echtgeno ten, die, zoals gemeld, dezer dagen in de Sovvjet-Unie een ont moeting hebben gehad met de Russische militair die zij tijdens de oorlog op de Veluwe een toe vlucht haden verschaft, zijn naar huis (Groenendaal bij Arnhem) vertrokken. Zij verklaarden zeer genoten te hebben van hun ver blijf van twee weken als gasten van het comité voor Russische oorlogsveteranen in de Sowjet- Unie, waar zii vele vrienden had den gemaakt Zij zijn onderschei den met de orde van de patriot tische oorlog tweede klasse en bezochten, behalve Simferopol aan de Zwarte Zee, waar de door hen geredde Russische militair Grigori Skriptsjenko met vrouw en veertienjarige dochter woont, ook Leningrad. Betaalde belangstelling Een tweeduizendtal mensen heeft woens'/.g de begrafenis bijgewoond van de heer Francis co Martins in het Portugese plaatsje Cioga. Dat deze belang stelling helemaal oprecht was is twijfelachtig, want de heer Mar tins had in zijn testament be paald. dat elke rouwende 25 escudo's zou ontvangen (onge veer 3 gulden). De begrafeniskosten zijn dooi de grote „deelneming nogal op gelopen. Naar verluidt bedraagt de rekening ruim 6.000 gulden. qiWallstreet de koers van KLM met bijna acht dollar. Hierdoor daalde de prijs woensdagavond in Amsterdam van 415 tot 395. De „staat" bezit iets meer dan vijftig procent van het aandelen kapitaal van de KLM Van het overige gedeelte bevindt de grootste helft zich in Ameri kaanse handen. In dit licht be zien verwacht men dat er niet veel claims in Amsterdam voor verkoop zullen worden aangebo den. De internationale waarden hebben verdere afbrokkelingen te zien gegeven. Thans moest ook Kon. Olie zich met koers verlies tevreden stellen, na de vaste tendentie gedurende de drie voorgaande beursdagen. In deze hoek werd circa 128 gedaan tegen woensdag 129,20 als slot- prijs. Het publiek ging hier tot winstnemingen over. Philips en Unilever hadden enig Ameri kaans aanbod te verwerken, het geen geschiedde op resp. 83,20 (84,10) en 78,20 79,30). AKU gaf een halve gulden prijs tot 65,70. Hoogovens werd iets lager geadviseerd. In de scheepvaartsector was 't rustig. De koersen bewogen zich merendeels 'n kleingheid bene den die van woensdag. De cul tures werden iets lager geadvi seerd; De staatsfondsenmarkt ontmoette goede vraag, waar door 'n vaste stemming- ontstond. Zo steeg de nieuwste 7 lening tot 10214 tegen woensdag 101%. Er werd in deze hoek gedurendé de gehele beursduur regelmatig gehandeld. Beursindices (1953 WO) 18/10 19/10 20/10 Int. cone. 370.8 371.2 3«7.5 Industrie 270.1 270.1 268.8 Scheepv. 107.7 107.7 106.8 l*nk en verz. 144.9 143.9 144.0 Handel enz. 138.9 139.6 139.4 Algemeen 278.3 278.5 276.5 A. K. U.: Hoogovens: Kon. Olie: 128.50—130 Unilever: 78.50—78.80 Philips: 82.90—83.10 K. L.M.: 355 gb—390 Nabeurskoersen (65.80) (306) (127.90) (78.50) (83.30? (397) Nederlandse militairen tegen Eintracht Braunschweig Het Nederlandse militaire voetbalelftal, dat woensdag avond 26 oktober in Brunswijk een vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen Eintracht Braun schweig, de leider van de West- duitse Bundesliga, is als volgt samen gesteld Doel: Van der Wekke (Excel sior); achter: Smit (NEC), Suur- bier (Ajax), Peis (Haarlem) en Van Egrnond (Telstar); midden: Jansen (Feijenoord) en Van der Vali (Feijenoord)voor: Veen- stra (Go Ahead), Mulder (An- deriecht), Van der Kuvlen (PSV) en Graaumans (NAC), De wedstrijd is bedoeld als voorbereiding op de tweede wed strijd tegen TJj-ankriik (23 november) voor net internatio riale militaire voetbalkampioen schap, AJAX—LIVERPOOL OP 7 EN 14 DECEMBER Ajax, dat in de tweede ronde wan het voetbaltoernooi om de Europese beker voor landskam pioenen tegen Liverpool uit komt, heeft met de Engelsen overeenstemming bereikt over de data van de beide wedstrijden. De eerste wedstrijd zal woensdag 7 december in Amsterdam wor den gespeeld, waarna een week later, 14 december, in Liverpoo' de return volgt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5