President Johnson donderdag in Australië aangekomen President Branco van Brazilië schakelt het parlement uit caballero Moordaanslag in Rotterdam STOPZETTING BOMBARDEMENTEN TIJDENS DUUR CONFERENTIE VAN MANILLA? NOBELPRIJS VOOR LETTERKUNDE TOEGEKEND AAN AGNON EN SACHS BRIEF MET f 100.000 ZOEK AARDSATELLIET KOSMOS-130 GELANCEERD IN DE SOWJET-UNIE EERSTE OLIE OP NOORDZEE AANGEBOORD HET WEER VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6800 Nachtmerrie Hongerstaking Pro en contra Johnson in Canberra anders dan .andere Dictatuur Belegering GEHEIMZINNIGE EXPLOSIE IN CHINA Leraren door negers mishandeld Verkenningstocht bi| 35 graden onder nul De tooconferentle in Nieuw Delhi Solidair Telefonfste school kelner neer Zon- en Maanstanden Ky aanvaardt ontslag van zeven ministers Oudedags voorziening in West-Duitsland Hoogwater Omkering Mi ebopnemetrt: TERNEUZEN Jirecteur-HooMreaatieur: 1 van de Sande Redactie- en Adminiatratle-adfefJ Smldewal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Msonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 et. Loste ars 12 ct VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen ttvertentfepriis per mm 18 et; minimum per vertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer J2 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Sureau van dit Blad" 20 cent verhoging. r>7endtng advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot 10 uur voormiddag. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer President Johnson is donder dag in de hoofdstad van Austra lië aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Bij het uitstappen op het vlieg veld Fairbairn werden 21 saluut schoten afgevuurd. De Johnsons werden begroet door premier Holt van Australië en de Austra lische gouverneur-generaal. In een korte toespraak zei de Amerikaanse president, dat er geen wonderen te verwachten zijn van de volgende week te houden conferentie in Manilla. Wel zou een hoopvol perspectief in zuidoost-Azië" eruit kunnen voortkomen. De president zei, dat jaren van toewijding en inspanning zouden moeten verlopen, voordat een maatschappij zal ontstaan waar van de mensen dromen. De autorit die president John son donderdagmorgen plaatse lijke tiid door de Nieuwzeelandse hoofdstad Wellington maakte, is (ADVERTENTIE) een nachtmerrie geworden voor degenen die voor zijn veiligheid zorg moesten dragen. De open auto werd verschei dene malen door 'n enthousiaste menigte tegengehouden en de president moest vele handen drukken. Af en toe richtte John son door een luidspreker enkele v/oorden van dank tot de duizen den langs de route. Met enige vertraging kwam Johnson bij het parlementsge bouw aan, waar hij o.a. de leden van het Nieuwzeelandse kabinet ontmoette. Premier Keith Holy- oake zei later dat hij met de pre sident gesproken had over de initiatieven, die mogelijk uit de conferentie van Manilla voort zullen komen en die „naar wij allen hopen zullen leiden tot be ëindiging van de vijandelijkhe den in Vietnam", Aan een op de bijeenkomst in het parlementsgebouw volgende lunch verklaarde Holyoake in 'n toespraak dat Johnsons bezoek aan Nieuw-Zeeland symbolisch is voor „het voortdurend groeiende begrip tussen onze landen", die nu nog meer ver bonden zijn door de oorlog in Vietnam. President Johnson vertrok om 6.03 uur Ned. tijd van de vlieg basis Ohakea naar Australië. In Adelaide zijn acht pacifisten allen studenten voor de duur van Johnsons bezoek aan Australië in hongerstaking ge gaan. Ze hebben, uitgerust met slaapzakken en dekens, plaats genomen op de trappen van het parlementsgebouw Voor het hotel waar president Johnson tijdens zijn bezoek aan Canbera logeert, is donderdag een anti-Amerikaanse betoging gehouden, terwijl het Ameri kaanse staatshoofd door de stad reed en toejuichingen van de be volking in ontvangst nam. De betogers, voor het meren deel studenten, droegen borden waarop men onder meer kon lezen: „Geen Australiërs meer naar Vietnam", „Vietnam is dienstplicht" en „Berecht de oor logsmisdadiger Johnson". De demonstratie verliep ordelijk. Tijdens zijn rit door de stad, (ADVERTENTIE) waar een grote menigte zich langs de route had verzameld, moest de president vaak laten stoppen en talrijke handen van bewonderaars drukken. Johnson bracht in de loop van de middag een bezoek aan pre mier Holt. In die tijd werden voor het hotel van de president betogingen voor en tegen hem gehouden. Bij zijn terugkeer ging hij het hotel via een dienst ingang binnen, zich er niet van bewust dat de demonstranten voor het merendeel op zijn hand waren. CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS f 1.50 ÜHHBBMMiHa PRESIDENT JOHNSON IN NIEUW-ZEELAND President Castello Branco van Brazilië heeft het parlement mee gedeeld, dat de zitting van het congres tot 22 november is ge schorst. Het besluit hiertoe is gis teren in de vroege ochtend ge nomen, toen hij geen mogelijkheid zag tot oplossing van zijn geschil met de wetgevende macht over de ontheffing van het mandaat van zes afgevaardigden, van wie vijf tot de oppositie behoren. De president heeft de comman dant van het garnizoen in Brasilia opdracht gegeven alle maatregelen te nemen om de veiligheid en de rust in de hoofdstad te waarbor gen en om te verzekeren, dat het parlement gedurende een maand inderdaad gesloten blijft. In 't presidentiële besluit waar in de schorsing is bekendgemaakt, wordt voorts meegedeeld, dat de regering tot 22 november het recht heeft zonder tussenkomst van het parlement wetten uit te vaardigen. De officiële bevestiging van de verkiezing van maarschalk Costa E. Silva als opvolger van het hui dige staatshoofd in maart 1967 zal op een nader te bepalen datum ge schieden. Toen het besluit werd bekend gemaakt, bevonden zich 105 afge vaardigden van de oppositionele „democratische beweging" in het parlementsgebouw. Rekenend op een langdurig „beleg" het ge bouw is sinds woensdag door de politie omsingeld die niemand toe laat hadden de oppositieleden voor een grote voorraad levens middelen gezorgd. Hiertoe was Reizigers uit China die in Hong kong zijn aangekomen hebben don derdag gezegd, dat ongeveer 100 Chinese functionarissen zijn omge komen en 300 gewond bij een ont ploffing in de Zuidchinese haven Swatow. De explosie zou op 1 oktober geschied zijn in een schouwburg waarin duizend personen de Chi nese nationale feestdag vierden. Na de explosie zouden honderd men sen gearresteerd zijn. Jonge negers, die ontevreden waren over het peil van het onder wijs op scholen voor gekleurden in Oakland in Californië, hebben woensdag de leraren van een mid delbare school in deze stad aan gevallen. Vijf leraren werden ge wond. De politie verrichtte negen tien arrestaties. De school is ge sloten. Wellington: Een beeld van de aankomst van president Johnson in Nieuw-Zeeland, tijdens zijn reis naar het Verre Oosten. Maori-dansers voerden een dans voor hem op. In het midden de premier van Nieuw Zeeland Holyoke. Bij temperaturen, die 's nachts dalen tot 35 graden onder nul zijn zes leden van de Belgisch-Neder landse Zuidpool-expeditie begon nen aan een verkenningtocht van drie maanden, aldus is donderdag in Brussel van de expeditiebasis aan de Zuidpool vernomen. Doel is ondermeer het bepalen van de snelheid, waarmede de gletsjers zich verplaatsen ten op zichte van de bakens, die de af gelopen jaren zijn uitgezet, de toe stand van het ijs en weerkundige en biologische waarnemingen. De ploeg beschikt over een zwa re tractor en sleden, drie lichte vrachtauto's en twee stel honden, die lichte sleden trekken. De Philippijnen hebben Amerika verzocht de bombardementen op Noord-Vietnam te staken voor de duur van de topconferentie die over enkele dagen in Manilla be gint, zo meldt de „Manilla Chro nicle". Volgens het blad, dat zegt dit uit goede bron te hebben vernomen, acht de Philippijnse regering een dergelijke maatregel wenselijk om het vredelievende karakter van de conferentie te onderstrepen. Voorts wordt vernomen, dat het Russische persbureau Tass en het regeringsblad Izwestia correspon denten naar Manilla willen sturen om de conferentie te volgen. Zij hebben via de Philippijnse delega tie bij de Verenigde Naties de re gering in Manilla om toelating van deze verslaggevers verzocht. De nobelprijs voor letterkunde is dit jaar toegekend aan de Is raëlische schrijver Joseph Agnon en de uit Duitsland afkomstige Joodse schrijfster Nelly Sachs. Dit is gisteren officieel in Stockholm bekendgemaakt. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat Agnon de prijs heeft ge kregen voor zijn vertelkunst die een karakteristieke diepte bezit en waarvan de motieven aan 't leven van het Joodse volk zijn ontleend. Wat Nelly Sachs betreft zegt de ;ury in het bijzonder getroffen te 'Un door „haar uitnemende lyri- j sche en dramatische scheppingen, I waarin zij met indringende kracht i het lot van Israël verklaart". Het is de derde maal sinds 1901 dat de nobelptrijs voor literatuur wordt gedeeld. In 1904 werd de prijs toegekend aan de voorvechter van het Provengaals, Frédéric Mis tral, en de Baskische schrijver José Echegarray. In 1917 werd de prijs gedeeld door de Denen Gjellerup en Pontopidan. Nelly Sachs, die eigenlijk Leonie heet, zal de prijs op haar 75ste verjaardag in ontvangst nemen. De prijs bedraagt ongeveer f 200.000. De Algemene Bank Nederland heeft donderdag bij de postale re cherche aangifte gedaan van de vermissing van een envelop, in houdende 1000 biljetten van 100 die op 12 oktober uit het hoofd kantoor in Amsterdam naar het bijkantoor in Etten (N.-Br.) werd verzonden. De verzending ge schiedde aangetekend, maar zon der waarde-aanduiding. De postale recherche heeft de zaak in onderzoek. De Zuidslavische president Tito heeft bij zijn aankomst in de In dische hoofdstad gezegd, dat de internationale situatie zich kan ontwikkelen tot aen ramo erger dan de tweede wereldoorlog. President Tito zal in Nieuw Del hi confereren met premier Indira Gandhi van India en president Nasser van Egvote. De conferentie die vandaag begint, duurt vier dagen. Zowel Tito als president Radha- krisjnan van India hebben de hoop uitgesproken, dat de drie landen- conferentie zal bijdragen tot het afwenden van een wereldramp. men overgegaan, toen geruchten de ronde deden, dat de autoriteiten de water- en elektriciteitsvoorzie ning van het parlementsgebouw zouden stopzetten. Het ministerie van justitie liet daarop weten, dat de regering de crisis met „poli tieke middelen" zal oplossen. Het is overigens niet alleen de oppo sitie die zich tegen de regering verzet. Ook de voorzitter van de kamer van afgevaardigden, Adauto Cardoso, weigert akkoord te gaan met de uitsluiting van de zes af gevaardigden. De senaatsvoorzit ter neemt hetzelfde standpunt in. Zij vinden dat alleen het parlement over het mandaat van de volks vertegenwoordigers kan beslissen en niet het staatshoofd. In het ge hele land is het rustig. Een woordvoerder van het bu reau van de president maakte later bekend, dat het congresgebouw is ontruimd. De gekozen president, maar schalk Costa E. Silva, heeft zich solidair verklaard met het tegen woordige staatshoofd. Volgens het avondblad „O Globo" heeft hij Branco laten weten, dat hij niet wil worden geïnstalleerd vóór het begin van zijn mandaat op 15 maart 1967. De oud-gouverneur van de staat Guanabara, Carlos Lacerda, heeft intussen verklaard, dat alleen een vervroegde vervanging van de huidige president door maarschalk Costa E. Silva de crisis kan oplos sen en de vestiging van een dic tatuur voorkomen. De Sowjet-Unie heeft donder dag weer een kunstmatige aard- satelliet gelanceerd, de „Kosmos- 130". De Kosmos-130 heeft een begin- omwentelingssnelheid van 89,8 mi nuten, een grootste afstand van de aarde van 340 km en een kleinste van 211 km. De hoek van de Kos- mos-baan met de evenaar is 65 graden. De Kosmos-130 heeft behalve wetenschappelijke instrumenten ook een radiozender aan boord die werkt op een frequentie van 19.995 mc, een radio-systeem voor preci- sie-metingen en radio-telvnetri- sche apparatuur om verzamelde gegevens naar de aarde te zenden. De instrumenten aan boord van de satelliet werken normaal. Deze kunstmaan zal het onderzoekings program als op 16 maart 1962 aangekondigd voortzetten. Ondanks het stilzwijgen daar over van het officiële persbureau verluidt dat de in de Sowjet-Unie voor de Moskouse conferentie aan wezige leiders van de staten van het pact van Warschau op de lan ceerbasis Baikonoer aanwezig zijn geweest. Politieke waarnemers uit ten de mening, dat zij daar niet al leen maar voor de lancering van een kosmossatelliet naar toe wa ren gekomen zoals president De Gaulle van Frankrijk in de afge lopen zomer maar dat er ook nog een ander ruimtevaartevene ment op het program stond. In dit verband meldde het Ita liaanse persbureau Ansa donder dag, dat reeds woensdag in de buurt van Turijn tweemaal sig nalen werden opgevangen die op de lancering van een groot ruimte- Op een zolderkamer aan Se Ma* thenesserdijk in Rotterdam is don derdagmorgen vroeg de 25-jarige kelner J. J. M. Dingen uit de Maas stad getroffen door kogels uit een vuurwapen. De man moest ernstig gewond naar het Dijkzigtzleken- huis worden overgebracht. De po litie heeft in deze zaak de 21- jarige telefoniste M. M. van K. ge arresteerd, die bij de kelner in woonde. De vrouw had zichzelf bij de politie aangegeven. Zij verklaarde later de man zon der enige reden te hebben neerge schoten. De recherche stelt een onderzoek in naar de toedracht van de zaak, die volgens haar nog een groot aantal raadsels bevat. In het ziekenhuis vochten chi rurgen voor het leven van de kel ner. De wonden die de kogels uit het vuurwapen maakten, zijn zwaar. Zo kreeg de man een schot in de lever, een verwonding die ernstige zorgen baart. Op het bu reau Marconiplein werd de tele foniste een diepgaand verhoor af genomen. Kort na de aanslag zijn recher cheurs aan een buurtonderzoek begonnen, om wat meer achter grond te krijgen van het misdrijf. Het onderzoek wordt geleid door hoofdinspecteur K. Arbeider. De telefoniste belde uit een tele fooncel zelf de politie om aangifte te doen van het misdrijf. Even later trof de politie de vrouw bij de telefooncel en arresteerde haar onmiddellijk. Het vuurwapen werd op de zolderkamer gevonden. TOESTAND KRITIEK Bij zijn overbrenging naar het ziekenhuis verklaarde de kelner dat niet de vrouw, maar een man de schoten op hem had afgevuurd. Wie deze man was, kon hij niet zeggen. De politie twijfelt echter aan de waarde van deze verkla ring. Over de aanleiding tot de ruzie gaf de telefoniste donderdagmid dag geen steekhoudende verkla ring. „Het was een zaak tussen ons tweeën", zo verklaarde zij slechts. Omwonenden hebben, zo is ge bleken, vrijwel niets van het ge beurde gemerkt. Alleen een buur man kon de politie vertellen dat hij donderdagmorgen rond vier uur „vijf klappen" had gehoord. De po litie twijfelt er niet aan dat de „klappen", die de man hoorde, de vijf schoten uit de 9 mm revolver moeten zijn geweest. De toestand van het slachtoffer was donderdagavond nog kritiek. ZON MAAN op onder op ondei Okt. 21 7.14 17.34 15.29 23.01 22 7.16 17..32 15.54 23 7.18 17.30 16.12 0.14 Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft donderdag het ontslag van vijf ministers aan vaard. Op zijn verzoek blijven zij nog in functie tot na de volgende week in Manilla te houden inter nationale conferentie. Twee andere leden van het kabinet die wilden aftreden, zijn van dit besluit terug gekomen. Dit zijn de ministers van arbeid en van transport, resp. Ngoeien Hoeoe Hoeng en Troeong Van Thoean. Het hoogtepunt in de reeds twee weken durende moeilijkheden in de regering werd woensdag bereikt door het aftreden van de minister van financien en economische za ken. Hij vond dat premier Ky er niet in geslaagd was, de eenheid in het kabinet te herstellen. De overige zes „rebellen" beschuldig den Ky en zijn medestanders er van, dat zij geleidelijk methoden gingen toepassen, zoals die gebrui kelijk zijn in een politiestaat. Van volgend jaar af zullen de 1,2 miljoen arbeiders en bedien den van de Westduitse staat, deelstaten en gemeenten wat de oudedagsverzorging betreft vrij wel met de ambtenaren worden gelijkgesteld. Naar donderdag in Bonn werd vernomen heeft mi nister van financiën Dahlgrün de nieuwe regeling aanvaard, zo dat de nieuwe voorzieningen van kracht kunnen worden, volgens welke de arbeiders en bedienden evenals de ambtenaren na 35 dienstjaren een pensioen krij gen van vijfenzeventig procent van hun laatstverdiende loon of salaris. Bij een kleiner aantal dienstjaren is het pensioen over eenkomstig lager. vaarutig konden duiden. De Ber- lijnse Wilhelm Förster-sterren- wacht bevestigde donderdag de Italiaanse berichten en voegde er aan toe, dat de tot nog toe onbe kende satelliet pas sedert woens dag om de aarde draaide, maar ook deze grote satelliet was even- als de Kosmos-130 kennelijk onbe mand. Op een afstand van 32 kilome ter voor de Britse kust heeft de Burmah North Seagroup op een diepte van 6750 voet in de Noord zee voor het eerst olie aange troffen. De commerciële beteke nis van de vondst kan pas wor den vastgesteld na nieuwe bo ringen en meer proeven. De groep telt twee Britse on dernemingen, n.l. Burmah Oil en Imperial Chemical Industries, en twee Amerikaanse bedrijven, t. w. Ocean Drilling and Explora tion en Murphy Petroleum. Bij het vinden van de olie kwam ook gas vrij. In New Or leans heeft de Ocean Drilling bekendgemaakt dat de boring gas levert in een hoeveelheid van zeven miljoen kubieke voet per dag en olie in een hoeveelheid van ongeveer vierhonderd barrel per dag. OPKLARINGEN Een depressie, die de laatste dagen boven de Britse eilanden lag, verplaatst zich nu al opvul lend naar het zeegebied ten noor den van Schotland. Een front van deze depressie veroorzaakte don derdag in zuid-Noorwegen en De nemarken langdurige regen. Een ander regengebied bracht in het zuidoosten en oosten van het land wat lichte regen. Deze neer slag behoorde bij een van de oce aan afkomstige storing, die over Frankrijk naar het oosten trok. De storing wordt gevolgd door druk- stijgingen boven Frankrijk en En geland, waardoor in ons land di zwakke tot matige wind naar wes telijke richtingen ruimt. Naast op klaringen wordt hier en daar ook nog een bui verwacht. De maxi mum temperaturen, die donderdag om omstreeks 2 graden lager wa ren dan woensdag, zullen vandaag niet verder dalen. Wipf^richt medegedeeld door het K. N. M. I.( geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Opklaringen maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind, ruimend naar westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 21 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 6.44 7.2S Terneuzen 7.20 8.04 Hansweert 7.54 S.38 Walsoorden 8.03 5.47 ZATERDAG 22 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.53 8.47 Terneuzen 8.34 9.23 Hansweert 9.08 9.57 Walsoorden 9.17 10.06

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1