■microfined Neergestorte argonaut blijkt mysterievliegtuig van Schiphol Dlimi meldt zich bij Franse justitie MYSTERIEUS VERKEERSONGELUK BIJ GELEEN OPGEHELDERD Mao Tse-Toeng woonde voor de vierde maal massa bijeenkomst bij in Peking Donderdag 20 oktober 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Een Renault Snoep verstandig eet 'n appel helpt u nu nog sneller van uw pijn af! Want:'ASPRO'isnu Voormalige SS-ers staan terecht Snoep verstandig eet Rappel NOG EEN OGEN- STEKER IN DEN HAAG? Tas met 10.000 uit auto gestolen Avonturiers Britse parlementariërs wensen weder invoering van de doodstraf Dode en 19 gewonden bij autorace Roemloos einde VOORZITTER VAN DE RIJNMONDRAAD: 5680 GULDEN PER MAAND MOEILIJKHEDEN OP DE ELBE NA DE AARDBEVING IN PERU VERDACHTE VAN MOORDEN MET TRAANGAS UITGEROOKT Verkeersslachtoffer Snoep verstandig eet 'n appel Beroering Gearresteerd Vreemde feestroes Bejaarde man op hoofd geslagen NOBELPRIJS VOOR DE VREDE WORDT NIET TOEGEKEND Commentaar van minister Biesheuvel op de kabinetscrisis Nabeurskoersen ADVERTENTIE In de nacht van dinsdag op woensdag heeft zich bij de ge meentepolitie van Geleen gemeld de 31-jarige G. E. A. uit deze plaats die heeft bekend in de avond van 3 oktober de 72-jarige weduwnaar F. de Cock uit Hoensbroek te heb ben aangereden en, na geconsta teerd te hebben dat het slachtoffer dood was, het lijk in zijn auto te hebben meegenomen en in de buurt van Geulen langs de kant van de weg te hebben neergelegd. Daar werd het de volgende morgen door kinderen gevonden. De schoe nen van het slachtoffer en zijn hoed werden later in Hoensbroek aangetroffen op de plek waar de aanrijding had plaats gehad. Er werd een grootscheeps onder zoek ingesteld, waarbij de politie al gauw inzicht kreeg in de juiste toedracht van het geval. Glassplin ters en een ring van een autolamp wezen erop, dat het ongeluk moest zijn veroorzaakt door een Renault. In de afgelopen weken zijn de po litiekorpsen van Zuid-Limburg en de rijkspolitie doende geweest met het opsporen van alle Renault- bezitters. Waarschijnlijk vermoe- (ADVERTENTIE) dend dat zijn schuld aan het licht zou komen, heeft de man zich eigener beweging gemeld. Naar de politie mededeelde, is het niet zo dat A. het lijk zou heb ben verstopt. Hij heeft het bij een struikje langs de kant van de weg gelegd, zonder zich bewust te zijn van de omgeving waar hij zich be vond. Voorlopig wordt aange nomen dat de man, die op de po litie een gunstige indruk maakt, in paniek over de gevolgen van de aanrijding heeft gehandeld. Hij is overgegeven aan de ge meentepolitie van Hoensbroek, die het onderzoek in deze kwestie heeft geleid. GEZIN WIGGERS IN NEDERLAND AANGEKOMEN Schiphol: De Nederlander A. V. Wiggers, die president William Tubman en de Liberianen zou hebben beledigd en die door de procureur-generaal van Liberie werd uitgewezen, is met zijn vrouw en hun dochters Shirley (links) en Raimonda in ons land aangekomen. (ADVERTENTIE) 1 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nög snellere opname in het lichaam nög sneller herstel Voor oen rechtbank in Essen begon woensdag een proces tegen drie leden, van een voor malig SS-commando, dat in 1941 in Rusland achter 't „oostfront" duizenden Joodse mannen, vrou wen en kinderen zou hebben ver moord. De beklaagden zijn de thans 53-jarige politiecommissaris maar indertijd SS-Hauptsturm- führer Friedrich Meyer uit Munster; de thans 57-jarige kan toorbediende maar indertijd Obersturmführer Klaus Hiiser uit Hamburg en als derde de thans 52-jarige koopman, des tijds Obersturmführer Eberhard Stanke uit Darmstadt. Aan Meyer wordt ten laste ge legd meer dan 700 mensen te hebben doodgeschoten, aan de beide anderen dat zij medeplich tig zijn aan moord in meer dan 500 gevallen. Voor het proces, dat waar schijnlijk enkele weken zal duren, zijn meer dan 70 getui gen en deskundigen opgeroepen. „iff.; 1 De Haagse politie acht het heel goed mogelijk dat er in Den Haag nog een ogensteker rondloopt, nadat een 15-jarige leerling- straatmaker werd aangehouden, die bekende een Spanjaard met de vingers in de ogen te hebben gestoken. De jongen ontkent op soortge lijke wijze enige tijd later een achttienjarig meisje te hebben mishandeld. Het meisje, dat in het ooglijdersgesticht is opgeno men, kon dinsdag met één oog een beetje zien. Met het andere was zij blind. Bij de confrontatie van de dader met het meisje heeft het slachtoffer gezegd, dat de 15- jarige niet de man is, die haar mishandelde. De leerling-straatmaker heeft als motief voor zijn daad opgege ven dat de Spanjaard, toen hij met twee meisjes een groepje gastarbeiders passeerde, een van de meisjes te na was gekomen. Daarop zou een vechtpartijtje zijn gevolgd, waarbij de Spanjaard in de ogen werd gestoken. Uit een op de Stadhouderskade te Amsterdam voor het rijksmu seum geparkeerde personenauto is dinsdagmorgen een bedrag van 10.000 gulden en wat recla memateriaal gestolen. De eige naar van de auto, een rayonchef van een groothandel in frisdran ken, had de dagontvangsten van bezorgers van deze groothandel in ontvangst genomen en zou 't geld naar de bank brengen. Om dat hij nog snel iets in de restau ratie van het rijksmuseum had af te handelen, zette hij zijn auto voor het museum. In het kwar tier dat hij afwezig was, heeft iemand kans gezien het tocht- raampje van de wagen te force ren en de tas met het gsjd er uit to nemen. De DC—4 van het type „ar gonaut", die vorige week volge laden met wapens bij een nood landing in Kameroen in stuk ken brak, blijkt het beruchte „North Star"-mysterievliegtuig te zijn, dat vorig jaar 10 maan den op Schiphol aart de ketting heeft gelegen. De 40-jarige in Duitsland geboren Amerikaanse piloot en avonturier H. A. War ton, die bij de noodlanding ge wond is geraakt, is niemand an ders dan de man, die op zondag 19 december 1965 permissie kreeg om met dit toestel een proefvlucht boven Nederland uit te voeren en daarvan gebruik maakte om de machine zonder vergunning naar Genève te vlie gen. Deze „argonaut" (ook wel „North Star" genoemd) deed vo rig jaar veel stof opwaaien. Vlak vóór het toestel met overgeschil derde en vervalste Panamese re gistratie leeg uit Newcastle op Schiphol landde, was op Malta een super-constellation met een lading wapens aan de ketting gelegd. Naderhand is aangenomen, dat ook de argonaut voor het illega le transpórt van wapens be stemd was, maar daar werd toen een stokje voo rgestoken. Aan dit toestel is een reeks van ro- 171 van de 630 leden van het Britse parlement hebben een motte ondertekend waarin wordt aange drongen op wederinvoering van de doodstraf wegens moord op poli tiemannen en gevangenbewaar ders. Nog geen jaar geleden is bij wijze van experiment de doodstraf voor vijf jaar afgeschaft. In augus tus j.l. werden drie Londense po litiemannen doodgeschoten. De mo tie is getekend door de voormalige conservatieve minister Duncan Sandys en partijgenoten. De 19-jarige Lidia Mabel An nan werd gedood toen bij de race om de grote prijs van Argentinië voor opgevoerde standaardauto's een wagen van de weg raakte en tussen het publiek verdween. De bestuurder liep evenals vijf toe schouwers verwondingen op. Kort na de start van deze 780 km lange rit tussen Pilar en Villa Carlos pas reed een andere wa gen op het publiek in. 14 perso nen moesten met min of meer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na het ongeluk nam de coureur van de gekraakte wagen weer aan de race daal mantische namen verbonden, zoals die van de Britse baron F. von Waynaghy, van de vroeger op Schiphol gevestigde Ameri kaanse luchtvaartmakelaar Ro bert L. Farquhar, van de koning van Boeroendi en van de voor malige „Seven-Seas"-directeur Ben Drew. Voor geen van allen heeft er veel zegen op de ma- hine gerust. Wat Warton met de argonaut heeft gedaan sinds hij deze vlak vóór Kerstmis van het vorig jaar naar Genève vloog, is niet bekend. Wel blijkt de machine thans opnieuw een valse regis tratie te hebben gekregen. Met zijn roemloos einde in de Afrikaanse oerwouden heeft de argonaut geheel in strijd met zijn avontuurlijke bestaan een nieuw mysterie met zich mee gesleept: waar kwamen de wa- De wedde van de voorzitter van het openbaar lichaam Rijn mond is met terugwerkende kracht tot 1 januari 1966 gesteld op 5680 gulden per maand. Het desbetreffende koninklijk be sluit van 29 september werd geplaatst in een dezer dagen uit gegeven staatsblad. Het bedrag is inclusief de huurcompensatie. De wedde van de voorzitter was 5144 gulden exclusief huur compensatie. Voorzitter van de Rijnmond- raad is de oud-minister-presi dent mr. V, G. M. Marijnen. pens vandaan en voor wie wa ren ze bestemd? De procureur-generaal in Den Haag deelde mee dat de wape nen oorspronkelijk afkomstig waren van de marine. Langs welke omweg ze in Rotterdam zijn beland, kon de procureur- generaal niet zeggen. De mari ne-voorlichtingsdienst zegt dat deze affaire helemaal niet be kend is. Wij zullen de zaak on derzoeken, aldus de Marvo. Westduitse patrouilleboten heb ben dinsdag een aantal Oost- duitse patrouillevaartuigen op de Elbe gedwongen de weg vrij te laten voor het Westduitse on derzoekingsvaartuig „Kugelba- ke", dat nabij de Oostduitse oever van de rivier dieptepei lingen wilde verrichten. Een tiental Oostduitse patrouillebo ten had midstrooms een kordon gevormd om te verhinderen dat de „Kugelbake" de grens zou passeren, die geacht wordt in het midden van de rivier te lig gen. Toen zes boten van de Westduitse douane er niet in slaagden het kordon te doorbre ken, snelden drie stormboten en twee pontonschepen van de grensbewaking te hulp, die de Oostduitse schepen zonder meer wegduwden. Vorige week kwam het op de zelfde plaats ook al tot een in cident, toen Oostduitse militai ren in landingsboten om het on derzoekingsschip bleven varen. Het Westduitse kabinet besprak de kwestie en besloot dat de peilingen in het belang van de drukke scheepvaart op de Elbe zullen worden voortgezet. AARDBEVING AAN PERUAANSE KUST Een aardbeving heeft het Pe ruaanse kustgebied geteisterd over een afstand van 300 km. Op de foto een inwoner van Lima die zich in veiligheid probeert te stellen. Het aantal doden als gevolg van de aardbeving die dinsdag Peru trof, is tot 117 gestegen. Verwacht wordt dat dit .cijfer hoger zal worden. Er zijn hon derden gewonden. Er wordt een vloot reddingsschepen samenge steld om de door aardverschui vingen getroffen havenstad Hua- cho te ontzetten, waar 90 pro cent van de huizen is verwoest en meer dan 40 mensen zijn om gekomen. De New Yorkse politie heeft woensdag traangas gebruikt om een man uit te roken uit een vijf verdiepingen tellende flat, waarin hij zich had verschanst, en werd gezocht i.v.m. de moord op een vrouw en een tweejarig jongetje. Toen de man, Robert Philips, was gearresteerd trof men in een badkuip het lijk van een vrouw, die met messteken om het leven was gebracht. De ove rige drie bewoners van de wo ning, een vrouw en drie kinde ren, waren ongedeerd. Philips, die had gedreigd alle aanwezigen dood te steken als men hem niet met rust zou la ten, werd gezocht i.v.m. de moor den op een tweejarig jongetje dat dood in een koelkast was gevonden en op een vrouw die eveneens met messteken was omgebracht en gebonden en ge blinddoekt was aangetroffen. Op de rijksweg 31 te Midden- smilde is woensdagavond om streeks acht uur een dodelijk on geval gebeurd. De 45-jarige heer L. A. de Haan te Amstelveen reed door onopgehelderde oor zaak met zijn auto, komende van richting Assen, op een stilstaan de goed verlichte en geparkeerde vrachtauto. Hij werd zwaar ge wond opgenomen in het zieken huis te Assen en is -aldaar over leden. (ADVERTENTIE) 1 De chef van de Marokkaanse veiligheidsdienst, Achmed Dlimi, heeft zich woensdagmiddag bij de Franse justitie gemeld. Hij verscheen enige minuten voor half vijf in het paleis van justitie, waar het proces-Ben Barka wordt gevoerd. Uit Rabat is vernomen dat ko ning Hassan zijn minister van voorlichting, Majid Benjelloun, toestemming heeft verleend om als advocaat voor Dlimi in Parijs op te treden. In het paleis van justitie heer ste al beroering onder de talloze aanwezigen, die kort vóór de aan komst van Dlimi in onzekerheid verkeerden of hij al of niet zou verschijnen. Het proces was woensdag her vat met de behandeling van een artikel van de hand van een Al gerijn in het tijdschrift „Le Nou- vel Observateur", dat als een nieuwe ontwikkeling in de zaak werd beschouwd. Volgeps de tegen Dlimi inge brachte beschuldigingen was hij op 30 oktober vorig jaar de dag nadat Ben Barka was ont voerd in Parijs aangekomen in gezelschap van een Marok kaanse politieman. Hij ging naar het vliegveld Orly met Larbi Chtouki, chef van de Marokkaan se speciale dienst, en Ghali el Mahi, de majordomus van minis ter van binnenlandse zaken ge neraal Oufkir om laatstgenoem de bij zijn aankomst te verwel komen. Dlimi was toen met ge neraal Ouwkir naar de villa in de omgeving van Parijs gegaan, waarheen ook Ben Barka zou zijn gebracht. Van daar waren Dlimi en Oufkir volgens de aanklacht naar het huis van Antoine Lopez, de agent van de Franse contra spionage, gegaan. Dlimi vertrok de volgende dag om vijf uur in de ochtend per vliegtuig weer naar Marokko. Op het ogenblik dat Dlimi, te zamen met zijn verdediger Bend- jelloun, op het plein van het pa leis van justitie aankwam, werd hij gearresteerd. De twee waren met een auto aangekomen die door minister Bendjelloun werd bestuurd. Dlimi, die zijn snor had afge schoren, werd naar het parket overgebracht, waar een politie commissaris zijn arrestatiebevel voorlas. Daarna werd Dlimi naai de Sant-gevangenis overgebracht in afwachting van de benoeming van zijn advocaten. Rechter Jean Perzz had het proces een half uur onderbroken. Mao tse-Toeng, de Chinese leider, heeft zich voor de vierde maal in twee maanden op een masabijeenkomst in Peking la ten zien. Hij inspecteerde 1.500.000 rode wachters, revolu tionaire onderwijskrachten en studenten uit een open auto. In een bericht van „Nieuw China" heet het, dat Mao er zeer monter uitzag en een blos op zijn wangen had. Hij droeg een olijf groen militair uniform en glim lachte en wuifde uit een open auto, die aan het hoofd ging van een stoet van negen auto's. Mao sprak evenwel niet, evenmin als zijn „rechterhand", de Chinese minister van defensie Lin Piao, die wel het woord voerde na mens de 73-jarige Chinese com munistische partijvoorzitter bij vorige bijeenkomsten. Volgens 't persbureau „Nieuw China" hebben sommige rode wachters bijna duizend kilometer in de maand gelopen om de bij eenkomst in Peking bij te wo nen. De jonge militante Chinezen zwaaiden met rode boekjes met citaten van Mao tse-Toeng ter wijl de stoet auto's voorbijreed. Achter de wagen van Mao reed die van Lin Piao, die de huidige „culturele revolutie" leidt, in de derde wagen bevond zich pre mier Tsjoe en-Lai en in de acht ste het staatshoofd Lioe Sjao- Tsji, zijn gebruikelijke positie bij dergelijke gelegenheden. De Pekingse correspondent van het Russische blad „Komsomol- skaja Pravda" schrijft, dat Pe king reeds wekenlang de aanblik biedt van een stad waar perma nent een vreemde feeststemming heerst, gekenmerkt door de voor gewende agitatie van menigten jonge mensen, die in feite vol komen leeg lopen en niet in staat zijn een andere bezigheid te vin den dan ritmisch te defileren en uit het hoofd citaten van Mao tse- Toeng op te zeggen. Deze stemming, aldus gaat de correspondent verder, bestaat niet in de arbeiderswijken van Peking en ten plattelande. In het randgebied van Peking ziet men de fabrieksschoorstenen roken en men ontmoet daar arbeiders, sympathieke mensen, met ge zichten die getekend zijn door de vermoeidheid van een arbeids dag. Daar, zo schrijft de corres pondent, is niets te bespeuren van leeglopende lieden, die pro fiteren van de ongebruikelijke verlenging van de vakanties dank zij de culturele revolutie en die in een feeststemming verkeren die niets natuurlijks heeft. De correspondent besluit: „Zo brengen de rode wachters hun tijd door met paraderen en het aanplakken van biljet ten in de straten van Peking, De 70-jarige Hagenaar T. J. K. is woensdagmorgen met ernstig hoofdletsel opgenomen in het Haagse Bronovoziekenhuis na dat hij door een tot nu toe nog onbekende man met een stuk hout op het hoofd was geslagen. De man vervoegde zich rond negen uur aan het huis van de heer K. aan de Wassenaarseweg, voorgevend een gascontroleur te zijn. Eenmaal binnengekomen eiste hij geld waarop hij zijn eis met geweld onderstreepte. De politie heeft slechts een vrij algemeen signalement van de dader ter beschikking. waarop Mao verheerlijkt wordt. Tezelfdertijd gaan de eenvoudige mensen van Chi na, werklieden en boeren, ge steund door hun gezond ver stand, door met het verrich ten van nuttig werk". De nobelprijscommissie van het Noorse parlement, die de no- belprijs voor de vrede toekent, heeft woensdag besloten deze prijs voor het jaar 1966 niet toe te kennen en het bedrag, groot 300.000 Zweedse kronen, voor het volgend jaar te reserveren. Tegen de gewoonte in werd voor het niet toekennen van de prijs geen reden opgegeven. Meestal wordt de prijs verleend op 10 deecmber, de sterfdag van Alfred Nobel. Geruchten wilden dat Danilo Dolci, de sociale hervormer op Sicilië, of secretaris-generaal Oe Thant voor de prijs in aanmer king kwamen. Vorig jaar werd de prijs toegekend aan het Uni cef, het V. N.-fonds voor de kin deren, in 1964 aan de Amerikaan se predikant Martin Luther King en in 1963 werd de prijs gedeeld door het comité van het interna tionale rode kruis en de liga van rode-kruisverenigingen. Tijdens de t.v.-uitzending voor politieke partijen heeft de vice- premier, mr. B. W. Biesheuvel, gisteravond als A.R.-politicus en niet, zoals hij zei, als demissio nair minister, commentaar gele verd op de kabinetscrisis. Hij wilde de vraag, wie nu eigenlijk de schuld heeft, niet in discussie brengen. „Het is dui delijk dat de val van het kabi net veroorzaakt is door degene, die de motie heeft ingediend". Over het verwijt aan het ka binet, dat er voor de komende begroting niet voldoende dek king aanwezig was, viel volgens de vice-premier te praten. Het tweede verwijt, dat de uitgaven té hoog waren geweest, noemde hij een veel ernstiger zaak. Minister Biesheuvel vond het een gelukkige zaak, dat zijn frac tie niet gezwicht is voor tempo risering. „We moeten eerlijk zijn. Zowel het onderwijs als de we genbouw vergen zeer veel geld en de uitgaven hiervoor zijn noodzakelijk. Als beginselpartij is de A.R. van plan een eerlijk, goed, eensgezind en degelijk be leid te voeren", aldus de vice- premier. Voor het Beursoverzicht zie pag. 10, 2e kolom. Beursindices (1953 100) 17/10 18/10 19/10 Int. conc. 371.2 370.8 371.2 Industrie 270.4 270.1 270.1 Scheepv. 107.5 107.7 107.7 Bank en verz 144.3 144.9 143.9 Handel enz. 138.9 13S.9 139.fl Algemeen 278.5 27S.3 278.5 A. K.U.: (66.25) Hoogovens: (300) Kon. Olie: 128.50—128.80 (129.20) Philips: 83.10—83.40 (84.10) Unilever: 78.50 gb—79.30 (79.30) K. L.M.: 395—415 (437)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3