PROVINCIAAL NIEUWS kaas uit het vuistje „Wiener Eisrevue" een sprookje dal ieder jaar lol leven koml Op 15 en 16 november veiling van munfenvondst uit Serooskerke POCKETS Gemeenteraad van Zaamslag Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Aardenburg Axel Breskens Goes Middelburg Nieuw-Namen Nieuwvliet Retranchement Sluiskil Sluis ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder BEURZEN RUIM VOLDOENDE OP DÉ MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Gouden reaal 9000 Toelaatbaar? Mysterie Boekhandel VAN DE SANDE Donderdag 20 oktober 1960 (ADVERTENTIE) Modelwoning aan de Breitnerstraat Een van de woningen in het aan de Breitnerstraat gebouwde flatgebouw (in totaal komen er vier van deze flats) werd door de woninginrichting „Eigen Haard" volledig gemeubileerd en gestof feerd. De belangstelling van het publiek is groot en dat is te ver klaren, omdat a.s. bruidsparen meer dan gewone belangstelling hebben voor (smaakvolle) wo ninginrichting en omdat oudere mensen graag nieuwe meubelen in een „echte" woning zien, lie ver dan in een showroom. De indeling van zo'n flat is ruim en geriefelijk. Via een hal komt men in de woonkamer, waar „Eigen Haard" een uitste kende kwaliteit nylonvloerbedek king (heel gemakkelijk in het onderhoud) en smaakvolle, een voudige en goede kwaliteitsmeu belen had geplaatst. Een kreuk- lederen bankstel is weer iets nieuws op woninginrichtingge- bied. In de slaapkamer staat een eenvoudig tweepersoonsledikant, van teakhout vervaardigd met een front van witte slijplak practisch en eenvoudig van on derhoud; verder fraaie gardiset- te-gordijnen ,en overgordijnen, vervaardigd van de welbekende Floegstoffen. Er tegenover is een fris aangeklede jongens- of meis jeskamer met eenvoudige stijl volle eiken meubelen en Auping- slaapbanken, op vilt gelegde plas tic-vloerbedekking en levendige ruitstoffen gordijnen. Vervolgens komt men in de vrij ruime keuken met koelkast enz, en daaraan grenzend de douche- en wasgelegenheid. Ten slotte de derde slaapkamer, die tevens aan de woonkamer grenst en zo nodig ook als eethoek kan worden gebruikt. Fietsen, bromfietsen en honden De aandacht van de gemeen tepolitie vestigt zich de laatste tijd op de volgende feiten: 1. het berijden of met zich mee voeren van motorrijwielen, bromfietsen en fietsèn gedu rende de wekelijkse markt dag op het terrein van de markt. Hierdoor wordt aan andere marktbezoekers in vele gevallen hinder veroor zaakt; 2. in de gemeente lopen hon den los, die niet voorzien zijn van een aanduiding welke de eigenaar, houder of verzorger duidelijk doet kennen; 3. vele honden blijken in de be bouwde kom te lopen, zonder dat er van geleide of toezicht sprake is. Daar bovengenoemde feiten als strafbepalingen zijn opgeno men in- de algemene politiever ordening, zal de politie hierop binnenkort controle uitoefenen èn in voorkomend geval proces verbaal opmaken. Opbrengst kollekte De Zeeuwse kollekte heeft in Terneuzen en Driewegen opge bracht 1289,93. Knutselkotje in de Dr. Buijzestraat Het bestuur van de algemene stichting voor sociaal-cultureel opbouwwerk te Terneuzen gaat voort met het ontwikkelen van lofwaardige initiatieven. Naast ,,'t Kotje" nabij de markt wordt a.s. zaterdag in de Dr. Buijze straat een tweede kotje geopend,1' dat de naam krijgt van „Knutsel kotje". De jeugd zal zich daar met allerlei nuttige liefhebberij- werk kunnen bezighouden. Er komen handenarbeidinstuiven, schilder- en tekencursussen, een fotoclub, een barbie-club en wat al niet meer. Er is zelfs 'n brom fietsclub in voorbereiding. De initiatiefnemers en zij die zich week na week voor dat jeugdwerk gaan inzetten, hebben recht op aller waardering en medewerking. Wij hopen dat de jeugd en vooral ook de ouders dat zo zullen aanvoelen en wij wensen de stichting van harte succes met dit knutselkotje dat voor velen een uitkomst kan be tekenen. Voor verdere bijzonderheden mogen wij verwijzen naar de be kendmaking elders in dit blad. Wielerclub Tijdens een vergadering van de plaatselijke wielerclub werd het bestuur als volgt samenge steld: M. Hol, voorzitter; J. Snoep, secretaris; T. Stekelink, penningmeester; E. van Ecke, A. Leliaert, M. Lekens, L. de Hon, t. de Wandel en J. Verploeg. Besloten werd deze winter in hotel „Centraal" een home-trai ningsdemonstratie te geven. Hieraan zal door drie ploegen worden deelgenomen. Raadsvergadering op dinsdag 25 oktober De Axelse gemeenteraad komt op dinsdag 25 oktober a.s. om 19 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten van behan deling: Voorstel tot het vaststellen van de 22e wijziging van de „salaris- en loonverordening 1959" met betrekking tot de be zoldiging van de ontvanger nieu we stijl, tevens ambtenaar ter secretarie; aanbieding van de gemeente rekening en de bedrijfsrekenin- gen over het dienstjaar 1964 .en benoeming van de commissies van onderzoek; voorstel tot voorlopige goed keuring van het plan tot ont eigening van huis en bouwland Oosterstraat 14 van de heer A. van Hoeve; voorstel tot aankoop van de woning Rooseveltlaan 14/16 van de heer A. J. Dieleman; voorstel tot het nemen van een nieuw besluit tot aankoop van het winkel/woonhuis West straat 12 van de heer J. P. de Hullu te Aardenburg; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Ka naalkade aan de heer J. W..Ho- gendoorn; voorstel tot verkoon van een perceel bouwgrond aan de Eisen- howerlaan aan de heer A. C. Heijens; voorstel tot herziening van de uitgifteprijzen van de gronden in het gecombineerde exploita tieplan oost en west; voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeen komst met de Coöp. Boeren leenbank „Terneuzen (Raiffei- senbank) voorstel tot het verlengen van de rekening-courant-overeen komst met de Boerenleenbank „Axel". MEDEDELINGEN: a. Bij besluit van 7 oktober '66 is de heer W. E. M. Bauwens te Hulst benoemd tot ambte naar, belast met de zorg voor het oude archief, in de rang van commies-A, ingaande 16 oktober 1966. De benoeming is geschied op fifty-fifty-ba- sis met de gemeente Hulst; b. bij besluit van 14 oktober '66 is de heer C. Hoebé te Axel benoemd tot brandwacht bij de vrijwillige brandweer in gaande 14 oktober 1966. Cbr. school voor u.l.o. bestaat 20 jaar Ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de chr. school voor u.l.o. te Axel zal op 24 en 25 oktober in de school een ten toonstelling met demonstraties worden gehouden onder 't mot to „Levend u.l.o.". In de diverse lokalen zal men de verschillende vakken kunnen meebeleven. Er zullen demonstraties wor den gegeven op natuur- en scheikundig gebied. Het biolo gisch onderwijs zal men kunnen volgen aan de zandtafel. Doorlopend zullen er films worden vertoond van de Neder landse Onderwijscentrale. In een der lokalen zal een restaurant worden ingericht, waar men rustig iets zal kun nen gebruiken. Gecompliceerd geval Dinsdagavond omstreeks 21 uur reed een autobus over de Oudeweg. In de nauwe bocht stopte de bus om een trailer zonder oplegger ruimte te geven. De achter de bus rijdende bromfietser J. B. uit Axel hield eveneens in, maar kreeg een duw vari de achter hem rijden de Franse personenauto, be stuurd door Z. uit Rouen De bromfietser kwam te val len en de Franse auto schoot het land in. Toen de Fransman weer de weg wilde oprijden, raakte de auto in een greppel en bleef vastzitten. B. liep kneuzingen op aan ziin been, welke door dokter Schilt- man werden verbonden. Beiaardconcert Zaterdag 22 oktober zal de heer P. C. Brakman van 15 tot 16 uur het wekelijkse beiaardconcert ver zorgen. Het programma luidt: 1. Aria, W. A. Mozart; 2. a. Er ruist langs de wolken, b. Berceuse, F. Schubert, c. Afrikaans wiege liedje, E. Hullebroeck: 3. Variaties over een thema van Joh. Brahms; 4. Andante, I. Pleyel; 5. Gavotte, B. J. Franssen; 6. Musette, J. S. Bach; 7. Laat de klokken luiden. Winkelgalerij Burgemeester Eekhout van Breskens heeft door het door knippen van een lint de eerste winkel van de winkelgalerij aan de Langeweg geopend. In zijn toespraak zei de burge meester verheugd te zijn dat Breskens er wederom een mooi pand heeft bijgekregen. Er is veel veranderd in onze gemeen te, waarvoor veel tijd is nodig geweest. De laatste jaren heeft men zich op de recreatie toege legd. waardoor het voor veel vreemden prettig is in Breskens te vertoeven. Op het platteland groeperen de winkels zich steeds meer in de vormen van winkel galerijen, waardoor het mogelijk is ook bij regenachtig weer te winkelen. De winkelgalerij in Breskens is nog in opbouw. De heer Lehman is de eerste die zo'n winkel in gebruik neemt. De heer J. van Bochove uit Utrecht sprak namens het hoofd kantoor van de Kroonwinkeliers. Hij zei dat het in de levensmidde lenbranche hollend voor- of ach teruit gaat. Stilstand is niet mo gelijk. Wanneer dit wel het geval zou zijn, is er achteruitgang. Men moet zijn tijd voorblijven; hiervan is deze winkel getuige. De heer Lohman dankte allen die aan het tot stand komen van deze winkel hun medewerking hebben gegeven, waarbij hij vooral aan de gemeente een bij zonder woord van dank richtte. Bij deze officiële opening wa ren ook aanwezig het bestuur van de winkeliersvereniging „Ons Belang", collega-zuivelhandelaren en de aannemers. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 9 t/m 15 oktober aangevoerd: 19.673 kg exportgarnalen, 2194 kg pellerij garnalen, 4743 kg tong, 643 kg schar, 2481 kg schol, 14.859 kg kabeljauw, 317 kg wij ting, 401 kg bot, 282 kg tarbot, 251 kg poon, 94 kg rog, 27 kg haai, 15 kg herder, 3 kg kom meraal, 14 kg griet e'n 554 kg onverkochte bot. Aanleg aardgasleiding Rilland—'s-Gravenpolder De gewestelijke raad voor Zee land van 't landbouwschap heeft meegedeeld dat dezer dagen een aanvang is gemaakt met het leg gen van de aardgasleiding voor Zuid-Beveland en Walcheren, voor wat betreft 't gedeelte van Rilland tot 's-Gravenpolder. De Nederl. Gasunie heeft toe gezegd, dat de betrokken grond gebruikers tijdig zullen worden gewaarschuwd, opdat het nodige overleg kan plaats hebben. Het ligt in de bedoeling dat de leiding eind december gereed komt. Een begeleidingscommissie zal wekelijks bijeenkomen ter be handeling van alle zaken die bij het leggen van een dergelijke leiding aan de orde komen. Burgemeesters benoeming Met ingang van 1 november 1966 is benoemd tot burgemees ter van de gemeente Mariekerke de heer J. de Wolf te Middel burg. De heer De Wolf, die 43 jaar is, is referendaris ter pro vinciale griffie van Zeeland. Hij behoort tot de gereformeerde ge meente en is lid van de s.g.p, Doctoraal examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde gisteren voor het doctoraal examen Nederland se taal en letterkunde mej. M. C. Th. van Haelst te Nieuw-Na men. Vergadering gemeenteraad Tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Nieuwvliet deelde burgemeester J. C. Eve raars mee dat onderhands was aanbesteed het aanleggen van rioleringswerken voor een be drag van 139.000 aan Leen- houts' aannemersbedrijf te Sluis. Aavankelijk moest de raad vóór 1 november zijn standpunt kenbaar maken aan G. S. met betrekking tot het streekplan. Omdat men de tijd van bestu dering wat kort vond, was een uitstel van drie maanden ge vraagd en G. S. hadden bericht dat een maand uitstel voldoende moest worden geacht. Een subsidieaanvrage van het oecumenisch vormingscentrum „Hedenesse" werd aangehouden tot de behandeling van de be groting. Op de begroting werd een be drag van 1000 geplaatst voor het maken van een ontwerp voor een nieuw waterzuiverings installatie. Voor de aanleg van rioleringswerken werd 1000 me ter grond gekocht tegen 3 per strekkende meter. Geen belangstelling voor woning Velen waren maandagmiddag in „De Zon" te Retranchement aanwezig, waar notaris Van den Hoek het woonhuis zou veilen van wijlen oud-burgemeester A. I. Leenhouts. Volgens de om schrijving: ingericht tot twee zomerwoningen met bij behoren, met erf en tuin, mede inbegre pen de gehele tot de boedel be horende inventaris. Helaas bleken niet alle aan wezigen kopers te zijn. Van de gelegenheid tot het inleveren van instelbrief jes werd geen ge bruik gemaakt. Mondeling werd de woning toen ingesteld op 10.000. Moei zaam werd opgeboden tot 13.000 gulden, voor welk bedrag de op drachtgevers niet bereid waren de woning te gunnen. Collectes voor Kinderzorg De collectes voor Kinderzorg te Middelburg brachten gedu rende het eerste halfjaar 1966 1 gezamenlijk 128,32 op. Bromfietser door auto aangereden Woensdagmiddag omstreeks half drie reed de bromfietser J. M. J. uit Terneuzen met zijn bromfiets op het rijwielpad, grenzende aan de Mr. Haarman- weg, in de richting Sluiskil. Op dezelfde hoogte reed een personenauto eveneens in die richting. Toen hij aan het eind van de weg rechts de Blikstraat wilde inrijden, bemerkte de heer J. te laat 'n bestelauto, komende uit de richting Sluiskil en rij dend in de richting Hogendijk. Door naar links uit te wijken trachtte hij een aanrijding te voorkomen. Hij werd evenwel geraakt door de rechterzijde van de bestelauto, bestuurd door J. D. H. uit Ter neuzen. De bromfietser kwam in de sloot langs de weg terecht. Op advies van dokter Wech- gelaar te Sluiskil werd hij met een ernstige hoofdwonde naar 't ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Ledenwerfaktie Nederlandse Roode Kruis De ledenwerfaktie van het Roode Kruis heeft te Sluiskil 142 nieuwe leden opgeleverd. Aangezien er voorheen maar 50 leden waren, betekent dit een aanzienlijke vooruitgang. Radio-uitzending uit Sluis Het K.R.O.-radioprogramma „Dj inn" wordt zaterdag a.s. rechtstreeks uitgezonden uit Sluis, waar Jan Blaaser de quiz „Waar?" zal leiden. De uitzen ding heeft plaats van 10 tot 11 uur. 1 In een spoedeisende vergade ring spoedeisend omdat het besluit vóór 21 oktober moest worden genomen besloot de gemeenteraad van Zaamslag woensdagavond unaniem tot het aangaan van een geldlening met de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, groot 127.000, Er waren raadsleden die be denkingen hadden tegen de hoge rentevoet (7 maar daar bleef het bij. De noodzaak van deze lening werd voor de te realiseren doel einden door alle raadsleden in gezien. Deze doeleinden waren: de financiering van de uitgaven voor grondaankoop enz. ter rea lisering van het bestemmings plan Noord-Oost II 100.000) en de financiering van de kosten van verbouwing van de school Reuzenhoek ƒ27.000). Doelende op de rente van 7 liet de heer L. F. Florussen zich aldus uit: „Het is schrikkelijk duur, maar we hebben geen keus". Van verlaging van de rentevoet gedurende de looptijd van 25 jaar, zoals door de heer J. van Hoeve was geopperd, zag de heer Florussen evenals de voorzitter, burgemeester J. van Wijk, niet veel komen. „Dit zijn voorwaarden waarvan de rege ring niet zal afwijken". De heer A. J. de Visser stelde dat men een 'geldlening van ver schillende kanten kan bekijken „Momenteel is het inderdaad een kostbare geschiedenis, maar met de voortschrijdende inflatie, aldus de heer De Visser, is het voor mij nog de vraag, of de ren te wel zo hoog is". De heer J. Pladdet liet een der gelijk geluid horen: „In E. E. G.- verband gezien groeien wij naar een hogere rente toe." ADVERTENTIE HET TORENUURWERK Het bestaande en 's avonds verlichte torenuurwerk van het Zaamslagse gemeentehuis zal worden omgebouwd tot een vol automatisch synchroontorenuur- werk. Ook hier was de raad het na ampele discussie over eens. Op de begroting 1966 was een be drag van ƒ400,geraamd ter aanbrenging van een installatie voor het elektrisch opwinden van het uurwerk. De kosten hiervan zouden blij kens de ontvangen offerte 2300 moeten bedragen en die voor een volautomatische ombouw met slagwerk voor de hele uren vol uit en de halve uren één slag slechts ƒ1100. Aan het voorstel van B. en W. een aanvullend krediet van 750 beschikbaar te stellen gaf de raad dan ook van harte zijn fiat. „Hier is alles voor", vond de heer De Visser en de voorzitter voeg de hieraan toe, dat het klokop- winden een bezigheid is, waarbij men zeer gebonden is. De heer D. Dekker die in de vorige raadsvergaderingen we gens ziekte niet aanwezig kon zijn, werd thans als raadslid be ëdigd. Als lid resp. plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur van de schoolartsendienst werden herbenoemd de burgemeester met 10 en wethouder F. de Koeijer met 9 stemmen. Er was één stem op wethouder J. van Cadsanu uitgebracht. RONDVRAAG Op een desbetreffende vraag van de heer J. Pladdet deelde de voorzitter tijdens de rondvraag mee, dat in de eerstvolgende B. en W.-vergadering het parkeer probleem in de Axelsestraat met de rijkspolitie zal worden door genomen. „Op dinsdagavond zetten steeds meer mensen hun vuilnisemmers op de trottoirs. Dit wordt steeds erger en is in strijd met de poli tieverordening. In het donker kan men hierover struikelen", Tot 20 november a.s. zullen weer duizenden naar het Ant werpse sportpaleis trekken om te kijken en luisteren naar wéér een nieuw sprookjes verhaal. Het is net of een charmante prins, in dit geval zijn het er meer en er zijn ook prinsessen bij, Doorn roosje uit het sprookje wakker kust; zij staat op uit haar slui mer om zich in al haar gratie, jeugd, schoonheid en charme aan de verbaasde blikken van de van heinde en ver gekomen toeschouwers te vertonen. Ieder jaar heeft het Doorn roosje uit het Antwerpse sport paleis een andere naam: nu heb ben haar prinsen haar aange diend onder de naam „Maske raden". Dinsdagavond zijn de eerste bezoekers uit Terneuzen en om geving er heen geweest met één der bussen van de Z.V.T.M., die ook voor dit jaar een reispro gramma heeft ontworpen, zodat ieder die daar zin in heeft, een bezoek kan brengen aan „Mas keraden". Persoonlijk vinden wij de vas te term „nog mooier, rijker en grootser dan vorig jaar" een vervelende uitdrukking. FANTASTISCHE BELICHTING Daarmee verklaart men dat het evenement in kwestie het vorige jaar wel mooi was, maar dat achteraf blijkt dat men lich telijk heeft overdreven. Wij wil len dus niet beweren „mooier, grootser, imposanter en over- klaagde de heer Florussen. „En", zo vroeg hij verder, „hoe zit het met de gasaansluiting in onze gemeente? Men was zo grif met de belofte in november te zul len beginnen." „Binnen veertien dagen", aldus burgemeester Van Wijk, „is mij toegezegd, zal de Zegam begin nen en men houdt staande dat de bebouwde kom van Zaamslag vóór het eind van dit jaar is aan gesloten". Met deze belofte verlieten de raadsleden, na het ambtsgebed van de voorzitter, de vergadering. (ADVERTENTIE) Luidruchtige studentendemon straties tegen het beurzenbeleid van de overheid hebben wellicht de verkeerde indruk gewekt, dat overal de „beurzen te klein" zfln. Het blijkt nodig, dit recht te zet ten, want het is beslist een on juiste voorstelling van zaken. Op het gebied van voordeliger leven zijn de beurzen namelijk al tijd groot genoeg - voor wie op de markt koopt. In dat gezelligste en grootste koopcentrum slaagt ledereen naar zijn of haar zin, ongeacht of de beurs groot of klein is. Marktkoopman en straat handelaar bieden hun vele klan ten een royale keus uit een assor timent van honderden artikelen in alle prijsklassen - maar altijd lager dan waar ook. Zij werken met een kleine winstmarge, tot voordeel van hun klanten. Vooral voor de huisvrouw met een be scheiden huishoud-toelage ls de markt een uitkomst, want In liet Carltonhotel te Am sterdam zullen dinsdag 15 en woensdag 16 november de in Serooskerke gevonden gouden munten worden geveild. Ten overstaan van de gerechts deurwaarders J. Ph. Muller en S. F. Braan te Amsterdam zul len de in totaal 1023 munten worden geveild bij opbod en tegen contante betaling met een opgeld van 15 procent. Gedurende drie weken vóór de veiling en bovendien op de of ficiële kijkdagen op 12 en 13 november is de verzameling te bezichtigen ten kantore van de veilinghouder Jac. Schol man N.V. aan de Keizersgracht in Amsterdam. In de veilingcatalogus zijn alle munten genummerd. Ach ter de nummers zijn schat- tingprijzen vermeld, gebaseerd op de zeldzaamheid en de con servatie van de stukken vol gens de huidige internationale waarde. Verwacht wordt dat ongeveer tachtig nummers per uur geveild zullen worden. De waarde van de munten varieert van ongeveer 9000 voor een gouden reaal uit de tijd van Philips de tweede tot 50 5 60 voor een Spaanse munt uit de tijd van Philips de derde. In een voorwoord gaat de di recteur van 't koninklijk pen ningkabinet, dr. H. Enno van Gelder, nader in op de vraag of het wel toelaatbaar is, dat een dergelijke vondst, die door zijn omvang en samenstelling een belangwekkend document is voor de geschiedenis van 't zeventiende eeüwse geldwe zen, niet in zijn geheel be waard dient te blijven. Vol gens het Nederlands recht, al dus dr. Van Gelder, is de eige naar, d.w.z. de vinder en grondeigenaar tezamen, volle dig bevoegd een bestemming aan de schat te geven, behou dens de verplichting de oud heidkundige instanties van de vondst op de hoogte te stel len. De mogelijkheid zou be staan dat door onderhande ling de gehele schat voor een museum zou kunnen worden verworven. Een dergelijke om vangrijke vondst, die een enor me investering voor aankoop zou vergen, kan echter be zwaarlijk in zijn geheel worden tentoongesteld. Volgens dr. Van Gelder kan aan de eisen die door de we tenschap worden gesteld, ruimschoots worden voldaan door over de gehele vondst een uitvoerige documentatie bijeen te brengen. Bovendien heeft de gemeente Seroosker ke een representatieve keuze uit de vondst behouden, wel ke thans in Veere wordt ge- exposeerd. Ook het konink lijk penningkabinet heeft een reeks munten aangekocht. De burgemeester van Se rooskerke, de heer A. de Kam, schrijft in de catalogus, dat het niet precies te zeggen is wan neer het dorp Serooskerke is gesticht. Wel blijkt uit oude geschriften, dat het al in 1196 bekend was. In die tijd was het een ambachtsheerlijkheid, nauw verbonden met inpolde ringen, waaruit in de loop der tijden Walcheren is ontstaan. De opbrengst van de munten zal verdeeld worden tussen de gemeente en de vinders de heren J. Christiaansen, zijn zoon Piet en de knecht Arie van de Broeke. Het aan de ge meente toekomende deel zal worden bestemd voor de aan leg van een zwembad en de bouw van een medisch cen trum.' Bleef de bestemming van 't geld dus niet lang een vraag, de herkomst van de munten is volgens de burgemeester 'n mysterie. Het verleden gaf wel zijn schatten, maar niet zijn geheimen prijs weldigender dan de vorige ijs- revue". Wij hebben alleen met verbazing ervaren dat er men sen zijn met zo'n rijke fanta sie, dat zij telkens weer vele duizenden kunnen boeien. Die mensen zijn in dit geval Will Petter, zijn vrouw Edith en de componist die wij kennen door zijn melodieën uit de romanti sche twintiger jaren, Robert Stolz. Dat zijn ook de talrijke vrouwelijke en mannelijke schaatssterren die in een oog verblindende kleurenpracht van telkens weer nieuwe costuums, decors en een nog fantastischer belichting het bewijs leveren dat er dingen zijn die tot een kunst kunnen worden verheven op een manier die de massa ont roert. EEN CHARMANTE DROOM Nu wij toch bezig zijn te trach ten een beeld te scheppen van deze eerste avond, nu zovelen ieder jaar weer worden gegre pen door de verlichte bloemper ken en de telkens wisselende kleur van de fonteinen langs de border, mogen wij misschien nog vertellen dat er een speciale feestelijkheid was wegens de 20e verjaardag van de charmante droom die Wiener Eisrevue heet; van de huldiging door de sche pen voor het onderwijs van de stad Antwerpen en door de gou verneur van de provincie Ant werpen van mevrouw De Win ter die haar 70 jaren in alle charme draagt; wier naam bijna een mensenleeftijd onverbreke lijk aan het Antwerpse sportpa leis is verbonden en die werd overstelpt met bloemen en ge schenken, waarvoor zelfs Will Petter naar Antwerpen was ge komen. Deze korte maar harte lijke huldiging gaf een aparl'i charme aan dit toch al zo kleur rijke feest. OPGETOGEN De inhoud van deze „Maske raden" vertellen heeft geen zin, zoals dit bij geen enkele revue zin heeft. Het enige wat wü ervan kunnen zeggen is dat de bezoekers opgetogen waren, dat er dit jaar nog meer afwisseling is aangebracht en dat vooral de komische nummers sterk op de voorgrond treden. zhsxsxwwsQ trffs Ook nu organiseert de Z.V.T.M weer reizen naar-deze-ijsrevue en zorgt tevens voor uitsteken de plaatsen. Het kantoor te Drie- schouwen, de agenten en hel reisbureau-Rouw (Reburo) te Terneuzen geven alle inlichtin gen. NEUTRONEN EXPERIMENT IN STRIJD TEGEN DE KANKER Geleerden en doktoren zijn be gonnen aan de ontwikkeling van een neutronen genererende buis die doeltreffender zal kunnen blijken dan röntgenstralen bij de behandeling van vele vormen van kanker. Op het Electronics Research Laboratory van het Engelse ministerie van defensie in Baldock worden pre-klinische proeven genomen in samenwer king met artsen verbonden aan het Christie Hospital in Man chester. De heer James Wood, de leider van het project in Baldock, heeft verklaard dat de inleidende proe ven hebben uitgewezen, dat deze vorm van behandeling mogelijk heden heeft, maar dat het nog niet mogelijk was te zeggen of deze een remedie kon verschaf fen. Het zal ongeveer drie jaar duren om een neutronen genere rende buis te vervaardigen mél het grote vermogen dat nodig is (ADVERTENTIE) ^vvvvvvvvvvvvvvvvvvv^.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2