Amerika blijft bereid tot overleg Dr. Soebandrio vraagt „gerechtigheid" HOOFD SCHOTEL VLEES Het proces tegen de moordenaar van Verwoerd HET WOORD IS NU AAN HANOI President Johnson op Nieuw-Zeeland aangekomen EEN NIEUW AZIË STAAT GEBOREN TE MEER DAN HONDERD MILJOEN MENSEN IN INDIA OP RANTSOEN Uitspraak dinsdag 25 okt. weekend-systeem HET WEER DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6799 Koningin Juliana en prinses Margriet naar Londen Toespraak tot parlement Betogingen Losgeslagen PARTIJBESTUUR K.V.P. BIJEEN POLITIEKE EMOTIES Oud-premier mr. G. M. Marijnen weer kamerlid Alle schuld ontkend Niets bewezen Grondverf droog na 50 minuten Plamuur hard na 15 minuten Loos brandalarm in het paleis op de Dam Wfisrhesicht Hoogwater Zon- en Maanstanden Geboorteregeling in India Fractievoorzitter B. P. Voorburg uit de partij "Mskotat Ml «bonntnjeefc ISRMEUZEN Mrecteup-HoöWreüadEeuf! L van de Sand# Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 cfc DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen advertentieprijs per mm 18 ef: minimum per itvertentie f 2,40 ïubriek „Kleine Advertenties" (géén handets- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer li ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Sureau van dit Blad" 20 cent verhoging. r>7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot 10 uur voormiddag. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer öe Amerikaanse gedelegeerde Goldberg heeft dinsdag bij de afslui ting van het algemene debat over wereldaangelegenheden in de V. N.- assemblee verklaard, dat Amerika de vele adviezen die het heeft ge kregen inzake stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, zorgvuldig heeft bestudeerd en nu graag van Hanoi wil weten wat er van die kant zal gebeuren, wanneer Amerika deze adviezen opvolgt. Amerika is bereid tot overleg over alle voorstellen voor een voor alle beirokkenen rechtvaardige regeling van het conflict en neemt een soe pele houding in, zo zei hij. Uit het debat was, naar Goldberg verder zei, gebleken dat een over wegende meerderheid van de algemene vergadering het eens is over vijf vredespunten, welke Amerika zonder voorbehoud onderschrijft. een politieke regeling verdient de voorkeur boven een militaire: A spoedige onderhandelingen in een of andere vorm en geleidelijke stopzetting van alle militaire operaties; A verzekering van het recht op zelfbeschikking van het Zuidviet- namese volk; I erkenning van het feit dat de landen die militaire hulp verlenen aan Zuid-Vietnam, geen vijandige oogmerken hebben jegens Noord-Vietnam en niet de bedoeling hebben hun troepen in het zuiden te handhaven; het treffen van regelingen die zowel Noord- als Zuid-Vietnam in staat stellen in vrijheid te beslissen over een eventueel samen gaan. Koningin Juliana is woensdag morgen in gezelschap van prin ses Margriet even over tien uur per vliegtuig van de vliegbasil Soesterberg vertrokken voor een onofficieel bezoek van enkels dagen aan Londen. De koningin zal. daar een aan tal instellingen bezoeken, waar toe in juni van dit jaar, toen da koningin eveneens in Londen was, geen gelegenheid bestond. Gisteren bezocht de koningin het Nederlands koopvaardijcentrum, terwijl zij vandaag zal aanzitten aan een lunch van het Carpen ter's Guild, waarvan zij „Hono rary Freeman" erelid is. Op het programma staat ver der een bezoek aan het Nether lands House, een tehuis voor* werkende meisjes. Koningin en prinses zullen tij dens het verblijf in Londen gast zijn van prinses Alice, gravin van Athlone. GROTE BRAND IN NEW YORK New York: Bij een enorme brand in New York werden tien van de 200 brandweerlieden door het vuur ingesloten. In totaal 12 brandweerlieden verloren het leven in wat burgemeester Linds van New York noemde de ergste denis. Brandweerlieden nemen hier hun helmen af als een van hun omgekomen collega's wordt weggedragen. ADVERTENTIE 77 President Johnson is woens dagmorgen als eerste Amerikaan se staatshoofd in Nieuw-Zee- land aangekomen. Hij werd in motregen op de vliegbasis Oha- kea verwelkomd door de Nieuw- zeelandse premier, Keith Holy- oake. Een groep Maori's voerde dansen uit. Na enkele toespra ken stapte het gezelschap in een DC-6 van de Nieuwzeelandse luchtmacht voor een vlucht van twintig minuten naar de 160 km verder geleg^K hoofdstad Wel lington. De vilegtocht van Honoloeloe naar Nieuw-Zeeland had een kleurrijke onderbreking van twee uur gevonden in Pago Pago, de hoofdstad van Amerikaans Samoa. Vandaag verlaat Johnson Nieuw-Zeeland voor een drie daags bezoek aan Australië. Op de vliegbasis Ohakea wa ren strenge veiligheidsmaatrege len getroffen om anti-Vietnam- betogers op een afstand te hou den. Politiemannen met honden en leden van de Amerikaanse veiligheidsdienst hielden een oogje in het zeil. Hoewel Ameri ka en Nieuw-Zeeland bondgeno ten zijn in de oorlog in Vietnam, sprak Johnson in zijn rede na aankomst niet overjiet conflict. Johnson heeft in Wellington in een toespraak tot het Nieuwzee landse parlement, zich richtend tot Noord-Vietnam, gezegd dat „een nieuw Azië op het punt staat geboren te worden", waaraan de bevolking trots, vrij en vreed zaam moet kunnen deelnemen. Hij waarschuwde Hanoi dat „Amerika heeft beloofd in het Vietnamese conflict te blijven zo lang dit voortduurt". „Wat hebt u te winnen bij liet voortzetten van een oorlog die toch niet kan worden gewonnen? Wat hebt u te verliezen wanneer u zich achter uw zuidoost-Azia tische broeders schaart in een heel andere strijd, een strijd voor de menselijke waardigheid tegen ziekte en onwetendheid", aldus Johnson. Enkele honderden betogers hebben voor de residentie van de gouverneur-generaal van Nieuw-Zeeland in Wellington tegen de oorlog in Vietnam ge protesteerd. De presidentiële stoet, die drie kwartier op het programma ten achter was, reed in snelle vaart naar Wellington en volgens A.F. P. is het heel goed mogelijk, dat Mevrouw Indira Gandhi, eerste- (ninister van India, heeft gezegd dat de droogte voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft toe geslagen, in verscheidene delen van het land ontbering brengend. De algemene voedselsituatie zal, wanneer over enkele weken de oogst binnen is, evenwel beter zijn dan vorig jaar. In een radiotoespraak zei me vrouw Gandhi, dat men zich ge lukkig mocht prijzen met 'minimale ellende door de moeilijkste periode heen te zijn gekomen. Honderdtien miljoen mensen wa ren op rantsoen gesteld. Zeven mil joen moeders, kinderen en ouden van dagen hadden voedsel via het noodprogram ontvangen, terwijl drie miljoen mensen bij werken voor verlichting van de hongers nood waren ingezet. Het spijt mij. dat hierover zo weinig is gezegd, aldus de premier. Sprekende over de studenten onlusten van de afgelopen weken, waarbij dertien doden vielen, zei mevrouw Gandhi dat deze tendele het gevolg zijn van geweldige so ciale en economische veranderin gen in de Indiase gemeenschap se dert de onafhankelijkheid. Zij ge loofde, dat daardoor sectoren van de gemeenschap zijn losgeslagen en stelde een systeem van vrijwil lige nationale dienstneming voor een aantal van de zeventig miljoen studerende jongeren voor „om de leemten in hun leven te vullen" en hen deel te doen uitmaken van het nationale leven. Dit systeem zou nog deze winter in werkin* kun nen treden. zij onderweg de leuzen: „Viet nam", „Yanks go home", „Hoe veel kinderen zijn er vandaag gedood?" en zelfs „Bob Kennedy voor het presidentschap" niet heeft gezien. Dergelijke leuzen waren ook aangebracht op installaties, die mevrouw Johnson vandaag zal bezichtigen. Voor de rechtbank in Welling ton zijn woensdagmorgen twee Engelsen en een Nieuwzeelandse studente verschenen, die de openbare orde zouden hebben verstoord. Zij kregen twee da gen hechtenis. Na een bijzonder uitvoerig be raad heeft de overgrote meerder heid van het partijbestuur van de katholieke volkspartij zich achter het beleid van de K.V.P.- fractie uit de tweede kamer ge plaatst. Deze beslissing werd gisteravond genomen met 28 stemmen voor, drie stemmen tegen bij twee onthoudingen. Mei de drie tegenstemmers zal nader beraad worden gevoerd. In de gemeenteraad van Am sterdam is het lid van de boeren partij, de heer Roodenburg, na het debat waarin de fractie van de boerenpartij waarin zich een scheuring had voltrokken nogal hoog was opgelopen, later op de middag onwel geworden. Een van de gemeenteraadsleden die tevens arts is, gaf hem de eer ste hulp. Later werd een arts van de G.G.D. ingeschakeld en is de heer Roodenburg door de G.G.D. vervoerd. Zijn toestand bleek overigens niet ernstig en de heer Roodenburg is op het ogenblik weer thuis en heeft zich in ver binding gesteld met zijn huisarts. Tot lid van de tweede kamer voor de K.V.P. is benoemd ver klaard mr. V. G. M. Marijnen, thans voorzitter van de Rijn- mondraad. De heer Marijnen was reeds eerder lid van de tweede kamer en daarvóór minister-pre sident. Of de heer Marijnen zijn hernieuwde benoeming aanneemt is niet bekend. Mr. Marijnen werd benoemd in le vacature van dr. W. L. P. M. de Kort. In de vacature P. C. Elfferich is tot A.R.-lid van de tweede ka mer benoemd de heer J, de Hoogh te Leidschendam. In deze vacature werd eerder benoemd verklaard de heer J. Smallen- broek, die echter bedankte. Het bijzondere militaire tribu naal in Djakarta zal a.s. dinsdag uitspraak doen in het proces tegen de voormalige Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, dr Soebandrio. De president van het tribunaal, luitenant-kolonel A', -Said, heeft ADVERTENTIE dit woensdag bekendgemaakt na een korte schorsing van het pro ces, die volgde op het slotverweer van de verdachte en de verdedi ging. Dr. Soebandrio heeft 'gisteren Soekarno betrokken bij de gebeur tenissen, die leidden tot de staats greep van oktober vorig jaar. Dr. Soebandrio, die indertijd ook eer ste vice-premier was, zei: „Ik wil hier zeggen, dat alle ministers van de vorige regering en ik slechts medewerkers van de president wa ren". Soebandrio zei dit naar aan leiding van de beschuldiging van de aanklager, dat hij de architect was van de „oude orde" in Indo nesië. Dr. Soebandrio ontkende de be schuldiging, dat hij de communis tische partij had geholpen. Wel gaf hij toe deze een „progressieve re volutionaire partij" te hebben ge noemd. „Maar ik heb hetzelfde ook gezegd aan het begin van al mijn redevoeringen op bijeenkom sten van andere politieke partijen". Soebandrio heeft ook de be schuldigingen tegengesproken, dat hij heeft samengezworen tegen de regering, zich aan ondermijning heeft schuldig gemaakt en econo mische misdrijven heeft gepleegd. Dr. Soebandrio eindigde zijn zelfverdediging aldus: „Ik vraag niet om een licht vonnis. Ik vraag niet, dat het-tioodvonnis niet tegen mij wordt geveld. Ik vraag even min, dat ik veroordeeld word tot een zeker aantal jaren. Al wat ik vraag is gerechtigheid. Ik bid ook, dat de nieuwe orde (de nieuwe re gering onder leiding van generaal Soeharto) succes zal hebben. God geve het". De verdediger van Soebandrio, Soebagio, zei dat Soebandrio on schuldig was omdat niet was be wezen, dat hij schuldig is. Drie motorspuiten, twee lad derwagens, een persluchtwagen en een gereedschapswagen en een commandowagen, in totaal acht fel rood geschilderde voertuigen van de Amsterdamse brandweer stoven woensdagmorgen naar de Dam, omdat de brandinstallatie in het koninklijk paleis de bel in de hoofdwacht van de brandweer had doen luiden. Er bleek wel rook maar geen vuur te zijn. Laswerk op de zol derverdieping had wat rook ge vormd en kennelijk was de vei ligheidsinstallatie zo gevoelig dat de bel ging. De lassers staar den ietwat verbaasd naar de brandweermannen toen deze bin nenkwamen. Een troost: èn de in stallatie èn de brandweer reage ren snel. Wat hebt u toch tegen "een randje vet" aan het vlees? Juist door dat beetje vet win nen vlees en jus aan smaak, Dus? Zet morgen .nog door regen runderlappen op het menu en serveer ze met spruitjes en gekookte aard appelen. Kostelijk 1/ MINDER WIND Een depressie boven de Ierse zee, die nu al enkele dagen het weer in onze omgeving beheerst, vult thans op. In de onstabiele lucht die het lagedrukgebied om geeft kwamen woensdag vooral boven zuid-Engeland en west- Frankrijk flinke buien tot ontwik keling. Plaatselijk werd daar in 12 uur tijd meer dan 30 mm neerslag geregistreerd. Ook in noord-Italië viel onder invloed van een randstoring van de depressie vrij veel regen. In Nederland bleef het woensdag vrijwel droog. Donderdag zal naast opklaringen hier en daar een bui voorkomen. Bij een overwegend matige zuidwestelijke wind zullen de temperaturen dezelfde zijn als woensdag of iets lager. medegedeeld door het K. N. M. T. te De Bilt en geldig tot heden avond Opklaringen Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Demetrio Tsafendas is een man »an grote intelligentie, die ech- er lijdt aan schizofrenie. Dit heeft de psycholoog R. J. van Zyl woensdag verklaard voor het hooggei'echtshof in Kaap stad, waar Tsafendas terecht staat voor de moord op premier Verwoerd van Zuid-Afrika. De psycholoog, die als getuige a decharge optrad, had Tsafen das verschillende proeven afge nomen. Daarbij was gebleken dat de beklaagde een verbaal intel ligentiequotiënt had van 125 een cijfer dat ver boven het ge middelde ligt en een alge meen i.q. van \12Vs. Het feit dat Tsafendas voor bepaalde on derwerpen hoge cijfers kreeg en voor ander lage, duidde volgens de psycholoog op een ernstige DONDERDAG 20 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.40 6.16 6.50 6.59 n.m. 6.16 6.52 7.25 7.35 VRIJDAG 21 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 6.44 7.28 Terneuzen 7.20 8.04 Hansweert 7.54 S.38 Walsoorden 8.03 3.47 ZON MAAN op onder op ondei Okt. 20 7.13 17.36 14.54 21.50 21 7.14 17.34 15.29 23.01 22 7.16 17.. 32 15.54 23 7.18 17.30 16.12 0.14 onevenwichtigheid in zijn per soonlijkheidsstructuur. Ook deze deskundige was van oordeel dat Tsafendas aan schizorenie leed. Maar het geval lag niet zo dui delijk, omdat een man van Tsa fendas' intelligentie de ziekte „in bedwang kan houden". ONBEGRIJPELIJKE BRIEF Drie vooraanstaande psychia ters getuigden dat Tsafendas naar hun mening een gespleten persoonlijkheid heeft en in een inrichting voor geesteszieken thuishoort. In totaal zijn nu vijf psychiaters tot deze conclusie gekomen. De getuige dr. Abraham Za- bow las een onbegrijpelijke brief voor, die de beklaagde in 1959 schreef, toen hij in een Londens ziekenhuis lag. Het schrijven, getekend „Staa-Sin-Sah", was gericht aan de toenmalige Brit se premier Harold MaeMillan en ging over de meest uiteenlopen de onderwerpen, van de prijs India, na China het volkrijk ste land ter wereld, wil zijn ge boortecijfer in de komende tien jaren met 40 procent omlaag- brengen, zo heeft de Indiase directeur-generaal voor de ge zondheid, K. N. Rao, woensdag meegedeeld op een symposion in New York over geboorterege ling. Rao zei dat zijn regering om dit te kunnen bereiken aanbe volen had 480 miljoen dollar uit te trekken voor de geboortere geling in de komende vijf jaar. Op de conferentie zijn ook rap porten in behandeling genomen over de bevolkingsexplosies in Chili, Hongkong en Frankrijk. van vis tot onderhandelingen over oudheidkundige voorwer pen. Dr. James McGregor, een an dere getuige-deskundige, ver klaarde dat Tsafendas zozeer door zijn „lintworm-demoon", die in hem zou wonen, wordt beheerst dat hij volgens zijn eigen zeggen de vrijheid niet op prijs zou stellen, tenzij bevrijd van zijn demoon. De openbare aanklager, die Tsafendas politieke motieven toeschrijft, zal zich vandaag uit spreken over de stelling van d« verdediging, dat de beklaagde niet toerekeningsvatbaar is. De fractievoorzitter van de boerenpartij in de gemeente raad van Voorburg heeft zich woensdagavond in de raadsver gadering zich gedistantieerd van de boerenpartij. In een korte verklaring zei de heer A. P. C. Jansen dat hij naar aanleiding van de affiare- Adams en de reacties van het hoofdbestuur van de boerenpar tij hierop besloten heeft alle banden met zowel bet hoofdbe stuur als de noodraad te ver breken. De heer Jansen zal wel als onafhankelijk raadslid zijn zetel blijven bekleden. Zijn fractiegenoot de heer P. Kuile beraadt zich over zijn standpunt ten opzichte van de boerenpartij nader. In de ver gadering verklaarde later de fractievoorzitter van de P.v.d.A. wel dat hij het in strijd achtte met de politieke zeden, als men eenmaal voor een bepaalde par tij gekozen is, hiervoor bedankt en dan toch een raadszetel be zet houdt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1