Nederland stelt 1,3 miljoen gulden beschikbaar voor Zuid-Vietnam Gemeenschappelijke bijeenkomst in de Ridderzaal Van de Sande KANTONGERECHT TE TERNEUZEN Woensdag 19 oktober 1960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Vriesdroog- apparatuur KOSYGIN NAAR TURKIJE Zinvol Cadeaus OUD-MINISTER SMALLENBROEK: COMMANDEUR ORDE ORANJE-NASSAU Paalgraf voor Kennedy Haagse ogensteker aangehouden Runderpest Mobiel laboratorium Munitie in brand Alle finale-spelers weer in Engels elftal wegwijzer in Het rijk van naald en draad BOEKHANDEL Zitting van 18 oktober 1966 GEGEVENS KLOPTEN ZIJN 2 GEKOPPELDE SCHE PEN EEN DUW-EENHEID? Een merkwaardige zaak werd dinsdagmorgen behandeld tegen de niet verschenen Antwerpse binnenschipper C. C. P. S., die met twee naast elkaar vastge maakte motorschepen, de „Re- née I" en de „Renée II", op 10 en 13 juni in de westelijke ka- naalarm en de westhaven te Terneuzen had gevaren. S. had bij het opmaken van het verbaal de schepen als een duw-eenheid gekwalificeerd, maar de officier van justitie mr. Th. Lebret was het met die zienswijze niet eens. Hij zag hier alleen het gekoppeld varen van twee schepen naast elkaar, hetgeen op de Nederlandse bin nenwateren verboden is. Hij eiste voor de twee overtredin gen elk een boete van 25. Gedaagde's raadsman, mr. J. F. C. van Deinse, die tevens als gemachtigde optrad, wist de rechtbank heel wat interessants over de voorgeschiedenis van het gebeurde te vertellen, waar uit bleek dat de rederij De Rid der en Co te Antwerpen, die 12 schepen in de vaart heeft, met deze wijze van varen in België een primeur heeft ingevoerd. De verdediger legde stukken over, waaruit bleek dat de be treffende schepen van de Gulf Oil waren aangekocht en ver bouwd met een koppelingsme chanisme, waarop ondertussen octrooi is aangevraagd. Deze wijze van varen spaart beman ning uit, omdat een kapitein twee schepen tegelijkertijd kan besturen. Met de beide schepen „Renée" bracht rederij De Rid der de eerste duw-eenheid in de vaart. Na het proefvaren is deze wijze van varen in België toe gestaan en het wachten is nu op de beslissing van de Nederland se rijkswaterstaat. Gezien het grote belang dat er voor zijn cliënt op het spel stond, vroeg mr. Van Deinse aanhouding tot de beslissing uit Den Haag bekend is. De officier was van mening dat er in ieder geval een straf baar feit was gepleegd, maar de kantonrechter, mr. C. J. M. van Hees, schortte overeenkomstig de wens van de raadsman, zijn oordeel op. AUTO WAS NIET VERZEKERD J. de B. te - Terneuzen moest voor twee feiten terechtstaan: Hij had op 30 augustus over de Westkade te Sas van Gent in een auto gereden die niet ver zekerd was en op 19 juli aan W. F. te Terneuzen toestemming gegeven in een auto te rijden die aan hem toebehoorde en waar van de band van het rechter voorwiel glad was en de stuur inrichting ondeugdelijk. De officier zei niet licht over deze zaken te denken. Hij eis te vooFhet eerste feit een boe te van 100 en onvoorwaar delijke ontzegging uit de rij bevoegdheid voor de tijd van een half jaar. Voor het tweede feit eiste hij verbeurdverklaring van de auto plus een boete van 50 voor de gladde band en 100 voor de defecte stuurinrich ting. De kantonrechter beval terug gave van de in beslag genomen auto en veroordeelde De B. tot een voorwaardelijke ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van een half jaar met een proeftijd van twee jaar. De boe te bleef dezelfde als de officier had geëist, in totaal dus 250. SCHADE ƒ1800 De niet-verschenen P. A. M. S. te Krabbendijke werd conform de eis veroordeeld tot f 75 boete. S. was op 9 augustus met een vrachtauto met aanhangwagen op het linkerweggedeelte van de Terneuzensestraat te Zaamslag terechtgekomen en op een stil staande combine van E. P. v. d. Bulck gereden. De schade be droeg 1800., GEEN VOORRANG VERLEEND De niet-verschenen W. G. de R. te Terneuzen werd overeen komstig de eis veroordeeld tot. een boete van 60. Getuige a charge was de wachtmeester verbalisant L. Provoost, die had gezien hoe De R. op 5 september op de provinciale weg te Hon- tenisse geen voorrang had ver leend. MEEGESLEURD C. L. B. te Kalloo (B.) was op 11 mei in de Veerstraat te Nieuw-Namen tegen een sproei- auto opgereden. De bestuurder van de tractor, D. uit Graauw, die evenals B. niet was ver schenen, zou de snelheid van zijn voertuig onvoldoende hebben geregeld. Als B.'s verdediger trad mr. H. J. Q. Tichelman op, die er o.a. op wees, dat de auto van zijn cliënt circa vier meter werd meegesleurd, zodat de tractor wellicht niet zo langzaam had gereden als de chauffeur had doen voorkomen. Overeenkomstig de eis wer den zowel B. als D. tot 35 boe te veroordeeld. PANIEKERIG Th. J. M. de K. te Hontenisse was slechts enkele dagen in het bezit van zijn rijbewijs, toen hij met een personenauto op 7 augustus te Sas van Gent op de Westkade tegen een hem tege moetkomende auto reed. Ver dachte sloot op een vraag van de kantonrechter, paniekengheid van zijn kant niet uit. De eis bedroeg ƒ60. De uit spraak luidde 40. De niet-verschenen Belg G. F. C. M. te Wemmei had hardnek kig ontkend op 18 juli in Hulst te zijn geweest met zijn auto. De gegevens die de wacht meester-verbalisant H. L. War rens optekende» toen een auto mobilist in de Lange Nieuw- straat het stopverbod overtrad, klopten evenwel precies met die van M's wagen. Het bewijs werd dan ook door de officier ge leverd geacht en de eis.bedroeg 15, een bedrag, waarbij de kan tonrechter zich aansloot. KONIJNEN Toen A. Z, te Hulst op 3 sep tember met zijn auto over de rijksweg 60 reed, attendeerden zijn mede-inzittende kinderen hem op het feit, dat er klavers stonden langs de weg en dat de konijnen van het gezin Z. die graag lustten. Pa stapte uit en plukte een partij klavers, maar op rijksweg 60 geldt een stop verbod. Deswege moest Z. nu terechtstaan en de officier nam het geval niet zo erg licht op, gezien zijn eis van 50 boete. De kantonrechter veroordeelde de konijnenliefhebber tot 25. OP JACHT De hond van mevr. M. H. de T.G. te Terneuzen was op 5 september in de Coegorspolder op jacht zonder akte. Mevr. De T. zei dat de hond wellicht een teef achterna zat en zodoende ver van huis in de Coegors was terechtgekomen. Het dier was voor deze escapade gestraft: het ligt nu aan een lange looplijn. De eis tegen mevr. De T. be droeg 15. De uitspraak luidde ƒ5. ONVOORZICHTIG P. F. de K. te Terneuzen was onbewust een beetje naar links uitgeweken, toen hij op 20 april te Vogelwaarde een inrit in sloeg. Een hem achteropkomen de auto botste hierdoor tegen de zijne aan. De officier noemde het een onvoorzichtigheid die hij geho noreerd wilde zien met een boete van 50. De kantonrech ter veroordeelde De K. fot 35 boete. De Nederlandse regering heeft de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, 1,3 miljoen gulden toegezegd voor een wel- zijnsproject in Zuid-Vietnam dat een looptijd heeft van vier jaar. Volgens de brief, die was ondertekend door de minister zonder porte feuille voor ontwikkelingshulp, mr. Th. H. Bot, zal een verhoging van dit bedrag zo nodig in overweging worden genomen. Deze toezegging zal het mo gelijk maken dat in het kader van het programma van de ver enigde naties voor technische hulp op het gebied van het maat schappelijk welzijn de Zuidviet- namese regering wordt gehol pen bij de uitbreiding en de verbetering van de mogelijkhe den tot opleiding van maatschap pelijk werkers en ander perso neel, hetgeen van groot belang is voor het werk op sociaal ter rein. De Nederlandse regering heeft voorts meegedeeld dat het in overleg met de Vietnamese re gering een bedrag van 225.000 WINTERCOLLECTIE 1966-1967 Madrid: Carmen Vega, die een boutique heeft in Madrid, heeft haar wintercollectie 19661967 getoond. Op de foto een wolier broekpak met zeer grote ruiten. Het geheel wordt gecompleteerd met een ruime cape. Premier Kosygin van de Sowjet- Unie zal van 19 tot 24 december etn bezoek aan Turkije brengen op uitnodiging van de Turkse rege- I ring, aldus het Russische pers- bureau „Tass". Dinsdagmiddag zijn de leden van beide kamers der Staten- Generaal en de delegaties van de staten van Suriname en van de Antillen die op het ogenblik een bezoek aan Nederland bren gen, bijeen geweest. Achtereenvolgens spraken in de fraai versierde Ridderzaal dr. ir. J. P. Mazure, voorzitter van de eerste kamer; mr. B. W. Bies heuvel. vice-minister-president; J. Lachmon, voorzitter van de staten van Suriname; J. A. O. Bikker, voorzitter van de staten van de Antillen en mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de tweede kamer. De heer Mazure noemde het verheugend en moedgevend, dat het mogelijk blijkt de banden die enkele eeuwen geleden over zee werden gelegd, toen de in ternationale verhoudingen nog geheel waren gebaseerd op het eigenbelang op korte termijl, thans op basis van vrijwilligheid en gelijkwaardigheid aan te houden. De traditie heeft hier een zekere lotsverbondenheid geschapen, die een samenwer king tussen groepen mensen met grote onderlinge verschillen mo gelijk maakt, zo zei hii. Hij acht te dit een belangrijke stap op weg van nationale zelfgenoeg zaamheid naar wereldverbon denheid. Minister Biesheuvel wees op het belang van het persoonlijk contact in de verhouding tus sen de koninkrijkpartners. Dit deel van zijn taak als minister heeft hij steeds boeiend en fas cinerend gevonden, zo zei hij. Hij sprak de verwachting uit, dat het bezoek van beide dele gaties tot vruchtbare gesprekken zal leiden. Zijns inziens kan men thans zeggen, dat de parlemen taire bezoeken over en weer binnen het koninkrijk zijn uit gegroeid tot een zinvolle tradi tie. De heer Lachmon vergeleek het statuut voor het koninkrijk met een stuwdam. Verliep het samengaan van de drie stromen in het begin nog wat stroef, na twaalf jaar is het resultaat bo ven verwachting, zo zei hij. Hij hoopte dat de samenwer king binnen het koninkrijk in de toekomst zal blijven voort bestaan, juist omdat deze be rust op vrijwilligheid. Voor wat de verdere ontwikkeling van Suriname betreft is thans in de eerste plaats het woord aan het Nederlandse bedrijfsleven. De heer Lachmon bood de beide kamervoorzitters ieder een les senaarsmap aan. Dit cadeau werd even later door de heer Bikker aangevuld met twee van Antillaans hout vervaardigde pressepapiers. De heer Bikker merkte op. dat de werkelijkheid, die achter de fantasie van 't statuut staat, niet teleurstelt. Hij toonde gro te erkentelijkheid voor de tij dens de in zijn land heersende economische recessie door Ne derland geboden, hulp. De heer Van ThieT tenslotte noemde het naast elkaar geze ten zijn van de vier voorzitters een duidelijk symbool van de samenwerking tussen de drie landen. Ook hij hoopte dat de onderlinge saamhorigheid nog lang zal blijven bestaan. LANGZAAMHEIDS RACE Maandag is in de Rue Lepi in Parijs weer de jaarlijkse „lang zaamheidsrace" gehouden. Op de foto een van de honderd deelne mende voertuigen, waarvan de bestuurder uiteraard helemaal geen haast had Oud-minister J. Smallenbroek, de vroegere bewindsman van het departement van binnenlandse zaken, is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nas- sau. De bij deze onderscheiding be horende versierselen zijn de heer Smallenbroek maandagavond uitgereikt door mr. J. L. M. Th. Cals. Dit geschiedde tijdens een in het gebouw van de eerste ka mer gehouden afscheidsdiner. Alle ministers en staatssecreta rissen woonden met echtgenoten deze besloten bijeenkomst bij. Ondanks de huidige politieke moeilijkheden was de stemming opgewekt. Aan de heer Smallenbroek werd als minister van binnen landse zaken op 31 augustus „op de meest eervolle wijze" ontslag verleend onder dankbetuiging voor de diensten aan de konin gin en aan het koninkrijk bewe zen. Hij had hiertoe verzocht in verband met een door hem op 16 juli veroorzaakte aanrijding. Het stoffelijk overschot van president John F. Kennedy zal uiteindelijk komen te rusten in een praalgraf van marmer en graniet op de Amerikaanse na tionale begraafplaats in Arling ton. Het stoffelijk overschot zal vóór 22 november, de derde ver jaardag van de moord in Dallas naar het praalgraf dat twee mil joen dollar heeft gekost (ruim 7 miljoen gulden), worden over gebracht. De werkzaamheden aan het graf zijn nagenoeg voltooid. De plaats waar Kennedy thans rust, ligt vlak bij het bijna vol tooide monumentale graf. Volgens de genie zou het stof felijk overschot van president Kennedy pas komend voorjaar worden overgebracht naar het grafmonument. Het monument is volgens de genie niet voor vol gend jaar klaar. De Haagse politie heeft een 15-jarige leerling-straatmaker aangehouden, die heeft bekend op 18 september een 28-jarige Spanjaard met de vingers in de ogen te hebben gestoken. Het slachtoffer is veertien dagen in een ziekenhuis verpleegd en blijkt aan één oog gedeeltelijk blind te zijn geworden. Hij zal verder een bril moeten dragen. Het is nog niet bekend welk motief de aangehouden jongen had om de Spanjaard in de ogen te steken. Ook ié nog niet geble ken of hij dezelfde is die dezer dagen een meisje in de ogen stak. gulden ter beschikking heeft ge steld van de landbouw- en voed- selorganisatie van de verenigde naties. Dat geld is bestemd voor de levering en de opstelling van een vriesdroogapparatuur met toebehoren in het veeartsenij- kundige laboratorium te Saigon en voor de nieuwe mobiele veterinaire eenheid ter onder steuning van de zeeziektenbe- strijding. De landbouw- en voedselorga- nisatie zal het geld gebruiken voor de levering van twee vries- drogers, een half miljoen peni- cilline-ampullen met bijbeho rende rubberstoppen en alumi- niumcapsules en een machine voor capsulering. Voorts zes ap paraten voor luchtkoeling om de laboratoriumruimte op de gewenste temperatuur en voch- tingsheidsraad te houden en een machine voor zuivering van de lucht. Volgens de laatste telling (1964) omvat de veestapel van Zuid-Vietnam omstreeks 1,2 mil joen stuks rundvee, 800.000 buf fels, drie miljoen varkens en 22 miljoen stuks pluimvee. Door de vochtigheid en de ho ge temperaturen is de veestapel blootgesteld aan ziekten als runderpest en bloedontlasting bij runderen. Verder komen er ziekten voor als varkenspest, pseudovogelpest, vogelpokken en vogelcholera. Volgens een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is de vee- artsenijkundige dienst van het Zuidvietnamese ministerie van landbouw er in geslaagd on danks de oorlogsomstandigheden de verspreiding van deze ziek ten met succes te bestrijden. Het veeartsenijkundig laboratorium in Saigon heeft in '65 meer dan vijf miljoen doseringen van de vereiste vaccins geproduceerd, waarvan drie miljoen van het type verdund levend vaccin. De bestaande vriesdrooginstallaties in het laboratoruim zijn reeds tien jaar oud en van onvoldoen de capaciteit voor de thans be staande behoeften. Een mobiel veterinair laboratorium zal het mogelijk maken zieke dieren te behandelen op ver afgelegen boerderijen. In Milton in de Amerikaanse staat Illinois is maandag een vrachtwagen met munitie in brand gevlogen en geëxploideerd bij het afladen voor een munitie depot. Twee personen werden gedood en twee anderen liepen ernstige verwondingen op. Vier huizen werden verwoest en het munitie-depot vloog in brand. Men heeft de omgeving ont ruimd, omdat nieuwe explosies werden gevreesd. Voetbal Engeland zal zaterdag in Bel fast voor de interlandvoetbal wedstrijd tegen Noord-Ierland met hetzelfde elftal aantreden, dat in juli het toernooi om de wereldbeker won. In de wed strijd die wordt gespeeld voor groep 8 van het Europees kam pioenschap voor landenteams, komen de elf spelers die toen West-Duitsland versloegen, voor het eerst weer samen in het veld. Het is voor Engeland de eerste officiële landenwedstrijd na het wereldkampioenschap. De opstelling luidt: Banks, Cohen en Wilson, Stiles, Jackie Charlton en Moore. Ball, Hurst, Bobby Charlton, Hunt en Peters. D.W.S.—LEEDS UNITED 1—3 De eerste wedstrijd van de tweede ronde tussen D.W.S. en Leeds United in het toernooi om de jaarbeursbeker, die dinsdag avond in Amsterdam is gespeeld, werd door de Engelsen met 13 gewonnen. Bij de rust leidde Leeds met 02 door doelpunten van Bremner en Johansen. Een minuut na de rust scoorde Greenhof het derde En gelse doelpunt. In de laatste mi nuut redde Piet Boogaard de eer voor D.W.S. Het grote handwerk- boek Dit unieke boek over fraaie hand werken is de 10e, geheel ver nieuwde, bijgewerkte en ver meerderde druk van het klas sieke „Ik kan handwerken", waaraan reeds meer dan één generatie van handwerkende vrouwen veel plezier heeft be leefd; bovendien is het boekje „Lap en draad", met nieuwe voorbeelden om na te werken, van dezelfde auteur erin ver werkt. In geen ander boek worden alle technieken behandeldweven, breien, haken, kantklossen, vlechten, macramé, frivolité, kruissteek, smocken, tule, door- stoppen, borduurwerk, opnaaien, tapisserie. Hier wordt het hele terrein van het handwerken in één boek samengevat. Een groot aantal kunstzinnige werkstukken wor den erin beschreven en afge beeld, waarvan zeven in kleur. Een royaal en fijn boek, dat zich gemakkelijk laat hanteren, een onuitputtelijke vraagbaak, een bezit voor het leven Gebonden 19,50 NOORDSTRAAT 57 - TERNEUZEN - TEL. 2073 Iedere week een bezoek waard i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5