Stichting samenwerking sociale woningbouw Ren nies! sparen JUBILERENDE MELKHANDELAREN BEZORGD OVER DE TOEKOMST DOEL IS VERBETERING VAN DE VOLKSHUISVESTING INDISCHE NEDERLANDER UIT LIBERIA GEZET ALS ONGEWENSTE VREEMDELING NIEUWE PAUZE IN DE BOMBARDEMENTEN OP N00RD-VIETNAM 12e Kinderboekenweek van 26 oktober t/m zaterdag 5 november,., Raiffeisenbanken bevorderen het Woensdag 19 oktober 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina3 Verkoop van melk in levensmiddelen- bedrijven bedreiging voor de bezorging aan huis POSTSPAARBANK RENTE TOT AUTO SLINGERDE OVER DE WEG: Dode en twee gewonden KINDEREN IN GRIEKENLAND VRIJAF Belang van de consument Bundeling Bouwtechnische commissie Opnieuw aanslag in Saigon Terreur Kabinetscrisis kan funest zijn voor Rotterdam Noord-Vietnam 1500ste vliegtuig neergehaald Smedley niet schuldig aan moord op Reg Calvert Sprookjes, sagen en legenden De staking bij General Electric KINDERBOEKEN WEEK Amsterdam: Van 26 oktober tot 5 november zal in Nederland de kinderboekenweek gehouden worden. Op de foto mevr. Toos Blom die maandagmorgen op een persconferentie in Amsterdam vertelde over haar bekroonde boek, „LoeLoedje, kleine rode bloem". ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt!' Het behoud van de welvaart en de economische groei van ons land zijn in hoge mate afhankelijk van de besparingen, waartoe ook de besparingen in de particuliere sfeer behoren, Met de Raiffeisen-spaar- week willen de Raiffeisenbanken een daadwerkelijke bijdrage le veren om de spaarzin te bevorde ren, in het belang van de spaar ders ên in het belang van de na tionale economie. OVERHEID Dat het de overheid ernst is het sparen te stimuleren, blijkt uit het op 1 mei 1966 in werking getreden algemene premie-spaarplan, waar bij door het rijk een premie van 20 in het vooruitzicht wordt ge steld. Ook de reeds eerder ingevoerde gepremieerde spaarvormen, zoals de ambtenarenspaarregeling en de jeugdspaarregeling, alsmede de van belasting en sociale premies vrij gestelde bedrijfs- en winstdelings- spaarregelingen getuigen daarvan. SPAARWEEK Ook door de traditionele Raiffei- sen-spaarweek, die dit jaar wordt gehouden van 24 t/m 31 oktober, willen de Raiffeisenbanken de spaarzin van de Nederlandse be volking stimuleren. De economische ontwikkeling van ons land is voor een belang rijk deel afhankelijk van de mate waarin er gespaard wordt. Voor investeringen in grote en kleine bedrijven zijn miljarden guldens nodig. Ook de financiering van de woningbouw vergt grote bedragen. Indien de besparingen niet die omvang zouden hebben, dat aan de behoefte aan geld zou kunnen worden voldaan, zou dit de econo mische groei kunnen afremmen. Daarom wordt in de Raiffeisen- spaarweek het belang van sparen nog eens extra onderstreept. De verschillende activiteiten tijdens de spaarweek hebben ten doel de niet-spaarders tot sparen te bren gen en de reeds bestaande spaar ders te bewegen iets extra's in te leggen. Het spaartegoed van ruim twee miljoen spaarders bij de Raiffei senbanken is onlangs de vijf mil jard gulden gepasseerd. De 1500 leden tellende chris telijke bond van handelaren in melk- en zuivelprodukten In Ne derland bestaat vandaag veertig jaar. Ter gelegenheid van dit ju bileum heeft de bond een enquê te onder zijn leden gehouden. Uit de inzendingen blijkt dat de ambulante handel een belang rijke plaats inneemt bij de melk- distributie: bijna de helft van de geënquêteerden heeft geen win kel, maar verzorgt een of meer wijken. Iets meer dan de helft van de handelaren heeft een vijf daagse bezorging. De anderen bezorgen alleen 's zaterdags niet. DE BEZORGING Op een persconferentie in Utrecht zei de voorzitter van de jubilerende bond, de heer A. van Buuren, dat het aantal vestigin gen in de melkdetailhandel (10.500) niet zo sterk afneemt als dat in andere branches, bijvoor beeld die van de kruideniers en de bakkers. De omzet van de melkdetailhandel is ongeveer driemaal zo groot als vóór de oor log, onder meer tengevolge van het grotere assortiment, het toe nemen van de bevolking, de ge stegen welvaart en de sanering. De melkconsumptie, die da laat ste jaren terugliep, is in 1966 voor het eerst op hetzelfde peil geble ven. De heer Van Buuren toonde zich niet zo optimistisch over de toekomst van de melkbezorging. Het is volgens hem de vraag, of er altijd genoeg liefhebbers zul len zijn voor dit zware werk. De verpakking speelt hierbij een belangrijke rol. Voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat de flessen gaan verdwijnen: de plastic zakken blijken het niet zo goed te doen bij de huisvrouwen en de kartonnen verpakking maakt de melk 2 a 3 cent per li ter duurder. VAKMANSCHAP Een ander punt is de paralleli- satie. Wanneer het levensmidde- lenbedrijven wordt toegestaan melk te verkopen, loopt de melk handelaar de kans, dat zijn om zet kleiner wordt en dat het niet meer lonend is, de melk aan huis te bezorgen. Een ander bezwaar van deze paralellisatie is dat de melkinrichtingen de melk dan naar meer verkooppunten moe ten vervoeren, waardoor de kost prijs hoger wordt. De melkhan del heeft bovendien bezwaar te gen paralellisatieplannen, die niet gepaard gaan met het stel len van vakbekwaamheidseisen aan de nieuwe verkopers. Zij me nen, dat voor het bijzonder be derfelijke produkt de zorg en de kennis van de vakman onont beerlijk is. PROCES TEGEN TSAEENDAS Kaapstad: Honderden mensen verdrongen zich maandag voor de ingang van het hooggerechts hof in Kaapstad, waar het proces tegen Tsafendas, de moordenaar van premier Verwoerd, begonnen is. ADVERTENTIE Maandagavond is een auto met j drie Joego-Slaven op de Amster- j damse vaart in Haarlem in bot- j sing gekomen met een uit tegen- j overgestelde richting komende auto, waardoor een der Joego-i Slaven om het leven is gekomen. De drie mannen waren sinds juni in ons land. Zij wonen in Zand- voort en zijn werkzaam bij een bandenfabriek in Amsterdam. Achter het stuur zat de 27-jarige D. K., die volgens de politie drank zou hebben gebruikt. De man reed aanvankelijk rechts, maal later slingerde de auto over de middenbaan naar links. Uit de richting Amsterdam naderde een auto, bestuurd door de 58-jarige Haarlemmer Z.K. Een botsing volgde, waarbij de naast de be stuurder van de eerste auto zit tende Dobrin Georgief uit Pirot om het leven kwam. De bestuur der D. K. liep zelf een hersen schudding op en de Haarlemmer kreeg enige snijwonden in het gezicht. De achter in de auto lig gende Joego-Slaaf liep geen let sel op. De 1.200.000 schoolkinderen in Griekenland zijn dinsdag thuis gebleven in verband met de sta king van hun 30.000 onderwij zers die vier dagen zal duren. Deze staking is de vierde in drie weken tijds. De onderwijzers overwegen zelfs voor onbepaal de tijd in staking te gaan, als de regering weigert aan hun loon eisen tegemoet te komen. Woedend over de manier waarop zijn ondergeschikten hem bij niemand minder dan president Tubman van Liberia wisten aan te klagen, is dinsdagavond de 40-jarige Indische Nederlander A. V. Wiggers met zijn 25-jarige vrouw en twee kleine kinderen met het K.L.M.-lijnvliegtuig van Monrovia teruggekeerd op Schiphol, waar hij met nadruk ontkende zich beledigend te heb ben uitgelaten over president Tubman. „Ik werkte op de Amerikaan se rubberfabriek Alan L. Grant" in het dorpje Weahlat, zo vertel de hij op Schiphol. Ik kreeg ru zie met een van mijn monteurs. Ik heb die man, afkomstig uit Sierra Leone, inderdaad terecht gewezen". De ruzie was dus zuiver werk- technisch. Niettemin leidde deze lot zijn overhaaste vertrek. „De Engelse manager deelde me zaterdag mee. dat ik naar president Tubman zelf moest gaan", zo deelde hij mede, en wel in diens buitenverblijf ergens in de buurt van Monrovia. GEBOEID NAAR DE GEVANGENIS Daar werd hij verhoord door de president, een hoge functiona ris van de immigratiedienst en de procureur-generaal. De monteur, met wie hij ruzie had gehad, trad als getuige a charge op en na het verhoor werd de heer Wiggers geboeid naar een gevangenis in Monrovia gebracht. Er werd passage voor hem ge boekt op het K.L.M.-vliegtuig. Zijn vrouw voegde zich met haar kinderen bij hem. Haar werd overigens geen strobreed in de weg gelegd. De heer Wiggers was chief engineer bij de fabriek. De monteur beschuldigde onze Met het doel verbetering van de volkshuisvesting door het bevorderen van de samenwer king tussen de deelnemers heb ben de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten (als vertegen woordigers van de groep eigen- woningbezitters) en de nationa le woningraad, het katholiek in stituut voor volkshuisvesting, het verbond van christelijke wo ningbouwverenigingen en -stich tingen1 en de vereniging „Ons Limburg" als representanten van de woningcorporaties de stich ting „samenwerking sociale wo ningbouw" in het leven geroe pen. De stichting wil haar doel be reiken door het bevorderen van de ontwikkeling van bouwkun dige toepassingen, het opstellen van besteksbepalingen van alge mene aard voor de woningbouw in de ruimste zin van het woord, waaronder begrepen administra tieve, bouwkundige en techni sche voorschriften alsmede voor schriften omtrent bouwstoffen, constructies en de uitvoering van bouwwerken, vaststelling van voor de deelnemers binden de uniforme voorschriften als hierboven bedoeld en andere voorschriften, die binnen de doelstelling van de stichting val len, verbetering van de kwali teit en besparing van kosten bij toepassing van constructies, ma terialen, onderdelen en elemen ten van de woning, onderzoek en toepassing ter verbetering zowel wat betreft kwaliteit als kostenbesparing van het wo- ningonderhoud en de verbete ring van bestaande woningen en tenslotte het bevorderen van onderzoek op het terrein van de volkshuisvesting. De stichting, die in een toe lichting wijst op de belangrijke rol van de opdrachtgever in de bouw, wil proberen „iets" van de collectieve taak van die op drachtgevers waar te maken. De invloed valt op „iets", omdat alleen invloed kan worden uit geoefend op de sociale woning bouw en omdat de in de stich ting deelnemende organisaties maar een deel van de totale so ciale woningbouw vertegenwoor digen. De stichting noemt dit wel een belangrijk deel, omdat gezamenlijk door de deelnemers 14.000 tot 18.000 woningen per jaar worden gebouwd. Onder sociale woningbouw verstaat de stichting woning bouw op basis van het „niet winsf-maken of het beltalen van rendement, maar bouw die is afgestemd op het belang van de consument. De bouwtechnische afdelingen van de deelnemende organisa ties beschikken over zaken als kennis, ervaring, standaardisatie en uniforme toepassingen en een belangrijk aspect van de samenwerking ziet de stichting, die zich niet tot de woningwet- bouw wil beperken, in bunde ling van deze zaken. Daar het maar al te bekend is, hoe moei lijk het is unificatie in de bouw nijverheid tot stand te brengen, kent de stichting bindende be- landgenoot bij het verjjoor er van zich laatdunkend over presi dent Tubman te hebben uitgela ten. De heer Wiggers ontkende dit met stelligheid. Hij werd ruim twee dagen in Monrovia gevangen gehouden voor hij naar het vliegveld werd gebracht. palingen voor de leden om de in gemeenschappelijk overleg aanvaarde voorschriften in de praktijk toe te passen. Voor een selectie van de za ken, die voor gemeenschappelij ke toepassing in aanmerking ko men, is een bouwtechnische com missie ingesteld, die eventueel met inschakeling van deskundi gen van buiten selecteert uit hetgeen reeds bekend is. Daar naast heeft de stichting tot taak het onderzoek te bevorderen, maar verricht zelf geen speur werk. De bouwtechnische com missie heeft een begin gemaakt met het opstellen van gemeen schappelijke voorschriften, die in bouwkundige bestekken van toepassing worden verklaard. Na het totstandkomen van deze uniforme voorschriften kan men gezamenlijk de opleiding van het toezichthoudend personeel ter hand nemen en zelf over en weer van eikaars opzichters ge bruik maken. Ook wordt ge streefd naar samenwerking met andere organisaties. Als voorzitter van de stich ting treedt op mr. F. Andries- sen, directeur van het katholiek instituut voor volkshuisvesting. Vice-voorzitter is mr. E. van Haersma Buma, „voorzitter van de nationale woningraad, en secretaris-penningmeester R. R. Karsten, directeur bouwfonds Nederlandse gemeenten. Voor zitter van de bouwtechnische commissie is de heer C. van Ko ten van het bouwfonds Neder landse gemeenten. „Het vraagstuk van een pauze in de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam zal op „de topconferentie in Manilla ter sprake komen". Dit heeft presi dent Marcos van de Philippijnen maandagavond gezegd tot leden van de buitenlandse pers op een diner in de Philippijnse hoofd stad. Hij zei dat dit onderwerp „één van de redenen was waarom de conferentie is bijeengeroepen". Hij wilde geen verdere uitleg geven. Alle in Saigon gelegerde Amerikaanse militairen kregen dinsdagochtend opdracht binnen te blijven, tot ze door militaire wagens zouden worden afge haald, nadat bij een aanslag van de vietcong vijf Amerikanen wa ren gewond. Iemand had een handgranaat geworpen naar een groepje militairen dat stond te wachten op vervoer. Maandag morgen was in Saigon ook al een aanslag gepleegd. Bij de ontplof fing van een „claymore"-mijn werden toen een Amerikaanse matroos en een Vietnamese vrouw gedood en anderen ge wond. De Amerikanen hebben dins dag de bombardementen op het Wethouder Jettinghof van Rot terdam (P.v.d.A.) heeft ver klaard dat de kabinetscrisis ver regaande gevolgen kan hebben voor de financiering van Rotter damse plannen. „De investerings beperking speelde ons reeds par ten. Nu wordt de zaak er niet beter op, eerder slechter. Tal van beslissingen zullen uitblijven". Er ontstaat een grote onzeker heid, aldus de wethouder. Uit stel van beslissingen kan voor Rotterdam funest zijn. Hij zei dit gisteren op een persconferentie over de metro. De afbouw van de metro in Rotterdam komt echter waarschijnlijk niet in gevaar, zo zei de wethouder. oostelijke deel van de gedemili tariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam hervat, terwijl de vietcong een terreuroffensief in Saigon heeft ontketend. In Sai gon werden vijf Amerikanen door een granaat van de vietcong gewond. Daarna werden alle Amerikanen in Saigon door hun autoriteiten gewaarschuwd ver dacht te blijven op guerrilla-aan vallen. In Saigon werd een poli tieman neergeschoten. Het 1500ste Amerikaanse vlieg tuig is vorige week vrijdag bo ven Noord-Vietnam neergescho ten, zo meldt het Noordvietna- mese persbureau. Na die dag zijn nog drie Amerikaanse toestellen neergeschoten. 'Volgens officiële Amerikaanse mededelingen zijn tot nu toe 403 vliegtuigen boven Noord-Viet nam verloren gegaan. De Britse zakenman majoor Oliver Smedley is dinsdag vrij gesproken van moord op de lei der van een piratenzender, Reg Calvert. Smedley schoot Calvert neer toen deze, woedend over de bezetting van de op een verla ten fort ingerichte zender, het buitenhuis van de majoor bin nendrong en dreigde hem te zul len vermoorden. Smedley verklaarde voor de rechtbank, dat hij opdracht gaf het radiostation te bezetten na dat hij vernomen had dat Calvert van plan was de onderneming, met inbegrip van de zender waar voor Smedley had gezorgd, te verkopen. Calvert dreigde toen gifgas te zullen gebruiken als iemand het waagde voet op het fort te zetten. Tijdens een wor teling met de secretaresse van Smedley, die de politie wilde bellen, vuurde de majoor op Cal vert, die dodelijk werd getroffen. DE WERELDBEVOLKING In een V.N.-rapport over de wereldbevolking worït gezegd dat het niet uitgesloten is dat de wereld in het jaar 2000 meer dan zes miljard zielen zal tellen. In 1960 waren het er bijna drie mil jard. De grootste aanwas ver wacht de V.N. in Afrika en La- tijns-Amerika. In de ontwikkel de landen neemt de aanwas af ADVERTF.NTIE miiiHbi Hvvnviinbbn van I/fiinf maf fla Annvorf Akker» cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griepi Op woensdag 26 oktober a s. zal in de kleine zaal van het Concert gebouw te Amsterdam de Kinder boekenweek 1966 worden geopend. -Het programma begint om 20.15 uur met een welkomstwoord door de „voorzitter van de commissie voor de kinderboekenweek, de heer C. J. Kingmans, waarna Annie M. G. Schmidt de kinderboeken week opent. De prijzen voor het kinderboek van het jaar zullen aan de auteurs worden uitgereikt door mr. J. F. M. J. Jansen van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De prijzen van 1.500,worden uitgereikt aan Mies Bouhuys voor haar boek Kinderverhalen" en aan Toos Blom voor haar boek „Loeloedji, kleine rode bloem". GESCHENK EN FOLDER Het kinderboekenweekgeschenk, dat men bij aankoop van f 5,aap boeken ontvangt bij de erkende boekhandel, bestaat dit jaar uit „Het kleinste sprookjesboek", een kabouterboekje onder de sprook jesboeken, niet groter dan 4,5 x 3,2 cm. De bekende en minder bekende sprookjes in dit kabouter-boekje zijn geselecteerd door Jannie Daa- ne, directrice van de openbare jeugdleeszaal te Amsterdam. De vierkleurenillustraties, 31 in getal, zijn geknipt of getekend door Mance Post, Amsterdam. Het boekje wordt samen met een klein loepje gestoken in een echt luci ferdoosje met op het etiket dezelf de afbeelding als op het omslag van het boekje. De tekst is gezet uit een 4 punts letter. Oplage 125.000 exemplaren. Aantal pagi na's 128. De inhoud van het ka bouterboekje bestaat uit de vol gende sprookjes: Annie M. G. Schmidt, Het luciferdoosje; Hans Christian Andersen, De prinses op de erwt; Eleanor Farjeon, De par kieten; Grimm, Hoe de strohalm, het kooltje vuur en de boon samen de wereld ingingen; De panter in de valkuil, Afrikaans volksverhaal; P. de Zeeuw J. Gzn., De Zwolse Blauwvingers; Mies Bouhuys, Het laatste verhaaltje. In een oplage van een miljoen exemplaren wordt een folder uit gereikt aan alle openbare en bij zondere scholen in Nederland. Deze folder bevat 180 titels. Het Witte Huis heeft besloten de wet van Taft en Hartley toe te passen op de staking bij General Electric, de grootste fabriek in Amerika van elektrische appara tuur. Volgens die wet moeten de stakers voor de duur van tachtig dagen het werk hervatten. Het mi nisterie van justitie zal de rech ter verzoeken genoemde wet van toepassing te verklaren. De on derneming werkt ook voor de de fensie. I

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3