Opdracht aan drs. Schmelzer tot kabinetsformatie Peru geteisterd door zware aardbeving WATERFABRIEK VOOR DE PZEM BIJ TERNEUZEN Grootste zeewater- verdampers ter wereld Mr Cals over de formatieopdrachi RADIO DF KOON VEILIGHEIDSMAATREGELEN VOOR ZEVENLANDENCONFERENTIE OVER VIETNAM IN MANILLA HET WEER VERVROEGDE VERKIEZINGEN Mening van mr Toxopeus Moeilijkheden Drs Schmelzer bij premier Cals Drs Schmelzer zal vandaag twee fractieleiders ontvangen GENERAAL MACHMOED: BEWIJZEN AANVOEREN OF ANDERS ZWIJGEN PRES. JOHNSON VERTROKKEN NAAR HET VERRE OOSTEH Ver Staten willen vrede met China' Honderden slachtoffers WOENSDAG 19 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6798 Weerbericht Kogelvrije wagen STAKING FINSE ZEELIEDEN Hoogwater Zon- en Maanstanden PROF. GIELEN BEDANKT VOOR DE K.V.P. Soekarno is bijgelovig AMERIKAANSE PREDIKANT VERMOORD Paniek Golven van 50 nieter TWAALF NEWYORKSE BRANDWEERLIEDEN VERMIST Breuklijn 'TMtwring bij •baaaoiMtb TERNEUZEN )(recteur-Hoofdrea»ct«or: L vn d# Sand# Redactie- ea Administratie-adres: Smidawal Telefoon: 0X150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per ir vertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer '12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot 10 uur voormiddag. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer De Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteitsmaatschappij (P.Z.E.M.) te Middelburg heeft aan Werkspoor - Amsterdam (behorend tot het concern der verenigde machine fabrieken) opdracht gegeven voor de bouw van een zoetwaterfabriek bij Terneuzen. Het gedestilleerde water uit de installatie wordt verkregen door verdampen van zeewater uit de Westerscheide in twee verdampers De capaciteit van elk van deze eenheden zal circa 15.000 kubieke meter gedestilleerd water per dag bedragen. Deze eenheden zullen daarmee de grootste van hun soort in de wereld worden. Het geproduceerde water zal krachtens een overeenkomst tus sen de P.Z.E.M. en de waterlei dingsmaatschappij aan laatstge noemde worden geleverd die dan de distributie ervan zal verzorgen. Verwacht wordt dat de fabriek eind 1968 in bedrijf zal worden ge steld, aldus een gezamenlijke me dedeling van de P.Z.E.M., de in dustriewatervoorziening en Werk spoor Amsterdam. Werkspoor voegt hieraan toe dat haar huidige capaciteit aan man kracht en outillage voldoends is om deze opdracht in de gestelde, tijd uit te voeren. Na afloop van de dinsdagoch- ADVERTENTIE TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De politie in Manilla, waar vol gende week de conferentie van zeven landen over Vietnam be gint, heeft een schoonmaakcam- pagne onder verdachte personen ingezet. Velen met een aanteke ning in hun strafregister zullen gedurende de conferentie worden opgeborgen. Ruim tweeduizend politieman nen, vermomd als taxichauffeur, kelners, serveersters of fotografen zullen een oogje in het zeil hou- den. De conferentie zal worden bij gewoond door staatshoofden of regeringsleiders uit de Philippij- nen, Australië, Nieuw-Zeeland, Thailand, Zuid-Vietnam, Z.-Korea en de Verenigde Staten. ENKELE BUIEN. Ons land bevindt zich nog steeds onder invloed van een thans nabij de Ierse Zee gelegen depressie. Het lagedrukgebied verplaatst zich langzaam opvul lend in noordoostelijke richting. Dinsdag passeerde een front van de depressie ons land met veel bewolking en enige regen. Vandaag komen enkele opkla ringen voor. Daar echter rand- storingen van de depressi# over trekken, vallen ook plaatselijk enkele buien. De wind, die aan vankelijk zuidelijk is en later naar zuidwest ruimt, wakkert tijdelijk weer aan tot krachtig en aan de kust tot hard. In het temperatuurverloop komt wei nig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig verandering Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige ot krachtige, aan de kust nu en ilan harde zuidelijke wind, rui mend naar zuidwest. Weinig ver andering in tgrnseistuur. Het kabinet der koningin deelt mede: Koningin Juliana heeft op paleis Soestdijk de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de katholieke volkspartij, drs W. K. N. Schmelzer, ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen. De heer Schmelzer heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. Hij zal zo spoedig mogelijk mededelen, of hij deze opdracht kan aanvaarden. In het bevestigend geval zal hij tevens berichten, of het door hem te vormen kabinet zich mede tot taak stelt de bevordering van ver vroegde verkiezingen en de ontbinding van de Tweede Kamer op korte termijn. tend gehouden kabinetsvergade ring zei premier Cals in antwoord op vragen naar aanleiding van de aanwijzing van een formateur: „Het is duidelijk, dat de formule ring van de opdracht aan de heer Schmelzer bijzonder ruim is". Ook blijkt dat de koningin zelf niet de verantwoordelijkheid voor een be sluit tot kamerontbinding neemt. Hiervoor is immers een verant woordelijk minister nodig. „Als de formateur slaagt, is hij daarmee ook 'verantwoordelijk voor de eventuele kamerontbinding". Vrijdag komt het demissionaire kabinet opnieuw bijeen. Op een vraag of het mogelijk is dat ledèn van zijn kabinet ook zitting zullen nemen in een volgend kabinet, ant woordde de premier: „Geen com mentaar". Mr. E. H. Toxopeus, voorzitter van de liberale fractie in de Twee de Kamer, had de aan de heer Schmelzer verstrekte opdracht tot het vormen van een kabinet ver wacht. Hij noemde de opdracht „erg ruim", waar men „van al'es onder kan verstaan". De heer Toxopeus meende, dat de heer Schmelzer, indien deze zijn opdracht zal aanvaarden, al tijd zal kunnen slagen, juist omdat hij daarmee veel kanten op kan. De heer Nederhorst. voorzitter van de P. v. d. A.-fractie, zei dat de heer Schmelzer voor grote moeilijkheden staat. Dat hij zeker zal slagen zoals de heer Toxopeus had gezegd, leek hem erg optimis tisch. Van de 16 formateurs, die in de laatste tien jaar tijdens een cri sis zijn opgetreden, zijn er slechts drie in geslaagd een kabinet te vor men, zo zei hij. De formulering van de opdracht noemde drs Nederhorst interes sant, die laat de heer Schmelzer alle vrijheid. Hij kan een kabinet vormen dat vervroegde verkiezin gen uitschrijft, maar ook één waar bij deze normaal op 23 mei zullen plaatsvinden. Zowel een zaken kabinet, een parlementair kabinet als een extra-parlementair kabinet zijn mogelijk. Op een vraag of hij persoonlijk voelt voor een voortzetting van 't kabinet-Cals, antwoordde hij dat het huidige kabinet door de K.V.P. in de steek is gelaten. De kansen hierop leken hem dan ook niet reëel. De heer Schmelzer, aan wie op dracht is verleend tot het samen stellen van een kabinet, is dinsdag middag bij de demissionaire minis ter-president geweest. Het ge sprek, dat gehouden werd op het kabinet van de premier tussen beide katholieke politici, duurde van 15.15 uur tot ongeveer 16.45 uur. De heer Schmelzer ontweek de vraag, of het overleg een plezie rig verloop had gehad. Er was, zo In Nieuw-Zeeland, waar de Ame, rikaanse president vandaag voor een tweedaags bezoek arriveert, zijn eveneens stringente veilig heidsmaatregelen getroffen. De persoonlijke lijfwacht van Johnson, die vijftien tot vijfentwintig man omvat, wordt versterkt met bijna zeshonderd politiemannen. Er is voorts een onbekend aantal sol daten en leden van de geheime dienst op de been. Men heeft een man gearresteerd, nadat deze 'n dreigbrief aan John son had geschreven. De president en zijn echtgenote zullen in een met kogelvrije ruiten uitgeruste auto, die uit de Verenigde Staten naar Nieuw-Zeeland is gebracht, door Wellington rijden. Men ver wacht betogingen tegen de Ame rikaanse Vietnam-politiek. Zes Finse scheepvaartmaat schappijen zijn betrokken bij een staking, die door het vakver bond van zeelieden is ontketend naar aanleiding van een geschil over overuren. Verwacht wordt dat een honderdtal schepen door de staking zal worden getroffen. WOENSDAG 19 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 4.51 5.16 Terneuzen -5.27 5.52 Hansweert 6.01 6.26 Walsoorden 6.10 6.35 DONDERDAG 20 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.40 6.16 Terneuzen 6.16 6.52 Hansweert 6.50 7.26 Walsoorden 6.59 7.35 ZON MAAN op onder op onder Okt. 19 7.11 17.39 14.04 20.46 20 7.13 17.36 14.54 21.50 De Nijmeegse hoogleraar (en oud-minister van onderwijs) prof. dr. J. J. Gielen deelt het A.N.P. mee, dat hij heeft bedankt voor zijn lidmaatschap van de K.V.P. Dit, zo verklaart hij, naar aanleiding van de houding van de tweede-kamerfractie van de K.V.P. jegens het kabinet-Cals en de daarop door de partij ge geven toelichting. zei hij, sprake van een uitstekend gesprek. Intussen heeft premier Cals de Tweede Kamer laten weten, het op prijs te stellen om gedurende de periode, dat het kabinet demissio nair is, in ieder geval die aange legenheden aan de orde te stellen, waarvan uitstel van behandeling bezwaarlijk zou zijn. De kabinetsformateur, drs W. K. N. Schmelzer, zal vanmorgen om half twaalf de waarnemend fractieleider van de K.V.P., de heer Van der Ploeg, ontvangen. Vanmiddag om drie uur wordt de A. R.-fractieleider, de heer Roolvink, op zijn kantoor aan de Alexanderstraat verwacht. Gisteren voerde hij met premier Cals een algemeen oriënterend gesprek over de vraag welke belangrijke aangelegenheden in 's lands belang op korte termijn moeten worden afgedaan. Op zijn dinsdagavond in „Nieuwspoort" gehouden eerste persconferentie als formateur tijdens de huidige kabinetscri sis vroeg de heer Schmelzer de aanwezige journalisten er be grip voor te willen hebben, dat het ruime karakter van zijn op dracht hem beperkingen oplegt, wanneer het gaat om het geven van informaties aan de pers. De formateur ziet de ruimte die hij bij zijn opdracht tot for matie heeft mede afhankelijk van degenen met wie hij contact zal opnemen. Verwacht mag worden dat hij nog meer perso nen zal raadplegen. Uit de formulering van de op dracht en uit het feit dat niet eerst een informateur werd be noemd concludeert de heer Schmelzer, dat een zo snel mo gelijke werkwijze gewenst is. Hij zei niet te kunnen zeggen hoeveel tijd hij voor een forma tie, zo hij daarin mocht slagen, nodig zou hebben. Immers tal van factoren onttrekken zich aan zijn invloed, zoals bijvoor beeld de mogelijke behoefte bij bepaalde fracties aan beraad of het verblijf van te consulteren personen buitenslands. Hij zei niet de mening te zijn toegedaan dat een formateur ook altijd minister-president moet worden. Soms kan deze als fractieleider wel eens van me ning zijn in die positie meer voor het belang van het land te kunnen doen. In de huidige si tuatie, waar het gaat om een kabinet voor een korte tijdspe riode is het denkbaar dat een kabinet met niet uitgesproken politieke signatuur optreedt. Van een dergelijk kabinet zou hij dan ook niet de leiding op zich kunnen nemen. De militaire commandant van Djakarta, generaal Machmoed, heeft maandag tegen politici en leiders van organisaties gezegd dat zij bewijzen moeten aanvoe ren dat president Soekarno bij de mislukte staatsgreep betrok ken is geweest of anders hun mond houden. Er moet met parlementaire middelen worden gestreden. Wanneer men het recht in eigen handen néémt, ontstaat er chaos, waarschuwde hij. „Extreme maatregelen tegen de president zou hij niet tole reren. De m'iitairen zullen alle grondwettelijke middelen toe passen, voordat zij toegeven aan de volksdruk en generaal Soe- harto zal de zaken in handen nemen op grond van de hem op 11 maart verleende macht. Meer dan honderd onderwij zers zijn volgens de minister van onderwijs, Sarino Nangoenpra- PRESIDENT JOHNSON IN HONOLULU Honolulu: Tijdens zijn reis naar het Verre Oosten maakte presi dent Johnson zijn eerste stop in Honolulu. Op de foto de president met de traditionele bloemen krans om, temidden van de mooie inwoonsters van Honolulu. noto, verdwenen of gearresteerd na de mislukte staatsgreep, waardoor een groot tekort aan onderwijzers is ontstaan. In Dja karta ontvangen 100.000 kinde ren van de schoolgaande leeftijd geen onderwijs, zei hij. Volgens het Bandoengse stu dentenweekblad „Mahasiswa In donesia" is president Soekarno bijgelovig. Hij meent dat twee bomen in de paleistuin in Bogor niet geveld mogen worden, „an ders valt het paleis in". Ondanks zijn verbod hebben studenten onlangs een van de twee bomen omgekapt, zegt het blad. IJVERAAR VOOR RASSENINTEGRATIE Te Columbus in de Amerikaan se staat Ohio is maandag een pre dikant vermoord, die zich zeer heeft ingespannen voor rasseninte gratie. De vermoorde, dominee Spike, was een van de oprichters in 1964 van de organisatie Mississippi Delta Ministry", die militante ijveraars voor rassenge- lijkheid uitzond. Dominee Spike is dood aange troffen in een religieus centrum. De politie zegt dat hij is aangeval len met een stomp voorwerp. Een korte maar krachtige aard beving heeft maandagavond in Peru enige honderden mensen het leven gekost en grote mate riële schade aangericht. Presi dent Belaunde Terry heeft op dacht gegeven tot een groot scheepse hulpactie. De meeste slachtoffers vielen in de hoofd stad Lima en dq nabijgelegen ha venstad Callao. Zeventig mensen vonden daar volgens voorlopige cijfers de dood. In Huacho, ruim 130 km ten noorden van Lima, waër zich het epicentrum van de beving bevond, vielen dertig doden. Er worden nog veel mensen vermist. Voor zover bekend zouden zich onder de slachtoffers geen bui tenlanders bevinden. De aardbeving deed zich voor om 16.41 uur plaatselijke tijd en duurde vijftig seconden. De bijna twee miljoen inwoners van Lima renden in paniek de straat op, terwijl scherven van barstende ruiten neerkletterden en muren scheurden. Vele huizen stortten in of werden zwaar beschadigd. In Callao kwamen vijftien men sen om het leven, toen een oude kerk gedeeltelijk instortte. In een straat ontstond een diepe scheur van enkele meters breed. De aardbeving was de zwaar ste die Peru ooit teisterde. Enke le uren later veroorzaakte een nieuwe zwakke aardschok op nieuw paniek in Lima. Tientallen kleine plaatsen aan de kust hebben geleden van de vloedgolf die door de beving werd teweeggebracht. Te Callao, Huarmey en Barranca hebben golven van 50 meter vaartuigen opgenomen, gebouwen verwoest en straten overstroomd. De Pan- amerikaanse- weg is door grond verschuivingen tot 100 km af stand van Lima vernield. Het leger heeft tenten opge slagen voor daklozen. Puente Piedra, 15 kilometer ten noorden van Lima, is voor negentig procent verwoest. Het zuiden van Peru schijnt niet ge troffen te zijn. Peru is evenals Chili gelegen op een z.g. breuklijn in de aard korst. Gemiddeld worden er tien zwakke schokken per dag en vijf wat krachtiger per jaar geregi streerd. In mei 1940 vielen er bij een aardbeving enkele duizenden doden. In 1950 en 1959 eisten aardbevingen verscheidene hon derden mensenlevens. Bij een brand in de zakenwijk van Manhattan zijn dinsdagmor gen twaalf brandweerlieden ver mist. Gevreesd wordt, dat zij be dolven zijn onder een instorten de muur. Tweehonderd brand weerlieden, acht artsen en zeven verpleegsters waren naar de plaats van de brand gezonden. In het brandende gebouw wa ren naar verluidt chemicaliën en textiel opgeslagen. Later werden zes doden ge vonden. Men heeft de hoop opge geven voor de andere zes brand weerlieden. Bij de brand werden nog 17 brandweerlieden gewond. Gevreesd wordt dat het doden cijfer over het gehele land geno men in de honderden loopt. De kracht van de aardbeving be droeg zeven op de twaalfpunts internationale schaal. President Johnson is maan dagmiddag (plaatselijke tijd) op weg naar het verre oosten in j Honoloeloe aangekomen, waar enkele duizenden mensen hem op het vliegveld verwelkomden. In een korte toespraak herhaal de hij dat van de op 24 oktober beginnende conferentie in Ma nilla, waaraan hij zal deelne men, geen spectaculaire resul taten moeten worden verwacht. „Wij zullen in Manilla geen konijnen uit een hoed toveren". zo zei hij. Sommigen hadden een nieuwe oorlogsstrategie voor speld, anderen een nieuw vre desinitiatief, maar volgens John sons woorden zullen geen van beide voorspellingen uitkomen. De Amerikaanse militaire stra tegie staat al heel duidelijk vast en wat de vredespogingen be treft is het woord nu aan Hanoi. Van het vliegveld reed John son naar het „Oost-Westcen trum" van de universiteit van Hawaii, waar hij een rede uit sprak. De president legde er in deze rede de nadruk op dat de Verenigde Staten vrede willen met China.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1