Drukke besprekingen op „Huis ten Bosch Antwoord van Brezjnev op Johnsons oproep voor vreedzame betrekkingen" Soekarno moet rekenschap afleggen Het Britse Rijnleger en de ^dreiging uit het oosten' MR. CALS BOOD ONTSLAG VAN HET KABINET AAN rr 'n ster matras ft PRESIDENT JOHNSON BEGINT AAN ZEVENTIEN DAAGSE REIS Actiefronten in Djakarta herhalen: GROOTSCHEEPSE ACTIE TEGEN DE VIETCONG 121 taaNU tel zinken gebracht Vietcong viel medische post van Zuidvietnamese troepen aan HET WEER Onderhoud van 2-1/2 uur Koningin ontvangt kamervoorzitters en dr. Beel C.H.U. voor vervroegde verkiezingen Roolvink: P.v.d.A. werkte mee aan „doodvonnis" Dr. Berghuis: K.V.P. veroorzaakte de crisis Koningin ontving fractieleiders Nachtmerrie voor Haagse politie Botsingen in Peru Op eigen houtje Traansrasbommen in Jackson Steun aan Noord-Vietnam De Kloet werkt weer Prinses Beatrix naar Indonesië? Nederlandse in Bandoeng kreeg antiquiteiten terug Terdood veroordelingen De wervelstorm in Pakistan Wervelstorm treft Amerikaans stadje Kongolese opstandelingen leider gevangen weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fwnkering U| TERNEUZEN Jirecteup-HooMredacteoK 1 van ds Sande Redactie- en Administratie-adrea: Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per nsand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 17 Dinsdag 18 Oktober 1966 22e Jaargang No. 6797 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen ïbvertenfleprijs per mm m et; mrnfrmiM per ïfvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Premier Cals is zaterdagmorgen door de koningin op Huis ten Bosch ontvangen. De minister-president heeft aan de koningin het gezamenlijk ont slag van ministers en staatssecre tarissen aangeboden. De koningin heeft de ontslag-aanvraag in be raad genomen en de ministers en staatssecretarissen verzocht in middels al datgene te blijven ver richten, wat zij in het belang- van het koninkrijk noodzakelijk achten. Het onderhoud van mr. Cals met de koningin heeft 2*4 uur in beslag genomen. Toen de minister-president om precies één uur van het bordes van het paleis kwam, zei hij tot wach tende verslaggevers dat zij maar naar de radio moesten luisteren. De radio van de auto van de mi- nister-president werd daarop aan gezet en de premier en de verslag gevers hoorden de mededeling van het kabinet der koningin over de ontslagaanbieding juist niet meer. De minister-president wilde geen verdere mededelingen doen. De koningin heeft zaterdagmid dag op paleis Huis ten Bosch de voorzitters van de eerste en de tweede kamer, prof. dr. ir. J. P. Mazure en mr. F. J. F. M. van Thiel, ontvangen in verband met de ontslagaanvraag van het kabi- net-Cals. De heer Van Thiel wilde niets mededelen over het gesprek met de koningin. Wel zei hij dat het gesprek in de tuin was gehouden. Toen de voorzitter van de twee kamer vertrok, was de vice-presi dent van de raad van state, dr. L. J. M. Beel, reeds aanwezig. Dr. Beel vertrok omstreeks kwart over vijf. Over het gesprek dat hij met de koningin had gehad, kon hij niets meedelen, Het dagelijks bestuur van de c.h.u. is zaterdag te Utrecht in een bijzondere vergadering bijeenge weest om de politieke toestand te bespreken. Verschillende mogelijk heden tot oplossing van de kabi netscrisis werden onder ogen ge zien, waarbij de voorkeur uitging naar vervroegde verkiezingen op de korst mogelijke termijn, tn ver band daarmee bereidde het bestuur een aantal organisatorische maat regelen voor. Het ligt in de bedoeling bij de komende kamerverkiezingen met één lijstaanvoerder voor het ge hele land uit te komen. De heer B. Roolvink, voorzitter van de a.r.-fractie in de tweede kamer, heeft zaterdagmiddag ver klaard, dat de socialistische fractie in de tweede kamer heeft meege werkt aan het voltrekken van het doodvonnis over het kabinet-Cals. De heer Roolvink, die sprak op de najaarsvergadering van zijn partij, noemde het een „onverstan dige" zaak, dat de socialistische fractieleider Nederhorst het kabi- net had voorgehouden de motie- Schmelzer „niet te kunnen slik ken". Daarmee, aldus de heer Roolvink, heeft de heer Nederhorst het kabinet elke mogelijkheid ont nomen tot nader beraad en over leg. Daarmee werd het kabinet geen kans gegeven een brug te slaan, nog voordat het zich had uitgesproken. De heer Roolvink concludeerde, dat met deze stap van de heer Nederhorst. elke manoeuvreerbaar heid voor het kabinet verdween. Naar het oordeel van de heer Roolvink was deze stap niet alleen onverstandig, hij noemde het op treden van de heer Nederhorst ook onjuist. Op de a.r.-vergadering werd voorts het woord gevoerd door dr. W. P. Berghuis, lid van de eerste kamer. Hij verweet de k.v.p.- fractie in de tweede kamer een crisis te hebben veroorzaakt. F.r heeft, zo zei hij, in de kring van de k.v.p. iets ontbroken aan de loyaliteit jegens het kabinet en jegens de daarin samenwerkende partners. Hij concludeerde, dat „ar wel ADVERTENTIE iets meer aan de orde moet zijn geweest dan alleen maar zakelijke dingen, wil men een kabinet later, vallen". Dr. Berghuis zei „nogal ontdaan" te zijn door de gebeurtenissen. Spr. wees er op dat de verant woordelijkheid voor het laten val len van het kabinet berust bij de k.v.p.-fractie. Hij voegde daaraan toe dat de homogeniteit tussen de pertners in het kabinet was ver zwakt als gevolg van de perikelen in de kring van de partij van de arbeid. Hij noemde het „drama tisch", dat het „overmoedige" ka binet-Cals, eens zo hoog begon nen, nu is neergestort door toe doen juist van de k.v.p.-fractie. Het kabinet der koningin heeft meegedeeld, dat de koningin van daag (maandag) op het paleis Huis ten Bosch achtereenvolgens heeft ontvangen drs. W. K. N. Schmel- zer, drs. G. M. Nederhorst, mr. E. H. Toxopeus, de heer B. Roolvink, mr. H. K. J. Beernink, de heer H. J. Lankhorst, de heer M. Bakker, ir. C. N. van Dis, de heer H. Koekoek en de heer P. Jongeling. President Johnson lijdt aan een vreemde waanvoorstelling, wan neer hij denkt dat de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten zich zouden kunnen ontwikkelen ondanks de oorlog in Vietnam, aldus heeft de Russische (ADVERTENTIE) President Johnson heeft, als hij vandaag zijn reis van zeventien dagen door Azië begint met als hoogtepunt de topconferentie over Vietnam die 24 oktober in Een op zichzelf vrij onbeduidend brandje heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag de politie van Scheveningen lange tijd bezigge houden. In de manege van de fir ma M. J. van der Velde te Scheve ningen brak namelijk rond één uur *s nachts brand uit als gevolg waar van er aanvankelijk een grote rookontwikkeling optrad. Leden van het personeel, een klant en een hoofdagent sneden hierop de vijf tig paarden, die de manege telt los en joegen de dieren opstraat waar zij in alle richtingen uiteenstoven. Het brandje zelf was snel ge blust maar toen begon de lange jacht op de 50 paarden, een jacht die zaterdagmorgen om zeven uur werd afgerond met het vangen van het laatste paard. De dieren wer den op uiteenlopende plaatsen aan getroffen tot over de grens van Scheveningen en Den Haag heen. Eén paard heeft bij het avontuur het leven verloren. Het liep op de Wassenaarsweg tegen een auto op en stierf ter plaatse. Aan de jacht werd door vele burgers en maar liefst 20 man po litie deelgenomen, uitgerust met velerlei voertuigen. Manilla begint, ingewikkelde elektronische apparaten bij zich aan boord van zijn blauwzilve- ren vliegtuig voor het onderhou den van de verbindingen met allerlei instanties. Tot de beman ning behoren speciale deskundi gen voor het bedienen van die apparatuur. Verder blijft voortdurend een officier-in-burger in de onmiddel lijke nabijheid van de president met een tas, waarin zich alle codes en dergelijke aanwijzingen bevinden welke Johnson nodig zou hebben om orders te kunnen geven voor optreden tegen een eventuele aanval met kernwa pens. Een 130-tal journalisten reist in twee speciaal daarvoor ge charterde straalvliegtuigen met het presidentiële gezelschap mee. Bij botsingen tussen ruim tweeduizend mijnwerkers uit de kopermijnen van Toquepala in het zuiden van Peru met de politie zijn vijf personen gedood en dertig gewond. De moeilijk heden ontstonden na een beto ging, die de mijnwerkers had den georganiseerd na het ont valt eenvakbondsfunctio- men algehele militaire, economi sche en politieke hulp aan Noord- Vietnam te blijven geven. Polen en de Sowjet-Unie waren het ge heel eens over alle sleutelproble- .men. Verder zei Brezjnev dat de Sowjet-Unie ingenomen was met wat hij noemde oepaalde verande ringen en verschuivingen ten aan zien van het probleem van het voorkomen van verspreiding van kernwapens. partijleider Leonid Brezjnev zater dag gezegd op een vriendschaps bijeenkomst in het Kremlin ter ere van de Poolse communistische lei der Gomulka. De V.S. zouden nu hun aanval len tegen Noord-Vietnam moeten stopzetten, als zij wederzijdse be trekkingen met de Sowjet-Unie willen ontwikkelen, aldus Brezjnev in het eerste commentaar van de topleiding van het Kremlin op Johnsons oproep van vorige week in een te New York gehouden rede voor het omzetten van coëxisten tie in „vreedzame betrekkingen" tussen de Sowjet-Unie en de Ver Staten. Volgens Brezjnev gaf Johnson i toe dat de wereld aan het veran- j kaanse staat Mississippi, traangas deren was, „maar ongelukkiger-bommen gegooid in een tent, waar wijze kunnen wij niet zeggen dat i een negergezelschap een revue op men in Washington hieruit de lo- j voerde. De gaswolk verspreidde gische gevolgtrekkignen maakt". I zich ook over het terrein: Verschei- Uit Johnsons woorden was geble-1 dene mensen moesten in een zie ken dat de V.S. zichzelf beschouw- j kenhuis worden behandeld, den als de „organisator op eigen j De bezoekers van de jaarbeurs houtje van Europese aangelegen- j die niet wisten wat er aan de hand was, renden in paniek naar hun auto's, waardoor een grote chaos ontstond. Onbekenden hebben vrijdag avond op het terrein van een jaar beurs te Jackson, in de Ameri heden' Brezjnev beschuldigde verder de leiders in Peking ervan het „Ame rikaanse imperialisme" in de kaart te spelen. In plaats van dat dit land met zijn gemeenschappelijke grens met Vietnam zich aansluit bij de steunverlening aan Vietnam, richten de Chinese leiders zich juist tegen de socialistische landen die Vietnam helpen. De harde cul turele revolutie in China had alle vrienden van dit land bezorgd ge maakt. Met Gomulka was overeengeko- De vulkaan de Kloet in Oost- Java is voor de tweede keer in een half jaar tijd gaan werken. Volgens het persbureau „An- tara" stoot de vulkaan lava tot ruim 3 km ver uit. Over slacht offers wordt riet gesproken. In april kostte een uitbarsting van de Kloet aan ongeveer 100 mensen het leven, terwijl er grote schade werd aangericht. De anti-communistische actie fronten hebben er in Djakarta dit weekeinde in een gezamenlijke verklaring opnieuw bij het volks congres op aangedrongen presi dent Soekarno rekenschap te vra gen over de mislukte staatsgreep en de verslechtering van de econo mie in het land. De studenten-, scholieren- en academicifronten Kami, Kappi en Kisi hadden na de relletjes buiten het presidentiële paleis van 3 ok tober geen bijzondere activiteit ge toond. In de verklaring zeggen zij, dat de processen die tot nog toe tegen leiders van de staatsgreep zijn gevoerd, voldoende gegevens hebben opgeleverd om hun ver zoek te rechtvaardigen. Thoha Maroef, lid van de com missie voor buitenlandse zaken en defensie van het parlement, heeft er zondag bij de regering op aan gedrongen de rol van bemiddelaar in het Vietnamese conflict te aan vaarden. Hij gaf toe, dat het geen gemakkelijke rol zou zijn. Soekarno heeft tot een Neder landse televisiegroep in Djakarta gezegd te verwachten, dat hij nog wel eens voor een officieel bezoek naar Nederland zou komen. In antwoord op ern vraag van een verslaggever van de N.T.S. zei nrecjrtpnt Soekarno verder, dat het zeer op prijs zou worden gesteld aU p-'-cps Beatrix en prins Claus een officieel bezoek aan Indonesië zouden willen brengen. Het vraaggesprek werd gefilmd in het merdekapaleis in Dpakarta, nadat de president het presidium van het kabinet had geraadpleegd over de te geven antwoorden. Een woordvoerder van dê Ne derlandse regering heeft zaterdag desgevraagd gezegd, dat van een uitnodiging voor een bezoek van prinses Beatrix niets bekend is. De in Bandoeng woonachtige Nederlandse mej. Lucy Mary Trail heeft zaterdag een fortuin aan antiquiteiten teruggekregen, die iaren de villa in Bogor van een van Soekarno's vrouwen, mevrouw Hartini Soekarno, hebben gesierd. De antiquiteiten waren destijds verduisterd door een Chinese pleegzoon van juffrouw Frail en terechtgekomen in het buitenhuis van de echtgenote van de presi dent. De Nederlandse had een pro ces tegen de pleegzoon verloren en door het verlies van haar eigen dommen was zij gedwongen te verhuizen naar een tehuis voor on bemiddelde ouden van dagen. De kostbaarheden waren op verzoek van mevrouw Hartini „geleend" door de justitie in Bandoeng. Eni ge tijd geleden bepaalde een recht bank in Bandoeng dat de 364 waardevolle stukken, waaronder zeshonderd jaar oude vazen, krui ken en een adelaar uit het tijdperk van de Mingdynastie, aan de recht matige eigenaresse moesten wor den teruggegeven. Het speciale militaire gerechts hof in Medan op Sumatra heeft twee leiders der Indonesische com munistische partij (p.k.i.), die wa ren beschuldigd van medeplichtig heid aan de mislukte staatsgreep, tot de doodstraf veroordeeld. Dit hof heeft tot nu toe zes p.k.i.-leiders ter dood veroordeeld, terwijl één levenslang kreeg. Amerikaanse en Zuidvietnamese militaire eenheden hebben zondag In de provincie Kien Toeong, 80 km ten zuidoosten van Saigon in de Mekong-delta, deelgenomen aan een grootscheepse actie tegen de vietcong. I-Iefschroefvliegtuigen brachten 121 sampans tot zinken, waarbij 170 guerillastrijders het leven verloren. Elders in het gebied omsingelden regeringstroepen een vietcong-af- deling, waarvan 147 man sneuvel den en 17 krijgsgevangen werden gemaakt. In Saigon Het de vietcong maan dag tussen twee gebouwen waar Amerikaanse militairen zijn inge kwartierd, een zelfgemaakte „clay- more"-mijn ontploffen. Dit wapen, een Amerikaanse vinding, spuwt metaaldeeltjes in alle richtingen en is berucht om zijn vernietigen de uitwerking. Een Amerikaanse militair en een Vietnamese burger kwamen bij de ontploffing om het leven, zes Amerikanen en een Vietnamees werden gewond. Een vietcong-strijder slaagde ei zondagmiddag in enkele bommen te werpen op het terrein van de vliegbasis Phan Rang, 265 km ten noordoosten van Saigon. Twee brandstofpompen werden bescha digd en het Amerikaanse personeel van de basis leed lichte verliezen. De vietcong heeft zaterdagoch tend een aanslag gepleegd op een medische post van de Zuidvietna mese troepen op 45 km ten zuid westen van Qoenag Ngai, noord oostelijk van Saigon. Hierbij vie len volgens inlichtingen van Ame rikaanse zijde negen doden (acht burgers en een militair), terwijl 26 gebouwen in de buurt werden ver nield. De Britse minister van buiten- ladnse zaken, George Brown, heeft bij zijn korte bezoek aan Washing ton aangedrongen op een spoedige afsluiting van de Amerikaans- Brits-Westduitse besprekingen over de Iegeringskosten van de buitenlandse strijdkrachten in West-Duitsland. Volgens Britse kringen zou Brown het overleg, dat gisteren te Bonn is begonnen, eind volgende maand willen zien beëin digd, opdat de regering in Londen de omvang van het Britse: leger kan vaststellen en dit ter kennis kan brengen van zijn bondgenoten in de N.A.V.O., als de N.A.V.O.- raad midden december bijeenkomt. In een gesprek met zijn ambt genoot Rusk, dat verscheidene uren duurde, bracht Brown verslag uit van het verloop van het Brits- Westduitse overleg over de ver goeding van de kosten van het Rijnleger. B,ij deze onderhandelin gen heeft men geen dekking kun nen vinden voor een bedrag van 500 miljoen mark (450 miljoen gulden). v Terwijl Engeland de kwestie zo spoedig mogelijk wil regelen, is de Amerikaanse regering van opvat ting, dat men eerst zorgvuldig moet nagaan, hoe groot „de drei ging uit het oosten" nog is en wel ke maatregelen men daartegenover moet stellen. Pas daarna zou men de militaire noodzaak tegen de financiële mid delen moeten gaan afwegen. In Washington zou men er dan ook rekening mee houden, dat het ge sprek in Bonn wel drie maanden kan duren. Verder heeft een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld dat het aantal sedert het begin van het luchtoffensief op Noord-Vietnam op 7 februari 1965 verloren gegane Amerikaanse vliegtuigen thans 403 jachtbommenwerpers en drie hef- schroefvliegtuigen beloopt. In het zuiden heeft de Amerikaanse lucht macht sedert het begin van de vijandelijkheden 129 vliegtuigen en 215 helikopters verloren. Bij de wervelstorm die in het begin van deze maand kustge bieden van Oost-Pakistan teis terde, zijn 850 mensen omgeko men, zo is officieel meegedeeld. Zestigduizend woningen werden vernield en 40.000 beschadigd. Vijfenzestigduizend stuks vee kwamen om of worden vermist. Vrijdag en zaterdag is het 2500 zielen tellende stadje Belmond in de Amerikaanse staat Iowa door een wervelstorm getroffen. Er zijn zeker vijf doden en ruim 100 gewonden. Tachtig procent van de zakenwijk is verwoest. Er zijn militairen ingeschakeld bij het opruimingswerk. In de andere delen van Iowa die de storm pas seerde, is geen ernstige schade aangericht. De „bevrijdingsradio" van de vietcong heeft de guerillastrijders opgeroepen tot een speciale ter- reurcampagne ter herdenking van Njoejen Van Troi, die twee jaar geleden is terechtgesteld wegens een poging de Amerikaanse minis ter van defensie, McNamara, te vermoorden. Luitenant-kolonel Tsjimpola, de bevelhebber van het regi ment Katangaanse gendarmes, dat 23 juli j.l. in Kisangani in opstand is gekomen, is gevangen genomen door militairen van het Kongolese leger. Hij is naar Kindoe overgebracht, om van daar te worden doorgezonden naar Kinsjasa, waar hij waar schijnlijk voor een militaire rechtbank zal worden gedaagd. Wisselvallig Door een verhoogde depressie- activiteit boven de oceaan spreid de zich in de nacht van zondag op maandag een westcirculatie over ons land uit. Een zwak front na derde maandagochtend de Neder landse kust. Achter dit front Stroomt nog steeds vrij zachte lucht van de oceaan binnen. Een depressie die met grote snelheid in oostzuidoostelijke rich ting over de oceaan trekt komt dinsdag dicht bij Ierland. Hierdoor zal de wind na een tij delijke afneming later weer aan wakkeren uit zuidelijke richting. Het front van de nieuwe depressie kan enige regen veroorzaken. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond Veel wind. Veranderlijke bewolking met plaat» selijk enkele buien. Matige to? krachtige, aan de kust later moge» lijk harde wind tussen zuid «f zuidwest. Ongeveer dezelfde tent» peraturen als vandaag. DINSDAG 18 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.09 4.28 4.45 5.04 5.19 5.38 5.28 5.47 OKTOBER v.m. n.m. 4.51 •5.16 5.27 5.52 6,01 6.26 6.10 6.35 Okt. IS 19 20 ZON op onder MAAN op onder 7.09 7.11 7.13 17.41 17.39 17.36 12.59 14.04 14.54 19.54 20.46 21.50

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1