Voorzitter van «St. Eloy> over de kabinetscrisis gas woor am fort PROVINCIAAL NIEUWS Weekenddiensten DE TERUGKEER VAN ARAM Koninklijke onderscheiding voor Zaamslagse muziekvereniging „De Volharding" Ontslagen en ziektegelduitkering 5 2 procent Ziekengeld Commentaar christelijk nationaal vakverbond „Katholieke werkende jongeren" keuren kabinetscrisis af Terneuzen Axel Goes Groede Nieuwvliet Ageiftia Zaterdag 15 oktober 196C DE VRIJE ZEEUW Pagina S „Een demissionair kabinet kan slechts lopende zaken afhande len. Deze situatie doet zich nu voor in een periode, waarin on ze door inflatie bedreigde eco nomische ontwikkeling om een duidelijk gericht sociaal-econo misch beleid vraagt. Dit is een ernstige zaak. Wie in deze om standigheden aan het veroor zaken van een kabinetscrisis meewerkt en daarvoor geen pas klare oplossing bij de hand heeft, laadt een zware verant woordelijkheid op zich." Dit verklaarde de voorzitter van de katholieke bond van werknemers in het metaal- en elektrotechnisch bedrijf „St. Eloy", de heer P. Brussel, vrij dagmorgen op de vergadering van het algemeen bestuur van „St. Eloy" in Utrecht. Hij merkte op, dat de door de metaalbonden afgesloten meer jarige collectieve arbeidsover eenkomsten in het licht van al deze onzekerheden een nog dui delijker betekenis krijgen. „Voor ons is er geen onzekerheid over de loonontwikkeling voor het komende jaar." Per 1 januari zal in de metaalindustrie een loon kostenstijging van 5 procent worden gerealiseerd, terwijl bo vendien verwacht mag worden dat per 1 juli 1967 nogmaals een loonsverhoging van maximaal 2 procent zal worden gegeven. Dat geldt eveneens zij het op an dere tijdstippen voor het Phi- lipsconcern en de metaalnijver heid. De heer Brussel vestigde er wel de aandacht op, dat de meer kosten van de sociale verzeke ringen en de verkorting van de werktijd per 1 juli 1967 ten laste van de loonkostenstijging komen, zodat er slechts sprake zal zijn van weinig reële ver groting van de consumptiemo gelijkheden. De heer Brussel besteedde ook aandacht aan het probleem van de aanvullende ziekengelduitke ring. Overleg in de metaalindus trie heeft ertoe geleid, dat de voor bepaalde ziektes geldende verlengingsregeling en de tot één jaar beperkte aanvullings regeling op het wettelijke zie kengeld is omgezet in een ver plichte regeling, waarbij is be paald, dat de werknemer bij ziekte gedurende drie in plaats van een jaar zijn netto-loon zal ontvangen. Dezelfde regeling geldt in de metaalnijverheid en bij Philips. De heer J. van Eibergen, voor zitter van het christelijk natio naal vakverbond, betreurt ten zeerste de val van dit kabinet, zowel uit een oogpunt van sociaal-economisch politiek als uit een oogpunt van landsbelang. De gang van zaken die aan de crisis voorafging, geeft alle aan leiding voor de vrees dat ons land opnieuw een politiek van zodanige bezuinigingen te wach ten zal staan, dat dringend nood zakelijke uitgaven nog verder zullen worden beperkt. Het nu afgetreden kabinet, dat tussen tijds optrad en daardoor toch al weinig tijd beschikbaar had, was van plan een begin te ma ken met een aantal structurele herzieningen op sociaal-econo misch terrein, waarnaar de chris telijke vakbeweging al lang heeft uitgezien. De heer Van Eibergen zou het betreuren, wanneer deze hoop gevende ontwikkeling in een ge heel andere politieke samenstel ling in de kiem zou worden ge smoord. De „K.W.J." heeft in een tele gram aan de tweede kamer haar verontrusting over de politieke situatie uitgesproken. De bewe ging van katholieke werkende jongeren is verontwaardigd, al dus het telegram, over de wijze waarop een regeringscrisis is veroorzaakt door een motie van drs Schmelzer, fraktievoorzitter van de k.v.p. Hierdoor krijgt ons land bin nen een termijn van vier jaar zijn derde regering. De K.W.J. vraagt zich af, of de politieke partijen zich wel bewust zijn van de gevolgen die een kabinetscri sis voor ons land heeft. Zeker in deze tijd met bedrijfssluitingen aan de lopende bnd en met een algemeen groeiende onrust, met name onder de jongeren, is het van het hoogste belang dat ons land regeerbaar blijft. Deze cri sis zal naar de mening van de K.W.J. het vertrouwen van de kiezers in de politieke partijen verder ondermijnen. In een pe riode waarin het aanzien van de demokratie toch al dalende is, heeft de k.v.p. hiermee een zwa re verantwoordelijkheid op zien geladen. De K.W.J. betreurt het dat het kabinet, dat in korte tijd een sterke visie op de toekomst van ons land heeft ontwikkeld, op deze wijze aan de kant wordt gezet. (ADVERTENTIE) Ontploffing Als gevolg van een reeks ont ploffingen in de chemische fabriek Monsanto bij Montreal zijn gisteravond zeker vier arbei ders om het leven gekomen. Een nog onbekend aantal wordt ver mist. Tien personen werden ge wond. Moord op Düsseldorfse taxichauffeur opgehelderd De moord die vorige week vrijdag werd gepleegd op een 32-jarige taxichauffeur in Düs- seldorf, is opgehelderd. Een 30- jarige hulparbeider en een 41- jarige vrouwelijke huisschilder hebben bekend de man te heb ben vermoord. Het paar bekende de taxichauffeur Max Eckert op dracht te hebben gegeven naar een afgelegen stadsdeel te rijden. Daar had de hulparbeider, Kirs- znik, Eckert met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen. De vrouw, Brunhilde Pohl, had de chauffeur daarna met haar kou sen gewurgd en de handen ge bonden, waarna de daders het geld van de chauffeur (50 mark) hadden verdeeld. De taxichauffeur is donderdag onder belangstelling van meer dan vijfduizend personen begra ven. Na de moord hielden meer dan 600 taxichauffeurs een protest- OBlftpfrt Hjet hua auto's. DE HONDERDDUIZEND In de vierde klasse van de 575ste staatsloterij is de ton ge vallen op lot nr. 090497. De loten werden verkocht bij de volgende adressen: Serie A: bij mevr. G. Deen, Amsterdam; serie B: mevr. R. Hes, Den Haag; serie C: mevr. W. Pronk, Rotterdam; serie D: mevr. T. Ket, Leeuwarden; serie E: mevr. C. Blokker, Utrecht. DE JACHT OP ZEEHONDEN De Canadese regering zal stap pen nemen om onnodige wreed heid bij de jacht op zeehonden in Canada te verminderen volgens de richtlijnen, zoals die zijn voor gesteld door de internationale vereniging ter bescherming van dieren. Dit heeft de voorzitter van het bestuur, Trevor Scott, vrijdag in Kopenhagen gezegd tijdens een bijeenkomst van de Noordatlantische visserij-organi satie. Volgens de voorstellen van de vereniging zou onder meer de jacht op zeehonden alleen door ervaren jagers mogen geschie den, Nieuwe jagers zouden moe ten worden begeleid door ervaren collega's en er zouden verschei dene jachtmethoden moeten wor den verboden. TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel. 2020. Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Leenhouts, van Steenbergenlaan 68. telef. 3360 (b.g.g. 008) SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Bouwens te Hoek, tel. 01154—274 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstr. 8. tel. 666. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag, waar genomen door diernarts J. Jans sen, Stationsstraat 10 te Axel. tel. 01155-488. voor geyser, gasfornuis, verwarming.^ Esso Gas in fies KANAAL VAN TERNEUZEN Scheepvaartverkeer op het ka naal van Temeuzen gedurende de maand september. ZEEVAART Geschut op- en afvaart: Totaal B.r.t 449 491.550 Gelost of geladen te: Terneuzen 31 29.967 Terneuzen rede 9 113.924 Sluiskil 5 19.981 Sas van Gent 9 7.399 BINNENVAART Geschut op- en afvaart: Totaal Ton 5400 2.681.042 Gelost of geladen te: Terneuzen 317 155.970 Terneuzen rede 48 85.800 Sluiskil 269 174.988 Sas van Gent 119 55.137 Axel Sassing 22 8.584 Zilveren jubileum De heer E. M. C. Neve herdacht 13 oktober het feit, dat hij 25 jaar geleden bij de afdeling gara ge van de N. V. De Hoop alhier in dienst trad. Dit jubileum werd gistermor gen in de cantine van genoemde onderneming gevierd en de ju bilaris werd, in tegenwoordigheid van zijn echtgenote, zijn dochter, zijn familie en andere genodig den gehuldigd. De jubilaris werd toegesproken door de heer J. van der Peijl, ad- junkt-direkteur van dit bedrijf, die de loopbaan van de heer Neve belichtte en waarderende woor den sprak over de grote be kwaamheid en ijver waarmede de jubilaris als chauffeur en in de reparatie-afdeling van haar gara ge zijn werkzaamheden heeft verricht. De misdadigheid in Engeland Het aantal delicten en misdrij ven dat in 1965 in Engeland is geconstateerd, is 1.100.000, tegen 430.000 in 1955. Het percentage van de gevallen waarin de dader kon worden gevat, is gedaald van 48,7 tot 39,2 procent. Dit is meegedeeld door procureur- generaal sir Norman Selhorn. Spreker wenste hem en zijn fa milie van harte geluk met dit zilveren jubileum en hoopte, dat hij ook in de toekomst zijn werk op dezelfde wijze zal kunnen blij ven verrichten als tot nu toe het geval is geweest. De Vereeniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland was ook van dit jubileum op de hoogte en namens haar overhan digde de heer Van der Peijl aan de jubilaris de zilveren gedenk penning en de daarbij behorende oorkonde. Verder bood de heer Van der Peijl aan de heer Neve uit waar dering en als dank voor diens prestaties een geschenk aan. Ook mevr. Neve ontving een ver rassing. Tenslotte dankte de jubilaris voor de gesproken woorden en de aangeboden geschenken. Lezing van A Viruly voor de Z. V. U. Donderdagavond hield de heer A. Viruly, luchtvaartpionier en oud-gezagvoerder van de K.L.M., een lezing met als thema: „Vroe ger en nu". Voor deze lezing, die werd in geleid door de heer J. Vink, be stond meer dan gewone belang stelling. De heer Viruly die op vaak geestige wijze het verschil tus sen vroeger en nu illustreerde, bleek nog met hart en nieren luohtvaartman en schroomde zich niet een enthousiaste blik in de toekomst te werpen. Op smeuïge wijze wist hij zijn gehoor mee te nemen naar Lon den en Batavia, waarbij de pas sagier, gezien de vele storingen en tussenlandingen, gepromo veerd werd van betalend tot medewerkend lid. „Vroeger en nu" werd gety peerd door 't verbonden zijn met de aarde en zijn visuele bakens en het loskomen hiervan, het eigenlijke vliegen. Na duidelijke voorbeelden te hebben gegeven van de toekomst, waarin tijdstilstand en tijdinhalen normale begrippen zullen wor den, sloot de heer Vink deze leerzame onderhoudende avond. Dodelijk ongeluk In het groendroogbedrijf van de firma Timmerman te Goes is vrijdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd met dodelijke afloop. Een achteruitrijdende auto reed een twaalf meter lan ge transportband omver, waar door de 49-jarige bedrijfsleider de heer M. Hollemans dodelijk in de nek werd getroffen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Groede kwam in openbare zitting bijeen. Van de zijde van het ministerie van volkshuisvesting werd mee gedeeld dat de huurprijs van de ratiowoningen op 17,50 per week moet worden gesteld. De vereniging voor veilig ver keer vroeg aandacht voor de nieuwe verkeerswetgeving bij het lager onderwijs. Voor het Nederlands asthmafonds werd 2 cent per inwoner vastgesteld. De voetbalclub werd met een be drag van 350 gesubsidieerd. Een subsidie-aanvrage van het oecu menisch vormingscentrum ,Hede- nesse' werd aangehouden tot de behandeling van de begroting. Wel werd hierbij opgemerkt dat het het college had verwonderd dat een provofiguur in de ge legenheid was gesteld daar een inleiding te houden. Op zichzelf was hier geen bezwaar tegen, maar wel tegen het feit dat het hier een persoon betrof, die juist een veroordeling achter de rug had wegens het gooien met rook bommen op Prinsjesdag. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1967 werd aangebo den. De gewone dienst heeft een saldo onvoorzien van ƒ3.000. Eervol ontslag Aan de heer M. J. Adriaansen, adjunkt-commies ter sekretarie, is me^ ingang van 1 december eervol ontslag verleend in ver band met zijn benoeming tot commies in Rhoon. Raadsvergadering Dinsdagavond vergadert de ge meenteraad van Nieuwvliet. De agenda vermeldt een groot aan tal aanvragen om subsidie. In verband met de veranderde sa menstelling van de gemeenteraad moet de bezetting van een groot aantal commissies worden her zien. WIJNDRUIVENPLUK IN VOLLE GANG Mundelsheim: In de Duitse wijn streken is de pluk van de wijn druiven in volle gang (links). Op het rechterplaatje stelt een jonge „plukker" zich onmiddellijk op de hoogte van de kwaliteit van de druiven Nooit eerder in de 80-jarige ge schiedenis van het Zaamslagse muziekgezelschap „De Volharding" zal een voorzitter zo trots op het bordes van het gemeentehuis heb ben gestaan als gisteravond de heer R. J. v. d. Veke, toen burge meester J. van Wijk bekend maakte dat aan „De Volharding" bij ko ninklijk besluit de zilveren erepen ning van verdienste, voor de eerste maal in Zeeland, was toegekend. Om half acht trad de 80-jarige „Volharding" aan voor het ge meentehuis. Van het bordes hield burgemeester Van Wijk, in gezel schap van zijn wethouders de heren F. de Koeijer en J. van Cadsand, een felicitatietoespraak. De burge meester zei dat er van de begin jaren van „De Volharding" weinig bekend is. Hij noemde, de eerste voorzitter, dokter Catsman, en na men van de eerste bestuursleden, de heren De Vries, Dekker, De Moor, en De Bruijne. Wèl was het de burgemeester bekend dat de eerste jaren moeilijk zijn geweest, maar onder leiding van de toen malige directeur, de heer Geel- hoedt, werd er hard gewerkt en bleef het opwaarts gaan; hetgeen de heer Van Wijk de opmerking deed maken dat de vereniging dus ook „Excelsior" had kunnen heten. De burgemeester schetste „De Volharding" een positieve bijdrage heeft geleverd in het saamhorig heidsgevoel en dat er vriendschaps banden zijn gevlochten ondanks verschil in rang, overtuiging of levensbeschouwing. De burgemeester wenste de ju bilerende vereniging (gisteren pre cies 80 jaar) van harte geluk en mede namens alle gemeentenaren dank voor zoveel jaren van mu ziekgenot, waarna hij de erepen ning aan het vaandel hechtte. De voorzitter, de heer R. J. v. d. Veke, dankte de burgemeester en verzocht hem deze dank over te brengen aan de koningin. Hulde bracht hij ook aan de heer J. Meiiers, de directeur. Nadat een couplet van het Wil helmus was gespeeld, werd een korte serenade gebracht. Toen „De Volharding" vol trots kwam aangemarcheerd, wisten weinigen in Zaamslag wat er aan de hand was en de eerste minuten was er weinig belangstelling. Spoe dig waren vele tientallen een kijkje komen nemen die zich van harte verheugden met het 80-jarig feest van „hun muziek". Toen het gezelschap aftrok om de avond gezellig door te brengen, liep een trotse vaandeldrager. Piet Willemsen. helemaal voorop, de ogen gericht op het lange oranje lint met erepenning. 64.) „Als ik me niet 'vergis, zal do strijd thans spoedig ten einde zijn", sprak Aram. De jonge krijger kreeg gelijk. Het nieuws van de dood van' hun aanvoerder verspreidde zich als een lopend vuurtje bij de in dringers en het scheen alsof deze jobstijding 'n einde maakte aan hun moed. Bij tientallen te gelijk sloegen ze op de vlucht en terstond gaf Aram bevel, hen te achtervolgen en tot de laatste man te vernietigen. Alleen dege nen die zich zonder strijd over gaven, moesten gevangen geno men worden. Binnen enkele uren was de strijd beslecht. Behalve de gevangenen, die streng bewaakt werden, was er geen Barbadoor meer te beken nen en zingend en dansend van vreugde begonnen de Pompline- zen die de strijd vanaf de muren van de stad hadden gadegesla gen, de poort wit te stromen. De branden in de stad waren ge blust en de schade viel bij nader onderzoek erg mee. Er was dus slle reden tot blijdschap. De be legerden. die maandenlang in hun stad gevangen hadden geze ten, stroomden naar buiten en begonnen zich meester te maken van de enorme etensvoorraden, die de indringers bij hun over haaste vlucht hadden achtergela ten. Bij iedere nieuwe ontdek king ging er een luid gejuich op. Een tijdlang sloeg Aram het drukke gedoe gade. Toen reed hij met Jaspo aan zijn zijde naar de stad terug en niettegenstaande de overwinning stond zijn gelaat strak en somber HEDEN: Terneuzen Luxor-Theater, 3 uur: „Boeing - Boeing". Zuidersportpark, 3.45 uur Tern. BoysArnemuiden. Patronaatsgebouw, 8 uur Optreden van de „Outsiders". OTHENE: 7 uur: Prijskaarten. ZONDAG 16 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur„Boeing - Boeing" MAANDAG 17 OKTOBER TerneuzenLuxor-Theater, 3 uur„Boeing - Boeing". DINSDAG 18 OKTOBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur„Boeing - Boeing". Uitbrekers pleegden inbraken In Amersfoort en Barneveld zijn twee mannen aangehouden, die uit een inrichting in Lunte- ren zijn ontsnapt. Het zijn de 35- jarige J. van H. en de 19-jarige H. G. Gedurende de tijd dat ze' voortvluchtig waren, zouden ze zich hebben schuldig gemaakt aan verscheidene diefstallen in Amersfoort, waarbij voor onge veer 2300 aan geld werd buit gemaakt. De mannen werden donder dagnacht betrapt tijdens een in braak bij een wijnhandelaar. Z;i ontkwamen, maar later is eep hunner in Amersfoort aangehou den. Hij bleek ƒ1100 bij zich te hebben. Korte tijd later is m Barneveld de tweede verdachte gearresteerd. Het tweetal wordt nog van verscheidene andere in braken verdacht, waarvan er een 1200 heeft opgeleverd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3