Kabinet-Cals ten val gebracht na aanneming motie-Schmelzer RADIO DF KOSK CONGRES BRITSE CONSERVATIEVE PARTIJ VEROORDEELT LABOU RPOLITIEK Wilde geruchten over moordaanslag op Robert Kennedy VLIEGVELD DOOR VIETCONG MET MORTIEREN BESCHOTEN BRITSE REGERING VERBIEDT LOONSVERHOGINGEN Minister-president vandaag naar de Koningin HET WEER ZATERDAG 15 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6796 Motie aangenomen Premier vanmorgen naar de koningin Weddenschappen Onaanvaardbaar Hardnekkige belangstelling op het Binnenhof Motie „Maak het kort" Washington stelt iedereen gerust MIJNONGELUK de MUL Gasverwarming 173 aanvals- vluchten De gedemilita riseerde zone GOEDE OOGST IN CHINA Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden V fzaoleering bij abonnement: TERKEUZEN Mrecteur-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per (wartaal; per nsand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen VOvertenfiepriJs per mm 18 cl; minimum per ntvertentre f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling.. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. klaarde dat de c.h.u. voor de motie zou stemmen. De heer Nederhorst (arbeid) toonde zich erkentelijk dat van de zijde van de heer Schmelzer duidelijkheid was gekomen. „We weten nu waar de k.v.p.-fractie staat. Zij heeft het vertrouwen in dit kabinet opgezegd. Dit ka binet zou geen knip voor de neus waard zijn als het de ware strek king van de motie niet onder kent". De heer Roolvink (a.r.) acht te het voor het kabinet niet meer mogelijk nog te discussiëren na hetgeen de heer Nederhorst er over had gezegd. De heer Lankhorst (p.s.p.) verklaarde zijn stem niet aan de motie te geven. De heer Bakker (c.p.n.) zei dat zijn fractie niet begreep waarom het kabinet zoveel moei te had zijn mening over de motie te geven. Maak het maar kort, zo voegde hij het kabinet toe. De heer Jongeling (g.p.v.) zei de motie te zullen steunen even als de heer Koekoek van de boerenpartij. De heer Van Dis (s.g.p.) noem de de motie geheel in de lijn van het standpunt van zijn fractie. DE KAMER UIT Den Haag: Nadat de motie- Schmelzer was aangenomen en het kabinet gevallen, werd de zitting tot nader order geschorst. De regering verlaat definitief de kamer. ADVERTENTIE De kamer nam om 4.40 uur vrijdagmorgen de motie-Scmel- zer met 75 tegen 62 stemmen aan. Minister-president Cals ver zocht hierop de beraadslagingen te schorsen, aan welk verzoek kamervoorzitter mr. Van Thiel voldeed. Van de K.V.P. stemden tegen de motie de heren Verdijk, Van Doorn, Laan en mej. Kessel. Voorts stemden tegen de mo tie de gehele fracties van de p.v.d.a., de a.r. dé p.s.p. en de c.p.n. De minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, zal hedenochtend om half elf op Huis ten Bosch zijn opwachting maken bij de koningin. De premier heeft dat vrijdagmiddag na afloop van een vergadering van de ministerraad tot verslaggevers op het Binnen hof gezegd. De vergadering van de minis terraad duurde van kwart voor drie tot kwart voor vijf. De premier zei dat was ge sproken over wat de consequen ties zijn van de thans ontstane toestand. Verder zijn afspraken gemaakt over wat hij de konin gin zou zeggen. Commentaar op de toestand wilde hij niet geven. Hij zei te menen dat hij dat thans als minister-president niet moest doen. Het landsbelang zou daar mee niet zijn gediend. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De woordvoerder voor econo mische zaken, Ian Macleod, heeft vrijdag op het congres van de Britse conservatieve partij in Blackpool gezegd dat de partij, wanneer zij opnieuw aan de re gering komt, ervoor moet zorgen dat Groot-Brittannië zich aan sluit bij de Europese economische gemeenschap. Anders zou het de enige grote handelsnatie zonder een uitgestrekte „binnenlandse" markt worden. Deze bekentenis tot Europa zou de basis moeten vormen voor een nieuwe politiek van economische mededinging, die in de plaats moet komen voor labours „politiek van dwang". Er moet een einde komen aan de toeneming van de openbare uit gaven en het land moet worden verlost van de „verschrikkelijke economische anarchie", waaraan het op het ogenblik ten prooi is, In een scherp requisitoir tegen de economische politiek van de labour-regering verklaarde Macleod verder dat een conser vatieve regering zal overgaan tot wijziging van de „verouderde" wet op het vakbondsstelsel en een fundamentele hervorming van de sociale diensten en het be lastingstelsel. Het congres nam eensgezind een resolutie aan waarin de prij zen- en inkomstenpolitiek van de labour-regering wordt ver oordeeld als een bedreiging van het levenspeil van het gehele volk. Een woordvoerder van senator Robert F. Kennedy heeft vrij dagochtend zijn verbazing uitge sproken over geruchten in het buitenland, volgens welke de senator ziek zou zijn, hieraan toevoegend: „Waaraan hij lijdt is een overdaad van energie". Robert Kennedy zou vrijdag bij de senaat een wetsontwerp indienen over een program van tien jaren ter uitbreiding van verpleeghuisfaciliteiten en an dere medische aktiviteit. Dit weekeinde gaat hij weer op' pad voor spreekbeurten in de ver- Een kabinetscrisis heeft de af gelopen dagen dreigend boven het Binnenhof gehangen. Insiders wisten dinsdag reeds te vertellen, dat er iets op til was. Op die dag begonnen de algemene beschouwingen en de k.v.p.-afgevaardigden Schmelzer en Notenboom hebben heel wat schoten voor de boeg van het kabinet afgevuurd. Hierbij voeg de zich nog de kritiek van de oppositie. Donderdagmiddag werd het duidelijk, dat de k.v.p.-fractie niet was ingenomen met de ver dediging door minister-president Cals en minister Vondeling van het kabinetsbeleid. De gissingen over een crisis namen hand over hand toe en naarmate de uren verstreken, werden de kansen van het kabi net steeds geringer. In de wan delgangen werden weddenschap pen afgesloten over het al dan niet langer voortbestaan van het kabinet-Cals. Lagen de verhou dingsgetallen over het vallen of het blijven van het kabinet in de vroege middaguren op 5050 basis, deze verhouding werd voor het kabinet steeds ongun stiger, totdat dan de kamer zelf met 75 tegen 62 stemmen aan het voortbestaan van dit kabi net een einde maakte. Minister Vondeling reageerde bijzonder snel, toen de heer Schmelzer zijn motie voorlas. Nog niet eens uitgesproken pak te minister Vondeling zijn papie ren bijeen om ze in zijn tas te stoppen. Het was voor hem dui delijk, welke weg zou worden ingeslagen. Minister-president Cals was zichtbaar onder de indruk. Sterk geëmotioneerd hield hij de kamer voor, dat aanvaarding van de motie-Schmelzer zou inhouden, dat de kamer het wantrouwen jegens het financieel-economisch beleid van het kabinet zou uit spreken. Het was doodstil in de kamer, zowel toen de heer Cals zijn „onaanvaardbaar" over de motie liet horen alsook op het ogen blik, toen de heer Schmelzer zijn verklaring uitsprak. Bij de ingang van de publieke tribune van de tweede kamer heeft gedurende de gehele zit- Den. Haag: De fraktievoorzitter van de K.V.P:, de heer Schmel zer, aan het woord in de Tweede Kamer. ting, tot ver na 4 uur 's nachts, een groep belangstellenden ge staan voor wie geen plaats meer op de tribune was. Ook hun po ging om door het zingen van „In naam van Oranje doe open de poort" binnen te komen, leverde geen succes op. Zij konden het kamerdebat echter toch volgen, aangezien de grote televisietrein van de N.T.S. voor het kamergebouw stond opgesteld. Na eindeloze, debatten en meerdere schorsingen diende de heer Schmelzer om 4 uur in de nacht van donderdag op vrijdag de volgende motie in „De Kamer, gehoord de algemene be schouwingen over de rijks begroting 1967; van mening, dat in het financieel-economisch beleid meer waarborgen moeten worden gelegd voor een even wichtige groei en tegen ver dergaande geldontwaarding en werkloosheid; spreekt als haar overtuiging uit, dat mede met het oog op de mogelijkheden voor 1968 naast een verbetering van de dekking 1967 maatregelen ter voorkoming van extra-uit gavenstijging voor 1968 nood zakelijk zijn; nodigt de regering uit, daar- voorsteilen te doen en gaat over tot de orde van de dag". De motie werd gesteund door het overgrote deel van de k.v.p.- fractie, aldus de heer Schmelzer. Zij mag niet worden opgevat als een blijk van gebrek van ver trouwen in het regeringsbeleid en is ook niet gericht tegen de politieke combinatie van dit ogenblik. Bij de k.v.p.-fractie, zo zei hij, leeft begrip voor de pro blemen waar de regering op korte termijn voor staat. „Wij zijn van mening dat meer waar borgen voor een evenwichtige groei en tegen geldontwaarding en werkloosheid moeten worden geschapen." Premier Cals vroeg de rege ring in staat te stellen zich over de motie te beraden. Na de heropening zei de heer Toxopeus (v.v.d.) dat de motie ook de bezorgdheid en ongerust heid van de v.v.d. tot uitdruk king brengt. Hij zei dat zijn fractie haar stem aan de motie zou geven. De heer Beernink (c.h.u.) ver kiezingscampagne, o.a. vandaag in Chicago. De twee senatoren (Robert en Edward) Kennedy zijn in per- fekte gezondheid en er is geen enkele aanslag waar dan ook op hen gepleegd, aldus meldt A.F.P. van het bureau van Robert Ken nedy te hebben vernomen. Edward Kennedy is op het ogenblik op verkiezingstoernee in het midden-westen. Het gerucht dat Robert Ken nedy vermoord zou zijn, schijnt vrijdag uit Parijse beurskringen te zijn voortgekomen, maar werd in het begin van de namiddag, ongeveer twee uren nadat het ontstaan was, tegengesproken. Het had inmiddels tot ver over de Franse grenzen, o.a. ook in Nederland, verspreiding, gevon den en grote consternatie ver oorzaakt. De Amerikaanse am- Bij een ontploffing in een kolenmijn in Treharris (Wales) zijn donderdag achttien mijnwer kers gewond geraakt. Zes van hen zijn met ernstige brandwon den in een ziekenhuis opgeno men. bassade in de Franse hoofdstad werd vrijwel ononderbroken op gebeld, niet alleen door particu lieren maar ook namens open bare instanties die er het fijne van wilden weten. De redakties van de vroeg verschijnende avondbladen wisten niet goed wat te doen met een gerucht dat, als het bevestigd zou worden, de vetste koppen zou rechtvaardi gen. De correspondent van het Franse persbureau in Bonn kreeg van alle kanten vragen om op heldering te verwerken en ook op de Frankfortse beurs heerste opwinding. Totdat tegen 15 uur Nederl. tijd uit Washington de geruststellende melding kwam, dat er met beide broers niets aan de band was. ADVERTENTIE Een begrip voor Erkend Gasfitter Vloos wijkstraat 7-9 Terneuzen De Vietkong heeft in de nacht van donderdag op vrijdag het vliegveld Soc Trang met mortie ren beschoten. Er is schade aan gericht onder de verkennings vliegtuigen en helikopters die er zijn gestationeerd. Het veld ligt 155 km ten zuidwesten van Saf. gon. 600 km ten noordoosten van Saigon in Dien Ban zijn mortier granaten gevallen op een com plex administrategebouwen. Vijf burgers kwamen om het leven en vijf liepen verwondingen op. In Saigon zijn de afgelopen twee dagen drie bomaanslagen ge pleegd, waarbij drie personen het leven verloren en verscheidene gewonden vielen. Amerikaanse vliegtuigen voer den donderdag 173 aanvalsvluch- ten op Noord-Vietnam uit. Dit is het grootste aantal aanvalsvluch- ten op één dag tot nog toe. De aanvallen waren gericht tegen lanceerbases voor luchtdoelra ketten, olie-opslagplaatsen en verbindingswegen. De meeste doelen waren in het zuiden ge legen. Eén Amerikaanse „Thunder- chief" ging verloren. India heeft als voorzitter van üe internationale controlecommissie de V.S. en Noord-Vietnam ver zocht niets te doen wat de toe stand in de gedemilitariseerde zone kan verergeren, aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken In Nieuw Delhi. Hij zei dat India wil voorkomen dat in de gedemilitariseerde zone gevochten zou worden. India had uit berichten vernomen dat Ame rikaanse militairen delen van de gedemilitariseerde zone zouden binnentrekken om bepaalde infil tratiewegen af te grendelen en dat de Noordvietnamezen opzettelijk de V.S. zouden uitdagen om de oorlog te land uit te breiden tot boven de 17de breedtegraad. De Chinese provincies melden goede oogsten, aldus het pers. bureau Nieuw Ohlna. Ook de ge bieden die traditioneel met moeilijkheden te kampen heb ben, kunnen dit jaar over een overschot beschikken. Een en ander wordt toegeschreven aan de verbetering van de bevloei ing. VRIJ VEEL BEWOLKING Het afgelopen etmaal bevon den wij ons in liet overgangsge bied tussen een hogedrukgebied boven West-Rusland en een lage drukgebied boven de Golf van Biscaje. Oostelijke winden, veroorzaakt door het hogedrukgebied, voer den in de loop van vrijdag kou dere lucht naar ons land, met wolkenvelden, voorafgaande daaraan, was het eerst zonnig met in het zuiden van het land maximumtemperaturen van 19 tot 20 graden Celsius. De depressie boven de Golf van Biscaje houdt boven West- Europa in de hogere luchtlagen een zuidelijke luchtstroming in stand. Hierin trekt een fronten systeem mee naar het noorden, vergezeld van vrij veel bewol king, waaruit in Frankrijk regen viel met plaatselijk ook onweer. Ook in ons land veroorzaakt dit front, dat ons vandaag pas seert, vrij veel bewolking met, voornamelijk in het westen, ook hier en daar regen. Na het voor bijtrekken neemt de wind af tot De Britse regering heeft vrijdag nemers van Thorn Electrical Indus- besloten voor het eerst gebruik te maken van haar wettelijke be voegdheden om een loon- en prijs- stop af te dwingen. De Britse minister van economi sche zaken, M. Stewart, heeft be kendgemaakt, dat hij de Britse dagbladeigenaren zal bevelen de betaling van een toeslag op het loon van twee shilling per week voor 25.000 grafici ter compensatie van de stijging van de kosten van het levensonderhoud te staken en dat hij eveneens een eind zal ma ken aan de loonsverhoging van één pond per week voor 120 werk- tries. De minister maakt hierbij ge bruik van de bevoegdheden, die de regering vorige week heeft gekre gen, toen zij de loon- en prijsstop verplicht stelde. Onder deze be voegdheden kan de Britse regering overtredingen van de in de op 20 juli aanvaarde wet opgenomen be perkende economische maatregelen bestraffen met boetes van maxi maal 500 pond of gevangenisstraf. De besluiten van de minister van economische zaken inzake Ionen en prijzen krijgen echter pas na twee weken kracht van wet. matig of zwak en ruimtdaarbij iets meer naar zuidoost tot zuid. In de noordelijke provincies zal het daarbij ongeveer even warm worden als vrijdag, maar in het Zuiden van het land worden iets lagere middagtemperaturen ver wacht. medegedeeld door het K.N.M.I., tol hedenavond. zuidelijke wind In de ochtend half tot zwaar bewolkt met plaatselijk een bui; later enkele zonnige perioden en merendeels droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Maximum tem peraturen van 15 tot 19 graden. ZATERDAG 15 OKTOBER v.rn. n.m. Breskens 2.13 2.30 Terneuzen 2.49 3.06 Hansweert 3.23 3.40 Walsoorden 3.32 3.49 ZONDAG 16 OKTOEER v.m. n.m. Breskens 2.50 3.07 Terneuzen 3.26 3.43 Hansweert 4.00 4.17 Walsoorden 4.09 4.26 MAANDAG 17 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.27 3.46 Terneuzen 4.03 4.22 Hansweert 4.37 4.56 Walsoorden 4.46 5.05 ZON MAAN op onder op onder Okt. 15 7.04 17.47 S.41 18.24 16 7.06 17.45 10.12 18.46 17 7.07 17.33 11.40 19.15 IS 7.09 17.41 12.59 19.54 19 7.11 17.39 14.04 20.46 20 7.13 17.36 14.54 21.50

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1