329.000 Amerikanen in Zuid-Vietnam BRUG OPGEBLAZEN DOOR DE VIETCONG NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE TOEGEKEND AAN TWEE AMERIKANEN Alternatieve werkweek bij Werkspoor voor gieterijpersoneel Gedetineerde hield officier van justitie voor het lapje Drie raadsleden boerenpartij in Breda bedanken RUSSISCHE PREMIER K0SYGIN KRITISEERT CHINESE LEIDERS BEURSOVERZICHT NIEUWE T.E.E.-VERBINDING AMSTERDAM-MUNCHEN L0NEH IN ZAMBIAANSE KOPERINDUSTRIE PRODUKTIE-TOESLAG IN ENGELAND IN STRIJD MET LOONSTOP? RODE GARDE MISHANDELDE MONGOOLSE STUDENT FRANKRIJK BOUWT KERNCENTRALE IN CATAL0NIE Nederlandse ploegkampioen in 1967 naar Nieuw-Zeeland VULPENNEN Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW McNamara landde Geen kernconflict McNamara terug naar Amerika Nutteloos conflict Beleidslijn VASTE MAAR STILLE MARKT Hindernis Vrijdag 14 oktober 1963 Woensdag is boven de Mekong- delta een Amerikaanse straaljager, een supersabre F 100, tijdens een bombardement neergeschoten. Donderdagochtend heeft de viet- cong een brug in de weg van Da- nang naar Hué, bij Phy Loc, opge blazen. De Amerikaanse verliezen in de week tot 8 oktober zijn minder dan de week tevoren. 91 soldaten werden gedood, 604 gewond en 17 worden vermist. Sinds begin dit Jaar zijn nu in totaal 3737 Ameri kanen gesneuveld. Sinds het begin van het Amerikaanse optreden in Zuid-Vietnam zijn ,6474 Amerika nen omgekomen. De bondgenoten telden 25 doden en 70 gewonden. Aan Zuidvietnamese zijd© sneuvel den 160 man, 425 werden gewond en 21 worden vermist. De vietcong heeft 1471 man aan doden verloren, 658 vietcongstrij- ders werden gevangen genomen, alles volgens Amerikaanse opgave. Een van de piloten van de bom menwerpers die woensdagavond in het bijzijn van McNamara hun instructies kregen, is van zijn vlucht naar Noord-Vietnam niet teruggekeerd. Hij wordt vermist, nadat zijn vliegtuig was neerge schoten. Het aantal Amerikaanse militai ren in Vietnam bedraagt nu reeds 329.000 man. Daarbij komen nog 47.000 Australische, Koreaanse, Philippijnse en Nieuwzeelandse militairen. De Amerikaanse minister van defensie, MsNamara, is donderdag 3 km ten zuiden van de gedemili tariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam geland. Hij had de nacht doorgebracht aan boord van het vliegdekschip Oriskany, dat in de golf van Tonkin voor de Noord- vietnamese kust ligt. In het gebied waar hij nu is aangekomen, zou den de Amerikaanse mariniers sinds juli 1090 Noordvietnamese militairen hebben gedood. Wij moeten er voor zorgen, dat wij niet meer kracht in Vietnam gebruiken dan nodig is, aldus heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, in een rede voor de vereniging van het Amerikaanse leger verklaard. Rusk zei verder: Er zijn er, die het maximum aan kracht willen aan wenden om er een eind aan te ma ken. Dit zou evenwel op een kern conflict kunnen uitlopen. Met betrekking tot de Teactie van Hanoi op de recente Ameri kaanse voorstellen zei Rusk, dat Washington geen enkele negatieve reactie van de andere zijde als de finitief beschouwt. Minister McNamara, die donder dag na een inspectiebezoek aan Zuid-Vietnam naar de V.S. terug keerde, heeft vóór zijn vertrek verklaard dat de resultaten van de militaire operaties zijn verwachtin gen hadden overtroffen en dat hij in de komende maanden geen wij ziging voorziet in het aantal Ame rikaanse militairen dat volgens plan naar Zuid-Vietnam zal komen of in het ritme en type der mili taire operaties die in Noord- en Zuid-Vietnam worden uitgevoerd. McNamara heeft gedurende twee dagen intensief overleg gepleegd en vervolgens in de resterende twee dagen bezoeken gebracht aan gevechtsterreinen. De minister verklaarde optimis tisch te zijn over de militaire re sultaten en de weerslag bij de vietcong en op de ontwikkeling van de Vietnamese economie. De vorderingen op het gebied van de pacificatie in het binnenland wa ren echter niet groot genoeg en het zal nodig zijn meer mensen en materiaal ter beschikking te stel len van dit program. McNamara uitte ook enige on gerustheid over het gevaar van in flatie in Zuid-Vietnam. Hij prees de Vietnamese leiders voor hun „moed en wijsheid", die bleken uit hun besluit om de piaster te deva- ueren. Deze devaluatie was een succes geworden. De minister bracht dit ter sprake, omdat de economische toestand van invloed is op het succes van de oorlogs inspanning. President Johnson onderbrak donderdag in New York een ge sprek met de Laotiaanse premier, prins Soevanna Phoema, voor een persconferentie, waarop hij ver klaarde dat Ho Tsji Minh de volle verantwoordelijkheid draagt voor het voortduren van de oorlog in Vietnam. Degenen in de wereld die het tot vrede willen laten komen, moeten zich niet in de eerste plaats tot ons wenden, maar zouden er beter aan doen het Noordvietna mese staatshoofd de nutteloosheid van het conflict duidelijk te maken, om hem naar de conferentietafel te brengen, zo zei de president. Prins Soevanna Phoema, die zich op de persconferentie uitsprak voor het zo spoedig mogelijk be- 1 eg een van een nieuwe conferentie in Genève, heeft woensdag zijn be middeling aangeboden in het con flict om Vietnam, er daarbij op wij zend dat zijn land diplomatieke be trekkingen onderhoudt met Hanoi en Peking. Johnson verklaarde dat Amerika steeds genegen blijft tot een keuze in de bombardementen op Noord- Vietnam. Hij zou daar veel voor voelen wanneer hij maar de ver zekering kreeg dat die pauze we derkerig zou zijn. De president voegde daar ietwat geëmotioneerd aan toe dat hij niet begreep waar om men maar aandrong op een bombardementspauze van de Ame rikanen, terwijl de anderen geen pauze hielden en op de Amerikaan se militairen bleven schieten. Wanneer de agressor pauzeert zullen wij dat ook doen. Trekken zij zich terug dan doen de Ver enigde Staten dat ook. De Amerikaanse houding ten aanzien van Vietnam wordt overi gens nu, aldus Johnson, in de wereld veel beter begrepen. Wat zijn komende reis naar het verre oosten aangaat merkte John son op dat het doel van de confe rentie in Manilla niet is militaire programma's op te stellen maar de vorderingen na te gaan die sinds de conferentie van Honoloeloe zijn bereikt op economisch en sociaal terrein in Zuid-Vietnam. Op de vraag of hij optimistisch DE ZWEEDSE LERARENSTAKING Foto: Een lokaal vol leerlingen, maar zonder leraar was aangaande een mogelijke ver betering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie zei Johnson, dat hij een optimist was. Maar aan de andere kant wilde hij geen valse hoop wekken op een voor de deur staande doorbraak in de betrek kingen tussen de Ver. Staten en de SoWjet-Unie. Voigens Johnson had hij aanzienlijke vorderingen gemaakt wat dit aangaat toen Nikita Chroesjtsjov nog aan de macht was. Na de regeringswijzi ging in de Sowjet-Unie en de ont wikkelingen in Vietnam scheen er een afkoeling te zijn in de betrek kingen. Johnson zei nog de hoop te koes teren, dat de Ver. Staten en de Sowjet-Unie een overeenkomst sluiten tegen de verdere versprei ding van kernwapens. In elk geval zou het van groot belang zijn, dat Amerika en de Sowjet-Unie elkaar begrijpen. De Nobelprijs voor geneeskun de is dit jaar toegekend aan de Amerikaanse patholoog Peyton Rous en de Amerikaanse chirurg B. Huggings te Chicago. De prijs, groot 300.000 kronen (ongeveer ƒ200.000), is aan Pey ton Rous toegekend voor diens ontdekking van tumor-veroorza- De directie van Werkspoor in Utrecht overweegt op korte termijn ook nog een regeling te treffen voor het gieterijpersoneel, waarbij de ene helft van het 135 man tel lende personeel een week zal gaan werken, terwijl de andere helft die week op wachtgeld wordt ge steld. Deze maatregel staat los van de ontslagaanvragen. De maat regel wordt na overleg met de be drijfsvereniging van kracht, in dien geen verbetering in de order positie komt. In de gieterij is sprake van een flinke slapte. De motorenbouw staat vrijwel stil. Er zijn voorts flinke voorraden. Het systeem van de alternatieve werkweek kan ove rigens slechts korte tijd functio neren, want de wachtgeldregeling is van korte duur en kan maar één keer worden verlengd. Over dit plan van de Werkspoor-directie is nog geen overleg met de vakbon den gepleegd. „Wij zijn daaraan vorige week niet meer toegeko men", verklaarde een woordvoer der van de directie. Inmiddels wacht men bij Werk spoor in spanning het resultaat af van het vandaag in Amsterdam te voeren overleg tussen de hoofd directie van de verenigde machine fabrieken, waarvan Werkspoor een onderdeel is, en de hoofdbesturen van de vakbonden in de metaal industrie. In vakbondskringen wordt niet verwacht, dat in deze bespreking een oplossing voor de ontslag kwestie wordt verkregen, aange zien men dit een zaak vindt voor de plaatselijke bestuurders. Wel licht komt men niet verder dan tot het uitstippelen van een beleids lijn, pp basis waarvan de beide partijen het overleg in Utrecht kunnen voortzetten. kende virussen en aan Huggins voor de methode van hormonen behandeling van kanker aan de prostaatklier, die hij heeft ont dekt. Prof. Peyton Rous is werk zaam aan het Rockefeller-insti- tuut te New York, Huggins werkt aan het „Benmay Laboratorium voor kankeronderzoek" te Chi cago. De prijs zal op 10 december op het traditionele Nobelfeest door koning Gustaaf Adolf in het con certpaleis in Stockholm worden uitgereikt. Rous, in 1899 in Baltimore (Maryland) geboren, Was van 1920 tot 1945 lid van het Rocke- feller-instituut. Hij is getrouwd en heeft drie dochters. Prof. Huggins, in 1901 in Hali fax (Connecticut) geboren, is sinds 1951 direkteur van het Ben May-laboratorium in Chicago. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. Dr. Rous wilde geen commen taar leveren op de prijstoeken ning, maar Huggins zei van zijn collega: „Hij is een veel beter mens dan ik. Ik zal hem het grootste deel van 't geld geven". Drie weken gevangenisstraf eiste donderdag de officier van justitie bij de Dordtse politie rechter voor „een lolletje", dat de 23-jarige gedetineerde elek trisch lasser G. A. van E. had uit gehaald om wat afwisseling in zijn eentonig bestaan te brengen. De politierechter veroordeelde hem tot 75 gulden boete subs. 15 dagen, maar hij verbond aan die milde straf een ernstige waar schuwing. De gedetineerde had aan de officier van justitie ver teld dat hij met vier Dordtenaren een inbraak had gepleegd in een Duitse stad, waarbij 60.000 mark was buitgemaakt. Hij wist pre cies te vertellen hoe de voorbe reidingen voor deze inbraak waren geweest, hoe het gezel schap naar Duitsland was ge reisd, wat voor naam er op het kantoor van het bedrijf had ge staan en hoe hij de brandkast had opengebrand. Hij wist bo vendien een nauwkeurige be schrijving van zijn makkers te geven. De officier had hem er voor gewaarschuwd dat, als dit verhaal niet waar zou zijn, hij een zware pijp te roken zou krij gen. Maar Van E. hield vol en zo kwam in Nederland en in Duits land het politieapparaat in wer king. Een onderzoek leverde het resultaat op dat de man aan het fantaseren was geweest. Dat was overeenkomstig de verwachting van de officier, die wist dat Van E. in het huis van bewaring be kend staat als een fantast. De politierechter was zeer verbolgen, maar omdat de man enige tijd geleden met een schone lei was begonnen, wilde hij dit vreemde geval met een sisser laten aflopen. Drie van de vier raadsleden van de boerenpartij in de gemeenteraad van Breda hebben in een brief aan B. en W. laten weten dat zij hun lidmaatschap van de boerenpartij hebben opgezegd. Het zijn de heren J. Beurkens, R. Hoekstra en J. C. „Door hun politiek bewijzen de Chinese leiders een grote dienst, aan de Amerikaanse im perialisten. aan alle vijanden van het socialisme, aan de vijan den van vrede en vooruitgang." Dit heeft premier Kosigin ver klaard in een rede die hij gis teren in Swerdlowsk in de Oeral uitsprak. De Chinese leiders, zo ver- De grote koersstijging die Wallstreet woensdag liet zien, waarbij de beurswaarde met niet minder dan 11 miljard dol lar is gestegen, was gisteren aan het Beursplein 'het onderwerp van gesprek. Wie echter ver wacht had dat de beurs hierdoor zou opleven, kwam bedrogen uit. Nadat woensdag de Amster damse beurs reeds was tegenge vallen was ook gisteren het ver loop teleurstellend met dit grote verschil dat de koersen van de internationals, door Wallstreet gesteund, een vaste houding aan de dag legden. De affaire was echter van weinig betekenis. De belangstelling bleef uitermate gering, want noch het publiek noch de arbitrage of de beroeps- handel toonden zich actief. De achtergrond hiervan is, zo meent men in de beurszaal, dat de houding van Wallstreet geen houvast geeft en dat men vreest dat na de koersstijging wellicht weer een daling zal volgen. Daar kwam bij dat de positie van het kabinet hier te lande aanleiding gaf tot gereserveerdheid. Onder de internationals kreeg AKU een stimulans door de gun stige kwartaalcijfers. AKU ging daardoor twee gulden omhoog. Philips werd iets boven de 86 verhandeld, Unilever was ruim een gulden beter en Kon. Olie, die ook in New York hoger werd gewaardeerd, was in Amster dam bijna 2% gulden beter. De affaire bleef van geringe afme tingen en de hoeken vertoonden een verlaten aanblik. Aandelen KLM, die in New York 8% dollar omhoog gingen, stegen naar 450. Voorshands waren ook in de lokale industrie-aandelen geen grote wijzigingen te bespeuren. De Nederlandse staatsfondsen waren derd voor de 7 pet. Nederland, die omhoog ging naar 101%. Men mompelt ter beurze dat nieuwe obligatie-uitgiften op komst zijn. Van een teruglopen van het renteniveau valt de laat ste dagen weer weinig te be speuren. De markt sloot in vaste houding voor internationals maar over het algemeen onge animeerd. Beursindices (.1953 100) 11/10 12/10 13/10 Int. conc. 373.6 368.1 375.1 Industrie 270.9 269 3 270.3 Scheepv. 107.7 107.3 107.7 Bank en verz. 145.5 144.3 143.9 Handel enz. 140.3 13S.5 135.7 Algemeen 279.9 276.8 279.5 Nabeurskoerseti AKU: 66—66.50 (66.90) Hoogovens: (305) Kon. Olie: 125 gb—126.80 (127.00) Philips: 85 gb—86 (86.50) Unilever: 81.10—82.10 (82.10) K.L.M.: 430—460 gl (455) volgde hij, gaan steeds verder de weg van de afspitsing op. Zij benadelen daarmee de strijd voor het socialisme en de vrijheid der volkeren en verhinderen door hun houding een snelle be ëindiging van de oorlog in Viet nam. De Sowjet-Unie verleent Noord-Vietnam belangrijke aan vullende hulp, welke rekening houdt met de behoefte die is ontstaan in het nieuwe stadium der Amerikaanse agressie. In de Sowjet-Unie worden bovendien militaire kaders voor de Noord vietnamese strijdkrachten opge leid, aldus de Russische premier, die sprak op een bijeenkomst van Pools-Russische vriendschap, waar ook de Poolse premier Cyrankiewicz en partijsecretaris Gomulka tegenwoordig waren. Kosigin legde de nadruk op het belang van eenheid in het socialistische kamp tegenover de oorlog in Vietnam. Wanneer men eensgezind optreedt tegen het Amerikaanse „imperialisme", zal er in korte tijd een einde kun nen worden gemaakt aan de Amerikaanse agressie. De hou ding van Peking is echter een hindernis in de strijd voor deze heilige zaak geworden. Zij schaadt de belangen van het Vietnamese volk en van het wereïdsocialisme steeds meer, zo voegde hij eraan toe. Cyrankiewicz verklaarde dat het bedroevend is te moeten vaststellen, dat het socialistische front tegenover de aanvallen van de „imperialistische" krach ten wordt verzwakt door de „splijtingspolitiek" van Peking. De internationale treinverbin dingen met ons land worden met ingang van de nieuwe dienst regeling 1967 uitgebreid. Dit is besloten op de Europese dienst regelingsconferentie, die in Ma drid is gehouden. Onder meer zullen twee nieuwe treinen van en naar ons land het reizigers verkeer stimuleren. Er komt volgend jaar een nieu we T.E.E.-verbinding tussen Am sterdam en München. Deze trein zal „Rembrandt" heten en wordt samengesteld uit het Duitse Rheingoldmateriaal. Tussen Am sterdam en Mannheim neemt deze trein een koersrijtuig Am- sterdam-Zürich mee voor de T. E.E.-Helvetia. Ook komt er een autoslaap- trein bij en wel tussen Amster dam en Biasca in Tessin (Zuid- Zwitserland) met laden en los sen onderweg in 's-Hertogen- boseh. Tussen Amsterdam en Milaan zullen evenals in de afgelopen zomer tweemaal per week auto- slaaptreinen rijden. De vertrek dagen worden enigszins gewij zigd. De autoslaaptrein naar St. Raphael zal op de heenweg Avignon aandoen, maar men zal niet meer uit Avignon kunnen vertrekken. 1967 is voorts een dagelijkse dienst Hoek van Holland-Moskou v.v. Het Russische slaaprijtuig rijdt thans slechts viermaal per week tussen Hoek van Holland en Moskou. A. Jansen, fractievoorzitter. De heer Hoekstra is bovendien West brabants bestuurder voor de boe renpartij. Zij hebben B. en W. van Breda meegedeeld dat zij in de gemeente raad voortaan als partijloze raads leden zitting hebben. De drie Bre dase raadsleden zeggen tot deze beslissing te zijn gekomen omdat zij het niet eens zijn met het be leid van de heer Koekoek, vooral waar het zijn houding in de zaak Adams betrof. Het optreden van de heer Koekoek tijdens de twêede kamerzitting van woensdag heeft, zo wordt in de verklaring meege deeld, de doorslag gegeven bij deze beslissing. De uitgetreden boeren zeggen het nog wel eens te zijn met het oorspronkelijke, partijpro gram van de boerenpartij:: Een officiële commissie van Onderzoek naar beloning en ar beidsvoorwaarden in de Zam- biaanse koperindustrie heeft een onmiddellijke loonsverhoging van 22 procent voor Afrikaanse mijnwerkers geadviseerd. Dit zou betekenen, dat de laagstbe taalde mijnwerkers meer dan 27 pond per maand zouden gaan verdienen. De zeven mijnbouw- maatschappijen geven werk aan meer dan 40.000 Afrikanen. Het rapport van de commissie gaf geen raming van de kosten, die voor de mijnbouwmaatschappijen zullen voortvloeien uit de diverse adviezen, maar niet-officiële ra mingen noemen een cijfer van ongeveer zes miljoen pond ster ling per jaar. De commissie heeft tevens ge adviseerd het werven van niet- Nieuw in de dienstregeling inheemse arbeiders in Zuid- Afrika te stoppen. In de Zam- biaanse koperindustrie zijn onge veer 7.000 niet-inheemse arbei ders werkzaam, waarvan de meeste uit Zuid-Afrika of Rho- desië komen. Het Russische jeugdblad „Kom- somolskaja Prawda" van donder dag geeft een verslag van de mishandelingen die een 23-jarige Mongoolse student in Sjanghai heeft moeten ondergaan. Op 2 oktober werd de student, Dach- davaa, op straat door een groep rode wachters mishandeld. De dag daarop vond hij het beter om binnen te blijven en bleef hij luisteren naar een grammofoon plaat met Bulgaarse muziek, wat zwakker, uitgezon- Zelfs daar werd hii lastig geval len door jonge Chinezen, die hem verboden naar deze „contra revolutionaire muziek" te luiste ren. Later op de dag werd hij opnieuw door de rode wachters aangevallen, die wilden dat hij zijn puntschoenen uittrok en zelf zou vernielen. Dat weigerde Dachdavaa, waarop zijn kleding werd gescheurd, zijn haren wer den uitgetrokken en op pijnlijke manier zijn armen werden ver draaid door de rode wachters. De Britse bruggenbouwfirma Thomas Storey betaalt ondanks de nationale loonstop en een door de regering op haar gedaan be roep aan 600 werknemers pro- duktietoeslagen, variërend van 20 tot 200 gulden. Een dergelijke toeslagbetaling valt niet ondier de verplichte loonstop, maar men vreest dat dit gebaar van de Noordengelse firma in brede kring navolging kan gaan vinden en aldus tot ontduiking van de loonstop zal leiden. Namens de betrokken firma is aangevoerd dat de toeslagbeta ling in overeenstemming is met het aandringen van regerings wege op inspanning ter vergro ting van de uitvoer, waarvoor deze firma werkt. Minister van arbeid Ray Gunter had deze ar gumentering in een briefwisse ling met de firma van de hand gewezen en daarbij aangevoerd, dat werknemers elders in het landsbelang van dergelijke extra beloningen hadden afgezien. Maandag a.s. zal volgens de plannen in Madrid een overeen komst worden gesloten waar onder Frankrijk in de Spaanse provincie Catalonië ten koste van 450 miljoen francs een kern centrale van 500 mw zal bouwen. Vandaag zal de Franse minis ter van wetenschappelijk onder zoek en kernenergie, A. Peyre- fitte, zojuist terug van een be zoek aan de Sowjet-Unie, waar hij een aantal overeenkomsten voor wetenschappelijke en cul turele samenwerking heeft ge sloten, per vliegtuig uit Parijs naar Madrid vertrekken om de besprekingen over de bouw van de centrale met de Spaanse mi nister van industrie, G. Lopez Bravo, af te ronden. De centrale zal worden ge bouwd bij Vandellos aan de Frans-Spaanse grens en zal naar verwacht begin 1970 zijn eerste elektriciteit leveren aan beide zijden van de Pyreneeën. Als brandstof zal Spaans natuurlijk uranium worden gebruikt. De 28-jarige Texelse boeren zoon Klaas Eelman uit Ooster end is gisteren voor de tweede maal ploegkampioen van Neder land geworden. De landelijke wedstrijden om deze kampioen schappen zijn in Oostelijk Fle voland gehouden. Het is de be doeling dat Eelman in het voor jaar van 1967 op de wereldkam pioenschappen in Nieuw-Zee land zal uitkomen, samen met de heer G. Zwaai uit Rhoon, die tweede werd. Deze landelijke ploegkampioenschappen ziin be zocht door meer dan 5000 be langstellenden uit de agrarische wereld. Behalve het wedstrijdploegen waren er nog verscheidene agra rische evenementen op het 80 hectaren grote terrein dat de rijksdienst voor de IJsselmeer- polders beschikbaar had gesteld in de buurt van Lelystad. Er waren een trekkerbehendig- heidswedstrijd en een demon stratie van alle soorten ploegen en spitwerktuigen en voor boe rendochters wedstrijden in ver schillende vormen van hand vaardigheid. ADVERTENTIE i".V.V.W.V Boekhandel v. d. Sande

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4