PROVINCIAAL NIEUWS Corruptie op grote schaal in Saigon DE SCHADELOOSSTELLING VAN DE IND0NESIE-SLACHTOFFERS ZUID-VIETNAM KOST AMERIKA DIT JAAR EEN MILJARD DOLLAR Lezers die schrijven f 1.' Pagina 3 Terneuzen Axel Hulst Middelburg Schoondijke Sluiskil Zaamslag De opgravingen in de Herv. kerk le Terneuzen Geen voorschotten ROESTVRIJ STAAL VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN Spanning bij de overspanningen ie Sluiskil Markten puilen uit Drie oorlogen Vrijdag 14 oktober 1966 DE VRIJE ZEEUW Artsexamen Aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam slaagde voor het artsexamen onze stadgenoot de heer K. Lyppens. Vereniging van Nederl. huisvrouwen Voor de vereniging van Neder landse huisvrouwen afdeling Terneuzen heeft de heer Fuima, vertegenwoordiger in de firma Bruynzeel N.V. deze week in ,,'t Kotje" een causerie gehouden over keukens, kasten en vloeren; een onderwerp, waarvoor vele huisvrouwen belangstelling heb ben. Aan de hand van dia's werden vele mogelijkheden getoond van de eenvoudige ocriet aanrechten tot de roestvrij stalen keukens met kastje van teak toe. Er was gelegenheid tot het stel len van vragen en het uiten van klachten. Hiervan werd 'n dank baar gebruik gemaakt. Velen zijn met meer kennis van zaken naar huis teruggekeerd. Modeshows bij Visser-Koole Gedurende de beide druk be zochte modeshows van dames- en herenkleding hebben talrijke da mes kennis kunnen maken met de confectie-artikelen van het nieuwe nevenbedrijf van de fir ma VisserKoole in de Axelse- straat te Terneuzen. Met als lady-speaker mevr. Eenhoorn geen onbekende voor de Terneuzense dames die de Boussaeshow regelmatig be zoeken hebben vijf manne quins plus één heer getoond, wat VisserKoole in voorraad heeft voor de komende winter. Het bleek een indrukwekkende hoeveelheid te zijn van allerlei modellen dames- en herenkle ding. Men toonde uitsluitend, en die zijn ook voorradig, modellen die voor iedere dame te dragen (en te betalen) zijn. De aanwezige dames toonden zich verrast door al deze winter- charme. Voor de show van hedenmid dag is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, evenals voor die van vanavond in „Het Centrum" te Axel. „Outsiders" in het patronaat Zaterdag a.s. komt een van Nederlands beste en exclusiefste beatbands naar Terneuzen. Het zijn „The Outsiders", die mo- menteel met een van hun platen op de Nederlandse top tien staan. De „Outsiders" zijn exclusief door hun manier van optreden en hun 40 cm lang haar. Hun platen hebben een protesterende in houd, vooral tegen de soms iets té strenge maatschappelijke nor men. De opvallendste van de vijf jongens is Wallie Tax, de zanger. De zaal raakt in beroering door zijn schorre ijzige stem. Al met al een beatgroep van formaat, voor het eerst in onze stad. Benoeming Met ingang van 1 november a.s. is bij het Centrum vorming bedrijfsjeugd te Amersfoort tot vormingsleider maatschappij-ver kenning benoemd de heer B. Klap, thans onderwijzer aan de christelijk-nationaal school al hier. Collecte De Zeeuwse collecte heeft in Axel opgebracht 438,69. Roofoverval in Clinge 3000 gestolen Woensdagmorgen heeft een roofoverval plaatsgevonden in een bakkerszaak in de Graven straat te Clinge, waarbij de on bekende dader ruim 3000 heeft buitgemaakt, na de vrouw des huizes te hebben neergeslagen. Even over half zes werd op de deur van de winkel gebonsd. De bakker, de heer Van de K., sliep nog. Zijn vrouw deed de deur open. Een man vroeg of hij even mocht bellen. Mevr. Van de K. wees hem de tele foon, waarna de overvaller haar een klap op het hoofd gaf. Zij werd gebonden, terwijl de dief haar bovendien een prop in de mond duwde. Uit een lade van een bureau haalde de overvaller drieduizend gulden en uit de kassa in de winkel nog zeventig gulden. Hij verdween zonder dat iemand iets van de overval had gezien. Buren vonden de vrouw en waarschuw den de rijkspolitie. Volgens haar verklaringen sprak de dief met een Vlaams accent. Beroep aangenomen Ds. T. Rinkema, hervormd pre dikant te Zaltbommel, heeft het beroep naar de Nederl. hervorm de gemeente te Middelburg (va- cnture-H. Snoep) aangenomen. Bijeenkomst Plattelandsvrouwen In zaal-Wijffels werd een bij enkomst. aefaamfen van de ge- zamenlijke afdelingen van de Nederl. bond van plattelands vrouwen in West Zeeuws-Vlaan- aeren. Onder leiding van mevr. C. J. Vroonvan Maarseveid uit Breskens. Voor eon geheel bezette zaal sprak mevr. Harriet Freezer uit Bilthoven over: „Mannen, vrou wen en mensen." Zij deed dit op geestige en onderhoudende wijze. Voor het a.s. huwelijk tussen prinses Margriet en Peter van Vollenhoven zullen twaalf bord doekjes worden gemaakt, waar van twee van kantkloswerk in Zeeland. Zo mogelijk zal tijdens de herfstvakantie in de huis houdschool een begin worden ge maakt met het naaien van gordij nen voor het „Zilveren Schor". Getracht zal worden met een extra-bus een bezoek te brengen aan de landelijke vergadering van de bond in Roosendaal. (ADVERTENTIE) 'n LANGE DE KUYPER De Frans-Canadezen drinken hun De Kuyper Jenever op de vol gende manier 'n Flinke scheut De Kuyper Jenever in een groot glas; bijvullen met gewoon water, sodawater of tonic. Daarbij een paar stukjes ijs. Probeer het ook eens. Misschien hebt U wel dezelfde smaak als de Frans-Canadezen. Heropening van de St.. Antoniusscliool De St. Antoniusscliool te Sluis kil heeft een grondige verbou wing achter de rug. De gemoder niseerde school zal op donderdag 20 oktober 's morgens om 10 uur officieel worden heropend door bOrgemeester Aschoff. E.H.B.O.-cursus De onderafdeling Sluiskil van het Nederlandsche Roode Kruis organiseert ook dit jaar weer 'n E.H.B.O.-eursus. De cursus be staat uit 26 lessen en loopt van oktober 1966 tot april 1967. Het theoretisch gedeelte wordt gege ven idoor dokter Th. Wechgelaar, terwijl mevrouw L. Lipjes het praktisch gedeelte voor haar rekening neemt. De lessen wor den gegeven in de zaal boven de brandweerkazerne. De eerste les is vastgesteld op maandag 24 oktober a.s., 's avonds om 7 uur. Inlichtingen en opgave bij mevr. L. Lipjes, Middenstraat 52, Sluis kil. Tragisch sterfgeval Woensdagmorgen omstreeks half zes werd de 58-jarige onge huwde landbouwer P. R. bewus teloos op zijn land nabij de Reu- zenhoek aangetroffen, liggend naast zijn traktor. De ontboden geneesheer dokter Hermans uit Kloosterzande liet het slachtof fer overbrengen naar het Julia- naziekenhuis te Terneuzen. In de loop van de nacht is de heer R. in het ziekenhuis overleden. Omtrent de doodsoorzaak tast men nog in het duister. Aangespoord door de vondst van de twee grafzerken hebben vrijwilligers, waaronder leerlin gen van het Petrus Hondius- lyceum onder leiding van de ge schiedenisleraar de heer G. D. van Voreveld, de graafwerk zaamheden in de „Grote kerk" voortgezet tot middernacht, en succes is niet uitgebleven. Twee zerken werden blootgelegd, waarvan de opschriften luiden; „Hier leyt begraven Fransis- cus Josius, in syn leven be dienaar des Goddelicken Woorts, binnen dezen stede, oud 35 jaren. Sterft den 25 Januwari Anno 1635". en: „Suplituere van da heer Bartholomeus Alvarez Ge- leyt Hoemaeker. In syn leven geweest hebbende capiteyn van de compagnie Neder landse voetknechten van den Regiment van Zeelant ende commandeur deser stede Neuser.. Sterft den 25 Mey, Anno 1661. Ende juffrouw Sara de Mal- pas, syne edl huisvrouwe, sterft den 10 Mey 1655." Naar ons werd meegedeeld zal vandaag ir. J. de Wilde te Breda, die reeds vele oude monumenten heeft gerestaureerd en onder wiens toezicht ook deze restau ratie geschiedt, een nader onder zoek instellen. AUTOMOBILIST OMGEKOMEN Gisteravond is bij een ver keersongeluk de 63-jarige heer G. J. Voerman uit Zwartsluis op de weg Lichtmist-Hasselt in Staphorst om het leven-gekomen. Zijn auto botste in een scherpe bocht door nog onbekende oor zaak tegen een boom. De bestuur der was op slag dood. N.V.V.-BOND WIL CONTROLE OP VIJFDAAGSE SLAGERSBEDRIJF Hoewel de vijfdaagse werk week in het slagersbedrijf al weer een paar jaar administra tief een feit is, heeft de bij het N.V.V. aangesloten algemene be er ii. drijfsbond voedings- en genot- ten manlijke SICjarat middelen (A.B.V.G.) de indruk dat het in de praktijk met de Pittig en toch zacht vijfdaagse nog lang geen botertje bij de boom is. Er zijn volgens de bond nog heel wat slagers, die doen alsof er geen c.a.o-bepaling bestaat of ze proberen, helaas met medewerking van het per soneel, de vijfdaagse als concur- rentiewapen te gebruiken. In een aantal plaatsen moest de landelijke commissie (belast met het uitvoerende werk) interven tie verlenen. Dit was onder meer het geval in Amersfoort en Arn hem en thans schijnt volgens de bond Hilversum aan de beurt te zijn. De herrie ontstaat meestal over de toerbeurtregelingen voor de grootwinkelbedrijven. De su permarkten storen zich niet aan de dinsdagsluiting. De N.V.V.-bond pleit voor een scherpere controle van politie en arbeidsinspektie op naleving van de c.a.o.-bepaling. Pas dan kan de vijfdaagse in het hele sla gersbedrijf realiteit worden. De bond is trouwens ook voorstan der van nog beter omschreven voorschriften in de c.a.o. ADVERTENTIE Een subcommissie van het Ame rikaanse congres heeft donderdag in een rapport gezegd dat sinds 1955 1,7 miliard dollar 6 mil jard) aan economische hulp is ver leend aan Zuid-Vietnam, zonder voldoende toezicht en beheer. Door De koninkrijksministerraad heeft nog geen beslissing geno men over de wijze, waarop de 36 miljoen zullen worden aan gewend, die de Indonesische re gering in 1965 heeft gestort op een geblokkeerde rekening en die in twee termijnen ter be schikking zullen komen van de Nederlandse regering, op 31 dec. a.s. en op 31 dec. 1967. Dit ant woordt minister Luns (buiten landse zaken) mede namens zijn ambtgenoot Samkalden (justitie) op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (v.v.d.). Het ligt volgens de bewinds lieden in de bedoeling zo spoe dig mogelijk een wetsvoorstel aanhangig te maken betreffende de verdeling van de gelden, die ter beschikking zullen komen ingevolge de Nederlands-Indo nesische financiële overeenkomst van 7 september j.l. Zoals reeds eerder is meegedeeld, gaan daar bij de gedachten uit naar een stelsel, waarbij een zekere prio riteit zal worden verleend aan de claims van natuurlijke per sonen. Deze categorie kan worden geacht door de gebeurtenissen in Indonesië het zwaarst te zijn ge troffen. De individuele omstandigheden van degenen, die tot deze groep behoren, zullen daarbij dus geen rol spelen. Gezien de tijd, die gemoeid zal ziin met de voorbereiding en de parlementaire behandeling van het ontwerp-verdelingswet en met de daaraan volgende ver delingsprocedure, is te verwach ten, dat de verdeling een aanvang zal kunnen nemen in 1968. Het gehele bedrag van 36 min zal dan beschikbaar zijn. Onder deze omstandigheden zal het verlenen van voorschot ten geen versnelde uitkering ten gevolge kunnen hebben. DE LAATSTE STOOMPLOEG VERHUIST NAAR HET MUSEUM Bijna een eeuw geleden leidden zulke stalen akjeerpaarden de technische revolutie in de land bouw in, thans verhuist de laat ste stoomploeg van de Duitse bondsrepubliek als curiositeit naar het museum. De Duitse wereldreiziger, auteur en inge nieur Max Eyth, die de giganten samen met de Engelsman John Fowler ontwikkelde, heeft de triomf van de uitvinding zelfs in Siberië, in Egypte en Amerika mogen waarnemen, vóórdat hij in 1906 stierf. Maar ook na zijn dood hebben de stoommonsters zich nog tientallen jaren met succes kunnen handhaven. Men had telkens twee van de 22 ton zware kolossen nodig, om een akker te ploegen. Men stelde de beide machines in een onder linge afstand van maximaal 550 meter aan beide zijden van de akker op en trok de eigenlijke, vijf ton zware ploeg met behulp van een liertrommel aan stalen kabels heen en weer. Met zo'n span deed men per dag toch altijd nog het dubbele van wat tegen woordig met een traktor te be reiken is. Wat het systeem on rendabel maakte, waren de hoge arbeidslonen. Vijf man met een dagloon van tezamen ongeveer 150 gulden waren doorlopend aan het werk-: een volledig opge leide „stoomploegbaas", een stuurman, die op de ploeg moest zitten, twee machinisten voor de beide lokomotieven en een hulp kracht voor de water- en steen koolvoorziening. Het onderhoud van een span de twee stoom machines verbruikten per dag 12.000 liter water en twee ton steenkool werd nog duurder, doordat twee waterwagens en een slaapwagen het van de ene plaats naar de andere trekkende team moesten begeleiden en dat soms zelfs een politiewagen de weg naar de akker moest bevei ligen, opdat de logge reuzen het „koortsachtige" verkeer niet in gevaar brachten. met de thermoplan niet-aanbrand- bodem dit slechte toezicht zijn corruptie, speculatie en inflatie aangewak kerd, aldus bet rapport. Ongeveer 70 procent van de niet-militaire hulp aan Zuid-Viet nam bestaat uit consumptiegoede ren, waarbij niet werd gevraagd or die wel nodig waren, voor ver keerde doeleinden zouden worden gebruikt, zouden worden geham sterd of als luxe goederen hun doel zouden missen. Pas nadat de sub commissie voor buitenlandse handelingen en regeringsinformatie van de commissie inzake rege ringshandelingen van het huis met haar onderzoek begon, is hier in verbetering gekomen. Volgens het rapport puilen de markten in Saigon uit van een grote sortering Amerikaanse goe deren, waaronder luxe dingen uit de „PX" (post exchange). Dingen die tijdelijk in de PX niet te krij gen zijn, kan men bijna altijd in de PX-laan, een straat in Saigon, ko pen. De subcommissie heeft ver nomen dat pas aangekomen PX- goederen dikwijls al op straat te koop zijn, voordat zij in de PX- voorraad zijn opgenomen. Vietnam kost de Amerikaanse betalingsbalans jaarlijks 750 mil joen dollar 2,67 miljard). Het tekort op de betalingsbalans be droeg het eerste half jaar van 1966 ongeveer 1,4 miljard dollar. Wan neer men aanneemt dat elke groep van 100.000 Amerikaanse militai ren in Vietnam per jaar 250 mil joen dollar meer kost, zal vóór het einde van het jaar een miljard dol lar aan Vietnam zijn besteed, naar schatting van financiële deskundi gen. Het rapport zegt dat er In feite drie oorlogen worden gevoerd: een militaire, een politieke en een economische. Zonder een overwin ning op economisch gebied zou succes op de twee andere gebie den doelloos zijn. Onder de mensen van het hei en bouwbedrijf Geka uit Dor drecht. welk bedrijf het werk aan de bruggen uitvoert, die binnen enkele jaren het kanaal zullen overspannen, heerste don derdagmiddag de nodige span ning. Na het leggen van het eer ste segment te Sas van Gent was het segment aan de oostzijde van de brug bij Sluiskil aan de beurt. Om 14.28 u. was de span ning als het ware voelbaar toen het eerste deel van de negen die het segment vormen, op de plaats lag waar het moest zijp. Het verliep alles goed en om 15.16 u. werden de beugels waar in het gevaarte van 105 ton had gehangen, weer losgemaakt om aan het volgende deel te worden bevestigd. Door deze werkzaamheden is de weg voor het verkeer ge stremd. Indien alles naar wens verloopt, zal volgende week don derdag de toestand weer nor maal zijn en zullen de negen de len voor heel lange tijd rusten op de kolossale landhoofden. Leerplicht voor schipperskinderen In de dagbladen trof ik een artikel aan onder de kop: Schip perskinderen slecht gehuisvest. Nu, mijne heren, dat is zeer zwak uitgedrukt. Laat ik allereerst stellen dat ik ingenomen ben met het feit dat nu ook de landelijke dagbladen aandacht hebben besteed aan de problemen op onderwijsgebied, waaronder onze bedrijfstak reeds jaren gebukt gaat. Van de opbrengst van de kin- derzegelactie is 250.000 ge schonken voor de bouw van een internaat te Terneuzen. Het plan-Terneuzen, opgezet door mensen wie het lot van het schipperskind ter harte gaat, is een prachtig plan. Ondanks alle medewerking van gemeentelijke en andere instan ties kan de bouw nog steeds niet doorgaan, omdat: (en ik citeer nu het weekblad Schuttevaer) 't ministerie van onderwijs kan we gens bezuiniging, bestedingsbe perking, of hoe het heten mag, niet de toegezegde garantie voor rente en aflossing verlenen. Is dat nu niet om moedeloos te worden? De minister gaat bezui nigen op een groep kinderen die het meest elementaire onderwijs nog steeds als een gunst moeten beschouwen. Er worden miljoenen besteed voor de jeugd uit alle lagen der bevolking. De internaatskosten worden laag gehouden, 25 gld. per kind en per week, door de ouders te dragen. Nu is het maar de vraag hoe men dat bekijkt, en wat het inkomen van de ouders is. Ik wil het eens uitrekenen. Ter. eerste die 25 gld. per week moeten ook betaald worden, als het kind tijdens de vacanties aan boord is. Dan moeten we de kin deren toch ook kleden en voe den enz. Voeg daarbij het reis geld dat de ouders kwijt zijn van het halen en brengen naar school tijdens vacanties, weekends enz., dan kan men de kosten voor de ouders gerust op 50 gld. per week en per kind stellen. En dan wil ik nog niet nareke nen wat de tijd kost die de schip per met zijn schip verlet omdat hij toch ook zijn kinderen wel eens wil zien. Zou onze geachte minister ons eens willen voorrekenen, hoe de honderden kleine zelfstandigen met inkomens tussen de tien en vijftienduizend gld. 's jaars waar van ze dan nog moeten afschrij ven op bedrijfskapitaal, dit op moeten brengen? Dat kunnen die mensen niet opbrengen en daarom worden er een hoop kinderen aan boord ge houden. Het wordt tijd dat de gemid delde Nederlander de schipper eens anders gaat zien dan de man met het ringbaardje en gou den ringetjes in zijn oren die in de luwte van het grootzeil zit te knikkebollen. De tijd heelt ook bii ons niet stilgestaan,-,: Moeten die kapitale binnen schepen, steeds meer uitgerust met allerhande electronische hulpmiddelen, straks bemand worden met halve analfabeten? Wij vinden het normaal dat onze kinderen geen tijd hebben om te spelen zoals andere kinde ren, daar ze in drie perioden van 's morgens negen tot 's avonds half zes naar school moeten. Wij vinden het normaal dat onze kin deren verondersteld worden in vier jaar het gehele lager onder wijs onider de knie te hebben. Als we kunnen, willen we daar ook nog de financiële lasten voor dragen. Echter, het is abnormaal dat de minister onze kinderen het recht op goede huisvesting ent- zegt. Dan, als er verondersteld werdt dat het halve professors zijn. dan komen ze van school op twaalfjarige leeftijd. Als het jon gens zijn, dan spaart dat voor pa een matroos uit, zodat ze direct in het arbeidsproces worden op genomen met werkweken, varië rend van zestig tot honderd uur en zonder vacantie of iets derge lijks. En er is geen psycholoog die zich al eens afgevraagd heeft, of sehippersjongetjes daar nu allemaal geestelijk wel tegen op gewassen zijn. Het zou misschien iets zijn voor die geleerde meneer die verleden jaar in de 'dagbladen de stelling poneerde dat voor jeugdige werknemers een acht urige werkdag te lang was en dat ze op zijn minst zes weken vacan tie moesten hebben. Er wordt ieder jaar door een of andere organisatie onder de aandacht van de minister ge bracht dat we nog steeds geen leerplicht hebben. Doch als men dan van het ministerie de dood doener heeft ontvangen, dat deze kwestie de volle aandacht van de minister heeft, zoals ze dat zo mooi kunnen zeggen, dan gaan we weer voor een jaar naar huis om het volgend jaar hetzelfde te vernemen. Ik weet dat al deze dingen nieuw zijn voor 90 van het Nederlandse volk. Ik verwacht van mijn schrijven ook niet dat er iemand van onder de indruk zal komen. Nee, dan moeten we dat anders aanpakken wil de massa hiervoor warmlopen. Moet het dan zo, dat er in onze gelederen eerst een Koekoek op staat die een eigen party sticht met één programmapunt: leer plicht en goede huisvesting voor schipperskinderen? Ik begrijp wel dat een minister met 'n algehele volksverzekering meer stemvee trekt dan met een internaat voor schipperskinde- en. doch moeten wij nu in dezen maar steeds passief blijven? Ik hoop dat velen die dit lezen eens een kijkje willen gaan nemen in het noodinternaat voor schipperskinderen in Terneuzen. Dan zal men met eigen ogen kunnen zien dat schipperskinde ren niet slecht doch erbarmelijk gehuisvest zijn. J. WALHOUT, ms, „V

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3