Geen versnelde belastinginning Bonn bezorgd voor de democratie caballero Amerika wenst Y.N.-commissie voor Zuidwest-Afrika Nieuwe opbouw landbouworganisaties en landbouwschap GEVAAR VOOR EXTREMISTISCHE „UITBARSTINGEN" ZUIDAFRIKAANSE DREIGEMENTEN DE TERUGKEER VAN ARAM Voorzitter K.N.L.C. Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 14 oktober Ï966 Theorie en praktijk Inflatie Doorberekening NEDERLANDS AU SCHWITZ-COMITE VERONTRUST OVER VRIJSPRAAK NOVAK Automatisering Amsterdamse taxi's krijgen mobilofoons Sprekerscursus Vroegere Hitlerianen Ontslagen bij N.V. Vossen Grafschennis op kerkhof in Weert Projectielen gevonden Verzet Chaos Vredelievend. Agenda VEEL ONGEVALLEN TE WATER In de gisteren in Groningen ge houden vergadering van het koninklijk Nederlands landbouw- eomité heeft de voorzitter, ir. C, S. Knottnerus, zich gekeerd tegen versnelde belastinginning bij land en tuinbouw en een aantal denk beelden ontvouwd aangaande de toekomstige opbouw van land bouworganisaties en landbouw schap. Aan de minister van financien gaf hij in overweging de land- en tuinbouw uit te zonderen van de versnelde belastingheffing, omdat de ambtenaren anders overbelast zullen raken door aanvragen om uitstel. Uit de agrarische bedrijfs tak is niets te halen. De liquiditeit kan geen enkele verkrapping lij den. Wat de landbouworganisaties betreft staat de heer Knot.tnerus een soortgelijke structuur voor de geest als in de Suiker Unie is toe gepast. De drie centrale landbouw organisaties behouden in deze structuur hun zelfstandigheid, maar daar zij in belangrijke mate geza menlijk vergaderen, zijn hun be sluiten identiek. De boeren- en tuindersstand krijgt zo een duidelijk toporgaan, terwijl de positie van het land bouwschap duidelijker wordt. Het bestuur van het landbouwschap zal zoals het k.n.l.c. van het begin af heeft gewild door de bedrijfsgenoten zelf moeten wor den gekozen. De heer Knottnerus was er zich van bewust, dat dit alles in theorie betrekkelijk simpel klinkt, maar dat er in de praktijk nog wel wat bij komt. Zo zal men rekening moeten houden met het historisch gegroeide, terwijl men zal moeten beseffen dat men aan organisaties of landbouwschap levenskansen zou onthouden, als men ze een te geringe en te weinig spectaculaire taak zou toebedelen. In versnelde belastinginning zag de heer Knottnerus geen middel tot bestrijding der inflatie. Inflatie Immers ontstaat, als meer wordt verdeeld dan de waarde van de gezamenlijke produktie. Zij moet dus worden bestreden door stimulering van de produktie en in de hand houden van de uit gaven. Versnelde belastinginning echter onttrekt middelen aan het bedrijfsleven en dat kan niet zon der de produktie in gevaar te brengen. De heer Knottnerus merkte ook nog op, dat in een be langrijk deel van de agrarische be drijfstak het geld slechts in be paalde maanden van het jaar pleegt binnen te komen. Bij ver snelde belastinginning zal men daar geld moeten lenen en lenen zou de overheid zelf nog wel kun nen doen. Bestrijding van inflatie is voor de agrarische bedrijfstak een levensbelang. Bij sterke inflatie kunnen de inkomsten van de boer nominaal hoger worden, terwijl hij als gevolg van hogere belastingen in werkelijkheid minder te verteren (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak Het Nederlands Auschwitz-co- mité heeft in een brief aan de Oostenrijkse bondskanselier Klaus zijn verontrusting uitge sproken over de vrijspraak van Novak. Het comité herinnert in de brief aan de lichte straf, die eercter Rajakowitsch te Wenen kreeg en wijst het argement af, dat Novak op bevel zou hebben gehandeld en daarom geen schuld zou dragen. „Uit Westduitse processen is immers gebleken", aldus de brief, „dat een gewone SS-ep, dus ze ker geen hoge nazifuncionaris, bij weigering van een bevel geen gevaar liep." Het comité ver klaart gehoopt te hebben na de slechte ervaringen met de Oos tenrijkers Seyss Inquart en Rau- ter een nieuw en gezond Oosten- rijk te zien ontstaan. „Maar he- laas treden in Oostenrijk weer anti-semdtisme en neo-nazisme op, wat evenals de recente jury uitspraak een vrijbrief voor her- nieuwe fascistische activiteit en de kiem voor een nieuwe massa moord betekent", aldus het schrij ven. Tenslotte schrijft het comité: „Gelukkig hebben zich vooral onder de jeugd sterke reacties tegen de vrijspraak van Novak voorgedaan." Het comité dringt er op aan in de geest van deze reacties te handelen heeft. Voor grote groepen van land- en tuinbouw is inkomen verhoging alleen mogelijk, als de regering doorberekening van de hogere kosten in de verkoopprijzen toestaat. Maar juist in een inflatie periode remt de regering prijsver hogingen, vooral van eerste levens behoeften, sterk af. Inflatie en geldontwaarding raken de kleine zelfstandige bedrijven ook in het bijzonder, doordat bedrijfskapitaal en gezinsbudget daar niet van elkaar gescheiden zijn. De heer Knottnerus meende dat van alle overheidstaken eens syste matisch moet worden nagegaan, of de eraan verbonden kosten wel op wegen tegen de voordelen. Het gemeentebestuur van Am sterdam overweegt mobilofoons in taxi's dwingend voor te schrij ven. De veiligheid van chauffeur passagiers en de efficiency van het taxibedrijf zou er zeer mee zijn gebaat. De voorvechter van bescherming van taxichauf feur, de heer Wilson, die hier over met vertegenwoordigers yan het gemeentebestuur heeft gesproken, ziet deze voorziening als een duidelijke bekroning van zijn akties. Een deel van de in Amsterdam rijdende taxi's heeft reeds mobilofoon. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak DAT VINDEN ZE LEUK Stoeien met de herfst in het Spanderswoud terwijl het zon netje de winter nog op afstand houdt Dat geldt ook voor de sociale verzekeringen. Nu we bezig zijn de laatste gaten te vullen, blijkt het geheel van de premielast on draaglijk groot te zijn. Vooral doordat de uitkeringen waardevast worden gemaakt en de in deze sector werkzame ambtena ren ongeacht hun produktiviteit de algemene loonstijgingen volgen, drukken deze lasten zwaar. Zelf standigen, die de premies niet op anderen kunnen afwentelen, voe len dit het meest. Vergelijkt men de premies, no dig voor deze algemene verzeke ringen, met de door belanghebben den zelf bij onderlinge maatschap pijen ondergebrachte risico's, dan moet men concluderen dat dit alles goedkoper kan. Vereenvoudi ging van administratie en automa tisering zal uitkomst moeten bren gen. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak Niet alleen het wegverkeer lévert een groot aantal ongeval len op, ook op het water is sprake van verkeersonveiligheid. De heer H. E. Overbeek, comman dant van de rijkspolitie te water, heeft blijkens een publikatie van de bedrijfsgroep binnenscheep vaart van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel in 1964 maar liefst 897 aanvaringen ge registreerd. In 524 gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. Bii de onderzochte aanvaringen zijn 84 vaartuigen gezonken of ge strand. Vijftien personen kwa men daarbij om het leven. Maar liefst 151 tankers waren bij een aanvaring betrokken, waarbij door lekkage 80 ton gasnlie en 3 ton smeerolie verloren ging. Voornaamste oorzaak van de aanvaringen: navigatiefouten (56 procent). De plaatsen waar bij zonder veel aanvaringen voorko men zijn het Amsterdam-Rijn kanaal, de Maas bij Sambeek, Belfeld, Venio, Roermond en Maasbracht, de uitvaart van het Maas-Waalkanaal bij Nijmegen, de oversteek van 't Amsterdam- Rijnkanaal met de Lek bij Wijk bij Duurstede, het kruispunt van binnenvaartwegen bij Dordrecht, de in- en uitvaart van de havens van Wemeldinge, Hansweert en Terneuzen en de kruising Botlek, Westgeul en Nieuwe Maas. Het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft donder dag laten weten, dat er bij de uiterst rechtse „National-Demo- kratische Partei Deutschlands" (n.p.d.) minstens 1200 ex-nazi's die al vóór 1933 lid waren van Hitiers partij, zijn aangesloten. Bovendien zijn er talrijke hoge nazifunctionarissen uit de tijd na 1933 in dit jaar greep Hitier de macht lid van de N.P.D. Deze cijfers zijn genoemd in het nieuwsbulletin van het ministerie. Hierin wordt er verder op gewezen dat het gevaar voor anti-democra tische „uitbarstingen" is toegeno men, nu extremistische elementen een steeds grotere rol gaan spelen in de leiding van deze partij, die naar eigen zeggen 17.000 leden telt. De partij, zo wordt in het bul letin gezegd, heeft een eigen op leidingscursus voor sprekers in het leven geroepen, omdat zij zich kennelijk zorgen heeft gemaakt over politieke verklaringen van leden die noga! wat stof hebben doen opwaaidn. Een belangrijk deel van haar leden was vroeger aan gesloten bij andere extremistische organisaties, die ontbonden of ver boden zijn wegens schending van de grondwet. De partij kwam in 1965 in het nieuws, toen haar leden kransen legden op graven van oorlogsmis dadigers, die door de geallieerden waren terechtgesteld. Gezegd wordt dat ruim de helft van de leden boven de 45 jaar is. Bij plaatselijke verkiezingen in Beie ren, Sleeswijk-Holstein en Ham burg boekte de partij winst, maar ze heeft nog een lange weg af te leggen voor zij kans heeft een zetel in het parlement te krijgen. Al met al blijkt dat de regering in Bonn zich zorgen maakt over de groei van deze partij en speciaal over de toeneming van het aantal leden dat vroeger tot Hitiers partij behoorde. GROOT DOK dok voor supertankers Een dok voor Hamburg. „Zoals reeds bekend zullen op korte termijn een zestigtal werk nemers van de N.V. Vossen te Haanrade/Kerkrade, mede in verband met het wegvallen van orders van de mijnen, worden ontslagen. Over het ontslag van deze werknemers en een af vloeiingsregeling is overleg met de vakorganisaties gepleegd, welk overleg tot overeenstem ming heeft geleid", zo delen de direktie van het metaalbedrijf en de vakbonden in een communiqué mee. KIND VERONGELUKT De vierjarige Ronnie Pauls is donderdagmiddag op de Duister- voordseweg te Twello door een auto aangereden en op slag ge dood. Het jongetje kwam plotse ling tussen twee geparkeerde auto's om de straat over te steken en de bestuurder van de wagen kon hem niet meer ont wijken. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak De tuinier van het r.k. kerkhof Sint Martinus in Weert ontdekte gisteren dat 50 k 60 grafstenen en kruisen waren omgetrokken. Onge veer 40 daarvan waren bezoedeld met getekende hakenkruisen en schunnige opschriften. De politie van Weert, die onmiddellijk het terrein afzette en een rijksspeur hond inzette, waarschuwde de af deling opsporingsbijstand uit Den Haag, waarvan enkele recher cheurs, deskundigen op het gebied van sporenonderzoek, naar Weert kwamen. Men denkt te maken te hebben met een maniak. Het on derzoek heeft tot nog toe niets aan het licht gebracht. Bij het afsteken van slootwal len langs de weg Hooghalen Schattenberg stuitten gemeente arbeiders op een vijfentwintig tal scherpe projectielen, vermoe delijk brisantgranaten uit de tweede wereldoorlog. De hulp verleningsdienst van het minis terie van binnenlandse zaken is van de vondst in kennis gesteld. Een deskundige van deze dienst gaat vandaag naar Beilen. Van gemeentewege zijn veiligheids maatregelen getroffen. ADVERTENTIE anders dan .andere CONSTANTE KWALITEIT -25 De Amerikaanse afgevaardig de Arthur Goldberg heeft woens dag in de algemene vergadering der verenigde naties gezegd dat Zuid-Afrika het recht heeft ver speeld zuidwest-Afrika te bestu ren, omdat het zijn verplichtin gen onder het mandaat van de volkenbond niet is nagekomen. Amerika zou gaarne zitting nemen in een V.N.-commissie voor zuidwest-Afrika, die dui delijke en uitgebreide volmach ten zou moeten hebben. Die com missie moest wegen aanbevelen, waarlangs volgens een vooraf te bepalen tijdschema in het ge bied een bestuur kon worden gevestigd, dat de bevolking 'in ADVERTENTIE 63-9. Verwonderd krabbelde de Barbadoor overeind, „Dwaas!" beet hij Aram toe. „Hier zal je spijt van hebben!" Bliksemsnel trok hij zijn zwaar en deed een uit val. Maar snel pareerde Aram de slag en voor de Barbadoor opnieuw kon toestoten, trof Aram's zwaard hem in de zijde. De Barbadoor wankelde achteruit, zwaaide heen en weer en sloeg toen met een reu telende zucht voorover. Op hetzelfde ogenblik hoorde Aram de opgewonden stem van Jaspo achter zich: „Zijt ge ge wond? Ik dacht, dat ik die kerel op u af zag stormen!" Een bitter glimlachje gleed over Aram's gezicht. „Dat heeft hij in derdaad een paar maal gedaan!" De kleine boer had zich over het bewegingloze lichaam heenge bogen. „Hij is dood!" constateerde hij en bewonderend voegde hij er aan toe: Het lijkt me er anders wel een, die zijn mannetje kon staan, heer! En naar zijn kleding te oordelen, was het een hoge piet!" Aram wendde zich af. „Het was de hoofdman van die bende schur ken!" antwoordde hij toonloos. „Als zijn makkers merken, dat hij hen niet meer kan aanvoeren, zul len ze hun tegenstand wel spoedig opgeven!" staat zou stellén tot uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht. Zuid-Afrika had niet alleen na gelaten het materiële en geeste lijke welzijn van de bevolking te bevorderen, waartoe het krachtens het mandaat verplicht was, het was zelfs zover gegaan het gebied het afschuwelijke stelsel van rassenscheiding op te leggen, dat bekend is als apart heid, zo zei Goldberg. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Hil- gard Muller, waarschuwde de algemene vergadering, dat zijn land krachtig en vastberaden verzet zou bieden aan elke po ging van het wereldlichaam om zuidwest-Afrika zelf een bestuur op te leggen. Pretoria zou zich „met alle kracht waarover het beschikt, te weer stellen tegen alles wat de veiligheid van ons land of van de aan onze zorg toevertrouwde volken in gevaar brengt". De toespraak van Mul ler vormde de duidelijkste reac tie van de Zuidafrikaanse rege ring tot dusver op de pogingen van Afrikaanse en andere lan den om het mandaat te laten eindigen en de V.N. het bestuur over het gebied te laten over nemen. Volgens Muller bestaat er een grote kans op chaos, wanneer het laatste gebeurt. „Men mag niet vergeten dat dit beeld in scherp contrast staat met de vreedzame en ordelijke evolutie die mijn regering met haar poli tiek beoogt en die zo vurig ge wenst wordt door de volken zelf. Wat voor reactie kan er dus verwacht worden op pogingen van buiten om een gevaarlijke en ongewenst stelsel op te leg gen? Er is slechts één antwoord mogelijk: krachtig en vastbera den verzet", aldus Muller, die verklaarde dat zijn land niet op gebiedsuitbreiding uit is en even min op agressie tegen zijn buur landen of enig ander land in de wereld. „Het vormt geen bedreiging voor de vrede en bedreigt ookl niemand", zo zei hij. Hij dacht dat hij niet nader behoefde uit te weiden over de houding van zijn land in het geval, dat de V.N. de macht in zuidwest-Afri ka zou trachten over te nemen. Over de mate van verzet be hoefde geen twijfel te bestaan. Hij appelleerde aan „de beste eigenschappen en instincten van alle leden van deze organisatie, de V.N. niet te veranderen in een instrument van agressie en geen vredelievend medelid te bedreigen, dat naar beste ver mogen onder omstandigheden van enorme ingewikkeldheid bezig is met de taak van het nastreven der hoge idealen, waarvoor deze organisatie is op gericht. Drijf dat lid niet in een positie, waarin werkelijke samenwerking onmogelijk kan worden". Waarnemers trokken uit de rede de conclusie, dat Zuid- Afrika bereid is zijn toevlucht te nemen tot wapengeweld om de V.N. uit zuidwest-Afrika te houden. MEISJE VERMIST De groepscommandant van de rijkspolitie te Druten verzoekt namens de ouders de opsporing, aanhouding en terugbrenging van de 14-jarige Algonda Jacoba Gerarda Wilhelmina de Graaf uit Puiflijk, gem. Druten. Zij wordt sinds 5 oktober, toen zij 's avonds haar ouderlijke woning verliet, vermist. ZATERDAG 15 OKTOBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Boeing - Boeing". Zuidersportpark, 3.45 uur Tern. BoysArnemuiden. Patronaatsgebouw, 8 uur Optreden van de „Outsiders". ZONDAG 16 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur „Boeing - Boeing" MAANDAG 17 OKTOBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur„Boeing - Boeing". DINSDAG 18 OKTOBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur„Boeing - Boeing". (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak 1

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2