Kabinet vormt een hecht team Minister-president Cols REGERING UNANIEM ACHTER HET FINANCIËLE BELEID OPENBARE AANKLAGER IN DJAKARTA. EIST SE DOODSTRAF TEGEN DR. SOEBANDRIO HET WEER VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 22e Jaargang -- No. 6795 Verbetering Omzetbelasting Woningwet woningen Geen afspraken Inkomen der Kroon Steun en vertrouwen nodig Minister Vondeling aan het woord Geen onsolide minister „De honden huilen" Stroman PRINS BERNHARD IN SPANJE Zendmast in Kootwijk wordt opgeblazen Betere voorlichting Replieken DE BESTE Maison Désirée Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden •'tinkering bij abonnement: TERNEUZEh Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuten acvertentieprijs per mm 16 ct; minimum per ad vertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer '11 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „Het Is de regering grote ernst met het evenwichtsherstel. De regering wil uitdrukkelijk voor komen, dat via een te stringent beleid de uitgangspunten van het kabinetsbeleid in gevaar zou den komen." Aldus de minister-president, mr. J. L. M. Th. Cals, donder dag in de tweede kamer. De premier uitte zijn waar dering, dat de vijf grote partijen hebben ingestemd met de mening van het kabinet, dat het tempo van de loonstijging moet achter blijven bij dat van de laatste jaren. „Het economisch beleid is méér dan een begrotingsbeleid alleen. Ik weet wel, dat wij pri mair tot taak hebben overbe- steding en inflatie terug te drin gen, dat de arbeidsmarkt nog steeds gespannen is en dat de be talingsbalans een onbevredigend beeld vertoont. Dit brengt de noodzaak met zich van beper kingen, ook in de particuliere sector. Wij moeten echter tege lijk de ogen open houden voor verschijnselen als bedrijfssluitin gen en ontslagen, die aandui den dat zich op de arbeidsmarkt momenteel veranderingen vol trekken", aldus mr. Cals. In de Tweede Kamer heeft mi- nister-president mr. J. L. M. Cals gesproken over de grondslagen van het regeringsbeleid. De foto toont mr. Cals achter de regeringstafel. De minister-president wees er op, dat te zeer de gedachte wordt gekoesterd, als zou de economi sche ontwikkeling een ongunstig verloop vertonen. De gemiddel de groei, zo hield hij de kamer voor, van het bruto nationale produkt bedraagt ruim 5 '/o per jar. De werkgelegenheid bevindt zich op een hoog niveau. In het vlak van de binnenlandse be stedingen valt het op, dat on danks pessimistische geluiden uit het bedrijfsleven de investe ringen een snelle ontwikkeling vertonen, hetgeen het evenwicht op korte termijn weliswaar niet ten goede komt, doch uit het oogpunt van verdere groei, ook na 1966, gunstige mogelijkheden biedt. Een gelijke stijging geldt voor de overheidsinvesteringen. Het volume van de particuliere consumptie neemt ook belang rijk toe onder invloed van een stijging van de loonsom (10,5 °/o) per werknemer en van het ove rig inkomen (8 De premier wees erop, dat het voor een evenwichtige ontwikke ling noodzakelijk is, dat een be- talingsbalanssurplus wordt be reikt van ca. 1 °/o van het natio nale inkomen, dat de prijsstij ging afneemt en de spanning op de arbeidsmarkt vermindert. „Het voorlopige beeld voor 1967 vertoont in deze opzichten een verbetering, die het sterkst spreekt voor het surplus op de lopende rekening van de beta lingsbalans". te dingen valt", wees de premier er op, dat de begroting 1967 „een aanvaardbaar beeld geeft maar met enkele „eenmalige" elemen ten. Op de vraag of het staatsrech telijk niet zuiverder is, dat het toekomstige kabinet en de toe komstige kamer beslissen over de datum van ingang van de verhoging der omzetbelasting, zei de premier, dat het voorstel van het kabinet om de verho ging op 1 januari 1968 in wer king te doen treden en die datum nu reeds vast te leggen, staats rechtelijk geen bedenkingen ont moet. De regering heeft in voorbe reiding een aantal ontwerpen van wet, die beogen de sociale positie van de werknemer in verband met ontslag te verster ken. De heer Cals sprak de hoop uit, dat de S.E.R. op korte ter mijn in staat zal zijn advies uit te brengen over de wettelijke bepalingen betreffende de werk staking. Over het uitstellen van het tweede gedeelte van de huurver hoging tot 1 juli 1967 zei de pre mier, dat dit uitstel slechts is ingegeven door algemene econo mische overwegingen en niet door argumenten op het terrein van de bouwnijverheid of volks huisvesting in enge zin. Een wijziging in de verhou ding tussen woningwetwoningen en woningen in de particuliere sector is alleen op langere ter mijn denkbaar. Voor de veilig stelling van het woningbouw programma noemde hij de hui dige verhouding van essentieel belang. Zonder het nu geprogram meerde aantal woningwetwonin gen zou de bestrijding van de woningnood de verkeerde kant op gaan. Een wijziging op dit ogenblik in de verhouding noem de hij onaanvaardbaar. In het begin van zijn uiteen zetting had de premier er op ge wezen dat het voor 1967 uitge stippelde financiële beleid het financiële beleid is van het ge hele kabinet. „We vormen een team en wat er ook van gezegd mag worden, een hecht team", aldus mr. Cals. De minister-president beklem toonde, dat er geen afspraken over het in 1967 te voeren be leid zijn gemaakt met de rege ringspartijen. Hij wees er op dat het kabinet heeft getracht zo duidelijk mogelijk de aan het beleid ten grondslag liggende standpunten te formuleren. Er is voor het kabinet geen reden om van het voorgenomen beleid af te wijken. Na te hebben opgemerkt, dat op de berekeningen uit de kamer met betrekking tot de vooruit zichten voor 1968 „heel wat af probleem. De zaak ligt contro versieel, maar moet worden aan gepakt. Betere voorlichting op dit punt vormde al een positieve bijdrage daartoe. Inzake de regionale ontwikke ling zei de minister-president dat de desbetreffende nota zo concreet mogelijk op het toe komstig beleid zal zijn gericht. Ten aanzien van Zuid-Limburg zal het herstructureringsbeleid geen wijziging ondergaan. Het aantal nieuwe vestigingen noem de de bewindsman niet ongun stig. Elf ondernemingen hebben toezeggingen gedaan, met andere zijn nog besprekingen gaande. Een ontwerp tot wijziging van de onteigeningswet zal de kamer binnenkort bereiken. Het ontwerp van wet tot ver hoging van het inkomen van de kroon is op „een ongunstig tijd stip" ingediend", aldus de pre mier. Hij onderstreepte hiermee de terzake gemaakte opmerking van de socialistische afgevaar digde Nederhorst. De minister president wees er op dat indie ning van dit wetsontwerp op een later tijdstip steeds ongunstiger zou worden, want een uitstel van de daarin gevraagde voorzienin gen is niet gemotiveerd. De pre mier zegde de kamer toe op zo kort mogelijke termijn nadere inlichtingen te verstrekken. Hij zei het niet onmogelijk te ach ten een deel van de kosten van de kroon op de rijksbegroting over te brengen. In het slot van zijn betoog zei mr. Cals onder meer, dat het kabinet het uitgesloten acht ver dere bijdragen uit de algemene middelen beschikbaar te stellen voor de sociale voorzieningen. Samenvattend wees hij er op, dat het kabinet het werk wil voortzetten. „We beweren niet, dat alles wat we deden, zonder mislukking is, maar we willen in goede teamgeest voortgaan", zo zei de premier. Hij wees er op, dat daarbij aan één voor waarde zal moeten worden vol daan, de voorwaarde namelijk van steun en vertrouwen van de volksvertegenwoordiging. De minister-president noemde dit „absoluut" noodzakelijk voor de voortzetting van de arbeid, die het kabinet verricht. een verheugend feit noemde. De bewindsman achtte de ont wikkeling der rijksuitgaven voor 1967 niet onbevredigend. De uitgavenstijging kan ver schillend worden beoordeeld. Ge bleken is dat er verschil van mening kan bestaan over welke uitgaven wèl en welke niet wor den meegerekend. De minister wees op de pos ten, die in de miljoenennota's van ministers Zijlstra en Wit- teveen buiten beschouwing wer den gelaten bij de toetsing van de begrotingsruimte. Hierbij valt onder meer op de uitgavenpost voor de produktie van wonin gen, die ten laste komen van de ruimte voor belastingverlaging. Zou voor 1966/67 de methode- Witteveen zijn toegepast, dan zou er een overschot in de dekkings marge zijn ontstaan, aldus mi nister Vondeling. Tegenover de beschouwingen van de heer Notenboom (k.v.p.) die had berekend dat in 1968 aanvullende maatregelen nood zakelijk zijn tot een bedrag van rond 698 miljoen gulden, stelde minister Vondeling dat het gat hooguit 26 miljoen gulden zal bedragen. De bewindsman achtte zijn fisolofie met betrekking tot de berekening van de structurele ruimte geheel in lijn met die van zijn voorgangers. Hij vroeg zich af waar de bezorgdheid die door de k.v.p.-sprekers was ge uit, op berustte. Bovendien is de belastingopbrengst steeds gunsti ger uitgevallen dan was ge raamd. De begroting steekt gun stig af bij die van de andere Europese landen. Hij had zelfs twee buitenlandse collega's ont moet die zich er over hadden verbaasd, dat voor set jaar 1&88 nu al dekking wordt gevraagd. Na aan zijn uitspraak te heb ben herinnerd niet de geschie denis te willen ingaan als een onsolide minister van financiën, zei hij, dat een land geen onso lide minister van financiën kan hebben. vraag hoe de rijksbegroting een voldoende bijdrage kan leveren tot herstel van het economisch even wicht. De heer Schmelzer zei nog niet overtuigd te zijn van de juistheid van het voorgenomen uitgaven beleid. Hij vroeg de regering niet alleen te studeren op het vraag stuk van de prioriteiten-keuze, hij drong er op aan nu zodanig te handelen, dat in 1968 grote, zware lasten te vermijden zullen zijn. Tenslotte vroeg de heer Schmel zer, of de regering reeds thans wat meer concreet kan aangeven hoe zij haar verantwoordelijkheid op het gebied van de loonpolitiek kan waar maken. De heer Schmel zer vroeg een vertrouwenwekkend antwoord op deze vragen. De heer Nooteboom (k.v.p.) handhaafde zijn bezwaren tegen de begroting en in het bijzonder tegen de daarin vervatte lastenstijging voor 1968. De socialistische fractievoorzit ter, de heer Nederhorst, zei ver ontrust te zijn over de wijze waarop de ontslagen bij 'Werk spoor plaatsvinden. De heer Nederhorst noemde de van k.v.p.-zijde uitgesproken twijfels aan de soliditeit van dit kabinet een forse aanval op de minister van financiën terwijl uitbundige lof wordt toegezwaaid aan de k.v.p.-ministers. Uit het betoog van de heer Schmelzer ben ik nog niet veel wijzer geworden. Hij heeft weer vragen gesteld. Wij moeten nu weten waar de k.v.p. staat. Wij hebben recht op duidelijk heid of de k.v.p. akkoord gaat met het uitgavenpeil, of de rege ringspartijen het dekkingsper centage toereikend achten en of deze begroting in voldoende mate bijdraagt tot herstel van het evenwicht. De heer Schmelzer zei bij in terruptie dat de ene fractie nu eenmaal minder gegevens nodig heeft dan de andere. Als de heer Nederhorst een uiteenzetting krijgt dan staat deze los van het feit dat daarom werd gevraagd. De heer Roolving (a.r.) zei ge heel achter de versnelling in de uitgaven voor publieke voorzie ningen die het huidige kabinet bewerkstelligde te kunnen staan. („Men mag het echter niet zó voorstellen alsof onder vorige kabinetten niets is gebeurd") zo zei hij. In het kabinetsbeleid vindt hij voldoende van het eigen programma terug om dit te kun nen steunen. De minister-president, zo meen de hij verder, zal nog duidelijk In het proces tegen de Indo nesische oud-minister van bui tenlandse zaken dr. Soebandrio heeft de openbare aanklager de doodstraf geëist. De voormalige rechterhand van Soekarno is beschuldigd van deelneming aan een samenzwe ring om de regering omver te werpen. Ook zijn hem ondermij nende aktiviteit en enige mis drijven op financieel gebied ten laste gelegd. Dr. Soebandrio heeft verklaard niet schuldig te zijn. De eis kwam in de vroege uren van vrijdag (plaatselijke tijd) na een requisitoir van bijna vier uur. De zitting van het speciale militaire tribunaal werd via ra dio-Djakarta uitgezonden. De openbare aanklager be toogde dat het proces vele poli tieke aspekten vertoonde, maar dat het werd gevoerd op grond van de wetten van de revolutie en dat het tribunaal onder lei ding van luitenant-kolonel A5i Said niet handelde in opdracht van een of andere grote mogend heid. De landen die steun had den gegeven aan de mislukte staatsgreep, zouden zeker Indo nesië belasteren. „Laat de hon den maar huilen. Wij zetten onze strijd voort", aldus de openbare aanklager. Hij beschuldigde dr. Soeban drio ervan, dat hij een belang rijke rol in de staatsgreep had gespeeld. Onder zijn bewind was Indonesië op het gebied van de buitenlandse politiek niets anders dan een stroman van communis tisch China geweest, met name wat de uittreding van Indonesië uit de V. N. en de confrontatie politiek tegenover Maleisië be treft. Volgens het requisitoir wilde Soebandrio de communistische partij versterken door de vor ming van een „vijfde macht", die uitgerust moest worden met wa pens van Peking. Na de mislukte staatsgreep had de verdachte getracht het herstel van het ver trouwen van het volk te belem meren. Van de vele namen die het volk aan hem had gegeven, was die van „Doermo" (Macchia- velli) de meest passende, aldus de openbare aanklager. (ADVERTENTIE) Prins Bernhard is donderdag middag op het vliegveld Barajas aangekomen. Hij zal deelnemen aan een jachtpartij in Züid- Het vertrouwde beeld van de twee torenhoge radiozendmasten, die in de verre omgeving van Kootwijk te zien zijn, zal ingrij pend veranderen: vanmiddag om twee uur zal een van de tweeling worden opgeblazen, waarna de an dere in alle eenzaamheid het land schap in deze hoek van de Veluwe zal blijven beheersen. Het besluit om een van de mas ten te verwijderen is genomen, omdat radiozendmasten in het Europese verkeer hun tijd hebben gehad. De masten dienden o.a. voor het Intereuropese langegolf- verkeer en werden tot voor enige jaren nog gebruikt voor het radio verkeer met noord-Europa (Kopen hagen, Oslo, Stockholm en Helsin ki) en met Praag en Bern. De tech nische ontwikkeling heeft ertoe geleid, dat het veel goedkoper is geworden met kabels te werken en sinds 1962 was er dan ook geen radioverkeer meer in de Europese verbindingen. De zendmast, die nog blijft staan, is voorzien van antennes voor het kortegolfverkeer met name met Amerika (o.a. de over zeese rijksdelen). Het opblazen van de 212 meter hoge en 85 ton wegende zendmast geschiedt door de antennebouw dienst van de P.T.T. in samenwer king met de mijnenspringschool van de genieschool. Men gebruikt hiervoor springladingen. Minister Vondeling tijdens zijn antwoord aan de Tweede Kamer waar donderdag de beraadsla gingen werden voortgezet. Het bevolkingsvraagstuk vormt volgens nremier Cals een enorm Minister Vondeling (finan ciën) verklaarde dat er voor 1967 voor de dekking van rijks uitgaven geen beroep op de kapi taalmarkt nodig zal zijn, wat ti'j De heer Schmelzer (k.v.p.) ver weet de minister-president dat deze in zijn antwoord bijna geheel was voorbijgegaan aan zijn opmer kingen over de problamatiek in de stimuleringsgebieden. Het betoog van minister Vonde ling noemde hij knap. De kracht daarvan (of de schijnbare kracht) ligt echter in de vergelijking met vorige perioden en in de verge lijking met andere landen, aldus de heer Schmelzer. Hij zei, dat het daar evenwel niet om gaat. Het gaat, zo merkte hij op, wel om de moeten maken dat hij niet is ge weken voor druk van buiten het parlement met betrekking tot het wetsontwerp ter verhoging van het inkomen van de kroon. Hij vond de gevolgde gang van zaken een wonderlijke proce dure. Tegen de beoordeling van de budgetaire ruimte voor 1967 van minister Vondeling had hij wei nig bedenkingen. Voor 1968 daar entegen berekende hij een totale extra last van 400 miljoen gul den tegennver extra baten van 78 miljoen gulden, zodat er een gat van 322 miljoen gulden zou res teren. De heer Bakker (c.p.n.) noem de het betoog van de premier over Vietnam „hopeloos en triest". Hij diende een motie in, waarin de wens wordt uitgespro ken om het rijksstudietoeiagon- beleid 1366—1967 alsnog te base ren op de regeling, die gold voor het vorige studiejaar. Deze motiei werd ondersteund door de frac tie van de p.s.p. De heer Van der Meij (c.h.u.) j zag zijn argumenten, waarmee hij zijn vrees voor een achter blijvende uitvoerstijging had om kleed, niet weerlegd. Hetzelfde gold zijns inziens ten aanzien van de van verschillende zijden aangevoerde betogen over een te verwachten grotere stijging van de lonen en een aantal on zekerheden met betrekking tot de begrotingsontwikkeling. De heren Jongeling (g.p.v.), Koekoek (b.p.) en Van Dis (s.g.p.l tenslotte handhaafden hun bezwaren tegen het beleid van het kabinet-Cals. Enige hilariteit ontstond toen de heer Koekoek de opmerking onderstreepte dat er thans spra ke is van onrust in brede kring. „Daar zijn wij het mee eens'", aldus de boerenafgevaardigde die hieraan toevoegde dat hij deze onrust dagelijks merkt. De stemmingen over de bij de beraadslagingen ingediende 'mo ties zullen hedenmorgen gehou den worden. Lid van de groep MODEMEESTERS KLEDING in pasvorm en in kwaliteit Dames- en Herenconfectie Noordstraat 51-53 Terneu/er. VEEL BEWOLKING Boven Scandinavië bevindt zich een hogedrukgebied, dat nog steeds in betekenis toeneemt. Anderzijds ligt er tejj westen van de Golf van Biscaje een diepe depressie, die geleidelijk opvult. Tussen deze druksyste- men staat in onze omgeving een matige en in het Waddengebied vrij krachtige oostelijke lucht stroming, waarmee vochtige lucht uit Duitsland wordt aan gevoerd. In deze lucht komt veel bewolking voor, die samenhangt met een kleine depressie boven Tsjeeho-Slowakije. Vooral in Noord-Duitsland valt hieruit regen en motregen. Ook in ons land kan in de komende 24 uur hier en daar wat motregen val len. In het temperatuursverloop komt vrijwel geen verandering. medegedeeld door het K.N.MX» geldig tot hedenavond. Weinig verandering' In het algemeen veel bewol< king met hier en daar wat mot regen., Matige, in het Waddenge bied af en toe krachtige wind tussen oost en zuidoost. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 14 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.36 2.12 2.46 2.55 n.m. 1.54 2.30 8.04 3.13 ZATERDAG 15 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.13 2.49 3.23 3.32 n.m. 2.30 3.06 3.40 3.49 Okt. 14 15 16 17 18 ZON op onder MAAN op onder 7.02 17.49 7.10 18.07 7.04 17.47 S.41 18.24 7.06 17.45 10.12 18.46 7.07 17.33 11.40 19.15

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1