GIETKUNST HERLEEFT NA VERVAL VANEEUWEN Burgemeester Boot: „Aan geneeskundige voorzieningen kunnen tonnen worden isspaard" BEURSOVERZICHT Tachtig jarige tot erelid van rode garde uitgeroepen STERREN LUIKLOK STUDIE VOORSLAG KERN ZUIVER BEZETEN Donderdag 13oktober 1966 DE VRIJE ZEEUW Fagina 5 Brenguns in beslag genomen Ongeregeldheden in Chicago De Haarlemse politie heeft op verzoek van de procureur-nege- raal te Amsterdam in een Haar lems pakhuis van een koopman 125 brenguns in beslag genomen, een deel van een partij van 500 stuks die door de domeinen in Soesterberg waren verkocht. De andere 375 liggen in Utrecht op geslagen en zullen vermoedelijk ook in beslag worden genomen. De koopman had de wapens op normale wijze van de domeinen gekocht. Zij waren vrijwel nieuw en zouden in het Nederlandse leger niet meer worden gebruikt, omdat ze niet modern zijn. Vóór de verkoop waren de mitailleurs onklaar voor gebruik gemaakt. Burgemeester J. 1. G. Boot van Hilversum, die tevens voorzitter is van de dienst geneeskundige verzorging voor politiepersoneel in Nederland, heeft in de rede, waarmee hij gisteren de alge mene vergaderi:»g van de Neder landse maatschappij ter bevor dering van de farmacie officieel heeft geopend, onder meer ge zegd, dat de kosten van de ge meenschappelijke geneeskundige voorziening onnodig worden op gejaagd. Dit niet het minst door de far maceutische industrie via de moderne reclame-media, terwijl de verantwoordelijkheid dragen de instanties niet de moed heb ben uit te gaan van een beperkt aantal goedkope geneesmiddelen die hetzelfde effekt sorteren als de duurdere medicijnen. Tonnen goud, aldus de burgemeester, kunnen worden bespaard, indien de simplificatie een kans krijgt en de zuinigheid wordt beloond. „MET ALLEN VOOR ALLEN" De burgemeester had er be grip voor, dat het leven van deze eeuw in het teken staat van „met allen voor allen". Daarmee zijn indrukwekkende resultaten be reikt, vooral in sociaal opzicht, maar we moeten ook oog hebben voor het gevaar, namelijk dat wat gemeenschappelijk wordt ver zorgd, meermalen In financieel opzicht gemeenschappelijk wordt verwaarloosd. Ondanks de zorg, die de zelf standige ondernemer, die de apotheker is, in vele opzichten betracht, is het nog steeds een onafhankelijke groep in een sa menleving, die steeds sterker ge- institueerd en hiërarchisch is op gebouwd. De burgemeester besloot met de wens, dat de maatschappij evenals in het verleden nog vele initiatieven zal mogen ontwik kelen, de inspiratie en het door zettingsvermogen moge behou den om de mensheid te dienen, waaraan ze tot nu toe op konink lijke wijze gestalte heeft ge geven. ONTSPANNING VOOR KABINETSLEDEN I Kariba-meer (Rhodesië): Rho- desies minister-president I art Smith toont hier een tijgervis, de winnende vangst van een team van kabinetsleden die de spor tieve strijd aanbonden met teams van de boerenbond en de tabak associatie in Rhodesië. De vis wedstrijd zou om veiligheids redenen geheim zijn gehouden. Winnaar werd de ploeg waarin ook Ian Smith deelnam. Een vijftienjarige negerjongen en een politie-agent zijn dins dagavond in een negerwijk van Chicago gewond, toen een ben de jongelui het vuur op hen opende. Er werden veertig ar restaties verricht. De politie was de jongen te hulp gekomen, toen deze met anderen werd aangevallen door een jeugdbende die zich de „mighty blackstone rangers" noemde. De politieman werd ge troffen toen hij in een patrouil le-auto zat. INTERNATIONALS ONGEANIMEERD LAGER Beursplein 5 heeft gisteren de vaste stemming van dinsdag voor de internationale waarden niet kunnen voortzetten. De markt onderging voor vrijwel alle hoofdfondsen een koersreae- tie. Kon. Olie daalde van 124,70 tot 124,30. Philips zakte in van 86,10 tot 85,30 (87,65). Unilever was tach tig cent lager op 81,10, terwijl AKU zich vrij goed kon hand haven met een verhandeling op 65,20. Voor Hoogovens werd een onveranderde advieskoers opge geven op 310. KLIM, welk fonds dinsdag vijftig gulden steeg, moest een flinke veer laten als gevolg van het koersverlies voor dit aandeel in Wallstreet met vijf dollar. Men was in Amsterdam teleur gesteld over 't koersverloop van dinsdag in Wallstreet. Men De 80-jarige weduwe Anna Louise Strong, een journaliste van Amerikaanse geboorte, is door de Chinese rode garde tot erelid uitgeroepen. Zij volgt ge heel en al de leringen van Mao Tse-Toeng en heeft gezegd uit te zien naar de „heerlijke dag waar op, de revolutionairen hun biljet ten in New York zullen aanplak ken". Zij zou in nauw kontakt met de hoogste Chinese leiders staan. Sedert zij zich acht jaar geleden in Peking vestigde, heeft zij Mao, Tsjoe En-Lai en ande re leiders vaak gesproken. Zij was met hen in kennis gekomen bij de vijf bezoeken, welke zij tussen 1925 en 1947 reeds aan China had gebracht, toen deze mannen nog om de macht streden. Mevr. Strong is de dochter van een congregationalistische predi kant en is in Nebraska geboren. Zij behaalde haar doctoraat in de filosofie aan de universiteit van Chicago. Na 1920 vertoefde zij meestentijds in Moskou, waar zij in 1949 op verdenking van spio nage werd gearresteerd en het iand uitgezet, ofschoon de be- 'huldiging later werd ingetrok ken. Nu woont zij in de buurt van het „plein van de hemelse vrede" in Peking en wordt altijd door een Chinese secretaresse vergezeld. Mao zelf heeft bij het diner op haar 80ste verjaardag aangezeten. vreesde dat Wallstreet de verko pen van dinsdag tegen het slot van de markt zou voortzetten. Hierdoor was er in Amsterdam van een terughoudendheid bij het publiek en het buitenland sprake. De geringe verkopen van lokale zijde vormden toch nog een meer derheid; vandaar dat de koersen zich beneden het niveau van dinsdag bewogen. Van Ameri kaanse verkopen viel in de hoofd fondsen weinig te bespeuren. De handel had dan ook weinig te be tekenen. Ten opzichte van de hoogste koersen van dinsdag avond toen Kon. Olie 126,70; Phi lips 88 en Unilever 82 noteerden, was de stemming gisteren aan de flauwe kant. De staatsfondsenmarkt was flauw met vooral in het eerste beurskwartier ruime omzetten. Niet-.officiëel werden in de mor genuren de nieuwste 7 procent obligaties B.N.G. verhandeld op lOOtji. Deze stukken kwamen voor het eerst in de notering. De advieskoers was 100 eerder laten tegen een uitgiftekoers van 100. Gezien deze advieskoers vraagt de beurs zich af, waarom de toe wijzing op deze lening voor velen zo teleurstellend moest zijn. De 714 procent lening Blaauwhoed, groot 8 min., waarop dinsdag tegen 99 procent werd ingeschre ven, is sterk overtekend. Blijkens het eerste jaarverslag tia de fusies van de Nederlandse melkunie is de nettowinst over 't afgelopen boekjaar met bijna 1 min. gedaald tot 0,99 min. De directie rekent niet op een ver betering voor het lopende boek jaar. Zoals bekend werd het divi dend verlaagd van 9 tot 5 pro cent. NABEURSKOERSEN AKU: 64.30 (64.80) Hoogovens: (300) Kon. Olie: 125—126.80 (124.30) Phiilps: 85.50—86.50 (85.45) Unilever: 80.8081.30 (80.95) K.L.M.: 430—445 (423) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor het bui tenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.06--10.16 Amerikaanse dollar 3.60—3.64 Canadese dollar 3.33—3.38 Franse frank (100) 73.15—73.65 Belgische frank (100 7.077.12 Duitse mark (100) 90.55—91.05 Zweedse kr. (100) 69 5070.50 Zwitserse fr. (100 83.25—83.75 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.9052.90 Noorse kroon (100) 50.1051.1e0 Oostenrijkse schilling (100) 13.98—14.08 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.97-6.12 (Van een onzer verslaggeefsters) Toen in 1663 graaf d'Estrades, ambassadeur van de Zonnekoning in de Nederlanden, een bezoek bracht aan de Amsterdamse werk plaats van klokkengieter Frangois Hemony, was hij zo diep onder de indruk dat hij deze kunstleraar bij de Franse vorst aanbevool voor een jaargeld „omdat Hemo- ny's carillons zo warm en rijk klonken als een orgel". Hoe is het mogelijk dat een dergelijke kunst verloren kon gaan Honderd jaar later wist niemand in de wereld nog een zuivere beiaard te gieten. De namen Francois en Pieter Hemony werden legendarisch, het leek of zij een geheim meegenomen hadden in het graf. Pas in onze eeuw is de kiokkengie- terskunst opnieuw doorgrond. Pas na de laatste wereldoorlog werd dit uniek Vlaams-Nederlands ambacht hier weer In vol bedrijf uitgeoefend. Alleen Ne derlandse gieters maken thans de zui vere beiaardklokken die zingen over de lage landen en overal op aarde waar mensen luisteren naar hun mu ziek. In het Brabantse Asten worden klok ken gegoten aan de voet van de kerk toren, het kan niet toepasselijker: so nore luiklokken en zingende carillons. Er ligt rulle aarde in de klokkengie terij, er druipt smeltende was, er vloeit gloeiend brons, en dag in dag uit worden klokken geboren uit hun „mantel", glanzend en gaaf in gloed nieuwe schoonheid: Eijsbouts me fecit anno 1966" staat in de sierrand van een machtige klok geschreven. ■tnniiiH Met behulp van een sjablone wordt de kern van de te gieten klok ver vaardigd. Maar de kleine klokken die zojuist onder onze ogen het levenslicht za gen, dragen een ongewone versiering van sterren; de inscriptie rondom de benedenzijde luidt: Eijsbouts goo' mij voor het Philipspersoneel in Nederland. Dit zijn enkele klokjes uit de beiaard die ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de Philips Gloeilampen fabrieken door het personeel zijn aan geboden. De sterren op de klokkeflan- ken zijn een herhaling van het bekende embleem. Eenenzestig klokken zingen in deze beiaard. Een maquette met zilverglan- zende bellen in een miniatuur klokke- stoel die toch nog bijna manshoog is, geeft er een sierlijk en tegelijk impo sant beeld van. De zwaarste klok heeft in werkelijkheid een diameter van 1.75 m, de kleinste van 13 cm; het totaalgewicht van de klokken bedraagt 16005 kg. Duizenden jaren hebben de stemmen van klokken een eigen betekenis ge had. Wat dit Philips-carillon te zeg gen heeft is het nieuwe geluid van deze tijd. Niet: wij, de gelovigen, smeken of danken. Niet: wij, de bestuurderen, wekken op of wijzen terecht. Maar: wij, het personeel laten onze klokken klinken ter ere van het bedrijf. Deze beiaard past in de allernieuw ste ontwikkeling. De omvang van 5 octaven met 61 klokken is uniek voor een concertbeiaard en even opzien barend is het dat alle klokken kunnen meespelen als het automatisch speel werk zich laat horen en dat daarbij de klokken hard of zacht kunnen klinken. De vroegste klokjes ontstonden vier duizend jaar geleden in het Eurazia- tische steppegebied. Hun rituele galm bereikte China. Maar de Westeuropese klokkegieters- kunst is, onbeïnvloed door de Chinese klok, pas opgekomen met het chris tendom. Missionarissen brachten de luiklok vanuit de Angelsaksische eilan den naar de kloosters van het vaste land waar ze kerkelijke handelingen met hun klank begeleidden. In de latere middeleeuwen paste de luiklok bij het zelfbewustzijn van de steden en werd gebruikt voor de uorfane boodschap als brandklok, poortklok, zelfs als papklok. De gieterskunst was in die dagen „vrije kunst" bij uitnemendheid. Er was geen sprake van een vooraf be paalde vorm en de toonvorming was dan ook willekeurig. Maar aan het eind van de middeleeuwen evolueert de klok tot instrument. zuiverder worden: de eerste beiaar den worden op de nieuwe torenuur werken als „voorslag" geplaatst. In die tijd had de beiaard 17 klokken, in de 17e eeuw werden het meestal 35, hon derd jaar later 40 tot 42. Pas na de 2e wereldoorlog bereikten ze de volle om vang van vier octaven met ongeveer 47 klokken en nu is dan de enorme schrede gezet naar 61. Het carillon noort bij de Nederlan den zoals de Vlaamse primitieven en Breughel bij ons horen. Maar na 1716 raakte de klokkegieterskunst in ver val. In de vorige eeuw was er nie mand meer te vinden die een beiaard tot leven kon roepen. In Engeland raakte men weer op het goede spoor alle 20e eeuwse vooroorlogse klokken in Nederland zijn van Engelse make lij. Ging die ambachtelijke kunst voor Nederland verloren? Tijdens de oorlog zwegen onze to rens, de klokken werden geroofd; en kelen kwamen terug, hun stem was gebroken. Maar nü hebben onze klokkengie ters de kennis door studie weer her overd en vervolmaakt met moderne methoden. Nederlandse beiaarden zin gen hier en overal hun eigen roem. Een klok wordt gegoten van brons, dat bij een temperatuur van omstreeks 1100 gr. Celsius vloeit in een holte tussen twee vormen: tussen kern en buitenmantel. kern met behulp van een sjablone waarin het profiel van de klok is uit- gevijld. De klokkegieter die tevens geschuts- gieter is geworden, moet het geschut een vastgestelde vorm geven. Van nu af geeft hij die ook aan de klok. De steden verlangen muziek, de toon moet Nu bouwt de gieter een „valse klok" over de kern, een namaakklok an zand die hij overtrekt met een dun laagje was waarop de ornament"n en inscripties zijn geplakt, óók van was en gegoten in een matrijs of in een uit palmhout gesneden vorm. De valse klok wordt omhuld met een buitenmantel, een laag vuurvast ma teriaal, die in zijn binnenwand de zui vere afdruk van de valse klok be waart. Hij stulpt een stalen mantel over dit alles heen. Tijd en hitte verharden het vuurvast materiaal waarna de bui tenmantel van de kern gelicht wordt. De was kleeft aan de binnenkant van de mantel maar een gloeiend vuur brandt die sissend weg. Weg gaat ook de valse klok. Er blijft nog de kern waaroverheen de buitenmantel op nieuw gaat koepelen maar de ruim te daar tussenin die tevoren door de valse klok was ingenomen zal nu de bronzen klok vorm geven. Uit een reuzenpan schenkt de gieter het vloeibaar metaal door de vrijge houden gietloop. Dit is een groots ogenblik: vrij van ..gietgallen of bratsen" zal het metaal stollen tot een glad gietstuk, gespan nen van ronding, sierlijk van profiel, voorwaarden voor een rijke toon. En de klok zal een kroon dragen op de top. Sonoor en helder moet de klokke- stem zijn. Na het afkoelen en schoonmaken van het gietstuk, nemen vijl en beitel kleine gietfouten weg en hier eindig de destijds het werk van de gieter. De klok ging de toren in en op de flank stond dikwijls zijn taak te le zen. De beroemde Bredase Roelandklok die verloren is gegaan, droeg als inscrip tie: Mijn naam is Roeland Als ik luid aan ene kant Dan is tot Breda alarm of brand Als ik ga aan beide zijden Dan is Breda in groot verblijden. Die tot Breda in vreugd wil leven Die moet de vrouwen de over hand geven. Maar voor de gieter van de beiaard volgt nu dat hoogst belangrijk werk van het stemmen. Om de boventonen vast te stellen had Hemony zijn eigen systeem; later in de 17e eeuw kwam de stemvork in gebruik. Maar na de tweede wereld^ oorlog introduceerde Eijsbouts de elek» tronische methode en hiermee is dan misschien eindelijk het geheim door» grond waarnaar vanaf de vroegste tijd is gezocht: die feilloos zuivere toon. Met de elektronisch voortgebrachte toon als maatstaf worden correcties in de klok aangebracht door het weg halen van metaal uit de binnenwand De hand die dit doet wordt geleid door een samenspel van kennis en muzi kaal gehoor. De kennis van de gehele klokken» gieterskunst wordt beheerst door de aan Eijsbouts' gieterij verbonden campanoloog André Lehr, een jonge, door klokken „bezeten" man die de technische, wetenschappelijke en kunst zinnige aspecten van de klok kent, veel heeft gepubliceerd en waarschijn lijk in de wereld zijns gelijke niet heeft. De klokken van de beiaard zijn klaar en van de laagste tot de hoogste har monieus gestemd. Zij gaan naar bo ven in 'n klokkenkamer waar weinigen hun schoonheid nog zullen zien, maar vanwaar velen, generaties lang, hun stemmen zullen horen. De Philips beiaard zal zingen vanuit een klokkenkamer die in tegenstel ling tot de gewoonte uit het verleden, pas is ontworpen toen de samenstel ling en de aard van het carillon al bekend was. De hoogte van de toren, de afme ting van klokkenkamer en galmbor- den zijn afgestemd op de klokken, tot vervolmaking van het g luid. De klan ken zullen meewaaien '.et de wind, buitelen onder onze b.roomde wolken luchten, gedempt worden door de re gen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5