Kinderpostzegelcomité ontkent «voortrekken» van Christelijke instellingen PREMIE SPAARPLAN' 't Eerst van alles koop ik vlees! Opzienbarend rapport over de zaak-Evans Gevonden voorwerpen HOOFDSCHOTEL VLEES L POLITIEKE RUST VOOR DE VERKIEZINGEN IN HET BANANENLAND ECUADOR EEN RECHTERLIJKE DWALING? Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. Hebt u dat ook wel eens, dat u echt niet meer weet wat u nu weer moet eten? Als ik u een goede raad mag geven: koop eerst uw vlees 1 Vrijwel elke vleessoort heeft zijn eigen bijpassende gerechten Gevulde varkenslappen smaken fantastisch bij Brussels lof en groene kool. Bij gebakken bloed worst horen bietjes en appelmoes. Bij biefstuk tartaar aardappelpuree en sperzieboontjes. Bij saucijsjes bloemkool en koolraap. U eet toch zeker ook elke dag vlees? Pagina 4 Alle gezindten Wat „overhaast tf „Volksonderwijs" verleent medewerking Rechtse partijen Socialisten BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Staatsgrepen VLEESJUS Verwarde bekentenis Gelogen Terneuzen DE VRIJE ZEEUW Donderdag 13 oktober 196f „In het comité voor kinder postzegels, dat bepaalt hoe de opbrengsten van de postzegel- Betfes worden verdeeld, zijn alle richtingen vertegenwoordigd. Er Is dan ook geen sprake van, dat voornamelijk confessionele in stellingen van de kinderpost- zegelgelden profiteren." Zo reageerde de directeur van het comité, de heer N. J. Prin sen, op de verontwaardiging van de heer K. de Vries, hoofd van de (openbare) schippersschool in Sneek, over het feit dat uit de opbrengst van verleden jaar een bedrag van 250.000 gulden is toe gekend aan de hervormde stich ting internaten voor schippers- jeugd voor de bouw van een in ternaat in Terneuzen. Er gaat ieder jaar geld naar honderden instellingen. Moeilijk heden zoals die zich nu in Sneek voordoen, hangen ons elke dag boven het hoofd. Toch is daar van nooit eerder sprake geweest. Men vestigde er de aandacht op, dat van de leerlingen van de openbare schippersschool in Terneuzen meer dan de helft af komstig is van het hervormde internaat, dat trouwens kinde ren opneemt van alle gezindten. Bovendien wil het comité niet alleen de hervormde schippers- jeugd helpen. Het is van plan nog enkele jaren aandacht te be steden aan de nood, waarin de schippersinternaten verkeren. Dit jaar is Terneuzen gehol pen, omdat het hier ging om een concreet projekt in een verge vorderd stadium van voorberei ding. De heer Prinsen ontkende, dat het kinderpostzegelgeld uitslui tend ten bate van het gebrek kige kind mag worden gebruikt. Al jarenlang profiteren drie cate gorieën van de opbrengst: de justitiële kinderbescherming, de hygiënische kinderbescherming en een „menggroep" waartoe ook „Pro Juventute" en de Neder landse jeugdgemeenschap beho ren. Het gaat in het algemeen om hulp aan „het" kind en het comité heeft geconstateerd, dat de schippersinternaten een ach tergebleven gebied vormen. Dat blijkt trouwens uit de onder zoekresultaten van het instituut van de Amsterdamse universi teit. De heer Prinsen heeft de indruk, dat de heer De Vries in Sneek „wat overhaast" is ge weest met zijn kritiek. Mede namens het afdelingsbe stuur te Sneek heeft het hoofdbe stuur van de vereniging „Volks onderwijs" te Amsterdam meege deeld, dat het zich achter de kin- derpostzegelactie-1966 heeft ge schaard en daaraan als gewoonlijk volle medewerking verleent. Het hoofdbestuur verklaart dit naar aanleiding va nhet feit, dat vijf openbare scholen in Sneek niet aan de actie willen meewerken. In het eertijds zo woelige Ecua dor, waarvan de geschiedenis een aaneenschakeling van staatsgre pen te zien heeft gegeven, heerst thans aan de vooravond van de op lijst voor de bezetting van de 79 zetels tellende volksvergadering uitgegeven. De liberalen trachten de steun van onafhankelijken en linksen te krijgen en hebben een zondag te houden verkiezingen oogje op de voormalige president voor 'n grondwetgevende vergade ring een welhaast apathische poli tieke rust. Vele stemgerechtigden hebben niet de moeite genomen zich te laten inschrijven en de voorlopige president, Clemente Yerovi Indaburo, heeft tekenen gegeven „naar huis" te willen. Hij leidt nu nog een waarnemende regering, welke in de plaats is ge komen van een eerder dit jaar weggejaagde militaire junta, als de vertrouwensman van alle politieke partijen en van de strijdkrachten. De rechtste partijen conser vatieven, chr. socialen en verschei dene splintergroepen hebben zich verenigd onder de leiding van ex-president dr. Camilo Ponco En- riquez en een enkele kandidaten- Galo Plaza die als bemiddelaar van de V.N. op Cyprus, in Libanon en Kongo is opgetreden. De socialistische krachten zijn in drie groepen verdeeld. Een daarvan, die van de velasquisten, is een volgeling van ex-president dr. José Maria Velasco Ibarra, die onlangs uit ballingschap in Argen tinië is teruggekeerd. Een van zijn krachtigste medestanders is Ma nuel Araujo Hidalgo die een goede vriend van premier Fidel Castro van Cuba zou zijn en na een ver blijf in Havanna ook in Peking heeft vertoefd. De strijdkrachten maken zich be zorgd over een mogelijk samen gaan van velasquisten en commu nisten. Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste f 100,krijgen. Dat is een daadwerkelijke steun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel? Over maximaal f 500,jaarlijks aan aflos sing ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20 dus maximaal f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie Per deelnemer maximaal f 250,—. Per deelnemer spaarpremie maximaal f 50,—v is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 leder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan, Na vier jaar ontvangt u de spaarpremie. ■Wie U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Le vensverzekeringmaatschappijen, Spaarbanken. Vraag de gratis brochure! Ecuador met zijn bevolking van 4% min zielen is de grootste ba nanen-exporteur ter wereld en is verder bekend om zijn panama hoeden. In de periode van 1830, toen het land onafhankelijk werd, en 1947 is slechts één gekozen pre sident er in geslaagd zijn ambts termijn van vier jaar vol te maken en de macht weer aan een gekozen opvolger over te dragen. Alle ande re presidentsperioden begonnen of eindigden met een staatsgreep. I smakelijk eten' tip i chef-kok HENRI EKSTEEN: Voor lekkere Jus hebt u vlees no dig óf klein vlees dat u bakt in de koekepan óf groot vlees dat u bakt In de braadpan. Niet alleen boter of margarine gebruiken, maar beslist cok vet (voor dé geur en smaak!) Doe pas vjees in de pan als boteren vet goed heet zijn. Let op de voor geschréven bak- en braadtijd. Scheutjes water bijgieten. Stukje wortel,ui en laurierblad meebraden, of na 't braden een lepel tomaten puree toevoegen. De Engelsman Timothy Evans is zestien jaar geleden als ge volg van een „rechterlijke dwa ling" in de gevangenis van Pen- tonville opgehangen, nadat hij ten onrechte was beschuldigd van moord op zijn dochtertje Geraldine. Dit valt af te leiden uit een officieel rapoort over deze zaak van rechter Daniel Brabin, die tot de conclusie is gekomen, dat het „meer dan waarschijnlijk" is dat de veer tien maanden oude Geraldine niet door haar vader, maar door de beruchte moordenaar John Christie, een buurman van het gezin-Evans, is gedood. Volgens Brabin wijst echter alles erop dat Evans wél schuldig was aan de moord op zijn vrouw Beryl, waarvoor hij niet berecht is. De rechter voegt eraan toe, dat evenwel geen enkele jury op basis van het bewijsmateriaal overtuigd zou kunnen worden van Evans' schuld. De zaak Evans, door sommi gen betiteld als „de rechterlijke dwaling van deze eeuw", heeft de gemoederen in Engeland steeds bezig gehouden en is door tegenstanders van de doodstraf gretig als argument aangegrepen om hun campagne kracht bij te zetten. De vrachtrijder Evans was 25 jaar oud, toen hij op 13 januari 1950 schuldig werd bevonden aan de moord op zijn dochtertje. Hij was in eerste instantie ook beschuldigd van de moord op zijn zwangere vrouw, maar voor die misdaad behoefde hij zich niet te verantwoorden. Evans had aanvankelijk in een verwar de bekentenis gezegd, dat hij zijn vrouw en dochtertje in een aanval van razernij had ge wurgd. Tijdens het proces trok hij die bekentenis in en schoof hij beide moorden op de 55-jari- ge kroongetuige John Christie, die drie jaar later zou worden opgehangen, nadat hij had be kend zes vrouwen te hebben ver moord, onder wie Beryl Evans en zijn eigen echtgenote. Chris tie zei echter de moord op de kleine Geraldine niet te hebben gepleegd. Rechter Brabin die zitting heeft in het Britse hooggerechts hof, verklaart in zijn rapport dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat beide moorde naars hebben gelogen. Het rap port, gebaseerd op bijna negen tig getuigenverklaringen en meningen van vooraanstaande juristen, is in strijd met de uit slag van een in 1953 door het ministerie van binnenlandse za ken ingesteld onderzoek, waarbij was vastgesteld dat Evans zowel zijn vrouw als zijn dochtertje had vermoord. Het rapport van rechter Bra bin wordt nu bestudeerd door de minister van binnenlandse zaken, Roy Jenkins, die de mening van de regering kort na afloop van het zomerrecès van het parle ment bekend zal maken. Fublikatie van Voorlichtingsbureau Viess, VTseswarsn «n VIeeseonservett\ O a Drie kleuterscholen op één dag Hoek van Holland krijgt op één dag (25 oktober) drie kleuter scholen, een openbare, een ka tholieke en een christelijke. Tot dusver kregen de kleuters in dit deel van de gemeente Rotterdam onderwijs in kerklokalen en tij delijk ongebruikte klassen van lagere scholen. De bouw kon in acht maanden worden voltooid. De kleuterscholen zijn ge bouwd volgens een systeem, ont wikkeld door De Groot's Hout bouw N.V. In het kader van deze seriehouw is ook een kleuter school in Zuidwijk gerealiseerd. De vier gebouwen 12 lesloka len en vier speelzalen bieden plaats aan 480 kleuters. Bouw en inrichting kostten 1,3 miljoen. De opening zal worden ver richt door dè inspektrice van het kleuteronderwijs, mej. A .E. G. van Waesberge De inspecteur-korpschef van ge meentepolitie te Terneuzen maakt bekend, dat de volgende gevonden voorwerpen bij de daarachter staande adressen zijn te bekomen. Blauw kindervestje, mevr. De Bokx, Tholensstr. 18; rood/zwart kinderhandtasje, M. Klaptoe, IJs- baanstr. 15; rode step, W. Moes, Van Steenbergenlaan 49; groene trui en jongenshorloge, B. Dekker, Julianastr. 29; rood meisjestasje (F. de Kraker), I. van Witzen, Iepenlaan 48; kinderfietsje, Dinge- manse, Koninginnelaan 25; zilve ren ketting met naamplaatje „Joke", J. van Looystr. 4; schild pad, Boonman, Frans Halslaan 26; rode strik van auto, 6 ton, Me- chielsen, Klaassenstr. 6; paar zwarte laarzen, Geers, Otheense- dijk D 148a, Zaamslag; gouden ketting met kruisje, N. Overdulve, Bellamystr. 25; halsband met riem, W. Rijckaert, Kastanjelaan 27; bankbiljet, Bockstaal, Axelsestr. 39; beschadigde herenhorloge, Van Iwaarden, Nieuwediepstr. 11; tuin schaar, Van Drongelen, Bachten Dieke; grijs regenpak, Dooms, café De Kraag, Zaamslag; herenpols horloge (Tim), P. Versluijs, Lelie- str. 36; herenbril in groen etui, Michielsen, Wilgenplantsoen 12; kinderschoentje, Heijnens, Juliana str. 38; zwarte paraplu, T. Mar tens, Abeelstr. 7; regenpijpen met regenjas, v. d. Velde, Blikstr. O 17, Sluiskil; contactsleutel DAF, FZ 10, v. d. Sneppen, Van Bovenstr. 49; damespolshorloge met zwart leren bandje, A. Bouwman, Jozina- str. 4; bedelarmband, mevr. Ver linde, Herengracht 4; muntbiljet, mevr. Brugman, Walstr. 11; zwarte damesportemonnee met inh., De Vriendt, Axelsestr. 122; zwart hondje, Kramer, Noordstr.; rood/ witte step, Musters, Lindenlaan 34; blauw nylon kinderjasje, Z.V.T.M., Scheldekade 51; rode step (E.d.S.), Van Egmond, Hobbemastr. 13; rose, tule shawl, Faas, Steenkamp laan 56; hoekijzer van 12 k 13 me ter, Gemeenteremise; plastic heren regenjas, Dieleman, H. Heijerman- str. 31; kinderportemonnee met inh., A. 't Gilde, G. Gezellestr. 46; blauw/zwart/rode jongenstrui, Van Zuuren, Kastanjelaan 7; zeem leren knipportemonnee met inh., W. Hoogstrate, Van Bovenstr. 30; rode leren damesportemonnee zon der inh., J. Boschstr. 35; geldbe drag, Sonora, Noordstr.; doos Ver kade-beschuit, Bakker, Azaleastr. 10; jongensarmband „Tonnie", mevr. Dirven, Goudenregenstr. 5; zwarte portemonnee met inh., M. Goudzwaard, Oleanderstr. 34; bankbiljet, J. A. Verbrugge, Es doornlaan 23; rozenkrans, v. d. Linden, Zuidlandstr. 7; bruin rub beren bal, F. Simons, Bernhardstr. 12; hondenpenning no. 23216, F. van Tatenhove, Steenkamplaan 96; gouden armband met naamplaatje „Marijke", mevr. De Wale, Rozen- str. 214; blauw/wit fietsje, mevr. De Beule, Oleanderstr. 38; porte monnee met inh., Casteleijn, Nieuwstr. 21; rose slobbroekje, Overbeeke, Vondelstr. 67. Aan het bureau van politie. Schoolplein 2 te Terneuzen, bevin den zich de volgende gevonden voorwerpen; Rode hoofddoek, witte dawies- portemonnee, wit plastic broekje, zilveren armband met naamplaatje „Adrie", bromfietsverzekerings- plaatje DMN 711, kladblok, noti tieboekje en een felicitatiekaart, ketting met 2 trekhaken, lucifers doosje met geldbedrag, donker blauwe regenjas, rieten tas, fiets slot, sleutelring met lipssleutel en een schaar, pasfoto's, huissleutel 595, paar bruine leren motorhand schoenen, bruine kinderportemon nee met inh., lipssleutel in etui, blauwe blaser, witte damestas, ring met huissleutel 993008 IN 1, drukmeter met slang, bedelarm- bandje, kettingarmbandje met de naam „Willy", zwarte hoge gym schoen, paar zwarte damesglacé's, groene damesmuts met bont afge zet, kruisje van rozenkrans, arm bandje „Ronald", sierdop auto, 2 wit/blauwe pannelappen, rood etui met balpen, potlood e.d., kin- derbril, wieldop van Opel, rozen krans, 2 Lipssleutels aan ring, sleutelring „Imperial", rieten korf je, 2 verschillende wanten, sleutel, Engelse sleutel 1019, Lipssleutel no. 41, wit kindervest, damespols horloge met resten van schakel bandje.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4