PROVINCIAAL NIEUWS Meteen AMSpaailjet 1966/71 groeit uw spaargeld in vier-en-een-half jaar vant100.-naarf.135.- Algemene Bank Nederland DE TERUGKEER VAN ARAM Vertraging in scheepvaartverkeer op Nieuwe Waterweg Hebt u al een ABN.Spaarbiljet1966/71 genomen? Eerste brugdeel geplaatst in Sas van Gent Graven uit de 17e eeuw blootgelegd in Herv. Kerk te Terneuzen Bruinïsse Axel Middelburg Retranchement Terneuzen Sluis Donderdag 13oktober 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina3 nen voor nieuwbouw bezig is. Wij hopen met het gemeentebe stuur dat dit spoedig verwezen lijkt kan worden. Afscheid J. C. de Rdder Het bestuur van de Z. L. M. deelt ons mede, dat op donder dag 20 oktober a.s. in restaurant „Zomerlust" te Axel afscheid zal worden genomen van de heer J. C. de Ridder als direkteur van de lagere land- en tuinbouwschool te Goes. 3 november agapé te Axel Donderdagavond 3 november a.s. om half zeven zal in het be jaardendienstencentrum „Het Trefpunt." te Axel wederom een agapé of christelijke liefdemaal tijd worden gevierd, waar iedere belangstellende welkom is. Vieren is ditmaal wel het woord, want als thema voor deze derde agapé in Zeeuws-Vlaande- ren is gekozen: „Ad lo ja da", d.i. het boek Esther, dat begint met een feestelijke maaltijd, waarop de Perzische koning de kostelijke wijn zo rijkelijk laat vloeien, dat „men op de duur niet meer weet" wie wat of wie is De ernst spreekt uit het on derliggende thema, eveneens uit Esther (4, 1315): „Wanneer ge blijft zwijgen en „Wie weet, of ge niet juist voor een tijd als deze geroepen zijt. Het programma vermeldt het samen zingen van bekende en Dit betekent een samengestelde interest van 6,9 procent pef jaar. Dat is sparen met groeikracht Folders en nadere inlichtingen bij al onze kantoren. (Nederlandsche Handel-Maatschappij- De Twcntsche Bank) minder bekende liederen (die dan worden geleerd), bijbellezing en gebed, eten, drinken en tafel gesprekken. Mevrouw Sanderse, voordracht kunstenares uit Axel, verleent haar medewerking. Kapelaan J. Adriaansen uit Terneuzen houdt een korte verkondiging. Het dienstbetoon in gaven is bestemd voor het project Toem- lilin in Noord-Afrika. Opgaven kunnen worden ge daan op het gebruikelijke adres. Onder belangstelling van zwa nen en eenden werd woensdag middag in de „zwanenvijver" bij het zuicjersportpark 150 kg kar per uitgezet. De zwanen en een den hebben mogelijk gedacht dat het een versnappering voor hen was. Maar het was geen spek voor hun bek. Daarvoor was de vis té groot. Het waren n.l. grote vissen, meerzomerige edelkarper. Voor de 422 leden van de vis club O.N.I. een prettige gedachte dat er nu en in de toekomst aar dig kan worden gevangen. De foto toont de bestuursle den, de heren C. J. v. d. Broek en Th. de Bakker, die de vissen, welke in bassins werden aange voerd, naar hun nieuwe „ele ment" overbrachten. Vergadering vereniging „Oud Terneuzen" In café „De Vriendschap", waar dinsdagavond de vereni ging „Oud Terneuzen" een bij eenkomst hield, bleek dat deze vereniging in tegenstelling met veel andere geen kwijnend be staan lijdt. De voorzitter kon n.l. het 500e lid begroeten, mevr. Elders- - Scheele uit Amsterdam (het ledental is inmiddels aangegroeid tot 532)., Na de normale huishoudelijke aangelegenheden, welke in recordtempo werden afgehan deld, hield de heer L. Wiskerke een inleiding over Israël. Na de pauze vulde de voor zitter, de heer J. de Vries, deze lezing aan met een en ander te vertellen over een reis naar dat land, Welke hij dit jaar maakte. Zijn verhaal ging vergezeld van een groot aantal fraaie dia's. Er waren meer dan 80 leden aanwezig. Nieuwe confectie- en textielzaak Visser—Koole feestelijk geopend In aanwezigheid van zeer veel belangstellenden, waaronder wethouder M. de Vos, werd woensdagmiddag de nieuwe con fectie- en textielzaak van de N. V. VisserKoole aan de Axel straat alhier geopend. De heer K. Visser jr. sprak in zij-n welkomstwoord zijn dank uit aan allen die aan de tot standkoming van de zaak heb ben' meegewerkt. De heer Vis ser merkte hierbij op dat men Van het standpunt was uitge gaan om over een tiental jaren nog een moderne zaak te heb ben. De voorzitter van H. C. T., de heer J. Tazelaar, vertolkte de blijdschap van de Terneuzense middenstand over deze nieuwe vestiging. Spreker zei veel waar dering te hebben voor de „ima- ge" welke drie generaties Vis serKoole hebben opgebouwd. Hij wees er verder op dat de totale middenstand dient te be seffen dat het individualistische karakter dat haar eigen was, geen stand meer kan houden, doch dat alleen met een loyale en eendrachtige samenwerking een middenstand in een stad kan worden opgebouwd, die tot ver daarbuiten bekendheid geniet. Tenslotte sprak de heer Taze laar de wens uit dat de nieuwe vestiging in alle voorspoed zou mogen groeien. Namens bestuur en directie van de inkoopcombinatie „Neder land" te Amsterdam sprak de heer P. de Vroedt. Er was woensdagavond ook veel belangstelling van de zijde van het publiek. De nieuwe zaak bestaat uit drie royale verdiepingen met een totale vloeroppervlakte van 800 m2. Voorlopig zijn slechts twee verdiepingen in gebruik, waar de dames-, heren- en kin- derconfectie op overzichtelijke wijze is opgesteld. Vanmiddag om 3 uur en van avond om 8 uur en vrijdagmid dag om 3 uur worden in de nieuwe Terneuzense zaak mode shows gehouden. Vrijdagavond om 8 uur is er eveneens een modeshow in de Axelse vestiging. Auto en bromfiets botsten Woensdagmiddag om half zes >ad een aanrijding plaats tussen een persoiiefiguto, best.pufd d$er Tijdens een totale interieurs- restauratie in de hervormde kerk te Terneuzen, uitgevoerd door de gebroeders Simons, zijn een tweetal grafkelders biootgeko- men, daterende uit 1630. 'Op de ene grafzerk waaronder men slechts de verroeste resten van een tweetal handvatten vond, stond de naam gebeiteld van „Joos Lavreys ende syn hvisvrov Maria Geleyns." (zie foto) „Hier leyt begraven Joos Lavreys de Lansheere, in syn leve Baylluy van Axel, Neusen en Biervliet. Stierf den 3 november 1630, out synde 64 jaren, ende syn huis- vrov Maria Geleyns." Naast deze steen, welke was gebroken, bevond zich een tweede zerk, volkomen gaaf, waarop een gro.ot wapenschrift was gebei teld, -voorstellende een euras, waarboven een adelaar en waar onder naar alle waarschijnlijk heid familieschilden waren gebei teld, opgesierd met duifjes. Een vermoeden bestaat dat deze uit beelding van duifjes zijn terug te vinden in de wapenschilden van de Oranjes. Omstreeks 1880 werd het toen malige kerkje waar een be graafplaats om was gelegd, met de grond gelijk gemaakt. Op het puin ervan verrees de huidige grotere kerk. Er bestaan plannen thans meer peilingen te gaan verrichten en eventueel de grafzerken een plaats achterin de te restaureren kerk te geven. Oranjevereniging Dinsdagavond had een bijeen komst plaats van de Axelse Oranjevereniging met haar medewerkers. Tijdens deze avond vertoonde mej. De Putter dia's van de in Axel gehouden oranje feesten. Tussendoor werd ver toond „Op de boerderij". Tot voorzitter werd benoemd de heer J. T. Klein, tot secreta resse mevr. PotEsselbrugge. De Oranjevereniging kan op een geslaagde avond terugzien. Gewond Dinsdag reden de jongelieden De H. en V., beiden uit Axel, per fiets uit school van Terneuzen naar Axel. Op Spui stapten zij af waar V. even een winkel binnen ging. De H. bleef met beide fiet sen op de parkeerstrook staan. Toen V. terugkwam werd hij op het rijwielpad geschept door een passerende bromfiets. De berij der ging over de kop, maar werd slechts licht gewond. V. liep beenkwetsuren op en werd per auto naar huis gebracht. De bromfiets werd zwaar be schadigd. Mosselexport geringer dan verleden jaar De mosselexport is dit jaar be langrijk lager dan vorig jaar. Dat komt doordat de kwaliteit A (de beste, met grote schelp en groot visgewicht) zo schaars is. Tot 1 oktober j.l. had de handel via het mosselkantoor van het produktschap voor vis en vis- produkten in Bergen op Zoom bij de Nederlandse kwekers 270.000 tonnen van honderd kg mosselen gekocht. Vorig jaar LYCEUMLEER LINGEN ZIJN GOEDE RECLAME TEKENAARS Leerlingen van het Pe trus Hondius Lyceum hebben al enige malen reclametekeningen ge maakt op de schutting van de bloemenzaak van de heer Abrahamse in de Noordstraat. Hun leraar, de heer F. L. van der Ende, zag de blanco schutting en vroeg de heer Abrahamse toe stemming om deze met een toepasselijke recla me te versieren. De eigenaar had er geen bezwaar tegen en zo toog een aantal (onge veer 16-jarige) leerlin gen aan het werk. Het resultaat ziet men op nevenstaande foto. Vele mensen, winkelend in de Noordstraat, hebben de moderne conterfeit- sels van de Petrus Hon- diusleerlingen reeds be zichtigd. 62 Met de lans ditmaal op Aram's borst gericht, stormde de Barbadoor op hem af, doch voor de tweede maal wist A-ram de stoot met zijn schild af te weren. Met een daverende slag schampte zijn eigen lans tegen het schild van ïim jÊgsnstantier af en ttoi de Barbadoor in dé zijde, zonder hem echter te verwonden. De aanvoerder wankelde en toen op hetzelfde ogenblik zijn paard een onverwachte beweging maakte, verloor hij het evenwicht en stortte uit het zadel. Een ogen blik bleef de Bafbadoor bewe gingloos op de grond liggen, toen richtte hij zich langzaam op en wierp zijn tegenstander een blik vol haat toe. „Stoot toe, lafaard..." siste hij Aram woedend toe. Met een ver achtelijk gebaar wierp Aram zijn lans op de grond, steeg van zijn paard en liep kalm op de lig gende krijger af. „Sta op!" beet hij de Barba door toe, terwijl hij zijn zwaard trok „en verwacht het loon van uw wandaden!!" Van de zes bruggen (vier over de sluizen te Terneuzen, één te Sluiskil en één te Sas van Gent) trok die in Sas het afgelopen weekend veel "belangstelling. In de loop van de vorige week waren door duwbakken de delen aangevoerd die tezamen het eer ste segment vormen van de brug, die te Sas van Gent over de verkeersweg aan de oost zijde van het kanaal wordt aan gebracht. Ieder afzonderlijk hadden de delen een gewicht van 105 ton en een lengte van 40 meter. De foto liet dinsdagmiddag zien dat vier delen de weg reeds overkoepelen en twee machtige kranen van Van Twist te Dor drecht het vijfde deel van de duwbak op de wal hebben ge bracht om dit deel naast de an dere vier te plaatsen. De uitslagen van de eerste wedstrijden zijn: De Hoop 1Dow 1 46 De Hoop 2Dow 2 64 R.W.S. 3Waterleiding 3 100 Waterleiding R.W.S. 1 2— 8 Waterleiding 2—R.W.S. 2 0—10 Meyer en Verbrugge 2- Van der Oost 3 91 Komt er in Axel een cultureel centrum? Er gaan hardnekkige geruch ten dat het concert- en bioscoop gebouw „Het Centrum" binnen afzienbare tijd zijn deuren zal sluiten. Wanneer dit inderdaad het ge val zal zijn, zal dit een klap betekenen voor de bioscoopbe zoekers. maar ook voor hen die nu en dan proberen in Axel een of andere culturele avond te or ganiseren. Wij denken hier voor namelijk aan de avonden van de Z.V.U. e.d. Bij informatie op het gemeen tehuis werd ons meegedeeld, dat ook daar het gerucht was ver nomen. Men was van mening, dat een en ander een terugslag zou zijn voor culturele evene menten. Bovendien kan er dan ook voor de jeugd praktisch niets meer tot stand worden gebracht. Het deed ons genoegen te ver nemen, dat het gemeentebestuur- in dezen niet passief is. Er be staat in Axel een stichting „Cul tureel Centrum", dat met plan- was op die datum al een hoe veelheid van 320.000 tonnen be reikt. Ingedeeld naar kwalitei ten: 35.000 tonnen van kwaliteit A dit jaar tegen 160.000 vorig jaar; 180.000 van kwaliteit B tegen 160.000 vorig jaar; 60.000 tonnen van C-kwaliteit (een klei nere soort) tegen 300 ton vorig jaar. Er worden ook wel mosgelen verhandeld buiten het mossel kantoor om, terwijl verder be langrijke hoeveelheden zijn aan gekocht in het Duitse en het Deense waddengebied. Bedankt voor beroep Ds. D. van Boven, hervormd predikant te Middelburg heeft be- dankt voor 't beroep naar Weesp vacature-Holtrigter) Zeeuwse collecte De opbrengst van de Zeeuwse collecte te Retranchement be draagt ƒ163. bergingsbedrijf Van der Tak ver klaarde dat het lichten van de sleper geen eenvoudig karwei zal zijn. Hij verwachtte dat het enige dagen zal kunnen duren, voor het schip zou zijn verwij derd. DE SLACHTOFFERS EN SCHADE IN MEXICO Volgens de voorlopige balan.-, van de verwoestingen, die door de wervelstorm „Inez" in Mexico aangericht zijn, bedraagt het aantal doden vijf en het aantal daklozen 31.000. De schade wordt geschat op een kleine 50 miljoen dollar. Het geteisterde gebied is het noordoosten van Mexico. Er zijn nog getroffen gebieden die geïsoleerd zijn en slechts per vliegtuig bevoorraad kunnen worden. Vijfenzestig toestellen van de Mexicaanse luchtmacht voeren levensmiddelen, medica- mepten gn drfokwater aah. 150 kg karper uitgezet R. G. de C. te IJzendijke, en een bromfietser, de 17-jarige A. v. d. V. te Terneuzen. Laatstge noemde kwam uit de richting Noordstraat en verleende geen voorrang aan de auto die uit de Dwarsstraat kwam. Een botsing was het gevolg, waardoor de jeugdige berijder van de brom mer werd geslingerd en bleef liggen. Dokter Hoving die de eerste hulp verleende, vervoerde hem naar het Julianaziekenhuis voor onderzoek, waarbij een schou derblessure werd geconstateerd. Bedrijfscompetitie tafeltennis Yy Deze maand is in Terneuzen de bedrijfscompetitie tafeltennis van start gegaan met deelname van twintig teams, verdeeld in drie klassen: Klasse I: Dow Chemical 1. De Hoop 1, Philips 1, Rijkswater staat 1, U.T.S. 1, Waterleiding 1 en Van der Oost 1. Klasse II: Dow Chemical 2, De Hoop 2, Philips 2, Rijkswater staat 2, U.T.S. 2 en Waterlei ding 2. Klasse III: Dow Chemical 3, Philips 3, Rijkswaterstaat 3, U.T. S. 3, Meyer en Verbrugge 3, Wa terleiding 3 en Van der Oost 3. Propedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Delft slaagde deze week voor het propedeutisch examen na tuurkundig ingenieur de heer H. H. M. Aernoudts te Sluis. ie* i mm—————— Het woensdagmorgen na een aanvaring gezonken Rijnsleep- schip „Clöckner 8" van 3180 ton 'evert voor het scheepvaartver keer op de Nieuwe Waterweg moeilijkheden op. De Rotterdam se haven is door het ongeluk met de sleper weliswaar niet afgeslo ten, maar helemaal onbelemmerd loopt het scheepvaartverkeer niet. Op de plaats, waar het schip zonk, de doorvaartvernauwing bij de in aanbouw zijnde Bene- lux-tunnei, werd woensdagmid dag een éénrichtingverkeer in gesteld. De inkomende en uit gaande schepen konden daarna om beurten de plaats van het on geluk passeren. De doorvaart gold weer voor alle vaartuigen, dus ook voor die met een diep gang groter dan vijf meter. Door de maatregelen ondervindt het scheepvaartverkeer wel enige vertraging, maar ernstig zijn de achterstanden niet. Een woordvoerder van het

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3