Zwaait Hanoi om? .EXTRA S%er6ore#liefde STEMMING IN VIETNAM IS AAN HET VERANDEREN BIJ WERKSPOOR WERD VRIJWEL NIET GEWERKT RUIMTEVAART WANDKAART AARDAPPELEN WERDEN IN SEPTEMDER GOEDKOPER Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! Pagina 2 Bloed en geld Einddoel Snoep verstandig eet 'n appel Uitsluiting 20.000 leerkrachten in Zweden Tweede Antwerpse Scheldetunnel in 1968 in gebruik? Ontslagen opgeschort Jonge vaklieden dreigen met ontslag Corruptie in Egypte voor ieder die belangstelt in ruimtevaart en maanreizen slechts Fraaie kleurenkaart (63x95 cm!) met 20 jaar ruimtevaart in woord en véle beelden: raketten, planeten, maanreisroute, enz. Tijdelijk bij de Esso dealers die deze unieke en leerzame kaart hebben opgehangen. Snoep verstandig eet 'n appel Frites Duitse industrie LEZERS, DIE SCHRIJVEN Snoep verstandig eet 'n appel DE VRIJE ZEEUW Donderdag 13 oktober 1966 Het vredesplan van de Britse minister George Brown voor Vietnam werd even snel afge wezen door Hanoi als de minis ter het had geformuleerd. De Noordvietnamezen vertrouwen het eenvoudig niet. Dat kan men hun niet kwalijk nemen: van de akkoorden inzake Vietnam is tot dusver weinig te recht gekomen. Zowel die met Frankrijk in 1946 als de Geneefse van een jaar of tien later werden verbroken, terwijl de inkt nog nat was en dat gebeurde niet al leen of in de eerste plaats dooi de communisten. Toch is de situatie voor Ho Tsji-Minh door het Amerikaanse ingrijpen sterk veranderd. De Noordvietnamezen plus de Viet- kong in het zuiden hebben vlak voor de overwinning gestaan, toen hef ene regiem na het an dere in Saigon ten val werd ge bracht en meer en meer bleek, dat Zuid-Vietnam militair niet was opgewassen tegen de rebel lie. De kans op een militaire over winning is verdwenen, nu de Amerikanen talrijker in Zuid- Vietnam zijn dan het leger van generaal Ky. Een zege is op korte termijn voor Ho niet meer te ver wachten. Op zijn best kan hij hopen dat de Amerikanen het zat worden zoveel bloed en geld te offeren, maar hij moet rekening houden met de mogelijkheid dat dit niet inhoudt dat ze zich zul len terugtrekken en dat ze alle wapens gaan gebruiken die ze hebben, inclusief de kernbom. Op dit moment schijnt oud president Eisenhower dat aan te .bevelen zonder veel gehoor te vinden in Washington, waar men geen lust heeft de Vietnamese oorlog tot een wereldbrand op te blazen. Natuurlijk kost de oorlog in Vietnam de Amerikanen veel geld en mensenlevens, maar de strijd drukt nog zwaarder op vNoord-Vietnam, vooral nu het gebukt gaat onder onophoude lijke bombardementen. Het is daarom niet onlogisch, wanneer men in Hanoi iets gaat voelen voor een gesprek, dat aan de huidige situatie een eind zou maken in de hoop dat nadien een situatie ontstaat, die nieuwe en andere kansen geeft om het ideaal van hereniging der twee Vietnams onder noordelijke lei ding te bereiken. Want dat dit einddoel ooit zal worden opge geven, hoeft niemand te ver wachten. Oe Thant is voor een plotseling bezoek bij president Johnson langs geweest, Indonesiës Malik zegt van beide partijen het ver zoek te hebben gekregen om te bemiddelen. Dat is allemaal wei nig concreet en het geeft geen aanleiding snel verbetering te verwachten in de situatie. Maar het toont aan, dat ondanks de felle afwijzingen van ieder plan ook in Hanoi de stemming aan het veranderen is. Laten wij het hopen (ADVERTENTIE) 1 De Zweedse regeringsinstantie voor de C.A.O.'s heeft woensdag de uitsluiting bekendgemaakt van 20.000 leerkrachten van mid delbare scholen en universitei ten met ingang van 20 oktober. Deze drastische maatregel is ge nomen naar aanleiding van de staking van 1300 leraren en docenten, onder wie de 65-jari- ge echtgenote van de Zweedse premier. De vakbond van het onder wijspersoneel had de staking beperkt gehouden om de lespro gramma's niet volledig in de war te sturen, maar had wel aange kondigd dat de actie zou worden uitgebreid, wanneer tot uitslui ting werd overgegaan. De bond heeft ruim 20 miljoen gulden in de stakingskas, wat voldoende zou zijn om een volledige sta king een maand lang te finan cieren. In Gotenburg gingen woens dag op hun beurt 3000 studen ten in staking „om de stakende leraren duidelijk te maken dat zij niet zonder hen kunnen." Het is de eerste staking van on derwijspersoneel in de geschie denis van Zweden. Antwerpen hoopt reeds in juli 1968 de tweede Scheldetunnel in gebruik te kunen nemen, aldus werd woensdag in de Belgische havenstad vernomen. Tot dusver werd er rekening mee gehouden dat de tunnel eerst tegen eind 1968 gereed zou komen. De tunnel vormt een schakel in de E-3 weg, de Europese ver binding tussen Stockholm en Lis sabon. De kosten bedragen 3,1 miljard franks (217 miljoen gul den). De tunnel zal bestaan uit twee doorgangen met drie baanvakken voor motorvoertuigen, één door gang voor fietsers en motoren en een doorgang met een dubbele spoorbaan. Bij de bouw is al 2,3 miljoen kubieke meter aarde afgegraven en 11.000 kubieke meter beton gestort. De thans bestaande tunnel kan het verkeer al lang niet meer aan. De tweebaansdoorgang ver werkt per dag gemiddeld meer dan 30.000 voertuigen. Bij Werkspoor in Utrecht is woensdagmorgen vrijwel niet ge werkt. Aanvankelijk was het rustig in het bedrijf, maar in de loop van de ochtend liepen steeds meer ar beiders het bedrijf uit. Op alle af delingen werd nog wel gewerkt, maar produktief was men niet. Buiten de fabrieksgebouwen en voor de poorten van de fabrieken groepeerden de arbeiders zich om de situatie te bespreken. De dag- ploeg omvat ongeveer 2200 man. Een woordvoerder van de directie schatte dat enige honderden arbei ders zich buiten de fabriekspoor- ten ophielden. Inmiddels vergader de de ondernemingsraad, die van de directie te horen kreeg dat de ontslagaanvragen zijn opgeschort tot vrijdag. Deze mededeling is om één uur bij de hervatting van het werk per pamflet onder het perso neel verspreid. De directie hoopte dat dit bericht de rust in het be drijf zou herstellen. Volgens een woordvoerder van de directie is de rust 's middags weergekeerd. De directie van Stork-Werk- spoor heeft medegedeeld, dat vrij dag een gesprek zal plaatsvinden tussen de hoofdbesturen van de werknemersorganisaties en de V.M.F.-directie over de ontslagen bij Werkspoor. In afwachting hier van zullen tot dat moment geen maatregelen worden genomen met betrekking tot de situatie bij Werkspoor in Utrecht. Dit bete kent dat de ontslagaanvragen zijn opgeschort. Enkele werknemers van Werk spoor hebben tegen een verslag gever van het A.N.P. gezegd, dat een groep van 100 jonge vaklieden ADVERTENTIE Volgens de Egyptische politie zijn geïmporteerde onderdelen en werktuigen ter waarde van tientallen miljoenen guldens op de zwarte markt terechtgekomen, waar zij voor het drievoudige van de normale prijs te koop wa ren. Bij een controle van hande laren in oude metalen vond de politie voor een waarde van twaalf miljoen gulden aan zulke goederen, waar de industrie dringend behoefte aan heeft. Verscheidene fabrieken hebben de laatste tijd gedreigd het werk te zullen staken, als de regering hun vraag naar onderdelen bleef negeren. Hoge ambtenaren zouden er aan hebben meegewerkt dat het materiaal in verkeerde handen kwam. Er zjjn acht arrestaties verricht. tussen de 18 en 25 jaar zelf ont slag zal nemen, als de moeilijk heden tussen de directie van de verenigde machinefabrieken en de vakbonden vrijdag niet worden op gelost. Een woordvoerder van Werk spoor deelde mee, dat de perso- neelchef van het bedrijf inderdaad door enkele jongeren op de hoogte is gesteld van hun voornemen, zelf hun ontslag aan te bieden als de onderhandelingen vrijdag opnieuw mislukken. Vragen over poliobestrijding Het tweede-kamerlid mevr. Van OmmerenAverink heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk ge vraagd welke maatregelen zijn genomen om een polio-epidemie op de Veluwe te voorkomen en of de minister bereid is stappen te ondernemen om alsnog de be volking van de betreffende ge meenten te overtuigen van de volstrekte noodzaak van vaccina tie tegen kinderverlamming. Ruzie om tweede doop van Luci Johnson Bisschop James Pike van de Amerikaanse episcopaalse kerk, die kritiek heeft geoefend op het feit dat Luci Johnson onlangs bij haarovergang tot het rooms- katholieke geloof opnieuw is ge doopt, is in verband met zijn standpunt in deze kwestie afge treden als hulpbisschop van het westkustdiocees in Californië. Hij wil de handen vrij hebben voor een konflikt met zijn col lega bisschop Henry Louttit van Florida, die hem er vorige week van heeft beticht, dat hij Luci Johnson had veroordeeld. Al eerder had de bisschop uit Flo rida zijn collega in Californië aangeklaagd wegens „ketterse denkbeelden" ten aanzien van o.a. de leer van de drieëenheid. Deze maand nog zal een confe rentie van episcopaalse bisschop pen deze klachten behandelen. Bisschop Louttit verklaarde zich verheugd over het aftreden van bisschop Pike. Hij vond het nu zaak er voor te zorgen, dat Pike de status van geestelijke wordt ontnomen. Bisschop Pike heeft op zijn beurt gedreigd bis schop Louttit voor een burger lijke of kerkelijke rechtbank te dagen, als deze zijn verklaring over de kwestie van Luci John son niet „corrigeert". Esso STOP'N TIJGER IN UW TANK! Fietser gedood Op rijksweg 55 in Rosmalen is woensdagavond de 64-jarige land bouwer W. H. D. uft deze ge meente door een auto aangere den en zó ernstig gewond, dat hij kort nadien in een ziekenhuis in Den Bosch is bezweken. De man, die zonder verlichting fietste, stak bij zijn woning plotseling de weg over. ADVERTENTIE 1 De aardappelprijzen, die de gehele zomer aan de hoge kant zijn geweest, zijn nu gezakt. In Amsterdam en Den Haag lagen ze op 15 september acht a negen cent per kilo lager dan half augustus. Op 15 september kostten de bintjes in Amsterdam tussen de 26 en 40 cent per kilo; de mid denprijs was 32 cent. In Den Haag tussen de 22 en 35 cent, midden- DOOR JEAN NEAL 13) „Nog wat port, mrs. Menton?" vroeg hij. „Het is een uitstekende wijn en zal u geen kwaad doen." Ze bedankte en George liet ziin glas toen maar vullen. Het ge sprek kreeg daarop al gauw een meer algemeen karakter. Mrs. Menton liet echter duidelijk blij ken dat ze zich teleurgesteld voelde en Mansfield meende haar te moeten uitleggen dat hij heel graag wilde helpen en haar van dienst wilde zijn, maar dat er enkele dingen waren, waarin hij haar geen steun zou kunnen geven. Hij was echter bang om te veel te zeggen. „Het spijt me werkelijk dat ik niet méér voor u kan doen, mrs. Menton," zei hij. „Misschien dat ik u in andere opzichten wel van dienst zal kunnen zijn." „Dat is buitengewoon aardig van u, lord Mansfield," mom pelde ze. Ze liet blijken dat ze uit haar humeur was en Mansfield was inwendig geamuseerd. George nam iets van de span ning weg. De port en de andere wijnen hadden hem de kracht en do m,oed van. een reus gegeven en hij wendde zich tot lord Mans- field met de woord-en: „Wij zou den hot zeer op prijs stellen, lord Mansfield, als u ons met raad en daad zou willen bijstaan." Het ogenblik was gekomen, waaroo Dorothy .verwachtte dat lord Mansfield zou zeggen, dat de heren de dames moesten gaan verlaten, maar tot haar genoe gen gebeurde dit niet. Ze wilde Mansfield niet uit het oog verlie zen en hoopte na het diner gele genheid te zullen hebben met hem onder vier ogen te spreken. Noch Mansfield noch Myra wa ren echter achterlijk en lang voordat de Mentons verschenen waren hadden vader en dochter reeds besloten dat ze bij elkaar zouden blijven en dat Myra er voor zou zorgen dat haar vader niet als weerloos slachtoffer van Dorothy met deze ergens alleen zou achterblijven, terwijl Mans- field zelf zou toezien dat George niet al te verliefd zou gaan doen. Ze bleven dus allen rustig zit ten en tot grote opluchting van Myra bracht haar vader het ge sprek op de jacht in de jungle. Dit was een grote hobby van hem. Hij kon urenlang over dat onderwerp doorpraten en vooral na een goed diner en een uitste kend glas wijn kon hij vertellen over avonturen die hij op de grote jacl)t beleefd had die even goed klonken als ze bezijden de waarheid waren.' Myra had al die verhalen meermalen gehoord, maar genoot er telkens opnieuw van. Ze wist hepl goed dat haar vader meer mis dan raak schoot en al zijn vrienden staken er de draak mee. Moédie was hij echter wel en onvoorzichtig en vreseliik inakkuraat. De dierenkoppen die hij thuis met trots aan zijn gas ten vertoonde waren daar als het ware door louter toeval te rechtgekomen. De arme dieren waren gewoonlijk geraakt in een deel van hun anatomie, waarop haar vader in het geheel niet ge mikt had -meestal in de staart, zoals zij placht te zeggen en die dan later door een van de andere jagers koud gemaakt waren Hij bezat een prachtige buffelkop. De buffel had hij ergens dood gevonden nadat hij een eland gemist had die voor 't kadaver had gestaan. De verha len die hij vertelde waren legio. Er kwamen neushoorns en oli fanten in voor en 'n hele menigte leeuwen en tijgers. Myra kende ze allemaal. Vanavond echter werd de neushoorn overgeslagen en begon haar vader aanstonds aan de olifanten. „Als je een olifant verwond hebt, kijk dan uit," zei Mansfield. De beide Mentons luisterden met gespannen aandacht en hij vervolgde: „Ik herinner me een keer, dat. was toen ik op jacht was in het Mposokanagebied... Daar vindt je olifanten nog in grote kudden tezamen. Het land is moeilijk begaanbaar en bijna ondoordringbaar. De doornstrui ken daar bijvoorbeeld, dorens als dolkmessen. Enfin, ik had het spoor van een grote knaap van een olifant reeds enkele dagen gevolgd en eindelijk kreeg ik hem onder schot." George huiverde alleen al bij de gedachte om dagenlang iets of iemand te volgen. Wan neer hij een enkel maal op jacht geweest was, had een hele bende drijvers het wild als het ware bij hem gebracht, „En toen verwondde ik het dier slechts," ging Mansfield onver stoorbaar verder: „Ik kon zien dat het zwaar gewond was en ik volgde het bloederige spoor ge ruime tijd. Na een mijl ongeveer verder gegaan te zijn zag ik het dier op een open plek in een doornbos staan. (Wordt vervolgd.). prijs 28 cent. Eigenheimers kost ten in Amsterdam tussen de 33 en 45 cent, middenprijs 37 cent; in Den Haag tussen de 25 en 38 cent, middenprijs 32 cent. De export van aardappelen oogst 1966 loopt traag. Tot en met september was 33.000 ton, in 1964 59.000 ton de grens over. West-Duitsland is weer de groot ste afnemer. Van de 33.000 ton nam het 19.000 af. De Europese Oogsten zijn in fyet algemeen be vredigend, zodat de internatio nale markt vrij rustig is. De industriële verwerking tot voorgebakken frites, chips e.d. blijft zich verder ontwikkelen. Verwacht wordt dat dit jaar 150.000 ton aardappelen op deze wijze door grote en kleine indus trieën zal worden verwerkt. Daar komt nog 25.000 ton hij die naar kleinere frites-bereiders gaat. Van de 150.000 ton industrieel verwerkte aardappelen komt on geveer 40 procent in het export pakket terecht. Wel was er een daling in de export van het belangrijkste pro- dukt, voorgebakken frites. Oor zaken daarvan kunnen zijn ge weest de krapte aan aardappelen in het voorjaar en de snelle ont wikkeling van de Duitse indus trie, die voor haar investeringen hoge staatssubsidies en facilitei ten ontvangt. Nederland heeft dit jaar onge veer 83.000 ton nieuwe aard appelen ingevoerd, dat is meer dan in enig voorafgaand jaar. In 1965 bedroeg deze invoer 30.370 ton, in 1964 ruim 11.000 ton. Voor het eerst werden dit jaar ook nieuwe aardappelen uit Duits land ingevoerd, namelijk 8.000 ton. Behalve nieuwe aardappelen voerde Nederland in 1966 onge veer 20.000 ton oude aardappelen in. GELDVERVOER IN ENGELAND Arbeiders hebben dinsdag avond in een vleeswagon van de spoorwegen in Billingham in En geland zakken zilveren munten ter waarde van 150.000 gulden gevonden. Zij ontdekten daar mee de manier, waarop na de treinroof van 1963 geld wordt vervoerd om het tegen roof te vrijwaren. De munten waren door een bank in Sheffield ver zonden naar een bank in Brad ford, maar de wagon was per ongeluk op een zijspoor gezet. „Hoogst ongelukkig" was het commentaar van de Britse spoor wegen. GEVAARLIJK TERREIN Sinds enige tijd staan er langs de leiding borden met het op schrift: Verboden toegang, ge vaarlijk terrein. Dat deze borden hun nut mis sen., zullen vele mensen met mij eens zijn, omdat de kinderen ze niet kunnen lezen, laat staan be grijpen. Men had beter de leiding dicht hunnen maken tot bijv. Bachten Dieke. Dit had het volgende resultaat opgeleverd: geen ge vaar voor kinderen die er helaas door aangetrokken worden en het opruimen van het tierende ongedierte dat er aanwezig is en niet te onderschatten is wat be treft de volksgezondheid. Om nog niet te praten van de schan dalige situatie die daar is ont staan. Het zou toe te juichen zijn, in dien er op korte termijn eens iets aan dit probleem gedaan rnerd of moeten er eerst ongelukken ge beuren? EEN BEWONER VAN DE P. DE HOOGHSTRAAT. ADVERTENTIE 1

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2