Tweede Kamer zette de beschouwingen over rijksbegroting 1967 voort de Noordvietnamees offensief op komst? OPXOMSTPUCHT ZAAK ONWAARDIGE PRESIDENT JOHNSON STELT VERHOGING OUDERDOMSPENSIOEN VOOR S0EHART0 PRIJST DE INDONESISCHE STUDENTEN Malik wil bemiddelen Het koninklijk bezoek aan de West HET WEER DONDERDAG 13 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6794 „Dat kan ik niet". Ongepast Bij elkaar geharkt „Hollende" inflatie Woningen met lage huur Aanval op boerenpartij Koekoek beschuldigt Brieven Namen „Deserteurs gedood Vietcong wil McNamara vermoorden Bemiddeling? 323.000 Amerikanen In 1967: Motie tegen Koekoek Te veel ambtenaren Hoogwater WaerfJ'ïiicht Zon- en Maanstanden ftankering bij abonnement: TERNEUZEN Mrecteur-Hoofdredacteur: I. van Se Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal: per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen «Svertentïeprljs per mm 18 et; minimum per k vertentie 2,40. iïubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, rzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. voorstel van orde om herhaling van deze beschuldiging. Kamer voorzitter mr. Van Thiei schorste daarop de vergadering voor een kwartier. Na de hervatting wees de heer Koekoek er op dat het hem niet gaat om de persoon van de heer Zegering Hadders. „Ik wil daar wel over zwijgen", zo zei hij. Spr. benadrukte dat de boerenpartij de heer Adams als lid van de eerste kamer heeft laten „vallen". Hij heeft woensdag verklaard dat er De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, vroeg de v.v.d. en de p.v.d.a. dit goede voorbeeld te volgen. De heer Toxopeus (v.v.d.) vroeg de heer Koekoek vooral duidelijk te zijn. „U moet er niet om heen draaien en geen insinuaties uiten", aldus de heer Toxopeus. Kamervoorzitter Van Thiel vroeg de heer Koekoek de namen te noemen van leden uit de kamer die vroeger lid van de N.S.B. zou den ziin geweest. De heer Koekoek beantwoordde dit verzoek met op te merken: „Dat kan ik op het ogenblik niet". De heer Roolvink, fractieleider van de anti-revolutionaire partij, achtte door de verkiezingsuitslagen van dit jaar oorrieuw bevestigd, dat de opkomstolioht moet worden afgeschaft. Hij noemde dit een voor ons land onwaardige zaak, die rijp wordt voor een beslissing. Verheugend noemde hij het, dat niet alleen de ouderen, maar ook de jeugd beseft wat er in Vietnam op het spel staat. Nu de V.S. be reid zijn tot onderhandelingen zon der voorafgaande voorwaarden, moet ook de andere partij worden bewogen de gang naar de confe rentietafel te maken. Met dankbaarheid had spreker kennis genomen van de mededeling in de troonrede dat de financiële beperkingen die thans noodzakelijk zijn, geen letsel zijn de hulpver lening aan ontwikkelingslanden uit te breiden. Bejaarden, kleine zelfstandigen en zij die in ons land een minimum-inkomen ont vangen, moeten extra-aandacht krijgen. TWEEDE KAMER Een beeld van de regeringstafel in de Tweede Kamer met v.l.n.r.: de ministers Samkalden, Luns, Vondeling, Cals en Biesheuvel. Nodig is herstel van het even wicht tussen openbare en particu liere bestedingen door een duide lijke terughoudendheid bij de voor genomen overheidsvoorzieningen. Nodig is ook het in toom houden van de particuliere bestedingen door de loonontwikkelingen zo dicht mogelijk bij de produktivi- teitsontwikkeling te houden. Het geheel overziende zei spr. de indruk te hebben dat er wat bij elkaar is „geharkt". De formatie 1967 wordt te zwaar belast. Beter zou ziin geweest in 1967 al een bescheiden verhoging van de om zetbelasting in te voeren. De heer Van der Mei (c.h.l con cludeerde dat het financieel-eco- nomische beleid van het kabinet- Cals heeft gefaald. Hij wees er op, dat de bestedingsafremming on evenwichtig is en noemde het dek- kingspian een aanvechtbare zaak. Spr. zei, dat van het uit de weg ruimen van de zorgen voor ener zijds de inflatie en voor anderzijds de situatie op de kapitaalmarkt niets is terechtgekomen. „De infla tie is hollend doorgegaan in plaats van geremd", zo zei hij. De uit komst van het geveerde beleid is een sterke evenwichtsverstoring in de economie. De heer Van der Mei vroeg hoe de regering de loonstijging tot 3,5 procent denkt te beperken. De heer Peschar (p.v.d.a.) merk te op dat de voorgestelde begro ting doet wat nodig is om het ver broken evenwicht te herstellen. De voorgestelde maatregelen mogen niet aangenaam zijn, maar wat het zwaarste is, moet het zwaarst we gen, zo zei hij. De verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1967 vond hij aanvaard baar, al zou een beperkt uitstel ook acceptabel zijn geweest. De versnelde inning van belastingen biedt voordelen boven verzwarin gen in de indirecte sfeer. De heffing voor huurders van woningwetwoningen met een hoog inkomen zou moeten worden uit gebreid tot huurders van alle wo ningen met een lage huur. De heer Jongeling (g.p.v.) con cludeerde, dat dit kabinet-van- sterke-mannen is vastgelopen. De oorzaak daarvan is z.i. de kort zichtigheid, want het kabinet heeft niet ver genoeg gekeken. Spr. drong aan op het nemen van radicale maatregelen tot be strijding van de inflatie. Dit kabi net is geen succes geworden. Als het verdwijnt, zal ik niet in snik ken uitbarsten, zo besloot spr. De communistische afgevaardig de Bakker constateerde dat het politieke leven in ons land bezig is zich los te wrikken uit de ver starring. Binnen de grote politieke partijen ontstaan als gevolg hier van allerlei crises. Spr. richtte een felle aanval op de boerenpartij. „Het ware karak ter van deze partij is nu wel aan het licht gekomen". Onder felle interrupties door de heren Koekoek en Harmsen kritiseerde hij de ma nier waarop het geval Adams door deze partij is afgewikkeld. Hij hekelde de voortschrijdende machtsconcentratie in Nederland. De bankpaleizen schieten uit de grond. De heer Bakker drong aan oo diensttijdverkorting, op groter uitgaven voor een aantal belang rijke zaken als b.v. de woningbouw. Het door de regering gevoerde loonbeleid achtte hij onaanvaard baar. BOER KOEKOEK De heer Koekoek van de boeren partij. Nadat de heer Koekoek (boeren partij) in zijn betoog de aandacht had gevestigd op de kwestie- Adams, uitte -hij kritiek op de oor logsverledens van enkele kamer leden, waarvan hij met name de liberale afgevaardigde Zegering Hadders noemde. Namens de vijf fractievoorzit ters der grote partijen vroeg de heer Toxopeus (v.v.d.)) in een Op nadere aandrang van de heer Toxopeus beschuldigde de heer Koekoek de liberale afgevaardigde Zegering Hadders ervan, dat deze in de oorlogsjaren enkele Engelse piloten in handen heeft gespeeld van de Duitsers. Nadat er op ge wezen was dat de heer Zegering Hadders tot in hoogste instantie was vrijgesproken, zei de heer Koekoek dat deze vrijspraak hem wel wat zegt, maar niet zoveel. Hij voegde er aan toe dat, „als je maar voldoende kruiwagens hebt, vrijspraak gemakkelijk te verkrijgen is. De kamervoorzitter noemde de opmerkingen van de boeren afge vaardigde een onjuiste en onge paste beschuldiging. Hij wees er op dat de rechtspraak in ons land onkreukbaar is. De heer Roolvink (a.r.p.) ging in op de beweringen van de heer Koekoek als zou dez» de beschik king hebben over brieven, waaruit zou moeten blijken dat leden van de overige politieke partijen nu zitting hebben in openbare licha men, maar gedurende de oorlogs jaren een besmet politiek verleden zouden hebben. De heer Roolvink vroeg voorlezing van deze brieven. De heer Bakker (c.p.n.) stond er op dat de heer Koekoek zijn ver klaring in dezelfde bewoordingen zou afleggen buiten het kamerge bouw met oog op een volledige duidelijkheid. De heer Nederhorst (p.v.d.a.) nam de suggestie van de heer Rool vink over, want de beschuldigin gen van de heer Koekoek kunnen de partijen niet over hun kant laten gaan. De beweringen zullen op waarheid moeten worden onder zocht. De heer Koekoek somde vervol gens enkele namen op van oud- N.S.B.'ers die naar zijn zeggen thans openbare functies bekleden. Hij noemde de heer G. Ponsen in Eygelshoven die tot 10 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld en voor tien jaar uit het aktieve en passieve kiesrecht was ontzegd. Deze man was kandidaat voor de gemeenteraad van Eygelshoven en zijn kandidatuur was gesteund door de gewestelijk secretaris van de p.v.d.a. Prof. Schermerhorn sprak op dagen van landbouw en maat schappij, het voorportaal van de N.S.B. Vervolgens noemde de heer Koekoek de heer A. de Vree, wet houder voor de c.h.u. in Berkel- Roderijs die lid van de n.s.b. was en voorzitter van de landstorm. In Harderwijk heeft de oud- n.s.b.-hurgemeester mr. Vos zitting in de gemeenteraad ais fractie voorzitter van de c.h.u., aldus de heer Koekoek, die ook nog de naam noemde van het Drentse sta tenlid Lambers. Deze v.v.d.'er was eveneens lid van de N.S.B., zo meende hij. in en vlak ten zuiden van de ge demilitariseerde zone in Vietnam Noordvietnamese troepen wor den samengetrokken, hetgeen duidt op een mogelijk nieuw Noordvietnamees offensief. De Amerikaanse strijdkrachten zijn hierop voorbereid. Zoals bekend heeft het Ameri kaanse opperbevel in Saigon al eerder laten weten, dat er Ame rikaanse troepen langs de grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam worden samengetrokken. Rusk, die in Washington ver slaggevers te woord stond, zei ook nog dat president Johnson en hij deze week een „opbouwend gesprek" hadden gehad met de Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko. De Amerikaanse minister waarschuwde in dit verband ech ter voor „overdreven optimisme". stel van president Marcos van de Philippijnen kontakt overweegt op te nemen met Hanoi over mo gelijke vredesonderhandelingen. Eerder is al gemeld, dat Malik door een communistische mo gendheid is benaderd om als be middelaar op te treden tussen de elkaar in Vietnam bestrijdende partijen. Malik, die op weg was van New York naar Djakarta, sprak op het vliegveld van Bang kok tegen verslaggevers. Na aankomst in Djakarta zei Malik echter tegen verslaggevers, dat Indonesië nog niet is bena derd door een van de bij de oor log betrokken partijen. De mi nister, die zeven landen heeft bezocht, zei dat hij overal begrip had gevonden voor de problemen van zijn land. Hij was optimis tisch gestemd inzake de kans op steun, waaronder hulp op korte termijn van de V. S. De Zuidvietnamese politie heeft een document gevonden, waaruit blijkt dat de Vietkong opdracht heeft gegeven de Ame rikaanse minister van defensie, Robert McNamara, tijdens diens huidige bezoek aan Zuid-Viet nam te vermoorden, zo is in po litiekringen in Saigon gezegd. Het document bevat richtlijnen voor een groep die de moord zóu moeten uitvoeren. Politiekringen deelden mee dat dit één van de redenen was voor de uitgebreide maatregelen die ter bescherming van de Ame rikaanse minister zijn genomen. In 1964 werd een opstandeling gearresteerd, die een mijn onder een brug plaatste, tien minuten voor McNamara daar zou pas seren. De man is later door een vuurpeloton terechtgesteld. Adam Malik, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft woensdag in Bangkok te kennen gegeven dat hij op voor- Amerikaanse troepen hebben ten noordwesten van Qui Nhón in Zuid-Vietnam een kamp ont dekt, jwaar deserteurs van de Vietkong gevangen werden ge houden. De Amerikanen werden door een 14-jarige jongen, die was gevlucht, naar het kamp ge leid. De jongen was ontvlucht, nadat de vijf bewakers het vuur op de gevangenen hadden ge opend. Later meldden zich nog vier vluchtelingen bij de Ameri kanen. De overige gevangenen, vermoedelijk tien Zuidvietna- mezen en twee Noordvietna- mezen, werden dood aangetrof fen. In Gia Dinh werden viër kin deren en twee volwassenen ge wond, toen een terrorist een handgranaat naar een jeep met Amerikaanse officieren wierp. De Amerikanen bleven onge deerd. In een dorp ten zuiden van Saigon werden het dorpshoofd, zijn plaatsvervanger en een lid van de volksmilitie door opstan delingen gedood. Vierduizend man Amerikaanse troepen, de derde brigade van de vierde infanterie-divisie, zijn woensdagochtend bij het aan breken van de dag bij Voeng Tau (65 km ten zuidoosten van Sai gon) aan land gezet. De Ameri kaanse sterkte in Vietnam is hiermee op 323.000 man geko- De totale sterkte van de aan de zijde van de Zuidvietnamese regering vechtende troepen wordt thans op 1.048.000 man geschat. Bij de Amerikaanse inzet in Vietnam moet ook de zevende vloot gerekend worden die 200 schepen en 70.000 militairen om vat. Voorts zijn er nog eenheden van de Amerikaanse luchtmacht. De sterkte van de tegenstan der van de Zuidvietnamezen en met hen verbondenen werd eind september op 339.000 man ge raamd. 600.000 Amerikanen In goedingelichte kringen ver wacht men een verdere uitbrei ding van de Amerikaanse sterkte dit jaar tot 350.000 of 400.000 man en in 1967 mogelijk zelfs tot 600.000. In een onderzoek naar de krachtsverhoudingen dat in augustus door het „Pentagon" werd voltooid, wordt gezegd dat tenminste 750.000 Amerikaanse militairen nodig zullen zijn om de oorlog in vijf jaar te beëindi gen. De kosten, verband houdende met het bezoek van prinses Bea trix in begin 1965 aan Suriname en de Antillen, zijn ruim 15.000 hoger geweest dan aanvankelijk werd begroot. Aldus blijkt uit de memorie President Johnson heeft giste ren in Baltimore verklaard, dat hij in het kader van zijn streven om de Amerikanen met vaste inkomens die direct worden ge confronteerd met de gevolgen van de inflatie, te helpen, in januari een wetsvoorstel zal in dienen om de uitkeringen in gevolge de wet op het ouder domspensioen ingaande 1968, het jaar waarin opnieuw presidents verkiezingen zullen worden ge houden, met tenminste tien pro cent te verhogen. De president zei tevens te zullen voorstellen de minimumuitkeringen krach tiger te verhogen dan de andere. QaÖÊP de wet op het ouder domspensioen ontvangen 22 mil joen Amerikanen iedere maand uitkeringen, die per jaar samen een bedrag uitmaken van onge veer twintig miljard dollar. De kosten hiervan worden groten deels gedekt door premies, die op het loon worden ingehouden. De uitkeringen lopen uiteen van een minimum van 44 dollar tot een maximum van 134 dol lar per maand. Gemiddeld be dragen zij 84 dollar. Het wetsvoorstel zal ruim twee miljard dollar per jaar ver gen en een verhoging van de pensioenuitkeringen betekenen van gemiddeld 8,50 dollar per maand. De liberale fractievoorzitter Toxopeus eiste van de keer Koekoek dat deze zijn verontschul digingen tegenover de heer Zege ring Hadders zou aanbieden. De heer Koekoek: „Wat waar is neem ik nooit terug". De heer Toxopeus diende vervol gens een door negen fractievoor zitters ondertekende motie in van de volgende inhoud: „De Kamer, gehoord de door de heer Koekoek geuite beschuldiging aan het adres van de heer Zegering Hadders, spreekt er haar scherpe Generaal Soeharto, de huidige „sterke man" van Indonesië, heeft de studenten van zijn land geprezen voor hun rol in de strijd, die moet leiden tot her invoering van de democratie in Indonesië. afkeuring over uit dat de heer Koekoek de door hem aan het adres van de heer Zegering Had ders geuite beschuldiging niet heeft teruggenomen onder aanbie ding zijner verontschuldiging, on danks zijn wetenschap van de ter zake door de hoogste bevoegde rechterlijke instantie uitgesproken vrijspraak, en gaat over tot de orde van de, dag". Bij de behandeling van de motie verklaarde de heer Roolvink (a r.p.) nog eens nadrukkelijk dat de heer Koekoek er niet in was geslaagd de vijf grote partijen in zijn be schuldiging te betrekken. De motie werd aangenomen met 109 tegen 2 stemmen. De heer Van Dis (s.g.) uitte zijn bezwaren tegen de publiekrechte lijke lichamen en tegen toeneming van het aantal ambtenaren. Sterk keerde de spreker zich tegen het terugbrengen van de In donesische schuld tot 600 miljoen gulden en het verlenen van nulp aan dit land. Hij pleitte tegen toe lating van China in de verenigde naties. In het regeringsprogramma zag hij geen versobering. Zijn frac tie zal het kabinet niet steunen. Vandaag zal de regering ant woorden. Maar, zo zei de generaal in een door hem op schrift gestelde toe spraak die woensdag werd voor gelezen op de openingsbijeen komst van een conferentie van universiteitsstudenten in Djakar ta, deze strijd moet niet meer op straat worden gevoerd, maar ge kanaliseerd worden via 't volks congres. Soeharto hamerde erop, dat de besluiten, onlangs door het congres genomen, zonder uit zondering moeten worden uitge voerd. De strijdkrachten waren vastbesloten die besluiten te eerbiedigen. De studenten en de Indonesi sche maatschappij moesten op hun hoede blijven voor commu nistische infiltratie en de stu denten en de strijdkrachten moesten één blijven, zowel wat hun opvattingen als doelstellin gen betreft. Dit hield ook in, dat de studenten wettige middelen behoorden te gebruiken om de nieuwe orde te vestigen. Het land zou echter zijn anti-im perialistische en anti-kolonialis tische politiek niet prijsgeven. DONDERDAG 13 OKTOBER van toelichting op een ontwerp van wet tot wijziging van de be groting 1965 van het kabinet van de vice-minister-president. Hier tegenover staat dat de uitgaven van de koninklijke reis naar beide rijksdelen in september en oktober van dat jaar lager zijn geweest en met ruim 15.000 kunnen worden verminderd. Op de begroting worden voor deze reizen thans uitgetrokken 73.500 en 489.500. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.57 1.33 2.07 2.16 n.m. 1.16 1.52 2.26 2.35 OOSTELIJKE WIND Tussen een hogedrukgebied boven Scandinavië en een diepe depressie ten westen van Ier land, die maar weinig van plaats verandert, staat in onze omgeving een overwegend matige oostelijke luchtstroming. Hiermee worden wolkenvelden uit Duitsland aan gevoerd, die samenhangen met een depressie in het Alpengebied. In Oostenrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland valt vrij veel regen, terwijl restanten van dit regengebied zich ook over West- Duitsland uitbreiden. In verband hiermee is het mogelijk dat in het komende etmaal ook ons land op enkele plaatsen wat lichte regen zal vallen. De mistkansen zijn gering, terwijl de tempera turen dezelfde of iets hoger zul len zijn dan woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veranderdlijk weer Veranderlijke bewolking met op enkele plaatsen wal lichte regen. Overwegend matige zuid oostelijke wind. Dezelfde tem peraturen of iets hogere. ZON MAAN op onder op onder VRIJDAG 14 OKTOBER Okt. n.m. 13 7.00 17.51 5.39 17.52 v.m. 14 7.02 17.49 7.10 18.07 Breskens 1.36 1.54 15 7.04 17.47 8.41 18.24 Terneuzen 2.12 2.30 16 7.06 17.45 10.12 1S.46 Hansweert 2.46 3.04 17 7.07 17.33 11.40 19.15 Walsoorden 2.55 3.13 18 7.09 17,41 12.59, 18.54

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1