PROVINCIAAL NIEUWS maagtabletten Rotterdammer vond lijk met dolkmes in het hoofd OPENBARE SCHOLEN IN SNEEK BOYCOTTEN KINDERPOSTZEGELACTIE DE TERUGKEER VAN ARAM IlSPRO' helpt u nu De heer F. Pauwels ie Axel verlaat de Z. V. T. M. nog sneller van uw pifn af! DE VRTJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Goes Middelburg Sas van Gent St. «lansteen 'n blijvende uitkomst! IJzendijke Zaamslag Zuiddorpe Charlie Chaplin brak enkel want: 'ASPRO'is nu 'microfined'! Hoofdpijn, verkoudheid, griep 2 'ASPRO's Utfoittoeebfit! Eis de originele CEtaimr buitenhijts Glochard De moord in Rotterdam opgelost Woensdag 12 oktober 1966 Vereniging Tuinbouw en plantkunde De afdeling Terneuzen van de Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde houdt een ledenvergadering op maan dag 17 oktober a.s. in de boven zaal van hotel „Centraal". De agenda vermeldt o.m. een filmvertoning door de rijksland- bouwvoorlichtnigsdienst voor Zeeuws-Vlaanderen te Axel Behoudens wijzigingen stelt het bestuur zich voor het volgen de winterprogramma aan te bie den: 17 nov. 1966: Algemene verga dering. en filmavond. 21 nov. 1966: Micro-dia-avond, verzorgd door drs. P. J. M. van Kalmthout te Bergen op Zoom. 19 dec. 1966: Hoe men zelf een leuk en passend kerststukje kan maken. 13 febr. 1967: Leznig met dia's door de heer Stein te Apel doorn met als onderwerp: Aan leg en onderhoud van tuinen. 20 mrt 1967: De heer M. J. Lau- wers, direkteur van de dienst voor parken en plantsoenen van de stad Antwerpen, zal een lezing houden over het gebruik van één- en tweejarige plan ten, bol- en knolgewassen, be nevens het stekken en ver menigvuldigen van de voor naamste planten. 24 april 1967: Voor deze avond zal een spreker gevraagd wor den ons iets te vertellen over de wilde flora in onze eigen omgeving. Voorts zijn er plannen in voor bereiding om bij voldoende deel name een cursus bloemschikken te organiseren. Jeugd en sexualiteit Maandagavond hielden de af delingen van de vrouwenbonden van het N.V.V. en de P.v.d.A. alhier een gecombineerde leden vergadering in „De Vriend schap". Mevr. De Vos opende als pre sidente van de vrouwenbond van de P.v.d.A. de druk bezochte bij eenkomst. Mej. J. Bos, werkzaam bij „Pro Juventute" te Middelburg, hield een interessante inleiding over het onderwerp „Jeugd en Sexua liteit". Dit moeilijke onderwerp werd met grote aandacht beluis terd en na afloop werden vele vragen gesteld. De presidente van de vrou wenbond van het N.V.V., mevr. Sol, sloot de bijeenkomst met een kort dankwoord aan mej. Bos. Samenwerking Zeeuwse fruitveilingen De besturen en directies van de fruitveilingen op Zuid-Beve land en Walcheren zijn het er over eens dat het wenselijk is te komen tot een samenbunde ling van de krachten in één af zetorganisatie. Het betreft hier de vier zelfstandige veilingen die zijn gevestigd in Goes, Kapelle, Krabbendijke en Middelburg. De besturen van deze vier afzetor ganisaties hebben een commissie benoemd, bestaande uit de voor zitter en secretaris van elke vei ling, die suggesties zal moeten doen over de vorm, waarin de samenwerking zou kunnen wor den verwezenlijkt. De noodzaak van samenwerking wordt nood zakelijk geacht in verband met de wijzigingen, die zich voltrek ken bij de distributie van fruit, de zich wijzigende marktpositie van de Nederlandse fruitteelt door het doorwerken van de E.E.G. en voorts om de kosten stijgingen op te vangen. Ook de voortgaande industrialisatie speelt bij dit alles een rol. De vier fruitveilingen hadden het vorig jaar een omzet van 32 mil joen gulden. Huisvrouwen in Zeeland zien slecht In de afgelopen week werden in Zeeland in bedrijven en in enige teststations ogentests ge houden. Uit de cijfers van de stichting „Oog en Bril" blijkt dat in totaal 586 personen werden getest, waarvan 222 mensen onvoldoen de zagen, dat betekent 30,8 Van de 291 geteste huisvrou wen bleek 45,1 niet voldoende te kunnen zien. Het percentage onvoldoende ziende mensen boven de 40 jaar bedraagt 67 °/o. Echtpaar uit Zaamslag viert in „De Redoute" 50-jarige bruiloft Vandaag. 12 oktober, viert het echtpaar Jacobus Hamelinkde Bruine hun gouden bruiloft. De heer Hamelink werd in 1894 te Zaamslag geboren en zijn vrouw zag in 1895 te Axel het levens licht. Toen hij 22 jaar en zijn vrouw 20 jaar was, meenden zij de grote stap te kunnen wagen om een huwelijk aan te gaan. Ze hebben in de vijftig voorbije huwelijksjaren twee wereldoor logen meegemaakt en hebben de tijden zien veranderen. Uit hun huwelijk zijn twee dochters geboren, die er voor ge zorgd hebben dat zij drie klein kinderen hebben en het ziet er naar uit, vertellen de gouden echtgenoten, dat tijd een achterkleinkind de fami lie komt verblijden. Toen de beide echtelieden in het huwe'ijksbootje waren ge stapt, bleven ze een paar jaar wonen bij de ouders van de bruid in Axel, waarna zij vijftien jaren gewoond hebben op de „Steen ovens" in de buurt van Axel. Jacobus voorzag zich van het dagelijks brood door vijftien lan ge jaren in de landbouw werk zaam te zijn bij Frans Dekker. Na deze periode verliet de heer Hamelink Frans Dekker en ging bij diens broer, Elias Dekker, werken te Zaamslag en ging daar ook wonen. Hij bleef „den boerenstiel" trouw totdat hij ge pensioneerd was. Op 4 juni van dit jaar zwaai den ze Zaamslag een vaarwel toe en gingen de heer en me vrouw Hamelink hun intrek nemen in het bejaardentehuis „De Redoute" te Sas van Gent. Het is dan ook hier, dat ze hun gouden huwelijksfeest vieren te midden van de andere bewoners van het bejaardencentrum. Vanmorgen om kwart over tien is het allemaal al begonnen bij de koffie en vanmiddag komt het gemeentebestuur van Sas van Gent de feestelingen felici teren. Vanavond brengt de har monie „De Verenigde Vrienden" een serenade. Bromfietser naar het ziekenhuis Maandagmorgen omstreeks 7 uur vond in de Eilandstraat, het verbindingsstuk tussen de rijks weg naar Terneuzen en de paral lelweg naar Sluiskil, een fron tale botsing plaats tussen twee bromfietsers. De ene bestuurder E. B. K. van L. uit Axel reed in de rich ting Sas van Gent en reed niet genoeg rechts. Hij kwam hier door in botsing met de brom fietser A. J. J. V. uit Sas van Gent, die naar Sluiskil reed. Door deze frontale botsing kwa men beiden te vallen en liep V. een hoofdwonde op, waarvoor hij naar het ziekenhuis in Sluiskil moest worden vervoerd. Beide brommers liepen liepen materiële schade op. Kalkoenschieting in de Zandstraat „De Zeeuwse schutters" hiel den de laatste schieting van het seizoen. Het was een schieting op de staande wip met als prijzen kalkoenen. De uitslag hiervan was: eerste hoogvogel: P. de Jonge te Ovezande (hij was de jongste schutter en is 14 jaar); tweede hoogvogel: L. Kalfsvel, Zandstraat; eerste zij vogel: P. Schoof te Sluiskil; de tweede zij vogel en de beide .rkallen werden niet afgeschoten. Dienstjubileum Op 10 oktober was het 25 jaar geleden dat de heer J. A. van den Brande te St. Jansteen in dienst trad bij de N. V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuws-Vlaande- deren". De heer Van den Brande is als machinist werkzaam op 't pomp station St. Jansteen en heeft zich gedurende zijn diensttijd leren kennen als een ijverig en be trouwbaar medewerker. De jubilaris en zijn echtgenote werden in de voormiddag thuis gefeliciteerd door de directeur van de maatschappij, ir. G. P. M. Dikötter, de heer J. Mijs, presi dent-commissaris, mr. M. N. G. Pek, direktie-secretaris tevens hoofd personeelszaken, en een deputatie van het personeel. De direkteur speldde de jubila ris het gouden insigne wegens 25 jaar trouwe dienst op en over handigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Namens het personeel bood de heer De Hoon, ohef van het pompstation St Jansteen, een ca deau aan. Mevr. Van dén Brande mocht enige fraaie bloemstukken in ontvangst nemen. Van de in de namiddag gebo den gelegenheid tot felicitatie werd door een groot aantal kol lega's en vrienden gebruik ge maakt. ADVERTENTIE de echte Amerikaans# en beste ter wereld! Oriëntatierit Zondagmiddag a.s. organiseert de V.V.V. in IJzendijke voor de 7e achtereenvolgende keer een oriëntatierit waaraan kan wor den deelgenomen door auto's, scooters en motoren. De rit wordt verreden volgens het reglement van de K.N.M.V. De eerste deel nemer vertrekt om 2 uur van de Markt. Film middag voor bejaarden Het comité dat elk wintersei zoen enkele gezellige middagen voor de bejaarden tracht te or ganiseren, is er in geslaagd een interessante filmmiddag voor te bereiden, waarop de diergaarde Blijdorp te Rotterdam diverse kleurenfilms zal komen verto- tonen. Deze zal worden gehouden op dinsdag 25 oktober a.s. om 2 uur in „De Poort". De toegang is gratis. Het comité wil zo nodig belangstellenden ophalen, wan neer ze zich aan de bekende adressen opgeven vóór 20 okto ber. De toeloop tot deze samenkom sten is doorgaans zó groot, dat spoedige aanmelding gewenst is. Kalkoenschieting De handboogmaatschappij „St. Sebastiaan" te Zuiddorpe organi seerde een kalkoenschieting waar aan veel schutters deelnamen. De uitslag was: eerste hoogvogel; A. Roose te Axel; tweede hoogvogel: F. van Geetsum te Zuiddorpe; eerste zijvogel; J. Dhert te Ter neuzen; tweede hoogvogel; A. de la Ruelle te Overslag; eerste kal; F. Herman te Zuiddorpe en twee de kal: A. Velleman te Terneu zen. Busje sloeg om; negen gewonden Negen arbeiders, allen uit Dor drecht, zijn maandagavond min of meer ernstig gewond in zie kenhuizen te Rotterdam opgeno men, nadat hun busje op de krui sing Botiekweg—Theemsweg in de Maasstad was omgeslagen. Het busje reed achter een zware vrachtwagencombinatie. Toen deze bij de kruising plotse ling moest remmen, kon de be stuurder van het busje een bot sing slechts voorkomen door scherp naar links uit te wijken. Daarbij geraakte het busje in de zachte middenberm en kantelde. In het voertuig zaten 12 pende laars, van wie er negen naar zie kenhuizen zijn overgebracht. Charlie Chaplin heeft dinsdag bij een val in de even buiten Lon den gelegen Pinewood-filmstu- dio zijn rechter-enkel gebroken. Nadat de enkel in een ziekenhuis in het gips was gezet, werd de 77-jarige akteur-regisseur terug gereden naar zijn hotel in Lon den. Hij zal zes tot acht weken in het gips moeten blijven. Chaplin legde in de filmstudio de laatste hand aan de montage van zijn film „De gravin van Hongkong" met Sophia Loren en Marlon Brando in de hoofdrol len. Men gelooft niet dat de première van de film, vastgesteld voor januari, door het ongeval zal worden vertraagd. Na 48 jaar trouwe dienst ADVERTENTIE De vijf openbare lagere scholen in Sneek hebben niet meegedaan aan de verkoop var kinderpostzegels. De hoofden van de vijf scho len hebben alles teruggestuurd wat met de bestelling van de kinder postzegels te maken had. Het besluit werd genomen door het bestuur van de afdeling van „Volksonderwijs" te Sneek, nadat door de heer K. de Vries, hoofd van de Sneker schipperssohool. erop geattendeerd was dat uit de op brengst van de kinderpostzegels een gift van ƒ250.000 zal worden verstrekt aan liet protestants-christelijk internaat voor schippers kinderen te Terneuzen. Het bestuur van Voikonderwijs in Sneek is van mening dat dit onjuist is. De opbrengst van de kinderpostzegels dient uitsluitend te worden gebruikt ten bate van het gebrekkige kind, terwijl boven dien ook de verstrekking van geld alleen aan christelijke internaten de ontstemming van „Voikonderwijs" in Sneek heeft gewekt. Maandagmiddag heeft de Z. V. T M. afscheid genomen van de heer F. Pauwels, die bijna een halve eeuw deze maatschap pij heeft gediend. Dit feit verdient aparte ver melding, want het heeft er altijd de schijn van gehad, alsof de heer Pauwels met de „tram" was getrouwd. Een bedrijf dat zulke trouwe werkers ter beschikking heeft, kan zich gelukkig prijzen en neemt node afscheid van hen. Het restaurant „Zomerlust" van de heer Van Poelje was dan ook geheel gevuld met personeel en vele relaties, waarmee de tram zaken doet. De algemeen direkteur van de Z. V. T. M.. ir. J. F. Denie, sprak zijn grote waardering uit voor de LERARENSTAKING IN ZWEDEN De echtgenote van de Zweedse premier, Aina Erlander, is dins dag met ongeever 1.300 andere Zweedse leraren in staking ge gaan, omdat- onderhandelingen voor 'n nieuwe arbeidsovereen komst maandag waren mislukt. Mevrouw Erlander is lerares scheikunde. Ongeveer 50.000 leerlingen worden door de sta king getroffen. De stakers zijn 't niet eens met het verlengen van het academische jaar met een week of met de eis dat van de zomervakantie twee weken worden besteed aan herhalings cursussen. Studenten in Stock holm hebben verklaard dat zij volgens het rooster zullen blijven doorwerken. Bij de staking zijn een duizend tal leerkrachten van ongeveer 30 scholen betrokken, alsmede een 300-tal universiteitsdocenten. Het zijn leden van een 25.000 leden tellende confederatie van ver enigingen van leerkrachten. ADVERTENTIE - - -mmto m La? Dezelfde zuivere 'ASPRO'-tabletjes, maar nu •mlcrofined: Door een nieuwe bewerkingsmethode 30x fijner samengesteld. Zie hoeveel sneller (èn microscopisch fijn j miciofinedASPRO' in water uiteenvalt m daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nóg snel/er herstel 61) Voor de wallen van het belegerde Pomplina woedde de hevige strijd tussen de Barba- doren en de burgers der stad. Terwijl Aram overal tegelijk scheen te zijn en altijd daar, waar de strijd het hevigst woed de speurden zijn scherpe ogen voortdurend over het slagveld om te zien of hij niet ergens de reusachtige gestalte van de Bar badorenhoofdman kon ontdek ken. „Ik zal hem krijgen!" mompel de hij verbeten. „Ik zal met de binnen korte schurk afrekenen!" En nauwe lijks waren de woorden over zijn lippen, of in de verte, mid den tussen het strijdgewoel, zag hij de gouden helm met de fazantenveren. De Barbadorenhoofdman zat hoog te paard en overal waar hij met zijn reusachtige lans ver scheen, stichtte hij verwarring onder de Pomplinezen en Vene- danen. „Laffe honden dender de zijn stem boven het strijd rumoer uit tegen zijn eigen man nen. „Laat ge u op de vlucht drijven door een armzalig stel burgers?! Valt aan!" Aram drukte zijn sporen diep in de flank van zijn rijdier en reed dwars door de strijdenden heen op de Barbadorenhoofdman toe. „Schurk!" riep hij, toen hij de man tot vlakbij genaderd was. „Verdedig u! Thans zult gij boe ten voor al uw wandaden De aanvoerder uitte een schreeuw van woede toen hij Aram herkende als de man die hem in zijn eigen tent had aan gevallen. „Aha Ik heb nog een rekening met jou te vereffenen!" schreeuwde hij en met gevelde lans stormde hij op zijn tegen stander af. De punt van de lans was op Aram's gezicht gericht, doch de jonge strijder wist de stoot met zijn schild op te van gen. Zijn eigen lans gleed af op het glanzende metalen borst stuk, dat de ander als een soort maliënkolder over zijn kleed droeg. Met een vreselijke ver wensing drong de Barbadoor zijn paard terug. Aram volgde zijn voorbeeld en het volgende ogen blik reden de strijders opnieuw op elkaar in heer Pauwels en schetste diens loopbaan sedert 1918 toc-n hij het kantoor van de stoomtram Hulst- Walsoorden te Hulst heeft geleid. Toen later de overplaatsing naar Drie-schouwen volgde moet dit 'n zware opgave zijn geweest, om dat hiermee gepaard ging het op geven van een bloeiend horeca bedrijf. „De tram dankt u voor alles, mijnheer Pauwels", zo sprak de direkteur en tot mevrouw Pau wels zei hij „U kunt nu zelf weer ever uw man beschikken, al zal hij zo nu en dan nog wel eens een oogje naar de Z. V. T. M. trek ken." Baron Collot d'Escury sprak als president-direkteur woorden van waardering, namens de raad van commissarissen. Uit naam van het personeel sprak de heer A. Lippens. Hij overhandigde de heer Pauwels een geschenk. De heer Van Fraassen uit Vlis- singen. waarnemend voorzitter van de touringclub in Zeeland, dankte voor de plezierige samen werking. Hierna volgde een lange rij van mensen die de heer Pauwels de hand kwamen drukken. Vele lie ten dit gepaard gaan met een stoffelijke ^ttentie. ADVERTENTIE In Rotterdam is dinsdag rond het middaguur in een cabine van een oude vrachtwagen liet lijk gevonden van een onbekende man van middelbare leeftijd. Een dolkmes stak in het hoofd van de man ter hoogte van de rechter slaap. Het was een vrachtwagen, die al geruime tijd geparkeerd staat op het Kruisplein in de Rotter damse binnenstad. Een gerechtelijk onderzoek zal uitwijzen, hoe lang de man in de vrachtwagen heeft gelegen en onder welke omstandigheden hij om het leven is gekomen. Het parkeerterrein aan het Kruisplein wordt vaak bezocht door zwervers, die er in oude auto's de nacht doorbrengen. Hoofdinspekteur B. D. Kalma van de recherche heeft het on derzoek op zich genomen. De Rotterdammer die het lijk ontdekte, is uitvoerig verhoord. Aan een speurtocht naar de dader was de politie dinsdagmid dag nog niet toegekomen. De sektie op het lijk was toen nog in volle gang. Het was de wisselreiniger J. Jaspers (61 jaar) van de Rotter damse tram die om half twaalf het lijk ontdekte in de vracht wagen. De politie onderzoekt ook de verklaringen van twee mannen van de plantsoenendienst die 's morgens bij het Kruisplein twee slapende mannen in het gras aantroffen. Het ziet er naar uit dat dit twee types zijn, die anders vaak de nacht in de autocabine doorbrengen. De recherche heeft Jaspers anderhalf uur lang gehoord. Men legde hem tal van foto's voor in de hoop dat hij daaruit bekende zwervers zou selecteren. Het leverde geen resultaat op. Jas pers verklaarde tegenover jour nalisten dat hij het slachtoffer nog niet eerder heeft gezien. Het is niet bekend of het slachtoffer een van de vele ha venclochards is, een van hen die in de hal van het centraal sta tion op een ongeregeld haven- karwei staan te wachten en later het verdiende geld in snel tempo in drank omzetten. De omgeving Kruiskade, Kruisplein, Diergaar desingel levert hun een slaap plaats op in een portiek, een bouwwerk, een opengebroken keet of zonder meer in het gras. Als het slachtoffer tot die groep behoort, zal het onderzoek onge twijfeld moeilijk zijn: de groep havenclochards is van een snel wisselende samenstelling, die maar gedeeltelijk bij de politie bekend is. In deze omgeving is in april de 32-jarige Bareld Nijboer om het leven gekomen, een papieropha ler zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Hij werd op een za terdagmorgen levenloos aange troffen op het trottoir juist onder een van buitenaf bereikbare ver anda aan de Diergaardesingel. De politie heeft nimmer bekend ge maakt of de man over dit balkon is gevallen of gegooid. Er waren echter geen aanwijzingen dat van een misdrijf sprake was. De raadsels rond de dood van de man zijn opgelost. De Rot terdamse recherche arresteerde dinsdagavond een 17-jarige Rot terdammer, van wie mag worden aangenomen dat hij de dader is van het lugubere misdrijf. De naam van de arrestant is door de politie nog niet bekend gemaakt, ook niet die van het slachtoffer. Wel bekend werd de leeftijd van 't slachtoffer: 36 jaar. De dader, de 17-jarige P. S. uit Rotterdam, heeft zich zelf bij de politie aangemeld. Terwijl het onderzoek naar de dader van de moord nog in voile gang was kwam tegen zes uur een telefoon tje binnen bij het hoofdbureau van politie. Een jongeman, die zei 17 jaar te zijn en zijn naam noem de, vertelde dat hij de moorde naar was van de man die met een mes in het hoofd was gevon den in de cabine van de oude auto die aan het Kruisplein stond. De jongeman zei om zeven uur zich te zuilen melden op een be paalde plaats in Rotterdam. De politie zou dan aanwezig kunnen zijn om hem daar op te halen. Hij besloot het telefoongesprek met de mededeling „ik moet eerst nog enkele dingen regelen". Toen de politie om ongeveer 7 uur op de plaats, die door de jon- man in net telefoongesprek was aangegeven, arriveerde wachtte daar inderdaad een jongeman. Op weg naar het bureau bekende hij nog eens maar nu recht streeks tegenover hoofdinspek teur Kalma. Uit het voorlopig onderzoek is wel gebleken dat de jongeman die nacht in ide kabine van de oude auto lag te slapen toen bij bezoek kreeg van het slachtoffer. Deze zou hem oneerbare voorstel len hebben gedaan, wat voor de 17-jarige reden was zijn mes te trekken en te gaan steken. Het slachtoffer was 52 jaar en afkomstig uit Den Haag. Hij was zonder vaste woon- of verblijf plaats. Zijn naam was Nicolaas van der Harst.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3