een begrip voor Gasverwarming Nieuwe poliogevallen op de Veluwe Gebrek aan kranten papier in Indonesië Moordpartijen in Nigeria fJ-lerboren liefde ZAL ENGELAND INGRIJPEN? VIETNAMPETITIONEMENT MET RUIM 40.000 ONDERTEKENAARS AANGEBODEN WERKSPOOR EN VAKBONDEN ONEENS OVER AFVLOEIINGSREGELING Pagina 2 Erkend gasfitter Epidemie? Gevaar bezweren Gereformeerde kerken distanciëren zich Opkomst Elspeet slechts 52 Nieuwe „onthullingen" Slap optreden ABDIJSIROOP Prestige Dwang Leeuwenjacht in Frankrijk Stichter van „Isd-religie" gearresteerd DE VRIJE ZEEUW Wöènsdag 12 oktober I860 de MUL VLOOSWIJKSXRAAT 7—9 TERNEUZEN TEL. 3066 Het aantal poliogevallen op de noordelijke Veluwe is tot zeven gestegen. In Uddel werden bij twee kinderen symptomen van kinderverlamming geconstateerd. De kinderen zijn in een zieken huis opgenomen. In totaal zijn er in Uddel drie poliogevallen (inclusief de twee nieuwe gevallen), in Elspeet zijn er eveneens drie en voorts is in Harderwijk één geval van kin derverlamming geconstateerd. Behalve in Elspeet heeft de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid gelegenheid tot vaccinatie en tot hervaccinatie opengesteld in Ermelo en Uddel. Donderdag en vrijdag zal in Harderwijk en Doornspijk gele genheid tot vaccinatie bestaan. De geneeskundige hoofdinspec tie is tot deze actie overgegaan, omdat zij de mogelijkheid van het ontstaan van een epidemie op de Veluwe niet onmogelijk acht. Over de opkomst in Ermelo deelde men mede, dat deze be hoorlijk was. Er waren onder de mensen, die zich lieten vac cineren, ook verschillende voor wie dit de eerste vaccinatie was. In de gehele gemeente Ermelo, .waartoe ook Elspeet behoort, moeten deze week 5000 kinderen worden gevaccineerd. De Erme- lose schoolarts dr. D. Brouwer deelde mede, dat in totaal op de noord-west-Veluwe 12.000 kinderen tot en met 12 jaar tegen polio moeten worden gevacci neerd. De arts zei dat zeker 80 procent van de kinderen aan vaccinatie moet worden onder worpen, wil men het gevaar voor potentiële explosies bezwe ren. Het gebied zal met twee medische teams worden „be werkt", aldus dr. Brouwer die assistentie krijgt van de semi- arts A. J. Kroese uit Amersfoort. Het ministerie van volksgezond heid heeft het vaccin speciaal voor dit doel beschikbaar ge steld. Dr. Brouwer was verheugd dat hij, afgezien dan van de ge reformeerde-gemeenteschool te Elspeet, van alle schoolbesturen medewerking krijgt, ook van de gereformeerde school te Nun- speet. Het verzet tegen de polio-in enting in Elspeet mag in geen enkel opzicht worden toege schreven aan de gereformeerde kerken. De gereformeerde ge meente in Elspeet behoort tot de vele kleine groeperingen in Nederland, die wel gereformeerd Strafbepalingen voor nood wachters B.B. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de wet op de nood- wachten en van de wet bescher ming bevolking. Onder meer wordt hierbij het straf- en tucht recht opnieuw geregeld en bij de wet vastgesteld. Nadat in 1959 de noodwachtplicht is ingevoerd en in de praktijk de nodige ervaring hiermee was opgedaan, bleek 'n herziening van de wettelijke regeling noodzakelijk. Als strafbepalingen worden voorgesteld: een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of een geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden voor de nood- wachter in werkelijke dienst, die zich bij een ernstige ramp of bij dreigend gevaar voor een zoda nige ramp opzettelijk weder rechtelijk onttrekt aan het ver richten van noodwerkzaamhe- den. Met een hechtenis van ten hoogste tweeduizend gulden wordt gestraft de noodwachter, die zijn verplichtingen als zoda nig in ernstige mate verwaar loost en in de voorgaande zes maanden reeds tweemaal tucht rechtelijk is gestraft. Kolendam p vergif tigin g twee doden Maandagavond is te Eibergen het echtpaar B. W. te Biesebeek, 72 en 68 jaar oud, tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Buren waar schuwden dinsdagmorgen om streeks 8.45 uur de politie dat er bij het echtpaar vermoedelijk iets niet in orde was, omdat de gordijnen nog dicht waren en men er geen gehoor kon krijgen. De politie trof de heer Te Bie sebeek dood in een leunstoel aan. Zijn vrouw was van haar stoel afgegleden en lag dood op de grond. De televisie stond nog aan en een paar lampjes in de kamer brandden nog. Het echtpaar moet dus maandagavond, terwijl het naar de televisie zat te kijken, door de kolendamp zijn be dwelm. of oud-gereformeerd heten, maar geen enkele relatie onderhouden met de gereformeerde kerken van Nederland. Dit heeft de informatiedienst van de gereformeerde kerken aan het A.N.P. meegedeeld. In het dorp Elspeet bestaat geen gewone gereformeerde kerk. Het dorp ressorteert on der de gereformeerde kerk van Nunspeet. De gereformeerde pre dikant van Nunspeet, ds. J. van Wattum, verklaarde dat hij zich volstrekt distancieert van de ge beurtenissen in Elspeet. In de gereformeerde kerk bestaat geen enkel probleem over de inentin gen. Deze worden integendeel als een belangrijk stuk gezonds- heidszorg gewaardeerd. Tijdens de actie- heeft tachtig procent van de kinderen in de gemeente Ermerlo het vaccin tegen polio ingenomen. In het dorp Elspeet bedroeg de opkomst slechts 52 procent. Van de 168 kinderen van de school van de gereformeerde gemeente in El speet zijn er gisteren slechts 14 het suikerklontje met het vaccin komen halen. De rest van de kinderen van deze school ging regelrecht naar huis. Wel waren 28 kinderen van de school van de gereformeerde bond versche nen, wier ouders aanvankelijk gekant waren tegen vaccinatie. Deze ouders hadden maandag avond na een gesprek met ds. G. F. Timmer van de hervormde kerk (gereformeerde bond) hun standpunt gewijzigd en hun kin deren alsnog gestuurd. Ook waren er in Elspeet veel ouders verschenen met kinderen, die nog te klein waren om het suikerklontje te kunnen verwer ken en die het vaccin toegediend kregen in een lepeltje vruchten sap. Binnenkort zal nog een moge lijkheid worden geboden de kin deren, die nu verstek hebben laten gaan, het vaccin te laten innemen. De Indonesische kranten heb ben te kampen met een groot gebrek aan papier. In Semarang, de hoofdstad van Midden-Java, verschenen dinsdag geen plaat selijke bladen. Elders in Indonesië hebben veel kranten het aantal pagina's sterk moeten bekrimpen. Het christelijke dagblad Sinar Hara- pan te Djakarta verscheen dins dag met vier kleine pagina's. An dere bladen, zoals Pelopor Baroe, Ipki en Api Pantjasila (het dag blad van de nationalistische partij), verschenen helemaal niet. Begin deze week kwam het mohammedaanse dagblad Doeta Revoloesi niet uit, maar dinsdag verscheen dit weer, nadat het ministerie van voorlichting had bekendgemaakt dat 400 ton krantenpapier per schip uit Ja pan was aangekomen. Aan de douaneautoriteiten is verzocht dit papier zo snel mogelijk door te zenden naar de kranten. Het onafhankelijke dagblad Revoloesioner te Djakarta ver meldt dat het bij een geheim verhoor van de communisten leider Aidit geweest is, waarin deze tegen militairen verklaar de dat „de president in principe zijn zegen aan onze acties heeft gegeven." Aidit, die korte tijd later werd gedood, zei dat Soe- karno een van de leiders van de staatsgreep, generaal Soeppardjo, op de morgen na de staatsgreep op zijn schouders had geklopt en gezegd had: „Soepardjo, je hebt iets zeer goeds verricht". Soepardjo wordt nog steeds ge zocht. Hij houdt zich vermoede lijk in midden-Java schuil. Volgens Aidit had ook oud premier dr. Ali Sastroamidjojo tevoren geweten van de staats greep. Sastroamidjojo, die voor zitter van de Soekarno-gezinde Partai Nasional Indonesia is ge weest, woont nog in Djakarta, maar heeft geen politieke funk- tie meer. Soekarno heeft in het pro ces tegen Soebandrio schriftelijk verklaard destijds niets van de staatsgreep te hebben geweten. Het persbureau Antara gaf dinsdag het bericht dat minister Malik aan de Indonesische ge meenschap in Tokio heeft ge zegd dat het aan het slappe op treden van Soekarno te wijten is dat na de staatsgreep duizen den Indonesiërs zijn vermoord. Soekarno bleef in gebreke ter wijl het land toen juist een ster ke leiding nodig had. Malik ver weet de president ook dat hij de communistische partij na de staatsgreep niet veroordeelde. HELDERSE WINKELIERS TEGEN BALDADIGE JEUGD In overleg met en met toestem ming van de gemeentepolitie van Den Helder en de officier van justitie in Alkmaar hebben de winkeliers in het Falgawinkel- centrum, een overdekte en af sluitbare winkelgalerij in Den Helder, deze galerij van 's avonds zeven uur en gedurende zon- en feestdagen tot verboden gebied verklaard voor minderjarigen zonder geleide. Aanleiding hier toe waren de baldadigheden en beschadigingen, die een deel van de jeugd van de marinestad daar aanrichtte met het gevolg dat het winkelcentrum minder werd be zocht en de winkeliers hun om zet zagen teruglopen. Bij de in- en uitgangen van de galerij zijn thans de bekende bordjes van art. 461 Wetboek van Strafrecht aangebracht. Eerst wanneer overtreders van het verbod zich ondanks aanmanin gen van de winkeliers niet van dit particuliere terrein willen verwijderen, zal de politie kun nen ingrijpen. Tijger verslond zes kinderen Een tijger, die al enige tijd de inwoners van Kalser, een dorp op 160 km ten noorden van Nieuw Delhi terroriseert, heeft zes kinderen gedood en verslon den, zo is uit de omgeving van het dorp bericht. TREINONTSPORING IN INDIA DOOR SABOTAGE Saboteurs hebben maandag in het betwiste grensgebied tussen de Indische staten Mysore en Maharastra een trein laten ont sporen, als gevolg waarvan negen mensen de dood vonden en er ruim honderd werden ge wond. Een deel van de trein stortte in een ravijn. In april was in hetzelfde gebied ook al een trein tot ontsporing gebracht, waarbij 23 mensen om het leven kwamen. Het ongeluk gebeurde luttele uren nadat de (regerende) Indi sche congrespartij de regering officiëel verzocht een speciale functionaris te belasten met het nagaan van de aanspraken van Maharastra op een groot deel van Mysore. Eerstgenoemde staat voert aan dat een meerder- van het betwiste gebied Marathi, de taal van Maharasttra, spreekt en niet Kannada, de taal van Mysore. De regering van Mysore wijst de aanspraken echter van de hand. De minister van binnenlandse zaken van Maharastra, Dessai, zei maandag in Bombay dat „er geen twijfel mogelijk is, dat het ongeluk te wijten is aan sabota ge". De treinontsporing gebeur de bij de stad Miraj, bijna 300 km van Bombay. Goedkope kolen Van overheidswege is dinsdag in Australië een geheime kolen mijn opgeblazen, nadat zes schooljongens daar een half jaar lang kolen hadden gedolven en de kachel ermee hadden ge stookt. De mijn lag verborgen in dicht kreupelhout bij Newcastle, 160 km van Sydney. De jongens, van 12 tot 15 jaar oud, hadden een bijna zeven meter diepe schacht ontdekt die jaren geleden was aangelegd. In zes maanden tijd groeven zij een 9 meter lange tunnel langs de één meter dikke kolenlaag, waarbij zij ongeveer vijf ton kolen omhoog haalden. De zaak kwam uit toen de jongens met de kolen begonnen te venten. (ADVERTENTIE) De zacht maar betrouwbaar werkende ABDIJSIROOP (Ak« kersiroop) jaagt die gevaarlijke griephoest vï/eg uit Uw gezin. 's werelds beste hoestsiroop In Londen houdt men rekening met een noodkreet uit Nigeria om daar met troepen de orde te her stellen. Generaal Gowon, die daar nu de sterke man is na de putsch die generaal Ironsi ten j val bracht in juli, heeft getracht een conferentie op gang te bren-1 gen, die een nieuwe federatieve j band moest smeden tussen de j zeer uiteenlopende landstreken. Dit congres heeft zijn werk uit gesteld. Terwijl men aan het praten was, voltrokken zich in het land moordpartijen aan de lopende band. De Haussa-stam vermoo,rdt leden van de Ibostam, die dan weer wraak neemt en omge keerd natuurlijk. Ibosoldaten in voornamelijk uit Haussa's be staande eenheden lopen weg uit angst vermoord te worden. Maar ze nemen wel hun wapens mee De petitie aan de Tweede Ka mer om te komen tot een debat over het Vietnamkonflikt, een aktie die enkele maanden geleden werd gestart door de heer K. F. Bouman uit Goes, heeft meer dan 40.000 ondertekenaars, zo heeft de heer Bouman meege deeld. De ondertekenaars van het pe titionnement vragen de Kamer zich te bezinnen op de vraag, of Nederland zou moeten aandrin gen op stopzetten van de bom bardementen op Vietnam, op het vertrek van alle niet-Vietnamese troepen uit Vietnam en op mili taire neutraliteit van Vietnam, onder garantie van alle onder tekenaars van de Geneefse ak-1 koorden en van de Verenigde Staten. Vóór de aanvang der alge mene beschouwingen in de Twee- j de Kamer heeft de heer Bouman j dinsdagmiddag zijn Vietnampe- j titie aangeboden. Het doel van deze petitie, die in ontvangst werd genomen door het hoofd van de griffie der Tweede Kamer, is de Kamer leden tijdig kennis te laten nemen van de tekst en van de aard der in brede volkslagen verkregen steun, opdat het zo spoedig mo gelijk komt tot een Kamerdebat inzake Vietnam. De handtekeningenaktie loopt nog door tot eind oktober. DOOR JEAN NEAL 12) Dorothy sprak alsof ze ieder een in de regering persoonlijk kende en kwam met vele schoon klinkende namen op 'de proppen, noemde verscheidene leden van 't parlement bij naam en toenaam en beweerde dat al deze mens-en zeer veel interesse voor haar werk hadden. Ten slotte maakte ze zoveel indruk op Mansfield dat hij zich bijna versprak en nog maar juist bijtijds zijn woor den inslikte, zich bewust van het grote gevaar dat deze vrouw zijn reputatie 'deed lopen. Hij herin nerde zich dat hij reeds eerder mensen met introducties van hooggeplaatste personen gehol pen had en tot dusver had hij er niets dan ellende en narigheid van beleefd. Hij besloot nog voor zichtiger te zijn. Aan de andere kant wilde hij graag weten wat die vrouw werkelijk voor obscure plannen had. Ze was buitenge woon vaag in haar uitlatingen haarzelf betreffende. Zocht ze slechts roem en voldoening of koesterde ze meer dan gewone belangstelling voor geld? Mis schien hoopte zij dat ze hem om ver kon prat-en en hem zo gek kon maken dat hij haar een eer ste klas reis op een van zijn schepen zou aanbieden om van bet ene einde van de wereld naar het andere te trekken zonder dat het haar 'n cent zou kosten. Hij verdacht ten slotte George even eens van duistere plannen. Mrs. Menton deed echter zonder het te beseffen de twijfel aangaande baar man verdwijnen door te zeggen dat George op haar reis als haar secretaris fungeerde en dat zijn aandeel in het wérk was allerlei details op te tekenen die anders misschien verloren zou den gaan. Lord Mansfield moest onwille keurig glimlachen. Arme George, dacht hij. Myra had wel gelijk gehad. George was niets anders dan een aanhangsel zonder wil. „En u bent dus van plan de wereld door te reizen?" vroeg hij beleefd. „We hebben daaromtrent nog geen besluit genomen," ant woordde Dorothy. „Wel zijn we van plan om tenminste het ge civiliseerde deel van de wereld te bezoeken," „Juist ja," zei Mansfield, toeh wel enigszins onder de' indruk gekomen. „En binnen enkele dagen gaat u dus weer vertrek ken?" „Ook dat hebben we nog niet besloten," bégon mrs. Menton weer. „Ziet u, er is zo ontzettend veel in Frankrijk dat ik gaarne in miin boek zou willen opnemen dat ik erover denk om een poosje hier te blijven. George vindt het een uitstekend idee." Ze wendde zich tot haar man die zó genóót van zijn geflirt met Myra dat hij zich nauwelijks bewust was van hetgeen zijn vrouw zei en een afwezig ant woord gaf. „Zo is liet. Misschien kan hij je een paar iips geven omtrent de beste plaatsen en zo." Dat was nu echt George, dacht ze nijdig. Ze keerde zich met een lieftallig glimlachje opnieuw naar haar gastheer. Ze maakte aanstonds gebruik van het onge vraagd en op het verkeerde moment gegeven advies van George. „Misschien zou u ons enig idee kunnen geven, waar we het beste heen kunnen gaan," hervatte ze. „U kent dit land beter dan wij en u hebt hier al zo lang ge woond." „Het zal me een genoegen doen u van dienst te kuilen zijn," ant woordde Mansfield die even niet op zijn hoeide was. Hij zat met verbazing naar de flirtende George te kijken en dacht aan iemand anders. „Ik meen dat we speciale ver gunningen moeten hebben," gihg Dorothy met spoed verder, „om enkele plaatsen te bezoeken die niet voor het publiek openge steld worden Natuurlijk, mét uw connecties, lord Mansfield... Ten slotte zijn dergelijke maatregelen om het publiek te weren slechts genomen om te voorkomen dat onbevoegden..." „Ik ben bang dat daar weinig aan te doen zal zijn," viel Mans- field haar in de rede. „In de ogen van de autoriteiten is iedereen onbevoegd, waar het die bepaalde plaatsen betreft." „Maar in dit geval... mijn ge val is dat toch absurd," wierp Dorothy tegen. „Hoe kan ik de onwetende massa inlichten als ik niet..." Mansfield greep naar de kris tallen karaf en besloot een eind aan dit onderwerp te maken. (Wordt vervolgd.) en gebruiken die. De legereen heden die generaal Gowon nog in de hand heeft, zijn niet opge wassen tegen deze chaos in wat tot voor kort werd beschouwd als het ordelijkste land van heel Afrika. Twee jaar geleden hebben de Britten ook militaire operaties uitgevoerd om muitende troepen te ontwapenen in Tanzania en in Kenya. Dat waren niet eens grootscheepse ondernemingen en in Nigeria zouden de Tommies het ook wel af kunnen met een paar bataljons. Enerzijds 'komt het echter de trots van de Nigerianen te na om door een dergelijke hulp te vra gen te bekennen dat ze geen kans zien orde in eigen huis te bewaren. Uit prestige-overwe- gingen is dit voor generaal Go won een heel moeilijk besluit. Trouwens: ook Londen is er niet erg op gebrand om voor zijn voormalige kolonies voor politie agent te blijven spelen. Maar nog moeilijker wordt het voor Go won, als eenmaal met vreemd ge weld de chaos is bedwongen, nog een oplossing te vinden voor het kernprobleem: hoe kunnen die vaak zo uiteenlopende en door onderlinge vetes verscheurde stammen ertoe gebracht worden in vrijwilligheid zo vreedzaam samen te leven als ze het moes ten onder Britse dwang? Gowon kan de dwang tijdelijk terugroepen. Maar dan? Eens zullen Haussa's en lbo's en Jo- roeboe's en hoe al die stammen Heten het toch met elkaar moeten zien te vinden. Een onverbeterlij ke optimist die gelooft dat dit al spoedig het geval zal zijn. STUDENTENDEMONSTRATIE Leuven: Demonstraties tijdens de opening van het nieuwe aca demisch jaar: studenten volgen al demonstrerend de stoet hoogleraren onderweg naar het universiteitsgebouw. Een grote Franse politiemacht en militairen zijn maandagnacht een drijfjacht begonnen op zes leeuwen die uit hun kooi zijn ontsnapt, nadat een wagen van een circuskaravaan op de auto weg van Lille naar Parijs was omgeslagen. De autoweg werd voor het verkeer gesloten in de omgeving van het bos van Pha- lempin bij Lille. Tegen de ochtend werd één van j de koningen der wildernis neer- geschoten, toen hij een politie man aanviel. Men slaagde erin twee leeuwen te vangen en terug te brengen naar hun kooi. Gedreven door de honger ga ven ook de andere „voortvluch- tigen" later hun vrijheid prijs. De „safari", waaraan meer dan 250 man van de politie, te voet en gemotoriseerd, hadden deel genomen, -was teneinde. - Dr Timothy Leary, die hoogle raar aan de Harvard-universiteit is geweest en een nieuwe „reli gie" heeft gesticht, waarbij hij het hallucinaties verwekkende mididel lsd als „sacrament" hoopt te kunnen gebruiken, is dinsdag na zijn terugkeer uit Canada op de Newyorkse luchthaven La Guardia gearresteerd. Nagegaan wordt nu of hij mo gelijk het voorschrift heeft over treden, dat bepaalt dat hij. die veroordeeld is in verband met de wet op de verdovende middelen, zich bij zijn vertrek uit en terug keer naar de Verenigde Staten moet melden. Leary is op vrije voeten gesteld tegen betaling van een borgsom van 2500 dollar na in beroep te zijn gegaan tegen het vonnis van een rechtbank in Texas, die hem tot gevangenisstraf had veroor deeld omdat hij in het bezit zou zijn geweest van marihuana. Dé Onderhandelingen tussen directie van Werkspoor en de vakbonden over een afvloeiings regeling voor de 200 werkne mers van Werkspoor, die moe ten worden ontslagen, zijn mis lukt. De vakbonden gaven dinsdag avond een persconferentie over deze kwestie. De directie vol stond met het publiceren van een communiqué en wenste ver der geen vragen te beantwoor den. Het communiqué luidt als volgt: „De directie van Werkspoor maakt bekend dat het niet mo gelijk is gebleken met de vak verenigingen tot overeenstem ming te komen over de af vloeiingsregeling. Hoewel de directie de waarde erkent van een goed overleg, betreurt zij het, dat door de vakverenigingen zodanige verlangens op tafel zijn gelegd dat deze niet acceptabel waren. De directie heeft inmid dels contact opgenomen met het ministerie van sociale zaken. Daar was men van oordeel dat een voorlopige bestudering van de door de directie voorgestelde regeling de indruk geeft dat zii aansluit aan de ontslag- en af vloeiingsregelingen die elders in den lande zijn toegepast. De directie zal zich nu vervol gens in verbinding stellen met het gewestelijk arbeidsbureau in Utrecht en daar een aantal van ongeveer 200 werknemers voor ontslag voordragen waarbij ge bruik zal worden gemaakt van de door haar ontworpen af vloeiingsregeling, welke uitgaat boven de wettelijke regelingen. Een en ander zal door de direc tie met de ondernemingsraad worden besproken en zo spoedig mogelijk aan de betrokkenen worden meegedeeld:" Dood op dak gevonden Op het dak van een garage aan de Oudenoord in Utrecht is dinsdagochtend omstreeks zeven uur het stoffelijk overschot ge vonden van de 53-jarige alleen wonende Utrechter C. A. Wit kamp. De man is waarschijnlijk tijdens een nachtelijke gevel- toer van het balkon Van een van de zeven verdiepingen hoge flats gevallen. In de flats wonen veel vrijgezellen. Wat de man daar uitspookte, is de politie niet be kend. Zij heeft inlichtingen van mogelijke getuigen gevraagd. 4 i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2