Algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer Ongeregeldheden in Elspeet Bereiden Amerikanen nieuw offensief voor? Mr. Toxopeus en mr. Beemink zetten de aanval in op kabinet-Cals Oprichting van nieuwe socialistische partij in voorbereiding RADIO DF KOfiK HET WEER WOENSDAG 12 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6793 Griezelig Afwijzend Conclusie: heengaan C.H.U. kiest voor monarchie Aanvechtbaar Vietnam 600 miljoen beperking Keten van kunstgrepen Onoplosbare puzzel Vietcong viel aan China: vredesplannen lokaas Kloosterbalsem Amerikaans product" De overstromingen in Algerie eisen 21 doden Wasrbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fxttkorlng bi] abonnement: TERNEUZEN Jireetwie-HooMrecfscteur L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per nsand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Aovertentleprljs per mm 18 ct; minimum per u vertentie 2,40. -Jtibriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer ïl ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, ■'ei melding: Brieven onder nummer, of „Adres iureau van dit Blad" 20 cent verhoging. r>7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Onder grote publieke belang stelling zijn dinsdagmiddag in »:e tweede kamer de algemene poli tieke en financiële beschouwingen begonnen. Achter de regeringstafel hadden plaats genomen 14 ministers en 10 staatssecretarissen. De liberale fractievoorzitter, mr. Toxopeus, leverde in zijn beschou wing kritiek op het regeren per nota. Wij zijn in bet bezit gesteld van de nota ontwikkelingshulp, de nota volksgezondheid die inmid dels is besproken, de tweede nota omtrent de ruimtelijke ordening, de nota over de zeehavens en de spaarnota. De stijging van de lonen zal vol gens de troonrede moeten achter blijven bij die van de laatste jaren. Het kabinet geeft echter niet aan hoe dat zal worden bereikt, aldus spr., die zei niet te geloven dat de 70 van de werknemers zonder langlopende contracten met een geringe loonstijging genoegen zal nemen. De prijsstijging is geraamd op 4,5 Dat betekent bij een stijging van de contractlonen met 3,5 een daling van het reële in komen. Het beleid van deze regering is schadelijk voor ons volk, zo ver volgde de heer Toxopeus. De pro cedure lijkt meer te zijn geweest: naar beneden drukken tot iedereen te hard ging piepen. Niettemin zullen nieuwe zware lasten wor den opgelegd. Het wegverkeer wordt opnieuw getroffen. zware belastingdruk, loonsverho gingen die vaak uitgaan boven een daarmee evenredige groei van de arbeidsproduktiviteit, en de hoge rentestandaard veroorzaken econo mische moeilijkheden. Het financiële beleid is een on zeker beleid geworden, dat geen vertrouwen kan wekken. Spr. vond het een griezelige gedachte dat, wanneer dit kabinet blijft zitten, het in januari 1967 zal moeten be ginnen met de voorbereiding van de begroting-1968. Onze bevolking wil een vaste duidelijke koers. Een voornaam onderdeel van deze koers zal moeten zijn dat men temporiseert, dat men aan de hand van een schema beslist wat het eerst moet gebeuren en wat even moet blijven wachten. „Nu het kabinet niet in staat is geble ken, een zodanige koers uit te zet ten, dient het heen te gaan", aldus spr. Een ernstig feit vormt de ver schuiving van veel lasten naar de toekomst, naar 1968. en wel in een mate die het dan zittende kabinet de handen volledig bindt. Het kabinet is ontstaan als ge volg van de crisis over het omroep bestel, aldus spr. Het zou logisch ziin geweest als deze zaak snel was afgedaan. .Niets daarvan echter Van reclame in de televisie horen wij niets. Er gaan geruchten dat reclame voor de radio helemaal niet komt. Dat zal dan wel ver band houden met het handhaven van radio-Veronica. De heer Toxopeus wilde weten hoe het heeft gestaan met het overleg in de weken voorafgaand aan Prinsjesdag. Zijn er nieuwe afspraken tussen het kabinet en de fracties der regeringspartijen ge maakt en zo ja, welke? Aan het slot van ziin betoog vroeg spreker duidelijkheid van de fracties der regeringspartijen. Steunen zij het beleid, ja of neen? „Wij menen dat van dit kabinet niet kan worden verwacht, dat het de noodzakelijke bijdrage zal geven tot de oplossing van de problemen waarvoor vrij staan, noch tot het herstel van vertrouwen. Daarom is onze conclusie duidelijk: het ka binet dient heen te gaan," aldus de heer Toxopeus. „De c.h.u. kiest voor de monar chie onder het huis van Oranje en tegen de republiek". Dit zei de fractievoorzitter van de c.h.u., mr, H. K. 3. Beernlnk, alvorens nader in te gaan op de troonrede. Hij noemde hef standpunt van de partij van de arbeid allerminst duidelijk. In het onlangs versche nen boekje „Tien over rood" komt een aan de p.v.d.a. gestelde eis voor, die luidt: zodra de regering van koningin Juliana eindigt, moet Nederland een republiek worden. Er mag geen misverstand bestaan over de houding van de socialisten. Bij het naderen van de verkiezin gen mag deze zaak niet onopgelost blijven, aldus de heer Beemink. Dit kabinet heeft bij de uitvoe ring van zijn plannen gefaald. De troonrede was een vaag stuk met een teleurstellende inhoud. De passage dat de economische groei van onze volkshuishouding niet onbevredigend is, achtte de heer Beemink aanvechtbaar. De De heer Beemink zei afwijzend te staan tegenover de plannen in zake invoering van een speculatie winstbelasting. Wordt deze alleen maar. ingevoerd, omdat het een socialistisch stokpaardje betreft of verwacht de regering er werkelijk wat van? Hij zei er voorts niet zeker van te zijn, dat het verschui ven van de huurverhoging naar 1 juli 1967 de spanningen op het loonfront zal opheffen. De heer Beemink drong er op aan, dat de regering tegenover de Amerikaanse regering uitdrukking moet geven aan haar bezorgdheid over de bescherming van de bur gerbevolking in Vietnam. Hij zei de indruk te hebben dat de twee strijdende partijen op dit punt in gebreke blijven. Spr. toonde zich voorstander van internationale controle op de ontwikkeling van de atomaire bewapening. Verdere verspreiding van kernwapens dient te worden voorkomen. In de kwes tie van de Chinese lastechnici drong hij er op aan bemiddeling van derden of van een derde, die goede diensten kan bewijzen, in te roepen. veilige brug te slaan naar de vol gende periode, het Nederlandse volk in 1968 dreigt te doen vast lopen in een onoplosbare financiële puzzel. De oorzaak daarvan ligt hierin, dat het kabinet-Cals onvol doende kiest en te weinig priori teiten stelt. Daardoor blijven de spanningen bestaan en dreigt de crisis door te zieken. Tenslotte zou daarvan de welvaartsgroei het slachtoffer kunnen worden. Spr. stelde o.m., dat het kabinet is te kortgeschoten en dat het naar het oordeel van zijn fractie zal moeten heengaan. Hij deelde mee, dat zijn fractie met alternatieven zal komen bij de behandeling van de begrotings hoofdstukken. Het doel van deze voorstellen zal zijn, de stijging van de uitgaven op jaarbasis terug te brengen tot de norm. Een verschuiving van 5000 wo ningwetwoningen naar de particu liere sector zal worden voorge steld. Beperkingen in de sociale verzekeringen dienen te worden gesteld, zeker nu de welvaartsstij- gnig dit mogelijk maakt. Hij becij ferde, dat uitwerking van de libe rale alternatieven een uitgavenbe perking van 600 miljoen zou kun nen worden bereikt. Er ligt in het geheel van alter natieven een konsekwente keuze. De neiging tot inkonsekwentie in de politiek door te veel tegelijk te willen en ieder tegelijk zijn zin te willen geven, is zowel verantwoor delijk voor inflatie als voor een stuk politiek onbehagen. Wij moe ten dit doorbreken. Wij hopen daartoe het onze bij te dragen, aldus prof. dr. Witteveen. (Zie verder pagina 7.) ONAFHANKELIJKHEID Basutoland: Na 82 jaar is Basu- toland, in Zuidwest-Afrika, het onafhankelijke koninkrijk Leso tho geworden. Bij de onafhanke lijkheidsverklaring werd de En gelse koningin vertegenwoordigd door prinses Marina, hertogin van Kent. Hier is zij in gezel schap van het opperhoofd Mo- shoeshoe (links) en de minister president Leabua Jonathan. INDIA EN PAKISTAN Indische troepen hebben zon dag een Pakistaanse stelling aan de grens tussen Siakot en Djam- moe aangevallen, zo is dinsdag officieel in Rawalpindi hekend- gemaakt. De aanval werd afge slagen en de Indische troepen werden teruggeü/Vven, aldus de bekendmaking. De gereformeerde jeugd van Elspeet is dinsdagavond in op stand gekomen tegen de publici teit, die in de pers wordt gegeven aan de weigering van talrijke le den van de gereformdeerde ge meenten hun kinderen tegen po lio te laten vaccineren. Met honderden zijn de jonge lui de straat opgegaan om zich te keren tegen de talrijke pers fotografen en journalisten, die zich in het dorp bevinden. Tot nu toe is het geval bekend van twee persfotografen, die werden mishandeld, een journalist die in een veewagen werd weggevoerd, en van een viertal journalisten, „De reacties op de miljoenen» nota kunnen worden getypeerd als een combinatie van opluchting en argwaan. Opluchting, omdat In de begroting de kwadratuur van de cirkel lijkt te zijn bereikt. De uit gavenstijging overtreft de norm opnieuw, terwijl het tweede ge deelte van de belastingverlaging doorgaat en toch in 1967 geen be langrijke verhoging van de Indirec te belasting nodig is." Zo ving oud-minister Witteveen (v.v.d.) zijn betoog aan. Hij wees er op, dat het vierkant maken van een cirkel een onmogelijke kunst greep is en daarom argwaan wekt. De in de begroting gevonden op lossing noemde hij niet in overeen stemming met de eisen, die de kri tieke conjuncturele situatie stelt. De financiering van het rijk is mis gelopen. Het bedrijfsleven is in een benauwende financiële schaar ge raakt. Spr. benadrukte, dat het de allerhoogste tijd is om het roer te keren. Hij sprak over een wonder lijk financierings-gegoochel met de sociale verzekeringsplannen van minister Veldkamp. De kroon op deze keten van kunstgrepen is z.i. de versnelde inning van de in komstenbelasting. De heer Witteveen (v.v.d.) wees er op, dat de regering de spannin gen wegwentelt naar de toekomst, De drie kunstgrepen, waardoor de begroting een redelijk aanzicht krijgt, betekenen alle, dat de las ten naar 1968 worden verschoven, zo stelde hij. Prof. Witteveen concludeerde dat de begroting in plaats van een Het Noordvietnamese persbu reau meldt dat de Verenigde Sta ten in Vietnam een tegenoffen sief voorbereiden dat in de win- ter-lenteperiode van 1966/1967 moet worden uitgevoerd. Volgens het persbureau zijn de Amerikanen en Zuidvietnamezen in het defensief gegaan om de troepen rust te gunnen, de strijd krachten verder te versterken, de luchtoorlog tegen Noord- Vietnam te kunnen uitbreiden, de resultaten van de onlangs ge houden verkiezingen te besten digen en de „vredescampagne" voort te zetten. In feite wordt echter een tweede strategisch tegenoffensief voorbereid, aldus het persbureau, dat hieraan toe voegt dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten thans onge veer 900.000 man in Zuid-Viet- nam hebben. Voorts wordt gezegd dat het eerste Amerikaanse tegenoffen sief in de droge periode van 1965/1966 door de Vietkong was afgeslagen, waarbij meer dan 110.000 tegenstanders, onder wie 40.000 Amerikanen, waren ge dood, gewond of gevangen ge nomen. Vietkong-opstandelingen heb ben dinsdagochtend in de vroeg te in de Mekong-delta verschei dene Zuidvietnamese buitenpos ten aangevallen. De zwaarste aanval was gericht tegen een versterking die door een peloton van de plaatselijke militie wordt bezet, ongeveer 30 km ten zuid westen van Saigon. In tegensetlling tot hetgeen in eerdere berichten was gemeld, werd de aanval met lichte ver liezen afgeslagen. De verdedigers kregen hulp van vliegtuigen die de omgeving met lichtkogels verlichtten. Er is een werkcomité in het leven geroepen, dat de oprichting gaat voorbereiden van een nieu we socialistische partij in Neder land. Waarschijnlijk zal deze nieuwe partij het volgend voor jaar deelnemen aan de tweede- kamerverkiezingen. Dit is medegedeeld idöor de heer J. K. de Vries, secretaris van de afdeling Breda van de P.v.d.A., in een verklaring, die hij dinsdag heeft uitgegeven in verband met het feit, dat hij heeft bedankt als lid van de P.v.d.A. Hij gaf tege lijkertijd bekendheid aan de be dankbrief, die hij aan het Bredase afdelingsbestuur heeft geschre ven.. Wie er in het werkcomité zit ting hebben, kan de heer De Vries (nog) niet vertellen. Wél deelde hij mede, dat gestreefd wordt naar de vorming van een partij, die bereid is samen te wer ken met de T.S.P, en de C.V.N. om gezamenlijk één t'roni te vormen legen „rechts". De vorige week heeft de ex> voorzitter van de afdeling Breda van de P.v.d.A.. jhr. drs. F. von Schmiti, bedankt als lid. Evenals drs. Von Schmid stelt de heer De Vries zich op het standpunt dat pogingen om de P.vjd.A. links te radicaliseren geen kans van sla gen hebben. In zijn verklaring zegt de heer De Vries, dat hij bij de aanvaar ding van zijn functie op 15 maart 1966 de verwachting had een bij drage te kunnen leveren aan de toen al door hem noodzakelijk ge achte ombuiging naar links bin nen de partij. „In deze verwach ting ben ik wel zeer bedrogen uit gekomen", zegt de heer De Vries aie constateert dat „de P.v.d.A. een volkomen onbruikbaar in strument is geworden in de strijd voor de socialistische beginselen". Het lidmaatschap van de P.v.d.A. stelt de heer De Vries in ziin ver klaring gelijk met de steunverle ning aan ar.ti-progressieve krach ten in Nederland. De ex-partijsecretaris in Breda doet aan het slot van zijn ver klaring een oproep aan allen die de socialistische beginselen zijn toegedaan mee te werken aan de hergroepering van de vooruitstre vende krachten in Nederland. China heeft dinsdag alle vredesvoorstellen van de afgelo pen tijd verworpen en gezegd dat de strijd in Vietnam moet worden voortgezet tot alle Ame rikaanse en met hen verbonden troepen zich terugtrekken. In een hoofdartikel in het com munistische partijblad „Volks dagblad" wordt van de voorstel len van India en Zuidslavië tot en met de oproep van de paus, de voorstellen van Oe Thant en de jongste Britse en Amerikaanse suggesties gezegd: „Alles wijst op een nieuw en uitgebreid „vredes offensief" in de kwestie-Vietnam door Amerikaanse imperialisten en Russische revisionisten", maar het doel is een staken van de bombardementen op Noord-Viet- nam te gebruiken als „lokaas om met het Vietnamese volk te mar chanderen over beëindiging van zijn strijd". De pauzes in de bombardemen ten worden „chantage" genoemd. „De bombardementspauze-truc is het afgelopen jaar tweemaal vertoond. Nu proberen de Ver enigde Staten het nogmaals", aldus „Volksdagblad". die in hotel „De Zwaan" een belegering van de geprikkelde Elspetenaren hebben moeten doorstaan. Ook de auto's van de persmensen en van andere be zoekers van elders moesten het ontgelden. De wagens werden omvergeworpen en beschadigd. De rijkspolitie van Elspeet, die voor deze gelegenheid was ver sterkt met politiemannen uit Nunspeet, Hulshout en Vierhou ten, voerde charges uit en sloeg de drommen jongelingen die hulp uit naburige dorpen hadden ge kregen, uit elkaar. Naar schatting kwamen onge veer 200 a 300 jongemannen in actie. Hier stond een politie macht van 15 man tegenover. De met een veewagen ontvoer de jongeman, een verslaggever van „De Gelderlander", js midden in het Elspeter bos uit de wagen gezet. Tegen drie jongemannen uit Elspeet van de leeftijd tussen 20 en 24 jaar. die beschouwd wor den als aanstichters van de wan ordelijkheden. is proces-verbaal opgemaakt. Onder de oproerige jongelui bevond zich ook een 19- jarige zoon van ds. Wisse. Na de charges van de politie, waarbij er volgens ooggetuigen flink op los is geslagen, was om streeks tien uur een zekere rust in het dorp teruggekeerd. Door het hele dorp verspreid bleven de jeugdige Elspetenaren echter op de been. De politie bleef dan ook waakzaam. Een groep leden van de redac tie en medewerkers van het in terkerkelijk maandblad „Zie" had het plan in Elspeet huis aan. huis een open brief aan de tegen standers van poliobestrijding te bezorgen, waarin deze tegen standers dringend werd verzocht zich van hun „liefdeloze, zondige en goddeloze weg te bekeren". Volgens de opstellers van deze brief handelen de tegenstanders van vaccinatie in strijd met het gebod van de naastenliefde. De brief spreekt van ernstige mis leiding door de geestelijke leids lieden van deze tegenstanders. „Zie", is een „onafhankelijk maandblad voor christelijker samenleven". Tot de redactie en de medewerkers behoren leden van de baptistengemeenten, christelijk-gereformeerde kerken, gereformeerde kerken (vrijge maakt), hervormde kerk en vrije evangelische gemeenten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Heilzame, diepwerfcende verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren Het blad herhaalt de eis van president Ho Tsji Minh dat alle geallieerde troepen uit Zuid- Vietnam moeten worden terug getrokken. „Zolang er één Ame rikaanse soldaat op Zuidvietna- mees grondgebied blijft, heeft het Vietnamese volk alle recht de anti-Amerikaanse nationale revolutie-oorlog op elke manier voort te zetten". Het blad noemt secretaris generaal Oe Thant „een Ameri kaans produkt". De samenzwering in de Ver enigde Naties om tot vredesbe sprekingen te komen die thans wordt opgevoerd door Ameri kaanse imperialisten en Russi sche revisionisten en hun volge lingen, beoogt de Verenigde Na ties met het vraagstuk Vietnam te belasten voor illegale inmen ging door de wereldorganisatie, aldus het Pekingse „Volksdag blad". TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Radio-Algiers meldt, dat de overstromingen in Algerie tot dusver 21 doden hebben geëist. 10.000 mensen zijn getroffen. De situatie is vooral ernstig in het westen des lands, in de provin cies De'el Asnam Orleansville) en Mostaganem. Ten zuiden van Colomb-Bechar in Zuid-Algerië is de dam van Djorf Torba zwaar beschadigd. In de streek van Oran (het wes ten) is de schade zeer groot. De vlakte van Mohammedia is voor iwee-derde overstroomd. Te Sidi- Bel-Abbes staat het water ander halve meter hooe. OVERWEGEND DROOG WEER Een gebied met hoge barome terstanden strekt zich uit van de Golf van Biscaje tot ver in Rus land. Dit hogedrukgebied heeft een uitloper boven id'e Britse eilan den, die onder invloed van een depressie 600 kilometer ten wes ten van Ierland naar het oosten beweegt. Tengevolge van deze luchtdruk- verdeling wordt aanvankelijk met westelijke en later met zuidelijke winden nog vrij zachte lucht naar ons land gevoerd. Aangezien er meer opklaringen voorkomen dan de afgelopen dagen, worden de nachten kouder en kan plaat selijk mist ontstaan. Voor over» dag zijn enkele zonnige perioden te verwachten, waarbij de tempe raturen in het algemeen tot iets lagere waarden zullen oplopen dan dinsdag, overigens blijft het overwegend droog weer. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Overwegend droog weer met enkele opklaringen en in fle ochtend plaatselijk mist. In het algemeen iets lagere temperatu» ren. Zwakke tot matige wind tus sen west en zuid. WOENSDAG 12 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.09 12.33 Terneuzen 0.45 1.07 Hansweert 1.19 1.41 Walsoorden 1.28 1.50 DONDERDAG 13 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.57 1.16 Terneuzen 1.33 1.52 Hansweert 2.07 2.26 Walsoorden 2.16 2.35 ZON MAAN op onder op onder Okt. 12 6.59 17.54 4.08 17.38 13 7.00 17.51 5.39 17.52 14 7.02 17.49 7.10 18.07 15 7.04 17.47 8.41 18.24 16 7.06 17.45 KU2 13.46

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1