Contacten met Noord-Vietnam? Vijf goederenwagens ontspoord bij Utrecht Het proces tegen ex-minister Soebandrio GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Pesident Marcos van de Philippijnen is optimistisch Proces tegen Jodenmoordenaars Maner in Wenen Voor Soekarno was de staatsgreep „een volkomen verrassing" NOODRAAD VAN DE BOERENPARTIJ BESCHOUWT HET HOOFDBESTUUR ALS AFGEZET MASSAAL ONTSLAG BIJ WERKSPOOR HET WEER Maandag 10/ Dinsdag 11 Oktober 1966 22e Jaargang No. 6792 Bevoorrechte groep Scheuring Noord-Vietnam verwerpt Brits voorstel Bloedige zondag Kampeerders slaags bij Kaapstad Koekoek-speldjes St*un van de leden BUSONGELUK IN CANADA M»9"* mijn beste weten Leven of dood Wapens uit China Weer WesWuitse taxichauffeur vermoord Warmgelopen as ORKAAN INEZ TEISTERT MEXICO Cubanen omgekomen Ontploffing in Philippijnse vuurwerkfabriek Schade loopt in de tonnen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden 'rmkaring bij abonnement: TERNEUZEN Mrecteur-Hoofdredaeteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Cöverfenfleprlfs per mm 18 d; minimum per vertentie f 2,40. ïubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres 3ureau van dit Blad" 20 cent verhoging, rwending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „Er zijn contacten met Noord- Vietnam tot stand gebracht en ik ben er zeker van dat die po gingen zullen slagen", aldus heeft de Philippijnse president Ferdinand Marcos zaterdag in een persconferentie voor radio en televisie gezegd. „Ik kan niet nader aangeven welke de betrokken partijen zijn maar wat ik weet is, dat er con tacten tot stand zijn gebracht", aldus voegde hij er aan toe. Inmiddels heeft de pauselijke afgezant, mgr. Pignedoli, die in de afgelopen week in Saigon een bespreking van de bisschoppen over kerkelijke problemen in het licht van het concilie heeft geleid, bij zijn vertrek uit Sai gon gezegd, dat het door die bisschoppen-conferentie uitge geven communiqué zeer belang rijk is. Mgr. Pignedoli verklaar de zich zeer tevreden over de eenheid van inzicht onder de vijftien bisschoppen, die zelf de tekst van het communiqué had den opgesteld in de geest van de jongste vredesencycliek van paus Paulus. Mgr. Pignedoli zei persoonlijk optimistisch te zijn ten aanzien van de toekomst. In het communiqué van de bisschoppen wordt gezegd dat men „in alle oprechtheid moet bijeenkomen, confereren en on derhandelen". De katholieken in Zuid-Vietnam wordt verzocht alles te vermijden wat tot het ontstaan van haat of wraak zou kunnen leiden. Verder wordt er in geconstateerd, dat de oorlog heeft geleid tot het ontstaan van een bevoorrechte groep en tot een hang naar onzedelijk ver maak en geld. De katholieken wordt gevraagd toenadering te zoeken ook tot niet-katholieken, die in het belang van de vrede werken. Er zijn in Zuid-Vietnam on geveer anderhalf miljoen katho lieken, dat is een tiende van de bevolking, waar de vluchtelin gen uit Noord-Vietnam zijn bij gekomen. Intussen blijkt de scheuring tussen de gematigde en meer extreme groepen van het boed dhistisch instituut (Vien Hoa Dao) in Zuid-Vietnam te blijven voortbestaan. De vertegenwoordigers van de extremisten hebben namelijk geweigerd in te gaan op een uit nodiging van de (gematigde) Thitsj Tam Tsjau, de voorzitter van genoemd instituut, voor een bespreking op zaterdagochtend. In zijn uitnodigingsbrief had Thitsj Tam Tsjau de andere leden van het instituut zijn ver- ontschulidiging ervoor aangebo den dat hij zich tegen hun wens weer in het onlangs door de re gering heropende instituut had gevestigd. Noord-Vietnam heeft zaterdag het Britse voorstel ter oplossing van de kwestie-Vietnam ver worpen, zo deelde radio-Hanoi mee. Het plan zou niet verschil len van de gedachten, welke de Verenigde Staten hebben geop perd. Het dagblad Nhan Dan in Ha noi schreef dat het zes punten bevattende voorstel van de Brit se minister van buitenlandse za ken een bewerking is van het voorstel in de algemene verga dering van de verenigde naties is gedaan. Terwijl er nog steeds wordt ge protesteerd tegen de vrijspraak van Franz Novak, voormalig medewer ker van Adolf Eichmann, begint vandaag in Wenen een nieuw pro ces tegen oorlogsmisdadigers en wel tegen de gebroeders Wilhelm en Johann Mauer. Zij worden beschuldigd van standrechtelijke terechtstelling van Joden in Polen, maar ook van in dividuele misdrijven en moorden. De broers zijn vorig jaar voor het gerechtshof in Salzburg ver schenen. Zij waren schuldig bevon den, maar de jury had voor hen als „verzachtende omstandigheid" het „Befehl ist Befehl" laten gel den, hetgeen volgens de Oosten rijkse wet neerkomt op vrijspraak. De president van het hof had het vonnis opgeschort en was in be roep gegaan bij het hooggerechts hof. Dit laatste hof heeft besloten, dat de twee betrokkenen voor het Weense hof moeten verschijnen. De gebroeders Mauer, die af komstig zijn uit Lvov in Polen, werden ook gezocht door de ge allieerde autoriteiten, maar dank zij de onoplettendheid van een klerk ontsprongen zij de dans. Hun namen stonden op de lijsten van oorlogsmisdadigers gespeld ais Maurer in plaats van Mauer. Wil helm en Johann Mauer konden zich zodoende in Oostenrijk vestigen en de Oostenrijkse nationaliteit ver werven. Pas in 1962 werden zij op gespoord. Een van de hoofdbeschuldigin gen tegen hen is actieve deel neming aan de „bloedige zondag" van Stanislav in Polen. Op die dag 5 oktober 1941 werden 12.000 Joden als vee uit Stanislav gedreven en buiten die plaats ver moord. Een overzicht van de chaos op het baanvak,, nadat 15 wagons van een goederentrein zijn ont spoord. Bij Kaapstad zijn zondag blanke en gekleurde kampeer ders slaags geraakt, nadat een man een vrouw een klap in het gezicht had gegeven. Aan de strijd die werd gevoerd met mes sen, flessen en stenen, namen ongeveer 300 mensen deel. Vijf liepen er steekwonden op, terwijl er acht kwetsuren kregen door de rondvliegende stenen. Volgens de politie zijn er geen arrestaties verricht. President Soekarno heeft ont kend, dat ex-mlnister Soebandrio hem in kennis heeft gesteld van de toegenomen aktlvltelt van de Indo- De noodraad van de boerenpartij stelt het hoofdbestuur In gebreke en acht de samenstelling ervan niet representatief voor het land. Tijdens een persconferentie In Utrecht liet de heer F. Schregar- dus uit Haarlem weten dat de ver ontruste leden van de boerenpartij die zich in de noodraad hebben verenigd, het hoofdbestuur tot vrijdagavond de gelegenheid heb ben gegeven een duidelijk stand punt in te nemen met betrekking tot de zuivering van de boeren partij. Wïj willen niet uit de partij tre den of zelf een nieuwe oprichten. Dat Is niet in het belang van de kiezers. Wij willen een zuivering en een reorganisatie. Die zuivering is dringend nodig, want het lijkt er op dat de boerenpartij een mantel organisatie is geworden voor neo fascisten. Waar wij nu mee bezig zijn, is eigenlijk een stukje laat verzetswerk, aldus de heer Schre- gardus. Hij legde er de nadruk op dat de noodraad 'geen' „Koekoek-cultus" wenst. Felle kritiek had hij erop, dat de huidige leider van de partij in Barneveld Koekoek-speldjes, koekoeksklokken en andere koe koeksornamenten aan de man had frartoMJ t* bWDBen. De heer Schregardus deelde ten slotte mee dat hij het tegenwoor dige hoofdbestuur als afgezet be schouwt. Zolang er langs demo cratische weg geen nieuw bestuur is, fundeert de noodraad als zo danig. Uit Informaties die hij heeft ingewonnen blijkt, dat een groot deel van de leden achter de nood raad staat. I Vrijdagavond zijn 19 jongelui om het leven gekomen doordat hun bus, waarmee zij op weg waren naar een dansavond, door een goederentrein op een over weg doormidden werd gereden. Minstens 21 anderen werden ge wond. De bus vloog in brand, de vlammende wrakstukken werden een kilometer langs de rails mee gesleurd voordat zij in een sloot terecht kwamen. Het ongeluk gebeurde onge veer 24 km ten westen van Mon treal, bij de Dorion. De bus had staan wachten tot een trein voor bij was en reed de overweg op toen van de andere kant een tweede trein naderde. In de bus zaten naar schatting vijftig mensen. Veertig daarvan werden dood of zwaar gewond naar ziekenhuizen overgebracht. nesische communistische partij in de tijd vóór de mislukte staats greep. Deze ontkenning was vervat in de antwoorden die Soekarno heeft gegeven op hem gestelde vragen en die zaterdag In de rechtszaal te Djakarta, waar het proces tegen dr Saebandrio wordt gevoerd, zijn voorgelezen. Het was de president ook niet bekend geweest, dat leden van de communistische jeugdgroeperingen op een plaats, bekend als „kroko- dillengat", een geheime militaire opleiding hadden gekregen. Soe bandrio, aldus Soekarno in zijn schriftelijk antwoord, heeft mij evenmin iets gezegd over het zgn. plan voor een staatsgreep van een „raad van generaals". „Ik heb er echter wel over gesproken met wijlen generaal Achmad Jani, die destiids legercommandant was en die bij de staatsgreep werd ver moord. Op de vraag of hij opdracht had gegeven voorzitter Aidit van de communistische partij in juli en augustus van het vorig jaar uit Moskou naar Djakarta terug te roepen, antwoordde Soekarno: „Naar mijn beste weten heb ik mi nister van staat Njoto naar Dja karta ontboden om van gedachten te wisselen over miin rede van 17 augustus". Njoto was een van de topfunc tionarissen van de communistische nartii. Waar hij zich od het ogen blik bevindt, is niet bekend. Soebandrio had eerder verklaard dat hij in opdracht van Soekarno een telegram aan Aidit had gezon den met het verzoek direct naar Djakarta terug te keren. Soekarno zei dat de staatsgreep „een volkomen verrassing" voor hem was. Aan de president was verzocht schriftelijk te getuigen voor 't ge val hij door zijn werkzaamheden niet in staat zou zijn voor het tri bunaal te verschijnen. Soebandrio heeft zaterdag, de vijfde dag van zijn proces, ver zocht om twee getuigen a char ge opnieuw te laten getuigen, om dat hij niet alles heeft gehoord wat zij hebben gezegd. Dit werd toe gestaan. „Mijn geval is een zaak van leven of dood. Ik heb ai eer der gezegd dat ik de verklaringen van getuigen slechts gedeeltelijk kan horen", zei hij. Bovendien wa ren de verklaringen die hiizelf tij dens het verhoor voordat het pro ces begon., had afgelegd, te kort, zei hii. Het proces wordt door radio-Djakarta rechtstreeks uitge zonden. De Indonesische rice- lucht- maarschalk Sri Moelïono Heriam- bang. die na de staatsgreep korte tijd de leiding van de luchtmacht heeft gevoerd, verklaarde dat Chi na de Indonesische regering hon derdduizend wanens had aange boden. Hij sprak echter de sug gestie tegen dat Soebandrio deze wanens niet aan de strijdkrachten had willen doen toekomen. Her- lambang zei dat het leger niet, had geloofd aan het bestaan van een Brits-Amerikaans complot tegen de Indonesische regering. Een andere getuige, Kartono Ka- dri. hoofd van het tweede bureau van Soebandrio's inlichtingen dienst B. P. I„ vertelde dat hij on speciale instructie van Soebandrio een aan president Soekarno gerich te brief van de toenmalige com munistische leider Aidit had ver brand. „omdat de inhoud de presi dent betrof". In de brief vergocht Aidit de president, namelük de staatsgreennoging niet te veroor delen en alle zaken betreffende die poging in eigen handen te nemen met inbenrio van hetgeen werd be weerd over het bestaan van een raad van generaals" die de rege ring zou hebben willen omverwer pen met financiële hulp van de Amerikaanse „centrale ihlichtin- gendienst". Een goederentrein is zaterdag avond om kwart over negen ont spoord in de buurt van het fort Lunetten in de omgeving van Utrecht. Door deze ontsporing is er op het traject UtrechtGelder- malsen dat deel uitmaakt van de belangrijke verbinding met het zui den, voorlopig géén treinverkeei mogelijk. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Vijftien wagons zijn geheel of gedeeltelijk uit de rails gelopen. De wagons zgn. zijlossers waren De directie van de N.V. Werk spoor in Utrecht overweegt het personeel met enkele honderden in te krimpen. Dit is, naar de directie laat we ten, het gevolg van het uitblijven van orders van de Nederlandse Spoorwegen. Het gebeurt tevens met het oog op de efficiency. Over de voorzieningen die voor dit personeel worden getroffen, is overleg gaande met de vakbonden. Dit overleg zal dinsdag worden voortgezet. Bij Werkspoor is ongeveer 2500 man personeel in dienst. Naar ver luidt zouden hiervan circa 600 werknemers moeten afvloeien. Men moet echter in aanmerking nemen dat daarvan al een deel door pen sionering zal afvloeien. Daarnaast zullen de contracten met buiten landse arbeiders niet worden ver lengd. Neemt men dit in ogen schouw, dan zullen er ruim 200 Ne derlandse werknemers overblijven, die bij een ander bedrijf moeten proberen aan de slag te komen. Zaterdagavond is in Dusseldorf een taxichauffeur vermoord. Hij werd neergeslagen, zijn handen geboeid en vervolgens gewurgd. De Dusseldorpse taxichauffeurs hebben in verband met deze moord een betoging gehouden. Voor de aanhouding van de moordenaar is 15.000 mark belo ning uitgeloofd, namelük 10.000 mark door de gezamenliike Dussel dorpse taxi-ondernemingen en 5000 mark door het openbaar ministerie. De taxi-ondernemingen hebben de weduwe van de vermoorde chauffeur een bedrag van 10.000 mark als eerste hulp geschonken. i met kalk geladen. Een portaal van de bovenleiding werd vrij ernstig beschadigd. De treinen uit het zuiden rijden niet verder dan Geldermalsen, die naar het zuiden keren in Utrecht Tussen Geldermalsen en Utrecht nemen bussen de taak van cle trein tijdelijk over. De wagens liggen schots en scheef door en over elkaar. De ra vage is groot. Er werd besloten een extra-ongevallenkraan in te schakelen Bij de opruimingswerk zaamheden. De goederentrein was op weg van Lutterade naar Beverwijk. Ter hoogte van de overweg Houtense- pad aan de rand van Utrecht lie pen de vijftien wagons uit de rails. De locomotief en de eerste zestien wagons bleven overeind staan. De oorzaak van het ongeluk is een zgn. „warmloper": een warm gelopen uiteinde van een as. Dit had tot gevolg dat een van de wa gons door zijn as zakte, uit de rails liep en een groot aantal wagons meetrok. Toen machinist J. Langendijk merkte dat zijn trein plotseling werd afgeremd, bracht hij deze snel tot stilstand. De sporen zijn over een lengte van honderd me ter totaal vernield. Van de ontspoorde wagons (alle geladen met ongebluste kalk) werd een groot deel zwaar, maar vol gens de spoorwegen niet onherstel baar beschadigd. Het grootste deel van de haven Progreso aan de noordkust van het schiereiland Yucatan is door de orkaan Inez verwoest, even als de naburige plaatsen Sisal, Celestun en Telchac. Volgens de eerste berichten zijn er echter geen slachtoffers. Het merendeel van de bevolking van 15.000 zielen was reeds voor de komst van Inez geëvacueerd. De materiële schade zou meer dan 2 miljoen dollar bedragen. [De 150.000 inwoners tellende stad Merida, de hoofdstad van Yucatan, zou vrijdagavond nage noeg ondergelopen zijn. Het red dingswerk werd door voortduren de stortregens verhinderd. Een Brits vrachtschip heeft heeft twee overlevenden opge pikt van een scheepje, dat vier dagen geleden met 46 Cubanen aan boord in de orkaan Inez ver ging. De twee mannen bevonden zich met de lijken van acht mede- opvaren'den op een vlot toen zij gevonden werden. Het Cubaanse vaartuig was een week geleden van Cuba vertrokken, vermoede lijk om asiel in de Verenigde Sta ten te zoeken. Een ontploffing in een vuur werkfabriek ten noorden van de Philippijnse hoofdstad Manilla heeft zondag aan elf mensen het leven gekost. Verscheidene per- snnen werden gewond. Vijf hui zen werden vernield. Maandagnacht om ongeveer kwart over één stonden alle wa gons, die zaterdagavond in Utrecht uit de rails liepen, weer overeind. De totale schade aan spoorbaan, bovenleiding en wagons wordt op 400.000 gulden geschat. Er werd de gehele nacht door gewerkt aan het herstel van de baan. Sinds hedenmorgen tien over negen kunnen de treinen weer nor maal gebruik maken van het tra ject UtrechtGeldermalsen. Van morgen waren beide sporen die over een grote afstand waren ver nield, weer hersteld. TOENEMENDE REGENKANS Het weer in west-Europa werd gedurende het weekeinde bepaald door een oude frontale zone welke langzaam in oostelijke richting be woog en plaatselijk nogal wat regen bracht. In zuidwest-Frank rijk en Spanje viel :op sommige plaatsen ongeveer 50 millimeter. In de omgeving van ons land onderging het front ook tijdelijk een activering. Eelde meldde totaal 16 millimeter. Inmiddels is een volgend lang zaam bewegend frontensysteem tot boven zuidwest-Engeland ge vorderd. Dit hoort bij een oude depressie tussen IJsland en Groen land, die zich langzaam naar het oosten verplaatst. Het gaat verge zeld van nogal wat regen. Verwacht moet worden dat deze nieuwe regenzone in noordooste lijke richting verder zal trekken waardoor de regenkansen morgen weer groter worden. In het tem» peratuurverloop komt weinig ver andering. medegedeeld door het K.N.M.Ï.j geldig tot dinsdagavond. VEEL BEWOLKING Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in tempera-» tuur. DINSDAG 11 OKTOBER v.m. n.m. Greskens 11.32 11.54 Terneuzen 12.08 12.30 Hansweert 2.42 12.30 Walsoorden 12.51 T13 WOENSDAG 12 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.09 12.33 Terneuzen 0.45 1.07 Hansweert 1.19 1.41 Walsoorden 1.28 1.50 ZON MAAN op onder op onder Okt 11 6.57 17.56 2.37 17.22 12 6.59 17.54 4.OS 17.38 13 7.00 17.51 5.39 17.52 14 7.02 17.49 7.10 18.07 15 7.04 17.47 8.41 18.24 16 7.06 17.45 10.12 18.46 v

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1