President Johnson wil vermindering van Russische troepen in midden-Europa MUL Meedogenloos verhoor van oud-minister Dr. Soebandrio Chinese studenten moeten de Sowjet-Unie verlaten Nieuwe belastingmaatregelen VIER WETSONTWERPEN BIJ DE V. S. willen afschrikstrijdmacht" behouden TWEEDE KAMER INGEDIEND PREMIEPERCENTAGES SOCIALE VERZEKERINGEN PER 1 JANUARI de Gasverwarming RUSSISCHE REPRESAILLE MAATREGEL TERREUR VAN DE „RODE GARDE DUURT VOORT HET WEER RADIO DE KOOK ZATERDAG 8 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6791 Hereniging van Duitsland 20 OPCENTEN OPBRENGST 680 MILJOEN WEGVERKEER Uitwisseling foto's Vrede op het spel Te druk Ideologisch geschil Vals nieuws" Zon- en Maanstanden Soe-ban-lio Viering Koninginnedag volgend jaar op 1 mei Nationale herdenking 1967 op 3 mei De raad van generaais Weerbericht Hoogwater JlreetliMrtlbutgiWhliteuK L van 3e Sand® Redaeüe- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gtanammer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per neand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen aovertentiepnjs per mm 16 et; minimum per tf vertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres iureau van dit Blad" 20 cent verhoging, trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson heeft vrijdag een beroep gedaan op de Sowjet- Unie, haar troepensterkte in rnidden-Europa te verminderen en zo een gelijkwaardige inkrimping van de N.A.V.O.-troepen mogelijk te maken, hetgeen zou bijdragen tot verbetering van het politieke klimaat in Europa en tot verzoening tussen Oost- en West-Europa. De president sprak voor het „Carnegie Endowment Institute" te New York. Verbetering van de betrekkingen tussen oost en west noemde hij als een van de drie essentiële voorwaarden voor de „grote Europese verzoening", het thema van zijn rede. De twee andere voorwaarden zijn volgens hem modernisering van de N.A. V.O., naast versterking van de andere atlantische instellingen en Integratie van de Westeuropese gemeenschap. In zijn toespraak, die volgens betrouwbare kringen ten doel had de vrees van de Europeanen Weg te nemen dat de Ameri kaanse regering zich meer be kommert om vraagstukken in Azië en het gebied van de Stil le Oceaan dan om hun proble men, noemde Johnson de een making van Europa „een van de grote onvoltooide taken van onze generatie". Zolang de ver deling gehandhaafd blijft, kan er geen sprake zijn van een duurzame vrede in Europa. Is er eenmaal een steviger basis van wederzijds vertrouwen tussen oost en west gevestigd, dan zal ook aan de verdeling van Duits land langs vreedzame weg een einde kunnen worden gemaakt. We moeten de sfeer verbete ren teneinde de hereniging van Duitsland te bereiken in 't raam Bij de Tweede Kamer zijn op voordracht van minister Vondeling en ttaatssecretaris Hoefnagels een viertal wetsontwerpen ingediend. Hét gaat om de verlenging van de tijdelijke verhoging van de ven nootschapsbelasting: de verhoging van de accijns op benzine en op gas- plie; de heffing van opcenten op bepaalde tarieven van de omzetbelas ting per 1 januari 1968. Deze maatregelen houden verband met het Hekkingsplan 1967. Verder wordt voorgesteld de loon- en inkomsten belasting voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar met ingang van 1 januari 1967 te verlichten. Het nieuwe tarief zal voor deze categorie komen te liggen midden tussen dat voor gehuwden zonder kinderen en dat voor pngehuwden. De benzine-accijns zal met ingang van i januari 1967 en tot 1 januari 19«S van 30 tot 34 cent worden verhoogd. De zgn. dieselverhoging wordt daarbij aangepast van 255 tot 290 punten. De accijns op gasolie (dieselolie) wordt van 2,2 op 4,4 cent gebracht. Met ingang van 1 januari 1968 zullen op de omzetbelasting voor tarieven, lager dan 7 procent, 20 opcenten worden geheven. Over de heffing van opcenten op de omzetbelasting wordt opgemerkt, dat in verband met de ontwikkelingen in de E. E. G. binnen niet te lange tijd ons cumulatieve omzetbelastingstelsel zal worden vervangen door een niet-cumulatief stelsel. Ér worden reeds voorbereidingen getroffen, zodat op 1 januari 1969 op een nieuw stelsel zou kunnen worden over gegaan. De heffing van opcenten zal het huishoudbudget met 0,8 pro cent doen stijgen en jaarlijks 680 miljoen opbrengen. De regering is er zich van bewust, dat door de verhoging van de Aenzine-accijns en door de nog voor te stellen verhoging van de opcen ten voor het rijkswegenfonds de lasten van het wegverkeer opnieuw w.crden verzwaard. Deze verhoging voor een jaar wordt echter niet onredelijk geacht, gezien het grote spreidingsvlak van deze belasting. In de bedrijfssfeer mag de prijsverhoging als gevolg van de accijns verhoging worden doorberekend. De invloed op de prijsindex bedraagt 0,14 procent bij een opbrengst van 130 miljoen. Met ingang van 1 januari 1967 zullen voor de hieronder genoemde sociale verzekeringswetten de volgende premiepercentages gelden: 8,8 voor de algemene ouderdomswet; 1,4 voor de algemene weduwen- en wezenwet; 2.1 voor de algemene kinderbijslagwet en 3 voor de kinderbijslagwet voor loontrekkenden. Aldus blijkt uit de door de minister van sociale zaken en volksge zondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, op 4 oktober genomen beschikking tot goedkeuring van de desbetreffende vaststellingsbesluiten van het be- stuu- van de sociale verzekeringsbank. Ten opzichte van de thans geldende premiepercentages betekent dit voor de algemene ouderdomswet een verhoging van 0,1 procent, maar voo de algemene weduwen- en wezenwet een verlaging van 0,1 pro cent, terwijl in de premiepercentages voor de algemene kinderbijslag wet en voor de kinderbijslagwet voor loontrekkenden geen wijziging li gekomen. van een groter, vreedzaam en welvarend Europa. Wij zullen ons niet door onze geschillen in Vietnam of elders laten afbren gen van de verkenning van alle mogelijkheden. Wij willen de Sowjet-Unie en de landen van Oost-Europa laten weten, dat wij en onze bondgenoten stap voor stap met hen voort zullen gaan zo ver zij dat willen. De Amerikaanse president maakte de volgende stappen be kend: 1. De regering zal de uitvoer- beperkingen in de handel met het oostelijk blok verzachten met betrekking tot honder den niet-strategische produk- ten. 2. De Amerikaanse export-im- portbank zal garanties ver strekken voor handelskredie ten aan nog vier Oosteurope- se landen, n.l. Polen, Honga rije, Bulgarije en Tjecho-Slo- wakije. 3. De minister van buitenland se zaken. Rusk, gaat de mo gelijkheid na van verlichting van de Poolse schuldenlast jegens Amerika. 4. De Amerikaanse export-im- portbank is bereid tot finan ciering van de uitvoer van Amerikaanse goederen voor de te bouwen Russisch-Ita- liaanse Fiat-autofabriek. 5. De Verenigde Staten onder handelen met de Sowjet-Unie over een burgerluchtvaart- overeenkomst. 6. De beperkingen ten aanzien van reizen naar communis tische landen in Europa en Azië worden verzacht. 7. De Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten zijn begonnen met de uitwisseling van foto's van wolkenformaties, geno men door weersatellieten. Als bijdrage tot ontspanning moet, zo zei Johnson, een sta- VOOR TZETT ING PROCES SOEBANDRIO Djakarta: Het proces tegen dr. Soebandrio, de voormalige minis ter van buitenlandse zaken, is vrijdag voortgezet. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terne 4, 7 p n biele militaire situatie in Euro pa worden nagestreefd. De Ver enigde Staten willen daarom een doeltreffende westelijke af- schrikstrijdmacht behouden. Elke vermindering van die af schrikking zou anderen in de verleiding kunnen brengen en de vrede op het spel zetten. Wel kan de sterkte van de NAVO aan gewijzigde omstandigheden worden aangepast. Vrijdag, de vierde dag van het proces-Soebandrio, dat drie da gen geschorst is geweest, heeft de terechtstaande voormalige minister van buitenlandse zaken gezegd, dat het enige bewijsstuk waarop hij zich had verlaten voor zijn verklaring, dat er een Brits- Amerikaanse samenzwering be stond tegen Indonesië, een on getekend document was, dat vol gens Soebandrio door de voor malige Engelse ambassadeur in Indonesië, sir Andrew Gilchrist, is geschreven. Het gaf bijzonderheden over een zogenaamd Brits-Ameri kaans plan om Indonesië in 1965 aan te vallen. De president van de rechtbank vroeg Soebandrio: „Had u nog andere documenten behalve dit zogenaamde „document-Gil- christ?". Hierop antwoordde dr. Soeban drio: „Neen". Op verdere vragen van de rechter zei Soebandrio gemeend De Russische autoriteiten heb ben vrijdag bekendgemaakt, dat de opleiding van Chinese studen ten in de Sowjet-Unie is opge schort en dat de betrokken stu denten vóór het eind van deze maand het land moeten verlaten. Volgens het persbureau Tass is de maatregel een represaille voor een soortgelijke maatregel van de Chinese communisten te gen de Russische studerenden in China. De Russische studenten moes ten voor 10 oktober uit China vertrekken. Communistisch China liet vo rige maand weten, dat alle bui tenlandse studenten vóór maan dag a.s. het land moeten verlaten, omdat de onderwijskrachten het te druk hebben met de grote „culturele revolutie" tegen „bourgeois-invloeden". Volgens Tass heeft China daardoor eenzijdig het beginsel van wederkerigheid bij de uit wisseling van studerenden ge schonden. De Sowjet-Unie zou bereid zijn hervatting van de uit wisseling te overwegen, als ook iChina hiertoe genegen is. In de Sowjet-Unie studeren thans nog 65 Chinese studenten. Toen China op 20 september de maatregel tegen de buitenlandse studenten bekendmaakte, bevon den zich ongeveer tien Russische studerenden in dat land. Terwijl de betrekkingen tussen Moskou en Peking steeds verder verslechteren, gaan de Sowj et- leiders voort met het raadplegen van andere communistische par tijen over de ten aanzien van China te voeren politiek. Van het beleggen van een internationale communistische conferentie om een uitspraak, over het ideolo gische geschil te krijgen, zou het Kremlin voorlopig afzien, ook al omdat vele partijen met voelen voor een openlijke breuk. te hebben, dat Engeland van plan was Indonesië aan te vallen. De rechter: „Met andere woor den, dat dacht u, maar er was geen bewijs?" Op aanplakbiljetten in Peking is melding gemaakt van nieuwe incidenten tussen leden van de „rode garde" en burgers en tus sen groepen rode gardisten on derling, welke na de Chinese nationale feestdag hebben plaats gehad, zo meldt de correspon dent van het Russische persbu reau „Tass" uit Peking. Zo staat op sommige biljetten dat de arbeiders van een fa briek in Tien Tsin hebben ge klaagd over de terreur die al vijf dagen in hun gebied heerst. Scholieren molesteerden arbei ders en leden van het kader, die protesteerden tegen de activiteit van de rode garde. De partij secretaris van de fabriek was gedood en zijn lijk was vijf da gen blijven liggen. MISDADIGE ACTIVITEIT Ook uit Tshinhoea (Tsjekiang) komen protesten. „Vertegen woordigers van 33 ondernemin gen, scholen en organisaties pro testeren krachtig tegen de ille gale en misdadige activiteit van contra-revolutionairen". Gedu rende verscheidene dagen in september hebben tweehonderd studenten de plaatselijke partij bureaus aangevallen. Veertig be jaarde revolutionairen werden gewond, van wie drie ernstig, aldus een aangeplakte medede ling. Andere aanplakbiljetten bevat ten namen van personen die moeten verdwijnen. Hierop ko men de namen voor van kandi daat-leden voor plaatselijke cen trale partijcomité's, secretaris sen, schrijvers, hoofdredacteu ren, geleerden en jonge partij leiders. 19 De eerste getuige a charge, de landmacht-generaal Soeparto, zei dat hij dr. Soebandrio had in gelicht over de communistische staatsgreep, voordat deze op 1 oktober vorig jaar werd ge pleegd. Volgens Soeparto hield Soebandrio de inlichtingen voor „vals nieuws". Generaal Raden Soesanto, een der hoofden van de: geheime diensten die onder leiding van Soebandrio stonden, heeft be kend op de hoogte geweest te zijn van het communistische komplot, twee weken vóór de staatsgreep van 1 oktober. Maar voor de rechtbank wist hij niet duidelijk te maken wat hij precies met deze kennis heeft gedaan. Sinds de opening van het pro ces is Soebandrio 16 uur „onder het mes" geweest. Het proces wordt rechtstreeks door de ra dio uitgezonden. Miljoenen heb ben met belangstelling het mee dogenloze verhoor van de afge zette minister gevolgd, wiens naam door zijn tegenstanders met een gemaakt Chinese intonatie wordt uitgesproken als Soe-ban- lio, waarmee te kennen wordt gegeven, dat hij met communis- Aangezien de verjaardag van ko ningin Juliana volgend jaar op een zondag valt, heeft de ministerraad besloten, dat de viering van haar verjaardag in 1967 zal plaatsvinden op maandag 1 mei. Daar de vierde mei, de dag waar op de nationale herdenking van de gevallenen plaatsvindt, in 1967 op Hemelvaartsdag valt, heeft de mi nisterraad besloten de nationale herdenking in 1967 te houden op woensdag 3 mei. tisch China heeft samengezwo ren. Dr. Soebandrio zei het niet eens te zijn met alle verklaringen van generaal Soeparto. Wel was hij het ermee eens, dat hem in mei 1965 was verteld, dat een raad van generaals een samenzwering beraamde, maar Soeparto had hem niet de bron van het' be richt gegeven en had deze ook niet geverifieerd. Volgens Soeparto was het be richt over de; samenzwering van generaals afkomstig van een commissaris van politie. Zijn bron was de voorzitter van het nationale front van noord-Su- matra geweest, die later een lei der van de Indonesische commu nistische partij bleek te zijn. Soeparto had de feiten on derzocht en verslag uitge bracht aan dr. Soebandrio, die zei dat het niets belangrijks was. (ADVERTENTIE) ZON MAAN op onder op onder Okt. 8 6.52 18.03 23.38 16.08 9 6.53 18.00 16.40 10 6.55 17.58 1.06 17.04 11 6.57 17.56 2.37 17.22 12 6.59 17.54 4.08 1ZB3, RUSTIG WEER Een boven Ierland aanwezige depressie nam vrijdag verder in betekenis af. In onze omgeving werd het daardoor nagenoeg windstil. Ook vandaag wordt een zwakke, veranderlijke wind, ver wacht. Het wordt half- tot zwaar bewolkt met op sommige plaatsen enige regen, en in de ochtend hier en daar mist. De middag- temperaturen zullen over het al gemeen iets lager blijven dan vrij- TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 medegedeeld door het K. N. M. I.t geldig tot hedenavond. Wolkenvelden Wolkenvelden en op sommige plaatsen enige regen. Aanvanke lijk plaatselijk mist. Zwakke wind. Over het alge meen iets lagere temperatuur dan vrijdag. ZATERDAG 8 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.25 S.00 Terneuzen 8.01 8.36 Hansweert 8.35 9.10 Walsoorden 8.44 9.19 ZONDAG 9 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 8.48 9.30 Terneuzen 9.24 10.06 Hansweert 9*58 10.40 Walsoorden 10.07 10.49 MAANDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 10.16 11.01 Terneuzen 10.52 11.37 Hansweert 11.26 J2.ll Walsoorden/ 11.35 1250

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1