Het overvaren van de „Nina Muna" ORKAAN ,INEZ' VOOR DE DERDE DE TERUGKEER VAN ARAM BEURSOVERZICHT STORTTE ZICH MAAL OP CUBA NIEUWE RIJTUIGEN VOOR DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN Investering van ruim acht miljoen „THE LIGHTHOUSE CLUB" VIERDE HAAR EERSTE LUSTRUM De „boeren" hebben overwonnen..... Geheimzinnigheid rond Koekoek en zijn trawanten Ernstige Deense beschuldigingen ygjdag 7 oktober 1966DE VRIJE ZEEUW - Pagina 7 Deskundig onderzoek Niet mals Vlaardingers ontkennen STRAFFEN VOOR BAPTISTEN IN DE SOWJET-UNIE DE OPLOSSING VAN HET KOLEN- VRAAGSTUK IN DE E.G.K.S. PROCES TEGEN S.S.-ERS IN KEULEN RECORD GRAANOOGST IN DE SOWJET-UNIE Katalysator 9.109 nieuwe woningen in augustus STAKINGS AANZEGGING VAN BELGISCHE LOODSEN INGETROKKEN Marktkoopman verkocht mitrailleurs op Waterlooplein ARABISCHE LEIDER BIJ AANSLAG OMGEKOMEN HERRIE IN PARLEMENT VAN LESOTHO Afkerig van publiciteit Nieuwe ontwikkelingen doen zieh voor in de zaak van de Deense kotter „Nina Mona", een houten scheepje dat volgens Deense getuigen begin van dit jaar in de buurt van Esbjerg werd overvaren door de Vlaar- dingse trawler „Liesje en Rut- ger" en waarbij twee van de drie opvarenden verdronken. De Deense verzekeringsmaat schappij Union, die de verzeke ring van de houten kotter op zich had genomen, heeft laten weten ctat zij niet tevreden is over het onderzoek dat de Nederlandse justitie instelt naar de oorzaak van het ongeluk en vooral niet over de snelheid, waarmee dit wordt uitgevoerd. Da president van de Union, Christian Thyge- sen, overweegt nu het Deense ministerie van buitenlandse zaken te vragen zichmet de zaak te bemoeien. De Rotterdamse rechtercom missaris, mr. J, C. Gerbrandy, die het vooronderzoek leidt, ver klaarde donderdagmorgen in ant woord op vragen hem door het ANP gesteld, dat het onderzoek nog niet is afgerond. Hij zei nog te wachten op een rapport van het gerechtelijk laboratorium, dat 'n technisch onderzoek heeft ingesteld naar de herkomst van houtsplinters, die enige tijd na het ongeluk op de boeg van de „Liesje en Rutger" zijn gevon den. De rechtercommissaris ver klaarde voorts, dat hij ook een nautisch deskundige heeft be trokken bij het onderzoek Deze is bezig met het verzamelen van ge gevens over stroming, wind kracht, windrichting ter plaatse op he^ tijdstip van het ongeluk. De beschuldigingen van Deense zijde zijn niet mals. Vol gens getuigen staat het vast, dat de schuld van de aanvaring bij de Vlaardingse trawler ligt. De Denen zijn van oordeel dat de schipper en de roerganger van de „Liesje en Rutger" ernstige verwijten kunnen worden ge maakt, omdat zij de aanvaring haid'den kunnen voorkomen. Bovendien zouden deze twee zee lui lachend en zwaaiend hebben toegezien, hoe de drenkelingen van de „Nina Mona" zich tracht ten te redden. De grieven tegen de schipper en de roerganger luiden juridisch vertaald „dood door schuld". Voor de schipper komt daar nog bij: „Het opzette lijk nalaten hulp te verlenen na een ongeluk op zee". Tot tweemaal toe zijn zeven Deense getuigen in Nederland geweest in verband met 't onder zoek naar de toedracht van het ongeluk. In maart gelastte de officier Rotterdam, een gerechtelijk voor van justitie, mr, J. D. de Jong uit onderzoek naar de gedragingen van schipper en roerganger. De Vlaardingers hebben tot nu toe steeds ontkend dat hun schip iets te maken heeft gehad met de noodlottige aanvaring voor Esb jerg. Zij achtten het niet uitge sloten dat de (Denen de „Liesje en Rutger" verwarren met een Noorse trawler, waarvan de roep letters veel op die van de VI. 153 lijken. INTERNATIONALS GEDRUKT Het Damrak heeft gisteren het woensdag behaalde koersavance voor de internationale waarden weer moeten prijsgeven. De stemming was lusteloos. De ani mo bij de kopers was ver te zoe ken. Er waren dan ook geen sti mulansen aanwezig om de inter nationale waarden uit de markt te nemen. Hieraan moet worden toegevoegd, dat het publiek er ook niéts voor voelde zich van veel stukken te ontdoen. De ge ringe verkopen hadden de over hand Vandaar dat de hoofdfond sen terrein moesten prijsgeven. Bij de opening zakte Philips circa 60 cent in tot 86. Unilever was 'n gulden lager op 82,70 ter wijl Kon. Olie 80 cent verloor bij 'n eerste verhandeling op 118,70. AKU en Hoogovens waren nau welijks prijshoudend op resp. 64.10 en 313 als advieskoers. KLM was gevoelig lager door 't koersverlies met 5% dir. woens dag in Wallstreet. Gedurende de verdere beursduur zakten de prij zen nog iets verder in en wel voor Philips tot 85,70, Unilever 82 20, Kon. Olie 118,40 en AKU tot 63,70. De markt stond onder invloed van Wallstreet alwaar de koer sen wo-ensdag een dalende rich ting insloegen. Het Dow Jones- gemiddelde voor industrie-aan delen bereikte er op 755,45 een nieuw dieptepunt voor 1966. In Amerika beginnen de gedachten aan- een - economische terugslag voor het Amerikaanse bedrijfs leven _yeld_ie winnen. De scheepvaartsector was licht verdeeld waarbij Scheepvaart- Unie zieh onderscheidde met een koerswinst van 1 Vi punt tot 131*54 De overige aandelen schommelden rond het voor- gaan-de slotniveau. Hetzelfde kan worden gezegd van de cultures. De staatsfonds-enmarkt gaf voor de derde achtereenvolgende beursdag afbrokkelende koersen te zien. Ook hier was het geringe aanbod in de meerderheid. De Een rechtbank in Kiev. heeft vijf baptisten veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot drie jaar, omdat zij verkondigd hadden dat christenen niets te maken hebben met de Russische „satanwetten". Volgens de „Prawda Oekrainy" waarin dit werd gemeld, behoor den de vijf gestraften tot een van de officieel erkende baptisten- kerk afgescheiden sekte. Het blad noemde hun leider een „staatsgevaarlijk misdadiger", die al tweemaal eerder was gestraft. Het groepje was veroordeeld wegens ongehoorzaamheid aan de wet op de scheiding tussen kerk en staat. De leden hielden in het geheim een zondagsschool en organiseerden bijeenkomsten in de buurt van Kiev. Daarbij ging de bespreking van religieuze onderwerpen over in „ruwe aan vallen op onze orde", aldus het blad. De sekte eiste intrekking van de wet op de eredienst en verlangde het recht om in het openbaar religieuze propaganda [te verspreiden. Volgens „Praw- 'da Oekrainy" heerst er vrijheid van geloof in Rusland, doch moeten degenen, die barbaars religieus fanatisme zaaien en aansporen tot ongehoorzaamheid aan de regels van gedrag in het ^openbaar, zich voor de gemeen schap verantwoorden. Het was de tweede maal dat de Russische pers melding maakte van de veroordeling van dissi dente baptisten. Onlangs werden zes personen die bijeenkomsten in het zuiden van de Sowj et- Unie organiseerden, veroordeeld. verkopen werden in verband -ge- bracht met de inschrijving van vandaag op ide 7 pet. lening B.N.G. groot 150 tot ƒ200 min. tegen de koers van 100 pet. Als gevolg van de verdere ver- krapping van de geldmarkt doo-r forse belastingbetalingen is het tarief voor daggeld wederom met een pet. veriioogd tot 4 Va pet. Hiermede is dit tarief in 7 dagen tijds driemaal met een half pro cent verhoogd en gebracht van 3 op 4% pet. In de lokale afdelingen kwa men geen spectaculaire koers veranderingen voor. De aandelen Walvisvaart werdien op 225 a 230 geadviseerd. Deze hernieuwde vraag houdt verband met de in houd van het gepubliceerde jaar verslag van de Walvisvaart. Hier uit blijkt dat de maatschappij thans beschikt over ruim 3 min. kasgeld. Beursindices (1953 100) 4/10 5/10 6/10 Int. conc. 367.1 368.8 365.1 Industrie 267.9 263.1 267.5 Scheepv. 103.2 108.0 107.7 Bank en verz. 145.3 144.1 143.5 Handel enz. 138.3 140.1 139.4 Algemeen 275.9 276.9 275.1 NABEURSKOERSEN A.K.U.: (63.80) Hoogovens: (310) Kon. Olie: 118.90119.50 (118.40) Philips: 85.60—86 (86.05) Unilever: (82.25) K.L.M.: 420 (435) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor het bui tenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.05—10.15 Amerikaanse dollar 3.6Ö—3.64 Canadese dollar 3.333.38 Franse frank (100) 73.05—73.55 Belgische frank (100 7.077.12 Duitse mark (100) 90.4590.95 Zweedse kroon (100) 69.5070.50 Zwitserse fr. (100 83.25-83.75 Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25 Deense kroon (100) 51.90—52.90 Noorse kroon (100) 51.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.98—14.08 Portugese escudo (100) 12.52%—12.67% Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.97—6.12 De regeringen van de zes lan den der Europese gemeenschap voor kolen en staal (E.G.K.S.) willen een nieuwe poging doen om het ernstige probleem van de kolen in de gemeenschap tot een In Keulen begint op 21 novem ber het proces tegen de voorma lige S.S.-ers Karl Sehulze en An ton Streitweiser, die beschuldigd zijn van „moord, poging tot moord en medeplichtigheid aan de moord op een groot aantal ge vangenen in het concentratie kamp Mauthausen. De 64-jarige Sehulze had des tijds de leiding van de politieke afdeling van 'dit concentratie kamp en de- 50-jarige Streitwei ser had daar ook een belangrijke funktie bekleed. De graanoogst in de Sowj et- Unie heeft dit jaar alle records geslagen, zo meldt het persbureau Tass, dat zegt van een hoge amb tenaar van het ministerie van landbouw te hebben vernomen, dat de opbrengst over 1966 onge veer 160 a 165 miljoen ton be draagt. Het recordjaar was tot dusver 1964, toen de oogst 152 miljoen ton bedroeg. Een zeen slecht jaar was 1965, n.l. 120,5 miljoen ton. oplossing te brengen, zo heeft de •voorzitter van de hoge autoriteit, de Italiaan Dino Delbo, donder dag op een persconferentie in Brussel medegedeeld. Een dele gatie van de hoge autoriteit is langs de residenties van de zes E.G.K.S.-Ianden gereisd om het terrein voor een gemeenschaps oplossing te verkennen. Delbo kondigde voor de tweede helft van november een vergadering van de raad van ministers aan en hij zei dat de voorstellen voor de regeringen aanvaardbaar zijn. Die voorstellen behelzen o.m. de stichting van een gemeenschap pelijke kas, waaruit vooral de produktie van cokeskolen in de lidstaten zou worden gefinan cierd in het kader van een ge- meenschapsoplosing. Op 12 okto ber zal dé hoge autoriteit in Luxemburg het resultaat van de studiereis bespreken. Achttienduizend mensen wer den donderdag in het gebied van Havanna uit hun huizen ge- evacueerd, toen de orkaan Inez zich voor de derde maal op Cu ba stortte. De Cubaanse radio meldde, dat in een tijdsbestek van dertig uur 30 cm regen in Havanna is gevallen. Het buiten haar oevers treden van de rivier de Almendares heeft huizen en straten in laaggelegen delen van de stad doen onderlopen. Langs de noordwestkust heeft de or kaan aan drie. mensen het leven gekost. De Amerikaanse weerkundige dienst deelde mee dat de „dwa lende" orkaan zich met een snelheid van 15 km per uur Omstreeks 1 november zullen de Nederlandse spoorwegen in het grensoverschrijdend verkeer met niet-D-treinen (Amster damArnhemKeulen, en Eind hovenVenlo) nieuwe rijtuigen inzetten. De rijtuigen worden In aanwezigheid van prins Bernhard, de staatssecretaris van sociale zaken, dr. J. F. G. M. de Meijer en de Britse ambassadeur in ons land, sir Peter Garran, vierde de afdeling Nederland van de „Lighthouse Club" gisteren in Rotterdam haar eerste lus trum. In de afdeling Nederland van de „Lighthouse Club" zijn velen die in de Nederlandse bouw wereld een rol spelen verenigd. Bouwers, architecten, handela ren in bouwstoffen en vertegen woordigers van toeleveringsbe drijven voor de bouw vinden in de „Ligthouse Club" een onder dak. De club is indertijd in het leven geroepen om een ontmoe tingspunt te vormen voor hen die in de bouw werkzaam zijn. In zijn openingsrede vergeleek I de voorzitter, de heer B. P. Hof- I stede, de club dan ook met een katalysator. Zoals in de chemie een katalysator de stof is die een gunstig klimaat schept voor het zich laten voltrekken van scheikundige reacties, zo is de „Lighthouse Club" „een ontmoe tingspunt zonder pretenties", waar men elkaar beter leert kennen en begrip gaat krijgen voor eikaars methoden van wer ken en eikaars problemen. Het open gesprek dat in de „Light house Club" wordt gevoerd, wil len we trachten een fundament te laten zijn voor een betere sa menwerking in de bouw, aldus de heer Hofstede. Het eerste lustrum van de club heeft men aangegrepen om het accent te leggen op de veilig heid in de bouw. Men meent dat men, om tot een groter veilig heid op de bouwplaats te ko men, in de eerste plaats tot een beter begrip voor elkaar en tot betere samenwerking moet ko men. Op dat betere begrip en die samenwerking gaat men zich dan ook toeleggen. gebouwd hij Werkspoor, die de 24 bestelde rijtuigen half decem ber zal hebben afgeleverd. Ieder rijtuig kost ongeveer drie a vier honderdduizend gulden, zodat de N. S. in totaal ruim acht miljoen investeerden. 104 ZITPLAATSEN De rijtuigen zijn gebouwd over eenkomstig een aantal, interna tionale U.I.C.-normen, waardoor zij goed aansluiten bij het mate rieel van de Duitse en Belgische spoorwegen. Elk rijtuig heeft een capaciteit van 104 zitplaatsen, waarvan 16 klapbankeji.. Zij zul len voorlopig alleen in tweede klasse-uitvoering worden ge bouwd. De rijtuigen zijn voorzien van een systeem van geforceerde ven tilatie, waarhij belangrijke hoe veelheden al of niet verwarmde lucht worden ingeblazen via ka nalen, die uitmonden in het pla fond en onder de zitbanken. BUURLANDENVERKEER Bovendien zijn de vensters voorzien van schuif raampjes, die in half geopende stand voor een tochtvrije ventilatie zorgen. Het treinverkeer met Duitsland dat nu van Amsterdam tot Keu len is geëlectrificeerd, zal na 1 november minder tijd verliezen bij het verwisselen van locomo tief in Arnhem, doordat de rij tuigen zijn aangepast aan het Duitse materieel. Deze tijdwinst, waarbij nu niet meer drie loco motieven zijn betrokken, be draagt ongeveer zeven minuten. In de toekomst zullen op het „buurlandverkeer" met België ook deze nieuwe N. S.-rijtuigen worden ingezet. 59) „Wij zullen de noorder poort openen," legde de hertog uit. „Van daar uit doen wij met een klein gedeelte van onze krijgsmacht een uitval, waarhij we echter de poorten open laten, zodat de vijand in de waan zal verkeren dat nog meer krijgers volgen. Zij zullen dan al hun aandacht op dat ene punt con centreren en terwijl de strijd in volle gang is, verdelen wij de rest van onze troepen in tweeën, die wij de wester- en oosterpoort laten uitrukken. Zij kunnen de Barbadoren dan in de flank aanvallen en zodoende de grootste verwarring stichten." Jaspo sloeg met zijn vuist op de tafel om zijn instemming te betuigen, doch Aram zat naden kend voor zich uit te staren. „Wat is er?" vroeg de hertog, bevalt mijn plan u niet? Hebt ge soms een beter idee?" Aram schudde het hoofd. „Een beter idee niet," antwoordde hij, doch wij moeten ervoor zorgen, dat onze mensen zo min moge lijk verliezen lijden. Deze schur ken hebben reeds teveel van onze landslieden vermoord. Het lijkt mij verstandiger onze krijgsmacht te verdelen en direct vanuit de drie stadspoorten tege lijk aan te vallen, anders moet de groep aan de noorderpoort te lang tegen een overmacht stand houden." Juist wilde de hertog zijn mening hierover te kennen geven toen de deur van het vertrek werd opengesmeten en een der schildwachten buiten adem bin nenstormde. „De barbaren val len aan," schreeuwde hij. „Zij trachten de stad in brand te ste ken door het afschieten van brandende pijlen." langs de noordwestkust van Cu ba in de richting van Mexico bewoog. De orkaan woedt al tien dagen in het Caraibische gebied. Er zijn honderden mensen hij om gekomen en enkele duizenden gewond. In augustus 1966 zijn volgens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek 9.109 nieuwe woningen gereedgeko men. In augustus 1965 werden 8.721 nieuwe woningen opgele verd. In de jaren 1960 t/m-1964 kwamen in de maand augustus gemiddeld 6.781 nieuwe wonin gen gereed. Het aantal in de eer ste acht maanden van 1966 ge reedgekomen woningen bedraagt 71.052 tegen 68.415 in de over eenkomstige periode van 1965. Sedert juni 1945 zijn nu in to taal 1.380.684 woningen gebouwd, waarvan er 156.184 zijn uitge voerd in systeembouw. Met ingang van a.s. maandag zullen alle Belgische loodsdien- sten weer normaal worden ver richt, aldus werd donderdag in Brussel vernomen. Dit besluit is genomen na de besprekingen, die over de eisen van de loodsen met het ministerie van verkeerswe zen zijn gevoerd en die een nieuwe regeling inhouden voor de betaling van overuren, zon dagsdiensten en andere extra werkzaamheden. De ongeveer 325 Belgische loodsen dienden de vorige maand een stakingsaanzegging in om hun eisen kracht bij te zetten. KLIMPARTIJ DOOR INEZ Miami, Florida: Deze automobi list kruipt uit het portierraampje om de deur gesloten te houden. De wagen is tijdens de overstro ming, veroorzaakt door de or kaan Inez, gestrand. De politie van het bureau J. D. Meijerplein in Amsterdam heeft bij een koopman op hèt Waterlooplein vijf gedemilitari seerde mitrailleurs in beslag ge nomen. De koopman, die vijf honderd van deze voor de sloop bestemde wapens bij de domei nen had gekocht, zag meer brood in verkoop aan particulieren dan aan doorlevering als schroot. Hij nam er een tiental mee naar zijn marktkraam, waar hij ze met een flinke winst te koop aanbood. Toen de politie bij hem een onderzoek instelde, had hij reeds vijf wapens verkocht. Volgens de chef van het af delingsbureau, hoofdinspecteur Koppejan, vallen de mitrailleurs, hoewel zij onklaar zijn gemaakt, nog steeds onder de vuurwapen- wet. Tegen de koopman werd geen proces-verbaal opgemaakt omdat hij volkomen te goeder trouw zou hebben gehandeld. De politie heeft vooral be zwaar tegen de verkoop van deze wapens, omdat zij gebruikt zouden kunnen worden om mee te dreigen. V Makram Antar, secretaris-ge neraal van de oemmapartij, is donderdag bij een aanslag in de Adense wijk Sjeik Othman om het leven gekomen. Makram Antar was een vijand van pre sident Nasser van Egypte. Hij heeft destijds te kennen gege ven dat de Egyptische troepen. Jemen moeten verlaten. Onder grote geheimzinnigheid is donderdag „ergens" in Ne derland de vergadering gehou den van het hoofdbestuur van de boerenpartij. Op deze bijeen komst zou onder meer de kwes- tie-Adams ter sprake komen en het al dan niet terugtrekken van deze senator uit de eerste kamer. In het parlement van Lesotho het pas onafhankelijk gewor den Basoetoeland is donder dag tumult uitgebroken toen een vertegenwoordiger van Zuid-Afrika trachtte namens zijn regering een voorzitters- stoel aan te bieden. Leden van de in oppositie zijn de congrespartij sloegen met hun vuisten op de banken, schreeuw den en wisten zo tweemaal te voorkomen dat de stoel officieel werd aangeboden. De congrespartij is heftig ge kant tegen de politiek van Zuid- Afrika en heeft premier Lea- boea Jonathan fel aangevallen toen hij verklaard had dat hij bereid is met Zuid-Afrika sa men te werken. De oppositieleider, die in ver band met het geschenk gespro ken had van „een paard van Troje', staakte zijn verzet toen de voorzitter zei dat de opposi tie van te voren in kennis was gesteld van de aanbieding en dus ook van tevoren bezwaren hiertegen had kunnen indienen. De B. P.-leden uit de tweede kamer, de heren Koekoek, Harm- sen en Voogd, waren gisteren niet thuis en hadden hun huis genoten, zo bleek hij navraag, niet op de hoogte gesteld van de plaats van samenkomst. Ook wist men bij de betrokken fa milies niet wanneer de genoem den konden worden terugver wacht. „Het kan wel laat wor den", zo werd opgemerkt. De heer Harmsen, thans tevens wet houder van Apeldoorn, bevond zich ook niet op het gemeente huis aldaar. Het is aan te nemen dat de vergadering van het hoofdbe stuur in de onmiddellijke om geving van Epe werd gehouden. De heer Koekoek verliet om precies half twee zijn wonirfg om, geschoeid met sandalen, zich per bromfiets naar Ede te be geven. Zijn afkeer van publici teit, de laatsta weken zo dik wijls tot uiting gebracht, bleek duidelijk, toen hij op de Benne- komseweg trachtte de hem ach tervolgende journalisten te „ont- brommen". De voorzitter van de boerenpartij slaagde daarin aan vankelijk niet en eerst op het stationsplein van Ede wist hij, mede als gevolg van ter plaatse uitgevoerde werkzaamheden en door zijn kennis van het plaat selijk stratenplan te ontkomen. De plaats van samenkomst bleef dus een geheim. Alleen het toegezegde communiqué kan daarover opheldering brengen. i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 7