De Duitse „verkiezingslocomotief Erhard wordt uitgerangeerd STOFFELIJKE RESTEN VAN R.A.F.-BEMANNING GEVONDEN Wielrennen MUS HALLSTE1N VERWACHT 35 PROCENT VERLAGING VAN KENNEDY-RONDE Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 7 oktober 1968 Achterom PIRATERIJ VOOR DE NEDERLANDSE KUST BERECHT „Oorlogsmisdadenproces" van Russell in Frankrijk niet welkom „Met respect voor lord Russell, maar waarom houdt hij zijn pro ces niet in zijn eigen land, Enge land?" Met deze opmerking ken merkte een functionaris van het Franse ministerie van buitenland se zaken hoe in Franse officiële kringen gedacht wordt over 'door de 94-jarige Britse filosoof Bert- rand Russell voorgestelde „be rechting" in Frankrijk van Ame rikaanse regeringsleiders wegens in Vietnam gepleegde „oorlogs misdaden". Betoging tegen negers in „blanke" wiik van Philadelphia Slap Luchtgevecht JONGEMAN VERONGELUKT GEBRUIKTEN CHINESE RESTAURANTS IN ANTWERPEN RATTEVLEES? Auto tegen landbouwtrekker: twee doden en twee gewonden Kapotte spoorstaaf: treinen uitgevallen ANGLICAANSE OECUMENISCHE COMMISSIE Voetbal D.W.S. uitgeschakeld in intertoto-competitie Jan Janssen vierde in Grand Prix de 1' Amitié De ronde van Frankrijk: 30 juni 1967 Deze Omega Seamaster heeft het zwaar te verduren gehad. SLANG IN ALCOHOL AANVARING BIJ HOEK VAN HOLLAND STAKINGEN IN ITALIË Koninklijke gelukwens voor Ajax Celstraf wegens gooien naar politie FRANZ NOVAK VRIJGESPROKEN IN WENEN Vrije handel VERVOERSSTAKING IN PARIJS Robert Kennedy neemt geen deel aan verkiezingsstrijd Voor Erhard 29 procent, tegen hem 40 procent en dus 31 die helemaal niet weten of ze hem nu een goede of een slechte kanselier moeten vinden. Dat zijn de resul taten van een opinie-onderzoek dat de C.D.U. zelf liet instellen en ze zijn tevens een verklaring waarom thans op zo energieke wijze tegen de Westdultse regeringsleider wordt geageerd door zijn eigen partij. Op 6 november moet in de deel staat Hessen worden gestemd en op 20 november in Beieren. Dat de nederlaag dan nog zwaarder zal aankomen dan die in Noordrijnland -Westfalen in juli staat nu al vast, Erhard is niet meer wat hij vroe ger was: ,die Wahllokomotieve' die maar hoefde te verschijnen om zijn partij glorieus over de finish te trekken. Men wil die locomotief nu graag uitrangeren. Tekenend is ook wel dat tot dus ver maar twee uitnodigingen uit Beieren zijn gekomen voor Erhard om plaatselijke kandidaten een handje te komen helpen. En een daarvan is dan nog afkomstig van de secretaris-generaal van de C.S.U. de Beierse partner van de C.D.U. Die kon het waarschijn lijk om zijn fatsoen niet laten Er hard te vragen. Hoewel: om het fatsoen wordt niet veel meer gegeven. Adenauer, die daarin nooit sterk was. is de voorman in de aanvallen die Er hard nu uit eigen kring heeft te doorstaan. Het begon met een merkwaardig interview, waarin de voorzitter van de bondsdag, dr. Eugen Ger- stenmaier, min of meer verkapt zijn kandidatuur stelde voor het kanselierschap. Even later kwam Adenauer, die het nooit eens ge weest is met de keuze van Erhard tot zijn opvolger, betogen dat hij de partij had aanbevolen Erhard Vier Britse vissers, die op hun treiler de piratenvlag een doodskop met twee gekruiste beenderen hadden gehesen, hun schipper hadden gebonden en daarna in een reddingboot waren weggevaren, zijn in Ayles bury tot gevangenisstraffen va riërend van vijf tot twee en een half jaar veroordeeld. De mannen hadden voor de rechter hun daad „een grap die te ver was gegaan" genoemd. Zij hadden teveel gedronken, zo ver telden zij. De muiterij deed zich enige tijd geleden ter hoogte van de Neder landse kust voor. De „piraten" waren door een Westduits schip opgepikt en later naar Engeland gebracht. Functionarissen van het minis terie van binnenlandse zaken toonden zich bezorgd over moge lijke verstoring van de openbare orde. Een dergelijke bijeenkomst waarin o.a. Jean-Paul Sartre en Simone de Beauvolr als „rech ters" willen optreden, zou huns inziens gemakkelijk tot betogin gen kunnen leiden. Gezien de Franse traditie van het vrije woord is de regering niet van plan een rechtstreeks verbod tegen het voeren van het „proces" in Frankrijk uit te vaar digen, doch er bestaat een wet die het beledigen van Franse of buitenlandse staatshoofden ver- hledt. Lord Russell was aanvankelijk van plan zijn „proces" in novem ber te doen houden, doch naar verluidt zouden de organisatoren het nu verschoven hebben naar maart. Als nieuwe plaats zou nu Stockholm in aanmerking komen. In de Amerikaanse stad Phi ladelphia heeft de politie 32 ar restaties verricht tijdens onge regeldheden die zich voordeden, toen een menigte een van het op schrift „nikker" voorziene pop verbrandde voor de woning van het eerste negergezin dat zich in de „blanke" wijk Kensington heeft gevestigd. Twee politie mannen liepen bij botsingen met de betogers, voor het merendeel jongeren, verwondingen op. Het was de vierde avond ach tereen dat werd gedemonstreerd tegen 't gezin van Leon Whright, dat zondag de woning betrok. Mevrouw Wright zei woensdag avond vastberaden: „Ik blijf". te vervangen door Gerstenmaier. Toen daar enig ongenoegen over ontstond, verscheen der Alte nog eens voor de televisie om te ver tellen dat meer toenadering tot Frankrijk moest worden gezocht, Met andere woorden dat Erhard het helemaal fout deed. Dat was goed duidelijk. Weliswaar kwam van allerlei andere zijden in de C.D.U. wel de verklaring dat men als étn man achter Erhard stond en dat het de partij alleen maar kwaad kon doen zo tegen hem te ageren, maar dat kalmeringsmiddel kwam kennelijk te laat. Het kwaad was al gedaan. En juist dat Erhard niet met fors vuurwerk er tegen inging, ver minderde zijn aanzien nog meer. Als die man dan zelfs geen kans ziet van zich af te bijten als in zijn eigen kring zo tegen hem wordt gekuipt zo is de logische reke- nering hoe kan zo'n slap iemand dan stevig een regering leiden? Als de C.D.U. na dit spektakel nog eens een opinie-onderzoek laat uitvoeren zal Erhard zeker van de magere 29 nog een flinke portie zijn kwijtgeraakt. Adenauer heeft kennelijk gelijk gehad met te beweren dat Erhard niet deugt voor het kanselierschap. Maar zo als hij nu getuigt van die mening is er maar een die daarvoor blij kan zijn: de volgende socialistische kandidaat voor die post, Willy Brandt. Bij de werkzaamheden voor het bergen van het wrak van een „Wellington"-bommenwer- per van de R.A.F. die in de nacht van 12 op 13 juni 1941 te Zwaagdijk in de grond dook, zijn stoffelijke resten gevonden van de twee vliegers. Op geringe diepte onder het maaiveld zijn een aantal been deren en de „wing" van de Nieuwzeelandse commandant van de „Wellington", de 26-ja rige Robert Stanley Chisholm, aangetroffen. Dicht daarbij zijn gevonden delen van het skelet van de 22-jarige Britse eerste vlieger Arthur Vernon John Hardcastle. Uit de wrakstukken van de bommenwerper blijkt dat het vliegtuig met zeer grote kracht de grond heeft geraakt. Een be wijs daarvan is bijv. dat van een der twee negencylinder stermotoren een stuk van een zuiger naar boven is gehaald. Het vliegtuig is op de heen reis naar het Ruhrgebied, ver moedelijk boven het IJsselmeer, door een Duitse nacht jager aan gevallen. Ooggetuigen van het luchtge vecht zeggen dat de bommen werper, enkele seconden voor dat hij de grond indook, de nachtjager met mitrailleurvuur zo heeft geraakt dat deze werd vernietigd. Uit de wrakstukken heeft men het herkenningsplaatje met num mer van commandant Chisholm opgevist, alsmede .delen van een De 18-jarige L. J. V. uit Wees- perkarspel is woensdagavond met zijn auto op de provinciale weg te Ankeveen verongelukt. Hij kwam met tamelijk grote snelheid uit een zijweg en raak te daarbij in de berm. Daarbij verloor hij de macht over het stuur en kwam hij in botsing met een tegenligger. De jonge man raakte onder zijn gekan telde en zeer zwaar beschadig de wagen beklemd en werd zo danig gewond dat hij enkele uren later in de r.k. ziekenver pleging in Hilversum is over leden. De andere wagen werd even eens totaal vernield, maar de beide inzittenden kwamen er met niet ernstige verwondingen af. De gemeentelijke inspectie voor voedingsmiddelen in Ant werpen heeft donderdag met grote nadruk tegengesproken, dat in de Belgische havenstad 1? Chinese restaurants zouden zijn gesloten, omdat zij rattsvlees in de gerechten zouden hebben ver werkt. Ook het ministerie van gezondheidsozrg in Brussel ver klaarde van een dergelijke slui ting niets te weten. Het bericht verscheen donder dagochtend met grote koppen in het Brusselse blad „Le Peuple". Volgens het blad was het gebruik van rattevlees in de Chinese res taurants aan het licht gekomen, nadat verscheidene zeelieden ver giftigingsverschijnselen hadden vertoond. De eigenaars konden niet wor den vervolgd omdat de Belgische wetgeving slechts bescherming biedt aan de consumenten van slachtvee. Alleen wanneer zou kunnen worden bewezen, dat de vergiftiging het gevolg is van 't eten van het rattevlees zouden de restaurants kunnen worden vervolgd, aldus „Le Peuple". dat een lans brak voor de verbete ring van de wetgeving op dit ge bied. „Een louter verzinsel", noemde de Antwerpse voedingsinspectie dienst het bericht, dat de afgelo pen zomermaanden al elders in Belgische kranten zou zijn ver schenen Bij de regelmatige con trole, die ook in de Chinese res taurants wordt gehouden, is niets van het gebruik van ratte vlees gebleken, aldus een woord voerder van de inspectie. trui, stukken van een sigaretten koker, een sigarettenaansteker, een kammetje, een schoen en stukken van een handschoen. Het heeft verbazing gewekt dat de Duitsers direct nadat het vliegtuig van de R.A.F. was ver ongelukt, geen pogingen hebben gedaan de stoffelijke overschot ten te bergen en te begraven. De bezetters zouden het hebben voorgesteld dat het toestel veel te diep in de grond zat, maar de bergingswerkzaamheden van nu brengen aan het licht, dat het toen goed mogelijk 'moet zijn geweest de omgekomenen uit het wrak te halen. Mevrouw J van Eeks-Soer uit Uffelte Is donderdagmorgen op rijksweg 31 te Havelte om het leven gekomen, toen de perso nenauto, waarin zij zat, tegen een landbouwtrekker botste. Haar man, de heer W. van Eeks, die de auto bestuurde, werd ernstig gewond. Twee andere inzittenden alsmede de trekkerchauffeur werden licht gewond. De trekker reed de weg op, terwijl de perso nenauto, die bezig was een file in te halen, met grote snelheid naderde. In het ziekenhuis is later de heer Van Eeks overleden. Een defect aan een spoorstaaf op de brug over de Vecht bij Weesp heeft gisteren het trein verkeer op de Gooilijn (Amster- dam-Amersfoort) ernstige moei lijkheden bezorgd. Tussen negen en tien uur moesten vijf treinen uitvallen. De andere treinen kregen ver tragingen van een kwartier a twintig minuten. Sinds 10.15 kon op de Gooilijn weer over beide sporen worden gereden. Er kwamen geen ver tragingen meer voor. De brug zou echter tot hedenmorgen 8 uur niet voor de scheepvaart kunnen worden geopend. De primaat van de Engelse anglicaanse kerk. aartsbisschop Ramsey, heeft een commissie in gesteld, die de middelen moeten zoeken tot bevordering van een grotere eehheid tussen de ker ken. Deze commissie, bestaande uit geestelijken en leken uit de universitaire en politieke wereld, zal ook de verhouding tussen kerk en staat bestuderen. Sinds Hendrik de achtste, die regeerde van 1509 tot 1547. is de angli caanse kerk de staatskerk in Engeland. In de tweede wedstrijd voor de kwartfinales van de intertoto -com petitie werd het Amsterdamse DWS uitgeschakeld. In Sosnowice verloren de Am sterdammers met 03 van Zagle- vie. De eerste wedstrijd die in Am sterdam werd gespeeld, eindigde in een gelijkspel (22). Zaglevie kwa lificeerde zich voor de halve fi nales. De Europese beker voor landskampioenen ZURICH—CELTIC GLASGOW 0—3 Het Schotse Celtic Glasgow heeft zich gekwalificeerd in de 2e ronde door Zijrich met 30 te verslaan. De doelpunten vóór rust werden gescoord door Gem- mell (2x), waarna Chalmers in de tweede helft de stand op 30 bracht. De eerste wedstrijd, die in Glasgow is gespeeld, won Celtic met 20. NANTES—REYKJAVIK 5—2 Ook het Franse Nantes bereik te de tweede ronde. De Fransen schakelden door een 52 over winning Reykjavik (IJsland) uit. Bij de rust was de stand 30 in het voordeel van Nantes, dat de eerste wedstrijd in Reykjavik met 32 won. De Europese beker voor bekerwinnaars GLASGOW RANGERS— GLENTORAN 4—0 Het Schotse Glasgow Rangers heeft in de tweede wedstrijd het Ierse Glentoran een 40 neder laag toegebracht. Bij de rust was de stand 20. Daar de eerste wedstrijd in een 11 gelijkspel was geëin digd, gaan de Rangers over naar de volgende ronde. BAYERN MÜNCHEN— TATRAN PRESOV 3—2 Door een 32 overwinning op het Tsjechische Tatran Presov heeft het Westduitse Bayern München zich geplaatst voor de tweede ronde. Bij de rust was de stand 10 in het voordeel van de Duitsers. De eerste ontmoeting eindigde in een 11 gelijkspel. RACING STRASBOURG— STEAUA BOEKAREST 1—0 Racing Strasbourg heeft in de eerste wedstrijd voor de eerste ronde de Roemeense bekerhou der Steaua Boekarest mêt 10 verslagen. De ruststand was 00. Vriendschappelijk ZWEDEN VERSLOEG OOSTENRIJK MET 4—1 Het Zweedse nationale elftal zegevierde woensdag in Stock holm met 41 over Oostenrijk. Bij de rust hadden de Zweden reeds een 10 voorsprong. De Belg Eddy Merckx zegevier de donderdag in de 9e „Grand Prix de l'Amitié", een wedstrijd over 75 km, in 1 uur 52.39. Merckx reed met een gemiddelde van 39.902 km per uur. Op de tweede plaats ein digde de Fransman Stablinski. Derde werd zijn landgenoot Jac. Anquetil en vierde onze landgenoot Jan Janssen, allen in dezelfde tijd ais de winnaar. Poulidor eindigde als zevende met vier seconden ach terstand. De organisatoren van de ronde van Frankrijk hebben donderdag in Parijs bekend gemaakt dat dit evenement in 1967 van 30 juni tot en met 23 juli zal worden gehou den. Nadere bijzonderheden zullen later worden meegedeeld. (ADVERTENTIE) In dc Omega fabriek werd hij 45 minuten onder variabele druk gezet; uiteenlopend van 3 atmosfeer tot bijna luchtledig. Toch is er na deze krachtproef geen spoortje vocht in de kast van de Seamaster binnengedrongen. Zó subliem wordt het Omega precisie uurwerk beschermd. Tegen vocht, tegen stof. Tegen stoten en schokken, kortom tegen alles, waar een horloge maar aan kan worden bloot gesteld. Daarom ziet u zo vaak een Omega Seamaster om de pols van sportieve mannen. Eis bij uw Omega een fabriekscertficaat. Het geeft u recht op garantie in de hele wereld. Alleen door de importeur aangestelde dealers mogen dit garantie- certificaat afgeven. OFFICIAL AQENt In een Indiaas dorpje, gelegen in de staat Maharastra, zijn zeven mensen gestorven na het drinken van eigengestookte alco hol, waarin een giftige slang was gevallen en verdronken. De poli tie van Ratnagiri. die dit ont hulde, zei dat zij direct na mel ding van het incident naar het dorpje was gegaan. Men had daar de drinkers dood aangetrof fen. SCHOKKEND T.V.-PROGRAMMA Gedurende bijna een week heb ben in München-Gladbach twee zusters van 61 en 63 jaar dood voor hun televisietoestel gezeten. Een dochter van één \-n hen ontdekte dit. toen zij op bezoek kwam. Het was de buren wel opgeval len dat het televisietoestel bij de dames onafgebroken aanstond tijdens de pauzen klonk voort durend een gefluit maar men daeht dat de twee zusters op reis waren gegaan en vergeten had den het toestel uit te schakelen. Volgens de politie is één der dames overleden aan een heftige emotie over iets in het t.v.-pro- gramma. Haar overlijden zou haar zuster zo hebben aangegre pen. dat ook zij aan een hartaan val is bezweken. Ongeveer zes mijl ten westen van Hoek van Holland heeft don derdagmorgen een aanvaring plaats gehad tussen het Franse schip „Ville de Bordeaux", op weg naar Rotterdam, en het uit gaande Duitse schip „Treuen- fels". De „Ville de Bordeaux" heeft een flink gat aan bakboord opgelopen en maakte zeventien graden slagzij. De Treuenfels", die schade aan de steven boven de waterlijn had opgelopen, is met sleepboot- assistentie teruggekeerd naar de Botlek-haven. De „Ville de Bordeaux" is op eigen kracht maar met flinke slagzij naar de nieuwe Matex (Rotterdam) gevaren. Het schip had flinke schade opgelopen. De Italiaanse ziekenhuisartsen zijn donderdag voor drie dagen in staking gegaan voor verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. Zij zullen hun hulp beperken tot noodgevallen. Een 24-uursstaking begonnen donderdag de metaalarbeiders uit de particuliere sector, ongeveer een miljoen man. Ajax, dat de moeilijke uitwed strijd tegen Besiktas in een 21 zege omzette, is donderdagavond om kwart over zes bij de terug keer uit Istanbul door een groep supporters op Schiphol enthou siast ontvangen. Er klonk ap plaus en men zwaaide met Ajax- vlagigen. Bij zijn thuiskomst wachtte voorzitter J. van Praag een aangename verrassing. Er was een telegram afgegeven met de volgende inhoud: „Mijn harte lijke gelukwensen aan u allen met de zo verheugende overwin ning van het Ajax-elftal op Be siktas". ondertekend door de Prins der Nederlanden. Prins Bernhard woonde de eerste ont moeting tussen Ajax en Besiktas in het Amsterdamse Olympische stadion bij. BESIKTAS—AJAX Istanboel: Duivenbode van Ajax in duel met Sanli van Besiktas in de tweede helft van de ont moeting tussen deze clubs voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. Ajax won met 21. De totaalstand na de twee wed strijden is 31 in het voordeel van de Nederlandse landskam pioen. In een toespraak tot de chris ten-democratische fractie van het Europese parlement heeft de voorzitter der E.E.G.-comissie, Walter Hallstein, donderdag in München gezegd een gemiddelde verlaging van de douanetarieven met 35 procent voor industriepro- aukten binnen de Europese eco nomische gemeenschap te ver wachten van de Kennedy-ronde van onderhandelingen over ver laging van de tarieven met vijftig procent. Een dergelijk resultaat zou een „mooi succes" zijn in de praktijk, want alle pogingen zou den ver worden overtroffen, die tot dusverre in de geschiedenis van de economie zijn gedaan om douanetarieven af te breken. Een vraagstuk is nog de z.g. „tarievendispariteit". De rechten buiten de E.E.G. zijn voor een deel aanzienlijk hoger dan die van de gemeenschap en daardoor heeft 'n verlaging van de douane rechten een verschillende uitwer king. Men hoopt een oplossing te vinden door landen met lage tarieven hun rechten met minder dan de helft te laten verlagen. Tegen de 27-jarige pompbe diende L. J. M. de K., die op 14 juni tijdens de rellen in de hoofd stad op de Dam een steen in de richting van een politieinspec- teur gooide, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank zes weken gevange nisstraf geëist. Verdachte verklaarde driftig te zijn geworden, omdat hij meende dat zijn vrouw van de politie een duw had gekregen. Aan het begin van de zitting bood hij de betrokken inspec teur, die als getuige optrad, zijn verontschuldigingen aan. De uit spraak werd bepaald op 20 ok tober. De voormalige S.S.-officier Franz Novak, bekend geworden als „Eichmanns transportchef" is donderdag door een Weense rechtbank in een tweede proces vrijgesproken. Hij werd ervan beschuldigd, het vervoer van 430.000 Joden uit Hongarije naar het vernietigingskamp Ausch witz te hebben geregeld. Novak was in november 1964 tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld, maar daartegen gin gen zowel het openbaar ministe rie als de verdediging in beroep. Onmiddellijk na de uitspraak van donderdag is Novak op vrije voeten gesteld. Novak zei woensdag in een laatste verklaring voor de recht bank: „Ik was soldaat en had te gehoorzamen. Ik deed nooit meer dan mij werd opgedragen. Ik deed slechts wat tienduizenden andere officieren, soldaten en ambtenaren deden, niets meer". Hallstein kondigde een harde onderhandelingstaktiek aan voor het probleem van dé op douane rechten lijkende bëlemmeringen van de handel, zoals de Ameri kaanse maatregel om rechten vast te stellen overeenkomstig de prijzen van de producenten in de Verenigde Staten. Een con creet punt van uitgang voor onderhandelingen over het wég- nemen van die hindernissen is er nog niet. Allereerst dienen dege nen die aan idé onderhandelingen deelnemen, het volgens Hallstein eens te worden over elementaire ordeningsbeginselen, omdat een vrije handel ook een billijke han del moet zijn. Vrijwel het gehele personeel van de ondergrondse in Parijs heeft donderdag gehoor gegeven aan de oproep tot een 24-uurssta king. Van het autobuspersoneel is ongeveer de helft op het werk verschenen. De staking is spe ciaal uitgeroepen op de dag van de opening van de jaarlijkse „salon d' automobile", waarvoor vele mensen naar Parijs komen. De voornaamste klaeht van het metro- en autobuspersoneel be treft de indeling van de werk uren. Sinds zes uur donderdagoch tend was er al een bijzonder druk verkeer in het centrum van de stad. Op de toegangswegen kwa men hier en daar opstoppingen voor. Drieduizend agenten pro beerden het verkeer gaande te houden. Meer dan bij vorige dergelijke stakingen begaven de mensen zich te voet naar hun werk. Zij gaven aan lopen de voorkeur boven het wachten bij de bushal ten, waar ook militaire vracht auto's mensen ophaalden. De Amerikaanse senator Robert Kennedy heeft volgens de „Wash ington Post" meegedeeld dat hij, ?n^s k?4 z'ck nu laat aanzien, in 1968 niet zal dingen naar het president- of vice-president- schap. Hij gaf te kennen dat hij geen kandidatuur voor het vice- presidentschap zou accepteren, zelfs al zou president Johnson het hem vragen. Recente opinie peilingen gaven aan dat Kenne dy op het ogenblik een grotera populariteit geniet dan Johnson en vice-president Humphrey, en hebben aanleiding gegeven tot speculaties over een mogelijke kandidatuur van de senator bij de eerstkomende presidentsver kiezingen. 4

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4