„Tegenwoordig mag alles.." OUDE GLORIE HERLEEFT OP EEN ZWARTE SCHIJF Bestuursvergadering van de Zeeuwse Laudbouwmaatschappij te Goes Zware gevechten op verschillende fronten Rennies® Dubbel Engels protest bij Spanje LICHTE AMERIKAANSE VERLIEZEN f 1.- Een manlijke sigaret Pittig en toch zacht WESTDUITSE COALITIE IN GEVAAR? Heuvel veroverd Corruptie in Saigon Noordvietnamees blad over Thants vredesvoorstel Indonesische ambassadeur Martadinata verongelukt Bergbewoners sluiten vrede met Zuidvietnamese regering WÊÊÊ •PUPPI mpai 'rijèlfg 7 oktober 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 (ADVERTENTIE) Engeland heeft donderdag bij Spanje voor de tweede maal krachtig geprotesteerd tegen het besluit om het douanekantoor te La Lïnea aan de grens met Gi braltar te sluiten. Nadat woens dagavond, kort na het bekend worden van de maatregel, in Londen al een protest was inge diend bij de Spaanse ambassa deur, kreeg de Britse ambassa deur in Madrid opdracht even eens te protesteren bij het Spaan se ministerie van buitenlandse zaken. Dit dubbele protest wordt in Londen gezien als een teken van de ernst, waarmee Engeland de zaak opneemt. Wanneer de maatregel van kracht wordt, zullen personenauto's en vracht wagens geen gebruik meer mo gen maken van de enige land verbinding tussen Spanje en Gi braltar, wat gelijk staat met een economisch beleg. ■Twee „Gibraltars" Een woordvoerder van het Spaanse ministerie zei later dat men het besluit op het douane kantoor in La Linea te sluiten moest zien als een vergeldings- Tekort gymnastieklokalen wordt ingelopen Op woensdag 19 oktober zal in Zundert de eerste bouwsteen wor den gelegd voor het 100ste gym nastieklokaal van een serie-bouw programma. Dit programma is een uitvloeisel van een initiatief van de vereniging van Nederlandse ge meenten, nadat in het najaar van 1960 was gebleken, dat er in ons land een tekort was van 2500 gym nastieklokalen. De vereniging nam toen het initiatief tot het ontwer pen van 'n standaard-gymnastiek lokaal, dat in serie kan worden gebouwd. maatregel voor Engelands weige ring de Spaanse soevereiniteit te erkennen over de landengte tus sen Gibraltar en Spanje. Hij be schuldigde Engeland er van-dat het „twee Gibraltars" had ge creëerd, n.l. de oorspronkelijke- lijke rotsvesting, die in 1713 bij het verdrag van Utrecht aan En geland werd afgestaan, ïn de landengte die buiten de 'Vesting muren ligt en waarop Engeland een vliegveld heeft laten aanleg gen. Het besluit om het douane kantoor te sluiten, is in overeen stemming met het verdrag van Utrecht, aldus de woordvoerder. Brand in Haags café wraakoefening De brand die op 18 September 's nachts het café ,,'t Raedhuys" aan de Haagse Groenmarkt ver woestte, was een wraakoefening. De politie heeft de 27-jarige gla zenwasser G. E. en de 21-jarige portier J. S. ten N. aangehouden. Zij hebben bekend de brand te hebben gesticht. Na de brand, waarbij een man, vrouw en vier kinderen, die bo ven het café woonden, op het nip pertje door politie en brandweer van het dak van het brandende pand konden worden gered, werd een zwarte plastic emmer gevonden. Thans is komen vast te staan, dat de glazenwasser deze emmer heeft gebruikt om er benzine in te vervoeren. Uit de verklaringen van de ar restanten is duidelijk geworden, dat een familielid van de glazen wasser in het huis van bewaring zit, omdat hij eerder dit jaar was betrokken bij het vernielen van 1 de inventaris van het café. De brandstichters zijn nadien enorm geschrokken want zij wisten niet, dat boven het café een familie van zes personen VOETGANGERSBRUG VOOR SCHOOLKINDEREN Zijderveld: In Zijderveld is een voetgangersbrug over rijksweg 26 (UtrechtDen Bosch) in ge bruik genomen. De baily-brug werd in een week tijds gebouwd en is het gevolg van een actie van de inwoners van genoemde plaats. 25 schoolkinderen moe ten elke dag de drukke verkeers weg oversteken op hun weg naai school. de glazenwassers en de portier geen „zware" jongens of onder- woonde. Volgens de politie zijn wereldfiguren. Willi Weyer, plaatsvervan gend voorzitter van de vrije de mocratische partij, de coalitie partner van de C.D.U. in de West- duitse regering, meent dat er een einde moet komen aan de strijd in de boezem van de C.D.U., wil de coalitie gehandhaafd blijven. Amerikaanse troepen hebben in Zuid-Vietnam op verschillen de fronten hevig slag moeten leveren. In de buurt van de Noordvietnamese grens leden mariniers bij een aanval op een zwaar verdedigde heuvel „lich te verliezen". Zelf doodden zij tien tegenstanders, waarmee het dodencijfer aan Noordvietname se en vietcong-zijde in deze ope ratie, die de codenaam „prairie" heeft, tot 966 steeg. Vierhonderd kilometer verder (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Trillende trom petstoten vallen als brekend glas werk in de donkere kijkdoos van het Amsterdamse Lurelei-cabaret. Het is 's middags kwart over vijfi tijd' voor de glorie van toen, voor de sterren, die verbleekten en ver dwaalden. Tjjd voor de legendari sche Buziau, voor Louis Davids. Johnny en Jones, Willy Derby, Lou Bandy, Kees Pruis. Met veel geruis en gekraak geeft de schellak zijn geheimen prijs. In de luidspreker bij het plafond woelt een branding van onzuivere tonen de serene stilte om. In de eerste rijen waart reeds de glim lach van de blijde herkenning over de verweerde gezichten. Phonogram, de maatschappij, die zo veel vrolijke noten in haar schijfjes doet, heeft als een vaardig medium het verle den opgeroepen, en een deel van de zaal gestoffeerd met de laatsten der Mohika nen, die nu pijnlijk ervaren, dat hun goeie, oude tijd, als een letterlijke krasse grijsaard uit de luidsprekers stapt. Nog eenmaal stampen de girls van de Bouw meesterrevue het stof uit de toneelvloer van Scala. Nog eenmaal klinkt de stem van de operette-ster Betty de Vries in een Nederlands theater. Uren, dagen, maanden, jaren. Schel en verbeten slaat ze haar tekst door het woud van ruisende tonen. Het grote re vue-orkest is op de kromgetrokken glas platen ineengeschrompeld tot een tobbe- rige blaaskapel, die met volledig ver stopte instrumenten meekwaakt. Tien minuten zijn voldoende om duide- Wim lbo overhandigt de plaat „De tijd van toen" aan: v.hn.r. Hen- riette Davids, mevr. W. J. G. Buziau, Louise öe Vries (dochter Lou Ban dy) en staand vï.n.r. Tholen-en-Van- Lier en Emile Buziau, lfjk te inaken, dat do lijd een meedogen loze scherprechter Is, die geen considera tie heeft met gevestigde reputaties Me vrouw Buziau is met haar sterk gebruin de zoon Emiel naar het zaaltje gekomen, om nog een keer naar de clown van de vooroorlogse showbusiness te luisteren. Zelfs hfj haalt de reis niet: zjjn vrouw luistert verbijsterd naar de ongein, die eens met overslaand vakmanschap in Edisons zwarte trechter heeft ge schreeuwd. Na afloop zal zjj zeggen: „Hij was een moeilijke man, die altijd werkte. Uitgaan was er bij ons niet bij. We ston den samen van 1 januari tot eind novem ber op de planken. Het was vreemd om hem weer eens te horen" Haar mening over de vele artiesten, die op deze middag de wierook van het moderne cabaret branden, is verpakt in de watten van vriendelijk onbegrip. Zij heeft op tijd gelachen, op tijd geklapt. Ze zegt: „Het zijn aardige mensen". Heeft u geen voorkeur, geen afkeer? Ze schudt zeer beslist het hoofd. Het zijn alle yier keurige mensen, herhaalt ze. Van Lier, de helft van het ijzersterke vooroorlogse Tholen en van Lier, is be slister in zijn kritiek. Hij belijdt ook fier zijn voorkeur yoor Jasperina de Jong, die blond en uitdagend, haar ode aan de mannen van plezier heeft gebracht. Hét is hem wel even ontgaan, dat het een vlijmscherpe persiflage was op de tfid-j waarin hij triomfen vierde. Misleid door de ronde accordeonkian ken en de bewust geakteerde maniertje» van toen, ventileert hij glunderend: „Dati vrouwtje had het in mijn tijd ook uit stekend gedaan. Die heeft precies het goede toontje. Dat is vakwerk". Onmid dellijk voegt hij eraan toe: „Alleen die tekst hè, tegenwoordig kan alles, mag alles, en doen de artiesten alles. Houdt me ten goede, ik ben geen muggezifter, maar als ik hoor wat die Jasperina de, Jong eruit slaat, denk ik alleen: als ik dat in 1937 had durven zeggen voor de radio, zou >k voor de rest van mijn 'even zijn geboycot." naar het zuiden, bij de kust plaats Quei Nhon, ontmoetten eenheden van de Amerikaanse luchtcavalerie bij hun opmars landinwaarts eveneens hevige tegenstand. Aan vijandelijke zij de sneuvelden vijfenveertig man. De Amerikanen hebben tot dus ver bij deze operatie „Irving" geheten 359 tegenstanders gedood en 222 gevangen geno me. Ook hier werden de eigen verliezen donderdag „licht" ge noemd. De eerder genoemde strate gisch belangrijke heuvel bij de Noordvietnamese grens is vol gens een later bericht door de mariniers veroverd. Twee dagen geleden waren ze door de ver dedigers teruggeslagen. De Amerikaanse verliezen in Vietnam waren in de op 1 okto ber geëindigde week lager dan de week daarvoor, toen de zwaarste verliezen van de oor log tot dusver werden geleden. Volgens een mededeling van het Amerikaanse opperbevel in Sai gon luidde de balans nu: 99 do den, 642 gewonden en 12 ver misten. Het dodencijfer onder de Noordvietnamese troepen en vietcong-eenheden lag betrekke lijk hoog. Aan die kant sneuvel den 1104 man. De Zuidvietname- se regeringstroepen telden 87 doden, 268 gewonden en 21 ver misten. De Amerikaanse senaat heeft twee afgezanten naar Saigon gezonden om de juistheid van berichten na te gaan, als zou er in Zuid-Vietnam misbruik wor den gemaakt van eigendommen en geld van de Amerikaanse re gering. Volgens senator John McCellan, die dit donderdag meedeelde, zijn de berichten over corruptie betrouwbaar ge noeg om ter plaatse een onder zoek te laten instellen. De twee functionarissen zijn zondag j.l. vertrokken. Wanneer ze terug keren is niet bekend. Het Noordvietnamese officiële blad „Nhan Dan" heeft donder dag geschreven, dat het natio nale bevrijdingsfront in Zuid- Vietnam de enige ware ver tegenwoordiger van het Zuid- vietnamse volk is en dat het front daarom niet genegeerd kan worden bij een vredesinitiatief. Voorts vond het blad, dat po gingen om de „Amerikaanse agressors op één lijn te stellen met het Vietnamese vólk, niet De ambassadeur van Indonesië in Karatsji, admiraal Eddy Marta dinata, is donderdag bij een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen. Hij zat aan de stuurknuppel van een Alouette-helikopter van de In donesische marine, toen deze na vertrek van een veld bij een res taurant op de Poentjak, een berg gebied in W.-Java, in brand vloog .en op een theeplantage viel. Alle vijf inzittenden kwamen om het leven. Het gezelschap was op weg naar Djakarta. Martadinata, die bij de regerings wijziging van februari door Soe- karno als marinebevelhebber aan de kant werd gezet, kreeg enkele weken later het ambassadeurschap in Pakistan. Hij was naar Djakarta teruggekeerd om deel te nemen aan feestelijkheden ter gelegenheid van de dag van de strijdkrachten. Dezer dagen werd hij bevorderd tot admiraal. De andere slachtoffers zijn een marineofficier en zijn vrouw, de echtgenote van een andere marine officier, alsmede de piloot. Het zicht was ten tijde van het on geluk beperkt. ET Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij vergaderde maandag 3 oktober j.l. te Goes. In deze vergadering kwamen weer een aantal belangrijke kwesties aan de orde. Zo sprak de vergadering haar verontrusting uit over het feit, dat bij het herzien van de pachtprijs bij een pachtcontract, dat oorspronkelijk is geslo ten bij een ruil- of herverkaveling, door de inspec teur van de registratie zegelrecht geheven wordt over de gehele nieuw vast te stellen pachtprijs. Hierover werden namelijk berichten ontvangen. Het bestuur acht het onbillijk, dat, waar de pachtcon- tracten, gesloten ingevolge de ruil- en herverkave- lingswet, vrijgesteld zijn van zegel, deze enige jaren later bij het herzien van de pachtprijs toch ten volle belast zouden worden. Hierdoor wordt afbreuk ge daan aan de bepalingen in de genoemde wetten, waar juist vrijdom van zegel wordt geheven! Ge zien de aanzienlijke belangen, die hierbij aan de orde kunnen zijn, ook voor andere gebieden in ons land, besloot het bestuur bij de desbetreffende in stanties stappen te ondernemen om deze kwestie nader te onderzoeken en zo nodig tot een oplos sing te brengers Bij de behandeling van de Landbouwbegroting 1967 onderstreepte de vergadering de woorden van haar voorzitter, de heer Ir. J. Prins, dat deze begro ting een somber beeld geeft. Hoewel sommige on derdelen van de begroting, met name het Cultuur technisch beleid, mede gezien de situatie niet on bevredigend geacht moet worden, geeft, aldus de vergadering, de nieuwe begroting geen oplossing voor twee zeer belangrijke problemen, n.l. de con currentievervalsing in de E. E. G. en de fiscale moei lijkheden,Avaarmede de boer als zelfstandig onder nemer worstelt en die hem ten opzichte van zijn buitenlandse collega's in een bijzonder ongunstige situatie houden. Bij beide problemen heeft onze Minister zich be perkt tot het signaleren van het kwaad, zonder een concrete bijdrage te leveren tot het geheel of ge deeltelijk uit de wereld helpen van deze kwesties. TUINBOUW E heer P. J. J. Dekker deelde mede dat de aanvoer van tomaten sterk gedaald is, waardoor de prijs niet onbelangrijk kon aantrekken. De prijs van de herfstkomkommers is aan de matige kant. De afzet van de voliegronds groenten is over het geheel genomen niet onbevredigend; naar bloemkool is aanhoudend goede vraag. Minder gunstig is de situatie bij de bewaarkool, waar de prijs onder druk staat. De aanvoer van fruit is in volle gang. De peren konden in prijs stijgen, mede door de vraag voor export. De goede kwaliteit van de Nederlandse peren wordt in het buitenland hoog gewaardeerd. Bij de afzet van appels is er veel concurrentie uit Frankrijk en in iets mindere mate ook uit Italië. Er is weinig export van appels, de vraag van het binnenland is groot. De industrie neemt het „onder eind" van de appels af tegen redelijke prijzen, wat een verlichting betekent voor de afzet van de betere kwaliteiten. VEEHOUDERIJ J~\ E heer De Buck deelde mede, dat de gemid- delde pakketprijs voor slachtvee per kilo gram levend gewicht momenteel 2,17 bedraagt. De prijs van de vette kalveren is enigszins aange trokken in vergelijking met vorige maand. Nuchtere kalveren zijn redelijk in prijs door invoer uit België. Voor gebruiksvee is een ruime markt. Er is meer aanbod van, dan vraag naar jongvee. Voor de export is veel vraag naar geregistreerd lokvee, mede door een zekere achterstand in ver band met de mond- en klauwzeer-epidemie van enige maanden geleden. Het contingent melkkoeien in Nederland is met 5 uitgebreid, in Zeeland met 500 stuks, terwijl de melkproductie met ongeveer 4 is toegenomen. Over het algemeen heeft de natte augustusmaand de melkopbrengst enigszins gedrukt. De prijs voor varkens is door exportvraag enigs zins aangetrokken tot f 3,per kg geslacht aan de haak. De prijs voor biggen is hoog; te ver wachten is, dat de aanstaande winter een tekort aan biggen zal vertonen. De wolveemarkt is rus tig en tamelijk vast. bijdragen tot het vinden van een oplossing voor het conflict. Het blad schreef dit naar aan leiding van het vredesvoorstel van Oe Thant, waarin deze stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, verminde ring van de militaire bedrijvig heid van alle partijen en be reidheid van alle betrokkenen tot onderhandelen bepleit. „Nhan Dan" vond, dat de V. N. zich niet met de kwestie- Vietnam mogen bemoeien, om dat zij wórden beheerst door de „Amerikaanse imperialisten". Over vredespogingen van paus Paulus merkte het blad op, dat „zekere religieuze kringen, die altijd het vredeslied van de Amerikaanse imperialisten heb ben meegezongen, onlangs pa thetische oproepen tot vrede in Vietnam hebben gedaan". „Het is duidelijk dat deze oproepen alleen bedoeld zijn om het Viet namese volk te dwingen hun rechtvaardige strijd op te geven. Dit zal heslist niet gebeuren", aldus het Noordvietnamese blad. Meer dan 250 opstandige berg bewoners hebben donderdag de wapens neergelegd en een vre desaanbod van de Zuidvietna mese regering aangenomen. De militaire bevelhebber van het gebied, generaal Vinh Loc, bezegelde de overeenkomst door met vertegenwoordigers van de bergbewoners rijstwijn te drin ken. Bergstammen in Zuid-Vietnam hebben met de regering in Sai gon overhoop gelegen, sinds Frankrijk twaalf jaar geleden uit Indo-China wegtrok. Er hebben zich in de afgelo pen jaren verscheidene gewa pende opstanden voorgedaan. Volgens officiële bronnen zal een drieduizendtal andere berg bewoners zich in de loop van deze maand in Pleikoe, de hoofd stad van de hoogvlakte, over geven. Hun leider zou in onder handeling met de regering zijn. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direktl QÉly Britse militairen gewond in Duitsland Negentien Britse militairen zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Paderborn (Noord- rijn-Westfalen) bij een verkeers ongeluk gewond geraakt. Een van hen verkeert in levensgevaar. De legerauto waarin zij zaten was vermoedelijk wegens te hoge snelheid van de weg geraakt en over de kop geslagen. Enkele sol daten werden weggeslingerd, anderen kwamen onder de wa gen terecht. De militairen keer den terug van een oefening. Kolendampvergiftiging De 81-jarige alleenwonende J. J. C. G. uit de Haagse Abriko- zenstraat is met kolendampver giftiging in het ziekenhuis Zuid- wal opgenomen. Tegen twaalf uur kregen bu ren gisteren geen gehoor bij de heer G. Zij waarschuwden de politie, die zich toegang tot de woning verschafte en de bejaar de man onwel en bijna be dwelmd aantrof. Het onderzoek toonde aan, dat zich kolendamp in de woning bevond. De oor zaak hiervan wordt toegeschre ven aan een slecht trekkende kachel. Jeugdige Hagenaars kraakten in Delft automaten Opnieuw heeft de politie te Delft krakers van sigaretten automaten aangehouden. Het zijn vier jeugdige Hagenaars, n.l. de 21-jarige stratenmaker C. B., de 18-jarige betonhakker P. H., de 19-jarige stratenmaker E. N. en de 19-jarige magazijnbediende A. S. Enige dagen geleden wa ren twee kelners uit Den Haag gearresteerd, die in Delft en ruim 20 andere plaatsen in Zuid- Holland de geldbakken van si garettenautomaten hadden ge ledigd. I

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3