Nederlandse economen over de rijksbegroting en de loonpolitiek President Johnson naar Azië, Australië en Nieuw-Zeeland Het Labourcongres over Vietnam HET WEER MINISTER „ZORGE BROWN NAAR AMERIKA AARDGAS 'n ster matras „Lonen en inkomen binnen de perken55 VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6790 „Hinken" Gangmaker Ophouden met overhieden Twee vragen Conjunctuur- omslag ROESTVRIJ STAAL voor alle soorten gas dus ook VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Ook naar Zuid-Vietnam PEKING- COMMUNISTEN IN DE VER. STATEN OOSTDUITSERS LATEN BRIT VRIJ Rede tot de V. N. Bombardementen staken De Engelse defensie Speurwerk Bankroet „ZWARTE LIJST" IN CHINA VERNIELINGEN OP KERKHOVEN Nederlaag en overwinning voor Wilson tamkytaf HJ «bonMrnenf TERKEUZEN Jireeteur-Hoofdredaeteur: L van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Vbonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE YRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen «tivertentieprijs per mm 16 cf; minimum per advertentie 2,40. «tubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, sending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In een speciaal nummer van „Economisch-Statistische Berichten" van deze week laat de redactie van dit weekblad een aantal eco nomen aan het woord over de rijksbegroting 1967. Onder het opschrift „Een inkomenspolitiek voor 1967", schrijft prof. dr. J. Pen uit Groningen o.a.: Een inkomenspolitiek heeft slechts kans van slagen, indien de looninflatie wordt teruggedrongen. Dit is primair. Een inkomens politiek behoort een evenwichtig geheel te zijn, waarin niet alleen de lonen maar ook de andere inkomens binnen de perken van de reële groei worden gehouden. Inkomenspolitiek is stellig méér dan loonpolitiek alleen en als men haast alle andere componenten los laat, valt niet te verwachten dat de loonbeheersing in haar eentje overeind blijft staan. Nu het loonpeil duidelijk de gangmaker van de kosten- en mijsspiraal is, moeten wij voor 1967 onze aandacht concentre ren op het matigen van de loon inflatie. Andere maatregelen Eoals de speculatiewinstbelasting kunnen ten hoogste een on- iersteunend effect hebben en relfs dat is bij de dalende waar- Ie van de meeste beleggingen log twijfelachtig. De grote vraag is dus: hoe zal de loonbeweging sr in het komende jaar uitzien? En dit hangt samen met een an- lere vraag: wat kan men van ie vakbonden verlangen op het ituk van matiging en terughou- iendheid? Indien de langlopende con tracten, waar een derde der werknemers onder valt, de toon aangeven voor de andere c.a.o.'s en indien de incidentele aan passingen boven op dat sneeuw- oaleffect komen, zitten we al- tveer op 10 pet. en dan wordt ie prijsstijging groter dan de jeraamde 4.5 pet. De vakcentrales moeten aan de bonden uitleggen, hoe de macro-economische rekenkunde in elkaar zit en welke belangen gediend zijn met het naleven van de spelregels. Én de werk gevers moeten ophouden met het overbieden en daardoor uit hollen van de c.a.o.'s. Als dit alles teveel gevraagd zou zijn, kan het niet anders betekenen dan dat zelfs een lichte inflatiebestrijding voor '67 een illusie is. Dan kunnen we alle hooggestemde praat over „inkomenspolitiek" beter ver geten. Prof. dr. W. J. van de Woestij- ne uit Delft schrijft dat de be groting conjunctureel wel enige afremming lijkt te geven. De kritiek richt zich in het alge meen maar ten onrechte op de deflatoire aspecten en niet op de inflatoire van deze begro ting. Twee vragen moeten worden gesteld, n.l. a. is deze begroting te realiseren? en. b. is het juist de overheidsinvloed op de con junctuur speciaal naar de be groting af te meten? De eerste vraag hangt van de volksver tegenwoordiging af. Een begro ting is een staat van bestedin gen en middelen. Als de kamer aan een van deze twee kanten iets wil veranderen, zou. die ka mer tevens' behoren aan te ge ven welke verandering dan aan de andere kant behoort te wor den aangebracht. De tweede vraag is nog be langrijker. Zij kan ook een aan wijzing geven voor de verant woordelijkheid van de regering voor de huidige overspanning. Drs G. de Man van het econo misch instituut der rijksuniver siteit in Utrecht noemt de mil joenennota 1967 „hinken op twee gedachten" en stelt de vol gende' conclusies vast: De regering wil van de be groting een matigende invloed op de conjunctuur doen uitgaan. Wij hebben de indruk, dat de matiging in de uitgaven te ge ring is. Deze had groter moeten zijn of er hadden andere belas tingmaatregelen tegenover moe ten staan. Drs A. C. R. Dreesmann te Amsterdam laat een stem uit het bedrijfsleven horen: Het belangrijkste tegenwicht tegen de inflatoire ontwikke ling zal ongetwijfeld worden ge vonden in de toenemende slech te gang van zaken in enige be drijfstakken. In het komende jaar moeten deconfitures wor den verwacht, welke groter in aantal en meer opzienbarend zullen zijn dan die welke in 1965 en 1966 zijn voorgevallen. Het gevaar van een conjunc tuuromslag staat voor de deur. Voor een herstel van het ver trouwen is meer dan woorden alleen nodig. Slechts een krachtige leiding van het kabinet bij de komende loononderhandelingen onder de bereidheid om politieke risico's te nemen zal dat vertrouwen de nodige basis kunnen geven. Het „kabinet der sterke mannen" kan thans laten zien wat het waard is, aldus drs Dreesmann. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) LAGOSTfNA VRIJDAG 7 OKTOBER vm. n.m. Breskens 6.19 6A3 Terneuzen 6.55 7719 Hansweert 7.29 7.53 Walsoorden 7.38 8.02 ZATERDAG 8 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.25 8.00 Terneuzen 8.01 8.36 Hansweert 8.35 9.10 Walsoorden 8.44 9.19 medegedeeld door het K.NiM.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Zacht weer Over het algemeen veel be wolkt met plaatselijk enige re gen of motregen en in de och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. VRIJ WARM Ten westen van Ierland be vindt zich een opvullende de pressie, die zich in de richting van Scandinavië" beweegt. Een front dat met de depressie sa menhangt, trok vergezeld van regen over de Britse eilanden, en zal de komende 24 uur ons land bereiken. In verband hiermee wordt over het algemeen veel be wolking verwacht, met tijdelijk regen of motregen en in de och tend hier en daar mist. De wind zal zwak tot matig zijn uit rich ting zuid en zuidwest. In de tem peratuur komt weinig verande ring. ZON MAAN op onder op ondei Okt. 7 6.50 18.05 22.20 15.25 8 6.52 18.03 23.38 16.08 President Johnson zal op 19 en 20 oktober Nieuw-Zeeland be zoeken en van 20 tot 22 oktober Australië, zo hebben donderdag in Canberra de Australische pre mier Holt en in Wellington de Nieuwzeelandse premier Holyoa- ke bekendgemaakt. Holyoake deelde mee dat de Amerikaanse president ook naar PRINS BERNHARD ONTHULDE PLAQUETTE TER NAGEDACHTENIS GEFUSILLEERDE CROSSERS Umkerk: Prins Bernhard heeft :an rijksweg 27, tttssen de Mer- uedebrug en Keizersveerbrug, 'iet nieuwe „Crossing station" (benzinestation) geopend. De prins heeft bij deze gelegenheid een plaquette onthuld ter nage dachtenis aan twee door de Duit- sers gefusilleerde crossers. Thailand, Maleisië en Zuid-Ko- rea zal gaan en eveneens naar de Philippijnen, waar hij aan een topconferentie over Vietnam zal deelnemen. Zeven landen zullen deelne men aan deze conferentie in Ma nilla, die op 24 en 25 oktober wordt gehouden: Amerika, Zuid- Vietnam en hun bondgenoten in de Vietnamese oorlog, n.l. Zuid- Korea, Thailand, Australië, Nieuw-Zeeland en de Philippij- n«R. In Seoel is bekendgemaakt dat Johnson van 31 oktober tot 2 no vember een bezoek aan Zuid-Ko- rea zal brengen. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Wellington zal de president op zijn reis worden vergezeld door zijn echtgenote. Naar verwach ting zal ook de minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, deel uitmaken van het gezel schap. in ingelichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad acht men Een op Peking gerichte Ameri kaanse communistische partij, die nog geen jaar geleden werd opgericht, heeft donderdag be kendgemaakt dat zij verdedi gingswapens uitdeelt onder ne gers in de grote steden in de hoop dat „eens een Amerikaanse rode garde zal verrijzen". „We delen wapens uit in Los Angeles, San Francisco, New York en andere grote steden", aldus de 25-jarige secretaris-generaal, Michael Laski op een persconferentie in het hoofdkwartier, een boekhan del in het centrum van de New- yorkse negerwijk Harlem. In het hoofdkwartier hing slechts een portret van Mao Tse Toeng aan de muur. Laski zei dat zijn partij 1500 leden telt. „Dit is het enige cij fer dat ik kan bekendmaken, maar er zijn bolwerken in de meeste noordelijke steden". De groep noemt zich „de commu nistische partij U.S.A." (marxis- tisch-leninistisch). De reeds be staande Amerikaanse communis tische groepering heet eenvoudig „communistische partij U.S.A." en telt 25.000 leden. De Oostduitse autoriteiten heb ben donderdag onverwacht de Engelsman Arthur Wilbraham vrijgelaten, die vorig jaar no vember tot vier jaar gevangenis straf werd veroordeeld wegens het verlenen van hulp aan Oostduitsers die over de muur naar West7Berlijn wilden vluch ten. Naar in gezaghebbende krin gen verluidt, is de 29-jarige Wilbraham reeds bij zijn fami lie in Plymouth teruggekeerd. De advocaat van de Engels man had bij de Oostduitse staats raad gratie verzocht. Op het labourcongres in Brigh ton heeft minister van buiten landse zaken George Brown een uit zes punten bestaand plan ont vouwd voor een beëindiging van de strijd in Vietnam. Hij deed een beroep op Rusland om onver wijld mee te Helpen bij het orga niseren van een conferentie ter bespreking van dit plan dat voor stellen behelst voor Internatio naal toezicht in Vietnam door middel van een vredesmacht, zo als ook In het midden-oosten en op Cyprus werkzaam is. Minister Brown gaat vandaag naar de V. S. voor besprekingen met zijn Russische ambtgenoot Gromiko en de Amerikaanse mi nister Rusk. Ook zal Brown een rede houden tot de algemene ver gadering van de V. N. De minister stelde dat er al leen kans op een vreedzame re geling bestaat, als „iemand Ha noi er toe kan bewegen evenver te gaan als de Amerikanen reeds zijn gegaan", Als eerste punt van het Britse plan noemde Brown het beleg gen van een nieuwe Geneefse conferentie. Hij zag geen reden waarom het „nationale bevrij dingsfront" hieraan niet zou kunnen deelemen. Met instem ming vermeldde hij de Ameri kaanse verzekering dat dit punt voor Washington niet onoverko melijk is. Zodra in beginsel tot de confe rentie zou zijn besloten, zouden de bombardementen op Noord-Viet- nam moeten worden gestaakt. Voorts zouden er geen nieuwe Amerikaanse troepen en voorra den naar Zuid-Vietnam mogen worden gebracht. Ook zou het zenden van troe pen en voorraden uit Noord- Vietnam naar het zuiden moeten worden gestaakt. Vervolgens hebben twee oud ministers aangedrongen op een beperking van de Britse militaire rol ten oosten van het Suezkanaal en in West-Duitsland vóór 1970. De linkse vakbondsleider Frank Cousins betoogde dat En geland delensieverplichtingen heeft en zich niet uit de wereld kan terugtrekken, maar dat men wel kan erkennen dat een land met economische problemen zich niet kan veroorloven zeven pro- de mogelijkheid dat president Johnson bij zijn reis naar Austra lië en zuidoost-Azië wellicht ook Zuid-Vietnam zal bezoeken, niet uitgesloten. In dat geval zou eventuele bekendmaking hier van om veiligheidsredenen tot het laatste moment worden uitge steld. Men vestigt er de aandacht op dat Johnson zijn reis maakt vlak vóór de verkiezingen voor het congres (8 november) worden gehouden. Men meent dat de grote aandacht die dagbladen, televisie en radio aan de reis zul len besteden, wellicht de uitslag van deze verkiezingen zal beïn vloeden. De bezoeken aan Canberra en Wellington zullen gepaard gaan met strenge veiligheidsmaatrege len. Zowel in Australië als in Nieuw-Zeeland hebben luidruch tige minderheden felle protest demonstraties gehouden tegen het zenden van Australische en Nieuwzeelandse troepen naar het oorlogstoneel in Vietnam. Men rekent erop, dat de tegen standers van de Amerikaanse Vietnam-politiek zich ook bij Johnsons bezoek zullen laten ho- (ADVERTENTIE) cent van zijn hulpbronnen aan defensie te besteden. „Wij geven aan het verkeerde punt voor' rang, als wij menen dat wij ons ten aanzien van de verbruiksgoe- deren moeten beperken, zonder op de defensie te besnoeien". Volgens hem kost de landsver dediging aan elk Brits gezin 1500 gulden per jaar, terwijl de re gering ruim één miljard gulden moet besteden aan de F-lll-A en andere Amerikaanse vlieg tuigen „ter vervulling van een rol die wij in het geheel niet be hoeven te vervullen". Ook meen de hjj dat de modernisering van de Britse industrie wordt ver traagd, doordat meer geleerden en deskundigen bezig zijn met speurwerk ten behoeve van de defensie dan met het verbeteren van voor de uitvoer werkende bedrijven. De oud-minister van marine Christopher Mayhew verklaarde dat de defensieverplichtingen van Engeland voor een land met de huidige economische proble men „een korte weg naar het bankroet vormen". In een ontwerp-resolutie van Cousins en Mayhew wordt te rugtrekking van de Britse mi litairen uit Maleisië, Singapore en de Perzische golf vóór 1970 verlangd. De mogelijkheid van handhaving van de Britse aan wezigheid in Hongkong en op kleine schaal in Austra lië wordt echter opengelaten. Jonge militante leden van de rode garde hebben in Sjanghai een „zwarte lijst" gepubliceerd met de namen van 84 functiona rissen, die „monsters" worden ge noemd waartegen men met kracht moet blijven optreden. Op de lijst staan zowel de na men van leden van het centrale comité van de Chinese commu nistische partij als die van pro vinciale en stedelijke functiona rissen. Bovenaan staan Peng Tsjen, lid van 't politieke bureau van de partij en eerste secretaris van het partijcomité van de stad Peking, en Loe Ting-Jl, ex-propa- gandachef van het centrale par tijcomité en plaatsvervangend lid van het politiebureau. Op het kerkhof van de her vormde gemeente te Boxtel zijn bijna vijftig grafzerken en orna menten stuk getrapt of omverge trokken. De Boxtelse politie on derzoekt in hoeverre verband kan worden gelegd met soortge lijke vernielingen op het kerkhof van de Onze Lieve Vrouwe-pa- rochie in Eindhoven. Zowel in Boxtel als in Eindhoven werden geen aanwijzingen gevonden, al dus de politie, dat het jeugdbal- dadigheid is geweest. Veeleer denkt zij met een geestelijk ge stoorde te doen te hebben. Het labourcongres heeft don derdag de resolutie van de oppo sitie aanvaard, waarin gepleit wordt voor een geleidelijke ver mindering van de Britse militair* verplichtingen ten oosten van Suez en een beperking van de militaire rol in West-Duitsland De stemverhouding was 3.470.000 tegen 2.932.000 stemmen, zodat het partijbestuur met 538.000 stemmen in de minderheid bleef. Eveneens aanvaardde het con gres een voorstel van links, waar in er bij de regering op wordt aangedrongen, alle mogelijke druk op de V. S. uit te oefenen voor het beëindigen van de strijd in Vietnam en waarin wordt ge pleit voor stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet nam. De stemverhouding was 3.851.000 tegen 2.644.000 stem men. Aan de andere kant werd de verklaring van het partijbestuur over de buitenlandse politiek, waaronder de kwestie-Vietnam en de algemene politiek ten aan zien van het gebied ten oosten van Suez, met een grote meerder heid 4.960.000 tegen 545.00# stemmen aanvaard.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1