Gedeeltelijke pauze In Amerikaanse bombardementen Belgisch-Nederlandse wegenbouw wordt gesynchroniseerd Scherpe aanvallen op Wilsons politiek OVEREENSTEMMING OVER HET KANAAL TERNEÜZEN-GENT Volksverhuizing in Nigeria LOONSTOP ONDER DRUK VAN BANKIERS WERELD? LOON- EN PRIJS STIJGINGEN IN 1967 Omzetbelasting weekend-systeem Studentenoproer in het noorden van India HET WEER Kamercommissie stelt vragen over miljoenennota DONDERDAG 6 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6789 Optimistsch geluid Canadees contact Tegen infiltraties Weerbericht Hoogwater 'donderdag 6 oktober v.m. n.m. Breskens 5.26 5.44 Zon- en Maanstanden Vliegtuig verongelukt Weer 4000 Amerikaanse militairen Lanceer- inrichtingen voor kern raketten Finaitjgiële moeilijkheden Kongo verbreekt de betrekkingen met Portugal Afval Hoofd van Walsoorden Hoge defensielasten De stemmingen STRAALJAGER STORTTE NEER OP HUIS President Balaguer waarschuwt (advertentie) Om helemaal voor uw plezier te schilderen! «mkMfeg Ui «bcmneBïent: TERNEUZEN Jirecteup-BooMredacteor; L van de Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losss nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per »t vertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer i"i ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, ^eimelding: Brieven onder nummer, of „Adres Sureau van dit Blad" 20 cent verhoging, trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse regering heeft rikaanse aanvallen. De gedemi- v„„ oostelijke deel v.o d. gedemilitariseerde zone in Viet nam een pauze in de bombarde menten gelast, teneinde de inter nationale controlecommissie in de gelegenheid te stellen een on- ingesteld Mgr. Sugio Pignedoii, speciaal derzoek naar schendingen van de afgezant van paus Paulus, heeft zone in te stellen. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Bill Moyers, woensdag meegedeeld. Hij wei gerde te spreken van een „op schorting" en wilde ook geen ver- je* v!n S-Vistnem, band leggen tussen deze maatre- zei dat hij niet met Ky van ge- «1 een nieuw, Ate.rik,»» tand poging om wederzijds tot vermin dering van de oorlog te komen, De Canadese premier zei woensdag op een persconferen tie in Ottawa dat zijn regering in contact staat met de „belang hebbende regeringen" om een wijze te vinden voor inachtne ming van de gedemilitariseerde zone. Een Canadees persbericht had eerder de maatregel in verband gebracht met een poging tot ver mindering van de oorlog, maar Moyers zei: „Ik verkeer niet in een positie om het eën opschor ting te noemen". Hij wilde ook niet zeggen of president Johnson de opdracht persoonlijk had ge geven of wanneer de pauze was gelast. De Verenigde- Staten zijn enige tijd geleden begonnen met het bombarderen van de gedemilita riseerde zone en met beschietin gen door artillerie uit Zuid-Viet- nam, omdat in steeds toenemen de mate infiltratie via deze zone van Noordvietnamezen in Zuid- Vietnam werd geconstateerd. De Noordvietnamezen waren hiertoe overgegaan, nadat de Ho Tsji Minh-route via Laos moeilijker te gebruiken werd door de Ame- VERANDERLIJKE BEWOLKING Een gebied van hoge lucht druk verplaatste zich, in beteke nis toenemend, van Schotland naar de Noordzee. Het veroor zaakte bij ons een noordooste lijke wind, waarmee koudere en drogere lucht werd aangevoerd. Hierin komen opklaringen voor zodat in de noordoostelijke helft van het land in de nacht een sterke temperatuurdaling op trad. De wind. die overwegend ma tig is, draait naar oost tot zuid oost zodat de mogelijkheid be staat dat vochtige lucht met veel bewolking die nog in de zuide lijke provincies aanwezig is, zich weer wat naar het noorden gal uitbreiden. In de tempera turen komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot heden avond. Weinig verandering in temperatuur Veranderlijke bewolking en hier en daar mist. Matige wind tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Terneuzen 6-12 6.20 •Hansweert 6.36 6.54 Walsoorden 6.45 7.03 VRIJDAG 7 OKTOBER vm. n.m. Ereskens 619 6.43 Terneuzen 6 55 7.19 Hansweert 7.29 7.53 Walsoorden 7.38 8.02 ZON MAAN op onder op onder Ö.4S 18.07 21.17 14.27 6.50 18.05 22.20 15.25 Okt. 6 7 woensdag in Saigon tegen ver slaggevers gezegd, dat hij opti mistisch is wat de mogelijkheid van vrede in Vietnam betreft. Mgr. Pignedoii, die een bezoek had gebracht aan premier Ngoe- alleen gesproken over het con tact dat hij zal hebben met de lei ders van de niet-katholieke reli gieuze gemeenschappen in Zuid- Vietnam. Mgr. Pignedoii is een week ge leden in Saigon aangekomen ter bijwoning van een conferentie van r.k. bisschoppen. Hij gaat za terdag terug naar Rome. Bij het landen is dinsdag op 386 km ten noorden van Saigon een Amerikaans troepentrans portvliegtuig verongelukt. Tien Amerikaanse soldaten vonden hierbij de dood, 20 werden ge wond. Twee soldaten mankeer den niets. Het ongeluk gebeurde bij An Khe en werd waarschijn lijk veroorzaakt door slecht zicht. Opnieuw zijn 4.000 Amerikaan se militairen in Zuid-Vietnam aan land gegaan, waardoor het totale aantal Amerikanen aldaar is gestegen tot 319.000. Bij ge vechten op 500 km ten noorden van Saigon zijn 35 communisten gedood. Dinsdag werd op een ri vier 32 km van de hoofdstad een Zuidvietnamese kanonneerboot door de Vietcong tot zinken ge bracht. Drie Zuidvietnamezen werden hierbij gedood. In Zuid-Vietnam bevinden zich thans kanonnen met dubbele ca paciteit voor het afschieten van projectielen met kernladingen. Er kunnen ook gewone grana ten mee worden afgevuurd. Dit is woensdag officieel door het Amerikaanse ministerie van de fensie bekendgemaakt. Het be treft kanonnen met een kaliber van 155 mm en van 200 mm. Het ministerie weigerde te zeggen of in Saigon, of elders in Zuid-Viet nam granaten met kernladingen liggen opgeslagen. Het is de po litiek van het departement om te bevestigen noch te ontkennen, dat zich waar ook ter wereld Amerikaanse projectielen met kernladingen bevinden, zo zei een woordvoerder. v België en Nederland zullen er krachtig naar streven in nauw contact het uitvoeringsprogramma van de vier „Europese wegen, die beide lan den verbinden", te synchroniseren. Met een principiële Nederlandse instemming met de Belgische wens tot een wijziging van het tracé van de nieuw ontworpen Schelde—Rijn verbinding is dit het voornaamste resultaat van het overleg, dat de af gelopen dagen in Brussel over gemeenschappelijke vraagstukken op het gebied van waterwegen, wegen en waterhuishoudkunde is gehouden. Aan Belgische zijde werd er aan deelgenomen door de minister van openbare werken, J. de Saeger, en de minister van Europese zaken, R. van Elslande. Nederland was vertegenwoordigd door de minister van verkeer en waterstaat, de heer J. G. Suurhoff. Minister Suurhoff verklaarde woensdagavond dat „uiteraard niet on middellijk oplossingen zijn gevonden voor het groot aantal problemen". Ma? >- de besprekingen hebben voor een aantal vraagstukken verder overleg mogelijk gemaakt. Over het streven om tot syn chronisatie van de uitvoering der grensoverschrijdende wegen te komen merkte minister Suurhoff op, dat het geen zin heeft aan de ene kant van de grens met de aan leg gereed te komen en aan de an dere kant niet. Hij merkte daarbij op, dat er „nogal moeilijkheden zijn", ook van financiële aard. Fr sjn wat de E-10 (Antwerpen Breda), en E-3 (Antwerpen, Turn hout, Eindhoven, Venlo), afspraken gemaakt, maar deze moeten nog in de wederzijdse kabinetsraad wor den besproken. Nederland hecht veel belang aan de E-10. Deze weg heeft in het grensoverschrijdend verkeer de grootste verkeersdichtheid. Het is echter onmogelijk een datum te noemen, waarop deze belangrijke weg gereed kan komen, zei minis ter Suurhoff. De Kongolese regering heeft besloten de diplomatieke betrek kingen met Portugal te verbre ken. Kongo heeft Portugal er van beschuldigd, dat er in het Portu gese gebiedsdeel Angola huurlin g-en worden opgeleid die tot taak zouden hebben het huidige be wind van president Moboetoe omver te werpen. Angola grenst aan Zuid-Kongo. Portugal heeft deze besehuldiging tegengespro ken. De Kongolese regering heeft voorts bepaald, dat tot nader order alle buitenlandse consula ten in het binnenland worden ge sloten. De landen die hun consu laten willen heropenen, zullen daartoe een verzoek tot de rege ring in Kinsjasa moeten richten. De Nederlandse toestemming tot wijziging van het tracé van de nieuwe Schelde-Rijnverbin- ding op Belgisch gebied naar verluidt noodzakelijk geworden door de bouw van een Duitse chemische fabriek op oorspron kelijk voor het kanaal voorbe stemde gronden zal geen wij ziging brengen in de door Ne derland noodzakllijk geacht maatregelen om vAzilting tegen te gaan. Van Epische zijde werd de garantie gegeven, dat dit chemisch bedrijf de B. S. A. F. geen afval in het kanaal zal lozen. Door de wijziging wordt het kanaal ongeveer 3% km langer. Verdere punten van het over leg waren: 1. Vaststelling van het feit, dat aan beide zijden alle moge lijke schikkingen zijn getrof fen om tegen eind 1968 het kanaal Gent-Terneuzen voor grote schepen open te stellen. 2. Belgische voldoening over de vooruitgang van de inkorting van het hoofd van Walsoor den in de Westerschelde, die in december van dit jaar voorlopig kan worden vol tooid. 3. Hef voortzetten van de nor- malisatiewerken op de Schel de, die dit jaar op de plaat van Doel werden begonnen, het volgend jaar nabij Bath voort te zetten. De ministers besloten in janu ari 1967 het overleg in Neder land voort te zetten. HET VERLOOFDE PAAR Kopenhagen: De officiële verlo vingsfoto van prinses Margrethe van Denemarken en graaf Hen- ri de Montpezat. Functionarissen van het Nige- riaanse rode kruis menen dat de evacuatie van personen uit het gebied van andere stammen naar hun eigen stamgebieden tegen het einde van de week zal zijn voltooid. Het betreft in hoofdzaak Itoo's die uit het ge bied van de Haoesa's in het noor den, waar zij vorige week wer den gemolesteerd, naar Oost- Nigeria terugkeren en omge keerd vertrekken de Haoesa's uit het'Ibo-gebied. De volksverhuizingen zijn het gevolg van de bloedige onlusten, waarbij volgens gezaghebbende kringen niet 1.000, zoals eerder was gemeld, maar 2.000 Ibo's door de Hasoea's werden omge bracht. Alleen in de stad Kano werden 600 personen vermoord. Uit het noorden trekken ook Yoroeba's. Binis en Isjans naar hun woongebieden in het westen en midden-westen. Als gevolg van de onlusten zijn handel en industrie nagenoeg tot stilstand gekomen en in de af gelegen gebicdien heerst 'n groot gebrek aan brandstof. Op het congres van de Britse labourpartlj in Brighton is Wilsons regering woensdag heftig aange vallen in verband met het besluit om de loonstop langs wettelijke weg af te dwingen. De uiterst link se ex-minister en vakbondsleider Frank Cousins sprak van „een tra gische dag". Wij zullen nu in conflict met de wet zijn, aldus Cousins, omdat vakbondsleden zich sinds onheug lijke tijden tegen de wet hebben verzet, als die onrechtvaardig is. Cousins, die dit jaar als minister voor technologie aftrad, toen er voor de eerste keer plannen aan de j orde kwamen om de loonsver hogingen op vrijwillige basis tegen te gaan, kantte zich tegen de hui dige iabourregering omdat zij vol gens hem de gemakkelijkste weg zocht. „Zij maken de fout te den ken dat er maar één manier is om de crisis te boven te komen". Vakbondsleider Clive Jenkins noemde de bewering, dat de Britse arbeiders lui zijn, laster en weet de economische problemen waar voor Engeland zich geplaatst ziet, aan de volgens hem buitensporig hoge uitgaven ten behoeve van de defensie in de overzeese gebieden. Hij was het ook niet eens met minister van financiën James Cal- laghan, die had ontkend dat de loonstop was afgekondigd onder druk van de internationale ban kierswereld. De „New York Times" gaf bij zonderheden van de besluiten die Wilson namens de bankiers kreeg voorgelegd, aldus Jenkins. Het staat wel vast dat de con ferentie een resolutie zal verwer pen van de „rebellen", waarin kri tiek wordt uitgeoefend op de re gering wegens de stijgende werk loosheid, veroorzaakt door de loon stop. Het labourcongres heeft zich in meerderheid uitgesproken voor de economische politiek van de regering-Wilson. De stem verhouding was 3.836.000 tegen 2.515.000 stemmen. Anderzijds aanvaardde het congres een motie, waarin uit drukking wordt gegeven aan de vrees, dat de werkloosheid zal toenemen. Deze motie, afkomstig van de federatie van transport arbeiders onder leiding van Frank Cousins, werd met 3.289.000 tegen 3.137.000 stemmen goedgekeurd, niettegenstaande het partijbestuur op verwerping had aangedrongen. Woensdag is een Amerikaanse straaljager neergestort op een huis in de Philippijnse stad Olon- gapo, als gevolg waarvan drie Fhilippino's de dood vonden en negen anderen, onder wie vier kinderen, werden gewond. De twee inzittenden van het toestel redden zich met hun schietstoel. De vaste commissie voor finan ciën uit de Tweede Kamer heeft zich met 55 vragen gericht tot de regering in verband met de miljoe nennota. Deze vragen dienen ter voorbereiding van de algemene be schouwingen, die volgende week dinsdag, woensdag en donderdag worden gehouden. Gevraagd wordt onder meer welke maatregelen de regering voor ogen heeft ten behoeve van de groepen van onze bevolking, die door de inflatie worden gedupeerd. Welke loon- en prijsstijgingen ver wacht de regering na 1967 en hoe lang zal men nog met krapte op de arbeidsmarkt te doen hebben? Aan de regering wordt verzocht aan te geven op welke wijze even tueel door ombuiging van het be leid een beperking van de uit gaven met 300, resp. 500 mil joen met zo gering mogelijke offers zou kunnen worden doorgevoerd. Ook wil men weten of reeds ini tiatieven zijn overwogen teneinde een voortdurende toename van de overheidsuitgaven te voorkomen. Gevraagd wordt verder naar het prijsverhogend effect van de om zetbelasting per 1 januari 1968. Kan de regering ai nadere mede delingen doen over de richting, waarin zij het vraagstuk van de belasting op overwerkloon tot een oplossing denkt te brengen? De commissie wil weten of de ambtenaren die als gevolg van President Balaguer van de Do minicaanse republiek heeft gezegd, dat Cubaanse avonturiers en vluchtelingen uit Haiti plannen beramen om president Duvalier, het staatshoofd voor het leven van Haiti, af te zetten. Balaguer zei dinsdag in een radiotoespraak, dat hij iedere buitenlander, die de Do minicaanse republiek tracht te. ge bruiken als basis voor manoeuvres tegen de regering van een andere staat, het land uit zal zetten. Geruchten dat er ook plannen worden beraamd om de drie maan den oude regering van de Domini caanse republiek omver te wer pen, sprak Balaguer tegen. Hij zei dat het kabinet „muurvast" stond. Lin Piao dis verwondigt. automatisering bij de belasting dienst minder nodig zullen zijn, ander en gelijkwaardig werk zullen vinden. Opgemerkt wordt, dat de inkomsten uit de vennootschaps belasting 20 procent hoger zijn ge raamd dan de vermoedelijke uit komsten 1966. „Hoe is dit te rijmen met de te verwachten daling van de winstmarges in het bedrijfs leven" en „wat zullen naar raming in 1967 en 1968 de kosten voor de schatkist zijn van de invoering der nieuwe sociale wetten op 1 juli 1967"? Het al sinds een maand in Noord' India woedende studentenoproer breidde zich woensdag uit tot Agra, de stad van het wereldberoemde bouwwerk de Taj Mahal, gelegen op 200 km ten zuidoosten van New Delhi. Duizenden jongelui hielden er urenlang huis voordat de politie de orde herstelde. De betogers, die leuzen tegen de regering en de po litie schreeuwden, vernielden straatlantaarns, bekogelden auto's met stenen en dwongen winkeliers hun zaken te sluiten. Ook richtten zij vernielingen aan op het station, waar enkele reizigers en een spoorwegemplové werden mishan deld, en in het postkantoor. Een autobus werd in brand gestoken. De politie greep pas na lang aarze'en in. De retiring had in structies gegeven niet al te hard op te treden om een kettingreactie te voorkomen, waar"°n al zo vaak sprake is geweest. Zo protesteer den de studenten in Agra tegen de incidenten die zich daags tevorea in Kanpoer hadden voorgedaan en waarbij meer dan 50 gewonden waren gevallen, toen de politie be togers uiteenjoeg. Binds het begin van de onlusten zouden ruim duizend gewonden zijn gevallen. Van officiële zijde wordt het dodental «3ft drie gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1