Prikkeldraad rond paleis van Soekarno Engelse regering zal door gaan met economische sanering LOONSTOP INGEVOERD HET WEER BRAZILIAANS CONGRES KOOS EEN NIEUWE PRESIDENT Maarschalk Artur da Costa e Silva Verbijsterende gedachten van Eisenhower RADIO DE KOOK MOORDPARTIJEN TUSSEN DE TWEE GROOTSTE NIGERIAANSE STAMMEN DE IBO'S EN HAOESA'S 62 studenten werden bij relletjes gewond WOENSDAG S OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6788 Bajonetten President niet buiten de wet Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Vriend en vijand MARS VAN VLAAMSE STUDENTEN OP LEUVEN Formaliteit Farce Verspreiding kernwapens OVERSTROMINGEN IN PERZIE Geen werkloosheid Prijsverhoging aardolieprodukten Naijver St jef; jes in India 'tinkering Hj abonnement: TERNEUZEN Mreeteur-Hoofdredaeteur: L van de Sande RedaeHe- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen töverfentieprijs per mm 16 et; minimum per itvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer •12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Sureau van dit Blad" 20 cent verhoging. r>7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de Indonesische hoofdstad was het dinsdag rustig, hoewel er een gespannen sfeer heerste na de botsingen van maandag tussen studenten en militairen, waarbij minstens vier studenten bajonetsteken hebben opgelopen en anderen slagen kregen met geweerkolven. Een woordvoerder van het garnizoen van Djakarta heeft bekendgemaakt, dat 62 studen ten en scholieren, onder wie ook meisjes, gewond zijn. 22 van hen liggen in ziekenhuizen. Het Merdeka-paleis van presi dent Soekarno wordt bewaakt door 2.000 militairen, die ook een zone van ongeveer twee kilome ter rond het gebouw hebben af gesloten met prikkeldraadver sperringen. Ook de universiteit van Dja karta is door zwaarbewapends militairen omringd. Soldaten met bajonetten op het geweer houden voertuigen en voetgangers aan in de buurt van het paleis en controleren identi teitsbewijzen. In de straten patrouilleren pantserwagens en vele winkels zijn gesloten. De garnizoenscommandant, generaal-majoor Amir Mach- moed, heeft gezegd, dat zijn manschappen de nodige maat regelen zullen nemen om beto gingen van heftig anti-Soekar- nogezinde jongeren te belet ten. Het Indonesische leger zal niet aarzelen iedereen die betrokken is geweest bij de mislukte staats greep, voor de militaire recht bank te brengen en dit geldt ook voor Soekarno en zijn echtgenote mevrouw Hartini. Dit heeft generaal Sarwo Ed- hie, bevelhebber van de para chutisten, dinsdag verklaard in een toespraak tot deelnemers aan een betoging die in Tjeribon op West-Java werd gehouden. Volgens radio-Djakarta heeft generaal Abdoel Haris Nasoetion die voorzitter is van het voorlo pige raadgevende volkscongres verklaard dat Soekarno „niet buiten de wet staat" en als ge tuige zou kunnen worden gedag vaard op de processen tegen men sen, verdacht van deelneming aan de staatsgreep. Nasoetion zou dit maandag hebben gezegd in een toespraak tot leiders van actiefronten in Medan op Noord- Sumatra. Nasoetion had ook ge- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Lagere mlddagtemperaturen Veel bewolking met tijdelijk regen en hier en daar mist. .Zwakke tot matige, langs de 'kust matige tot krachtige wind draaiend naar noordelijke rich tingen. Lagere middagtempera- turen. WOENSDAG 5 OKTOBER v.m. n.m. Bresken s 4.46 5.00 Terneuzen 5.22 5.36 Hansweert 5.56 6.10 ^Walsoorden 6.05 6.19 DONDERDAG 6 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.26 5.44 Terneuzen 6.02 6.20 Hansweert 6.36 6.54 Walsoorden 6.45 7.03 zegd, dat de jongeren een directe en radicale doorbraak willen van de oude maatschappelijke orde, terwijl de ouderen meer gepor teerd zijn voor een grondwette lijke en geleidelijke overgang van de oude maatschappelijke structuur uit de tijd die aan de mislukte staatsgreep voorafging. De afdeling West-Java van „Kappi", de organisatie van mid- delbareschoolleerlingen, heeft er bij de regering op aangedrongen „de schatten die de vrouwen van Soekarno hebben vergaard, in beslag te nemen". In een verkla ring wordt gezegd, dat het voor Soekarno, „die geen zakenman is", zo goed als onmogelijk was voor elk van zijn vier officiële vrouwen een prachtige villa te kopen. De onlusten, die zich maan dagmorgen in Djakarta hebben voorgedaan, zijn door het leger uitgelokt, zo heeft Fahmy Idris, de leider van de anti-communis tische studentenorganisatie Kami verklaard. Het leger had volgens hem „zijn belofte gebroken" om voor het paleis van Soekarno de portretten van „de slachtoffers van de communisten" te bewa ken die daar door de studenten waren neergezet. Wij weten nu wie onze vrien den en wie onze vijanden zijn, zo zei Idris die hiermee liet door schemeren dat de eenheid tussen de organisatie Kami en het le ger waarschijnlijk zal worden verbroken. Idris zei voorts dat de studenten opdracht hadden gekregen hun campagne tegen Soekarno op te voeren. Enkele uren na de incidenten waren honderden jonge Indone siërs bezig tegen Soekarno ge richte slagzinnen te kalken op muren, monumenten en trottoirs. Men kon kreten lezen als: „Soe karno, wij haten je"; „Weg met Soekarno"; Hang Soekarno op"; Soekarno verrader" en „Hond van Peking". Een 200-tal Vlaamse studen ten en ongeveer 300 leerlingen van het technisch onderwijs zijn dinsdagmiddag uit Oostende vertrokken voor een „mars op Leuven". In zes dagen zullen zij via Brugge, Gent, St. Niklaas, Antwerpen en Mechelen naar Leuven lopen. In elke stad zal een bijeenkomst worden gehou den over het doel van de mars: de eis tot splitsing van de katho lieke universiteit in Leuven in een Nederlandstalige en een Franstalige afdeling en over heveling van het Franstalige ge deelte naar Wallonië. Deze Vlaamse eis leidde vóór de zomervakantie niet alleen in Leuven, maar ook elders in Vlaanderen tot betogingen. Er werd zelfs overgegaan tot een vervroegde sluiting van het aca demische jaar in Leuven. De Leuvense universiteit tel de vorig jaar 7708 Franstalige Belgische studenten en 10.453 Nederlandstalige. NIEUWE BRAZILIAANSE PRESIDENT Braxilia: Artur da Costa E. Silva (links), de nieuw gekozen presi dent van Brazilië, drukt de hand van vice-president Pedro Aleixo. Premier Wilson van Engeland heeft dinsdag op jaarcongres van de Britse labourpartij, dat in Brighton wordt gehouden, ver- Okt. 6 i ZON op onder MAAN op onder 6.47 18.09 20.30 13.18 6.48 18.07 21.17 14.27 &S0 1&<S 22.20 15.25 DALING VAN TEMPERATUUR Een frontale zone, die dinsdag avond juist ten noorden van de waddenkust lag, zal ons land in de komende 24 uur voor het grootste deel passeren. Dit zal gepaard gaan met een aanzien lijke daling van de temperatuur. De maximum temperaturen zul len vandaag waarschijnlijk om streeks vijf eraden lager liggen dan dinsdag. In de zachte lucht ten zuiden van de frontale zone steeg de temperatuur tot bijzonder hoge waarden. In de zuidoostelijke helft van het land werden maxi mum temperaturen van 22 tot 23 graden bereikt. In het noordwes ten lagen de temperaturen lager, aangezien het siedhtweer-gebied, dat met een frontale storing ge paard gaat, zich tot over dit deel van het land had uitgebreid. In Duitsland en Polen waren de maximumtemperaturen nog hoger dan in ons land. Op de meeste plaatsen in die landen steeg het kwik tot boven 25 gra den. De hoogste waarden waren 28 tot 29 graden, geregistreerd langs de Duitse—Poolse grens. Het federale congres in Brasilia heeft maandag tot president van Brazilië gekozen maarschalk Artur da Costa e Silva. Hij volgt maar schalk Humberto Castello Branco op. De maarschalk, die maandag 64 jaar werd, zal op 15 maart vol gend jaar voor vier jaar m functie treden. Hij kreeg de stemmen van 295 congresleden, waaronder een lid van de oppositie. De 475 afgevaar digden waren met speciale vlieg tuigen naar de ultra-moderne hoofdstad gebracht om hun stem uit te brengen voor de presidents verkiezing, die als een formaliteit werd beschouwd. De regerings partij, het pro-revolutionaire na tionale verbond voor vernieuwing heeft 247 vertegenwoordigers in de kamer van afgevaardigden en be schikt over 45 van de 66 senaats zetels. De oppositie had tevoren bekendgemaakt, dat zij leden, die aan de presidentsverkiezing deel namen, zou royeren. Oppositieleiders protesteerden tegen de indirecte verkiezing van de nieuwe president. Zij spraken van een „farce", omdat het staats hoofd naar hun mening alleen de mocratisch kan worden gekozen indien het volk zich rechtstreeks uitspreekt. Joao Herculano, plaats vervangend oppositieleider, ver scheen in rouwkleding wegens „de dood" van het meest heilige recht van het volk: een regering, gekozen door het volk, welke het land uit naam van allen moet besturen. klaard dat de linkse labourleden die kritiek hebben op de buiten landse politiek van zijn regering, rekening moeten houden met de economische realiteit. Engelands macht en vermogen, aldus Wilson, om zich te mengen in de wereldaangelegenheden, han gen af van zijn economische macht. In laatste instantie zou niemand luisteren naar een Enge land dat bij iedereen in het krijt staat. Inzake Rhodesië merkte de pre mier op, dat het herstel van het wettige bewind een noodzakelijke voorwaarde is voor onderhande lingen, van welke aard dan ook. Elke regeling van de kwestie moest de toestemming van de hele bevol king hebben. Wilson zei niets over de kern wapenverspreiding. Hij vond dat het grote en onmiddellijke gevaar op het gebied van de kernbewape ning niet zozeer was gelegen in de kernbewapening van de V. S., de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en zelfs China, maar veeleer in de verspreiding van kernwapens over andere mogendheden. De New York Times dringt aan op het in acht nemen van een nieu we pauze in de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam als het sterkst mogelijke bewijs voor de oprechtheid van het door de Amerikaanse regering geuite verlangen naar een vreedzame op lossing van de Vietnamese kwes tie. De uiting van de voormalige president Eisenhower, dat de V. S. eventueel bereid zouden moeten zijn tot het gebruik van kern wapens over te gaan, noemt het blad een „verbijsterende gedachte". De politiek van de communisten »n de mogelijkheid hoe vaag dan ook dat er een weg zou zijn w, onderhandelingen over beëin diging van de oorlog in Vietnam, dringt de gedachte op dat dit een geschikt ogenblik zou zijn voor een lange pauze in het bombar deren van Noord-Vietnam, aldus stelt het blad tegenover de door de voormalige luchtmachtstafchef Curtis Lemay „in de primitieve ge- dachtengang van de oorlogslogica" geopperde gedachte, dat het nu het juiste moment zou zijn om de bom bardementen op te voeren. Bij overstromingen die zich maandagavond hebben voorge daan in de Perzische stad Sem- nan op 200 km ten oosten van Teheran, zijn tien mensen om het leven gekomen. Er zijn tweehon derd gewonden en duizenden mensen zijn dakloos geworden. In zijn toespraak tot het congres verklaarde Wilson voorts dat de Britse regering zonder versagen za) doorgaan met de uitvoering van haar programma ter sanering van de economie. De in juli ingevoerde economi sche maatregelen zullen geen alge mene werkloosheid veroorzaken en evenmin een industriële stagnatie. Zij vormen de noodzakelijke voor waarden voor de vooruitgang en de onafhankelijkheid van de eco nomie van Groot-Brittannië, voor de verbetering van de levens omstandigheden van zijn bevol king. Wilson deed een beroep op de bevolking om medewerking te verlenen, opdat de saneringsmaat regelen volkomen slagen. Met name vroeg hij de bevolking het versoberingsprogramma te aan vaarden en daarbij in het bijzon der de loonstop, gevolgd door een periode van matiging op het ge bied van prijzen en inkomens. De regering zal niet aarzelen zo nodig een verplichte loonstop in te voe ren. Wilson legde de nadruk op de factoren die het succes van de vrij willige loonstop hebben tegenge werkt. Naar het Franse peisbureau Agence France Presse" in de wan delgangen van het congres uit goe de bron zegt te hebben vernomen, zal de regering vandaag de ver plichte loonstop invoeren en een aantal maatregelen dienaangaande bekendmaken. DE DEMONSTRATIES IN BRIGHTON Brighton: Duizend ontslagen ar beiders hebben heftig geprotes teerd tijdens een betoging in de Engelse badplaats, waar het La- bour-congres wordt gehouden. Later heeft premier Wilson een deputatie ontvangen voor een gesprek. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Namens de Nederlandse oliever koopmaatschappijen wordt meege deeld dat als gevolg van gestegen aanvoerprijzen per 4 oktober de verkoopprijzen hier te lande van een aantal aardolieprodukten zijn verhoogd. Autogasolie uit pompen, gas- olie voor andere doeleinden en huisbrandolie 1 worden met f 0,30 per 100 liter in prijs ver hoogd. De prijs voor autogasolie uit pompen zal dan 18,1 cent per liter bedragen. De prijzen voor hulsbrandolie 2 en dunne stookolie zullen met 0,25 per 100 liter worden ver hoogd. De militaire gouverneur van Oost-Nigeria heeft alle niet uit dat gebied geboortige Nigerianen ge last zich onder militaire bescher ming te plaatsen om naar hun oor spronkelijke woongebieden te wor den gerepatrieerd. Luitenant-kolonel Ojoekwoe zei deze maatregel te hebben genomen om de levens van niet-oosterlingen te beschermen tegen wraakmaat- regelen van de ibo's, van welke stam leden vorige week in het noorden door de leden van de haoesa-stam zijn vermoord. Bij de ongeregeldheden in het noorden zouden ongeveer 1000 ibo's zijn vermoord. Maandag na men ibo's in Port Harcourt wraak en doodden 25 haoesa's. In het gebied van de ibo's leven ongeveer 10.000 haoesa's en de maatregel van de gouverneur zou vooral op hen betrekking hebben. Kolonel Ojoekwoe zei de gevoe lens van de ibo's te delen maar te menen dat er geen wraak moet worden genomen. De maatregel van de gouverneur was de eerste actie van regerinesziide, sedert vorige week de onlusten begonnen. Aan de onlusten ligt een lang durige naijver tussen de twee groto Nigeriaanse stammen, de ibo's en de haoesa's, ten grond slag. Een ibo-revolutie bracht ia januari de ibo-generaal Ironsi aan de macht en in juli werd deze na een muiterij van haoesa's opge volgd door kolonel Gowon, een noorderling, die thans nog staats hoofd is. Een conferentie van leiders uit alle delen van het land om een po litieke oplossing te vinden, heeft nog geen resultaat opgeleverd. 'De conferentie is tijdelijk opgeschort. In een regeringsverklaring wordt een radio-uitzending uit de buur staat Dahomey als oorzaak voor de onlusten in het noorden ge noemd. Radio-Dahomey had het onbevestigde bericht verspreid, dat in Oost-Nigeria grote aantallen noordelingen waren vermoord, al dus de Verklaring. Een zeshonderdtal studenten heeft dinsdag in de Noordindia- se plaats Kanpoer de boel op, stelten gezet. Zij trokken door de straten, waarbij zij alles ver nielden wat zij tegenkwamen. De politie opende het vuur en ■meer dan twintig personen lie pen verwondingen op. De stu denten betoogden voor verande ringen in het leerolaB. I

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1