Proces tegen Dr. Soebandrio begonnen „Feest" in Peking Zware bombardementen op strategische doelen in Noord-Vietnam SAL90 VAN 1/2 MILJOEN DOLLAR BIJ ZWITSERSE BANK Kermisachtige sfeer onder de toeschouwers „Bewapen de 700 miljoen Chinezen" Dominicaanse republiek zwaar deer wervelstorm „Inez" getroffen BRANDKASTKRAAK IN GRONINGSE Onbekende daders maakten ƒ220.000 buit HET WEER 'n ster matras Maandag 3 Dinsdag 4 Oktober 1966 22e Jaargang No. 6787 TWEE VERDEDIGERS VROLIJKE STEMMING GEHEIMZINNIGE BRIEF Protest Hemelse vrede" Russische boodschap Meer dan duizend doden Bommenwerper op huizen Aanvallen staken. Boeddhistische monniken vrijgelaten De conferentie in Manilla Vietcong meldt grote verliezen van tegenstanders Bevecht van drie uur Weerbericht Hoogwater Zon- en Tinkering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. Van de Sande te Terneuzen wertentieprijs per mm 16 ct; minimum per icvertentie f 2,40. <ubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer ïl ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, v'ei melding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, pzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het bijzondere militaire tribu naal in Djakarta heeft zich zon dagmorgen bevoegd verklaard de voormalige Indonesische vice- premier en minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, te berechten. Eén van de verdedi gers had zaterdag aangevoerd dat dr. Soebandrio volgens de voorlopige grondwet van 1957 voor het opperste gerechtshof terecht zou moeten staan. Aeht-en-twintig personen, on der wie officieren, zullen tegen Soebandrio getuigen. In eerr voor de rechtbank voor gelezen verklaring werd gezegd dat er genoeg feiten zijn om te bewijzen, dat dr. Soebandrio bij ■de staatsgreep was betrokken. Hieraan werd toegevoegd: „In dien de beklaagde schuldig wordt bevonden, kan hij ter dood wor den veroordeeld." Het proces zal tot 12 oktober duren, In het militaire gerechtshof hebben 9 officieren van land-, zee- en luchtmacht en hoge poli tiefunctionarissen zitting. De openbare aanklager is mr. Ach- med, die wordt bijgestaan door luitenant-kolonel Sarjo Nodjoedo en luitenant-kolonel Ali Wismojo. Dr. Soebandrio heeft twee ver dedigers, n.l. Soebagio voor de politieke aspecten en Liem Tjan Jan voor de juridische. In contrast met de gestreng heid van het tribunaal staat de kermisachtig aandoende sfeer, waarin de toeschouwers zich be vinden. Ongeveer vierhonderd perso nen, merendeels officieren van lagere rang, verbergen hun vro lijke stemming niet en laten zich bij de minste aanleiding gaan, bijvoorbeeld als de rechter Soe bandrio bij zijn titel „hadji" noemt, een onderscheiding die degenen krijgen die 'n pelgrims tocht naar Mekka hebben ge maakt. Djakarta: Leden van de militaire politie begeleiden de Indonesi sche ex-minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, naar het hof van justitie waar hij terecht moet staan op beschuldi ging van verraad. Alle toeschouwers van hoog tot laag moeten vóór het betreden van de rechtszaal alles afgeven wat als wapen zou kunnen die nen. 7,0 lagen er in het kantoor van de gerechtsbode ook een vijf tigtal damestasjes Op de tweede dag van het pro ces heeft dr. Soebandrio ver klaard dat de voormalige Britse ambassadeur In Djakarta, An drew Gilchrist, wiens ambassade kort geleden nog door jongeren is aangevallen, hem een anonie me brief heeft doen toekomen, waarin wend gewaarschuwd voor een BritsAmerikaans komplot tegen Indonesië. In de brief stond dat de Britten en Amerikanen met hun mili taire vrienden iets in hun schild voerden tegen Indonesië. Toen de rechter vroeg, waarom Soebandrio meende, dat de brief echt was, antwoordde deze: „Men had mij gezegd dat hij echt was en ik meende daarom dat het ook zo was." Dr. Soebandrio gaf toe, dat men hem niet gezegd had waarom de brief als echt moest worden be schouwd, maar hij had gedacht, dat het zo was, „omdat de Brit ten hun leger en vloot rondom ons hadden." „En at de president dit verhaal voor zoete koek op?", vroeg de rechter, „Ja", antwoordde dr. Soeban drio. Hierop barstte de volle rechts zaal in lachen uit. (Dr. Soebandrio zei nog, dat het op internationaal terrein nor maal was zich van valse docu menten te bedienen, als dit voor het betrokken land nuttig was. Dr. Soebandrio die er ook van wordt beschuldigd economische wanorde en inflatie te hebben veroorzaakt, zou bij een Zwitser se bank een saldo hebben van een half miljoen dollar. Verder zou hij een rekening hebben bij een bank in Tokio. Djakarta: Een beeld van de za terdag gehouden studenten demonstratie bij het Merdeka- paleis. De studenten droegen spandoeken met zich mee, waar op gevraagd werd om een ver volging van Soekarno door een militair hof in verband met zijn rol in de „oktoberevolutie". In Peking werden zaterdag in tegenwoordigheid van de 73-jarige partijleider Mao tse-Toeng de fees telijkheden geopend ter viering van het 17-jarige bestaan van de volksrepubliek. „Bewapen de 700 miljoen Chine zen met de gedachte van Mao tse- Toeng". Dit is de titel van een hoofdartikel in het Pekingse Volks dagblad ter gelegenheid van de zeventiende verjaardag van de Chi nese volksrepubliek. „De grote ge dachte van Mao tse-Toeng doet het enthousiasme en de scheppende kracht van honderden miljoenen Chinezen losbarsten als atoom energie", aldus het blad, dat eraan toevoegt dat de strijdvaardige leden van de „rode garde" slechte gewoonten en vooroordelen van de uitbuitende klasse uitroeien en er nieuwe principes, die van het pro letariaat, voor in de plaats stellen. Diplomaten van landen van het Russische blok verlieten tijdens de parade in Peking uit podium uit protest tegen het feit, dat de Chi nese minister van defensie Lin Piao het Kremlin ervan beschuldigde met Washington tegen Vietnam samen te zweren. Lin Piao zei ten overstaan van de menigte van anderhalf miljoen mensen in het hart van de Chinese hoofdstad, dat de Chinezen hun strijd tegen het Russische revisio nisme tot het einde zouden voort zetten. D De parade van de rode-gardisten werd door Mao tse-Toeng en an dere leiders gadegeslagen van het balkon van de met een verguld dak gedekte „poort van de hemelse vrede". Vooraan in de parade marcheer den een 5000-tal soldaten met in de ene hand de stengun en in de ande re hand het „rode boekje" met aan halingen uit de werken van Mao tse-Toeng. Het was voor het eerst sedert de parade van 1 oktober 1959, dat er troepen aan deelna men. De stoet deed er ruim vier uur over om het plein te passeren. De nadruk werd gelegd op het militaire aspect Van de parade. Slechts Mao tse-Toeng was in een grijze Chinese burgertuniek ge kleed. De meeste andere leiders waren in militair uniform gestoken. Ook de pers was ingeschakeld bij het militaire machtsvertoon. Het was de eerste maal dat er geen officiële partij- of regerings- relegaties van Europese of Azia tische landen aanwezig waren. De Rusische partij en de regering hadden een boodschap gezonden, waarin werd herinnerd aan de noodzaak van eenheid in het com munistische blok. Ook de „Praw- da" pleitte voor voortzetting van het streven naar vriendschap met het vele miljoenen sterke Chinese volk. De Dominicaanse republiek is zwaar door de wervelstorm „Inez" geteisterd. Op het schiereiland Barahona zijn minstens 48 perso nen gedood en ongeveer tweedui zend gewond. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zijn gevallen in de aangrenzende provincie Pedenra- ies, maar hierover waren nog geen betrouwbare berichten beschik baar. In Barahona hebben duizenden boeren geen huizen, levensmidde len, stromend water en elektrici teit meer. Velen hebben zich drie dagen lang in leven gehouden met kokosnoten en de melk daaruit. (ADVERTENTIE) Aanplantingen van koffie, ka toen, bananen, kokosnootpalmen en olienoten zijn verwoest, waar door voor tientallen miljoenen gul dens schade is aangericht. In het dorp Uancho is niet één huis staande gebleven. In de plaats Oviedo staat nog een gebouw over eind, namelijk dat van het plaatse lijke bestuur. Duizenden boeren zijn uit dor pen buiten het schiereiland naar Barahona komen lopen, omdat hun huizen zijn verdwenen. President Balaguer is in Bara hona aangekomen. Hij bezocht het door de wervelstorm geteisterde gebied en beloofde onmiddellijke uitvoering van een programma tot hulpverlening. De wervelstorm die achtereen volgens Guadeloupe, Haiti, de Do minicaanse republiek en Cuba heeft geteisterd, heeft meer dan duizend doden geëist. „Inez" is nu vrijwel uitgewoed. De voorlopige balans is: duizend doden op Haiti, 33 op Guadeloupe, 67 in de Dominicaanse republiek en 1 op Cuba. Talrijke mensen worden nog vermist. Alle vliegtuigen van de drie in de Golf van Tonkin kruisende Amerikaanse vliegdekschepen hebben zaterdag deelgenomen aan een aanval op strategische doelen in de omgeving van de Noordvietnamese stad Phoe Ly, 60 knr ten zuiden van Hanoi ge legen. Het was de grootste lucht aanval tot dusver op één afzon derlijk gebied in Noord-Vietnam. 'boe Ly is een belangrijk knoop punt van spoorlijnen en ver keerswegen. Verscheidene oliereservoirs gin- gen in vlammen op. Luchtdoel- batterijen werden tot zwijgen gebracht en een spoorbrug werd zwaar beschadigd. Een „Skyraider"-jachtbom- menwerper van de Zuidvietna- mese luchtmacht is zaterdagoch tend op het vliegveld van Saigon neergestort op een aantal huizen, die door gezinnen van militairen worden bewoond. Volgens de eerste berichten werden minstens vijf personen gedood en twintig gewond. Het toestel geraakte tij dens de landing, in brand. De Amerikanen moeten „on voorwaardelijk" hun aanvallen op Noord-Vietnam staken, uit het zuiden verdwijnen en het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront er kennen. Dit staat in een gemeenschap pelijk communiqué van Noord- Vietnam en Tsjecho-Slowakije, uitgegeven na afloop van een be zoek aan Hanoi van een Tsjecho- slowaakse regeringsdelegatie on der leiding van premier Josef Lenart. Tsjecho-Slowakije heeft be loofd Noord-Vietnam moreel en materieel te blijven steunen en zijn aanbod tot het zenden van vrijwilligers hernieuwd. Er zijn overeenkomsten gesloten voor verdere hulpverlening. De Zuidvietnamese regering heeft zondag elf boeddhistische monniken, die sinds de onge regeldheden tegen de regering in het begin van het jaar in hechte nis waren, op vrije voeten ge steld. Andere boeddhisten, die nog worden vastgehouden, zullen worden vrijgelaten, zodra het onderzoek in kwestie is voltooid, aldus heeft het Zuidvietnamese hoofd van de politie gezegd. Noord-Vietnam heeft de aan staande conferentie van zeven landen in Manilla een „oorlogs conferentie" genoemd, die tot mislukking is gedoemd. Volgens het door het Noordvietnamese persbureau aangehaalde Hanoise blad „Nhan Dan" is de werke lijke bedoeling van de conferen tie duidelijk uit haar samenstel ling. Radio-Hanoi heeft zondag ge meld, dat volgens de vietcong op 22 september in de provincie Binh Dinh bijna duizend Amerikaanse militairen en een bataljon Zuid vietnamese troepen door de viet cong zijn gedood. Tachtig vlieg tuigen en 150 voertuigen zouden zijn vernield of beschadigd. De gevechten vonden plaats bij Nui Mot, 6 km ten noorden van Phoe Cat. De Amerikanen hadden dertig hefschroefvliegtuigen en meer dan tien vrachtwagens no dig om hun doden weg te voeren, aldus het bericht. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon verklaarde dat Amerikaanse militairen zondag in een vallei, 500 km ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad, 110 Noordvietnamezen en viet- congleden hebben gedood in een hevig gevecht dat drie uur duurde. De eigen verliezen waren „licht". Bij de achtervolging,e die vannacht nog voortduurde, werden nog 25 tegenstanders door de Amerikanen gedood, Bij de N. V. Lijempf melkpro- duktenfabriek aan de Feithsweg te Tolberg (gemeente Marum) is in de nacht van vrijdag op zater dag uit een brandkast die in het kantoor stond, ƒ220.000,ont vreemd. Een bewaker meende omstreeks half vier gerucht te horen in het kantoor. Hij sloeg alarm en waarschuwde de po litie. Toen deze erriveede, waren de daders al verdwenen. Het gestolen geld waS het melkgeld voor de boeren in wijde omgeving, dat zaterdagmorgen zou worden uitbetaald. IJZEREN STAAF Toen de bewaker, de chauf feur W. Warners die bij de fa briek woont en des nachts toe zicht houdt op de terreinen, zijn onde deed, hoorde hij in het grote ronde deed, hoorde hij in 't grote was op slot. De heer Warners ging naar de werkplaats, pakte een ijzeren staaf en ging via de kaasmakerij de fabriek weer bin nen, maar op het kantoor was niemand meer. De rayoncomman dant der rijkspolitie in Tolbert stelde een onderzoek in en rap porteerde dat er ongewenste be zoekers op het kantoor waren geweest. ZUIDELIJKE WIND Het weer in West-Europa wordt nu in sterke mate be heerst door oceaanstoringen. Een kleine, zaterdag boven de Britse eilanden gelegen storing nam in diepte toe en trekt nu langs de Noorse kust naar het noor den. Een andere storing bereik te zondagochtend Bretagne. Ze werd voorafgegaan door een om vangrijk regengebied, dat gro tendeels zondagmiddag en zon dagavond Nederland passeerde. In een groot deel van het land viel meer dan 10 mm. Een derde en zeer actieve depressie nadert nu de weste lijke ingang van het Kanaal. Het bij deze depressie behorende frontensj'steem zal in de komen de nacht Nederland .voorafgegaan door regen, passeren. Achter dit front wordt met overwegend krachtige zuidelijke wind voch tige lucht aangevoerd, waarin veel bewolking voorkomt. „IK ZAL HET LATEN ZIEN. De brandkast was dicht en ver toonde geen sporen van braak. De direkteur vertelde dat er zich veel geld in de brandkast bevond: ruim twee ton aan melkgeld dat zaterdag zou worden uitgekeerd. „Ik zal het u laten zien", sprak hij. De direkteur nam de sleutel en opende de brandkasten ontdekte tot zijn schrik dat het geld verdwenen was. Waarschijnlijk zijn de inbre kers via de deur van de kaasma kerij de fabriek binnengekomen. Vervolgens moeten zij door het loket zijn gekropen in het kan toor waar de brandkast in de hoek staat. (ADVERTENTIE) meegedeeld door het K. N. M. I, te De Blit, geldig van maandag- tot dinsdagavond. Vrij warm weer Zwaar bewolkt en tijdelijk regen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Vrij warm. DINSDAG 4 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 4.13 4.24 Terneuzen '1.49 5.00 Hansweert 5.23 5.34 Walsoorden 5.32 5.43 WOENSDAG 5 OKTOBER v.m. n.m. Breskons 4.46 5.00 T erneuzen 5.22 5.36 Hansweert 556 6.10 Walsoorden 6.05 6.19 Okt. 4 5 ZON op onder 6.45 18.12 6.47 18.09 MAAN op onder 19.57 12.03 20.30 13.18

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1