ZAKELIJK. of toch romantisch? enu Zaterdag 1 oktober 1966 DE VRIJE ZEE U W Pagina 9 van de week mmm Hoeden zijn „vurrukkulluk" Geen jas of japon komt volledig tot zijn recht als er geen hoed bij gedragen wordt. Jïen waarheid als een koe, die maar al te vaak genegeerd wordt. Goed gekozen hoeden doen vaak wonderen en bovendien hebben ze nog praktisch nut ook. We denken hierbij alleen maar even aan een zeer plotse linge uitnodiging, terwijl ons haar niet helemaal perfect „zit". Ja, dan brengt een hoed de charmantste en handigste oplossing, waarbij onze eigen charme volkomen veilig wordt verzekerd. Ook hoeden zjjn „vurrukkulluk". We kunnen er eigenlijk zo heerlijk inee spelen. De manier van opzetten alleen al geeft mogelijkheden te over om ver schillende effecten te bereiken. Verder zijn er altijd weer de acessoires, de corsages, Het guitige strikje, het wissellint, de tulle en de aardige spelden, ifie een hoedje plots een heel ander aanzien geven. NIEUWE KOLLEKTIE TERLENKA YOUNG. Amsterdam: Modellen uit de Terlenka young-kollektie voorjaar 1967. Links een 2 rij blazer kostuum van Terlenka. Sterk geatilleerd, gesloten rugspfit- ten, open manchetten. Rechts een battle-dress style kostuum van Ter- lenka-wol met 4 opgestikte zakken. Open manchetten met kleine omslag. niiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiixiiiiiHiiiiiiii 't Is tijd voor de bollen Hyacinten Hyacinten plant men gemiddeld op 7 cm diepte en 12 cm afstand. De bolmaat moet niet te groot zijn. Af dekken In de wintermaanden met turfmolm of stro. Tulpen Tulpen worden geplant op 78 cm diepte .De bollen mogen niet worden gezet op de plaatsen waar vorig jaar Ook tulpen hebben gestaan. Narcissen Narcissen moeten worden geplant op 7 cm diepte en 12 cm afstand. Deze bloemen blijven vast staar., het eer ste jaar moeten ze worden afgedekt tegen de vorst. Anemonen De variëteiten apennia, blanda en nemorosa verlangen een koel en be schaduwd plekje. De a.fugens en st. bavo daarentegen houden van zon. De plantafstand is 10 cm en de diep te 4 cm. Deze planten moeten beslist niet later geplant worden dan in ok tober en moeten 's winters worden afgedekt. Crocussen Crocussen houden van vochthou- dende, licht beschaduwde plaats. Plantdiepte is 68 cm en plantafstand jS 67 cm. Mussen vernielen ze wel eens. Zwarte draadjes spannen is het beste middel daar tegen. Eremurus De eremurus is een prachtige snij bloem van wel 1'/2 meter hoogte. Ze bloeien in mei-juni of augustus-sep- tember, al naar de soort. Ze houden van voedzame zandgrond, die vocht- houdend is. Plantdiepte 10 cm. Af stand 2530 cm. Fritillaria imperialis Dit is de bekende keizerskroon, ze verlangt goede vochthoudende zand grond. Afstand 15 cm, diepte 810 cm. Calanthus nivalus Het alom bekende sneeuwklokje houdt van koele grond, die niet te droog is. Moeten vroeg worden ge plant in het najaar, dicht opeen en in grote getale. Diepte 89 cm, af stand komt er vanzelfsprekend niet zo op aan. U kunt ze ook onder de gras mat steken, maar dan worden ze bij het grasmaaien in het voorjaar vaak geraakt. Ixia Prachtige snijbloemen kunt u ver krijgen van de ixia. De bollen moeten in december geplant worden in door latende grond. Zwaar afdekken met blad of riet. Plantdiepte 8 cm en af stand 5 cm. Iris Alom bekend. Moet geplant worden in september-oktober, in volle zon en op een plek die kalkhoudend Is. Planidiepte 68 cm, afstand 10 cm. Er zijn vroege en late bloeiers, zet deze door elkaar dan hebt u langer plezier ven die border# Lilium candium Deze is van de lelies de enige soort, die in het najaar geplant kan worden. De wortels moeten koel blijven. De bollen moeten in niet te droge grond op 1215 cm diepte worden uitge zet. Muscari Dit is de druifjeshyacinth. Ze moet dicht opeen worden geplant. Ze bloeien zowel in de zon als in de schaduw. Diepte 4 cm. Erythronium Het hondstandviooltje doet het ook onder struiken. Ze blijven vast staan en moeten vroeg worden geplant. Diepte 8 cm. Goed uitstrooien. Crocus Er is een najaarsbloeiende crocus die in september moet worden ge plant op een zonnige standplaats op 6 cm diepte en 58 cm diepte. Voor al deze planten geldt, dat de voorschriften van kweker of zaad- handelaar goed moeten worden op gevolgd. UITBUNDIG Hoeden beginnen hun bestaan meestal als capeline, als bandstro, als soepel lapje stof, maar ook als velle tje bont. Artistieke en vaardige, vak kundige handen maken er modieuze hoofddeksels van, die elk seizoen weer opnieuw bij de kledingstijl wor den aangepast. Zo zijn er voor dit seizoen uitbun dige hoeden, simpele hoedjes en spor tieve exemplaren. Naar type en smaak kunnen we een groot of een klein model kiezen. Met zorg kiezen is belangrijk, omdat een hoed het ge zicht omlijst en het gezicht is nu een maal het eerste waar we naar kijken. We zien veel mooie herfstachtige bruine kleuren. Er is warmkleurige beige, groen, mosgroen, prachtig rood, niet te vergeten paars en bij- zondier goed'e combinaties van kleu ren en materialen. Deze materialen zijn haarvilt, velours, fluweel, ombré fluweel, jersey, geweven bont, imi tatie bont dus en echt bont. MET BONT De meeste hoeden zijn flatteus en gemakkelijk draagbaar. Grote bewon dering hebben we voor de modellen van de Nederlandse hoedenontwer- pers Harry Seheltens en Peter Voorn. Zij geven de toon aan met aanslui tende hoedjes, die heel precies zijn doorgestikt, soms met gemetaliseerd garen en met bontcreaties. Roodvos en geverfd wasbeer staan zeer goed, nerts hoeden, verwerkt met zijde of fluweel, zijn beeldschoon. Hun enige bezwaar is, dat ze zo kostbaar zijn. Gelukkig brengt de hoedenindus- trie ook goede hoedjes van imitatie bont, zó goed, dat we soms wel twee maal moeten kijken of ze toch niet echt zijn. Wat denkt u van een kapje ge maakt van wit imitatie bont met daaraan een „zak" van witte jersey? Heerlijk warm over de oren en zeer flatteus' Kundig doorgestikte hoeden en baretten van fluweel hebben ook een grote bekoring. Ze zijn zeer ele gant en het prettige van deze hoeden is bovendien nog dat we er zo veel mee kunnen doen. ze zijn niet zo kwetsbaar. Zonder bezwaar kunnen we ze bijvoorbeeld opgevouwen in de koffer meenemen. Er zijn ook hoeden van vilt, een mooie kwaliteit heet antilope, met knap stikwerk, spor tieve en meer geklede modellen. BARETTEN Oneindig flatteus zijn bontbaretten, bont petten en bont mutsen. De voli- mineuze baretten voor deze winter hebben de meest prachtige kleuren en kleurschakeringen. Houdt u van Tcscaans lam, oranje geverfd en ver werkt tot een heel grote bol op een bruine jersey rand, die strak om het hoofd sluit? Of kiest u liever een nerts hoed compleet met cravate? Ook bij de imitatie bonthoedjes is vaak een cravate, soms ook worden ze gecompleteerd door bijpassende manchetten, gevoerde kragen of mof jes. Heel modieus zijn de kleine, strak om het hoofd sluitende hoedjes in astronautlijn, die zó gevormd zijn, dat er een punt op de wang valt. ilium illHllHIUIHltilillllllllltlUllllHUilülllliilJMlUlllllHIWHÜWS Wat is zakelijk?... En wat is romantisch? Zakelijk suggereert koel, afgepast en netjes. Roman tisch in de mode betekent aantrek kelijk en in de mode voor de nacht- rust zelfs verleidelijk, niet op een uitdagende, maar op een ingeto gen wijze. Verder redenerend zou een zake lijke nachtkleding-mode koel, dus niet verleidelijk moeten zijn; maar dat hoeft ook niet helemaal waar te zijn! De nieuwe stijl van op-art- invloeden stimuleert echter meer de zakelijke dan de romantische nachtmode. André Courrèges maakte zich, terecht, de dienaar van beide. Deze Franse modeont werper creëerde een mode die zo veel aandacht en navolging kreeg, dat men wel kan spreken van een rage. En het ziet er naar uit dat deze rage voorlopig nog niet voorbij is, want telkens en telkens opnieuw worden we geconfronteerd met de pastelkleurige jurken, pakjes en mantels, afgebiesd met de brede banen. Courrèges is: 'n gérende jurk of een gérende mantel. Cour règes betekent: hyperkorte rok ken. Courrèges wil zeggen: kleine witte laarsjes met open teenstuk ken. Courrèges: de gestileerde moed met een knipoog naar Mon driaan. NU OOK LINGERIE Courrèges is „modieus door Baretten in ruitstof met bijpassende geruite sjaal staan jeugdig. Grappig zijn de chenille mutsen in alle denk bare kleuren, als roze, fel groen, lila, wit, rood en zwart. Zeer en vogue is een paars fuwelen baret op satijnen band verwerkt. Jersey laat zich prachtig verwerken tot turbans. Deze turbans zijn er niet alleen in effen kleuren, maar ook in combinaties van bijvoorbeeld bruin en beige en twee kleuren groen en in gedessineerde jersey. Nieuwe garneringen zijn grote rijg- steken in een iets lichtere of donker der tint dan het vilt van de hoed. De geklede Engelse verenhoedjes zijn nog steeds „in", terwijl we voor de avond baretten van organza veertjes zien. Maar laten we vooral niet vergeten, dat een hoed in de eerste plaats moet „zitten" en dat hij niet alleen goed dn het gezicht moet staan, maar dat hij zeker ook van achteren flatteus dient te zijn. BETTY TEELING «llllll!l!lllllll!IIIIHIIIIiH!llilllll!IXIHI!lilillll!IIHII!lll!llliHI!l!lira II kunt niet alles weten Als het water in een betonnen regenbak groen wordt, moet u de bak goed schoonmaken met chloorkalk of bleekwater en zorgen voor een goede afsluiting. Door het licht buiten te sluiten krijgt de alg weinig kans zich te ontwikkelen. Aluminium voorwerpen kunt u het beste schoonmaken met staalwol. Vetvlekken op leren schoenen kunt u het beste verwijderen door er een laag je rubbersolution op de vlekken te smeren. Dit laagje goed laten drogen, zodat er een rubbervelletje ontstaat. Dit velletje moet u er dan aftrekken, waardoor ook het vet er afgetrokken wordt. ketelsteen kunt u verwijderen door de ketel te vullen met azijn en dit aan de kook te brengen, waarna u de inhoud laat afkoelen. Een stuk of drie knikkers er in en weer koken en heen en weer rollen. Tenslotte goed naspoelen. 'etvlekken in suède jasjes kunnen worden verwijderd door een beetje mag nesiumpoeder op de vlek te strooien, er even in te laten trekken en daarna af te borstelen. ikverfvlekken moet u insmeren met zeep, hierop wat terpetijn druppelen. Dan de plaatsen waar de vlekken zich bevinden, dubbelvouwen en tussen de vingers heen en weer wrijven. Naspoelen met water. opergroen kunt u verwijderen door het boven een spiritusvlam te houden en daarna goed op te wrijven. U kunt dit vaatwerk na bovenbedoelde behandeling weer mooi glimmend krijgen door het af te wrijven met melk waarin een beetje zout. iardgeworden verf- en verniskwasten kan men weer zacht krijgen door de kwasten in carbolzuur 50 te dopen. Ook kan men dit werkje op knappen door de kwasten in te smeren met zachte zeep; 't duurt echter langer, maar is beter voor de kwasten. |llllillllil!llilllllll!lllllllilllHillll1illlllliillllllilllllill!lilllillllllllilillill!l!l!lll!llliilllllllllilllll!]!(llilll|]l '.V.V.V.V.ViV nu óók lingerie, bad en slaapka mer", zouden we kunnen zeggen, want de slipjes, jupons, onderjur ken en nachtjaponnen zijn alle maal voorzien van de z.g. Cour* règeslook. Evenals de bovenkle ding vertoont deze lingerie verti cale en horizontale stof banen, waardoor er een vlakverdeling ontstaat, die het geheel iets strengs en zakelijks geeft. Maar de korte rokken (de lengte van onderjurk of jupon moet zich er wel bij aanpassen!) zorgen toch weer voor een naïef-onschuldig effect. Begrijpelijkerwijs houdt niet iedereen van de strenge geometri sche dessins, maar Courrèges is gelukkig geen dictator. De vrouw idle wat romantischer is aangelegd, kan haar hart ophalen: er is ook lingerie met strikjes, plooitjes, bloemetjes en vooral véél kant Bij de nachtkleding zijn de mogelijkheden bijna onuitputtelijk. De romantiek spreekt trouwens in de bovenkleding ook een woordje mee. De stofjes en de kleren uit de film „Viva Maria" en de bloe metjesdessins van grootmoeders rokken staan model voor de mode van nu, Elke vrouw zal het liefst dra gen, wat haar het beste staat. Ze heeft nu de keus: effen of bloeme tjes, banen of kantjes, glad of ge plooid. Het is maar, waar ze van houdt. MARION imouw iW.V.V.V.W.1 Tot allerlei modieuze caprices, die zich tussen carnaval en Courrèges- stijl bewegen, verleidde epn nieuwe wonderstof beroemde Westduitse mode-ontwerpers. Als zacht, buig zaam geitenleer doet het in een be kende Westduitse chemische fabriek ontwikkelde materiaal aan, dat in wezen uit een met polyurethanfilm overdekt kunstzijdeweefsel bestaat en over verbazingwekkende eigen schappen beschikt: het is water afstotend en laat geen wind door, maar ventileert wel en is tevens licht en flexibel. Het is bestand tegen vet ten en oliën, men kan het naaien, wassen, reinigen en strijken, het is in vele modieuze kleuren te krijgen en bovendien niet duur. Voor regen- en sportkledingmaar vooral voor prak tische kinderkleding, is dit nieuwe produkt uit de reageerbuis bepaald ideaal. Dat er echter ook chice man tels en costuums, japonnen, cocktail robes en zelfs lage avondmantels van gemaakt kunnen worden, bleek bij de presentatie van de voorjaars- en zo- merkollekties 1966 van de couturiers. Ook Pierre Cardin had interesse voor het nieuwe produkt en heeft naast fantasievolle damesjaponnen ook vlotte herencostuums geschapen. Het jongste kind van de mode zal het komende jaar ongetwijfeld veel van zich doen spreken, temeer daar de „cuiromanie", de leerkoorts, nog altijd de gemoederen van modebe wuste dames en heren verhit en de huidjes van geiten nog steeds niet be paald goedkoop sjjn Het natte en stormachtige herfst weer doet echt verlangen naar ivin- terkostjes, naar warme dranken en naar gezellige hapjes om de middagen en avonden thuis extra knus te ma ken. Iets bij de koffie of thee, als b.v. een lekkere cake of boterkoek is al tijd een traktatie. En gebruikt U dan voor gebak, waar de smaak van het vet dat gebruikt werd meestal zeer op de voorgrond treedt, wel roombo ter, want dan word Uw moeite zeker beloond. ZONDAG: heldere tomatensoep; ge bakken lever met roomsaus en champignons, rijst en sla; vruch tensla met sour-cream. MAANDAG: Arabische eieren, papri kasaus, aardappelen, komkom mersla; wentelteefjes. DINSDAG: hachee, rode kool, aard appelen; rijsttaart. V/OENSDAG: gevulde paprika's met gehakt, aardappelpuree; karne- melkvla met rozijnen. DONDERDAG; gebakken aardappe len met uien en kaas, rauwe an- dijviesla; perencompote met va- nillevla. VRIJDAG; visgehakt of verse worst worteltjes, peterseliesaus, aard appelen; caramelvla. ZATERDAG: witte bonensoep met verse groente en blokjes kaas; fruit. ARABISCHE EIEREN Pel vier hardgekookte eieren, prik er met een vork in (dit om barsten te voorkomen) en bak ze in hun ge heel in 50 gram boter langzaam bruin. Bestrooi ze met een mengsel van zout, paprikapoeder, peper en geraspte kaas en dien ze op in een halve uit geholde tomaat met een takje peter selie. RIJSTTAART '/i liter melk, 100 gram rijst, vanillestokje, 50 gram boter, 25 gram bloem, 100 gram suiker, 50 gram gepelde, gehakte amande len, 2 eierdooiers. Kook van de melk met het vanille stokje en de rijst een dikke brij. Laat het afkoelen en haal het vanillestok je eruit. Roer de boter tot room, doe de eierdooiers, de suiker, de gezeefde bloem, de amandelen en iets zout er bij. Schep de rijstebrij erdoor en meng deze massa voorzichtig door het stijf- geslagen eiwit. Doe alles over in een goed ingevette en met paneermeel be strooide springvorm en bak de rijst taart ongeveer 1 uwr in een warme ovan.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 9