helpt u nu nog sneller van uw pijn af! Kinderzegels brachten 4,5 miljoen gulden op DE TERUGKEER VAN ARAM Provinciaal nieuws ƒ250.600 voor schippersinternaat Terneuzen BELGIE WIL MILITAIRE BIJDRAGE AAN DE N.A.V.0. BEPERKEN Weekenddiensten BETOGERS IN KONGO EISEN DAT TSJOMBE LEVEND WORDT BEGRAVEN Want;'ASPR0'is nu'mierofined! N.A.V.0.-WERKGR0EP BEZOCHT ZUID-LIMBURG LEZERS Hoofdpijn, verkoudheid, griep... DE VRTJE ZEEÜ\1I Pagina 9 Zorg voor schippersjeugd bleef achter Internationale dief aangehouden Leerfabriek gaat sluiten Acht internaten Vier punten Oost en west Zie hoeveel sneller (èn microsco pisch fijn)microfined'ASPRO'in water uiteenvalt daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nog sneller herstel 'ASPRO' - nü «microfined'- verdrijft uw pijn nög sneller. microfined' 2 'ASPRO'5 Ut&itKteekfit! Stammenoorlog in Nigerie die schrijven Terneuzen Zaamslag AGENDA Zaterdag i öKïóber 1966 Er zijn vorig' jaar 33.649.985 kinderpostzegels verkocht door de Nederlandse schooljeugd en de plaatselijke comité's. De zegels en de prentbriefkaarten leverden samen 4.5 miljoen gul den op. Dit record-bedrag is gis teren op een feestelijke bijeen komst in Maarsbergen symbo lisch verdeeld door prof. R. Hornstra de voorzitter van de „Stichting Nederlands comité voor kinderpostzegels". Alle tehuizen en verenigingen, die zich bezig houden met de. zorg voor het kind, dat buiten het eigen gezin moet worden opgevoed en/of verpleegd, delen in de opbrengst naar rato van het aantal verpleegdagen. Glo baal gezien gaat van de 4,5 mil joen gulden ƒ1.790.000 naar de justitiële kinderbescherming en eveneens 1.790.000 naar de hy giënische kinderbescherming. Verder krijgt het „steunfonds van de Nederlandse kinderbe scherming" 120.000. Er gaat 300.000 naar Suriname en de Antillen en er is 500.000 uit getrokken voor de z.g. „meng- groep" (instellingen, die noch onder de justitiële noch onder de hygiënische kinderbescherming vallen). Een deel van al deze bedragen is weer bestemd voor „bijzon dere projecten". Daartoe behoort in de eerste plaats het schip persinternaat „Koningin Julia na" te Terneuzen, dat ƒ250.000 krijgt. Het bedrag voor de grote pro jecten werd gesymboliseerd door Edammer kazen, die elk 25.000 waard waren. De Haagse politie heeft de 30- jarige Duitser K. S. uit Hamburg gearresteerd, die bekend heeft in tal van steden diefstallen te heb ben gepleegd, zoals in Wenen, Hamburg. Aken, Londen, Brussel, Parijs, Antwerpen, Delft en Den Haag. De man sloeg zijn slag steeds in inrichtingen, waar sauna baden konden worden genomen. Een Engelsman deed bij de Am sterdamse politie aangifte van diefstal, gepleegd in een saunabad in Den Haag. De Haagse politie speurde de Duitser op, die op de zelfde dag als de Engelsman een dergelijk bad had genomen. Donderdagmiddag kon S. wor den aangehouden. Hij ontkende hardnekkig iets met de diefstal te maken te hebben. Zijn omzwervin gen door Europa, zijn verblijf in diverse steden, waar ook diefstal len in sauna-badhuizen waren ge pleegd, brachten de Duitser er toe een aantal van de diefstallen toe te geven, waarbij ettelijke duizen den guldens werden buitgemaakt. Het verhoor wordt voortgezet. Overal paste S. dezelfde metho de toe. Persoonlijke eigendommen kunnen saunabaders afgeven aan een loket, tegen ontvangst van een nummerplaatje. De baders stoppen dit plaatje meestal in een van de zakken van hun kleding in een kleedhokje. De Duitser zocht op zijn gemak een slachtoffer uit. haalde uit diens kleding het num merplaatje en kreeg daarmee de in bewaring gegeven spullen als por tefeuilles en portemonnees in han den. Met ingang van 1 januari a.s. zal de chroom-lederfabriek Hol land N.V. te Waalwijk haar pro- dukte van overleder voor de schoen- en lederwarenindustrie staken en tot sluiting van het bedrijf overgaan. Het 45 man tellende personeel is donderdag van het besluit van de diyektie op de hoogte gesteld. Vrijdag zijn het gewestelijk ar beidsbureau en de vakbonden ingelicht. Het bedrijf werd in 1939 opgericht. De sluiting van het bedrijf is een gevolg van de moordende concurrentie in eigen land en op de Franse en Ita liaanse exportmarkten, de sterk gestegen huidprijzen en produk tiekosten. De direktie wil in nauw overleg met de vakbonden in de resterende drie maanden een oplossing vinden voor een zo gunstig mogelijke afvloeiing van het personeel. De heer C. H. W. Smit van de hervormde stichting voor in ternaten schippersjeugd kreeg er niet minder dan tien. Prof. Horn stra zei met betrekking tot deze gift, dat er dit jaar een extra bedrag is uitgetrokken voor de schippersjeugd, omdat de zorg daarvoor ver is achtergebleven bij die voor andere groepen Nederlandse kinderen. „We wil len hiermee uitdrukken, dat het zo niet langer mag met de in ternaten voor schipperskinde ren", aldus prof. Hornstra. De heer Smit zei onder meer, dat zijn stichting al twintig jaar bestaat, maar dat het Neder landse volk praktisch nog niets weet van het schipperskind. Er zijn 14.000 binnenvaartschepen en van de vijfduizend schippers kinderen in de lagere school leeftijd zijn er tweeduizend op een internaat. Hiervan heeft de hervormde stichting er zeshon derd opgenomen in haar acht internaten. Daar zijn er bij met slaapzalen voor zestig kinderen, zonder recreatieruimte of andere moderne voorzieningen. De stichting zal het kinder- postzegelgeld gebruiken voor de houw van een nieuw internaat in Terneuzen, waar de kinderen nu nog in woonflats zijn onder gebracht. Dankbaar was de heer Smit ook voor het rapport, dat de univer siteit van Amsterdam in op dracht van het kinderpostzegel comité heeft samengesteld over de situatie op de internaten in Nederland. Hieruit blijkt volgens de heer Smit, dat een grotere overheidsbemoeienis absoluut noodzakelijk is. (ADVERTENTIE) Premier Van den Boeynants van België heeft vrijdag gezegd dat België begin volgend jaar nieuwe voorstellen zal doen aangaande zijn militaire bijdrage aan de N.A.V.O. In kringen die nauwe be trekkingen onderhouden met de Belgische regering, is gezegd dat België rationalisatie van zijn strijd krachten zal voorstellen waardoor zijn militaire uitgaven beperkt zouden worden. De Belgische voorstellen, die door de minister van buitenlandse zaken, Pierre Harmei, aan een N.A.V.O.-ministeraad voorgelegd zullen worden, zullen, aldus heeft Van den Boeynants na een kabi netsvergadering meegedeeld, met vier belangrijke punten rekening houden: a) de Belgische trouw aan de N.A.V.O. en het belang, dat België hecht aan solidariteit tus sen de leden-landen; b) de nieuwe politieke en militaire situatie, voort vloeiend uit besluiten van de Fran se en Britse regering die de N.A.V. O. raken (Frankrijk heeft zich teruggetrokken uit het geïnte greerde militaire N.A.V.O.-com- mando en Engeland heeft gedreigd zijn troepen uit West-Duitsland te zullen terugtrekken tenzij Bonn een grotere bijdrage levert in de kosten van legering van deze troepen); c) de technische ontwik keling waardoor bepaalde strate gische concepties zijn gewijzigd (België zou er op toezien dat zijn verplichtingen krachtens het bond genootschap in verhouding staan tot zijn middelen); d) de verbete ring van de politieke betrekkingen tussen landen met verschillende staatkundige stelsels, waardoor een nieuwe stap gedaan zou Kun nen worden naar een ontspanning tussen het oosten en het westen en vreedzaam naast-elkaar-be- staan. Van welingelichte zijde is verder gezegd dat de Belgische regering op het standpunt staat, dat de ont wikkeling van moderne wapens en nieuwe strategische opvattingen herziening van haar militaire bij drage aan de N.A.V.O. noodzakelijk maken. België is ook van oordeel dat de tijd nu rijp is, dat de N.A.V.O. een initiatief neemt in de richting van verbetering van de be trekkingen tussen oost en west. JONGEN VERDACHT VAN ZEDENDELIKT De politie te Delft heeft een 16-jarige jongen uit deze ge meente aangehouden op verden king van het plegen van een zedendelikt. De jongen had tot tweemaal toe binnen weten te komen in de kamer van een hem onbekende jongedame. Door haar te bedreigen voorkwam hij dat het meisje alarm sloeg. De knaap was nog dit jaar veroordeeld tot een boete alsmede twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar wegens een soort gelijk delikt. ONTPLOFFING OP NOORSE COASTER Op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van het tankhoofd heeft zich vrijdagmorgen een ontplof fing voorgedaan in de machine kamer van de Noorse coaster „Jonika" (500 brt.). Niemand raakte gewond. Wel ontstond vrij ernstige machineschade, waar door twee havensleepboten in aktie moesten komen om de Noor naar de Waalhaven te slepen. Het schip ligt daar nu op de boeien. Deskundigen zullen een onderzoek instellen. ALBANESE VLUCHTELING HAD GEEN GELUK Een jonge Albanees, de 24- jarige Zenel Spajoe, had het idee naar de V. S. te trekken. Hij ver liet heimelijk zijn land, werd in een vluchtelingenkamp opgeno men, ontsnapte, liftte naar Frank rijk, verborg zich daar aan boord van dé „Queen Elisabeth", pro beerde via een kabel in de haven van New York van boord te gaan, kwam in het water terecht en werd ternauwernood gered. Hij is nu weer met het Britse passa giersschip op weg naar Frankrijk als ongewenste vreemdeling. TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen S uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopend: M. B. M. Ha- mann, Noordstraat 69, tel. 2060. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Vogelaar, v. Steen bergenlaan 67, tel. 3360 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gel Kruis: zr. Neve te Philippine, tel. 01159—306 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat 8. tel. 666. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw, Westkade 119A te Sas van Gent, tel. 01158588. Deze week hebben vijfduizend betogers voor het Portugese consulaat in Matadi, een stad bij de monding van de rivier de Kongo, betoogd. Zij eisten dat de vroegere Kongolese premier van Kongo, Tsjombe, levend begra ven wordt. Zij stelden ook „de door Portugal ondernomen ma noeuvres om het in Kongo ge vestigde bewind te vernietigen" aan de kaak. De Katangese colonne, die erin geslaagd is uit Kisangani te vluchten, toen de stad <*oor ge regelde eenheden van het Kon golese leger werd veroverd, is thans bij Poenia, 350 km ten zuidoosten van Kisangani, tot staan gebracht, aldus is van mi litaire zijde in Kinsjasa meege deeld. De rebellen zouden vergeefs hebben gepoogd over hun over gave te onderhandelen. Zij zou den Kongolese burgers als gij zelaars gebruiken om zich te vrijwaren voor eventuele lucht aanvallen. Tot dusver zou nog geen luchtaanval op de Katan gese kolonne zijn gedaan. Het opperbevel van het Kongolese leger weigert elk compromis met de rebellen. Dezelfde zuivere 'ASPRO'-tabfetj'es, maar nu 'microfined', Door een nieuwe bewer kingsmethode 30 x fijner samengesteld. Gisteren bracht een werkgroep van tien personen van het ge allieerde hoofdkwartier voor centraal Europa (Afcent) met enkele vertegenwoordigers van het ministerie van defensie een bezoek aan Zuid-Limburg. Dit werkbezoek was een direct ge- Naar verluidt zijn in noord- Nigerië donderdag minstens 100 mensen om het leven gekomen en velen gewond bij hernieuwde gevechten tussen stammen. In het begin van de week zijn in de hoofdstad van oost-Nigerië, Enoegoe, handelaars uit 't noor den des lands aangevallen. Hun marktkramen werden vernield. Door de nieuwe botsingen tus sen oostelijken en noordelijken is de massale uittocht van ooste lijken uit het noorden nog groter geworden. Vele uitgeweken oos telijken bezetten belangrijke funkties. Eerder in de week wa ren berichten uit noord-Nigerië ontvangen, dat de exodus ernsti ge ontwrichting teweeg had ge bracht in het telefoon- en telex- verkeer en bij de P.T.T., de spoorwegen en de energievoor ziening. volg van het overleg van de veertien NAVO-landen van 25 september j.l. in Parijs, waarbij deze landen tot de gemeenschap pelijke conclusie kwamen, dat in principe vestiging van „Af- cent" in Zuid-Limburg (thans te Fontainebleau) is aangewezen. De ervaringen van de werkgroep zullen met de resultaten van an dere studies het materiaal vor men, op basis waarvan binnen enkele weken nadere beslissin gen zuilen worden genomen. 55 Even later kwam het sein voor de vloot o<m het anker te hijsen en het vlaggeschip te vol gen. Het kleine scheepje was reeds ver voor hen uit en voer recht op de Barbadorenvloot aan. Die lag nog steeds waaiervormig verspreid, zodat zij de gehele baai afsloot. Doch nu had men ook daar de nadering van de vloot uit Veneda gemerkt. Er klonken ruw geschreeuwde beve len. Hier en daar werden zeilen gehesen en het geluid van razen en lieren vermengde zich met het geratel der ankerkettingen. Plot seling schoten van het kleine Barbadorenschip, dat de vijand nu tot vlakbij genaderd was, aan alle kanten de vlammen omhoog. Doch de bemanning scheen er, zich niets van aan te trekken en stuurde het schip recht tussen de vijandelijke vaartuigen in. Het grootste Barbadorenschip, waar men de zeilen reeds gehesen had, trachtte een ontwijkende bewe ging te maken, doch het bran dende scheepje voer er recht op- aan en voordat de verschrikte be manning goed en wel besefte, wat er gebeurde, zag zij, dat het grote zeil reeds had vlamgevat. De wind wakkerde het vuur aan en de verstikkende rook maakte het de mannen onmogelijk han delend op te treden. Een paar van hen overwogen een sprong op het kleine scheepje, dat in middels één laaiende vuurzee was, d'oeh de hitte schrikte hen af en ongehinderd koerste het dood en verderf brengende vaar tuig naar een ander schip van de vijand. HARMONIE TERNEUZEN Het enige muziekkorps dat onze stad rijk is, „De Harmonie", heeft uw steun nodig. Steun in tweeërlei opzicht, finan cieel en daadwerkelijk. Lang niet iedereen kan musice ren, doch zij die dit wèl kunnen, willen wij opwekken zich aan te melden als werkend lid. Ook ad- spiranten zijn van harte welkom De oefenavonden zijn: Muziekkorps, dinsdagavond van 2022 uur, bovenzaal La Belle Vue; Tamboerskorps, donderdag avond van 19.3021 uur, gymnas tieklokaal aan de Schoollaan. Op de overige stadgenoten doen wij een beroep om financiële hulp. Het instrumentarium moet nood zakelijk worden vernieuwd en aan gevuld. Wij hebben direct nodig: 1 grote fluit 3 klarinetten 3 trompetten 1 bariton 1 tuba 1 stel bekkens 1 tamboerijn 4 platte trommen k f 110 440 a f 500 500 a 350 f 1050 a 350 f1050 a 560 560 a 600 f 600 a 80 80 5 30 30 Totaal f 4310 Ook het uniformfonds eist drin gend financiële versterking. Alvorens een beroep te doen op de overheid menen wij uw mede werking in te mogen roepen, daar een goed muziekkorps een zaak is die de gehele plaatselijke bevolking aangaat. Gaarne zullen wij in de komende tijd wijksgewijs een financieel be roep op u doen, waarvan wij u tij dig in kennis zullen stellen. Voor uw medewerking zeggen wij bij voorbaat hartelijk dank. „Harmonie Terneuzen", W. J. BLIEK, voorzitter. P. RINGELBERG, secretaris. Initiatief van stichting „Oog en Bril" Gratis ogentest in Hulst en Middelburg In de periode van 3 tot 7 okt testen daartoe speciaal opgeleide medewerkers van de stichting „Oog en Bril" in Zeeland gratis de ogen van kantoor- en winkel personeel. huisvrouwen en weg gebruikers. De bedrijven krijgen bezoek van een testteam, terwijl de huisvrouwen en weggebruikers terecht kunnen in „De Graan- beurs" te Hulst van 3 t/m 6 okt. en in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg van 4 t/m 6 okt. De beide teststations zijn ge opend van 9.30 tot 18 uur. De resultaten van dit onder zoek zullen donderdag 6 okt. a.s. worden bekendgemaakt tijdens een showavond in de „Prins van Oranje" te Goes. Deze avond is gratis toeganke lijk voor het publiek, dat toe gangsbewijzen kan verkrijgen bij de optiens, in het teststation te Hulst en Middelburg en aan de zaal. Het programma, waaraan ook Ramses Shaffy en Louis van Dijk medewerken, omvat o.a. een spektakulaire show „Mode en monturen", gepresenteerd door een achttal mannequins en een dressman. Examen letteren en wijsbegeerte De heer A. Cornells, leraar Frans aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen, slaagde aan de rijks universiteit te Gent voor het licentiaat in de letteren en wijs begeerte. afdeling wijsbegeerte, met een verhandeling over het begrip structuur en wetenschap pen van de mens. De heer Cornelis slaagde voor dit examen met grote onderschei ding. Zeeuwse Verwarmings Unie ontving gasten De direktie van de Zeeuwse Verwarmings Unie N.V., geves tigd aan de Mr. F. J. Haarman- weg, ontving gisteravond een aantal gasten ter kennismaking. Sedert anderhalf jaar is dit be drijf te Terneuzen gevestigd. Het werkt met 16 monteurs door het gehele Zeeuwse gebied en ver daar buiten. De heer drs. W. Nijzink ver telde bij deze ontmoeting dat Nederland op het gebied van centrale verwarming van wonin gen ten opzichte van een aantal andere Westeuropese landen een achterstand moet inhalen. Door het gebruik van olie en daarna door de komst van het aardgas is de verwarmingsproblematiek in beweging gekomen en de be drijfsleiding is van mening dat de mensen, die tot de aanschaf van centrale of meer-kamerver- warming willen overgaan, recht hebben op een duidelijke voor lichting. Daarom heeft men bij de opzet van de showroom er rekening mee gehouden o.m. ar- chitekten te kunnen ontvangen en hen te kunnen inlichten over diverse soorten verwarming, door middel van de moderne ap paratuur die er aanwezig is. Maar men denkt ook aan voorlichting van b.v. leden van vrouwenver enigingen enz. Predikant beroepen De gereformeerde kerk (vrij gemaakt) te Zaamslag heeft een beroep uitgebracht op ds. A. C. Haitsma te Heerde. Provinciale dag gereformeerde vrouwen Donderdag kwamen ruim 400 leden van de verenigingen van gereformeerde vrouwen in Zee land te Zaamslag bijeen onder leiding van mevr. De MoetDek ker, die in haar openingswoord naast het college van B. en W. ook tal van afgevaardigden van andere vrouwenverenigingen kon verwelkomen. Mevr. Ridderbos-de Rooij sprak over het werk van de vrouwen verenigingen in het algemeen. Een groep Zaamslagse jonge vrouwen bracht geestelijke liede ren met gitaarbegeleiding van de heer Geelhoed uit Kamperland. Na de middagpauze sprak ds. P. de Kleer uit Scheveningen over „De christen en de ruimtevaart". Het slotwoord werd gesproken door ds E. Hoogerwerf. De dames zongen daarna het „Gloria". HEDEN Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Our man Flint". „De Schakel", 8 uur: In stuif, m.m.v. „The Shazams". ZONDAG 2 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Our man Flint". MAANDAG 3 OKTOBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur „Our man Flint". DINSDAG 4 OKTOBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur „Our man Flutf".

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3