In Indonesië hangen de vlaggen halfstok MUL RADIO DF KOSK MINISTER LUNS SPREEKT IN DE ALGEMENE VERGADERING VAN DE V.N. Coebergh bessenjenever NIEUWE OOGST TWEE JONGE DUITSERS STALEN 31 AUTO'S RAAD VAN BLARICUM SPREEKT ZIJN MISNOEGEN UIT HET WEER de per hele fles 6.90,geen statiegeld ZATERDAG 1 OKTOBER 1966 22e Jaargang No. 6786 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van tie Sande te Terneuzen SOEKARNO NIET UITGENODIGD MOOR HERDENKINGSDIENST Uiterste soberheid DE OORLOG IN VIETNAM Proces- Soebandrio een dag uitgesteld Leven op het spe! Eenzijdige voorstellen Rhodesië Gasverwarming Ontslagen bij textielfabriek in Ede Verdachten van Haagse bankoverval weer vrij Treinontsporing met ontploffing in West-Duitsland Lancering Gemini-£2 uitgesteld Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden •mnkering bij abonnement: TERNEUZEN Mreeteur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per oaand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW •advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pes ifvertentie f 2,40. twbriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer VI ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, 'ermelding: Brieven onder nummer, of „Adres iureau van dit Blad" 20 cent verhoging. P7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In geheel Indonesië wordt half stok gevlagd ter gelegenheid van de „dag van nationale rouw" om de slachtoffers van de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Op last van de militaire gouverneur van Djakarta zijn alie militairs eenheden in de hoofdstad paraaf om op te treden tegen ongeregeld heden, die kunnen ontstaan tijdens de herdenking van de gebeurtenis sen van een jaar geleden. Alle troepen in groot-Djakarta zijn tot zes oktober middernacht in de kazernes geconsigneerd. De Indonesische minister van defensie heeft verordend de eerste oktober als dag van de heilige „pantjasila" (staatsfilosofie) te doen vieren door alle vier onder delen van de strijdkrachten. F.en herdenkingsdienst voor de zes ge neraals die bij de mislukte staats greep werden vermoord en die oorspronkelijk alleen voor het leger was bestemd, zal ook door da marine, de luchtmacht en de politie worden bijgewoond. Soekarno, ofschoon grondwette lijk opperbevelhebber van de vier onderdelen der strïidkrachten, is niet voor deze herdenking uitge nodigd. De regering heeft donderdag avond bepaald dat alle ministers en hun naaste medewerkers uiterste soberheid in acht moeten nemen bij alle routine-uitgaven in verband met de slechte economische—toe- ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel, 01150-3128 Quang Ngai (Zuid-Vietnam): In woners zoeken in de overblijfse len van hun dorpje naar nog te gebruiken eigendommen, nadat het dorp per vergissing door de Amerikaanse vliegtuigen was platgegooid. Minstens 28 dorpe lingen werden bij de aanval ge dood. stand. Tijdens officiële bijeenkom sten en conferenties zullen voor taan alleen dranken worden ge serveerd. Op afscheidsrecepties zullen geen geschenken meer wor den gegeven aan vertrekkende functionarissen. Op buitenlandse reizen moet men zo zuinig mogelijk zijn. De aankopen voor ministeries en regeringsbureaus auto's, came ra's, bandopnemers e.d.) zullen zo veel mogelijk worden beperkt. De autoriteiten in Djakarta heb ben op het laatste moment besloten het proces tegen de voormalige minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio, dat volgens eerde re aankondiging te middernacht tussen 30 september en 1 oktober zou beginnen, pas op de avond van de eerste oktober te doen aan vangen. Het tribunaal dat Soebandrio zal berechten, bestaat uit zes mili taire rechters. Boven hun zetels, onder het Indonesische wapen schild, hangt een portret van Soe karno in uniform. Soekarno zal schriftelijk getui genis in het proces inbrengen. Achter beklaagde Soebandrio en aan zijn gezicht onttrokken krijgen de vele tegen hem opgeroepen ge tuigen hun plaats en daarachter is de publieke tribune Slechts vijftien buitenlandse persmensen hebben een toegangs kaart gekregen. De thans 51-jarige Soebandrio heeft in het verleden al heel wat crises doorgemaakt. In het thans beginnende proces komt zijn leven op het spel te staan. Hij is van Oostjavaanse aristocratische af komst en stortte zich reeds als stu dent in de nationalistische jeugd: beweging die onafhankelijkheid na streefde. In 1957 benoemde Soekarno hem tot minister. Kort daarop ver klaarde Soebandrio: Ik wil niet dat Indonesië communistisch wordt, maar later deed hij zijn politiek nauw bij die van Peking-China aansluiten en van hem is de idee van de „as Djakarta—Peking" af komstig. Na de mislukte staats greep gaven jeugdige betogers hem de naam „hond van Peking". Soe karno hield hem steeds de hand boven het hoofd en ging niet in op eisen om Soebandrio's ontslag, maar een maand later liet generaal Soeharto, die de leider in Indone sië was geworden, Soebandrio met zeventien andere linkse ministers arresteren. Dr. Soebandrio is mohammedaan en zijn vrouw, met wie hij in 1940 huwde is ook dokter. Het echtpaar heeft één zoon. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vrijdag in de alge mene vergadering van de verenig de naties gezegd, dat het gevaar dat het conflict in Vietnam zich ontwikkelt tot een grotere brand, aanzienlijk is toegenomen. De Nederlandse regering en het parlement hebben, zo zei hij, her haaldelijk uiting gegeven aan hun bezorgdheid over die ontwikkeling en aan hun overtuiging dat er door onderhandelingen een oplossing moet worden gevonden, voordat de toestand uit te hand loopt. Vele anderen hebben van gelijke gezichtspunten doen blijken en daaraan concrete voorstellen vast geknoopt. Volgens minister Luns schieten die voorstellen veelal in twee opzichten tekort. In de eerste plaats worden die denkbeelden uitsluitend tot de Verenigde Sta ten gericht, waarbij voorbij wordt gegaan aan het feit dat de Ver. Staten sinds ruim een jaar met verscheidene serieuze vredesvoor stellen voornamelijk of uitsluitend wordt gevraagd om beperking van de militaire operaties van de Ame rikanen en niet of slechts in de tweede plaats van die van de Noord-Vietnamezen. Zulke eenzij dige voorstellen maken geen in druk op de Nederlandse regering, aldus minister Luns, die verder de hoop uitsprak dat de nieuwe voor stellen die de Amerikaanse per manente vertegenwoordiger bij de verenigde naties, Goldberg, vorige week heeft bekendgemaakt, alsnog ernstig door de andere partij zul len worden bestudeerd. Over Rhodesie zei minister Luns, die thans voor het vijftiende achtereenvolgende iaar de algeme ne vergadering heeft toegesproken, dat de Nederlandse regering het beginsel blijft steunen, dat er een wettig en democratisch regime, dat de gehele bevolking vertegen woordigt, moet worden gevormd. Hij sprak de hoop uit, dat Groot- Brittannie, dat nog steeds de ver antwoordelijkheid voor Rhodesie draagt, er met de hulp van de verenigde naties in zal slagen tot een aanvaardbare oplossing te ko men. Rotterdam: De nieuwe zeesleper „Witte Zee" heeft zijn officiële proefvaart gemaakt tijdens wel ke het schip is overgedragen. De sleepboot is 77,50 m lang, heeft een diepgang van 5,75 m en kan een snelheid van 20 km bereiken. De machines hebben een totaal vermogen van 9.000 pk. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraaf 7-9 Tern eu^ Cttt Een 25-jarige bankwerker en een 23-jarige los arbeider uit het Duitse Wesel hebben in drie maanden tijds in diverse steden in het Ruhrgebied 31 personen auto's gestolen. Dat is komen vast te staan na een tijdrovend onderzoek van de Nijmeegse en Duitse politie. Burgemeester mr. M. Tydeman van Blaricum heeft donderdag avond bij de aanvang van de ge meenteraadsvergadering een ver klaring afgelegd naar aanleiding van de klacht, die de veehouder T. de Leeuw (34) tegen hem heeft ingediend wegens mishan deling. De burgemeester heeft tijdens een verschil van mening over een te slopen schuur de heer De Leeuw op diens erf op 12 septem ber enkele klappen gegeven. In een door de fractieleiders van de k.v.p. en de v.v.d. inge diende motie heeft de raad zijn misnoegen over het gebeurde uitgesproken. Men heeft een be roep op de burgemeester gedaan zich in zijn funktie als hoofd van de politie te onthouden van ver dere dwang, die tot de oplossing van het konflikt zou moeten lei den. Tevens wordt de burge meester aangeraden zich zodanig te gedragen, dat aan de waardig heid van zijn ambt en aan de goede naam van zijn gemeente geen afbreuk wordt gedaan. Bij het college wordt erop aange drongen een oplossing van het probleem te bevorderen. „Een persoonlijk betrokken raken van het hoofd van de gemeente in een handgemeen moet ten alle tijde worden vermeden", aldus de motie van de fraktieleiders, die met algemene stemmen werd aangenomen. Het textielfabriek N.V. Dala in Ede heeft aan dertien werk nemers ontslag aangezegd. Als motief hiervoor gaf de directie op, dat de financiële positie van het bedrijf zorgwekkend is. Door de financiers van de N.V. Dala zijn stringente voorwaar den gesteld om de gang van zaken in de hand te houden. Een dezer voorwaarden is beper king van de produktie hetgeen voor 13 van ruim honderd werk nemers ontslag meebrengt. Het moet niet onmogelijk worden geacht, dat meer ontslagen zul len volgen wanneer de situatie in het bedrijf niet snel verbe tert. Ook voor de vakbonden kwa men de ontslagen als een ver rassing. Tevoren werd op geen enkele wijze hierover overleg gepleegd, hoewel de onbevredi gende gang van zaken bij direc tie en financiers reeds geruime tijd bekend moet zijn geweest. De vakbonden pogen alsnog te komen tot een bevredigende af vloeiingsregeling. Het resultaat van de onderhandelingen hier over zal in belangrijke mate af hangen van de vraag, of de financiers van de N.V. Dala hier aan medewerking zullen willen verlenen. De twee mannen, die donder dagavond waren aangehouden omdat zij ervan werden verdacht de hand te hebben gehad in de overval op de Raiffeisenbank aan de Zuiderparklaan in Den Haag, zijn gisteren weer vrijge laten. Vastgesteld is dat zij met deze overval niets te maken hebben. De autodieven werden in het begin van deze maand in Nij megen aangehouden, in de buurt van een in de struiken verbor gen, gestolen auto. Door de kentekenplaten van de gestolen auto's te verwijderen en te vervangen door nummerpla ten, die op naam stonden van één van de dieven, konden de wagens zonder moeilijkheden over de grens wordëfi gebracht. In Nij megen werden de auto's voor ƒ600 van de hand gedaan aan twee handelaren. De dieven ble ken zelfs bereid de wagens op bestelling te leveren. In de werkplaats van een der de Nijmeegse autohandelaar on derging het gestolen goed een zodanige behandeling, dat het vrijwel uitgesloten was het als dievenbuit te identificeren. Mo toren werden vervangen door die uit sloopauto's, chassis- en mo tornummers werden weggesle- pen en nieuwe werden ingesla- Zeven mensen zijn vrijdag min of meer ernstig gewond geraakt toen een goederentrein tussen Keulen en Bonn ontspoorde en een tankwagen met phenyl-chlo- ride ontplofte. De bestuurder van de elektrische locomotief kon zich bijtijds door een sprong in veiligheid stellen, maar is met een zenuwschok in het zieken huis opgenomen. De brandweer slaagde erin de brand meester te worden. Zeven wagons van de trein zijn geheel uitgebrand. Door het ongeluk was het hoofdtrajekt Keulen- Bonn ongeveer vier uur ge stremd. gen. In één geval werd een auto helemaal overgespoten. In verhand met deze „opera ties" zyn behalve de drie auto handelaren ook twee knechts aangehouden. Het vijftal is inge sloten in het huis van bewaring in Arnhem. De autodieven zitten in een Duitse cel. Van de 31 gestolen auto's zijn er tot nu toe 21 terecht. Veertien zijn er in Nijmegen in beslag ge nomen en twee in Apeldoorn. Vijf wagens zijn inmiddels ge ïdentificeerd, maar zijn nog in het bezit van Nijmegenaren, die niet op de hoogte zijn van de herkomst van hun voertuig. De politil zoekt nog naar de tien spoorloos verdwenen auto's. De lancering van de Gemini- 12, de laatste Amerikaanse proef met een bemande ruimtevlucht voor twee man, is donderdag voor negen dagen uitgesteld. Het is nu de bedoeling dat de lan cering op 9 november plaats vindt. Hierdoor krijgen de tech nici de tijd voor het aanbrengen van verbeteringen in de appara tuur, terwijl majoor Edwin Al- drin meer gelegenheid krijgt om te oefenen voor zijn ruimte wan deling. Aanvankelijk zou hij daarvoor worden uitgerust met een kleine raketmotor op de rug, maar dit plan werd gewijzigd nadat gebleken was dat Richard Gordon het tijdens de vlucht van de Gemini-11 zeer moeilijk had gehad bij zijn ruimtewandeling. Aldrin moet nu enkele eenvou diger werkzaamheden verrichten in de ruimte. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) hoopt nog vóór het einde van dit jaar een Apollo-ruimteschip met drie mannen in een baan om de aarde te brengen. In de eerste Apollo-cabine zul len Virgil Grissom. Edward White en Roger Chaffee plaats nemen. De eerstgenoemde twee zijn al in de ruimte geweest. Hun tocht zal wellicht twee weken duren. Aan het tweede Apollo- experiment zullen Walter Schir- ra, Don Eisele en de fysicus Wal ter Cunningham deelnemen. Cunningham zal de eerste Amerikaanse geleerde zijn die een ruimtevlucht maakt. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Boven een groot deel van west-Europa bevindt zich 'n vlak gebied van lage luchtdruk, waar in verschillende kernen voorko men. Ons land zal zich vandaag dicht bij zo'n storing bevinden, zodat in het algemeen op veel bewolking met plaatselijk een bui of enige regen gerekend moet worden. De lucht is daarbij zó onstabiel van opbouw, dat er plaatselijk zelfs onweer kan voor- ZATERDAG 1 Breskens Terneuzen Kansweert Walsoorden OKTOBER v m. n.m 2.47 3.23 3.57 4.06 2.o2 3.2S 4.02 4.11 ZONDAG 2 OKTOBER komen. De wind blijft hierbij zwak. terwijl in 't temperatuurs- verloop nog weinig verandering komt. Zo liep het vrijdag in ons land op tot waarden tussen 17 en 22 graden Celsius, net als in Frank rijk, België en Duitsland. Dit in schrille tegenstelling met noord- Zweden, waar een depressie kou en sneeuw bracht. Hier kwamen de temperaturen zelfs overdag niet hoger dan ongeveer 1 graad. medegedeeld door het K.N.M.T., geld'ig tot hedenavond. Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele buien, waarvan sommige met onweer. Weinig wind. In de ochtend op verscheidene plaatsen mist. Maxi mum-temperaturen van 17 tot 20 graden. Breskens v.m. 3.15 n.m. 3.21 Terneuzen Hansweert 3.51 4.25 3.57 431 Walsoorden 4.34 4.40 ZON MAAN op onder op onder MAANDAG 3 OKTOBER Okt. v.m. n.m. 1 6.40 18.19 19.03 8.20 Breskens 3.43 3.51 2 6.42 18.16 19.16 9.32 Terneuzen 4.19 4.27 3 6.43 18.14 19.34 10.47 Kansweert 4.53 5.01 4 6.45 18.12 19.57 12.03 Walsoorden 5.02 5.10 K 6.47 18.09 20.30 13.18

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1