Afrika bijna geheel «zelfstandig Gevechten in de gedemilitariseerde zone UITKNIPPEN EN BEWAREN NOG 13 MILJOEN AFRIKANEN LEVEN IN EEN KOLONIE MEER DAN HONDERD VLUCHTEN BOVEN N00RD-VIETNAM Olie- en lijnkoekenfabriek in Utrecht door brand stilgelegd Pagina 4 Rhodesië wordt Zimbabwe Begerige ogen Invloed van de E.E.G. |de nieuwste kaaiiv.Afrika Amerikaanse verliezen gestegen De topconferentie Weer bombardement op bevriend dorp Schade valt mee 1 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 30 september 196f Afrika beheerst steeds meer de voorpagina's van de wereld pers. Nieuwe grenzen en nieuwe namen worden in snel tempo be kend en er is geen atlas of boek die deze ontwikkeling kan bij houden. Daarom is het verstan dig om deze kaart uit te knip pen en te bewaren, want het is de nieuwste kaart van Afrika. Het is een belangrijke kaart, om dat de legpuzzel van de nieuwe Afrikaanse staten thans bijna gereed is. De laatste Britse bezitting in Afrika wordt in 1969 zelfstan dig onder de naam Ngwane. Dan gaat de Britse vlag in Afrika neer en blijft er alleen losse en ekonomische binding in het kon- takt met het Britse gemenebest. Aangezien Botswana op 30 september en Lesotho in oktober a.s. onafhankelijk worden, blij ven alleen nog Spanje, Portugal en Frankrijk als koloniale mo gendheden in Afrika achter. To taal regeren deze staten over 13 miljoen Afrikanen. Bijna 300 miljoen Afrikanen zien toe wan neer de laatste acte over de laat ste kolonie wordt opgevoerd. In Angola, Mozambique en Portu gees Guinee is reeds lang verzet gaande tegen de status van „overzeese provincie van Portu gal." De Spaanse gebieden zijn door Spanje evenzo ingedeeld als „Spaanse provincie". De kaart geeft de laatste na men van de landen. Mogelijk wordt de naam Rhodesië nog eens vervangen door Zimbabwe, want de zwarte leiders van Afri ka spreken hardnekkig van Zim babwe als zij het over het blanke rebellerende Rhodesië hebben. In het nieuwe Afrika is een vuurhaard voor toekomstige konflikten aanwezig in de vorm van gebiedsaanspraken van di verse landen (zie kaart). Totaal omvatten de betwiste gebieden een oppervlakte gelijk aan on geveer West-Europa. Marokko heeft de grootste aanspraken, geheel Mauretanië, Spaans Saha ra en WestAlgerië eist het op. Er zijn met Algerië en Spanje reeds gevechtshandelingen ge weest over gebiedsaanspraken. De diverse aanspraken hebben het vooral gemakkelijk, omdat de grenzen van Afrika voor een deel vrij willekeurig zijn ge trokken, een erfenis uit het koloniale tijdperk. In Oost-Afri- ka zijn er tussen Ethiopië, Soma lia en Kenia spanningen over grensgeschillen. De kolonie Frans Somaliland ziet Ethiopië en So malia met begerige ogen naar zijn gebied kijken. De republiek Zuid-Afrika, sedert 1961 uit het Britse gemenebest, maaktal voorzichtig aanspraken op Bots wana, Lesotho en Ngwane waar totaal ca. 1.5 miljoen mensen wonen. Zuid-West-Afrika staat sedert 1920 onder bestuur van Zuid-Afrika, na eerst een Duitse kolonie te zijn geweest. In 1947 verklaarde Zuid-Afrika dat het Zuid-West-Afrika zou blijven be sturen maar dat het zich niet ver- plicht voelde dit land onder het trustschapsstelsel van de Ver. Naties te plaatsen. Het geschil tussen de Ver. Naties en Zuid- Afrika over Zuid-West-Afrika duurt voort. Het reusachtige gebied van Kinsjasa heeft in april van dit jaar een nieuwe indeling gekre gen (zie kaart), o.a. om de op standige bewegingen wind uit de zeilen te nemen. Nigeria noemt zich nu de „Republiek Nigeria". Een moeilijkheid voor Nigeria en Niger vormt de stam van de ca. 1 miljoen zielen tellende Hausa. De Hausa zwerven regelmatig tussen beide staten heen en weer. De Europese Economische Ge meenschap strekt zijn invloed tot diep in Afrika uit. In juli van dit jaar heeft ook Nigeria zich geassocieerd met de E.E.G. Van de totale uitvoer van de geassocieerde landen gaat thans 76 procent naar de E.E.G., ter wijl 63 procent van de invoer uit de E.E.G. komt. De E.E.G. heeft in Afrika in totaal 370 ontwik- kelingsprojekten gefinancierd. Vrijetijdsbesteding van een conducteur Maurice Daubanay, 24 jaar werkzaam bij de Parijse metro als hoofdconducteur, zit sinds woensdag achter de tralies om dat zijn directie noch de politie waardering kunnen opbrengen voor de wijze, waarop hij zich al maandenlang na zijn diensttijd amuseerde. Daubanay verdween dan in de tunnels war hij zodanig aan de elektrische installatie knoeide, dat er kortsluiting ontstond. Terwijl zijn collega's in zenuw achtige haast bezig waren de oorzaak van het mankement op te sporen, stond de hoofdconduc teur inwendig gniffelend de be drijvigheid gade te slaan. Woens dag werd hij op heterdaad be trapt. Amerikaanse mariniers zijn woensdag op twee plaatsen nabij de gedemilitariseerde zone tussen Zuid- en Noord-Vietnam slaags ge weest niet Noordvietnamese troe- aan Hanoi verklaard, dat zijn land Noord-Vietnam volledig blijft steu nen. We hebben een belangrijk document getekend inzake toe komstige economische hulp aan het strijdende Vietnam, aldus Le- nart. Aanvaring op Amsterdam-Rijnkanaal Donderdagochtend zijn ten noorden van de Muiderspoorbrug bij Muiden twee motorschepen met elkaar in aanvaring geko men. Vermoedelijk is van beide schepen het roer uitgelopen, waardoor het stuurloos werd. Een 17-jarig meisje en een 15- jarige jongen zijn met verwon dingen in een ziekenhuis in Am sterdam opgenomen. De onbeladen „Sidonie" kwam uit Eindhoven en de „Jata", be laden met grint, uit Zwijndrecht. Beide motorschepen zijn zwaar beschadigd, maar niet gezonken. De scheepvaart op het Amster damRijnkanaal is niet gestremd geweest. De rijkspolitie te water uit Nigtevecht stelt een onder zoek in. EEN VREDESMISSIE Saigon: De speciale afgevaardig de van paus Paulus VI, aartsbis schop Sergio Pignedoli (m.) ge zien bij zijn aankomst op het vliegveld van Saigon, waar hij werd begroet door de Vietna mese minister van buitenlandse zaken, Tran Van Do (l.). Rechts de vertegenwoordiger van het Vaticaan in Vietnam, mgr. Ange- lo Paimas, pen. Met steun van versterkingen en vliegtuigen sloegen de mari niers de aanvallen af, waarbij zij ruim vijftig tegenstanders dood den, aldus een Amerikaanse woord voerder die de eigen verliezen „licht" noemde. Bombardementen op Noord- Vietnam waren o.a. gericht op twee brandstofopslagplaatsen bij de kustplaats Dong Hoi. Amerikaanse vliegtuigen hebben woensdag ruim honderd vluchten boven Noord-Vietnam gemaakt, waarbij zij verbindingswegen en een radarpost op slechts vijf km van het centrum van de havenstad Haiphong aanvielen. Ook brand stofopslagplaatsen bij Hanoi waren het doelwit. De verliezen aan Ame rikaanse zijde zijn in de vorige week aanzienlijk gestegen. Volgens een militaire woordvoerder waren er in die periode 825 gewonden, 142 doden en drie vermisten. De regeringstroepen verloren 98 man. De grootste verliezen werden ge leden bij de operatie „prairie", die wordt uitgevoerd in het gebied dat direct aan de zuidelijke kant van de gedemilitariseerde zone grenst. Sinds het begin van de strijd In Vietnam hebben 5284 Amerikanen het leven gelaten. Aan de zijde van de vietcong sneuvelden vorige week 1165 man. Meer dan 250 vletcongstrijders werden gevangen genomen. Premier Josef Lenart van Tsje- cho-Slowakije heeft donderdag aan het slot van een zesdaags bezoek President Ferdinand Marcos van de Philippijnen sprak donderdag de hoop uit dat de in oktober plaats vindende topconferentie inzake Vietnam de basis zal leggen voor een Aziatische regionale organisa tie. Het is noodzakelijk de oprich ting van een organisatie te over wegen, die een verscheidenheid van politieke ideeën en opinies aanvaardt, zo zei hij. Marcos dachl aan een forum zoals de organisa tie van Amerikaanse staten of de organisatie voor Afrikaanse een heid. De Amerikaanse vertegen woordiging in Saigon zal op de conferentie van Manilla worden geleid door ambassadeur Henry Cabot-Lodge. Vliegtuigen van het Ameri kaanse korps mariniers hebber dinsdag bij „vergissing" een dor? in de Zuidvietnameie provincie Quang Ngai gebombardeerd, dat was bezet door Zuidvietnamese legereenheden en hun gezinnen Achtentwintig mensen kwamer. om het leven en zeventien wer den gewond. Het dorp werd aan gevallen door twee jachtbom menwerpers. Naar een Amerikaanse mili taire woordvoerder meedeelde hadden de vliegers opdracht eer dorp te bombarderen, dat bui ten de zóne van het aangevaller dorp lag. Hefschroefvliegtuigen van d< Amerikaanse mariniers hebber de gewonden overgebracht naai het ziekenhuis van Quang Ngai Het aantal burgers en militai ren dat de afgelopen drie maan den door bombardementen er beschietingen van „eigen" een heden is omgekomen, bedraagt nu ongeveer 450. Zelfstandige landen met belangen- binding aan Frankrijk. •3fr Zelfstandige landen lid van hef Britse Gemenebest- De laatste koloniën. Leden van de OCAM. (De OCAM is een niet zo erg sterke oiganisatie voor versterking en ontwikkeling van de Afri kaanse samenwerking-). üüiïïSSiS Met de EEG. geassocieerde landen. D Globale grens tussen de Arabische wereld en"Zwart-Afrika" van buurlanden- Onbepaalde grens Grens Blanken 5,5 milj- Arabische bevolking 103 milj. Gekleurde bevolking 2Ó2 milj- Totaal 310,5 milj. De Stichtse olie- en lijnkoe kenfabriek in de Utrechtse wijk „Oog en Al" die een vijfde deel van de Nederlandse lijnkoeken- produktie verzorgt, is woensdag nacht door een korte hevige brand voor enkele maanden stil gelegd. De brandschade viel nogal mee, maar het herstel van de installaties zal enkele maan den vergen, waardoor de produk- tie van sojaschroot (belangrijk bestanddeel voor de lijnkoeken- fabricage) niet meer mogelijk is. De 45-jarige voorman H. Sangers werd met brandwonden aan han den en benen in een ziekenhuis opgenomen. De brand in het zeven verdie pingen hoge brandgevaarlijke extraktiebedrijf van de Stichtse olie- en lijnkoekenfabriek ont stond omstreeks kwart over drie op de derde verdieping. Twee ar beiders in dit volautomatische bedrijf constateerden een ver stopping in de pijpleiding, die zij doorspoten na de motor te heb ben stilgezet. Toen de motor weer ging draaien, ontdekte men dat er nog iets haperde. Bij het stilzetten van de motor ontstond een metershoge steekvlam, waar door de brand begon en de heer Sangers werd gewond. In het extraktiebedrijf wordt de laatste olie uit de sojabonen gehaald met behulp van benzine. De brandmelding bracht de Utrechtse brandweer onmiddel lijk in alarmtoestand, want in het gesloten circuit van het ex traktiebedrijf stroomt permanent 25.000 liter benzine. Op 14 juli j.l. werd een vitaal onderdeel van de lijnkoekenfabriek reeds door brand verwoest. Nu is een deel van de grond&toffenproduktie uitgevallen. Dank zij 't vernuftige „Sprink ler-brandbeveiligingssysteem", waardoor bij de geringste ver hitting een automatisch regen scherm ontstaat op het benzine circuit en automatisch ook de brandweer wordt gealarmeerd, is de Utrechtse wijk voor een ramp gespaard gebleven. De brand weer was vol lof over deze mo derne brandbeveiliging. Tegen vier uur was de brandweer het vuur in een elevator buiten het gebouw meester. Het gebouw was voor vier miljoen gulden verzekerd, maar de brandschade valt volgens de direktie nogal mee.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4