ÜÉi alles <S> kan met EEtaÉlï ci-Cerboren liefde Studenten-protestoptocht in Den Haag liep uit de hand RUMOERIGE FAKKELOPTOCHT VAN DELFTSE STUDENTEN jLN.W.B.-ACTIE VERLICHTING PERSONENAUTO'S HOGE RENTESTAND BINNEN AFZIENBARE TIJD AFGELOPEN? UITBREIDING ESS0-RAFF1NADERIJ ROTTERDAM Dagcapaciteit van 25.000 vaten Algemene Bank Nederland ENGELSE RECHTER WIJST LOONSVERHOGING TOE Kwalijke praktijken kosten marine officier twee maanden cel plus ontslag Pagina 2 Beledigingen 2100 miljoen Qverscl***1: voorsQeld ÏV0R0L Uitbreiding Schiphol wordt 100 miljoen duurder 90 miljoen Tankers van 200.000 ton veilig sparen, vertrouwd sparen in Rhodesie Meer zaken te wachten Arrestaties in Frankrijk DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 30 september 1966 t De studentenoptocht en pro testmars, die woensdagavond in Den Haag werd gehouden, is uit 3e hand gelopen. De optocht ver liep heel anders dan de organisa toren en de politie zich hadden voorgesteld. De politie heeft niet NIEUW SOORT SMARTLAP Weggebruikers die woensdag avond op de rijksweg Utrecht- Amersfoort het vliegveld Soes- terberg passeerden, schoten de tranen in de ogen. Even tevoren had namelijk een onbekend ge bleven vrachtauto enkele dui zenden kilo's uien verloren, die de weg onbegaanbaar maakten en in een „aards tranendal" ver anderden. Het verkeer, dat tij delijk over één baan moest wor den geleid, is even gestagneerd geweest. Vijfentwintig militairen van de Dumoulin-kazerne zijn een uur bezig geweest om de weg begaanbaar te maken. De geur van de uien hing donderdagoch tend nog boven de rijksweg. Bromfietser verongelukt Op de kruising van de Stol- wijkseweg en provinciale weg 29 (Gouda-Schoonhoven) te Stol wijk is gisteren vroeg de 20- jarige fabrieksarbeider J. van Os uit Stolwijk met zijn bromfiets door een auto aangereden en ge dood. De jongeman reed volgens de politie zonder uit te kijken de voorrangsweg op. Operatie op krasse bejaarde vrouw Chirurgen van het universi teitsziekenhuis in Kingston op Jamaica hebben met goed ge volg een operatie uitgevoerd bij een 105 jaar oude vrouw, die haar heup bij een val had ge broken. De artsen brachten een stalen pen aan en nu, een maand na de operatie, kan de vrouw weer lopen. ingegrepen, toen het eigenlijk te bar werd. Zij zag er het meeste heil in de optocht zo snel mogelijk te beëindigen. Naar de mening van de politie was de toestand het ernstigst, toen de optocht in de richting van het departement van onderwijs was getrokken, maar niet langs de ge bouwen van het ministerie op de Nieuwe Uitleg mocht. In overleg met de studentenraad was de route van de optocht verkort. Bij de Nieuwe Uitleg waren de gemoederen verhit. De politie moest de orde bewaken door men sen te paard in te schake'en. Was op andere wijze ingegrepen, dan zouden de gevolgen waarschijnlijk veel ernstiger zijn geweest, meent de nolitie. De politie heeft de overtuiging, dat niet alleen studenten, maar ook provo's uit Amsterdam aan de protestoptocht hebben deelgeno men. De politie had zich tevoren niet kunnen voorstellen, dot de studenten zich zouden gedragen zoals zij woensdag in Den Haag deden. Dat niet zou worden ingegrepen, ofschoon tal van beledigingen, zo wel aan het adres van het konink lijk huis als aan dat van bewinds lieden werden geuit, vond de poli tie een moeilijke beslissing. De consequenties van dit soort optre den van de studenten waren even min te overzien. Studenten-protestmars in Den Haag Den Haag: De stoet van naar schatting 3.000 studenten trekt door de binnenstad om onder meer tegen het rijksstudietoe- lagebeleid van minister Diepen horst te demonstreren. In antwoord op vragen van het gemeenteraadslid ir. G. Plante- ma (p. v. d. a.) heeft de burge meester van Delft, mr. J. M. Ra- vesloot, meegedeeld dat de fak keloptocht van het Delfts stu dentencorps, die in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. ontaardde in een „dronkemansbende", niet meer in die vorm zal plaatsheb ben. De fakkeloptocht is elk jaar de traditionele sluiting van de groentijd van het corps. Indien in de toekomst onvoldoende garan ties kunnen worden verkregen dat de optocht niet op dezelfde wijze als nu zal plaatshebben, dan zal, aldus de Delftse burge meester, geen toestemming meer worden verleend. De heer Plantema had in zijn vragen de groenenlol „aanstoot gevend en wanordelijk" ge noemd. Er waren liedjes gezon gen van een laag gehalte; er werd rijkelijk met bier gesmeten, glazen sneuvelden op straat of werden tegen gevels gegooid en fakkels tussen het publiek ge worpen. Niet alleen de burgerij maar ook de ziekenhuizen on dervonden hinder van deze op tocht, aldus de heer Plantema. De A.N.W.B. gaat de komende maaden opnieuw in grote delen van ons land de verlichting van personenauto's controleren. Nog dit jaar zal de aktie worden ge voerd in de vier grote steden van ons land, waarna tot eind maart drie mobiele equipes specialisten zuid-, west- en midden-Neder land zullen bezoeken. Automobilisten kunnen gratis de verlichting van hun perso- Aan een beschouwing in „Eco- nomisch-Statistische Berichten" van deze week over de geld- en kapitaalmarkt wordt het volgende ontleend; Een vergelijking van het buiten landse kapitaalverkeer in het eer ste halfjaar 1968 met dezelfde periode van vorig jaar laat zien dat er weinig spectaculaire bewe gingen hebben plaats gehad. Bui ten de banksector was er een ka pitaalimport in de eerste zes maanden van 1965 van ƒ181 min tégen een import in hetzelfde tijd vak van 1966 van 81 min. In het vorig jaar kochten ingezetenen nog 178 min buitenlandse effec ten, in dezelfde periode van 1966 verkochten zij 38 min. De bedra gen van de verhandelde binnen landse effecten ontliepen elkaar niet veel: 273 min aankoop door het buitenland in het eerste half jaar 1965, f 238 min in de eerste helft van 1966. De miljoenennota heeft onthuld, dat de staat in 1966 ter voorzie ning in de totale financieringsbe hoefte van f 2100 min zal voorzien door gebruik te maken van de stor tingen op de voorinschrijfrekenin- gen van 1050 min. Op de open markt is reeds f 'l50 min opgenomen, zodat nog f 600 min moet worden gedekt. Of de minister van financien zal beslui ten dit bedrag in ziin eeheel in het lopende jaar op te nemen, zal h-i wel niet tevoren aankondigen. Het zou heel goed kunnen, dat een deel der dekking naar het volgend jaar zal worden verschoven. Wat 1967 betreft komt de finan cieringsbehoefte aanzienliik lager uit dan in 1966. n.l. op 1200 min. De stortingen op de voorinschrijf- rekeningen worden op ongeveer hetzelfde bedrag geraamd, zodat uit hoofde van de behoefte in 1967 van de staat geen leningen worden verwacht. Door aflossingen van vervallende schuld zal er zelfs 560 min naar de markt worden teruggevoerd. Men mag aannemen, dat degenen die de aflossingen ont vangen, deze weer op de markt zullen aanbieden, zodat gemeenten en bedrijfsleven het wat gemakke lijker krijgen. Wanneer dit allemaal uitkomt en wij bovendien rekening mogen houden met een overschot, dat op de betalingsbalans wordt voor speld, dan zal de hoge rentestand in ons land binnen afzienbare tijd tot het verleden behoren, aldus het blad. nenauto's laten controleren. De A.N.W.B. bedoelt de automobilis ten te wijzen op het belang van een goede verlichting van auto's. Gebleken is dat aan de verlich ting van personenauto's ontstel lend veel ontbreekt. Veertig pro cent van de auto's, die jaarlijks door de A.N.W.B. worden ge keurd, hebben gebreken aan de verlichting. Tijdens de eerder gevoerde verlichtingscontrole- akties in '64/'65 en in '65/'66 was de verlichting van resp. 88 pet en van 94 pet van de voor con trole aangeboden auto's niet in orde. De verlichtingsaktie wordt ge voerd door drie groepen technici, die elk bestaan uit drie wegen wachten en twee specialisten van de technodienst. Zij hebben een tent met een waterpasvloer. Daarin worden de koplampen afgesetld. Naast controlevan de algehele verlichting kunnen klei ne reparaties gratis worden uit gevoerd. Materialen, voorname lijk lampjes, worden tegen kost prijs gemonteerd. Per week kun nen ongeveer 2.000 personen auto's worden gecontroleerd. KORTE VREUGDE BIJ WARME KACHEL: 4000 verbrand Toen een Hengelose huisvrouw gisteren d)e kachel aanstak, ging daarmee vierduizend gulden van haar 61-jarige inwonende schoon vader, de heer H. B. L., in vlam men op. Dat geld had de weduw naar veiligheidshalve deze zomer in een portefeuille in de asla ge stopt, omdat het zo gevaarlijk was het geld zomaar in een kast te laten liggen. De verrassing in een warme ka mer te komen was voor de heer L. diie lasser is bij thuis komst maar een korte vreugde. Nauwelijks was hij naast de kachel gaan zitten of hij herin nerde zich zijn verborgen geld voorraad. Daar bleek weinig meer van over te zijn, toen hij wanhopig in de asla graaide. Weg winstaandeel en vakantietoeslag van twee jaar (ADVERTENTIE) TIJDELIJK BU TANDPASTA De totale kosten van de uit breiding van de luchthaven Schiphol worden op 388 min geschat, dat is f 100 min méér dan eerder was geraamd. Uit de toelichting van minister Suur- hoff op een wijziging van de be groting voor 1966 blijkt dat hier van 40 min voor rekening komt van prijsstijgingen; 45 min is een gevolg van correcties op de oorspronkelijke bestekken en meer werk, 10 min een gevolg van meer geaccumuleerde rente tijdens de bouw en 5 min een gevolg van meer investeringen in het oude areaal. Ten aanzien van de correcties op de oorspronkelijke bestekken wordt opgemerkt, dat het pro- jekt voor weg- en waterbouw kundige werken voor de nieuwe luchthaven snel werd opgezet. Hierdoor konden pas later detail leringen en verfijningen in de bestekken worden aangebracht. Ook evolueerden de gedachten omtrent de opzet- van een mo derne luchthaven tijdens de bouw. Als gevolg van de snelle groei van het verkeer werd be sloten tot het oprichten van een aanzienlijk groter vrachtgebouw, parkeerterreinen en wegen in het nieuwe areaal. Het thans ingediende wetsont werp voorziet in de mogelijkheid voor Schiphol 250 min met rijksgarantie te lenen in plaats van 150 min zoals oorspronke lijk was vastgesteld. Twee verdachten Haagse bankoverval aangehouden De politie van Den Haag heeft, naar zij donderdagmiddag mee deelde, woensdagavond twee mannen aangehouden, die ervan verdacht worden de hand te heb ben gehad in de bankoverval aan de Zuiderparklaan in Den Haag. Daar het onderzoek nog in vol le gang is, wilde de politie geen bijzonderheden verstrekken. Men wilde ook niet zeggen waar de mannen werden aangehouden. Directeur G. G. D. N.O.PoIder verongelukt- De directeur van de genees kundige dienst in de Noord-Oost polder, dr. J. M. Janssen (45 jaar) is donderdagmiddag op een kruising in Emmeloord veron gelukt. Een auto, bestuurd door A. F. uit Leeuwarden, verleende volgens de politie geen voorrang. Door de botsing vloog het portier van de auto van de heer Janssen open. Hij viel uit de wagen en kwam met zijn hoofd op 'n stoep rand terecht. In het ziekenhuis te Emmeloord is hij overleden. Esso Nederland N.V. is voor nemens de capaciteit van de raffi naderij te Rotterdam in het Bot- lekgebied uit te breiden van 8 mil joen tot ruim 13 miljoen ton per jaar. Dit komt overeen met een uitbreiding van de dagcapacitéit van 150.000 tot ruim 250.000 vaten. De uitbreiding zal dienen om te voorzien in de behoeften van de Esso-maatschappijen in Europa. De uitbreiding behelst de bouw van een tweede zg. „pipestiH", een installatie voor de verwerking van ruwe olie tot destillaten. Het Esso-concern, de Standard Oil Company (New Yersey), heeft behoefte aan deze extra-capaciteit voor de Europese markt. Door de gunstige ligging voor zowel aan- als afvoer is de keuze gevallen op de raffinaderij Rotterdam. Bovendien bouwt Esso Nederland N.V. aan de 5e petroleumhaven in Europoort on een nieuw terrein van 17 ha vijf tanks van 99.000 m3 elk voor de opslag van ruwe olie. De afvoer hiervan naar het Botlekgebied zal plaatsvinden via de reeds bestaande pijpleiding naar de Essoraffinaderij Rotterdam. Met de bouw van de nieuwe verwerkingsinstallatie voor ruwe olie en van het nieuwe tankpark in Europoort is een investering gemoeid van ca. 90 miljoen. Zij moeten begin 1969 zijn gereali seerd. Zoveel mogelijk zal een be roep op de Nederlandse industrie worden gedaan. Esso Nederland N.V. verwacht dat Europoort bij het beschikbaar komen van de uitgebreide capaci teit van haar raffinaderij gereed zal zijn voor het ontvangen van tankers in de klasse tot ca. 200.000 dwt. Aan het complex aan de 3e pe troleumhaven in het Botlekgebied zijn in de loop der jaren toege voegd een fabriek voor de ver vaardiging van 300.000 ton aroma tische koolwaterstoffen per jaar; een smeeroliemengbedrijf van 40.000 ton per jaar en een instal latie voor de onderkoelde opslag van lpg. De totale investeringen in het complex beliepen tot op heden bijna 400 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) (Nederlandsche Handet-Maatschappij De Twentsche Bank) gaarne verstrekken wij u alle inlightingen Bij de Algemene Bank Nederland kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaaiffan Een Engelse vakvereniging heeft donderdag de eerste civiele aktie gewonnen, waarin de wet tigheid werd betwist van de door de Britse regering afgekondigde loonstop. Een rechter heeft uitspraak gedaan ten gunste van de 36- jarige Leonard Allen die, ge steund door zijn bond, een uit spraak uitlokte, dat zijn werk gevers rechtens gehouden zijn lonosverhogingen te verlenen, waarover vóór de officiële loon stop overeenstemming is bereikt. De Britse regering heeft in juli de lonen bevroren. De wijze waarop de 31-jarige luitenant-ter-zee van de elektro technische dienst B. Ft S. uit Lisse uit zijn financiële Moeilijkheden trachtte te komen, vond de fiscaal bij de krijgsraad voor de zeemacht, mr. H. A. van Ee, uitermate kwa lijk. Hij vorderde voor een valse aangifte van diefstal en voor enige (ADVERTENTIE) ding in dé winkel DOOR JEAN NEAL echt gelukkig geweest samen met haar vader. Gelukkiger mis schien omdat ze bijna vergeten had hoe 't er in Engeland uitzag en lang geleden geleerd had haar ballingschap in Frankrijk te aan vaarden. Nu betreurde ze het dat ze haar Engeland weer had moe ten verliezen. De vakantie was voorbij. Ze was aan het eind van haar reis. Het was een lange reis geweest, 'n lange vakantietoeht langs de Middellandse Zee, een verjaardagsgeschenk van haar vader nadat ze enkele weken in Engeland had doorgebracht. Nu toegekeerd had en weer naar de lag die Middellandse zee wel erg 4) „Laten we het daar nu nog niet over hebben, Malcolm", had ze gezegd. „Laten we eerst rustig verliefd doen en zien waar dat ons doet belanden, hè?" Ze hadden dus niet verder over de toekomst gesproken en even min hadden ze iemand verteld dat er een toekomst in het ver schiet lag. Er was geen officiële verloving gevolgd en ook geen ring geweest en dat was de toe stand op het moment dat Myra op vakantie gegaan was en Mal colm het hoofdkantoor de rug wouden vertrokken was om het leven te hervatten dat zijn grote hobby was. Myra's vakantie in Engeland was, zoals mrs Menton het beschreven zou hebben, te wonderbaarlijk, te heerlük ge weest om onder woorden te kun nen brengen. Het was ook 'n beetje droevig geweest, want 't was vier jaar geleden sinds ze Engeland gezien had. Ze was ver in het verleden, scheen het. Engeland scheen nog veel verder weg te liggen! Ze verlangde er naar er terug te zijn... Ze dacht aan de groene dreven van het ge liefde Engeland. O, de heerlijke frisse lucht, de geuren van En gelse velden en bossen! De zon over de heuvels van Sussex! En geland had haar zo ontzettend veel gegeven! Ze had theaters bezocht en was naar verschei dene bals geweest. Wimbledon... tennissen! Ascot... ide paarden rennen. Henley en Hendon, de watersport. De grote militaire taptoe... Het was niets anders geweest dan een lange ronde.van plezier en pret. Er was bijna geen tijd geweest om te rusten. Telkens weer was er iets anders geweest... Nu zou ze weer moe ten maken van haar leven in Frankrijk wat ze ervan maken kon! Myra slaagde er steeds in, het beste van iets te maken, maar 't was niet hetzelfde als het beste te hebben en te bezitten. En zo als Engeland met Frankrijk niet te vergelijken was, zo was Parijs niet te vergelijken met de wou den waar ze waarschijnlijk de rest van haar leven zou moeten doorbrengen aan de zijde van Malcolm. Er was daar niet eens een tennisclub! Er was niets, helemaal niets! Alleen maar bos sen, wouden... Ze vroeg zich af of werkelijk lieve goede ménsen aan dergelijke dingen zouden denken, wanneer ze verliefd wa ren... Och, ze was tenslotte niet blind voor het leven. Ze dacht al tijd aan alles en dan aan haar liefde eerst en de narigheid zo laat mogelijk. Liefde was toch een eigenaardig iets. Myra be schouwde het als een soort ver doving waaruit je ontwaakt was vóórdat de operatie afgelopen was. Je kwam dan eerst" tot be zinning. Was het niet veel beter om aan al die dingen vooruit te denken? Was het niet juist om dat zoveel mensen niet aan al die dingen dachten, dat ze naderhand zoveel desillusies in hun leven tegenkwamen? Nee, het leven was niet zo eenvoudig en zeker geen pad van rozen van begin tot eind! De moeilijkheid was dat ze kiezen moest. Ze moest het met zichzelf eens worden en kiezen... ja, dat was ook zoiets! Er was iets te zeggen voor dat oude systeem van gearrangeerde huwelijken, toen het meisje voor een bepaalde man bestemd werd, voordat ze goed en wel wist dat er zoiets bestond. In dat geval be hoefde je je dan niet 'druk te maken over de dingen die je niet wilde opgeven en moest je die wel laten schieten... Het was thans kiezen tussen Malcolm en al dat andere. En Malcolm wilde ze evenmin opgeven, omdat ze zoveel van hem hield. Het leven dat ze tot dusver, geleid had wilde ze eohter ook niet opgeven... „O, waarom moest Malcolm er toch tussen komen?" Ze slaakte een zucht. „Hij is zo saai ook nog. Waarom houd ik eigenlijk zoveel van hem?" .(Wordt vervolgd.) listige manipulatie^ die niet door de beugel konden, een gevangenis straf van drie maanden, waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Van Ee wilde een beslissing ovet ontslag overlaten aan de militaire overheid. De krijgsraad veroordeelde ver achte 's middags tot een gevange nisstraf van twee maanden en ont slag uit de militaire dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De officier had zich in financiële moeilijkheden gewerkt door uit spattingen in Amsterdam. Het ont breken van gelden van zijn trakte ment wilde hij voor thuis geheim houden. Daarom verzon hij dief stal van ziin portefeuille met 650. Hii meldde de politie dat de portefeuille moest zijn gestolen in de trein van Delft naar Den Haag of in de tram op weg naar zijn werk. Om zijn financiële middelen aan te vullen had S. ook een reeks doktersrekeningen gebruikt om een voorschot te krijgen. Reeds uitbetaalde rekeningen en oude nota's, waarot) de bedragen waren verhoogd, gebruikte hij hiervoor. Uit de behandeling bleek dat ver dachte een goede staat van dienst heeft. Volgens het psychiatrisch rapport is hij volkomen normaal, zij het dat hii het allemaal een beetje gemakkelijk opneemt. In de Rhodesische stad Boe- 'awayo ziin donderdag ekf negers "eroordeeld tot ieder 18 jaar ge vangenisstraf. Volgens de beschuldiging ziin het terroristen die Rhodesië zijn binnengekomen om blanken te vermoorden. De elf zouden bekend hebben een opleiding in sabotage ge volgd te hebben in Algerië. De werkgevers in kwestie, „Thorn Electrical Industries", hadden geweigerd een overeen komst (van vóór juli) na te ko men waarbij de lonen van de heer Allen en zijn mede-werk nemers met vijf procent zouden worden verhoogd en wel met terugwerkende kracht tot april 1966. Voorts was overeengeko men dat de werknemers"•'ïi'óg'- maals 5 zouden krijgen in april 1967. De heer Allen heeft het f>leit gewonnen en hee® 21 pQnd ster ling achterstallig looh toege wezen gekregen. Verwacht wordt thans, dat tal rijke dergelijke zaken aanhangig zullen worden gemaakt door vakverenigingen die tegen de loonstoppolitiek van de regering gekant zijn. De regering heeft echter in haar bezuinigingsmaat regelen die gericht zijn op ver sterking van het pond sterling en de economie, een clausule „in gebouwd" tegen pogingen om de tegen de loonstijging opgewor pen dam te doorbreken. Op grond van deze clausule kunnen de werkgevers zich beschermen tegen breuk van contracten met de bonden. De rechter heeft de betrokken werkgevers drie weken de tijd gegeven om beroep aan te teke nen tegen zijn beslissing. De Franse binnenlandse vei ligheidsdienst heeft drie maan den geleden twee Duitse echt paren gearresteerd (Krazick en Bammeler), die onder valse namen in Parijs woonden, aldus is donderdag vernomen. De vier gearresteerden had den spionage bedreven bij de NAVO ten behoeve van Oost- Duitsland. Mevrouw Krazick, die bij de persdienst van de NAVO werkzaam was, gaf inlich tingen aan de anderen. Deze zonden ze onmiddellijk in code naar Oost-Duitsland door. Belastingvrij „paradijs" gered De 4000 bewoners van Monaco hebben een zucht van verlich ting geslaakt. Woensdagavond verwierp de economische raad van het staatje een voorstel om een soort personele belasting in te voeren. De Monegasken die vreesden dat, als één belastinginspecteur over de dam is, er meer zullen volgen, betalen al meer dan 70 jaar geen belasting. Zij danken dit aan de opbrengsten van speelbanken en andere toeristi sche attracties. De Griekse mil jonair Onassis bood onlangs aan, zijn aandelen in de maatschap pij, die de speelbanken exploi teert, aan de regering van Mo naco over te doen. Onassis ligt al geruime tijd met prins Rai nier overhoop over de manier, waarop de maatschappij volgens hem moet worden, geleid.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2