Tienduizenden jongeren belegerden paleis van Soekarno „Koekoek heeft afgedaan" President Marcos ziet heil in conferentie te Manilla „Boeng Karno, een huwelijksmaniak" 'n ster matras in Belgie sluitende begroting zonder belastingverhoging Vereenvoudigde douaneformaliteiten per 1 oktober HET WEER Noodraad gaf verklaring uit JOHNSON KOMT ER SPECIAAL VOOR OVERVLIEGEN Ambassade gebarricadeerd „Vernieler" Weerbericht Hoogwater Verontrustend Grote belangstelling voor proces-Soebandrio Koningin Juliana in oktober naar Londen Zon- en Maanstanden Een paar treden tc.Jg Taak voor Oe Thant Vrijstelling noodwachtplicht voor 40-jarigen OmSmtac feü abeoMtttsb TSRNEUZEN 31reef«ttf-Hoofdrea«eïeuK I. van de Sande Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer 88150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per «•and 2,40; per week 58 et Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6785 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen •TOvertenttepriJs per mm 16 cf; minimum per tfvertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer '12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. P7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Tienduizenden jonge Indone siërs belegerden donderdagoch tend het presidentiële paleis in Djakarta. Zij eisten het aftreden van president Soekarno. Pantserwagens trokken een kordon rond het gebouw waarin de president zich bevond. De betogers scandeerden „Boeng Karno, een huwelijksmaniak" en „Boeng Karno, een blaaskaak". Zij wilden aanvankelijk een be toging houden bij het nationale monument op het grote plein voor het paleis, maar dit werd door militairen afgezet. De be togers drongen toen op naar het paleis, dat echter zwaar bewaakt was. Zij droegen borden mee waarop leuzen stonden als „Waar was Boeng Karno op 1 oktober vorig jaar?" „Boeng Karno, op perste held van de gestapoe". Ruim 10.000 jongelui van het aktiefront „Kappi", de organisa tie van leerlingen van middel bare scholen, trokken in vracht wagens en bussen naar de Chi nese wijk van Djakarta, waar de winkeliers haastig hun deuren barriceerden en kantoren en banken werden gesloten. De scholieren gooiden honderden uithangborden met Chinese ka rakters in het water. Toen zij langs de zwaar gebarriceerde stalen hekken van de Chinese ambassade reden, riepen zij „Chinezen, ga naar huis". De demonstranten vluchtten weg, toen drie pantserwagens het dis trict binnenreden om de orde te handhaven. Voor het paleis kon de orde worden gehandhaafd, maar de woedende studenten begonnen met geluidsversterkers te roe pen: „Naar de duivel met Soe karno", „Soekarno is een ver- Tussen een geleidelijk wegtrek kend hogedrukgebied boven Po len en een lagedrukgebied boven Frankrijk, is boven ons land een zwakke oostelijke stroming tot stand gekomen. In deze stroming waar weinig bewolking in voor komt, wordt door afkoeling in de nacht plaatselijk mist gevormd, die overdag echter weer oplost. Het blijft dan ook rustig herfst weer mét vooral in de noordelijke provincies veel zon. In de zuide lijke helft kunnen wolkenscher- men, afkomstig van het lagedruk gebied boven Frankrijk de zon af en toe schuil doen gaan. In het temperatuursverloop komt voorlopig nog weinig ver andering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig wind Droog en tamelijk zonnig weer. In de ochtend plaatselijk mist of lage wolken. Zwakke wind uit oostelijke richtingen en maxi mum temperaturen van 15 tot 19 graden. VRIJDAG 30 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.19 2. 23 Temeuzen 2.55 2.59 Hansweert 3.29 3.33 m^lsoorden 3.38 3.42 ZATERDAG 1 OKTOBER v.m. n.m. 2.47 2.52 3.23 3.28 3.57 4.02 4.06 4.11 nieler", en eisten dat de presi dent voor de militaire rechtbank zou worden gebracht, waarvoor op 1 oktober het proces tegon Soebandrio begint. Generaal Nasoetion, die tijdens de moord op de generaals vorig jaar ontsnapte, riep donderdag de jeugd op „de elementen van de oude orde uit te roeien". Hij deed dit in een door radio-Dja karta omgeroepen boodschap, waarin hij vraagt de staatsgreep te herdenken te Lobang Boeaja, het communistische opleidings kamp, waar zes generaals wer den vermoord. Soekarno wordt door steeds meer partijen er van beschul digd de aanstichter van de staats greep te zijn geweest. Hoewel de studenten hun gang kunnen gaan, zover als het leger van Soeharto dit toestaat, is niet iedereen even gelukkig met de gang van zaken in Djakarta. De oudere generatie die Soe karno als jong revolutionair heeft gekend, is het met de stu denten eens dat hij de laatste jaren in zijn leiding heeft ge faald, maar ziet met lede ogen aan dat Soekarno wordt beschul digd en belachelijk gemaakt en dat zijn vrouwen erbij wörden betrokken. Dat is tegen de eeu wenoude Javaanse traditie van beleefdheid. De manier waarop de studen ten zich meester maken van vrachtauto's zonder toestem ming van eigenaars of chauf feurs, him gewoonte om per sonenauto's te laten stoppen om er slagwoorden op te smeren en het feit dat zij liever geen mi nuut in een klaslokaal verblijven om wat te leren, is verontrus tend, vooral voor de ouders die iedere cent bij elkaar moeten schrappen om de leergelden te kunnen betalen. De Indonesische en de buiten- alndse pers tonen grote belang stelling voor het proces tegen de voormalige vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, dat op 1 oktober een aanvang neemt. Tot dusver hebben ongeveer 150 journalis ten, fotografen en filmploegen om toelatingsbewijzen tot de rechtszaal verzocht. Doordat er een groot aantal plaatsen aan Indonesische journalisten wordt toegewezen, is er weinig ruimte voor buitenlandse persvertegen woordigers. Het zou trouwens de eerste maal zijn, dat zij een pro ces voor het na de staatsgreep jngéstelde militaire gerechtshof mogen bijwonen. Naar verwacht wordt zullen 40 getuigen in de zaak tegen de 52-jarige vroegere raadsman van Soekarno worden gehoord. Het in Djakarta ver schijnende blad „Ampera" meld de, dat Soekarno een schriftelijke getuigenverklaring zal afleggen en dat de echtgenote van Soe bandrio als. getuige a chargé zal optreden. Koningin Juliana zal van 19 tot 22 oktober a.s. een onoffi cieel bezoek aan Londen bren gen, waar zij een aantal instel lingen zal bezoeken, waartoe in juni van dit jaar, toen de konin gin eveneens in Londen was, geen gelegenheid bestond. Op 19 oktober gaat de koningin naar het Nederlands koopvaardijcen- trum; op 20 oktober zal zij aan zitten aan een lunch van het Carperter's Guild, waarvan zij „honorary freeman" (ere-lid) is. Op het programma staat ver der een bezoek aan het Nether lands House, een tehuis voor werkende meisjes. De koningin, die vergezeld zal zijn van prin ses Margriet, zal tijdens haar verblijf in Londen de gast zijn van prinses Alice, gravin van Athlone. (ADVERTENTIE) Donderdagmiddag werd in hotel „Des Pays-Bas" in Utrecht door een aantal leden van de Boe renpartij, die hebben besloten een „noodraad" op te richten, de vol gende verklaring afgelegd: „Daar ondanks pogingen om het hoofdbestuur ervan te over tuigen dat ongerustheid onder het volk is ontstaan door het in bescherming nemen van perso nen met een besmet politiek ver leden. tot dusver niets is ge beurd, is besloten een noodraad in het leven te roepen van raads leden en bestuursleden. Deze noodraad roept alle weldenkende en goedwillende leden en kiezers der Boerenpartij op zich met deze noodraad in verbinding te stellen om te komen tot een democrati sche verkiezing van een nieuwe bestuursorganisatie." De verklaring werd voorgele zen door de 'heer H. Hessel uit Utrecht. De partij is „dood" Ir. W. Stam uit Castricum, die ook aanwezig was, kwam met een België heeft voor 1967 een sluitende begroting, terwijl de belastingen niet worden ver hoogd. Dit blijkt uit het budget, dat de regering-Van den Boey- nants donderdag aan het parle ment heeft voorgelegd. Wel is het eindbedrag van de gewone begroting aanzienlijk ge stegen van 206 tot ruim 220 miljard Belgische franks (15,5 miljard gulden) maar de re gering wijst er daarbij op, dat dti een gevolg is van prijsstijgingen, de sociale voorzieningen en de groei van de staatsschuld, die een jaarlijkse last voor de schat kist betekent van bijna 39 mil jard franks. De ontvangsten in 1967 wor den geraamd op 220,8 miljard, 100 miljoen franks meer dan de uitgaven, hetgeen overeenkomt met een stijging van het bruto- nationaal produkt van 7 procent. De grootste uitgavenpost is die voor onderwijs met ruim 41 mil jard (ruim 2,8 miljard gulden), gevolgd door de rijksschuld, de pensioenen en defensie, waarvoor het komende jaar 46 miljoen minder is" uitgetrokken en waar voor de kosten voro 1967 worden geraamd op 18 miljard franks. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op ondei Sepi 30 6.38 6.22 6.51 7.08 Okt. 1 6.40 18.19 19.03 8.20 6.42 18.16 19,16 9.32 eigen verklaring. Hij vond dat de r.oodraad niet ver genoeg ging. Hij wenste zich uitdrukkelijk van de Boerenpartij en de heer Koe koek te distaneiëren. Hij doet een beroep op alle integere raadsle den van de Boerenpartij, die niet met ex-politieke delinquenten in één partij wensen te zitten, om zijn voorbeeld te volgen. De heer Stam zei dat naar zijn gevoel de Boerenpartij van de heer Koekoek is „overleden". „Koekoek heeft afgedaan". Daar voor ken ik de Nederlanders te goed dan dat zij dit zullen slik ken, aldus ir Stam. Koekoek wacht verdediging ir Adams af „Het is onrechtvaardig, onver standig en oneerlijk om de heer Adams onder druk van wie dan ook reeds nu te royeren als lid van de Boerenpartij." „Wij zullen zijn verdediging (op 4 oktober) in de Eerste Kamer af wachten en 'dan zo gauw moge lijk een beslissing nemen over de heer Adams". Dit is donderdagavond meege deeld in Nieuwkoop door de heer Koekoek tijdens een vergadering van de plaatselijke afdeling. Het bestuur van deze afdeling heeft een verklaring uitgegeven dat „als zou maar een gedeelte van de beschuldiging, die tegen de heer Adams is uitgebracht, waar zijn, het beter is dat deze man zich volledig uit de politiek terug trekt". In die verklaring wordt het on aanvaardbaar genoemd dat men sen met een besmet politiek ver leden in de phrtij worden gehand haafd. Niets aan de hand. De heer Koekoek bestreed de inhoud van deze verklaring, erop wijzende dat thans nog geen be slissing kan worden genomen, maar dat eerst 4 oktober dient te worden afgewacht. Hij wees er voort op dat de tegen de heer Adams geuite beschuldigingen „eerst maar eens bewezen moeten worden". Angst, zo zei hij, is al tijd een slechte raadgeefster. De heer Koekoek merkte op dat er in werkelijkheid in zijn partij niets aan de hand is. Hij benadrukte dat de verkiezing van de heer Adams tot lid van de Eerste Ka mer geheel democratisch is ge schied. Wanneer is men „fout"? Na een pauze werd een groot aantal vragen op de heer Koe koek afgevuurd, bij de beant woording waarvan hij o.m. in ging op de kwestie-Adams. Hij stelde nadrukkelijk, dat, wanneer men iemand als de heer Adams „fout" vindt, men ook ir. C. Staf, de vroegere minister van Tweede groep Vietnamese kinderen in Nederland Het 5-jarige meisje Nguyen Thi Xuan Oanh, poliopatiëntje, op de arm van de verpleegster Ngo Thi Vinh bij aankomst in Nederland. Het behoort tot de tweede groep Vietnamese kinderen, die in Nederlandse ziekenhuizen ver pleegd zal worden. Het vechten in Vietnam wordt meer en meer begeleid door pra ten over die onzalige strijd. Pre sident Marcos van de Phillppij- nen heeft het initiatief genomen iot een conferentie in Manilla, waaraan niemand minder dan president lohnson zelf denkt deel te nemen. De verdere delegaties komen uti Zuid-Korea, Thailand en Zuid-Vietnam. Maar er komt niemand uti Noord-Vietnam of uit China. Dat maakt het moeilijk om op de conferentie eer: stap nader te komen tot een oplossing. Toch heeft Marcos kennelijk heil gezien in de samenkomst: het heeft voor hem weinig zin staatslieden bij elkaar te brengen om hun tijd te verdoen en daar voor zou Johnson zeker niet ko men overvliegen. Vermoedelijk is het waardevolste van de ko mende conferentie van Manilla, dat de Oostaziatische landen die eventueel volgende slachtoffers kunnen zijn van communistische aktie, tonen dat ze voornemens zijn samen te werken in hun ver weer. Dat is dan meer een waarschu wing tegen een nieuw Vietnam dan een oplossing voor de strijd van nu. Amerika heeft In twee etappen te kennen gegeven dat het vrede wil, maar zonder capitulatie. Eerst een voorstel in de V. N., dat prompt werd afgewezen als „huichelachtig en onbetrouw baar". Vervolgens een uitdaging Om het gesprek toch maar te be ginnen, waarbij snel genoeg zou blijken of al wat de V. S. zeggen gemeend is of niet. Washington zal niet verwacht hebben dat Hanoi en Peking zouden ingaan op het voorstel. De kern daarin was: laten we wederzijds zien te komen tot .desescalatie" laten we een paar treden terug gaan op de ladder naar een steeds fel ler en uitgebreider oorlog, waar op we nu al zoveel schreden om hoog hebben gedaan. In casu: de V. S. verminderen hun bombardementen in 't noor den, als Noord-Vietnam zijn steun aan de Vietkong matigt. Zulk terugdraaien van de krijgs- inspanning zou een situatie in het leven roepen, waarin het ge makkelijker wordt tot een ge sprek te komen. De Amerikaanse voorstellen beogen waarschijnlijk bovendien I Oe Thant opnieuw een basis te geven om te trachten iets te be reiken. Dat hij in Vietnam geen enkele kans kreeg tot bemiddelen, is een van zijn voornaamste grieven in zijn ontslagbrief. Zou hij tij dens zijn tot 1 januari verlengde ambtstermijn alsnog een begin kunnen maken, dan zou hij wel licht nog wat langer willen aan blijven. En dat zou de V. S. wel kom zijn, als zoveel andere lan den die het angstig moeilijk vin den een opvolger te kiezen waar mee ieder het eens kan zijn. Deze pogingen, ondersteund door een vredesmissie van paus Paulus, hebben op het oog slechts geringe kansen, maar Vietnam ligt zo langzamerhand ook lan den die er niets mee van doen hebben, dermate zwaar op de maag dat zelfs de kleinste kans niet onbenut mag worden ge laten. oorlog; prof. dr. J. E. de Quay, de vroegere minister-president; de heer G. M. Lambers,- het tegen woordige lid van de provinciale staten van Drente en mr. H. W. Bloemers, de huidige commissa ris der koningin in Gelderland ook fout zou moeten vinden. „Over het gehele land zijn er duizenden, die fout geweest zijn en die zouden, als de heer Adams moet verdwijnen, eigenlijk ook uit het openbare leven verwijderd moeten worden", aldus de heer Koekoek. Waar ligt ide grens in het fout- zijn. zo vroeg de heer Koekoek zich af. Is men fout geweest, als men eens een ingezonden stuk in „De Misthoorn" heeft geschre ven en is ook hij fout, die gedu rende de oorlogsjaren een Duits soldaat heeft gegroet? Niets tegen de N.S.B.-ers. Wij, in de Boerenpartij, hebben geen leden opgenomen die in de jaren 19401945 echt fout zijn geweest, zo hield de heer Koe koek zijn gehoor voor. Later, bij de beantwoording van de vragen, benadrukte hij dat de Boerenpar tij geen N.S.B.-partij is, want „de oud-N.S.B.-ers hebben bij ons geen enkele invloed". De heer Koekoek verklaarde daarna letterlijk niets tegen N.S.B.-ers te hebben. „We ageren of schelden nooit tegen oud- N.S.B.-ers", zo verklaarde hij, er op wijzende dit wèl gedurende de oorlogsjaren gedaan te hebben, maar thans niet meer. „Hoe komt men daar mee klaar als men zon dags naar de kerk gaat. Dat kan ik niet rijmen," zo zei hij. De regering heeft schuld. „De regering is het, die ons in moeilijkheden brengt", zo ver klaarde hij. Hij merkte, ter ver duidelijking op, dat wanneer een politiek dehquent zijn straf heeft ondergaan en in zijn kiesrechten is hersteld, deze weer mag kiezen en eventueel ook gekozen kan worden. Dat men deze mogelijk heid niet voor goed en definitief heeft uitgesloten, kan men ons moeilijk verwijten, zo betoogde de leider van de Boerenpartij. „De heer Adams heeft zijn straf gehad en dat is voldoende. Als we christenen willen zijn, moeten we vergevingsgezind zijn en dat zijn wij ook", zo vervolgde hij. Hij deelde mee, dat hij direct na de verkiezing van de heer Adams tot lid van de Eerste Ka mer met deze een gesprak heeft gehad, mede in het bijzijn van de heer Harmsen, ook lid van de Tweede Kamer voor de Boeren partij. Bij die gelegenheid had, volgens de heer Koekoek, de heer Adams gesteld met zijn politiek verleden nooit geen moeilijkhe den te zullen krijgen ln zijn hoe danigheid als senator. „Hij heeft natuurlijk wel een stuk in „De Misthoorn" geschreven, maar er was nu eenmaal geen andere krant", aldus de heer Koekoek. Bij koninklijk besluit is een ver eenvoudiging in de douaneformali teiten tot stand gebracht voor goe deren die afkomstig zijn van lan den buiten de Benelux en waar van in de Beneluxlanden in begin sel nog invoerrecht verschuldigd is. Zoals bekend hebben de Bene luxlanden vorig jaar besloten de douaneformaliteiten verder te ver eenvoudigen. Met betrekking tot de doorvoer van goederen uit der de landen over het Beneluxgebieö kan sinds 1 september '65 onder bepaalde voorwaarden worden vol staan met één douanedocument. In de commissie voor douane en belastingen van de Benelux is thans overeengekomen de doorvoer nog eenvoudiger te maken en ook voor het overige onderlinge ver keer van douanegoederen b.v. goederenbewegingen tussen twee losplaatsen of tussen twee entre pots doorlopende documenten in te stellen. Het genoemde besluit maakt het mogelijk voor alle be wegingen van douanegoederea doorlopende documenten te gebrui ken. Dit kunnen zijn doorvoerden cumenten en documenten voor hef, vervoer naar een plaats in een van) de Beneluxlanden. Het besluit daf in werking treedt op 1 oktober, zal niet alleen leiden tot een vermin dering van het grensoponthoud, maar brengt ook mee dat in geval len waarin thans het overleggen van landingscertificaten wordt ge vorderd, daarvan kan worden af gezien. „ZWARTE BANDIETEN" IN CHINA Er verschijnen in Peking steeds meer aanplakbiljetten met gege vens over „zwarte bandieten" die „gezocht" worden, zo schrijft de correspondent in Peking van het Russische jeugdblad „Komsomoi- skaja Prawda. Het blad schildert hoe de Chinezen nu in een sfeer van angst en vrees leven, die aan de laatste jaren van Stalins be wind doet denken. „Het aantal Chinese schrijvers, toneelspelers, filmdirecteuren, in genieurs en journalisten die ais „zwarte bandieten" worden beti teld, is niet meer bij te houden", aldus het blad. Ingevolge het vrijstellingsbe- sluit noodwachtplicht zijn de mi litaire dienstplichtigen, die zijn aangewezen voor inschrijving voor de noodwachtplicht, hiervan vrijgesteld met ingang van 1 ok tober van het jaar, waarin zij 40 jaar oud worden. Deze rege ling geldt ook voor de buitenge woon militair dienstplichtigen, die zijn aangewezen voor in schrijving voor de noodwacht plicht en die tenminste 30 dagen als militair hebben gediend. Per 1 oktober eindigt dus de noodwachtplicht van beide ge noemde categorieën noodwacht- plichtigen, geboren in 1926. Met degenen, die na hun ontslag als noodwachter ter beschikking van de B. B. willen blijven, kan een vrijwillige verbintenis worden gesloten. Een en ander blijkt uit een circulaire, die namens de minister van binnenlandse zaken werd gezonden aan provinciale en plaatselijke autoriteiten,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1